Smaak Puike garnalenmaar wil je ze wel zelf pellen? ffnXrr" =orop20° Neem liever krentenbol dan tablet druivesuiker Amstel ook met malt op de markt Woensdag 25 september 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 11 LIEVELINGSRECEPT „Ons lievelingsrecept is een spinazieoven- schotel", schrijft MEVROUWT. JANSSEN IN HAARLEM. „Ook kinderen die spinazie, gewoon als groente, niet zo lekker vinden smullen hiervan." De aardappels met wat zout koken en stampen. Een ovenschaal invetten, de van de aardappels er in, hierover de (ont dooide) spinazie verdelen. Eerst plakjes kaas en dan plak- Benodigdheden: aardappels, spinazie, ontbijtspek, kaas, eie ren, slagroom of melk. jes ontbijtspek op de spinazie leg gen, de rest van de aardappels er over verdelen, dan weer kaas en ontbijtspek er op. De eieren met ver de ovenschotel de oven zetten (op room loskloppen en verdelen. De schotel 200 graden) totdat er een mooie bruine korst op is gekomen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VVV-cadeaubon van 25 gulden toege zonden. KIPPELEVERTJES zijn, net als runder en varkenslever, rijk aan vitaminen en mineralen, terwijl ze in verhouding weinig vet bevatten. Maar ze bevat ten wel veel cholesterol. Zet daarom lever niet vaker dan eens in de twee weken op het menu. RECEPTEN ITALIAANSE SPERZIEBONENSALADE BART VERKADE 4 personen Haal de sperziebonen af, verwijder eventu ele draden en kook de groente in licht ge zouten water beetgaar in 15-20 min. Giet ze af en overspoel ze tmmÊmammmÊÊÊmmmmdirect met koud Nodig: ong. 400-500 water. Laat de g sperziebonen; zout; sperziebonen uit- 3 sjalotjes; 1 eetl. ci- lekken. Pel de sja- troensap; 1 dl sour lotjes, snijd ze cream; versgemalen klein en stamp de zwarte peper; evt. 1 sjalotsnippers ver- eetl. pijnpitten. volgens in een vij- zei (of foodpro cessor danwel blender) fijn met het citroensap en de sour cream. Kruid deze sjalottenroom met peper en zout. Rooster de pijnpitten in een droge koekepan en laat ze uitdampen. Meng de sperziebonen met de sjalotroom en zet de salade koel. Bestrooi de salade eventueel kort voor het serveren met de geroosterde pijnpitten. AARDAPPELPAPRIKASCHOTEL 4 personen Kook de aardappelen in de schil gaar in on geveer 20-25 minuten. Laat ze afkoelen en pel ze, snijd de aardappelen in plakjes. Snijd de salami in blokjes. Pel het knoflook- teentje, snipper het fijn of knijp het door de knoflookpers en fruit het kort in een klein scheutje olie. Meng hierna de gefruite knof- looksnippers met de blokjes salami Was de p'apri]<!a's, MenaKaad Het leven van de fijnproever gaat niet over rozen. Kunnen we eindelijk weer eens genieten van smaakvolle en ook nog betaalbare Hollandse garnaaltjes, blijken er geen mensen te vinden die ze willen pellen. En dus gaat heel de handel de vriezer in tot de pel-ateliers in Polen de bulk weer aankunnen. moest de tussenhandel anderhalf jaar een hoge prijs betalen. Veel restaurateurs heb ben de gamalencocktail van de menukaart gehaald en durven hem er nu niet meer op te zetten." De groothandel in garnalen ziet de volle vis sersschepen met lede ogen de havens bin nenlopen. Momenteel worden 4 tot 5 keer zoveel garnalen aan land gebracht als vorig jaar. Eindelijk kunnen de prijzen daardoor weer eens zakken tot een voor velen aan vaardbaar peil: 5 gulden voor een onsje, dat klinkt toch heel wat vriendelijker dan 12,50. Maar garnalen moeten gepeld worden alvo rens ze voor consumptie geschikt zijn. En dat is in ons land een nijpend probleem, sinds het thuispellen enkele jaren geleden vanwege de onhygiënische toestanden werd verboden. Pellen mag alleen nog in goedgekeurde, brandschone ateliers. Maar dat blijkt voor de Nederlandse handelaren onbetaalbaar. Zij besteden de arbeidsinten sieve klus liever uit aan Poolse ateliers. Al thans, dat deden ze. Inmiddels zijn in Polen ook niet meer zo veel pelsters te vinden. g aardappelen; 150 g Z FaH,u^a i - i halveer ze, verwij- salami (stukje); 1 teen knoflook; der zaad en zaad- scheutje olie; 1 eetl. StvTelst're" fijngehakte peterse- pen.Veteen he; 3 grote paprika s; Pvenschaal in met 2 eieren; V. liter melk; wat o:i£ of boter peper en zout; 50-60 enverwarmde mengde gedroogde plakken o gemeng e vers aardappel, repen krulden' paprika en het sa- iamimengsel over de schaal. Klop beide eieren los met de melk, kruid met peper en zout en schenk dit over het gemengde aardappelpaprika mengsel uit. Dek de schaal af en plaats hem voor 20-25 minuten in het midden van de oven. Meng de kaas en de kruiden en strooi dit vervolgens over de ovenschotel. Leg hier en daar een flintertje boter of besprenkel de kaaslaag met wat olie. Laat de schotel nu onafgedekt nogmaals 20-25 minuten in de oven staan. HAM-CHUTNEY BLADERDEEGBROODJES 4 stilles Uiteraard kunt u ook een vegetarische vari ant van deze chutney-bladerdeegbroodjes maken. In plaats van ham kunt u dan bele gen kaas nemen. Bekleed een bakplaat met een vel bakpa pier. Snijd de plak ham in vier 'repen' en snijd deze indien nodig bij zodat ze net iets kleiner zijn dan een half pakje bladerdeeg. Leg de stukken ham op één helft van de plakjes deeg en schep op elke"plak ham 2 theelepels chutney. Bevochtig de deegran den met water en vouw ze over de vulling dicht. Nodig: 4 plakjes Druk het deeg diepvnesbladerdeeg; de 1 dikke pUk ham pen of de tanden (ong.lOOgkSthee'e- £neenvorkaan pels chutneysaus; 1 en leg de pakket- jes op het bakpa- Vorig jaar was de aanvoer van garnalen rampzalig, dus schaars en duur. Die klap komt de gamalenmarkt niet snel te boven, denkt directeur M. J. van der Ploeg van Hei- ploeg in Zoutkamp, het grootste garnalen- verwerkingsbedrijf van Nederland. „De tus senhandel is kopschuw geworden. Ge woonlijk zijn garnalen gedurende een pe riode van 3 maanden duurder, maar nu Dramatisch De slechte vangst heeft een dramatisch ef fect gehad op de pelateliers in Polen. „Drie jaar geleden werkten daar 3800 vrouwen, maar op het dieptepunt van de garnalen- vangsten nog maar 380", zegt Van der Ploeg. Inmiddels zijn er ongeveer 1000 pel sters in de ateliers, maar het blijkt moeilijk de ontslagen pelsters weer aan het werk te krijgen. Heiploeg is inmiddels bezig een nieuw pel- centrum te bouwen in Marokko. „Zo hygië nisch als een ziekenhuis", roemt de direc teur het centrum nu al. Maar het Marok kaanse pelcentrum is waarschijnlijk niet eerder dan volgend jaar in gebruik. In het zuidwesten is Stellendam de belang rijkste gamalenhaven. Volgens een woord voerder van de visafslag op Goeree valt het met de grote aanvoer hier nog wel mee. Maar met de pelcapaciteit is het even droe vig gesteld als in het Noorden. Directeur M. Jansen van het gelijknamige verwerkingsbe drijf in Stellendam heeft al zijn ervaren thuispelsters vaarwel moeten zeggen en een machine die de klus goed kan overnemen, is er niet. „De machines die zijn ontwikkeld na het verbod op thuispellen, hebben on voldoende capaciteit." Jansen heeft op dit moment naar eigen zeggen een landelijke primeur: „Ik ben de enige die nog legaal met de hand pelt", zegt hij. Helemaal glad jes verloopt het echter ook niet in zijn met veertien mensen bezette atelier. „Proble men met het GAK," zucht Jansen. „Die wil len maar dat ik die mensen in dienst neem, maar dat kan gewoon niet. Als de vangst wegvalt, dan zit je met dat personeel. En waar blijf je dan met je pelprijs? Eén keer in de zoveel jaar is het mis met de garnalen. Dan zit er geen eten in het water, zeggen wij altijd." lansen probeert op alle mogelijke manieren zijn eigen ateliertje in stand te houden. „Als je mensen van boven de 65 neemt, heb je geen problemen", weet hij. „Die vallen niet onder die sociale wetten. Als je loonbelas ting betaalt is het goed. Bovendien: zij kun nen het goed, want ze hebben 't jong ge leerd. Maar een arbeidsovereenkomst, dat kan natuurlijk niet." De plotselinge prijsval van de garnalen heeft de handel trouwens geconfronteerd met een fenomeen dat in de wereld van de luxe lekkernijen niet zo ingeburgerd is: doordraai. „We waren niet ver verwijderd van het punt waarop de garnalen moesten worden verwerkt in kattenvoer," vertelt Van der Ploeg. „Daar zouden alleen de poezen blij mee zijn." eierdooier. pier. Roer de eierdooier los met enkele druppels water en bestrijk de bovenkant van de ham- chutneybroodjes met de eierdooier. Schuif de bakplaat in het midden (of 1 richel hier onder) van de warme oven en bak de bla derdeegbroodjes gaar en'goudbruin in on geveer 20 minuten. De broodjes kunnen zo wel lauwwarm als koud worden gegeten. Suiker niet de enige energiebron voor sporters Spieren hebben energie nodig om te preste ren. Vooral sporters beseffen dat. Maar wat velen niet weten is dat de witte suiker die men in de thee en de koffie doet echt niet de enige energiebron voor het lichaam is. Er zijn vele vormen van suiker die het lichaam energie leveren, zoals witte of bruine kris talsuiker, druivesuiker, honing, maar ook spaghetti, brood en aardappelen geven energie. Het lichaam breekt alle 'suikersoorten' (offi cieel koolhydraten genoemd) af tot glucose. Zetmeel zoals in spaghetti, brood en aard appelen bestaaN uit een lange rij van gluco- semoleculen aan elkaar. Deze moeten wor den losgemaakt of van elkaar gescheiden worden vóór het lichaam het zetmeel kan opnemen en verbranden. Dat is één van de redenen dat de vertering van bij voorbeeld brood langer duurt dan van een sui kerklontje. In suiker zitten steeds twee mo leculen aan elkaar. Druivesuiker is de meest eenvoudige vorm van suiker. Deze bestaat uit afzonderlijke glucosemoleculen die het lichaam niet meer hoeft af te breken, maar direct kan opnemen en gebruiken. Weinig verschil Witte of bruine suiker, druivesuiker of ho ning: het maakt niet zo'n verschil waar je voor kiest. De vertering verloopt ongeveer even snel en ze leveren even veel energie. Veel sporters maken gebruik van suiker of druivesuiker omdat dat gemakkelijk mee te nemen is, tijdens het sporten gemakkelijk te Provengaalse zeebaars (of griet) Ala proven^ale' is een aanduiding voor een groot aantal gerechten die geïnspi reerd zijn op de Proven<;aalse keuken (of daarvan direkt afkomstig zijn). Voor de voorbereiding la proven^ale worden de grondstoffen olijfolie, tomaten en knoflook in overheersende hoeveelheden gebruikt. Een proven<;ale-gamituur voor stukken uit gesneden en toebereid vlees of voor gevo gelte kan op verschillende wijzen klaarge maakt zijn. Men kan uitgaan van gepelde tomaten die in olijfolie gesmoord worden met daarbij grote champignonhoeden die gevuld worden met een duxelle, welke op smaak is gebracht met knoflook; óf van ge hakte tomaat met knoflook en van ontpitte (groene of zwarte) olijven; öf ook van uitge holde aubergine die gevuld wordt met een tomatenfondue, haricots verts met boter en chateau-aardappelen. De proven<;alesaus (een tomatencoulis met ui, knoflook en wit te wijn), wordt gebruikt voor groentege rechten, bij eiergerechten, gevogelte en vis gerechten. Provenfalesaus sauce proven^ale Verwarm in een pan met dikke bodem 2 eetl. olijfolie. Fruit er op een laag vuur 3 eetl. fijgehakte ui glazig in. Voeg dan 7» kg gepelde, ontpitte en kleingesneden tomaten toe en fruit zachtjes ca. 15 minuten door. Voeg dan 1 uitgeperste knoflookteen toe met 1 bouquet garni. 2 dl droge witte wijn en 2 dl vleesbouillon. Stoof met het deksel op de pan ca. 15 minuten. Breng de inhoud op smaak, neem het deksel er af en damp de saus tot de helft in. Meng er voor het opdie nen geknipte peterselie of basilicum door. Proven^aalse zeebaars (of griet) bars (ou barbues) a la provenfale. Maak een provenfale-saus. Schub en strip zeebaarzen van ca. 400 g, knip de vinnen af en kerf de bovenkant van de rug van de ene naar de andere kant van de hoofdgraat in. Was de vissen en dep ze droog. Bestrooi ze met zout en peper, haal ze door bloem en bak ze snel in de koekepan in hete olijfolie bruin. Bedek een ovenvaste schaal met een beetje provenfale-saus, zonder dat ze onder staan. Strooi er versgemaakt paneermeel over. bedruppel met een beetje olijfolie en gratineer in de voorverwarmde oven van 275 graden Celsius gedurende 20 minuten. Bestrooi met geknipte peterselie en dien heet op in de ovenschaal. Aanbevolen wijn Gaspard de la Thaumassière Sancerre 1990. Dit is een smaakvolle droge witte wijn. Bovengenoemd gerecht bereid ik voor u uit sluitend op reservering, in de week van maandag 30 september tot en met zaterdag 5 oktober a.s. in Hotel-Restaurant Zeerust. eten is en snel wordt openomen door het li chaam. Maar heb je nou werkelijk tussentijds suiker nodig? Voor een uurtje tennissen, conditie training, zwemmen of voetbaltraining niet. Als je een normale gezonde voeding ge bruikt met voldoende koolhydraten heeft het lichaam een energievoorraad koolhy draten in de spieren en lever voor anderhalf uur intensief sporten. Extra suiker hoeft dan dus niet. Wanneer een wedstrijd of training langer duurt dan anderhalf a twee uur kan men zich wel eens slap, trillerig en geeuwerig gaan voelen ten teken dat die energievoor raad (koolhydraten) opraakt. Eigenlijk zou men vóór die tijd iets moeten eten, zoals ontbijtkoek, een krentenbol, een boterham of een banaan. Die leveren uiteindelijk meer energie dan een tablet druivesuiker of een suikerklontje. Eén droge boterham be vat even veel koolhydraten als drie sui kerklontjes. Maar als vooraf eten niet gaat. kan dat ene suikerklontje net helpen om het partijtje tennis nog een kwartiertje vol te houden. Voorkeur voor druivesuiker of gewone sui ker is persoonlijk. Druivesuiker smaakt iets minder zoet en veroorzaakt daardoor min der dorst. Met het gebruik van honing in plaats van suiker in bij voorbeeld yoghurt is geen voordeel te behalen. Honing en suiker leveren even veel energie. DIETISTE VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING Mohsine Korich Chef-kok Hotel-Restaurant Zeerust. Noordwijk aan Zee. Op de groeiende vraag van de consument naar alcoholvrij bier heeft ook Amstel nu in gespeeld. De eerste kratten Amstel Malt hebben inmiddels de brouwerij verlaten. Steeds vaker wordt in Nederland gekozen voor alcoholvrij bier. Vorig jaar werd een to tale afzet gerealiseerd van 11 miljoen krat ten. Voor dit jaar wordt verwacht dat de groei zal doorzetten naar 14 miljoen krat ten. Het nieuwe alcoholvrije bier van Amstel is traditioneel gebrouwen. Na de vergisting wordt het alcoholpercentage teruggebracht tot minder dan 0.1 volumeprocent alcohol, waardoor het alcoholvrij is. Ook al is het al coholpercentage te ruggebracht. toch be houdt Amstel Malt de natuurlijke smaak van bier. Het is hop smaak en donki van kleur door gebruik van speciale mout- soorten. De introduc- tie van het bier zal worden ondersteund ft door een reclame- campgne onder het motto: 'Amstelt Malt. Als je er meer dan een lust.'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11