m D66 stoort zich aan eigenwijze politie L EIDEN 'Jullie hebben werkelijk overal regeltjes voor' DE WETHOUDER voor volkshuisvesting van Torün is niet bijster populair onder de 23.000 woningzoekenden in deze stad. Uitspraken hoofdcommissaris vallen verkeerd De politieke twist over de vraag wie nu de baas is van de politie, is dit weekeinde weer hoog opgelaaid. De Leidse raadsfractie van D66 vindt dat de Leidse korpschef B. Poeiert buiten zijn boekje is gegaan met 'verrassende en betreurenswaardige' opmerkingen dat de politie haar ei gen koers bepaalt. De Leidse gemeenteraad kan de poli tie altijd ter verantwoording roepen, benadrukken de de mocraten in een brief aan burgemeester C. Goekoop, te vens de hoogste baas van de regionale politie in de regio. manier waarop de politie werkt, is een zaak van de politie zelf, I vindt Poeiert. Bij D66 is deze visie danig in het verkeerde keelgat gescho ten. Volgens de democraten staan de uitspraken haaks op de 'bijbel' van de niéuwe politie organisatie. waarin staat dat de gemeenteraad zoveel mogelijk invloed moet hebben op de gang van zaken bij de politie. „Is het niet verwonderlijk dat de projectleider reorganisatie van de regio (ook de heer Poeiert) opvattingen huldigt die zo af wijken van het basisdocument", vragen de raadsleden P. Lan- LEIDEN KAREL BERKHOUT Poeiert deed zijn uitspraken af gelopen zaterdag in een inter view met het Leidsch Dagblad over de ingrijpende reorganisa tie van de politie, waarbij de plaatselijke korpsen worden on dergebracht in het grote regio nale korps Hollands-Midden. Daarin zegt hij onder meer dat de gemeenteraad geen vinger meer in de pap heeft bij de ma nier waarop het politiekorps wordt geleid. „Nu kan de ge meenteraad nog zeggen: wij willen wijkagenten. In de nieu we opzet kan dat niet meer". De genberg en P. Verzantvoort zich af. De zeggenschap van de ge meenteraad over de politie ligt heel gevoelig in de Leidse poli tiek, die zich altijd intensief be moeide met de gang van zaken in het korps. De PvdA en D66 in Leiden probeerden lange tijd de fusie tussen Voorschoten en Leiden tegen te houden uit angst invloed te verliezen. De uitspraken van Poeiert zijn geen bijdrage aan de 'democratische inbedding' van de politie, vindt D66. Poeiert zet ook de al jaren sle pende discussie tussen politiek en politie over de wijkteams on nodig op scherp, vinden de de mocraten. De gemeenteraad wilde altijd graag wijkagenten, terwijl de politie daar niets voor voelde. „Het is als afzonderlijke organisatievorm de politie inge bracht, ingedrukt", zei Poeiert in deze krant. De democraten willen opheldering van Goe koop. Poolse wethouder doet in Leiden ervaring op LEIDEN «KAREL BERKHOUT Leiden mag dan kampen met duizenden woningzoekenden en wachtlijsten van enkele ja ren, de woningnood is lang niet zo groot als in de Poolse zuster stad Torün. Deze stad met 200.000 inwoners heeft onge veer 23.000 mensen die op zoek zijn naar een huis, terwijl er maandelijks door sterfte maar 3 of 4 woningen vrijkomen. Piotr Stolarczyk die als wethouder verantwoordelijk is voor de woonruimteverdeling, is dan ook één van de minst populaire mannen in Torün. Elke dinsdag houdt Stolarczyk de hele dag een soort spreekuur voor boze burgers, waarbij hij spitsroeden moet lopen. „Bijna alle klachten gaan over een wo ning die iemand nodig heeft. De één heeft een invalide moeder, de ander wacht al 20 jaar op een woning. Cru gezegd, is het enige wat ik kan doen: zeggen dat ik niets kan doen voor hen. Wij hebben geen geld om huizen te bouwen", zegt Stolarczyk. De Poolse wethouder nam vrijdag afscheid van Leiden na een stage van enkele weken, waarbij hij vooral gesprekken voerde met ambtenaren. De vraag is wat hij hier voor oplos singen kan vinden voor de ont zagwekkende problemen bij hem thuis. „Neem deze folder over het puntensysteem bij de woonruimteverdeling of deze over de huursubsidie. Daarin staan een aantal objectieve cri teria, waarmee de schaarse woonruimte in elk geval zo eer lijk mogelijk kan worden ver deeld", zegt Stolarczyk wijzend op de vertrouwde brochures. „Het is een goed systeem dat wij met enkele aanpassingen zouden kunnen overnemen". Visitekaartje Stolarczyk is een dertiger, die begin jaren tachtig is afgestu deerd als econoom in een toen nog communistische maat schappij. Na zijn studie werkte hij als ambtenaar bij een grote woningcoöperatie, één van de meest gehate instellingen in een land dat al decennia wordt ge teisterd door een gigantische woningnood. Later ging hij als kantoorklerk aan de slag op de scheepswerven van Gdansk, waar de elektricien Lech Walesa de vermaarde vakbond Solidari teit oprichtte. Solidariteit is inmiddels uit eengevallen in een intellectueel- liberale vleugel onder leiding i van oud-premier Tadeusz Ma- zowiecki en de radicaal-popu listische van de huidige presi dent Walesa. Stolarczyk die in 1981 kort na het neerslaan van de eerste opstand lid werd, is als verlichte katholiek een duidelij ke aanhanger van Mazowiecki. Piotr Stolarczyk. Vol afgrijzen ziet hij aan hoe de katholieke kerk onder leiding van de aartsconservatieve kardi naal Glemp probeert om de greep op de bevolking (95 pro cent katholiek) te vergroten. Toen Solidariteit vorig jaar de gemeenteraadsverkiezingen won, kwam Stolarczyk boven drijven in de partij annex vak bond die weinig geschoold ka der heeft. Zijn visitekaartje ver meldt de functie van vice-pre sident van de stad Torün', een soort wethouder. Torün heeft een burgemeester, een presi dent en twee vice-presidenten, 'erg weinig mensen voor zoveel inwoners, maar voor meer hebben wij geen geld'. Regels Behalve woonruimte-verdeling heeft Stolarczyk ook onder meer milieu in zijn portefeuille, even min benijdenswaardig in het meest vervuilde land van Euro pa en in een stad met twee che mische fabrieken en een kolen centrale. Als wethouder is Sto larczyk voornamelijk bezig om een behoorlijke organisatie op poten te zetten. De 40 jaren communisme hebben van de meeste ambtenaren bureaucra tische ja-knikkers gemaakt zon der enig benul van doelmatig werken. „Ik ben eigenlijk geen politicus zoals de wethouders in Leiden, ik ben een soort mana ger die de hele dag maar bezig is om organisatorische proble men op te lossen". Stolarczyk is in het Westen dan ook vooral op zoek naar foto jan holvast een blauwdruk voor een be stuurlijke organisatie. „In de Verenigde Staten heb ik een paar weken meegelopen met een city-manager, die de stad behoorlijk overlaat aan het vrije spel der krachten. In Nederland viel het mij juist op dat jullie voor werkelijk alles regels heb ben, terwijl wij in Polen juist proberen af te komen van al te veel regels". De gesprekken met de Leidse ambtenaren hebben Stolarczyk veel wijzer gemaakt. Mceiteloos somt hij de belangrijkste pro blemen in Leiden op en geert hij een niwe schets van het be stuur.' Ook tijdens het gesprek toont hij zien uiterst leergierig en maakt voortdurend aanteke ningen in de enorme map, die hij praktisch uit het hoofd kent. „Ik zal veel moeten laten verta len", vermoedt hij, „maar dan kunnen wij toch veel dingen overnemen". De gretige wethouder reed ook een dagje mee met een po- litie-wagen. „Over de politiera- dio hoorden wij van een buren ruzie in Groenoord tussen een Nederlandse en een Marok kaanse vrouw. Toen wij aan kwamen was de ruzie over, maar de agenten maakten nog even een praatje. Geen dreige menten, geen boete, alleen een paar vragen. Het was heel be leefd en beschaafd", vertelt Sto larczyk die diplomatiek in het midden laat hoe het in Polen toegaat. „Het is goed om je ho rizon te .verbreden, om te zien hoe iets anders kan". indag 23 september 1991 "j Mandag NIEUWSLIJN Dronken taxichauffeur De politie heeft gisteren een dronken taxichauffeeur aangehou den op de Europaweg. De 30-jarige werknemer van een Leids taxibedrijf weigerde een blaastest. Hij werd meegenomen naar het bureau. De passagier kreeg een lift in een politie-auto. De dronken chauffeur kon worden aangehouden na een tip van ie mand die de wagen over de Lammenschansweg had zien 'slin geren'. Vrouw aangereden en bestolen Een 23-jarige Engelse vrouw werd vrijdag omstreeks 22.00 uur van de sokken gereden door een fietser bij het station. Even later werd haar rugzak gestolen. De Engelse ging na de aanrijding op de grond zitten omdat ze zich duizelig voelde. Op dat moment rende een onbekende man op haar af die de rugzak van haar lijf nikte. Vuistslag om niets Een 32-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag mishandeld en bestolen op de Steenstraat. Hij liep omstreeks 2.00 uur richting station toen hij 'zo maar' een klap in het gelaat kreeg van een onbekende man die deel uitmaakte van een groepje van drie. De Leidenaar viel op de grond, en kwam er la ter achter dat door de vuistslag een stuk van zijn voortand was afgebroken. Verder miste hij zijn jas, waarin onder meer een portemonnee met inhoud en een paspoort. Bedreiging om snorfiets Een 18-jarige jongen uit Leiden is zaterdag bedreigd met een mes omdat onbekenden het op zijn snorfiets hadden voorzien. Onder bedreiging van een mes werd hem door drie knapen aan geraden zijn voertuig af te staan. Diverse agenten kamden later de omgeving uit, maar konden het drietal niet aanhouden. Géén vuilophaal op dinsdag 24 september! In verband met een staking tegen de LEIDEN WAO-plannen van het kabinet zal op dinsdag 24 september geen huisvuil worden opgehaald. Het gaat hierbij om huisvuil in zakken, mini- containers en wijkcontainers. In plaats daarvan kunt u uw huisvuil aanbieden op vrijdag 27 september. De Reinigingsdienst blijft dinsdag 24 september wel telefonisch bereik baar. Ongeveer 17.000 mensen bezochten dit weekeinde in de Groenoordhal de dierententoonstelling Bees tenspul, iets minder dan de geraamde 18.000. „Het zat in de zaterdag, toen het erg mooi weer was", zegt directeur A. de Jong. Zondag was het aanmer kelijk drukker dan zaterdag. „Hoe vaak wij ook zeg gen: kom zaterdag, de mensen komen toch het liefst op zondag". Het publiek bestond vooral uit ouders met hun kin deren, die onophoudelijk de konijnen, poezen, hon den en paarden aaiden. De vaardigheidsproef voor honden trok zeer grote belangstelling, net als de Troeteldieren-show waar kinderen hun lievelings beest konden tonen. Behalve voor dierenliefhebbers was de Groenoord hal een speelterrein voor talloze actie-groepen. Grote borden tegen het gebruik van proefdieren toonden herdershonden onder de stangen, ratten in een gasbuis en katten met opengeboorde schedels 'met dank aan TNO voor het ter beschikking stellen van het fotomateriaal'. Greenpeace stelde op een affiche met een zeehond de bezoeker de vraag: 'Doodknuppelen of vergiftigen'. De dierenbescher ming had een groengeschilderde stadsbus in de hal geparkeerd. Beestenspul werd dit weekeinde voor de zestiende keer georganiseerd. De laatste jaren trekt dit evene ment steeds zo'n 18.000 bezoekers. De eerste jaren dat Beestenspul werd gehouden, kwamen er overi gens aanmerkelijk meer mensen op af. Bezoekers aantallen van rond de 40.000 en fikse opstoppin gen op de Willem de Zwijgertaan waren toen geen uitzondering. foto hielco kuipers Mooi is de Schoolsteeg van de Langebrug tot de Lokhorststraat. Je kunt er bijna gaan denken, datje in een oud Frans stadje loopt. Verweerde, karaktervolle muren, vooral de zijmuur van het hofje rechts. Links even verderop een forse, onverwachte pereboom, rechts weelderige klimop en een pakhuis met intacte takel. Daarna wordt het minder, met die blinde graffiti-muur en dat uit z'n krachten gegroeide elektriciteitshuisje. Mooier nog is het uitzicht uit Mooi: het uitzicht op zomerse zondagmiddagen op de Wasstraat mijn raam: Wasstraat 23, derde verdieping. Ik kijk een straat in zonder enige beweging, die helaas sinds enkele jaren door bomen ontsierd wordt. Ik had haar graag roerloos gehouden, zonder vogels en bewegelijk gebladerte, alsof elk ogenblik de ontklede dame op fiets van Moesman - 'Het gerucht' heet het schilderij - langs zou kunnen komen op weg naar Plantsoen of Zoeterwoudsesingel, of Nijhoffs Het uur u zich zou kunnen gaan afspelen: Het was zomerdag De doodstille straat lag te blakeren in de zon. Die bomen verhinderen dat. Maar er zijn er al enkele dood. Ie weet dus maar nooit. Lelijk: daar moet men kort over zijn. De hele onderkant van de Breestraat, voor zover - en dat is heel ver - die uit winkels bestaat, met als dieptepunt het rijtje Hom, Multi-vlaai, Bemsen, Scholten, aan het einde rechts. Geen pui is, uit winzucht, aan de verbouwingswoede van de middenstanders ontkomen. Wie door de Breestraat moet, sla dus het oog omhoog. Lelijk: de begane grond op de Breestraat. Sla dus het oog omhoog. SP is boos op ministerie LEIDEN De Socialistiese Partij (SP) is boos op het ministerie van ver keer en waterstaat en de Neder landse Spoorwegen omdat ze geen vertegenwoordiger willen sturen naar hun TGV-forum. Volgens de SP hadden beide in stanties aanvankelijk beloofd een woordvoerder af te vaardi- houdt het er op dat Ver keer en Waterstaat en de NS bang zijn dat hun vertegen woordigers worden afgebrand door het boze publiek. Een voorlichtster van het ministerie verklaart echter dat het meer heeft te maken met een gebrek aan personeel. De discussie-avond van de SP, die als titel 'TGV-spoor zoe ken' heeft meegekregen, wordt morgenavond gehouden in zaal 12 van het Gulden Vlies aan de Breestraat. Aanvang 20.00 uur. Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Vandaag: Anton Korteweg, dichter en directeur van het Letterkundig Museum in Den Haag M001 en LELIJK

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9