Leidsch Dagblad DWAAS, <0 Irak laat helikopters van VN toe DWAZER, DWAAST. Britten woest over EG-plan I NU MOSSELEN. Beatrix schenkt keizer unieke prenten Deurwaarder gepakt wegens verduistering donderdag, vrijdag 3£n zaterdag dwaze dagen in de bijenkorf. Woensdag 25 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39657 Losse nummers f 1,45 Verzet gebundeld |tegen komst van vuilfabriek (Chauffeurs willen morgen spitsstaking LEIDEN CPD (Buschauffeurs van de NZH in Leiden willen morgenochtend (tijdens de ochtendspits het werk neerleggen uit protest te gen de kabinetsplannen met de wao en de Ziektewet Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de Vervoers- bond FNV. Eenstemmig beslo ten de vijftig aanwezige bus chauffeurs om morgenochtend van half vijf tot kwart voor ne gen het werk neer te leggen. De NZH is officieel niet op de hoogte van stakingsplannen. Volgens R. van Vliet van de bus maatschappij 'zal het allemaal wel loslopen'. „Gisteren heeft de rechter ook een staking ver boden bij een fabriek. Er lopen meer kort gedingen. Ik verwacht dat stakingen worden verbo den." Van Vliet doelt onder meer op het isolatiebedrijf Rockwool La- pinus in Roermond. De presi dent van de Roermondse recht bank heeft de Industriebond [FNV gisteravond verboden om 'vandaag bij het bedrijf een 24- juursstaking uit te roepen. 'De rechter verbood ook werk onderbrekingen en daarmee sa menhangende activiteiten. Het vonnis kwam ruim drie uur na een kort geding dat Rockwool Lapinus tegen de Industriebond [FNV aanspande. Een woord voerder van de Industriebond FNV noemde de uitspraak zeer teleurstellend. De Vereniging Streekvervoer Nederland (SN), de overkoepe lende organisatie van streekver- voerbedrijven, heeft gistermor- i eveneens in kort geding van Vervoersbond FNV geëist de I staking van morgen af te bla zen. 1 Tijdens het kort geding, dat diende voor de president van de rechtbank in Utrecht, verweet de Vereniging Streekvervoer Nederland de Vervoersbond (FNV dat het publiek niet tijdig geïnformeerd is over eventuele acties. Volgens VSN-advocaat Ten Boesschate gaat het om po litieke acties die de werkgevers ten onrechte raken. Het regionale dagblad De Gooi- en Eemlander in Hilver sum zal morgen waarschijnlijk niet uitkomen vanwege een sta king van het grafisch personeel. Bij de Perscombinatie in Am sterdam (Volkskrant, Trouw en Parool), de Nederlandse Dag bladunie in Rotterdam (Alge meen Dagblad, NRC Handels blad) en Wegener-Tijl (Utrechts Nieuwsblad) zijn de leden niet bereid om te staken. REGIO 'Effecten TGV over bestaand spoor bekijken' SPORT Korfballers De Danaïden blijven overeind Nog geen abonnee? Noodplan geallieerden voor 'enclave' nri 071.161400 dcl! 071 161353 HET WOORD IS AAN Maar nauwelijks staat 't gebruik der beste dingen open, of't mis bruik komt terstond schijnheilig ingeslopen. Joost van den Vondel VANDAAG PAGINA'S28 Binnenland3,4 Buitenland5 Cultuur9 Economie21 Feiten en meningen - Familieberichten f Info Programma's- Regio - RTVShow Sport De rijksweg Breda-Gorinchem is gistermiddag ter hoogte van Werkendam lange tijd gestremd geweest. De oorzaak daarvan was een door de vangrail geschoten en gekantelde tankwagen. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De snelweg moest voor alle verkeer worden afgesloten omdat tussen de 10.000 en 20.000 liter benzine is uit de tankauto was gelopen. De met brandstof verontreinigde grond langs de weg moet worden afge graven en een deel van de asfaltweg moet worden vervangen. De werkzaamheden kunnen nog wel enkele dagen duren, maar verkeer is wel weer mogelijk. FOTO ANP Irak heeft gisteren in een brief aan de Veiligheidsraad toestemming gegeven voor helikoptervluchten van VN- inspecteurs boven het land, zonder enige voorwaarden aan die vluchten te verbinden. Dat is gisteravond in New York bekendgemaakt door de voorzitter van de Veilig- heidsraad, de Fransman Merimee. Daarmee lijkt een VANDAAG OOK eind te zijn gekomen aan één bron van conflicten tussen Irak en de V-raad. SAAAAK NEW YORK GPD-THE Leidse Japanologen ontsteld over plannen cadeau bij staatsbezoek LEIDEN MEINDERT VAN D Een aantal unieke 17e-eeuwse landkaar ten uit de Leidse universiteitsbibliotheek wordt mogelijk door koningin Beatrix aan de Japanse keizer geschonken. Dat moet gebeuren tijdens het staatsbezoek dat eind oktober plaats heeft Het gaat om prenten uit de zogenaamde Von Siebold- collectie die door de bibliotheek wordt be heerd. De kwestie is in de Leidse universiteits raad aan de orde gesteld. Leidse Japanolo gen kunnen nog niet geloven dat de uni versiteit inderdaad deze waardevolle kaar- ten weggeeft „Als dat waar is, betekent dat een ramp", zo zegt een van hen. Koningin Beatrix brengt eind volgende maand een staatsbezoek van vijf dagen aan Japan. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) wil nog niet bekend maken wat het cadeau is dat Beatrix aan de Japanse kei zer overhandigt Behalve de RVD doet ook het college van bestuur van de Leidse uni versiteit geheimzinnig over het geschenk. Een voorlichter zegt dat 'daarover geen De Leidse universiteit bezit op dit mo ment een schat aan voorwerpen, hand schriften en tekeningen die door Von Sie- bold in de vorige eeuw uit Japan naar Lei den zijn gehaald. Daarbij zijn 50 land kaarten die een goed beeld geven van het toenmalige Japan en daarom een grote wetenschappelijke waarde bezitten. Dit soort kaarten zijn niet meer in Japan aan wezig. Japanse geleerden komen daarom mededelingen worden gedaan'. Hij wilde geregeld naar Leiden om de prenten te be- echter niet ontkennen dat een deel van de studeren. Heel incidenteel worden deze Von Siebold-collectie wordt geschonken, voorwerpen ook voor tentoonstellingen in Direct betrokkenen bij de universiteitsbi- Japan uitgeleend. bliotheek is verboden om hierover met de Zie ook pagina 19 pers te praten. I Tot nu toe weigerde Irak in te I stemmen met helikoptervluch- i ten zonder enige restricties. De VN hechten echter groot belang aan de vluchten, omdat daar- I mee onverwachts gebieden in j Irak kunnen worden onder- 1 zocht op de aanwezigheid van chemische, biologische en nu cleaire wapens. Die wapens moet Irak inleveren en laten vernietigen. Een ander, potentieel zeer ge- vaarlijk geschil tussen Irak en de Veiligheidsraad was vanochtend I nog onopgelost. Want Irak hield ook vanochtend nog een groep t van 44 VN-inspecteurs omsin- i geld die zich in een bus bij het gebouw van de Iraakse Atoom Energie Commissie bevinden. De inspecteurs werden gis- Verdacht van oplichting voor tonnen Ontslag voor deel personeel tehuis De Dreef LEIDEN ROY KLOPPER De Leidse politie heeft een 39- jarige, in Leiden werkende ge rechtsdeurwaarder gearresteerd op verdenking van verduiste ring. De man zou in zo'n twee jaar tijd zijn opdrachtgevers voor tonnen hebben opgelicht. Op de lijst benadeelden staan onder meer het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor (GAK), de Leidse politie, de ar rondissementsrechtbank in Den Haag, en het gemeentelijk wa terleidingbedrijf in Amsterdam. Verder de Raad voor de Kinder- bescherming, diverse incasso bureaus, uitzendbureaus en verscheidene particuliere be drijven. De zaak kwam aan het rollen maand toen het GAK in Leiden begin vertelden vorig jaar aangifte deed omdat tienduizenden guldens niet te innnen waren. De Leidse re cherche begon samen met ac countants van de Centrale Re cherche Informatiedienst in Den Haag een groot onderzoek. Er werden steeds meer bedrij ven en instellingen gevonden die geld tegoed hadden van de deurwaarder. Maandag is hij aangehouden in zijn woning in Roelofarendsveen. Vermoed wordt dat de ver dachte het geld wel invorderde bij de schuldenaars, maar het vervolgens niet afdroeg. „Het verdween waarschijnlijk in zijn eigen zak", aldus de Leidse poli- tievoorlichter D. Graveland. On duidelijk is of er nog geld over is en waar dat is. Wel ontdekte de politie dat de man op zeer luxu euze voet leefde en veel ca deaus weggaf. Zijn vrouw (44) is ook aangehouden, op verden king van medeplichtigheid en heling. „Ze heeft immers gepro fiteerd van illegaal verworven geld", aldus Graveland. De verdachte nam in 1985 een goedlopend Leids kantoor over. In vier jaar tijd werd dat echter een failliete zaak. Beide verdachten zitten nog vast. De man weigert tot nu toe een ver klaring af te leggen. Het bestuur van het jongeren- opvangtehuis De Dreef in Wa penveld wil de zes personeelsle den ontslaan die begin deze een tv-uitzending er mishandelingen het tehuis. De arbeidsverhou dingen bij De Dreef zijn volgens directeur Karrenbeld na de tv- uitzending zo verstoord, dat er niets anders opzit dan het zestal te ontslaan. Uit een door het bestuur uitgeschreven enquête onder het personeel zou blijken dat driekwart van de medewer kers van De Dreef niet meer wil samenwerken met het zestal. Tijdens de tv-uitzending over het tehuis werd uitgebreid ge sproken over misstanden. De jongeren zouden vaak worden mishandeld. Het landelijk steunpunt Zetten deed bij het openbaar ministerie aangifte van mishandeling door ten minste vier personeelsleden. BRUSSEL GPP-Independent In Londen is woedend gerea geerd op de voorstellen die Ne derland gisteren bekend heeft gemaakt voor de Europese Poli tieke Unie (EPU). Nederland wil de invloed van het Europees Parlement op de besluitvorming in de EG drastisch uitbreiden. Het parlement zou in zeker driekwart van alle EG-onder- werpen een beslissende stem moeten krijgen. Dat is nu nog nauwelijks het geval. Bovendien moet de EG een grotere rol gaan spelen op bui tenlands-politiek en veiligheids gebied en op terreinen als justi tie en politie. Maar daar blijft de rol van de EG-instellingen be perkt, en zullen besluiten deels een zaak van onderling overleg tussen de regeringen blijven. Staatssecretaris Dankert (bui tenlandse zaken) presenteerde Morgen en vrijdag v.a. 9.30 uur en zaterdag v.a. 9.00 uur, In Eindhoven en Rotterdam i behalve op vrijdag ook een extra 1 koopavond op donderdag. AANBOD VAN JENCIKOVA ten aparte kast in zWarte slijplak speciaal voor Jencikova gemaakt, doelmatig en decoratief, afmeting 140 brj(l02 hg. Den Haag-C Denneweg 4 070-3106314 f Molsteeg 12 HK SpuistraT 440510, Viaardingen-C Korte HooQslraal 41 Utrecht Glldekwartier 173 (Hoog Catharijne) 030-3! De gratis bril is bestemd voor dezelfde In de gratis .bril gaan normale, blanke J persoon die ook de eerste (betaalde) glazen in dezelfde sterkte als in de 2 I bril gaat dragen. eerste (betaalde) bril. Het montuur van de bril die u wel «Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, j betaalt mag niet goedkoper zijn dan anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een j I "f 100,-. toc'ag- J Het montuur van de V IjJ f ,1M M Geen andere kortingen J I gratis bril komt uit de Wmmi'mtm tezelfdertijd. collectie monturen met 'M-B Op belde brillen 1 jaar j het rode labeltje. garantie. I Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. I I s Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) j g Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr. 9 (t.o. C&A) de voorstellen gisteren. Op de EG-top van december in Maas tricht moeten de eerste beslis singen vallen. Nederland is dit halfjaar voorzitter van de Ge meenschap. Britse regeringskringen heb ben de Nederlandse voorstellen gisteren al van de hand gewe zen. Vooral het veto recht voor het Europarlement en de grote re EG-rol op veiligheidsgebied naast de Navo en de West- europese Unie zijn Londen in het verkeerde keelgat gescho ten. „Ik denk dat het nu zeer twijfelachtig is geworden of er in Maastricht een overeenkomst wordt gesloten", aldus een vooraanstaande Britse functio naris. „Als de Luxemburgse tekst een kleine brug te ver was, dein is de Nederlandse tekst een lange brug te ver." Britse ministers vinden de Nederlandse ontwerptekst een stap terug in vergelijking met de overeenkomst die in juni in Luxemburg werd gesloten. Zij zullen proberen het woord 'fe deraal Europa' eruit te verwijde ren, maar het verschil van me ning is fundamenteler. Staatssecretaris Dankert noemde de versterkte democra tische controle de grootste prio riteit voor Nederland. Vooral de Duitsers hebben sterk op uit breiding van de bevoegdheden van het Europees Parlement aangedrongen. De Britten, De nen en Fransen voelen daar weinig voor. Het Europarlement zou een veto-recht moeten krijgen over wetsvoorstellen, waarover de EG-ministerraad bij meerder heid van stemmen heeft beslist. Dat betreft driekwart van alle EG-onderwerpen, vooral op het terrein van de ene vrije markt. Uitzonderingen zijn het delen van het buitenlands-politieke en veiligheidsbeleid en verder vooral financiële, fiscale en in stitutionele aangelegenheden. Die moeten een zaak worden van de Gemeenschap en de af zonderlijke lidstaten. Dat bete kent dat de Europese Commis sie ook op die terreinen met ini tiatieven mag komen. terochtend tegengehouden toen zij probeerden met documen ten, foto's, fotokopieën en vi deobanden het gebouw te ver laten. Al dit materiaal heeft vol gens de VN betrekking op po gingen van Irak de afgelopen ja ren om atoombommen te ma ken, en dan met name over de buitenlandse bedrijven die daarbij hebben geholpen. Irak eist dat de inspecteurs hun materiaal overhandigen, maar dat is tot nu toe gewei gerd. Maandag weigerden zij, bij een vergelijkbaar incident, ook in beslag genomen docu menten af te staan, maar die werden toen door de Irakezen met geweld afgenomen. De Amerikaanse president Bush noemde de Iraakse actie „onacceptabel" en dreigde dui delijk met geweld. De president wilde Irak geen ultimatum stel len, omdat hij zei eerst verdere informatie te willen inwinnen. Maar een veelbetekenend sig naal van de opgelopen span ning was, dat het Pentagon gis teravond bekendmaakte dat vandaag al 100 Patriot-raketten en 1.300 man troepen vanuit Duitsland naar Saudi-Arabië worden gestuurd. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben noodplannen opgesteld voor de vestiging van een vooruitge schoven basis in Irak. Toekom stige onderzoeken naar Iraks wapens zouden van daar uit kunnen worden uitgevoerd, mocht Irak toch weer terugko men op de toezegging dat heli kopters van de Verenigde Naties de vrijheid krijgen om binnen het Iraakse luchtruim te vliegen. HET WEER BEWOLKING EN REGEN Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 17 graden. Chronisch tekort aan personeel gezondheidszorg DEN HAAG ANP De personeelssituatie in de ge zondheidszorg in de grote ste den in de Randstad is zorgwek kend. Dat blijkt uit het rapport 'Met ingehouden adem' dat de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid van Zuid-Holland vandaag heeft gepresenteerd. Door gebrek aan personeel krijgen steeds meer bejaarden onvoldoende zorg, vooral in verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen en instellingen voor verstandelijk gehandicap ten. Bovendien overlijdt in de Randstad tussen de vijftien tot twintig procent van de ouderen terwijl ze op de wachtlijst staan voor opname in een verpleeg huis. Het gebrek aan personeel betekent voor veel van deze mensen dat ze hun laatste da gen moeten doorbrengen in vaak treurige omstandigheden, zonder deslaindige hulp. Mel dingen over verwaarloosde be jaarden komen steeds vaker voor. Ook het aantal leerlingen in de gezondheidszorg loopt schrikbarend terug, aldus het rapport. Het is weer mosseltijd. Op dus naar de winkel. We hebben ze vers, in hele prettige luchtdichte en lekvrije bakken. J Of kant en klaar gekookt, In zuurstofarme verpakking En de Inhoud Is in belde gevallen... onweerstaanbaar lekker. Verse mosselen, bak 2 kilo Vers gekookte mosselen, zuurstofarm verpakt, Deze aanbiedingen gelden 1395*0^595 jengelden van 25 september l/m november os - Albert Heljn, Henrj Dunantplein 6. Hlllegom; Kopermolen 44. Lelden; Winkelcentrum Winkelhot 39, Leiderdorp; Blokhuis 49, Usse; Irislaan 83, Terweeplein 3. Oegstgeest. Nog geen abonnee? Vul de bon in op de Leidse pag. 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1