Sport en ontzettend voordelig! 'Er zijn vele Pfaffen, maar er is natuurlijk maar één Jean-Marie' 15?5 MERKBAAR VOORDEUG A-VerrassendVeelzijdigVoordelig^ Woensdag 25 september 1991 Redactie: 071-161100 Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 24 NIEUWSLIJN Mark van Belkum terug bij De Zijl LEIDEN Mark van Belkum speelt het komend seizoen voor de Leidse waterpoloclub De Zijl/LGB. Vorig jaar kwam de Leide- naar nog uit voor het Italiaanse Camogli. Na een seizoen Italië keert de jongste van het broedertrio weer terug bij de club, waarvoor hij altijd speelde. Coach Rob Schouten kan komend jaar overigens over twee spelers beschikken, die eerder het bijltje erbij hadden neergegooid. Paul Belt en Henk Harteveld hebben zich bereid getoond om weer een balletje voor De Zijl I te gaan gooien. Leverkusen gaat net niet af HAMBURG Pas in verlenging heeft Leverkusen in de achtste finales van de strijd om de Duitse voetbalbeker Reutlingen we ten af te schudden. De club uit de Bundesliga versloeg de in de hoogste amateurafdeling uitkomende vereniging met 3-2. Han nover blijft wel voor verrassingen zorgen. De tweede Bundesli- gist versloeg klassegenoot Uerdingen. Het werd 1-0 door een doelpunt van Grün. Hannover had eerder Dortmund en Bochum verslagen. Borussia Mönchengladbach won op eigen veld van het een klasse lager spelende Fortuna Köln, 2-0. Werder Bremen versloeg thuis Dynamo Dresden, 4-1. Klerks feliciteert Leiden met de 98e viering van het Leids ontzet En iedereen buiten Leiden die op 3 okto ber de overwinning van de Watergeus op den Spanjool wil meevieren. Natuurlijk op de manier zoals dat hoort. Met hutspot, haring, witte brood en één van die originele Leidse borrels. Traditioneel verkrijgbaar bij Klerks en voor deze gelegenheid ontzettend voordelig! Ontzettend Leidse borrels Leidsch Grachtenwater Normaal 17,95 Leidsche Borrel Normaal 14,95 Leidsch Koetsiertje Normaal 15,25 Klerks. Hoge kwaliteitlage prijzen. Klerks Jonge Jenever 1/199 Normaal 16,95 14« Klerks Vieux Normaal 17,25 Klerks Bessenjenever 1 A25 Normaal 12,25 IVT Bij Klerks vind je i lOg i ug v<iii vloedei Rioja Marques de Arienzo 1987 Een mooie, gerijpte en volle Rioja. Per fles 9,95 r Nu per 6 flessen tJtJ™ Lazarillo La Mancha 1990 Heerlijke, kruidige witte wijn. Per fles 6,95 1Q50 Nu per 6 flessen OO» Echte Spaanse Zegelsherry! Door Klerks zelf geïmporteerd. Vicente Romero Sherry Medium/Fino Seco/ Manzanilla/Cream A 99 Normaal 6,95 Nu Vraagt u eens iemand op de hutspot. Bij een krat Heineken Pils krijgt u tijdelijk gratis voorbedrukte uitnodigin gen om vrienden of fami lie op de hutspot te vra gen. Per krat, 17?° Eén maal per jaar brengt Klerks een wijn die in zowel prijs als kwaliteit de allerbijzonderste is. Kees Klerks zelf ging daarvoor een iaar lang op zoektocht door Frankrijk en vond de Wi)n van het Jaar in zijn favonete wiinge- bied de Rhone. De Chateau Se- eries 1990. Afkomstig van een wijngaard die is omgeven door andere beroemde mingebieden Een unieke wijn met een diep rode kleur en een complete en vooral ronde smaak. Wijn van het jaar Chateau Segries 1990 Appellation Lirac Contr61èePy95 Per fles Doos 6 flessen 45,- Claeryn Jonge Jenever Liter, normaal 19,45 Hartevelt Citroenjenever Liter, normaal 18,45 Coebergh Bessenjenever Liter, normaal 16,75 J. Walker Red Scotch Whisky 0/|95 0,70 Liter, normaal 28,75 farls Alphen aan den Rijn: Van Nessuaat 27 Leiden: Kennedylaan 7, Bevrijdingsplein 48, Doezastraat 6, Kopermolen 36, Stevensbloem 169 Oegstgeest: Lange Voortplein 7 Lisse: Blokhuis 20 Katwijk aan Zee: Noordzeepassage 16/17 Wassenaar: van Hogendorpstraat 69 Al onze aanbiedingen zijn geldig van 25 september t/m 2 oktober 1991. JEAN-MARIE PFAFF: „Domme mensen kunnen mij niet beledigen, intelligen te mensen doen zoiets niet" „Een interview...? Maar natuurlijk. Voor mijn Hollandse vrienden maak ik graag tijd vrij. Ik zal Carmen even vragen wanneer het schikt." Jean-Marie Pfaff legt de hoom van de telefoon neer en op de achtergrond hoor je hem om zijn echtgenote roepen. Even later: „Kunt u straks terugbellen? Carmen is er niet en mijn vrouw houdt de agenda voor me bij, iedereen wil met me praten... Wacht, ik zal u ook even mijn faxnummer op de zaak geven." Vervolgens dreunt hij in één adem zijn privé-telefoonnummer op, het faxnummer bij hem thuis, het nummer van zijn autotelefoon en zijn semafoonnum mer1. „En stuurt u ook even een fax met uw nummer, dan kunnen we ook na mijn carri ère contact blijven houden." GPD-VERSLAGGEVER De fotograaf heeft enkele dagen later geen kind aan de ijdeltuit. „Moet ik mijn jasje aan, of moet hij uit?" „Moet ik rechtop zitten of moet ik achterover leunen?" „Moet ik een pen in mijn hand houden of is het beter om dat niet te doen?" De man met de camera hoeft maar te kikken en Jean-Marie, goed gesoigneerd, strak in het pak, springt in de houding. Niets is hem te dol. Was het hem gevraagd, hij was ook blijmoedig op zijn hoofd gaan staan. En zelfs dan zou de tandpasta-smile niet van zijn gezicht zijn verdwenen. „Zal ik de telefoon nu even aan mijn andere oor houden...?" Vandaag moet een gedenk waardige bladzijde worden bij geschreven in de annalen van het internationale voetbal. Al thans, als het aan Jean-Marie ligt. Voor hem, de pias onder de doelverdedigers, luidt die avond de bel voor de laatste ronde. En van dat feit, vindt Pfaff, kan de wereld niet voldoende kond worden gedaan. „Ik ben altijd goed geweest voor de pers en dat betaalt zich nu terug. Alle maal bellen ze me op om me te vragen of ze me kunnen helpen met mijn afscheidswedstrijd. Je hebt in het leven medewerkers nodig, geen tegen werkers." Jean-Marie Pfaff speelde zijn eerste wedstrijd op 9 april 1972 voor SK Beveren, waarmee hij in 1978 de Beker van België won en een jaar later landskampioen werd. In 1982 telde Bayem München één miljoen gulden voor hem neer. In Beieren schreef hij drie 'meisterschaf- ten' ('85, '86, '87) en één 'natio- nabpokal' ('84) op zijn palma res bij. Met de Duitse record kampioen was hij in 1987 ook verliezend Europa Cup I-finalist in Wenen tegen FC Porto (2-1; hakballetje Madjer). Lierse SK ('88-'89) en het Turkse Trab- zonspor ('89-'90) waren zijn laatste voetbalwerkgevers. De beste Voor de Belgische nationale ploeg werd Pfaff 64 keer opge roepen. Met de Rode Duivels stond hij in 1980 in de finale van het Europees kampioen schap (2-1 nederlaag tegen Duitsland). Op het wereldkam pioenschap twee jaar later in Spanje lagen de Belgen er al in de tweede ronde uit. Bij het EK in '84 in Frankrijk overkwam Pf aff en Co dat opnieuw. Zijn grootste triomf vierde Jean-Ma rie op de Mexicaanse Mondiale in 1986. België drong toen door tot de laatste vier en Pfaff werd uitgeroepen tot de beste keeper van het toernooi. Eén jaar later werd 'El Sympathico', zoals hij in Mexico kozend werd ge noemd, zelfs gekroond als de beste doelman van de wereld. Maar hoe imposant zijn carri ère ook mag zijn, dat ene tv-in- terview zal waarschijnlijk altijd op het netvlies gegrift blijven staan. Met dank aan de ARD. Nadat hij, in zijn eerste jaar bij Bayem München tegen HSV (2- 2) in de laatste minuut een strafschop had gestopt, sleepte de Duitse Kees Jansma Pfaff di rect na de wedstrijd voor de ca mera. „Ich habe," deed Pfaff toen in een mengelmoesje van Duits, Vlaams en Nederlands verslag van zijn heldendaad, „gewoon die rechtereck geko zen, weil ich zag dass Manni Kaltz in die kant schieten woll- te." De kleurrijkste aller portiers maakte zich er in één klap on sterfelijk mee. Pfaff nu: „Dom me mensen kunnen mij niet be ledigen, intelligente mensen doen zoiets niet." Jean-Marie Pfaff zwaait vandaag af op het 'plein' van Beerschot in Antwerpen. In zijn afscheids wedstrijd staat hij onder de lat bij een elftal dat hij zelf om schrijft als 'de Rode Duivels Ge neratie 80'. Tegenstander van deze gelegenheidsploeg is een wereldelftal, ook al bestaande uit 'gouwe ouwen'. Van Michel Platini, Roger Milla, Sepp Maier, Hansi Müller, Ruud Krol, Willy van de Kerkhof en Johan Nees- kens zegt Pfaff reeds de schrifte lijke bevestiging van hun komst binnen te hebben. Op de aan wezigheid van een aantal ande re voormalige coryfeeën als Karl-Heinz Rummenigge, Paolo Rossi, Sören Lerby, Mario Kem- pes en Alain Giresse rekent hij vast. „Ze vinden," zegt Pfaff met onverholen trots, „het allemaal .een grote eer dat ze in mijn af scheidswedstrijd mogen mee spelen. Sepp .Maier schrijft: 'Daar moet ik bij zijn'. Johan Neeskens: 'Je doet mij er een groot plezier mee als ik mee kan spelen.' Iedereen wil er bij zijn... Ik heb veel jaloezie meege maakt, maar ik heb me daar nooit iets van aangetrokken. Ik heb geprobeerd zo goed moge lijk te zijn en heb anderen altijd het licht in de ogen gegund. Ik krijg dat nu terugbetaald: ik heb vriendén óridër mijn collega's." Nee, het afscheid als voetbal ler valt hem niet zwaar, spreekt Pfaff tegen en zijn permanentje wiegt loom heen en weer. „Er is één wedstrijd in je carrière die je niet kunt winnen en dat is die tegen de ouderdom. Afscheid nemen van mijn publiek, dat vind ik wel erg; het ergste wat er is." En aandacht? Zal hij dat niet missen? „Nee, want er zal altijd aandacht voor mij blijven bestaan." Fonds De opbrengst van zijn af scheidswedstrijd gaat naar het Jean-Marie Pfaff Fonds, dat zich het stimuleren van sportieve initiatieven van en voor gehan dicapten ten doel stelt. „Na het WK in Mexico heb ik mijn eigen fonds opgericht. Ik droom ervan ooit een stadionnetje te bouwen met daarin een ring die volledig ingericht is ten behoeve van ge handicapten. Ja, dat kost veel geld, maar ik heb altijd nog het gevoel dat er morgen iemand bij mij komt die zegt: 'Ik ga u dat stadion financieren.' Ik heb mijn fonds ook opgericht omdat in 1978 een vriend van mij, Ronnie de Beukelaer, een ern stig ongeluk is overkomen, waarbij hij verlamd is geraakt. Ik heb vroeger samen met hem in de nationale jeugdploeg ge speeld, nu zit hij in een karretje en niemand kijkt meer naar hem om..." „Ik heb ook altijd veel ouden van dagen bezocht, ben bij mensen geweest die in een kli niek lagen, heb daar ook kinde ren opgezocht die een auto-on geluk hadden gehad of geope reerd waren. Ik heb dat allemaal gedaan, niet één keer, duizen den keren. Ik heb daar energie in gestopt, tijd ingestoken. Ik zet me ook in voor de kankerbe strijding. Maar ik doe dat alle maal niet om in de publiciteit te komen, het is meer uit goed heid dat ik het doe. En het is na tuurlijk mijn naam die trekt. Je bent een grote voetballer, je bent sympathiek... Maar allez, ik doe het graag. Iemand gelukkig maken is het 'schoonste' dat er Goedheiligman Onder valse bescheidenheid gaat de 'goedheiligman' uit Brasschaat niet gebukt. „Ik heb veel bereikt en daar kom ik ook voor uit. Ik ben daar fier op, fier op wat ik gepresteerd heb en fier op mijn gezin. Maar ik loop niet met mijn neus in de wind. Jean-Marie is van het volk. Ik ben ook graag onder de men sen. Hoog of laag, dat maakt mij niks uit. Niemand kan er iets aan doen dat hij geboren is uit arme ouders of dat hij tot de la gere klasse behoort. Ik weet dat zelf maar al te goed, want bij ons thuis hadden we het vroe ger ook niet breed. Ik voel me nergens boven verheven. Wat kost het nou om 'goedendag' tegen iemand te zeggen?" En, wijzend naar de hemel: „We ko men elkaar hierboven toch alle maal weer tegen." „Kijk," zegt hij dan en hij wordt haast filosofisch, „elk mens wordt naakt geboren en moet zichzelf daarna verfijnen, aanscherpen. Dat heb ik ge daan, ik heb geïnvesteerd in mijn lichaam. Mijn inspannin gen zijn beloond, inspanningen worden altijd beloond. Hoe sterker de geest, hoe sterker het lichaam. Maar wat ik ook be reikt heb, ik zal nooit verlooche nen dat ik van eenvoudige jcomaf ben. Sommigen steken dat weg, ik niet. Je bent wie je bent. Er zijn veel Pfaffen, maar er is maar één Jean-Marie." Hij is gelovig, laat Pfaff weten. Hij is katholiek. En hij vertelt van zijn bezoek aan de Paus. „Ik heb hem aangesproken in het Pools, de taal van zijn vader land. 'Dobre dzien', heb ik te gen hem gezegd. Ik had dat ge leerd, het betekent goeiedag. Het is altijd 'plezant' om ie mand in zijn eigen taal aan te spreken. Hij groette mij terug in het Vlaams. 'U bent toch Jean- Marie Pfaff, zei hij. Hij kende mij hé. 'Bent u alleen gekomen', vroeg hij. 'Nee', zei ik, 'Carmen zit daar, in de zaal'. Is toch on gelooflijk?. En hij zegende ons." „Drie, vier minuten heb ik Vlaams met hem gesproken. Langer krijg je niet. Het was een aangenaam gesprek, maar het gaat allemaal zo rap, je weet la ter niet meer precies wat er ge zegd is. Het was een hartewens van mij de Paus een keer te ont moeten." Als gedelegeerd bestuurder van 'Jean-Marie Pfaff Promo tion' houdt de bijna ex-keeper tegenwoordig kantoor in Mechelen Noord, op een gloed nieuw industriecomplex. Pfaff zegt een tienjarig contract bij een firma te hebben en twintig uur per week te moeten werken. Hij verricht promotie-activitei ten op de meest uiteenlopen gebieden. „Vroeger ging ik naar Philips om een wedstrijdje te spelen, en dan snel weer terug. Tegen woordig ga ik naar Philips, praat wat met mensen, een dineetje erbij, lekker slapen, weet ik het allemaal...Ik vind dat leuk. Phi lips, PSV, is ook klasse. Als ik voorzitter Ruts of manager Ploegsma bel en zeg dat ik twee dagen langs wil komen, dan ga ik op kosten van PSV in een ho tel. Ze hebben daar respect voor een ster."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24