Rtv show TROS en VOO 'gaan' wellicht niet commercieel 'Ik werk liever in een zaal dan voor camera Take off: voor liefhebbers van spraakmakende Nederlandse soap Woensdag 25 september 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPEIEN Vormgeving: ANDRIES DFTMAR 6 ZOGEZEGD Candy Dulfer ,,Soms kom je andere muzikan ten tegen en dan zeg je: hallo, dit is m'n moeder. Dan zie je ze heel V/eemd kijken: göh, een meid Van 21en dan nog met d'r moe der op stap. Mensen denken vaak dat je niet voor jezelf kan zorgen. Maar het is heel leuk om haar mee te hebben. Makkelijk ook. Want ik heb nog steeds geen rij bewijs." (Candy Dulfer in Nieuwe Revu) ,,Mijn manier van praten is nogal eens mikpunt van spot. Ik heb een nicht, die praat precies zo en die hoort nóóóit wat. Maar ja, zij werkt bij de VVV." (Mary Dressel- huys in gesprek met Karei van der Graaf in het kader van Bouw mee aan Carré) „Wanneer ik me voor het laatst gegeneerd heb in het bijzijn van een vrouw? Dat zal waarschijnlijk in een bed zijn geweest. Nog niet zo langgeleden. Een bed waarin ik niet kwam tot datgene waartoe ik wilde komen en waartoe de an dere persoon wilde dat ik kwam. Uit extreme vermoeidheid." (Koen Wauters nogmaals in Humo) ,,lk heb mijn diploma van de kleinkunstacademie; ik heb dus zwart op wit dat ik talent heb." (Peter Lusse in Nieuwe Revu) „Een verschil tussen mannen er) vrouwen is dat mannen nooit zin delijk worden. Je hoeft maar te kijken naar hun onderbroeken." (Schrijfster Yvonne Kroonenberg ARCHIEFFOTO bij Ursul de Geer op RTL 4) ..In feite ben ik een gespleten persoonlijkheid, want er bestaat geen groter verschil dan tussen acteren en schilderen. Acteren kun je niet zonder anderen, schilderen is een intieme hande ling." (Jeroen Krabbé in TROS- Kompas) „Barbra Streisand is meer dan fascinerend, een indrukwekken de persoonlijkheid, maar dodelijk vermoeiend. Als je je pink tijdens een opname te vrqeg optilt, ziet ze dat en laat ze het overdoen." (Jeroen Krabbé nogmaals in TROS- Kompas) „Ik vind het leuk om met een groep van vijf mannen op te tre den. Ik kan goed met mannen opschieten. Natuurlijk wil ik af en toe over die typische vrouwen dingetjes praten, maar daar heb ik mijn vriendinnen voor. Man nen verschillen trouwens niet zo veel van vrouwen. Wat het rodde len betreft steken ze elkaar naar de kroon. Sinds ik bij BZN zing, hoor ik meer nieuwtjes dan ooit." (Carola Smit in Studio) „Niemand is aardig. Mensen doe zich aardig voor. Of mensen wil len aardig gevonden worden. Dat wil ik niet. Ik denk dat ik normaal ben. Ik kan heel vervelend zijn tegen mensen die ik niet mag. Ik ben geen kontlikker." (Rijk de Gooyer in Humo) hilversum renate van i peren Zowel de TROS als Veronica blijft wellicht behouden voor het publieke bestel. De keuze voor een commerciële toekomst schijnt niet langer zo vanzelf sprekend als tot dusver het ge val was. Op initiatief van Vero- nica-voorzitter drs. Joop van der Reyden wordt thans de moge lijkheid onderzocht de huidige drie tv-netten zo te herstructu reren dat de mogelijkheden van de diverse zenders optimaal be nut worden. Dat blijkt uit een uiterst geheim rapport dat in kleine kring in Hilversum circu leert. Een driemanschap, bestaan de uit KRO-voorzitter Gerrit Braks, Van der Reijden en een vertegenwoordiging van het da gelijks bestuur van de NOS (Max de Jong óf Albert van den Heuvel), is inmiddels doende het alternatieve reddingsplan aan het voorbereiden. Het voorstel van Van der Reij den gaat uit van een landelijk publiek tv-bestel, bestaande uit drie tv-zendernetten, met elk een ander 'gezicht'. Eén van die drie netten moet reclamevrij zijn en geheel worden gefinan cierd uit de omroepbijdragen. Op dat net wordt ook geen sport uitgezonden. Op de beide andere netten wordt wel recla me uitgezonden, maar voor ie der van deze netten geldt een ander reclame-regime. Op het ene net zou wel programma onderbrekende reclame kunnen worden uitgezonden, op het an dere niet. Het is de bedoeling dat er haast wordt gezet achter de ont wikkeling van het alternatieve plan. Het moet in elk geval klaar zijn voordat de commissie Don- ner, die zich op initiatief van WVC-minister d'Ancona buigt over de commerciële mogelijk heden van TROS en Veronica, met haar advies komt. Het jongste initiatief van Ve ronica en TROS is opmerkelijk, omdat beide omroepen tot voor kort nog uitgingen van een vrij wel zekere commerciële toe komst. Waarschijnlijk is dat bei de omroepen toch niet zeker zijn van de uitkomst van de po litieke debatten over dit onder werp. Zowel bij TROS als bij Ve ronica was gisterochtend nie mand bereid commentaar te geven op het jongste initiatief. hilversum theo dersjant De Evangelische Omroep zal met alle kracht proberen op een zo kort mogelijke termijn de status van A-omroep te berei ken. Dat heeft het bestuur van de omroep besloten. Het EO- personeel is gistermorgen op de hoogte gebracht van het be stuursbesluit. Een projectgroep die de ledenwerfactie moet be geleiden, heeft al een plan ge reed, waarbij de EO zich vooral zal richten op familieleden van EO streeft ook naar A-status mensen die al lid van de om roep zijn. Volgens EO's woordvoerder A. Mons is de afgelopen dagen al gewerkt aan een ledenwerfplan. „Over de vorm van de actie kan ik nog niet veel meedelen." De Evangelische Omroep heeft nu rond de 339.000 leden. Volgens Mons zijn er voor de A- status ten minste 200.000 nieu we leden nodig. Blijkens een EO-onderzoek zijn er in Neder land ongeveer een miljoen po tentiële leden voor de Evangeli sche Omroep. De campagne zal zich vooral richten op gezinsle den van de huidige leden. Eerder dit jaar besloot het EO-bes.tuur de A-status niet na te streven. Het bestuur is daar van teruggekomen „gezien de ontwikkelingen in medialand." STRIPS BOLLEBOOM HEINZ IK HEB GELEERD om eerst de klootzak in me zelf te zoeken, voor ik kri tiek lever op anderen. (Stef Bos) Stef Bos met show 'Is dit nu later' het land in Spanning, sensatie, intriges en romances rond vliegveld Een flitsende kruising tussen Medisch Cen trum West en Goede Tijden, Slechte Tijden, zo kan de nieuwe Veronica-serie Take Off het best worden genoemd. Met ingang van donderdag avond 3 oktober dertig weken lang om 21.10 uur, vijfentwintig minuten spanning, sensatie, in triges, verraad, wraak en vooral hartstocht rond twee lucht vaartmaatschappijen die voort durend met elkaar in de clinch liggen. Voor de liefhebbers van Nederlandse soap valt er weer heel wat te genieten deze win ter. De hoofdpersonen in de serie zijn de ongeveer vijftigjarige Willem Pieter van Mecklenburg, door intimi kortweg W.P. ge noemd, en de 25 jaar jongere Mark Prins. W.P. gedraagt zich als Dallas-gemenerik J.R., vooral omdat hij een strak en absoluut bewind voert over de lucht vaartmaatschappij Air Compa ny, waar hij op bijna criminele wijze aan de top is gekomen. Mark Prins is een broekje, het glimmend haar strak achterover gekamd. Zo nu en dan maakt hij duivels slimme opmerkin- gen, waarmee hij het vertrou wen van de grote W.P. weet te winnen. Prins gaat bij W.P. in de leer, maar komt er gaande weg achter dat de man niet he lemaal zuiver op de graat is. Daarom begint Prins een eigen luchtvaartmaatschappij, Skyli nes geheten, met dè bedoeling Air Company - dus W.P. - on deruit te halen. Rond dit hoofdverhaal komen allerlei voor de hand liggende intriges en romances aan de or de. Zoals de piloot die rotzooit met de stewardess, de arts met de baliemedewerkster, de doch ter van de baas met een werk nemer enzovoorts. Kortom Me disch Centrum West in het klein, want de afleveringen du ren de helft korter en met dit verschil dat de doktoren nu pi loten zijn, patiënten zijn passa giers, de verpleegsters zijn ste wardessen. De makers van de serie zijn erin geslaagd, volstrekt onbe kende acteurs voor de hoofdrol len te strikken. Een van de ac teurs speelde eens een rolletje in Medisch Centrum West, een van de stewardessen was om- roepster bij Veronica en Roel Bos, die de rol van W.P. vertolkt, is in Italië een gevierd acteur. De andere acteurs werden door caster Hans Kemna, recht streeks van het toneel geplukt. Producer Harry Bot vond de nationale vliegtuigbouwer Fok ker bereid een echte Fokker 100 af te staan, die speciaal voor de serie met het logo van de Fictie ve luchtvaartmaatschappij Air Company werd opgesierd. Het vliegveld van Eindhoven doet dienst als thuishaven van Air Company. Joop Daalmeyer, directeur te levisie van Veronica, ging ook mee en hij legde uit dat Neder land toe is aan een nieuwe soap. Dat Take Off maar een klein half uurtje per aflevering duurt, maakte volgens hem niet uit. „Alle series die uit Amerika komen zijn van die lengte", zo verkondigde hij. Toch is de lengte het grootste probleem van de serie. Intriges en romances worden op een MCW-stijl gebracht, maar krij gen maar een GTST-duur de tijd om zich voor de tv-kijkers te» ontspinnen. Voorde eerste afle vering goed en wel is begonnen en de hoofdpersonen een beetje aan bod komen, komt de aftite ling alweer in beeld. Niettemin zal Take Off volgens Daalmeyer zo'n 1,7 miljoen kijkers trekken. BOES P-e 0-l-A-%-£-N A-AM C>-£ T-A-K-JC-£M £-H &-£ TM-US-£M £-£-N AN-P-R-£ K-L-£-(J-£ r-£ K-£-/J-<£-£M DAT NUMMER PAPA, veel mensen vra gen me nu achteraf of dat niet gênant was. Nee, ik leef misschien nog zo'n twin tig, dertig jaar. Nu moet ik alles uit schreeuwen wat er in zit. Zo sta ik ook op het podium: m'n hart zit hier, gooi het er maar uit. (Stef Bos) ANNEMARIE VAN ZEVENBERGEN GPD De meeste Nederlan ders kennen hem van het liedje Papa. Maar hij doet meer, veel meer. Stef Bos (30), half Vlaming, half Nederlander zoals hij zelf zegt, is componist, zanger en tekstschrijver. Deed aan caba ret, maakte een toneelstuk, schreef het nummer Verlangen voor de popgroep Clouseau en maakte een satirisch ochtend programma voor de BRTN. Dit jaar werd hij onderscheiden met een Edison en de Zilveren Harp. Van oktober af trekt hij door Nederland op 1 febru ari 1992 doet hij Noordwijker- hout aan en België met zijn theatershow Is dit nu later. Hij ziet zichzelf als laatbloeier, als een merkwaardige jongen: 'Uit verwondering kwam het woord, en hij schreef. De muzikale carrière van Stef Bos begon zo'n vijf jaar geleden op de Antwerpse toneelopleing Studio Herman Teirlinck. Voor die tijd studeerde hij psycholo gie (omgangskunde) aan de le rarenopleiding in Utrecht. „Ik heb een tweedegraads bevoegd heid en kan in het MBO om gangskunde doceren. Tijdens die opleiding ben ik begonen met cabaret. Van dat geënga geerde cabaret, politiek getint. Samen met mijn studiegenoot Chiel van Berkel deden we hele maffe dingen. We hielden van theatraliteit. We deden veel ty petjes, niet met pruiken en zo maar simpel, vaak alleen met een bril. We brachten niet al leen lache-dingetjes maar ook gruwelijke zaken. Kindermoord bijvoorbeeld. Het was echt stu dentencabaret", vertélt Stef Bos grinnikend. Die cabaretvoorstellingen wa ren niet onverdienstelijk want in '82 ontving het tweetal Bos- /Van Berkel, als Kabaret duo Kaliber, de Publieksprijs van het Camerettenfestival in Delft. In '88 behaalde hij, deel uitma kend van het duo Idioten blo zen niet, de tweede prijs tijdens het Wim Sonneveld Kabaretfes- tival Amsterdam. Muziek „Ik vond cabaret leuk, maar wil de daar toch niet mijn ziel en zaligheid inleggen. In Amster dam ontdekten Chiel en ik dat we ouwe koeien uit de sloot aan het halen waren en we besloten ieder onze eigen weg te gaan. Hij is toen naar Antwerpen ge gaan. We hielden contact en ik ben uiteindelijk ook naar die to neelopleiding gegaan. Ik heb daar de muziek ontdekt, ben wat op de piano gaan pingelen. In mijn jeugd was er weinig ruimte voor theater, dus dat was ook niet iets wat ik vroeger echt wilde." In eerste instantie begon Bos met acteren. Hij speelde in Ma ria Viers van het Oud Stekelhuis in Gent en schreef met vier vrienden het muziektheaterstuk Mac Beans en bonen. „Muziek theater la Orkater was dat. Erg leuk om te doen. Maar op een gegeven moment merkte ik dat ik met te veel dingen tegelijk bezig was." Onder die 'dingen' verstaat hij onder meer het schrijven en componeren van de Belgische inzending voor het Eurovisie Songfestival, het meewerken aan het satirisch ochtendpro gramma De ochtendploeg van de BRTN, toneelwerk en het schrijven van Verlangen voor Clouseau. „Dat was leuk om te doen, ik heb nog veel contact met die jongens van Clouseau. Maar ik wilde mijn energie gerichter gaan gebruiken. Datgene doen wat ik het liefst doe: het schrij ven van teksten en muziek. Het eerste nummer dat ik uitbracht was Is dit nu later, de titelsong van mijn debuut-lp." Improvisatie Dat is ook de titel van de thea tershow die Stef op de Neder landse en Belgische podia gaat brengen. Op woensdag 2 okto ber begint de tournee door Ne derland en België, waarin Bos bijgestaan wordt door drie mu zikanten. „De titel van de show is gerelateerd aan mijn lp. Op het podium kan ik veel meer op mijn eigen manier doen. Er is veel ruimte voor improvisatie. Ik wilde meer cabareteske ele menten erin brengen, maar het accent blijft op. de muziek lig gen. Ik doe dat graag. Ik werk liever met mensen in een zaal dan op televisie. Zo'n camera is dood, je wordt aangekeken door een glazen oog. De confrontatie met een publiek is voor mij heel belangrijk. Ik wil voeling met hen houden. We gaan ons ge woon amuseren op het podium. Er zitten bepaalde nummers is waarin ik zeg wat ik van bepaal de dingen vind, maar wat men sen daarmee doen, moeten ze zelf weten. Het is niet mijn be doeling om emmers vol moraal over het publiek uit te gooien." Het woord 'ik' komt in veel van zijn teksten voor. „Dat heb ik in Vlaanderen geleerd. In Ne derland overheerst het jullie-ge- voel. Alles is ingedeeld in groe pen, Nederlanders zijn echte groepsbeesten. Hier zijn de mensen veel individualistischer. Ik heb dat van Raymond van het Groenewoud geleerd. Hij zei altijd: wat heeft het voor zin om de saaie burger aan te vallen, wat moet jij zeggen over het eentonige leven. Ik heb geleerd om eerst naar de klootzak in mezelf te zoeken, voor ik kritiek lever op anderen. Daar komt een stukje van mijn calvinisti sche opvoeding om de hoek krijgen; Wat Gij niet wilt dat u geschiedt..." Navelstaren „Ik zie taal als een communica tiemiddel, dus je moet dat per soonlijke wel zo'n draai weten te geven dat iedereen er wat van zichzelf in kan herkennen. Ik hou er niet van om zaken te la ten ontaarden in navelstaarde rij. Schrijven vanuit jezelf hoeft niet alleen voor jezelf te zijn." „Neem dat nummer Papa, veel mensen vragen me nu ach teraf of dat niet gênant was. Nee, ik leef mischien nog zo'n twintig, dertig jaar. Nu moet ik alles uitschreeuwen wat er in zit. Zo sta ik ook op het podium: m'n hart zit hier, gooi het er maar uit." „Als ik nu naar dat lied kijk, is die vader een metafoor voor de vergankelijkheid. Een thema waar ik erg mee bezig ben ge weest toen die lp Is dit nu later tot stand kwam. Dat blijkt ook wel uit de titel van de plaat. Ik ben nu bezig met een nieuwe lp die de andere kant belicht. Ik denk dat ik die Beter Iaat dan Nooit ga noemen." Over 'zijn' later heeft Stef vastomlijnde ideeën: „Ik wil me gericht met Nederlandse tek sten bezighouden. Het schrijven van teksten is voor mij het be langrijkst, met in het verlengde daarvan de theatershow. Schrij ven, daarna komt de rest. La- Stef Bos: „Ik moet alles uitschreeuwen wat erin zit." Fragment uit de Nederlandse soap Take Off, die van 3 oktober af wordt uitgezonden door Veronica. Links Eric Cotton als Mark Prins, rechts Roel Bos als W.P. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6