Buitenland Rust in Kinshasa na komst Franse para's Shamir: Al het land is van ons Palestijnen verdeeld over vredesconferentie Noodtoestand in hoofdstad Georgië Van den Broek vraagt VN om wapenembargo Woensdag 25 september 1991 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA IUUTJE NIEMANT5VERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN ERICH HONECKER, de voormalige leider van de ex-DDR heeft te ken nen gegeven met de Duitse regering te willen praten over zijn terugkeer naar Duitsland DE VERENIGDE STATEN hebben de Filipijnen laten weten vier jaar nodig te hebben voor de terugtrekking van hun troepen United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Overstromingen India: duizend doden De overstromingen en zware regenval in verscheidene deelsta ten van India hebben tot nu toe meer dan duizend levens geëist. Daarnaast zijn de afgelopen vier weken tienduizenden mensen in India getroffen door buikloop. Dat hebben hulporganisaties gisteren gemeld. In Bangladesh hebben naar schatting 150.000 mensen diarree. Tot nu toe zijn circa 1000 Bengalen als gevolg van buikloop overleden. Officiële instanties spreken van 14.500 zieken en 70 doden. Ook in de deelstaat West-Bengalen (in het oosten van India) lijden meer dan 4000 mensen aan buikloop, omdat door de overstromingen geen schoon drinkwater meer beschikbaar is. Republiek Wolga-Duitsers in Rusland Duitsland en de Russische republiek zijn het er in principe over eens voor het einde van dit jaar op Russisch grondgebied een re publiek te stichten voor de Wolga-Duitsers. Dit verklaarde de Duitse staatssecretaris van binnenlandse zaken Horst Waffen- schmidt aan het slot van tweedaagse Russisch-Duitse besprekin gen in Bonn. De verklaring wordt ondertekend op 21 november tijdens het bezoek van de Russische president Boris Jeltsin aan Bonn. In 1992 kunnen de etnische Duitsers in de Sovjetunie be ginnen zich in de Wolga-republiek te vestigen. Akkoord in El Salvador De regering en het verzet van El Salvador hebben een akkoord bereikt tijdens onderhandelingen in New York onder auspiciën van de Verenigde Naties. Het akkoord, dat gisteren is onderte kend, bevat voornamelijk waarborgen voor de leden van de guerrillagroep FMLN, dat ze een plek krijgen in de Salvadoraan se burgersamenleving. Met het akkoord is een einde gekomen aan de burgeroorlog die twaalf jaar heeft geduurd. Veel doden aardverschuiving China zijn door een aardverschuiving in het zuid- Zeker 270 het noordelijke deel van de provincie, in de stad Zhaotong, raak ten volgens de BBC-radio, die zich baseerde op informatie van een provinciaal radiostation, honderden mensen dakloos. Chi nese autoriteiten hebben inmiddels militairen en politie naar de provincie gestuurd om te helpen bij reddingswerkzaamheden en net evacueren van de getroffen bevolking. Vier-partijencoalitie in Zweden De leider van de Zweedse Conservatieve partij, Carl Bildt, richt zich op de vorming van een centrum-rechtse coalitie waarin vier partijen deelnemen. Maar afronding van de formatiebesprekin gen neemt nog wat tijd in beslag, verklaarde hij gisteren. Naast de Conservatieven zullen de Liberale, de Centrum- en de Chris tendemocratische partijen deelnemen. Havel roept op tot referendum President Vaclav Havel van Tsjechoslowakije heeft gisteren een dringende oproep gedaan nog dit jaar een referendum te hou den over de toekomst van de Tsjechoslowaakse federatie. Hij deed dat in een rede tot het parlement. „Het bestaan van onze staat is werkelijk in gevaar", aldus Havel, die zinspeelde op het toenemen van de separatistische gevoelens in nationalistische Slowaakse kringen. Sverdlovsk heet weer Jekaterinburg De noordelijke Russische industriestad Sverdlovsk, waar de laatste tsaar en zijn familie werden vermoord, heeft van de Rus sische regering in Moskou toestemming gekregen om de pre-re- volutionaire naam jekaterinburg weer aan te nemen. WAARSCHUWING Aan alle gebruikers van de Philips snijstaafmixers n HR1380/A, HR1381/A n de snoerloze uitvoering HR 7676/A Philips heeft geconstateerd dat het bij bovengenoemde apparaten mogelijk is dat de mesjes tijdens het gebruik afbreken. De apparaten voldoen daarom niet aan de door Philips als normaal beschouwde veiligheidseisen. Deze waarschuwing geldt voor apparaten die geprodu ceerd zijn vóór week 12 van dit jaar (medio maart 1991 en voorzien zijn van de produktiecode 91115 of lager.. Het typenummer en produktiecode zijn te vinden op het apparaat (zie tekeningen). Wie in het bezit is van één van de hierboven genoemde snijstaafmixers met genoemde produktiecode of lager, wordt verzocht de typen HR 1380/A, de HR 1381/A zonder beker en wandhouder en van het type HR 7676/A alleen de snijstaaf zonder motorgedeelte en wandhouder, kosteloos (via een ongefrankeerde toezendkaart van de PTT) op te sturen aan: Philips Nederland Postservice Postbus 2500 5600 CM Eindhoven Na ontvangst van het apparaat ontvangt u binnen 10 dagen een nieuwe snijstaafmixer of snijstaaf. Wij verzoeken u duidelijk uw naam en adres te vermelden. Bij eventuele vragen kunt u telefonisch contact opnemen met de afdeling Consumentenbelangen, telefoonnummer 040-788547. PHILIPS President Zaïre vraagt muitende soldaten terug te keren naar kazernes Belgische en Italiaanse vluchtelingen uit Zaïre komen aan op het vlieg- i in Harare, Zimbabwe. Ongeveer vijftig buitenlanders veHieten Zaï- atland De Zaïrese president Mobutu Sese Seko heeft vannacht in een televisierede rebellerende soldaten opgeroepen naar de kazernes terug te keren. Nadat Franse parachu tisten het centrum van de hoofdstad Kinshasa waren bin nengedrongen, keerde de rust geleidelijk terug. België heeft al haar in Zaïre wonende burgers gevraagd het land te verlaten. Franse parachutisten vanuit het vliegveld Kinshasa-N'djili en vanuit Brazzaville, de hoofdstad van buurland Congo, naar het centrum van Kinshasa opge rukt. De Franse soldaat werd door mitrailleurvuur getroffen toen hij de grensrivier tussen Zaïre en Congo overstak. De eerste Belgische paracom- Bij de muiterij en de plunderin gen die zondag uitbraken, zijn volgens Zaïrese functionarissen 15 mensen gedood en 60 ge wond geraakt. Maar ooggetui gen spreken van zeker 30 do den, onder wie een Franse sol daat. Vanmorgen waren de 450 mando's van een eenheid van 500 man zijn inmiddels in Braz zaville aangekomen en maken zich op in Kinshasa in te grij pen. De troepen waren ge stuurd om de meer dan 10.000 Belgen en 4000 Fransen te be schermen. De Franse troepen worden indien nodig aange vuld, eventueel met eenheden uit België of andere landen, al dus de Franse minister Joxe (de fensie). De evacuatie van de Franse ingezetenen is vandaag begonnen. De onrust brak uit toen onte vreden soldaten de straat op gingen omdat ze een toegezeg de loonsverhoging niet zouden ontvangen. Het oproer ver spreidde zich snel naar andere steden, ook in de zuidelijke pro vincie Shaba (voorheen Katan ga), waar het volgens Mobutu inmiddels weer rustig is. Maar in New York zei de Franse mi nister Dumas (buitenlandse za ken) dat het „in delen van het land de verkeerde kant uitgaat". In Lumumbashi was de toe stand volgens een piloot gister avond rustig, maar in Kolwezi is de toestand nog „ingewikkeld": „het vliegveld kan niet worden gebruikt en de weg is afgeslo ten". In de hoofdstad zochten meer dan duizend burgers, voor het re vanwege de onlusten In dat land. merendeel buitenlanders, hun toevlucht in het Intercontinen tal Hotel dat werd verdedigd door de Mobutu-getrouwe pre sidentiële garde. Zo'n 300 men sen, veelal Belgen en Fransen, vluchtten de rivier over van Kinshasa naar Brazzaville. „Zaï re, dat is afgelopen", zei een Li banese zakenman toen hij vanuit de zuidelijke stad Lu mumbashi in het buurland Zimbabwe aankwam. Honderden huizen en winkels in de hoofdstad zijn leegge haald, meldden ooggetuigen. Soldaten leidden de plunde raars naar elektronicawinkels, supermarkten, farmacieën en woonhuizen, waarvan ze de slo ten openschoten om hen bin nen te laten. Japanse, Duitse en Franse autohandelaren zagen honderden nieuwe auto's ver- FOTO AFP ALEXANDER JOE dwijnen, restaurants werden letterlijk kaalgeplukt en uit de huizen werd al het meubilair, tot aan de tapijten toe, wegge haald. De Zaïrese leider houdt van daag een spoedzitting met zijn kabinet. Mobutu zegae toe het democratische proces te zullen voortzetten. De oppositie wijt een groot deel van de onvrede aan de frustratie over het vastlo pen van de nationale conferen tie tussen regering en oppositie. Nadat die op 7 augustus begon, is zij verzand in procedureel ge harrewar. Met de parachutisten kwam uit Frankrijk de waai schuwing dat Mobutu, die het land al 26 jaar in een ijzeren greep houdt» nu moet instemmen met demo cratische hervormingen. TEL AVIV AD BLOE CORRESPONDENT Met een serie keiharde uitspra ken over de toekomst van de bezette gebieden heeft de Israë lische premier Shamir gisteren laten zien dat hij niet onder de indruk is van de recente Ameri kaanse kritiek op het Israëlische nederzettingebeleid. Bij de eerste steenlegging voor een nieuwe nederzetting zei hij onder meer dat al het ge bied, dat op dit moment door Israël wordt bestuurd, Israëlisch grondgebied is. „En alles dat kan worden bebouwd, zal wor den bevolkt tot aan de hori zon". Eerder al had de premier laten weten dat er wat hem be treft geen grens meer bestaat tussen Israël en bezet gebied. De nieuwe nederzetting, Tsur Yigal, ligt nog juist binnen Is raël, op vijftig meter van de 'groene lijn' die voor de oorlog van 1967 de grens vormde met de toen door Jordanië bestuur de Westelijke Jordaanoever. De eerste steenlegging bete kende het begin van de uitvoe ring van het 'Zeven Sterren Pro- jefct', ontworpen door minister van volkshuisvesting Ariel Sharon. Het voorziet in zeven nieuwe nederzettingen vlak langs de groene lijn ten noord oosten van Tel Aviv, waar bin nen een paar jaar meer dan 20.000 mensen moeten wonen. De Israëlische minister Arens (defensie) zei gisteren in een te levisie-interview dat Israël liever afziet van de Amerikaanse kre dietgaranties dan dat het de bouw van nederzettingen stop zet. ACHTERGROND CORRESPONDENT CAIRO TACO SLAGTER De verschillende fracties binnen de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO zijn hope loos verdeeld over de 'garanties' die de Amerikanen hebben gegeven over de uit gangspunten van de volgende maand be oogde vredesconferentie. Vooral radicalen als Georg Habash van de PFLP-fractie en Nayef Hawatmeh van de DFLP liggen dwars. Ze roepen in koor dat het Ameri kaanse vredesplan verraad is aan de Pales tijnse zaak. Zij blijven eisen dat de VN-reso- luties 242 en 338 (onder meer de teruggave van de door Israël in 1967 veroverde gebie den) de basis moeten vormen voor bilatera le vredesbesprekingen. Verder willen deze Palestijnen vooraf honderd procent zekerheid over het recht op zelfbeschikking en zeggen ze dat (bezet) Oost-Jeruzalem de hoofdstad wordt van die onafhankelijke Palestijnse staat. Maar het compromisvoorstel dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken James Baker vorige week op diens zevende vredesmissie in het Midden-Oosten bij de PLO-vertegen- woordigers uit de bezette Westelijke Jor daanoever achterliet, gaf zelfs in gematigde Palestijnse kringen onvoldoende houvast om nu al 'ja' te kunnen zeggen tegen deel name aan die vredesconferentie. Op zichzelf zijn de Palestijnse verlangens alleszins redelijk. Maar door grove politieke blunders (zoals het kiezen van de kant van Irak tijdens de Golfcrisis) heeft de PLO zich langs de zijlijn van het vredesproces laten Opnieuw staan de Palestijnen voor een dilemma. Of ze houden bij de Ameri kaanse vredesplannen vast aan hun (on haalbare) beginselen van een onafhan kelijke staat, of ze handelen naar de fei ten, hoe bitter die ook zijn. Die twee strijd loopt als een rode draad door de beraadslagingen van de Palestijnse Na tionale Raad (PNR), die maandag in Al giers zijn begonnen. Maar na twee da gen vergaderen lijkt het er sterk op dat het 468 leden tellende parlement in bal lingschap vóór het einde van deze week niet tot een duidelijke keuze komt. zetten. Israël, maar ook Syrië, Egypte en in zekere mate Jordanië kregen de touwtjes in handen, waarmee ze hun voorwaarden voor een vredesconferentie naar zich toe konden trekken. De Palestijnse belangen speelden daarbij alleen maar op de achter grond mee. En dan nog in een miniem rol letje. Die frustratie beïnvloedt dan ook in grote mate het vergadercircuit in Algiers. Maar niemand van de PNR-leden durft ronduit te zeggen dat de PLO het laatste jaar in poli tieke zin Russisch roulette heeft gespeeld door in de besluitvorming voortdurend aan de verkeerde kant te gaan staan. Behalve in de kwestie-Irak was ook de sympathie voor de coup-leiders in het Kremlin een uiterst ongelukkige, slecht getimede, maar bovenal stompzinnige keus van de PLO. Centrale figuur in het drama dat zich langzaam in Algiers voltrekt, is PLO-leider Yasser Arafat. Hij verkeert in de niet benij denswaardige positie de rijen gesloten en TBILISIRtr-AFP I De Georgische president Gams- achoerdia heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd in de hoofdstad Tbilisi. De maatre gel is vanochtend ingegaan. In de voormalige Sovjet-republiek is het al geruime tijd onrustig. De oppositie verwijt Gamsa choerdia dictatoriaal gedrag en eist zijn aftreden. Gamsarchoerdia zei nog niet wat de noodtoestand in de hoofdstad precies inhoudt. Hij verzekerde dat geen avondklok wordt ingesteld en dat opposi tieleden niet worden gearres teerd. Demonstraties blijven eveneens toegestaan. „Het gaat voornamelijk om' het handha ven van de orde en het contro leren van persoonbewijzen", zei hij. „Wij willen dat de illegale ac ties ophouden", zei Gamsa- choerdia in een verwijzing naar de bezetting van het televisiege bouw door de oppositie. De op positieleiders en Overgelopen leden van de Nationale Garde hebben zich verschanst in het televisiestation van Tblisi, dat door troepen van de president is omsingeld. Vier mensen zijn vanochtend bij onlusten in Tbli si om het leven gekomen. Vol gens Gamsachoerdia probeer den rebellerende leden van d? Nationale Garde van Georgië die loyaal zijn aan de oppostie, vannacht een elektriciteitscem trale te bezetten. De soldaten zouden hebben geprobeerd de hoofdstad van elektriciteit af te snijden. Daarop ontstonden ge» vechten waarbij vier doden vie len. De Georgische president zei dat het gaat om twee politie agenten en twee opstandige le den van de Nationale Garde. Ook raakten vier mensen ge wond. „Het is nog net geen oor log", zei Gamsachoerdia. Ook in de Centraalaziatische republiek Tadzjikistan roert de oppositie tegen de gisteren be noemde president Nabijev zich. Voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Doesjanbe verza melden zich gisteren voor de tweede opeenvolgende dag dui zenden betogers die het ontslag van de orthodoxe communist eisten. In Tadzjikistan is ook sinds maandag de noodtoe stand van kracht. 'Geen wapens meer voor Joegoslavië' houden. Om de druk op de PNR-leden iets te verlichten, besloot Arafat gisteren twee vooraanstaande Pales tijnen uit de bezette gebieden, Feisal Hus- seini en Hanan Aschrawi, naar Washington te sturen om van Baker alsnog iets meer ge daan te krijgen. Maar dat blijkt ijdele hoop, want Baker is aan de andere kant met ga ranties aan Israël gecommitteerd. Door hiervan af te wijken, riskeert hij een Israëli sche afzegging voor de vredesonderhande lingen. In feite zijn het allemaal schijnma noeuvres van Arafat die probeert tijd te winngp. De PLO-leider weet dat hij met te veel politieke noten op zijn vredeszang de Palestijnen buiten de vredesconferentie werkt en daarmee de lotsbestemming van zijn volk uit handen geeft. Daarbij moet hij zwalken tussen de radicale standpunten en de gematigde opvattingen binnen zijn ei- y El Fatah, de grootste fractie PLO. Kortom. Arafat moet het ongerijmde met elkaar laten rijmen door. in navolging van de Arabische politieke tradi tie, ervoor te zorgen dat er eind van deze week een resolutie ligt die feitelijk niets in houdt maar waarin wel alle partijen zich kunnen vinden. NEW VORK HENK DAM Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) heeft gisteren namens de Europese Gemeen schap de Veiligheidsraad voor gesteld een wapenembargo je gens Joegoslavië af te kondigen. De bewindsman deed dat in een speech voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. De oproep kwam op een goed moment, omdat juist gisteren binnen de Veiligheidsraad in formele besprekingen over de situatie in Joegoslavië van start gingen. Daarbij werd onder meer gesproken over een Frans voorstel alle wapenverkopen aan dat land stop te zetten. Frankrijk zal het voorstel van daag aan de orde stellen in de Veiligheidsraad. Nog niet dui delijk is welke positie de Unie van Soevereine Staten en China daarbij zullen innemen. Beide landen beschikken over een ve to-recht in de Raad. Het bestand in Kroatië kwam gisterenonder zware druk te staan. Gevechtshandelingen werden gemeld bij Split aan de Adriatische kust, in centraal Kroatië, in Vinkovci in het oos ten van Kroatië ën in het nabij gelegen Vukovar en Tovamik. Het federale leger zou op ver schillende plaatsen bombarde menten hebben uitgevoerd. Het bestand werd afgelopen zondag na dagen van hevige gevechten tot stand. In de deelrepubliek Bosnië- Hercegovina begint de span ning inmiddels op te lopen. De spanningen worden voor een deel veroorzaakt door botsingen tussen de Servische, Kroatische en islamitische bevolkings groep, maar voor een deel ook door het optreden van het fede rale leger (JNA), dat afgelopen week posities in Bosnië heeft in genomen. In de autonome Servische provincie Kosovo maakten etni sche Albanezen die negentig procent van de bevolking uit maken bekend dat deze week een referendum over on afhankelijkheid wordt gehou den. NEW YORK. 'Bundeswehr ook in te zetten bij VN-vredesoperaties' ne vergadering als minister van het verenigde Duitsland ver klaarde Genscher dat Duitsland voortaan een grotere bijdrage zal leveren aan de uitvoering van de resoluties van de Veilig heidsraad. Duitsland zal daar toe de grondwet die nu nog verbiedt dat het leger buiten de grenzen van het eigen land wordt ingezet veranderen. De Duitse minister Genscher (buitenlandse zaken) heeft van ochtend tijdens een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties be kendgemaakt dat de Bundes wehr voorttian ook aan VN-vre desoperaties zal deelnemen. In zijn eerste rede voor de algeme-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5