Leiden Wao-debat voor CDA 'heel intens' Welzijnswerk boos over 'haast-nota' gemeente Leidse Tafeltje Dekje groeit de keuken uit Vragen WD over rol De la Mar bij vuilfabriek sors brachten gedurende het spel geld bijeen. Na de poging sliep Jeroen Steens (uiterst links) 36 uur achter elkaar. Ralph Paap, Edwoud Groot Liesbeth Ras en Jan Duijvestijn (vlnr) waren na acht uur slaap weer op de been. Men is nog in afwachting van officiële resultaten van het experimentele on derzoek naar het gedwongen wakker blijven. foto henk bouwman De recordpoging Trivial Pursuit' van vijf Leidse studenten heeft een bedrag van 6037 gulden opge leverd. De opbrengst werd gisteren overhandigd aan M. Mostert (uiterst rechts) van de organisatie Artsen Zonder Grenzen. De vijf - leden van de ver eniging van medische studenten in Leiden - begon nen drie weken geleden aan hun recordpoging. Drie van de vijf hielden het ruim 66 uur vol. Spon- Woensdag 25 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF -j y LEIDEN Tafeltje Dekje bracht in 1990 meer dan 100.000 warme maal tijden bij Leidse ouderen. Het aantal deelnemers aan het pro ject is explosief gestegen: van 575 in 1988 naar 719 in 1990. Er zijn hierdoor te weinig vrijwilli gers en de keukens kunnen het werk niet aan. Volgens A. Verlaan van de Stichting Ouderenwerk in Lei den overleggen om deze reden een paar tehuizen met onder meer de provincie over uitbrei ding van de keukens. „Vergele ken met een jaar of zeven gele den bereiden de tehuizen nu het dubbele aantal maaltijden voor Tafeltje Dekje. Terwijl de keukens gebouwd zijn voor al leen de mensen in de tehuizen zelf." Tafeltje Dekje heeft nog geen nieuwe deelnemers hoeven weigeren. Verlaan: „De koks zijn ook een soort maatschap pelijk werkers. Die passen overal wel een mouw aan." De service is inmiddels ook uitgebreid. Ouderen die worden 'bediend' vanuit 't Huis op de Waard kunnen kiezen uit twee maaltijden. Dat geldt ook voor de deelnemers aan het eettafel- project in Haagwijk. Ook wordt er over gedacht om koude maaltijden te gaan bezorgen. Ouderen kunnen die dan op warmen in de magnetron en eten wanneer ze willen. Weliswaar waren er gisteren acties tegen de wao-plannen, maar dat weerhield de Industriebond FNV niet om 49 jubilarissen te huldigen in het An- tonius Clubhuis. Gisteravond kregen deze leden de gouden speld uitgereikt van het vakbondsbestuur voor hun lidmaatschap, dat voor zes van hen niet minder dan zestig jaar bedraagt. Voor deze extra lange verdienste was een briljant aan de speld toegevoegd. foto henk bouwman Nog voordat de vraag is gesteld begrijpt CDA-kamerlid P. Bies heuvel 'm al. „Of ik niet vind dat ik het veel gemakkelijker heb dan mijn PvdA-collega's? Jawel. Maar dat betekent niet dat ik de discussie hierover niet als heel intens ervaar." Biesheuvel was gisteren in de Vredeskerk, waar de Leidse CDA-afdeling de kabinetsplan nen voor wao en ziektewet be sprak. Gaat het er op bijeen komsten van de PvdA in het he le land nogal emotioneel aan toe, de Leidse CDA'ers hielden zich rustig. Er werden gister avond veel vragen gesteld over de inhoud van de maatregelen, maar kritiek bleef vrijwel ach terwege. „Je moet niet vergeten dat CDA'ers toch al wat langer ge wend zijn dat moeilijke beslui ten door de CDA-top moeten worden genomen. Wij hebben dat wat meer meegemaakt dan de PvdA, die bovendien een heel sterke band heeft met de vakbond. Maar dat wil niet zeg gen dat er geen emoties zijn. Ik denk dat CDA'er op een andere manier discussiëren dan de PvdA-achterban", zoekt voorzit ter M. de Jonge na afloop naar een verklaring. In haar inleiding leverde ze overigens ook zelf kritiek. Welis waar niet op de inhoud van de voorstellen om de wao-uitkerin- gen en ziekt egelden te verlagen, maar op de manier waarop de partij met haar leden was om gegaan. Het heeft volgens de Jonge vrij lang geduurd voordat de achterban van het CDA uit gelegd kreeg waarom 'deze plannen zó nodig waren'. „Van een behoorlijke maatschappelij ke discussie kan nu alleen maar achteraf sprake zijn: een partij die politiek dichtbij de mensen wil brengen moet haar leden beter voorbereiden op ingrij pende maatregelen." Echt boos maakte alleen 'ome Joop' Vervoom zich. Hij sneed de problemen van èlle uitke ringsgerechtigden aan, vooral die van de ruim 14.000 aow'ers in Leiden. Die gaan er al 13 jaar op achteruit en een flink aantal heeft nog net genoeg geld om niet dood te gaan, betoogde hij. „Ik begin nou zo zoetjesaan een hekel aan het CDA te krijgen", riep hij toen bleek dat Biesheu vel tijdens het officiële gedeelte nauwelijks wilde ingaan op zijn opmerkingen omdat die niet met de wao-maatregelen te ma ken hebben. LEIDEN» De WD wil van wethouder H. de la Mar (milieu) weten waar om hij de raadsleden onvolledig heeft voorgelicht over de com- posteringsinstallatie in Zuid- West. Volgens berichten in deze krant was De la Mar op de hoogte van de persconferentie die de Provinciale Afvalverwer king (Proav) en de Gevulei deze zomer hielden over de vuilfa briek. Bij een commissie-verga dering had De la Mar zich nogal opgewonden over deze bekend making op een moment dat er nog geen informatie voorhan den was. Vanavond stelt het WD- raadslid A. Geertsema bij de commissie milieu hierover vra gen. Geertsema wil weten of De la Mar zelf op de hoogte was van de persconferentie. Hij ver baast zich erover dat De la Mar daarover dan geen mededelin gen heeft gedaan in de commis sievergadering van 11 septem ber, toen De la Mar het de Proav nogal kwalijk nam dat de plaats al in juli bekend was ge maakt. „Is er een reden waarom wethouder De la Mar de com missie niet volledig dan wel on juist heeft voorgelicht", schrijft Geertsema. In de berichten in de krant wordt bovendien gesproken over samenwerking van de Ge vulei en de Proav bij de bouw van de composterings- en scheidingsinstallatie. De WD vraagt zich af waarom daarover dan geen mededelingen zijn ge daan aan de gemeenteraad. De wethouders J. Walenkamp (toerisme) en H. Koek (cultuur) hebben gisteren een videoband over de Pie terskerk in ontvangst genomen. In totaal worden 85 van deze banden, die zijn gemaakt door de journalist W. Buyteweg en de videoproducent K. van der Burg, verspreid over scholen in Leiden. Het project wordt betaald door de Leidse ABN-Amro bank, van wie directeur F. Veltman gisteren ook aanwezig was. FOTO JAN HOLVAST NIET ELKE CDA'ER houdt nog van zijn partij in het de bat over de kortingen op de wao-uitkering. Het welzijnswerk heeft de gemeente gisteren zwaar on der vuur genomen. De Stichting Welzijn Leiden (SWL) voelt zich door het ontwerpprogramma Welzijn 1992 van de gemeente Leiden te kort gedaan. „Wij hadden een ei gen beleidsplan en is niets mee gedaan. Ér is ook met ons geen overleg geweest om dat plan aan te passen. Ik vind dat onbehoorlijk bestuur," aldus directeur C. van Dijk gisteren op een inspraakavond. LEIDEN EMIEL FANGMANN Wethouder A. van Bochove (welzijn) bestreed de kritiek. Volgens hem is een gemeente niet verplicht een welzijnspro- gramma 'geen eindbod' met betrokken organisaties van te voren door te spreken. Van verschillende kanten werd de wethouder ook gebrek aan visie verweten. Daarnaast noemden de welzijnswerkers bepaalde beslissingen 'ongemotiveerd'. Van Bochove kondigde daarop aan om op 1 maart in samen- li werking met wethouder De "Vreeze met een uitvoerige wel- zijnsnota te komen. „Wij staan echter als college onder tijd- en begrotingsdruk," zo verdedigde hij de keuze van de gemeente om het welzij nsprogramma, dat begin deze maand verscheen, vóór die nota te laten verschij- Tot de beslissingen waarop gisteren stevige kritiek kwam, behoort het verdwijnen van de vrouwenconsulent bij de SWL. Van Bochove vindt dat op dit moment het 'meidenbeleid' voorrang verdient. „In Leiden zijn er al voldoende mogelijkhe den voor de emancipatie van oudere vrouwen," meende de wethouder ondanks proteste rende stemmen in de zaal. Ook over het karakter van de sociale vemiewing bleek gister avond groot verschil van me ning te bestaan. De welzijns werkers vinden dat sociale ver nieuwing - organisatorisch en financieel - van welzijn moet worden losgekoppeld, terwijl Van Bochove in voorkomende gevallen de sociale vernieuwing bij welzijn wil inpassen. „Het is evident dat dat soms bij elkaar hoort." Een vertegenwoordiger van het Buurthuis Binnenwerk maakte er bezwaar tegen om de kinderopvang in buurthuis 'In de Vroolijcke Arke' onder ver antwoording van het Centraal Orgaan Kinderopvang Leiden te brengen. Van Bochove hield staande dat het daar beter bij past. De schriftelijke inspraakter mijn over het welzijnsprogram- ma loopt nog tot 7 oktober. ling wordt gemaakt tussen 'goe de' en 'foute' eetgelegenheden. Die lijst hangt onder meer bij natuurvoedingswinkels en bij het Milieu-Informatiecentrum aan de Morsstraat. Oké, dat ligt voor de hand. Die behoren tot hetzelfde clubje wereldverbete raars. Maar wat te denken van de VW? Daar komt ook zo n lijst te hangen met 'goede' res taurants, zo meldt Milieudefen sie. Maar woordvoerder Bart In het Veld van de VW weet van niets. „We hangen zo'n lijst in geen geval op. Als mensen vra gen waar ze dat spul kunnen eten vertellen we het wel, maar daar blijft het bij". Restauranthoudsers klagen steen en been over de actie. Bert Jansen van Odessa aan de Hogewoerd bijvoorbeeld ver klaart al jaren onbespoten be standdelen te verwerken in zijn hutspot. „Mijn moeder kweekt Milieu is mode. 'Groene' wasmiddelen, dito verpakkingen, uitbannen van de plastic koffiebekers, ach, je went eraan. Maar milieuvriendelijke hutspot op 3 oktober is nieuw en daaraan raak je nooit gewend. Leidenaars eten al sinds menseheugenis hutspot op 3 oktober. Naar volle tevredenheid, niemand die erover klaagt. Of je moet er gewoon niet van houden. Maar volgens Milieudefensie doen we het helemaal fout. Die hutspot van tegenwoordig deugt niet, het is hoog tijd voor milieuvriendelijke hutspot. Dat is de strekking van een brief die alle restauranthouders in de stad onlangs in de bus kregen. In het schrijven van Milieudefensie wordt de vloer aangeveegd met de oude vertrouwde hutspot. En waarom? Omdat de aardappelen, wortelen en uien worden gekweekt met behulp van veel bestrijdingsmiddelen. Nooit last van gehad, maar goed, volgens Milieudefensie is dit fout. Ze wijst erop dat er boeren zijn die hun gewassen geheel zonder bestrijdingsmiddelen en kunstmest verbouwen. Dat zijn betere ingrediënten voor hutspot, zo meent deze organisatie. In de brief wordt de restauranthouders gevraagd deze biologische produkten te bestellen bij twee met name genoemde groothandels. De culinaire Leidenaars worden nog even lekker gemaakt voor de actie. „U plaatst een bestelling en de spullen worden bij u afgeleverd. Geschild, geschrapt en gesneden. En wij zorgen voor goede publiciteit", meldt het schrijven. Hutspot (2) Nou, over dat laatste denkt de Steeds-redactie nou net iets an ders. Want de actie heeft een hoogst merkwaardig tintje. Milieudefensie is van plan een lijstje op te stellen met restau rants die aan de actie meedoen. Die lijst wordt volgens Milieu defensie opgehangen op ver schillende plaatsen in de stad, zodat hongerigen op 3 oktober weten waar ze terecht kunnen. Hoogst merkwaardig, omdat op die wijze een soort onderverde- in haar tuin allerlei peen en ui en. Ze wiedt die tuin zelf en ge bruikt nooit bestrijdingsmidde len of kunstmest. Moet ik haar dit jaar vertellen dat ik die spul len niet meer hoef omdat Odes- sa dan niet op de lijst komt van goedgekeurde hutspot-restau rants?" Hutspot (3) Het steekt Jansen vooral dat de gemeente betrokken is bij de actie. „We vonden het wel een leuk idee en besloten het initia tief te ondersteunen", zo meldt Hans van Wirdum, bestuursme- dewerker van milieuwethouder De la Mar. De gemeentelijke rol bij de actie blijft beperkt tot het versturen van de brieven naar de restaurants. Dit gebeurt in gemeentelijke enveloppen en op kosten van de Leidse ge meenschap. Van Wirdum vindt de negatieve reacties van diver se restauranthouders een beetje overdreven. Volgens hem is er geen sprake van stemmingma kerij tegen restaurants die niet meedoen. Jansen van Odessa betoogt ech ter dat het stadsbestuur geheel buiten zijn boekje is gegaan met de actie. „De gemeente mag haar adressenbestand niet mis bruiken voor het versturen van reclame", meent hij. Voorts is het in strijd met de regels om overheidsenveloppen te gebrui ken voor commerciële doelein den. Volgens Van Wirdum is er evenwel geen sprake van recla me voor particulieren. Er wor den weliswaar twee firma's ge noemd waar men de onbespo ten ingrediënten kan bestellen, maar het gaat toch om de actie voor biologische landbouw,' zo meent hij. Nou ja, laat ze ook maar met el kaar in de clinch gaan, de gewo ne Leidenaars zal het worst we zen. Die eten gewoon hun oude vertrouwde hutspot zoals ze het al jaren gewend zijn. Smakelijk alvast. AGENDA WOENSDAG 25 SEPTEMBER Informatiepunt Gemeenschappeli)k Wonen. Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. Bridgen voor met-rokers door BCL in het 'Poelhuys' aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Introductiebijeenkomst over de cur sus 'Samen stoppen met roken' in 'Het Groot Proffijt'. Boerhaaveplein 13, van 19 30 tot 21.30 uur. Bridge-drive m 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Wassenaar Aanloopcafé bij 'Tent' tussen 20.30 en 23.00 uur. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km. start vanaf VW, Stationsplein 210 tussen 9.00 en 17 00 uur. Optreden van de Hongaarse hardcore- metal band 'Trottel' en 'Archbishops Kebab' uit Schotland in het Bree- huys. zaal open om 21.00 uur. Rave party met 2 optredens van Nati ve Dance Principle bij LVC. Bree- straat 66. zaal open om 22.00 uur. Leiderdorp Squaredans-avond in de Sieiter. Heemraadlaan 67. van 19.30 tot 22.30 uur Ledenvergadering van de vereniging voor Crematie AWL in de Muzenhof, C. Gordi|nsmgel 4, aanvang 20.00 uur. alle leden maar ook andere be langstellenden zijn welkom. Noordwijkerhout Open Podium Avond, org. The Folk- club in 't Wapen van Noordwijker hout. om te spelen of te luisteren, aanvang 20 30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut, zwembad Poelmeer. Langevoort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut. Vhetzaal (bij sportschool Goederaad). Raadhuis- laan 43. van 16.00 tot 17.00 uur. Zomeravond kasteelconcert door Trio Dante in Kasteel Duivenvoorde, aan vang 20.30 uur. VRUETUD Cursus 55+ Het dienstencentrum Meren- wijk aan de Rosmolen 6 start met twee cursussen voor 55- plussers. De eerste is wenskaar ten maken, deze begint op 25 september. De kosten bedragen 8,50 gulden. De tweede is bloemsschikken. die pas in no vember van start gaat, kosten 4,50. Inlichtingen tel. 213871. Omscholing Het Arbeidsbureau houdt op 25 september om 14.00 uur in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat een informatiebijeen komst voor het scholingsproject Automatisering Logistiek, waarin plaats is voor twaalf hbo'rs en academici. Deelne mers dienen maximaal een half jaar werkloos en niet ouder dan 35 jaar te zijn. Inl. 071-354242. Tafeltennis Wie zin heeft om te tafeltennis sen kan elke dinsdag terecht in buurthuis Op Eigen Wieken, waar van 20.00 tot 23.00 uui speelt. Dames en heren vanai 18 jaar zijn welkom. Op Eigen Wieken staat aan het Valken pad.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17