Leiden Verzet tegen vuilfabriek gebundeld Het Zwitser-Levengevoel naast een afvalbedrijf Bonden tevreden over opkomst bij acties Slachtoffer aanslag hult zich in stilzwijgen Bambini gepikeerd over kritiek AZL-ouders Stevensbloem blijft wachten op windscherm Vragen over salaris stakers Woensdag 25 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: GERT VISSER Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 NIEUWSLIJN Goedkope spaarlampen bij EWR De N.V. Energie- en Watervoorziening Rijnland houdt van 1 ok tober tot 1 december een spaarlampenactie. Alle Leidse huis houdens krijgen deze week daartoe een informatiepakket toege stuurd. Daarin wordt de mogelijkheid geboden om tegen gere duceerd tarief in het bezit te komen van vier van deze duurdere elektronische lampen. De lampen gaan lang mee en gebruiken veel minder - 'tot tachtig procent' - energie dan een gewone gloeilamp. Portier vernield na verkeersruzie Een onbekende man heeft gisteren een deuk in een wagen gechopt op de Pelikaanstraat uit onvrede over het verkeersge drag van een automobiliste. De 35-jarige vrouw uit Hazerswou- de-Rijndijk moest stoppen vanwege de verkeerdrukte. In haar spiegel zag ze dat een wagen achter haar rechtsaf wilde slaan. Om de bestuurder de ruimte te geven, trok ze op. Daarmee ver sperde ze de weg voor een man op een snorfiets. Er ontstond een scheldpartij, waarbij de man ook spuugde. Toen de vrouw niet reageerde schopte de man een deuk in het voorportier, waarna hij er vandoor ging. EEN WINDSCHERM van 40 meter lengte moet de bezoekers van de Ste- vensbloem tegen de elementen be schermen maar de kans dat het nog deze herfst wordt geplaatst, is niet groot Het verzet tegen de geplande vuilfabriek aan de Voor- schoterweg heeft zich gisteren verenigd. Tijdens een in formatie-avond over dit plan besloten enkele verenigin gen van huis-eigenaren en huurders, en de belangenver eniging Leefbaar Leiden-Zuidwest voortaan gezamenlijk verder te strijden tegen de komst van de installatie. Ver schillende clubs kondigden aan het plan tot in hoogste instantie aan te vechten. 300 Zuidwesters spraken zich gisteren in de aula van het Vlietland-college zeer beschaafd doch zeer beslist uit tegen de komst van een vuilfabriek naast hun wijk. 'ioto hielco kuipers LEIDEN WIM WEGMAN Heel beschaafd lieten de bewoners van Zuid- West gisteren weten dat ze heel, heel erg boos zijn. Net nu het hoogheemraadschap er vele mil joenen tegen aan gooit om de overlast van de rioolwaterzuivering te verminderen, komt er mis schien een nieuwe stankbron bij: een huisvuilfa- briek. In andere wijken zouden de ruiten van het buurthuis er uit zijn gevlogen, en zouden de be stuurders zijn belaagd door schreeuwende en tie rende omwonenden. Maar niet in Zuid-West. Be trekkelijk kcilm en bijna zonder stemverheffing, maakten de bewoners van deze wijk de wethou der in keurige volzinnen duidelijk dat zijn plan van geen kant deugt. En als hij op zijn beurt uit legde waarom het volgens hem wèl deugt, lieten ze hem netjes uitspreken. Zoals beschaafde men sen dat doen. Wie vooraf vreesde dat de informatie-avond over de geplande 'vuilfabriek' in Leiden Zuidwest zou uitmonden in een massale volkswoede a la 'Bouwen in bestaande wijken', kon al snel opge lucht ademhalen. Het was druk in de aula van het Vlietland-college, maar toch ook weer niet zo druk dat de bezoekers tot buiten in de rij stonden. Er was plek genoeg voor de 300 belangstellenden. En hoewel de protesten niet van de lucht wa ren, sprak ieder op zijn beurt, trouw wachtend tot hij of zij het woord kreeg van 'gespreksleider' Ge rard Bovens. „Wilt u nog even wachten, want die mevrouw was echt net iets eerder. Daarna hou den we een koffiepauze, en dan komt u aan de beurt. Dat beloof ik u". Er werd ook vrij behoedzaam geformuleerd. In andere wijken zouden bewoners in hun boosheid misschien hebben geroepen dat de gemeente dat 'lelijke stinkding maar op een fabrieksterrein moet neerdonderen'. In Zuid-West menen ze dat 'het esthetische effect niet veronachtzaamd mag worden' en dat de installatie 'wellicht beter zou passen op een van de industrieterreinen, die van nature al wat minder fraai zijn'. Maar hoe beheerst het protest ook was, wet houder De la Mar is voorlopig nog niet van de 'Zuidwesters' af. De beroeps- en bezwaarproce dures zijn in deze wijk al uit en te na bestudeerd, zo bleek uit de betogen. En het pensioenfonds Zwitser Leven - eigenaar van 120 flatwoningen in Zuid-West - staat achter de protesterende bewo ners. Want wat is de reclame-slogan van die maatschappij nog waard als haar huurders in Lei den uitkijken op een composterings- en schei dingsinstallatie voor huisvuil? LEIDEN ROY KLOPPER De politie heeft inmiddels zo'n twintig getuigen gehoord van de schietparij vorige week bij een Turks café aan de Nieuwe Bees tenmarkt. Er zit nog weinig schot in de zaak, ook al omdat het slachtoffer niets loslaat over een eventueel motief. De 28-jarige café-eigenaar overleefde vorige week voor de tweede keer binnen een jaar een moordaanslag. Een tot nu toe onbekende schutter vuurde donderdag vanaf het trottoir een paar schoten op hem af. De kroegbaas werd geraakt, maar na een spoedoperatie verkeert hij buiten levensgevaar. In okto ber van het vorige jaar werd de man al beschoten op het Leven daal. Direct na de aanslag op de Nieuwe Beestenmarkt gingen negen rechercheurs aan het werk om de zaak tot klaarheid te brengen. In eerste instantie LEIDEN EMIEL FANGMANN De leiding van het kinderdag verblijf 'Bambini' is gepikeerd over de kritiek van ouders op haar functioneren en de vragen die het D66-raadslid S. Blok daarover aan B en W heeft ge steld. Wij houden ons aan de regels van de gemeente en de cao welzijn, zo tracht de leiding de kritiek te weerleggen. Vol gens Bambini zijn de perso neelsleden van het AZL alleen verontrust omdat de directie van het ziekenhuis een besluit I heeft genomen waarin zij niet zijn betrokken. Ten onrechte zouden zij hun boosheid rich ten op het kinderdagverblijf. Het kinderdagverblijf kwam vorige week in het nieuws, om dat het in de nabije toekomst zeventig kinderen van AZL-per- soneelsleden moet gaan opvan- I' gen. Dat staat in een voorstel van het bestuur van het AZL, dat het eigen kinderdagverblijf 'De oogappel' wil sluiten. 'De oogappel' is te klein en kan niet worden uitgebreid. Volgens de LEIDEN ROY KLOPPER Het windscherm bij het winkel centrum de Stevensbloem in de Stevenshof laat nog op zich wachten. Volgens het Philips Pensioenfonds, dat het scherm laat plaatsen, zal het er voorlo pig nog niet staan. Begin dit jaar werden plan nen ontvouwd om tussen de winkels en het park aan de zuidzijde van de Stevensbloem een scherm te plaatsen. Daar mee kan wat worden gedaan aan de windoverlast voor het winkelend publiek. Het scherm zou er in de zomermaanden ko men, maar er is nog niets ge beurd. Philips schrijft de vertra ging toe aan het feit dat de bouwvergunning lang op zich liet wachten. Maar hoewel die er nu is, blijft onduidelijk wan neer de schermen worden ge plaatst. Philips-woordvoerder Frenken: „Het kan in de herfst worden, maar ik doe er geert definitieve uitspraken over". ging de politie ervan uit dat er weinig getuigen waren, maar dat viel mee. Er hebben zich zelfs mensen gemeld die de da der hebben gezien op het mo ment dat hij de kogels afvuurde. Inmiddels staat vast dat het gaat om een donker geklede jongeman, met een klein postuur (ongeveer 1,65 meter). Hij droeg een soort baseball pet. Na de schietpartij is hij weggerend richting Narmstraat De recherche heeft het slacht offer inmiddels ondervraagd. Maar net als na de eerste aan slag zegt hij geen idee te heb ben wie op hem heeft gescho ten en waardin. „Ik heb geen vijanden," verklaart hij. De poli tie zet daar overigens vraagte kens bij. „Er is heus wel wat aan de hand daar. Maar als hij zelf niets wil zeggen, ben je snel uit gepraat," aldus voorlichter D. Graveland. Het aantal recher cheurs dat zich bezighoudt met de zaak is inmiddels ingekrom pen tot vier. ouderraad en het personeel van 'De oogappel heeft de raad van bestuur van het AZL buiten hen om contacten met het aan de Boerhaavelaan gelegen 'Bambi ni' gelegd. Daardoor is een con flict ontstaan tussen ouderraad en het AZL-bestuur. Sommige ouders twijfelen aan de kwali teit van een particulier kinder dagverblijf. D66-raadslid Blok besloot de vragen aan B en W te stellen, nadat bezorgde ouders bij hem hadden aangeklopt. „Het zal u gerust stellen te weten, dat de gemeente Leiden vanuit de ver ordening zeker gemachtigd is om tegen ons op te treden en direct zeggenschap over ons heeft," schrijft Van Lingen nu aan Blok. Van Lingen meent dat de verontruste ouders allen 'Oogappel-ouders' zijn, die door hun ouderraad 'zeer onjuist' over 'Bambini' zijn ingelicht. Ouders, die kinderen op 'Bambini' hebben, zijn een handtekeningenactie begonnen om steun te betuigen aan het kinderdagverblijf. Frenken wil dan ook niet garan deren dat het scherm er nog voor de jaarwisseling staat. Voorzitter J. Visser van de winkeliersvereniging vindt het jammer dat het scherm er nog niet is, al heeft hij begrepen dat de plaatsing in voorbereiding is. „Ik hoop wel dat hij er in de herfst staat, want in die tijd heb je natuurlijk het weer waartegen de de mensen moeten worden beschermd". Het plan voorziet in een windscherm van doorzichtig hard glas, dat tevens vandalis- me-bestendig is. De drie meter hoge platen worden geplaatst in een raamwerk van witte alumi nium kozijnen. Het geheel is ge test in een windtunnel. Het scherm wordt ongeveer veertig meter lang. Het loopt ook om het kioskje heen dat los staat van de overige winkels. De uitvoering van het plan kost en kele tonnen. De winkeliers hoe ven hieraan niet mee te betalen. LEIDEN «WIM WEGMAN De vereniging van het verzet was min of meer te danken aan een 'handreiking' van wethou der H. de la Mar. Hij stelde voor om samen met enkele deskun dige wijkbewoners te zoeken naar een manier om de infor matie over de ingewikkelde pro cedures zo helder mogelijk aan de overige omwonenden over te brengen. Het gebaar van de wethouder werd in dank aan vaard, waarna in de wandelgan gen direct een soort 'waakhond comité' in het leven werd geroe pen. Het begrip voor het plan werd er, desondanks, niet groter op. De bewoners betwijfelen niet het nut van de installatie die is bedoeld om de hoeveelheid af val, en dus de hoge stortkosten, te verminderen. Ze vinden ech ter dat het ding niet in hun buurt hoort te staan. Ze vrezen een enorme geluid-, verkeers- en vooral stankoverlast. En de hinder in deze wijk is toch al groot omdat de rioolwaterzui vering - ondanks alle maatrege len van het hoogheemraad schap - geregeld een behoorlij ke stank verspreidt. De bewo ners zien verder op tegen het gedender van de 65 vuilniswa gens, die dagelijks hun buurt zullen aandoen en voorspellen nog grotere opstoppingen op het toch al overbelaste Lam- menschansplein. Vrijblijvend De la Mar slaagde er niet in om de Zuidwest-bewoners gerust te stellen. Hij beloofde dat de ge meente Leiden niet aan het LEIDEN JANET VAN DUK Het PvdA-congres krijgt zater dag een 'Leidse' resolutie voor geschoteld met daarin de op roep de plannen voor wao en ziektewet af te wijzen. De motie werd gistermiddag voorgelezen op het Stadhuisplein, waar en kele honderden ambtenaren bijeenkwamen uit protest tegen de voorstellen van het kabinet. De aanwezigen lieten door mid del van applaus weten achter de resolutie te staan. De organisatie van de bijeen komst was in handen van de bonden AbvaKabo, CFO en Ambtenarencentrum. Behalve gemeenteambtenaren gaven ook werknemers van andere overheidsinstellingen zoals de universiteit en de meob in Oegstgeest acte de présence. Ook een paar PTT'ers waren naar het plein toe gekomen. „Wij doen vandaag alleen mee aan deze werkonderbreking. Het is nu de tijd voor spelde prikken maar als de plannen niet veranderen gaat de poort bij ons dicht. De bereidheid is er zeker", verzekerde een van de postbodes. De directie civiele werken en de reinigingsdienst van de ge meente gingen gisteren al de hele dag plat. Volgens E. Vermeulen van de organiseren de bond AbvaKabo verliep deze actie vlekkeloos. Risico Ook over de protestmanifestatie toonde hij zich tevreden: „Het gaat allemaal heel gediscipli neerd. Zelfs het weer werkt mee". Vermeulen was blij dat een aantal 'bureau-ambtena ren' de manifestatie bijwoonde. Zo was bijvoorbeeld de afdeling plan zal meewerken als de over last te groot blijkt te zijn. Maar hoeveel hinder het ding zal ver oorzaken, is nu nog met geen mogelijkheid te zeggen. Dat zal moeten blijken uit de zogeheten milieu-effecten rapportage, een onderzoek dat vandaag officieel begint. Op zichzelf - los van de even tuele stank - vindt De la Mar het echter een goede plek. „Als het Leidse college er absoluut niets in zag, was die plaats nooit voorgesteld. Want laten we daar eerlijk in zijn. Het is geen vrij blijvend plan". De bewoners vroegen echter bij herhaling of de gemeente niet wat aan de fabriek zou ver dienen, en dus enig overlast voor de bewoners maar voor lief zou nemen. Hoewel De la Mar even zo vaak bezwoer dat de ge meente er niets aan overhoudt - behalve misschien de mogelijk heid om de torenhoge reini gingsrechten eindelijk een keer te verlagen - bleef de vraag ko- Het lukte De la Mar evenmin om de bewoners ervan te over tuigen waarom juist Leiden Zuid-west in de prijzen is geval len. Volgens hen kan de instal latie beter worden neergezet in een van de minder dichtbevolk te regio-gemeenten. Die heb ben echter weinig belangstelling getoond voor het ding, zo bleek uit de woorden van de wethou der. „De Gevulei heeft de andere gemeenten verschillende keren gevraagd of zij nog een plek hadden. Alleen Oegstgeest rea geerde. De plek die die gemeen te heeft voorgesteld, wordt nu trouwens ook onderzocht en is een even serieuze gegadigde als stedebouw van het stadsbouw- huis goed vertegenwoordigd. 'Collectief waren lunchpakket ten ingeslagen. Broodjes, appels en koffie stonden uitgestald op een bankje aan de rand van het plein. „Traditioneel is het nu een maal zo dat de uitvoerende diensten het voortouw nemen bij acties. In dit geval is het ook wel logisch, want vooral bij ci viele werken en bij de reiniging hebben de mensen een ver hoogd risico om in de ziektewet of wao terecht te komen", aldus Vermeulen. Een andere reden is dat de AbvaKabo juist bij deze de Voorschoterweg. Verder kan ik niet gaan. Ik kan de andere gemeenten niet dwingen om een plek te zoeken". Weiden Volgens De la Mar is er ook wel iets voor te zeggen dat de fa briek in Leiden wordt gebouwd. „Per slot van rekening wordt hier de helft van al het afval uit de regio geproduceerd". De Zuidwest-bewoners dachten daar anders over. Als de regio- LEIDEN De CDA-fractie in de gemeen teraad vindt het niet vanzelf sprekend dat de ambtenaren die gisteren acties hebben ge voerd gewoon worden doorbe taald. Aanvankelijk kondigde het college aan het salaris ge durende een dag in te zullen halen. Later meende het colle ge dat wanneer het werk op gemeenten niet 'vrijwillig' als nog een plek zochten, moest de provincie maar ingrijpen. „U maakt mij niet wijs dat ergens, in een van die uitgestrekte wei den, niet een plekje voor deze installatie gevonden kan wor den. Ze willen gewoon niet, want ze weten dat Leiden de zaak opknapt. U bent veel te bereidwillig geweest", verweet een van de omwonenden De la Mar. Maar volgens de wethouder levert ook een aanwijzing van een ander moment zou wor den ingehaald, er geen reden voor een dergelijke maatregel is. CDA-raadslid Huib Kruijt vindt dat het college dit maar eens moet uitleggen in de gemeen teraad. Hij vindt dat het colle ge bovendien eens duidelijk moet maken hoe ze voortaan denkt op te treden bij stakin gen en werkonderbrekingen. de provincie niets op. „Als een gemeente zich verzet, is zo'n actie gedoemd te mislukken. Het leidt trouwens alleen maar tot tijdverlies, en dat kunnen we ons niet meer veroorloven. Over een paar jaar mogen we hoogst waarschijnlijk geen onbewerkt huisvuil meer storten. Dan zit ten we hier met 100.000 ton af val dat we nergens kwijt kun nen. Want die nieuwe vuilver branding bij Ypenburg zie ik de eerstkomende vijf tot zeven jaar nog niet draaien". gehandicapte studente. Zij wees erop dat de plannen van de re gering voor de aaw-uitkering ondergesneeuwd dreigen te ra ken. De bezuinigingsmaatrege len hebben echter grote nadeli ge gevolgen voor zo'n 5000 mensen in het land, aldus de Leidse. X. den Uyl, lid van het dage lijks bestuur van de AbvaKabo bracht een steunbetuiging van de 'bondsraad' over aan de ac tievoerders. C. Vergeer liet vanaf het 'podium' weten dat de tweemansfractie van de Socia- listiese Partij ook achter de ac ties staat. COMMENTAAR Vuilfabriek De bewoners van Leiden-Zuid west maken zich terecht grote zorgen over de afvalfabriek die de gemeente naast hun wijk wil gaan bouwen. De vuilschei- dingsinstallatie bestaat in deze vorm nog nergens ter wereld, al worden de afzonderlijke tanks al wel gebruikt bij composte- ringsinstallaties. De kans be staat dat in de toekomst blijkt dat de fabriek enorm stinkt en dat de voorbijkomende vuil- vrachtwagens flink herrie ma ken. De inwoners van Leiden heb ben om begrijpelijke redenen weinig vertrouwen in de belof tes van de overheid. Te vaak is in het verleden gebleken dat de bewoners wel degelijk last had den van zaken, waarvan de ge meente had bezworen dat de overlast beperkt zou zijn. Als voorbeeld mag gelden de vuil- overslag aan de Haagweg. waar buurtbewoners slachtoffer wer den van een Zwartepietenspel- letje tussen gemeente en pro vincie. Het is dus van het grootste be lang dat de gemeente de proce dures zorgvuldig uitvoert en dat de resultaten van de milieu-ef fecten rapportage (mer) zwaar meewegen in het uiteindelijke oordeel van de gemeente over de plaats waar de fabriek is ge dacht. De ingewikkelde proce dures moeten bovendien zo helder mogelijk aan de overige omwonenden worden uitge legd. De vorming van het 'waakhond-comité' van de be woners moet dan ook worden toegejuicht. Dat neemt niet weg dat het noodzakelijk is dat de vuilschei- dingsinstaUatie in Leiden komt. De afvalberg is zonder overdrij ving één van de grootste proble men van deze tijd, in Nederland en vooral in Leiden. Niet alleen hebben de afvaltarieven hier in middels recordhoogten bereikt, maar ook weet de gemeente niet meer waar de honderddui zenden ton huisvuil naar toe moeten. De bewoners van Zuid-West zijn overtuigd van het nut van de installatie, maar willen hem niet in hun buurt. Zij moeten echter beseffen dat de oplossing van de enorme milieu en afval problemen niet alleen een zaak van 'de buurman' is. De plaats aan het water en aan de snel weg lijkt op het eerste gezicht geen slechte keuze. Als uit de rapportage blijkt dat de overlast beperkt is, moet de installatie daar komen. Panda's in Hooglandse Kerk LEIDEN De Hooglandse Kerk staat op 12 oktober geheel in het teken van de Panda. Rond dit met uitster ving bedreigde diertje hebben tal van aktiviteiten plaats. Het evenement is in handen van het Wereld Natuur Fonds en de presentatie gebeurt door Leonie Sazias. De opbrengst gaat naar een project in het Ituri-regen- woud in Zaïre. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik naaa aan introJactia- ds aar «te twee waken |retis. M.|n abonnement betaal ik daarna Per maand (f 26,45) via automa tische betaling' Per kwartaal (f 76.75) via accept giro Per kwartaal (f 76.75) via auto- Naam en voorletters Adres Postcode Woonplaats Telefoon (i.v.m controle bezorging) Nummer bank/girorekening Handtekening Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 'Nu alleen speldeprikken, straks echte acties Millie Ames (een 29-jarige studente in Leiden) spreekt de actievoerders op het stadshuisplein toe. De studente is blind en dreigt samen met 5000 andere aaw-ers haar uitkering kwijt te raken door te plannen van het kabinet. «foto hielco kuipers afdelingen veel leden heeft. „Bij De deelnemers aan de mani- de reiniging is 80 85 procent festatie werden onder meer toe lid van de AbvaKabo". gesproken door M. Ames, een

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15