Zaken 'Af en toe moet je je nek uitsteken' Voor 'doodschop' naar burgerrechter 'Alles loopt hier op rolletjes' Horeca en VVV's tevreden over seizoen Woensdag 25 september 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 21 STAND VAN DE OPRICHTERS VAN het Leids Bureau voor Sport en Recht stellen vast dat er in de advocatuur weinig specifieke kennis van de juridische aspec ten van sport aanwezig is DE EIGENAAR VAN strandbedrijf Willy en Loes in Katwijk .Vorig jaar was het toch stukken beter Het seizoen begon dit jaar pas half juli." Draka Interfoam Hillegom wordt proefstation in vervanging van CFK's Rustig en beheerst formuleert hij zijn gedachten. Steeds weer dezelfde boodschap. Iedere keer echter 'verpakt' in iets andere bewoordingen. De essentie van zijn verhaal is zonneklaar. De angst van de Hillegomse bevolking is on terecht. Als in de toekomst bij de fabricage van schuim rubber dichloormethaan gebruikt gaat worden, bestaat er geen gevaar voor de omwonenden. De toepassing van het gas is nodig om het huidige gebruik van CFK uit te bannen van het produktieproces. HILLEGOM IRENE NIEUWENHUUSE Volgens P.G. Meijs, directeur van Draka Interfoam B.V. in Hil legom, zal zijn fabriek steeds binnen de toegestane normen werken. De ruim 1200 veront ruste Hillegommers die hun handtekening hebben gezet on der een protestbrief, vertragen met hun actie zo alleen - onno dig - de omschakelingsprocedu re. „Het risico is echt te ver waarlozen: wij zijn verantwoord bezig." Directeur Meijs staat door de actie wel onder druk. „Het is een lastige periode", zegt hij zelf. Enerzijds zijn er de steeds stringentere milieunormen van de overheid. In het kader van het Nationaal Milieuplan moet zijn fabriek in de komende ja ren het gebruik van CFK (Chloor Fluor Koolwaterstof) geheel vervangen. De CFK's tasten immers de ozonlaag rond de aarde te veel aan. Draka doet dat onder meer door het gas di chloormethaan. Anderzijds wordt de druk vanuit de Hille gomse bevolking steeds groter. Ook de plaats, Draka is te vin den in het centrum van het bol- lendorp, staat steeds meer ter discussie. „Ik begrijp die zorg, maar zij is niet terecht." Van overheidswege krijgt zijn firma voor de gigantische om schakelingsoperatie een bedrag van 1,5 miljoen gulden. Draka investeert zelf nog eens 2,2 mil joen gulden in het project. De nieuwe recycling-installatie is door het rijk aangewezen als demonstratieproject. De erva ringen die de komende jaren in Hillegom opgedaan gaan wor den, kunnen zo gebruikt wor den bij andere schuimindustrie- ën. „Wij hebben de neiging om steeds nieuwe dingen te probe ren. We hebben ons zelf aange meld voor dit project: we wach ten liever niet af." Dat een der gelijke opstelling het risico van protesten met zich meebrengt, neemt hij op de koop toe. „Af en toe moet je in het ondeme- mersvak je nek durven uitste ken." Van oorsprong is Draka (Draad en Kabel) een Amster dams bedrijf (opgericht in 1910). Na de oorlog ging men over op het isoleren van de ka bel met kunststof. Steeds meer werd kunststof het hoofdpro- dukt. Via kunststofbuizen ging het verder naar kunstschuim. In 1951 vestigde het bedrijf zich in Hillegom. Draka fabriceert mo menteel 'interieurs' voor matra- sen (Drakacel) en meubels. Sinds 1 januari levert het be drijf nog uitsuitend matrasinte rieurs die zonder CFK's gepro duceerd zijn. Voor het hele leve ringsprogramma geldt dat van de 54 soorten zachtschuim er nu 41 zonder de schadelijke stof gemaakt worden. Voor de ver dere afbouw zijn nog eens drie jaren uitgetrokken. Eind 1994 moet het definitief afgelopen zijn. Meijs gaat er vooralsnog van uit dat in 1995 de zoge naamde 'soft-CFK's' hun intre de in de markt hebben gedaan. Hij ziet daarom het gebruik van dichloormethaan in dit kader dan ook als een tijdelijk situatie. Marges Meijs (53 jaar) is sinds 1986 di recteur. Vanaf dat moment hoort Draka bij een Engelse prolyurethaanschuim-produ- cent, het British Vita, dat werkt via decentraal management en business units. Sinds de samen werking is er volgens de direc teur een omzetverdubbeling van honderd procent. Het per soneelssterkte steeg daarnaast van 77 naar 120. De winst daar entegen is dezelfde gebleven. De verklaring van Meijs: „We hebben gigantisch moeten in vesteren in onder meer milieu- besparende technieken en kwa liteit. Mede hierdoor zijn de marges gedaald. Maar we zijn in ieder geval niet achteruit ge boerd." Hoe ervaart Meijs de handte- kenaktie? „Het hoort bij mijn job met dit soort zaken om te gaan. Als ondernemer dien je verantwoording af te leggen voor je daden. Dat is goed. Ik heb er geen enkel belang bij om problemen te krijgen. De uit spraak dat het hier in de toe komst levensgevaarlijk zou gaan worden, is echter een emotio nele uiting, waar ik alleen maar rationeel op kan reageren." Oplossen Ook de kritiek van de stichting Natuur en Milieu vindt hij niet goed onderbouwd. De stichting schrijft dat Draka naar andere middelen dan het gewraakte di chloormethaan moet gaan zoe ken. Meijs: „Prof. dr. L. Reijn- ders doelt op het middel ca- rapor. Dat gebruiken we al, maar de toepassing betekent slechts een onderdeeltje van de totale oplossing. Wij willen hier het hele probleem rond de CFK's oplossen." De hinderwetvergunning die noodzakelijk is voor de veran dering in het fabricageproces verwacht Meijs medio novem ber. Uit vooroverleg is hem ge bleken dat alles technisch op losbaar lijkt te zijn. In een spe ciale begelediingsgroep zitten mensen van VROM, de Arbeids inspectie, de Ondernemings raad en de werkgevers van de Kunststofschuimproducenten. „Het is een lastige periode, dat wel, maar wij garanderen dat we in de toekomst met onze nieuwe installatie de laagst mo gelijke concentratie luchtvervui ling zullen veroorzaken." Directeur P.G. Meijs van Draka Interfoam. „We beseffen terdege onze verantwoordelijkheid". FOTO JAN HOLVAST Distributiecentra C&A Lisse en Katwijk bestaan vijfjaar KATWUK/LISSE IRENE NIEUWENHUUSE Bredero zei het reeds: het kan verkeren. De werknemers van de Fordfabrieken werd het in de jaren twintig onmogelijk ge maakt om met elkaar te praten. Vandaag worden in Lisse en Katwijk de werkomstandighe den echter zo gecreëerd, dat de werknemers juist wel met elkaar een babbeltje kunnen maken. „Ze komen hier niet alleen om heel hard te werken", is de be- rijfsfilosofie van Jan de Beer. Hij leidt zowel het C&A distributie centrum in Katwijk als in Lisse. Dit jaar bestaat het bedrijf van Clemens en August Brennink- meijer 150 jaar. Als een 'eeneiige tweeling' zijn de beide centra vijf jaar ge leden in de Bollenstreek neerge zet. Vanwege de hoge arbeids moraal van de bollenstreekbe woner, vanwege de gunstige lig ging ten aanzien van het ver voer, vanwege de 'sociale veilig heid' van de streek. En ter ver vanging van de twaalf centra in den lande. Volkomen identiek gebouwd en ingericht. In geval van een calamiteit kan de ene firma onmiddellijk en volledig de distributie van het andere bedrijf overnemen. De beide centra zijn volgens De Beer te vergelijken met een Zwitsers precisie-uurwerk. Kilo meters rails tegen de plafonds. Jassen, broeken, truien gaan er als vleeskarkassen in eindeloze rijen. Aan de ene zijde komt de kleding („wij noemen geen aan tallen, dat is tegen onze cul tuur") het gebouw binnen. Aan gevoerd met vrachtwagens van af Schiphol, de Rotterdamse ha vens of over de weg. De 'reis' van ieder kledingstuk gaat in het centrum onder meer via de controlekamer (20 minu ten per steekproef), de schiet en nietafdeling en het opbeu- gelcentrum. De kleding wordt daarna verkoopklaar gemaakt en met behulp van een uiterst vernuftig computersysteem op nieuw verdeeld. De confectie worden daarna verzonden naar de 90 C&A filialen in Nederland. Iedere dag krijgt ieder van die filialen een zending uit Katwijk of Lisse. „Misschien onzakelijk, maar dit systeem geeft de klant de verzekering dat het aanbod in de winkels steeds wordt ver nieuwd". „Gaat er hier ergens iets fout, dan is er binnen een uur een gi gantisch probleem, ledereen weet dat en is zich daar van be wust. Hier wordt hard gewerkt en daar maken we geen geheim van. AJs de 450 werknemers geen rekening met elkaar hou den. loopt het hele systeem in de puree.", meldt De Beer (44 jaar). „De eerste twee jaar wa ren behoorlijk moeilijk, we Wa ren deze grote eenheden niet Leids Bureau voor Sport en Recht opgericht gewend. We hebben toen op onze mensen een gigantisch be roep moeten doen. Veel over werk en extra inzet." En nu? Een breed gebaar: „Het loopt perfect." Trots en met 'opgeheven' hoofd verder de loftrompet af stekend: „Als je hier staat, zie je geen mens, alleen maar bewe gende jassen en jurken. Alles loopt letterlijk gesmeerd en op rolletjes. Waarom ik van mijn werk hou? Welk treinconduc teur vindt het niet fantastisch om te zien dat elke wissel, elke onderdeeltje, elke schroefje en moertje goed functioneert? Ik dus ook." Relaxed „Zie ik er niet relaxed uit?", vraagt De Beer. Het antwoord niet afwachtend: „Ik weet het, net de verkeerde stropdas." Verder serieus: „Dit vak is fan tastisch, ik ga het steeds leuker vinden, ik spring van het ene probleem naar het ander. Noem maar een maatschappelijk item en wij hebben ermee te maken. Moelijk vaak, maar voor gemak kelijk zijn we niet op de wereld. Waar heb ik allemaal niet mee te maken? Zorgen dat onze vrachtwagens op tijd rijden en nergens overlast veroorzaken. De mensen gemotiveerd hou den. Miljoenen klerenhangers laten recyclen." Vooral het personeelsbeleid is een geliefd onderwerp. Een full time werkweek is bij C&A vier werkdagen van negen uur. De voordelen voor de werkgever is een vergroting van de bedrijfs- capaciteit. De machines draaien door dit systeem geen 36 maar 45 uur per week. En de mede werker is altijd verzekerd van een lang weekeinde. Hoewel het aantrekken van mannelijk personeel nog wel eens problemen geeft, heeft De Beer altijd ruime beschikking over vrouwelijke werknemers. „Biedt ze iets goeds, geef ze een gezellige kantine, maak het ze tijdens het werk zo gemakkelijk mogelijk. Maak een verhoging zodat ze daardoor geen gevaar lopen om last van hun rug te krijgen. Hou er rekening mee dat bepaalde spiergroepen niet te eenzijdig belast worden. Zorg dat ze kunnen werken als ze kleine kinderen hebben. Stel daar roosters voor op", is zijn uitleg. Maar ook: „Denk niet dat ik een filantroop ben of een gei ten-wollen-sokken-figuur, maar ik ben gewoon redelijk en ge bruik als manager mijn boeren verstand." 06-nummer Omdat de aanvoer in de distru- butiecentra pieken en dalen kent (de seizoendrukte is ge bundeld in de maanden maart, april en mei en daarnaast in au gustus, september en oktober) is er een gevariëerd werkaan bod. Om zijn medewerkers daarover wekelijks te informe ren heeft De Beer hiervoor een 06-nummer ingesteld. „Lach maar! Ondernemen is harstikke creatief bezig zijn. Dit is veel slimmer dan iedereen iedere week een briefje sturen. Werk nemers kunnen via de lijn zo aan het einde van de week ho ren hoeveel werk er de volgende week is. We garanderen de par- timers in ieder geval negen uur werk per week, ze kunnen daar door bijvoorbeeld in het zieken fonds". Omdat full-timers en parti- mers dezelfde rechten, plichten en secondaire arbeidsvoorwaar den hebben, is volgens De Beer de continuïteit van de onderne ming gewaarborgd. „We bieden alle werknemers een kerstboom vol leuke dingen", weet hij ze ker. „Maar wij voeren wel een uiterst strenge selectieprocedu re, want we gaan er van uit, dat iedereen die hier komt werken, dat tot zijn 60 zal doen." C&A heeft een laag ziekteverzuim van 5 procent. Atelier C&A werkt volgens De Beer niet meer met eigen ateliers. „Vijf jaar geleden hebben we die allemaal van de hand ge daan en zijn overgegaan op in koop van kleding bij zelfstandi ge confectionairs in Japan, Nepal, Duitsland, Afrika. Noem maar op. We beschouwen el kaar steeds meer als partners. Wat hebben wij eraan om een bedrijf helemaal uit te knijpen? Dan gaat die firma wellicht fail- er op zoek ondeme- LEIDEN WILLEM SPIERDUK Voor de voetballer die slachtof fer wordt van een 'doodschop' en daarbij letsel oploopt, is steeds vaker alleen 'een vrije trap mee', niet voldoende. Al enkele malen is het voorgeko men dat een speler naar de bur gerrechter is gestapt om de schade op de dader te verhalen. Onlangs werd een man uit Friesland nog door de rechter in het gelijk gesteld, toen hij van zijn tegenstander op het voet balveld schadevergoeding wilde hebben. De man was door een wilde trap tegen zijn knie ar beidsongeschikt geworden. „De invoed van het burgerlijk recht op de sport wordt groter," stellen Robèrt Munnik en Pa trick Pennock, die met R. Nieuwmans en L. Creemers het 'Leids Adviesbureau voor Sport en Recht' hebben opgericht. Zij wijzen daarbij ook op het in schakelen van de rechter door BW Den Bosch na de bekerfi nale tegen Feyenoord. De op richters van het bureau hebben echter wel vastgesteld dat er in de advocatuur weinig specifieke kennis van de juridische aspec ten van sport aanwezig is. „We zijn aan het denken gezet door de Leidse hoogleraar sport en recht Giltay-Veth. Die heeft ons verteld dat er duidelijk behoefte is aan mensen met die kennis." Het Leids Bureau voor Sport en Recht richt zich volgens de folder die aan alle Leidse sport verenigingen is gericht op alle juridische zaken waarmee een Hielco Kuipers vereniging in aanraking kan ko men, zoals het opstellen van statuten, het verzekeren van verenigingspanden, het huur- en pachtrecht, het aansprake lijkheidsrecht en het sociaal recht. Bar en boos Maar de oprichters van het bu reau. één jurist en drie bijna af gestudeerden, richten zich niet alleen op sportclubs, maar ook op de sporter. „Het is vaak bar en boos, hoe er in de sport met mensen wordt opgegaan. Kijk eens dat er in de wielersport al in de publiciteit wordt gebracht dat iemand doping heeft ge bruikt zonder dat er een contra expertise is geweest. Ik ver wacht ook dat de sporter steeds minder vaak het tuchtrecht in hun sport accepteren en de hulp van de burgerrechter in roepen", meent Patrick Pen nock. Het Leidse bureau denkt hun diensten tegen een concurrere- ned tarief te kunnen aanbieden. Voor 65 gulden per uur krijgt de klant advies. „Het uurtarief van een advocaat ligt op 235 gulden per uur, ik denk daarom dat de drempel naar ons bureau niet zo hoog is", stelt Robèrt Mun nik. Voor procedures voor de rechtbank zal het bureau een derde moeten inschakelen. „Za ken bij de kantonrechter kun nen wij echter zelf doen. Het gaat dan op gevallen die een be drag van 5000 gulden niet tebo- ven gaan. We denken in de meeste gevallen met kleine clubs te maken te hebben, dus de meeste procedures kunnen we zelf voerenaldus Munnik. De vier oprichters verwachten niet met deze activiteit op korte termijn hun boterham te kun nen verdienen. „We hopen dat het in deze regio gaat lopen om dan later landelijk te gaan wer ken". LEIDEN PASCALLE CAPPETTI ming. Hoe zit het nu met het roem ruchte C&A'tje? Is het imago van flodderkleding inmiddels vals en achterhaald? De Beer: „Wij leveren een kwaliteit voor de allerlaagste prijs. Ik praat niet over een t-shirtje van vijf gulden, dan weten we allemaal wat we in huis halen. Er zijn nu life-styles ontwikkkeld. Voor bij voorbeeld het jonge meisje, de werkende vrouw, de traditione le man. Het is altijd waar voor je geld, want we blijven op de prijs letten. Een kwaliteitspak kan je bij ons voor Ö00 gulden kopen. Maar als de klant voor precies hetzelfde pak elders 1200 gul den wil betalen, moet hij dat natuurlijk helemaal zelf we ten..." MEDEWERKSTER Hoteleigenaren, strandpaviljoenhouders, campingbeheerders en VW-directeuren: ze zijn tevreden over het afgelopen zomersei zoen. De waarderingen liggen tussen 'rede lijk' en 'uitstekend'. Toch vallen de resulta ten in vergelijking met vorig jaar tegen. De meesten wijten dit aan de late vakantie en het slechte weer in het voorseizoen. „Ik ben zeker niet ontevreden", zegt W. Lange, de eigenaar van Strandbedrijf Willy en Loes in Katwijk, „maar vórig jaar was het stukken beter. Het seizoen begon dit jaar pas half juli. Gelukkig is de schade een beetje bijgespijkerd door augustus." Ook H. Beugelink van Camping De Noordduinen in Katwijk spreekt over een slechte start. „De periode tussen Pinksteren en begin juli was ronduit slecht. Daarna zat het wel vol, maar dat loop je niet meer in. De camping heeft 500 plaatsen en meer kan ik er niet kwijt. In augustus moest ik mensen weige ren." Als beheerder weet hij dat campings gevoelig zijn voor weersomstandigheden. „De mensen blijven dan weg", aldus Beu gelink. De eigenaar van het Waikiki Hotel in Noordwijk, I. van Oostrum, heeft nergens last van gehad. „Wij hebben voornamelijk met reserveringen te maken en zijn dus niet afhankelijk van weer en toeristen die op de bonnefooi een hotelkamer boeken. Het meestal wat oudere publiek halen we vooral van de Hollandse Markt. Toen de Golfoor log uitbrak, stroomden de reserveringen binnen." De bezettingsgraad in zijn hotel was dan ook vrij constant en bedroeg ge middeld 95 procent. Het beroerde voorseizoen dit jaar en het slechte naseizoen vorig jaar zorgde ervoor dat de omzet van de meeste hotels onge veer gelijk is aan afgelopen jaar. Echter, doordat de prijzen van de kamers met 4 5 procent stegen, viel de omzet voor de hotels eveneens 5 procent hoger uit. „Ik denk dat Noordwijk een goede uit straling heeft", antwoordt H. Stokman, eigenaar van het Astoria Hotel in Noordwijk op de vraag waarom het afgelopen seizoen zoveel Nederlanders in het hotel verbleven. Nederland wordt weer populair bij de Ne derlanders. maar ook bij de Zuid- en Oost- Europeanen. Dit merkt ook directeur M. van der Jagt van de VW-Noordwijk. „Het Nederlands Bureau voor Toerisme en de KLM werken al jaren aan allerlei voorlichtingscampagnes om Nederland te promoten. De Van-Gogh- tentoonstelling heeft natuurlijk eraan bijge dragen dat veel meer Italianen van Neder land hebben gehoord." „In Nederland gebeurt veel op kleine schaal. Dat trekt buitenlanders", vertelt di recteur K. Verplancke van VVV-Katwijk. De reddingsdemonstratie en het Bloemencorso waren voor Katwijk belangrijke evenemen ten waar veel publiek op af kwam. Trots meldt hij: „Het meeste publiek kwam naar Katwijk. Eerst konden de mensen naar de reddingsbrigade kijken en daama hoefden ze zich maar om te draaien om het Bloe mencorso voorbij te zien trekken." Het vogelpark Avifauna in Alphen spreekt van een goed seizoen. Het park trok veel buitenlanders, met name Italianen. Die toe stroom van buitenlanders dankt Avifauna aan de opening van van het motel net voor het seizoen begon. Pieken, zegt een woord voerder, zijn er niet geweest. Dank zij de va kantiespreiding was het het hele seizoen druk. In welke mate Leiden heeft geprofiteerd van de mooie zomer kan VVV-dim teui I Hugens niet vertellen. Hij heeft nog geen beschikking over ciifers van de hotels en musea. Hugens denkt dat Leiden weinig af wijkt van andere trekpleisters. De start was traag; de tweede helft van het seizoen een stuk beter. De terugval, waarop 'iedereen' zich had voorbereid, is uitgebleven. De Keukenhof in Lisse kreeg maar liefst 85.000 bezoekers meer binnen dan het jaar ervoor. Naar schatting kwamen er tussen de 60.000 en 70.000 voormalige Oostduitsers naar de bloemenpracht kijken. De Keuken hof registreerde 1230 bussen en 13.000 par ticuliere auto's meer dan in 1990. Volgend jaar zal het minder zijn. denkt een woord voerder. omdat dan de Floriade een ge duchte concurrent is. Dat kost de Keuken hof. zegt hij, 100.000 bezoekers.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21