Regio Eeuweling ASC viert feest op slechte velden Geen verzet tegen komst Nalco naar Oegstgeest Vernieuwing keuken Gouden Leeuw: einde aan 'onhoudbare situatie' Minder autokraken en diefstallen Zoeterwoude 'Fietsenstallingen bij winkelcentra' Bezwaar van Suzanne Roest wellicht niet ontvankelijk Het bezwaar dat de familie van de gehandicapte Suzan ne Roest heeft ingediend bij de Leiderdorpse commissie beroep- en bezwaarschriften, wordt wellicht niet ontvanke lijk verklaard. De familie heeft verzuimd een bezwaar in te dienen tegen de beslis sing van de gemeente om een subsidie te verstrekken van 57.000 gulden voor de verbouwing van de woning aan het Frederik Hendrik plantsoen, zo bleek gister avond tijdens de commissie vergadering. De woning moest ingrij pend worden verbouwd, doordat de toen 18-jarige Su zanne werd getroffen door een hersenbloeding. Familie en vrienden wilden haar thuis verzorgen, maar daarbij wilde zowel Suzanne als haar ouders enige privacy en be wegingsruimte behouden. Na veel heen en weer gepraat wilde de familie Roest een subsidie aanvragen voor een $chuine uitbouw aan de ach terkant van het huis. De gemeente raadde de fa milie af de subsidie van circa 80.000 gulden aan te vragen. Een schuine uitbouw was niet 'sober en doelmatig' en de subsidie zou waarschijn lijk worden afgewezen, aldus de gemeente. Het ligbad van de heer M. Roest speelde daarbij een rol. Dat zou moe ten worden verplaatst naar de schuine uitbouw, was daar niet 'sober en doelma tig' en stond de subsidie dus in de weg. Die 57.000 gulden werd wel gegeven. De familie verzuimde in beroep te gaan, maar protes teerde wel eerder dit jaar bij de Raad van State. Die ver wees het bezwaar terug naar de gemeente. De commissie beroep- en bezwaarschriften brengt binnen enkele weken advies uit aan burgemeester en wethouders. De Gouden Leeuw in Voorschoten, gezien vanaf de Veurseweg. De directie van het motel-restaurant blijft op uitbreiding aandringen. FOTO HIELCO KUIPERS De gemeente heeft den van De Gouden Leeuw in Voorschoten gisteren aange schreven dat dit motel/restau rant aan de Veurseweg een plan heeft ingediend voor een ver nieuwde keuken. Volgens een woordvoerder van de gemeente rekent de nieuwbouw af met "een situatie waar niets van klopte" en waar "allerlei instan ties, zoals de Arbeidsinspectie, bovenop zaten". Als geen van de omwonenden er bezwaar te gen indient, kan De Gouden Leeuw binnenkort te gaan bou- Dat zal een lichtpuntje ziin voor het Van der Valk-filiaal, dat eer der een soort 'totaalplan' voor verbouwing van keuken, motel en restaurant maakte. De ge meenteraad ketste dat plan ech ter af omdat het in strijd was met het bestemmingsplan. Bo vendien heeft de gemeente in middels bepaald dat het gebied waar De Gouden Leeuw is ge vestigd, bepaald geen hoge prioriteit heeft als het op veran deren aankomt. Brief De Gouden Leeuw heeft de hoop om het totaalplan toch te kunnen uitvoeren nog niet op gegeven: het bedrijf is in de pen geklommen in de hoop de al ja ren gewenste uitbreiding te mo gen realiseren. Het motel schrijft de leden van de raad naar aanleiding van zijn 'nee' tegen de nodige vergunningen voor de uitbreiding van restau rant en motel. Volgens de ge meenteraad zou de noodzaak van de uitbreiding niet zijn aan getoond en zou verdere expan sie van De Gouden Leeuw „in breuk doen op bet landschap pelijk karakter van het gebied, een en ander in relatie tot de verkeersaantrekkende werking en de parkeerbelasting in dit ge bied". Volgens de directie van het motel is uitbreiding wel urgent omdat Voorschoten, buiten De Gouden Leeuw, nagenoeg geen acceptabele hotel/motelaccom modatie te bieden heeft „terwijl heden ten dage de behoefte aan dit soort bedrijven steeds groter wordt". "Motel De Gouden Leeuw heeft voor de gemeente Voorschoten en de omliggende gemeenten een onmiskenbare functie in de samenleving", zo schrijft men. En: „De Gouden Leeuw zorgt al gedurende tien tallen jaren voor een constante werkgelegenheid voor vele in woners van Voorschoten en omgeving. De steeds groeiende werkgelegenheid zal nog meer van economisch belang wor den, indien de voorgestelde uit breiding zal kunnen worden ge realiseerd". Comfort De bezettingsgraad van de be staande kamers, aldus de direc tie, is zo groot dat een verbou wing op zeer korte termijn noodzakelijk is. „Door het ont breken van een receptie, lift en entree is het niet mogelijk onze gasten dat comfort te geven dat in deze tijd noodzakelijk is". De Gouden Leeuw houdt de raadsleden voor dat burge meester en wethouders destijds wél van de uitbreiding over tuigd was. Gezamenlijk werd, aldus de brief, een overeen komst opgesteld waarin bij voorbeeld iets stond over het 'behoud van het landschappe lijk karakter van het gebied'. Die overeenkomst is door het 'nee' van de raad echter komen te vervallen. De directie schrijft verder dat er verkeerstechnische aanpassin gen zouden moeten lcomen voor wat de inrit en het parkeer terrein betreft. Een en ander moet in overleg met de ge meente Voorschoten op te los sen zijn, vindt De Gouden Leeuw. NIEUWSLIJN Sleutels jongerencentrum gestolen VOORSCHOTEN Twee telefoons en sleutelbossen zijn dins dagnacht uit het Voorschotens jongerencentrum aan de Prins Bemhardlaan gestolen. De inbrekers kwamen door het inslaan van een ruitje binnen. Er is nog niet bekend of er meer meege nomen is. De sleutels geven toegang tot alle ruimten van de ge bouw. De politie vermoedt dat daders terug zullen komen om opnieuw hun slag te slaan. Politie redt met dekbedhoes vleermuis VOORSCHOTEN Met een aan twee stokken gebonden dek bedhoes heeft de Voorschotense politie gisteravond het leven van een vleermuis gered. Het beestje was per abuis de kamer aan de Paganinidreef binnengevlogen, waar het niet meer weg kon. De bewoonster van het pand raakte daarvan zo in paniek dat ze de politie inschakelde. Deze bevrijdde het zoogdiertje uit de kamer door een raam open te zetten en met de dekbedhoes het dier naar buiten te loodsen. De bewoonster kon weer onge stoord gaan slapen. 'Persant Snoepweg slecht verlicht' LEIDERDORP - Het fietspad langs de Leiderdorpse Persant Snoepweg is onvoldoende verlicht. „Het gaat om het gedeelte langs dat het park loopt tussen de Engelendaal en de Van Diepe- ningenlaan. Dat dit kan leiden tot onveilige situaties mag duide lijk zijn," zo schrijft de Leiderdorper P. Smit aan de gemeente raad. De brief wordt besproken in de raadsvergadering van 30 september. ZOETERWOUDE Het aantal inbraken uit wonin gen en diefstallen uit voertuigen in Zoeterwoude is in de eerste helft van dit jaar sterk gedaald. Het aantal inbraken daalde van 28 vorig jaar naar 12 dit jaar, het aantal diefstallen uit voertuigen van 22 naar 13. Dit blijkt uit het verslag van het politiekorps Rij- neveld, waaronder Zoeterwou de valt, over het eerste half jaar van 1991. In het verslag klaagt de politie over het grote personeelstekort. Het korps zou eigenlijk uit 39,5 personen moeten bestaan, maar ze hebben er in feite twaalf minder: een tekort van dertig procent. Dit gaat ten koste van het po litietoezicht in de diverse woon kernen, schrijft de politie. „Te vens dwingt het tekort tot het maken van keuzes, het stellen van prioriteiten en het leggen van noodverbanden," aldus het politierapport. „Politieagenten die recht streeks van de politieschool kwamen en hier zijn geplaatst, zijn na de verplichte vier jaar weer vertrokken. Deze plaatsen zijn niet weer ingevuld, waar door het tekort is ontstaan," verklaart de Zoeterwoudse poli tieagent K. de Grote. Woensdag 25 september 1991 RedadJe: 071-161400 MIER DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERJC JAN WETERJNGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS DE KOMST VAN HET Amerikaanse bedrijf Nal- co wordt door omwonen den in Oegstgeest niet te gengewerkt LEIDEN Omwonenden chemisch concern stellen drie vragen Welgeteld drie vragen kreeg de veelkoppige internationa le directie-afvaardiging van het Amerikaanse chemische concern Nalcó gisteravond te verwerken. De vragen gin gen over de toiletten, dierproeven en de verdere toe komst van het Oegstgeester gebied waar Nalco wil neerstrijken: in de nu nog groene driehoek tussen rijks weg 44, de nieuwe provinciale weg Leiden-Katwijk en de Rhijnhofweg. Ook maakt Nalco middelen die de splitsing tussen olie en water bewerkstelligen en die de corro sie van gaspijpleidingen tegen gaan. Tot de specialistische Nal- co-produkten moeten de stroef- makers van zakken worden ge rekend en stoffen waardoor de wind gewonnen steenkool niet kan wegblazen. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Op de informatie-avond in het Oegstgeester gemeentehuis waren zo'n twintig omwonen den afgekomen. Geen van allen kondigde aan Nalco te zullen dwarsbomen maar een hartelijk welkomstwoord viel evenmin te beluisteren.Op het verzoek van WD-wethouder H. Rijks (ruim telijke ordening/openbare wer ken) om tijdens de bijeenkomst Engels als voertaal te hanteren volgde een wat kribbig 'neen' vanaf de publieke tribune. Die wat grimmige sfeer hadden de Nalco'ers voor een deel aan zichzelf te danken. Zelf hebben ze het namelijk voortdurend over Leiden en niet over Oegst geest. "Dat heeft te maken met de grote moeite die Amerikanen hebben om 'Oegstgeest' goed uit te spreken, neemt u ons niet kwalijk". Aldus H. Brinkhoff, di recteur van de Tilburgse Nalco- fabriek, die in zijn moers taal vertelde dat het concern 62 jaar oud is, z'n Amerikaanse hoofd kantoor in een voorstad van Chicago staat, in meer dan 130 landen actief is. wereldwijd 7.000 werknemers in dienst heeft en dat in uiterlijk 1994 in Oegstgeest de Europese hoofd vestiging moet komen. Nalco is de grootste produ cent ter wereld van speciale chemische produkten en dien sten voor waterzuivering en koelsystemen in de industrie. In de race Voor het Europese hoofdkan toor, waar geen produktie zal plaatsvinden, waren Frankrijk, Duitsland, Engeland en de Be nelux in de race. Er waren meer dan 30 criteria waarvan de sa menwerking met een als goed bekend staande universiteit één van de belangrijkste was. Het werd ook Oegstgeest omdat dit dorp dicht bij Delft ligt, waar vele chemische technologen worden opgeleid. De goede ver bindingen (met Schiphol) en de internationale scholen in de di recte omgeving deden de rest. Het huidige hoofdkantoor in Parijs, niet meer dan een vloer in een kantorenflat waar 15 mensen werken, voldoet niet meer aan de Europese behoef ten. Vooral het gemis aan een centraal researchlaboratorium breekt Nalco op. In het Oegst geester hoofdkantoor kunnen in het begin zo'n 40 werknemers aan de slag van wie er hooguit zés uit het buitenland komen. Het bewuste perceel meet zo'n 4,5 hectare en wordt via de provinciale weg ontsloten. Daar komen ook de parkeerplaatsen, zo'n 75. De eigenaar van de grond is de Leidse rijksuniversi teit. Met het Europese hoofd kantoor is zo'n 60 miljoen* gul den gemoeid. Lozingen Een aan de Oegstgeester Rhijn hofweg wonende mevrouw wil de weten hoe Nalco z'n toiletten loost. Zelf beschikt ze niet over een aansluiting op het riool. "En op de Rijn lozen, dat is toch niet meer van deze tijd?". Dui delijk werd dat Nalco 'gewoon' op het riool wordt aangesloten. Wethouder Rijks sluit niet uit dat de nabijgelegen woonhui zen dan ook kunnen worden 'aangetakt'. "De hoofdkosten komen voor rekening van de ge meente", zegde hij toe. Voor de chemische stoffen van Nalco komt een apart systeem dat wordt aangesloten op dat van het universitarie Gorleus-labo- ratorium. Nalco doet geen proe ven met dieren. Een kweker van de Oude Rijnsburgerweg wilde weten of Nalco een eenmalige zaak is. "In deze raadsperiode zal het alleen maar om dit perceel gaan", aldus wethouder Rijks. Hij wees erop dat het provin ciale streekplan in het onderha vige gebied geen grootschalige bebouwing toelaat. De omwonenden mogen dan niet staan te springen om Nal co, burgemeester en wethou ders van Oegstgeest zijn en thousiast. Ze tonen zich bereid het bestemmingsplan te wijzi gen om de komst van het con cern mogelijk te maken. Ook willen ze een versnelde proce dure volgen. De raadscommis sie ruimtelijke ordening praat daar vanavond over. Aantal huizen Warmond stijgt tot tweeduizend WARMOND» Het aantal woningen in War mond zal de komende jaren op bescheiden schaal stijgen. Dit jaar komen waarschijnlijk 32 nieuwe huizen gereed, waar mee het totaal omhoog gaat tot 1774 per 1 januari volgend jaar. In de jaren 1992, 1993 en 1994 zullen respectievelijk 46, 27 en 23 nieuwe woningen gereed ko- Als alle bouwplannen volgens schema worden uitgevoerd zal Warmond per 1 januari 1995 dan 1870 woningen rijk zijn. Volgens het streekplan Zuid- Holland West en cijfers van het provinciebestuur mag de wo ningvoorraad per 1 januari 2000 1881 huizen tellen. Dat bete kent dat in de periode 1995- 2000 slechts 11 nieuwe huizen gebouwd kunnen worden. Het aantal woningzoekenden in Warmond is de afgelopen jaren snel gestegen. Via 378 op 1 ja nuari 1989 steeg dit aantal naar 415 op 1 januari 1990. Dit jaar klom het cijfer van 426 op 1 ja nuari naar 450 op 1 juli. Het grootste aantal woningzoeken den (181) valt in categorie A. Hieronder vallen inwoners die economisch gebonden zijn aan de gemeente Warmond, een meerpersoonshuishouden willen vormen, maar niet over een woning beschikken die aan een erkend woningzoekende kan worden toegewezen. Met 148 personen is ook categorie D goed vertegenwoordigd. Hier gaat het om mensen die een eenpersoonshuishouden willen vormen, maar verder aan de zelfde voorwaarden voldoen als mensen in categorie A. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Het goede nieuws: de Oegst geester voetbalclub ASC gaat met z'n velden schuiven. Het speelveld moet een stuk naar het noorden waardoor het hui dige trainingsveld aan de kant van de Van Duivenvoordestraat die breedte kan krijgen die voor pupillenvoetbal is vereist. In de nabije toekomst wil Ajax Sport man Combinatie van dit zoge naamde F-veldje een kunstgras- oefenveld maken. Voor de kosten van de opera tie, zo'n 15 mille, draaien de voetballers zelf op. Dat geldt niet voor de 100.000 gulden voor de renovatie van de op knapbeurt van het hoofdveld en de herplaatsing van de speel veld-afrastering, want die klus komt voor rekening van de ge meente. Het slechte nieuws: de reno vatie is pas in 1993 klaar. ASC en de gemeente onder zoeken al geruime tijd de moge lijkheid om het 100-jarig be staan van de club, volgend jaar, op een volledig gerenoveerd complex te vieren. Vandaar dat ASC al het werk in één keer wil de klaren. Om in 1992 op een vernieuwd complex te spelen dienen echter alle werkzaamhe den nog dit jaar te worden uit gevoerd. De voetballers waren bereid voor te financieren. Vol gens burgemeester en wethou ders lukt het in 1991 niet meer. "Het complex zou daarvoor ge- druende het hele seizoen v91- '92 ongebruikt moeten blijven". Inmiddels is gebleken dat zelfs volgend jaar geen haalbare kaart is. ASC kan z'n velden al leen in de zomerrustperiode missen. De rest van 1992 heeft de club z'n complex vanwege het jubileumprogramma extra hard npdig. Pas als de club 101 is, in 1993 dus, wordt het veld opgeknapt. Wel legt de gemeente de ge noemde 100.000 gulden alvast opzij. Extra kostenstijgingen kunnen dan met de rente wor den opgevangen. PvdA Voorschoten komt met milieu-nota Het ASC-complex aan de Oegstgeester Van Duivenvoordestraat Een opknapbeurt is hard nodig, maar het zal niet lukken om de in 1992 100 jaar oude dub op een vernieuwd complex te laten spelen. de winkelcentra in het dorp, Noord Hofland en bij Hoogvliet, en door bij stations fietskluizen in te richten," zo schrijft de par tij. Ook wil de PvdA in samen werking met de NZH treinen en bussen beter op elkaar laten aansluiten. Retourloketten Blikcontainers en het inrichten van retourloketten bij super markten, waar klanten de over bodige verpakkingen meteen na afloop kunnen temgbrengen, moeten 'aan burgers maximaal de gelegenheid geven afvalstof fen gescheiden te retourneren'. Voorlichting moet de Voorscho tenaren aansporen milieuvrien delijke produkten te gebruiken en verkeerde verpakkingen te weigeren. De gemeente zou hierbij het goede voorbeeld moeten geven door bij voor beeld kringlooppapier te ge bruiken, vindt de fractie. „Het bestemmingsplan Star- renbrug dient zodanig te wor den gewijzigd, dat optimaal van de zonnewarmte kan worden geprofiteerd," vervolgt de partij. Hiervoor moeten in samenwer king met het energiedistributie- bedrijf experimenten met zon necollectoren en -boilers wor den begonnen. Nieuwe wonin gen moeten energiezuiniger met milieuvriendelijker materi alen worden gebouwd. Het concept milieubeleids plan wordt in de gemeente raadsvergadering van donder dag 26 september besproken. VOORSCHOTEN TINEKE OOSTERLOO Fietsparkeerplaatsen in de win kelcentra, gescheiden afvalinza meling bij supermarkten en een goede aansluiting van bus en trein. Dergelijke maatregelen wil de PvdA in Voorschoten in voeren ten gunste van het milieu. In een open brief aan wethouder J. van der Poel (milieu) reageert de Voorscho tense PvdA-fractie met concrete plannen op het 'teleurstellende' concept-milieubeleidsplan van het college en komt zij met ei gen voorstellen. De PvdA vindt dat de nota de Voorschotense ingezetenen niet voldoende aanspreekt, 'omdat er geen enthousiasmerende werking vanuit gaat'. In het concept-milieubeleidsplan sommen burgemeenster en wethouders de vervuilde plek ken in het dorp op en geven ze aan hoe ze het huisvuil denken te verwerken. De PvdA komt nu met een concrete invulling waarbij ook de Voorschotenaar zelf het nodige kan doen aan het verbeteren van zijn eigen leefinilieu. De bezuinigingen van ongeveer 100.000 gulden op de milieugelden moet volgens de fractie opnieuw worden af gewogen om de plannen te rea liseren. Om het gebruik van de auto terug te dringen wil de PvdA de fiets en het openbaar vervoer aantrekkelijk maken. „Het ge bruik van de fiets kan worden gestimuleerd door het aanleg gen van fietsparkeerplaatsen bij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20