Regio bart smit 'Effecten TGV over bestaand spoor bekijken' 'Schenking aan keizer zal tot emoties leiden' ,ïi 'Onderzoek voordat anonimiteit van donor wordt opgeheven' DE SPEELGOEDWINKEL VAN TAN BRUSSEL'IN DE HAARLEMMERSTRAAT TE LEIDEN, HEET NU: SPEELGOEDPALEIS Film over gevaar van stof in landbouw 'Regionale aanpak van personeelsproblemen' Blindering in aankomsthal Schiphol weg Woensdag 25 september 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDUK WIM SCHRIJVER MEIDERT VAN DER KAALI CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 NIEUWSLIJN Prijsvraag over openbaar vervoer De provincie Zuid-Holland schrijft een prijsvraag uit om het ge bruik van het openbaar vervoer te stimuleren. Deze prijsvraag is toegespitst op de informatievoorziening over het openbaar ver voer. Volgens de provincie Zuid-Holland zijn er veel mensen die niet weten hoe zij het snelst op hun werk kunnen komen en daarom maar voor de auto kiezen. De provincie wil nieuwe en bestaande verbindingen tussen soorten van openbaar vervoer met behulp van de prijsvraag meer bekendheid geven. Gemeen ten, instellingen, bedrijven en particulieren kunnen meedoen. Aan deze prijsvraag is een geldbedrag van 5000 gulden verbon den. Deelnameformulier is te krijgen op het provinciehuis, tel 070-3116622, en moet voor 1 november dit jaar zijn ingeleverd. Deetman in Wassenaar Voorzitter van de Tweede Kamer, W. Deetman, houdt maandag 1 oktober een voor het CDA een spreekbeurt in Wassenaar over 'bestuurlijke vernieuwing'. De Kamervoorzitter gaat in op de vraag hoe de relatie tussen kiezer en bestuur en tussen kiezer en gekozene kan worden verbeterd. Na zijn inleiding wordt er een forumdiscussie gehouden waarbij in het forum onder anderen Tweede Kamerleden van andere politieke partijen zitten. Zo ne men plaats achter de tafel mw. Kalsbeek (PvdA) en mw. Schelte- ma (D66). De bijeenkomst is openbaar en wordt gehouden in cultureel centrum Warenar in Wassenaar en begint om 20.00 uur. Prijs voor Leidse farmacie-studente De Leidse farmacie-studente S. Mahadevan krijgt van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Phar- macie (KNMP) een geldprijs van 2500 gulden en een oorkonde. Mevrouw Mahadevan ontvangt de prijs, omdat zij één van de drie meest belovende studenten in Nederland is die farmacie studeert. Het geld en de oorkonde worden op het congres van de KNMP (7 en 8 oktober in het Noordbrabantse Mierlo) overhan- Haarlemmerstraat 182 Tel. 071-122061 B en W van Leiden willen dat de effecten van een TGV over het bestaande spoor in kaart worden gebracht. Vol gens wethouder Walenkamp van verkeer kan de komst van de hogesnelheidstrein door Leiden de nodige nadeli ge gevolgen hebben. Hij wil daarom tijdens de hoorzit ting die het ministerie van verkeer en waterstaat op 11 oktober houdt, verzoeken om een zogenaame Lokale Ef fecten Rapportage (LER). LEIDEN MEINDERT V Walenkamp zei dit gisteravond tijdens een forumdiscussie over de TGV die door de Socialistiese Partij in het Gulden Vlies werd gehouden. Volgens de wethou der, die vindt dat de flitstrein naar Nederland moet komen, is het nog lang niet zeker dat de TGV op het bestaand spoor minder overlast en schade ver oorzaakt dan de aanleg van een nieuw tracé ten oosten van Lei den. Uit de LER die onlangs zijn gemaakt van de aanleg van het nieuwe tracé is vast komen te staan dat de schade van een nieuwe lijn aanzienlijk is. De provincie Zuid-Holland vindt dat de tijdwinst die met een nieuw tracé wordt geboekt tus sen Rotterdam en Amsterdam, ongeveer 14 minuten, niet op weegt tegen de sloop van bij voorbeeld honderden huizen in Leiderdorp. Walenkamp denkt dat wan neer elke regio in het gebied tussen Parijs en Amsterdam re deneert dat de trein wel een beetje langzamer kan, er uitein delijk geen sprake meer is van een snelle trein. Het doel van de TGV, het bieden van een goed alternatief voor het zeer vervui lende vlieg- en autoverkeer, wordt dan voorbijgeschoten. Walenkamp is ervan over tuigd dat aanleg van een TGV- tracé dwars door Leiderdorp en Zoeterwoude grote ellende met zich meebrengt. „Maar het is dan toch te simpel om te zeg gen: dan maar over bestaand spoor. Dat vind ik de weg van de minste weerstand". B en W van Leiden willen eind deze week met een uitge werkt raadsvoorstel komen. Deze moet vervolgens door de gemeenteraad tijdens een ver gadering op 8 oktober worden besproken. Met de uitkomst van dat debat gaat het gemeentebe stuur vervolgens naar de hoor zitting op 11 oktober. NAALDWIJK MONICA WESSEUNC Stof in de veehouderij, akker bouw en champignonteelt is een belangrijke oorzaak van ziekteverzuim. Van het totaal aantal arbeidsongeschikten heeft zeven procent longproble men, veelal veroorzaakt door stof. Met persoonlijke bescher ming en een aantal maatregelen op het bedrijf is het gevaar van stof behoorlijk te beperken. Om land- en tuinbouwers te wijzen op deze mogelijkheden is er door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid in samenwerking met het Land- bouwschap/Stigas een voorlich tingsfilm uitgebracht over stof in de land- en tuinbouw. In de intensieve veehouderij zweven er nogal wat huidschil fers in de lucht, bij het voederen komt stof vrij, het zand aan aardappelen waait op en ook bij het uitrijden van champignon- aarde stuift het behoorlijk. Arbeidshygiëniste M. Droog van -het Stigas (Stichting Ge zondheidszorg Agrarische Sec toren) zet uiteen dat stof be hoorlijke longaandoeningen kan veroorzaken. Hoesten komt natuurlijk heel veel voor, maar het gebeurt ook herhaaldelijk dat blijvende aandoeningen als astma en bronchitis het gevolg zijn. Stof kan ook tot huidirrita ties en uitslag leiden. Droog concludeert dat er meer dan voldoende reden is het stof te lijf te gaan. i;'; villi l> De provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-Holland pleit voor een regionale aanpak bij het werven van personeel voor ver pleeg- en ziekenhuizen. In de nota 'Met ingehouden adem', die vanmiddag openbaar wordt gemaakt, zegt de raad het van nóg gro ter belang te vinden dat alles in het werk wordt gesteld om het per soneel voor de instellingen te behouden. Het rapport wijst er op dat de personeelsproblemen in de verpleeg- en ziekenhuizen de komende jaren tot onaanvaardbare situaties kunnen leiden. In veel instellingen is dat nu al merkbaar. De film doet een aantal idee ën aan de hand om op eenvou dige wijze stof te bestrijden. Een betere ventilatie, in aardappel- loodsen kan worden gestof zuigd, voederen kan een stuk minder stoffig en de cabines op de akkerbouw-combines kun nen worden afgesloten. Ook een betere hygiëne bij de dieren kan problemen voorkomen. De film is bestemd voor praktische land- en tuinbouwers en via de Rijksvoorlichtingsdienst te huur. Kopen is ook mogelijk. Een oude kaart van Japan, die tot de collectie van het Museum van Volkenkunde behoort. De koningin wil een dergelijke kaart aan de Japanse keizer schenken. foto jan holvast Vervolg van voorpagina LEIDEN MEINDERT VAN DER KAALI De kaarten die met Beatrix naar Japan gaan hebben volgens cie Leidse Japanoloog prof. K.W. Radtke behalve een theoretisch- historisch belang tevens veel politieke waarde. „Deze oude kaarten kunnen bepaalde claims van Japan op grondge bieden van Rusland en China kracht bijzetten." Voorzitter S.A. Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden verwacht dat de schenking de nodige reacties bij de Indische gemenschap teweeg zal bren gen. „Ook het bericht dat een Japanner 37 miljoen gulden aan het Van Goghmuseum schenkt, heeft al weer geleid tot een stortvloed van telefoontjes." Volgens l^apré zijn de mensen die tijdens de Tweede Wereld oorlog hebben geleden onder de de Japanse bezetting, nog steeds woedend over de ge beurtenissen van twee maan den geleden. De stichting kreeg geen kans om een petitie aan de Japanse premier Kaifu die Ne derland bezocht, aan te bieden. De weigering van Japan om openlijk over te gaan tot een spijtbetuiging en schulderken ning zit de gemeenschap nog dwars. De kaarten die Nederland aan Japan wil schenken bij het ko mend staatsbezoek, vormden in 1829 de reden van Von Siebolds vertrek. Het was in het afgeslo ten Japan, alleen Nederland en China mochten op het eiland Deshima handel drijven, voor buitenlanders verboden om landkaarten te bezitten. Toen verzamelaar Von Siebold met een kaart werd betrapt moest hij daarvoor het land verlaten. Von Siebold werd voor zijn uitzetting nog een jaar lang ver hoord, maar hij weigerde na men te noemen van mensen die hem aan die verboden kaarten had geholpen. Volgens Japano- logen een van de redenen waar om Japanners de man zijn gaan vereren en als een grootheid be schouwen. Iedere Japanner kent de naam Von Siebold. Japan is van plan om zijn voormalig woonhuis aan het Rapenburg, het huidige kantongerecht, in Holland Village in Nagasaki pre cies na te bouwen. Na zijn uitzetting mocht de Duitse arts in Nederlandse dienst Von Siebold (1796-1866) wel weer in Japan terugkeren. In de twee keer dat hij in Japan verbleef heeft Von Siebold een indrulcwekkende hoeveelheid handgeschreven boeken, teke ningen, aardewerk en landkaar ten verzameld en naar Leiden meegenomen. De collectie kunstvoorwerpen leidde tot het ontstaan van het 'Japansch mu seum', het latere Rijksmuseum voor Volkenkunde. Andere de len zijn naar het Rijksherbarium (preparaten en prenten van planten in Japan) en universi teitsbibliotheek (honderden teksten en de landkaarten) ge gaan. Leidse Japanologen kunnen nog nauwelijks geloven dat kostbare landkaarten uit de bi bliotheek gaan verdwijnen. Het zijn in hun ogen de pronkstuk ken van de universiteit. Oud-hoofdbibliothecaris van de Universiteit van Amsterdam, E. Braches, is 'geen bewonde raar van het verdwijnen van kostbare stukken uit openbare 1 i ti it SCHIPHOL PETER SLUIS de collecties'. Daarentegen kan hij er wel begrip voor opbrengen dat de Nederlandse staat inci denteel daartoe besluit. „Het is een overweging van de over heid. Je moet aannemen dat te genover dit geschenk weer iets anders staat", aldus Braches. De kaarten hebben voor Ne derland wel een wetenschappe lijke waarde, erkent Braches. Maar dat geldt evenzeer voor Japanners die bovendien aan de kaarten nog eens een emotione le waarde hechten. „Japanners maken de indruk dat zij hun di recte oorlogsverleden vergeten, maar dat geldt niet voor hun verre verleden." Braches heeft niet de indruk dat het schenken van kostbare stukken uit open bare collecties een regel wordt. „Ik vermoed dat dit een inci dent zal blijven." Het is niet de eerste keer dat de Leidse universiteit kostbare stukken beschikbaar stelt als ca deau bij een staatsbezoek. Bij een bezoek aan Indonesië door princes Juliana is als geschenk een stuk uit de Lombok- verza meling aan president Suharto gegeven. Daarnaast schonk het Koninklijk paar bij een bezoek aan Kopenhagen het oudste be staande boek uit Denemarken dat in bezit van de Leidse uni versiteit was. Koningin Beatrix met het borstbeeld van Von Siebold tijdens het 150- jarig bestaan van het Museum van Volkenkunde In 1987. FOTO WIM DIJKMAN De glazen scheidingswand aankomsthal van Schiphol wordt weer doorzichtig. Op 1 november laat de directie van de luchthaven het witte plak- plastic verwijderen dat sinds het uitbreken van de Golfoorlog het zicht ontneemt tussen zojuist gearriveerde passagiers en hun wachtende familieleden, ken nissen of zakenrelaties. Het ondoorzichtige folie werd op last van het ministerie van justitie aangebracht om de kans op terroristische aanslagen te voorkomen. Wie in de afnalers- hal stond, kon namelijk precies het doen en laten volgen van zojuist gearriveei Je passagiers die in de aankonisthal op hun bagage stonden te wachten. Zeer tegen de zin van de luchhavendirectie in mocht het plastic na afloop van de Golf oorlog aanvankelijk niet worden weggehaald. In de hal voor afhalers deden zich als gevolg van de afgeplak te wanden chaotische taferelen voor. „Omdat de afhalers niet meer konden zien wanneer de mensen waarop ze stonden te wachten naar buiten kwamen, bleef iedereen bij de toegangs deuren staan en werd het een gedrang van jewelste", aldus een woordvoerder van Schip hol. Bovendien gebeurde het re gelmatig dat afhalers op het moment dat een passagier door de automatische deuren naar buiten liep hun kans schoon za gen om naar binnen te lopen. Na overleg tussen Schiphol, de rijkspolitie en de douane is besloten dat het plastic eer daags toch zal worden verwij derd. .Alleen bij de toegangs deuren zelf worden de wanden afgeplakt met een soort mat glas-plastic." Om te voorkomen dat men sen de aankomsthal binneng lippen komen er andere drang hekken bij de toegangsdeuren te staan en worden er borden geplaatst waarop duidelijk te verstaan wordt gegeven dat het streng verboden is om naar bin nen te lopen. De Nederlandse douanebond heeft in dit ver band onlangs gevraagd om an dere toegangsdeuren. Volgens hen is het een aantal malen ge beurd dat afhalers massaal naar binnen renden zodat voor de douane niet meer was te con troleren wie er afhaler dan wel luchtreiziger was. Op deze ma nier zouden ongemerkt zendin gen drugs het Tand in zijn ge smokkeld. Vooralsnog is Schiphol niet van zins om andere deuren te plaatsen. „Wij kijken eerst twee maanden aan of de veranderin gen voldoen. Mocht dat niet zo zijn dan zullen we naar andere oplossingen zoeken", aldus de Schiphol-woordvoerder. Promotie over de juridische aspecten van kunstmatige inseminatie LEIDEN WILLEM SPIERDIJK In 1986 eiste de Frangaise Corine Parpaleix het sperma op van haar overleden echtge noot. Ze was mooi, jong en verdrietig en wilde een kind van de man waar zij zoveel van had gehouden. De kwestie haalde de wereldpers. De Leidse juriste mevrouw A.M.L. Broekhuijsen-Molenaar werd gegre pen door deze zaak. „De combinatie van emotie en recht spreekt mij erg aan", zegt zij. De wetenschappelijk medewerkster on derzocht wat het Nederlands recht zou zijn in een soortgelijk geval. De interesse resul teerde in het proefschrift 'Civielrechtelijke aspecten van kunstmatige inseminatie en het draagmoederschap'. In haar dissertatie neemt Broekhuisen-Mo- lenaar het op voor het kind dat buiten het huwelijk met donorsperma is verwekt. „Als een ongehuwde man en zijn vriendin be sluiten om door inseminatie met donors perma een kind te verwekken moeten daar aan consequenties worden verbonden. Nu is het zo dat een man niet hoeft op te draai en voor het levensonderhoud van het kind, als hij niet wil." De Leidse juriste pleit voor een wettelijke bepaling die deze plicht tot levensonderhoud regelt. Volgens Broekhuijsen moet de sperma donor in elk geval niet opdraaien voor het levensonderhoud van het kind. „Met het deponeren van het sperma houdt zijn ver antwoording op. Hij is te vergelijken met de bloeddonor." In haar proefschrift stelt de promovendus dat de anonimiteit van de spermadonor voorlopig gewaarborgd moet worden. „De tendens in de politiek is op dit moment dat die anonimiteit wel prijsgegeven kan wor den. Ik vind dat er eerst vooronderzoek moet worden verricht, bijvoorbeeld naar de vraag hoe het zit met de emotionele ont wikkeling van het kind dat zijn biologische vader niet kent." Minister Hirsch Ballin van justitie denkt dat een literatuur-studie voldoende is. Broekhuijsen-Molenaar: „Dat is naar mijn mening onvoldoende. Er moet ook vastge steld worden of er wel sprake is van een probleem. Ik heb begrepen dat bij het Cen trum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg in Leiden nog nooit een verzoek is binnengekomen van een kind dat wilde weten wie z'n vader is." Mevrouw Broekhuijsen-Molenaar be steedt ook aandacht aan het draagmoeder schap. Zij meent dat een draagmoeder niet kan worden gedwongen een kind af te staan en dat de ouders die een kind wensen van een draagmoeder niet kunnen worden ge dwongen het kind te accepteren. „Ouders en draagmoeder kunnen natuurlijk wel een overeenkomst hebben gesloten, maar die is niet geldig. Volgens ons recht kan je je nu eenmaal niet met een contract binden op gebieden waarop je vrij hoort te zijn. Zo is ook een overeenkomst waarin je jezelf ver plicht om katholiek te worden, ongeldig." Dat betekent volgens de juriste niet dat er helemaal geen consequenties moeten wor den verbonden aan een afspraak tussen ou ders en draagmoeder. ,AJs de ouders het kind van de draagmoeder uiteindelijk wei geren, dienen zij wel op te draaien voor het levensonderhoud van het kind." In haar proefschrift behandelt de promo vendus vanzelfsprekend ook de zaak 'Cori ne Parpaleix', kan een vrouw het sperma van haar overleden man opeisen? De mede werker van de Leidse universiteit heeft in haar bock een model-overeenkomst ont wikkeld die de man met de spermabank kan sluiten. In een testament kan de man bepalen dat zijn zaad wordt bestemd voor donatie of wetenschappelijk onderzoek. Nabestaanden hoeven dan niet. zoals Par paleix, gerechtelijke stappen te onderne men om beschikking te krijgen over het sperma. Mevrouw Broekhuiisen-Molenaar pro moveert vandaag aan de Leidse universiteit. Zij heeft inmiddels drie kinderen, maar hoe liep het af met Corine Parpaleix? De Fran- <^aise won de rechtszaak en het sperma van haar overleden echtgenoot werd aan haar ter beschikking gesteld. Het leidde echter niet tot een zwangerschap. De Leidse juriste, mevrouw A.M.L. Broekhuijsen-Molenaar „De combinatie van emotie en recht spreekt mij erg aan. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19