Feiten Neo-nazi's willen asielzoekers lynchen IH 'Wie niet snel leerde, is nu dood' Maandag 23 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN EROOOAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 2 EN MENINGEN TOM JANSSEN 'Onze Duitse jongeren pakken die luie nikkers wel aan' De eerste stenen vliegen en molotov-cocktails spatten brandend uit elkaar als waarnemend burgemees ter Bernd Naumann van het Oostduitse Hoyerswer- da zaterdagavond een laatste, bijna vertwijfelde, poging doet de neo-nazi's en de buurtbewoners tot rede te brengen. „Ik woon ook in deze wijk. Ik ken de problemen die we hebben met de buitenlanders, maar mensen ga naar huis. En neem alsjeblieft de kin deren mee. Het is levens gevaarlijk voor hen", klinkt het over de politie-luid- spreker. Het antwoord is een honend „Auslander raus, Duitsland voor de Duitsers. Dood aan de nik kers". HOYERSWERDA HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Kort daarop voert de geheel uit Oostduitsers bestaande ME een eerste charge uit. Waterkanon nen komen aangereden. Er val len klappen. .Stenen en stalen kogels ketsen af op de schilden van de jonge agenten, die naar eigen zeggen nauwelijks zijn opgeleid voor deze taak. „We le ren het wel in de praktijk", is het laconieke commentaar. Hoyerswerda, een betonnen so cialistisch wanprodukt ge bouwd voor 85.000 mensen, die hoofdzakelijk in de bruinkool winning en verwerking daarvan hun bestaan vinden, beleeft zijn vijfde gewelddadige nacht. Doordat de politie wat sneller en kordater ingrijpt dan in de voorafgaande nachten, kunnen de neo-nazi's en hun aanhang dit keer niet doordringen tot net gebouw waar de asielzoekers achter donkere en gesloten ra- Neo-nazi's hier op een archieffoto bij de herdenking in Bayreuth van de sterfdag van nazi-leider Rudolf Hess krijgen in het oostelijk deel van Duitsland steun van een deel van de bevolking, foto ap horst scha- men angstig de ontwikkelingen volgen. Er worden 16 arrestaties verricht, het aantal gewonden blijft beperkt tot elf. Steun Het meest verontrustende is dat de harde kern rechts-extremis- ten openlijk wordt gesteund door grote delen van de bevol king. Honderden mensen ste ken hun sympathie voor deze fascisten niet onder stoelen of banken. Als een groepje vrijwel kale, in zwarte pakken en vlie gerslaarzen gehulde skinheads voorbij marcheert, klinkt goed keurend uit de rijen ouderen: „Dat zijn onze Duitse jongeren, die paldcen deze luie nikkers wel aan als de politie ze tenminste hun gang laat gaan". Op steun hoeven de benauwde buitenlanders niet of nauwelijks te rekenen. De hulp kwam het afgelopen weekeinde uit Berlijn. Ongeveer 200 mensen trokken gisteren naar Hoyerswerda om de asielzoekers te beschermen. Een druppel op de gloeiende plaat, waar de politie niet al te gelukkig mee is, omdat het ge vaar van een verdere escalatie daar alleen maar groter door wordt, zo lichtte een woord voerder toe. Kort na zijn mededeling raakten de buurtbewoners en skinheads zondags slaags met de Berlij- ners. De inwoners van Hoyers werda solidariseren zich in toe nemende mate de neo-nazi's. Donderdagnacht toen een te huis voor buitenlandse werkne mers werd bestormd applaudis seerden bijvoorbeeld honder den buurtbewoners. Terwijl de eens als goedkope ar beidskrachten door DDR-leider Honecker binnengehaalde Mo- cambiquanen en Noordvietna- mezen doodsbang hun toe vlucht zochten in de kelders, heerste er buiten volgens de po litiewoordvoerder een „volks feeststemming, waarbij het bier rijkelijk vloeide". Hele gezinnen moedigden de neo-nazi's aan met kreten als „Steek de zaak in de fik", „SiegHeil"en „negers raus". Steeds meer jongeren uit Hoyerswerda en omgeving slo ten zich die nacht aan bij de skinheads. De politie greep pas heel laat in en arresteerde na een enorm straatgevecht 49 jongeren, van wie veruit het grootste deel uit de buurt De meeste bewoners van het gebouw zijn intussen in af wachting van het vertrek naar hun eigen land, naar veiliger oorden buiten de stad gebracht. Die nacht moesten ook de asiel zoekers, die tegen hun wil in de ex-DDR zijn ondergebracht, het ontgelden. Bij de eerste aanval op vrijdagavond arriveerde de politie pas anderhalf uur nadat de eerste molotov-cocktails en stenen waren gegooid. Zater dagavond was de ME massaal aanwezig. Desondanks verza melden zich opnieuw onder het welwillend oog van de meeste buurtbewoners, tientallen neo nazi's bij het flatgebouw. Groepjes meest zwarte asielzoe kers waagden zich onder poli tiebescherming buiten de deur van hun flat. „Wij zijn niet met gevaar voor eigen leven uit ons land gevlucht om hier te wor den vermoord", verklaart een van hen. Een ander „We kun nen al weken geen boodschap pen doen, als we in een tele fooncel willen opbellen, worden we in elkaar geslagen. We willen naar West-Duitsland". En derde vult aan: „Ik ben niet voor de fascisten in mijn land gevlucht om nu door de DDR-fascisten te worden afgemaakt". De voor de opvang van asiel zoekers verantwoordelijke amb tenaar in Hoyerswerda, die ove rigens anoniem wil blijven, vindt deze verhalen overdreven: „Er begon juist een behoorlijke integratie op gang te komen...", en: „De problemen zijn hier niet groter dan in de oude Bondsrepubliek. Daar vinden ook overvallen op tehuizen voor buitenlanders plaats". De asielzoekers denken daar anders over: in het Westduitse Neumunster houden sinds meer dan een week 60 asielzoe kers een kerk bezet Deze men sen vrezen terug te worden ge stuurd naar de ex-DDR, waar vandaan ze zijn gevlucht nadat ze ternauwernood aan een lynchpartij waren ontkomen. KOKANJE Vorige week vond in het Zeeuwse Hulst het Nederlandse Knoflookfestival plaats. Ruim tweehonderd leden van het ge nootschap „Vrienden van de Stinkende Roos" kwamen daar bijeen voor een nadere kennis making. Tijdens de maaltijd, die van soep tot toetje (er bestaat zelfs knoflooklikeur!) door het aroma van teentje en bolletje werd gedomineerd, wisselden de eters met liefde relevante re cepten voor gerechten en ge neeskrachtige brouwsels uit. Als ik het Lexicon der Genees kruiden van Mellie Uyldert op sla, dan wordt daar op bijna ly rische wijze over de „koning van de kruidentuin" gesproken: „De geweldige martiale kracht van knoflook en ui werkt op bij zondere wijze. Knoflook ver jaagt alle kwade stoffen en ziek tekiemen, veegt de bloedvaten schoon, verwijdt de vaten die het hart voeden, reinigt de darm grondig en gaat als een stevige werkster in het hele li chaamshuis tekeer, tot alles schoon en op orde is". Volken, die dagelijks knoflook nuttigen, hebben zelden last van hoge bloeddruk. Kwaadaardige ziek ten komen bij hen ook veel minder voor. Vroeger, toen men nog geloofde dat ziekte door kwade geesten werd veroorzaakt, at men knof look om die geesten te verdrij ven. Niet alleen geesten, maar ook vampiers sloegen voor de magische uitstraling van een streng knoflookbollen, die bo ven de huisdeur hing, subiet op de vlucht. Kreeg Graaf Dracula in de slaapkamer van een Transsylvanische schone de smaak van knoflookbloed in zijn mond, dan wist hij niet hoe gauw hij naar zijn kasteel terug moest keren. Maar ook in moderne publika- ties van medische onderzoekers wordt vaak 'de loftrompet over dit prominent geurende lid van de lokenfamilie gestoken. Het helpt niet alleen tegen griep en hooikoorts, maar ook tegen le pra, leukemie, aids, stress en ringworminfectie bij konijnen. Het is een antibioticum en veegt inderdaad, gelijk een werkster, met een desinfecte rende bezem de vaten en orga nen schoon. Bovendien ver groot een flinke portie tenen per dag de kracht en het uithou dingsvermogen van de eter: niet voor niets waren de piramide bouwers in het oude Egypte verplicht dagelijks een extra hoeveelheid van het wonder kruid te nuttigen. Het ontbreekt er nog maar aan dat knoflook ook als liefdesme dicijn wordt aanbevolen. Of zou de doordringende lucht een remmende werking hebben op de bloei van liefdesgevoelens? Nee, dat zal wel niet want in Zuideuropese landen, waar de koning van de kruidentuin alle eer wordt bewezen, zongen de troubadours ook altijd de lof van de vrouw. Ik herinner me hoe in een IJs landse bus de geur van vis en zweetvoeten opeens werd ver drongen door een krachtig zui delijk aroma. De passagiers ke ken wantrouwig snuivend ach terom en zagen hoe een Frans stel hun boterhammen met plakjes knoflook belegde. Gaan Fransen naar verre streken, dan nemen ze voor alle zekerheid een paar bolletjes van hun ge liefde kruiderij mee; na elke maaltijd in den vreemde ade men ze een heimweegeur in el- kaars gezicht. Onder de Vrienden van de Stin kende Roos bevinden zich enige fanatieke leden die op weekda gen drie tenen en in de week einden zelfs drie bolletjes veror beren. Tot verdriet van hun col lega's op kantoor of van de leer lingen in de klas, weigeren zij het verse produkt voor reukloze dragees op te geven. Hun om geving mag zich nog gelukkig prijzen dat zij zich niet met knoflookzeep wassen en hun haar met knoflookolie insme- OOSTENRIJK Slovenië oZagreb Karfovac Sibenik HONGARIJE Petrinja, net buiten Zagreb, en Vinkovci veroverd door leger. Kroatië dwingt leger in stadje Varazdin tot overgave Strijd rond kazei federale leger in Zadar, Sibenik e Split. Blokkade Rijeka en Pula opgeheven. Dorpjes Tovarnik en Nijemci bij Belgrado gebombardeerd sDubrovnik (^Montenegro Van de 28 Kroatische man schappen die gardist Zivkovic een week geleden onder zijn be vel had, waren er gisteren nog zeven in actieve dienst. Vijf zijn gedood, de rest is gewond van het strijdperk in Gospic afge voerd. Hoewel Gospic sinds vrij dagmorgen weer grotendeels in Kroatische handen is, straalt de vreugde over dit succes niet van de gardist af. „Ik kan gewoon niet meer blij of vrolijk zijn. Na drie weken heb ik geen gevoelens meer over", zegt hij zondagochtend. Hij biedt als aandenken aan de voor driekwart vernielde stad een handgranaat aan. Tussen het puin van het tot drie weken geleden tienduizend inwoners tellende stadje wordt het aan bod beleefd afgeslagen. Dichtbij ratelt ineens een Kalashnikov-geweer. We hoe ven ons geen zorgen te maken, het onveilige deel van het stadje is hier een paar honderd meter vandaan, wordt ons verzekerd. Het lawaai klinkt, in het open terrein, toch onplezierig dicht bij. Vooral als even later een straaljager laag overkomt. Het toestel is kennelijk naar een an der doel onderweg. Aan Gospic, dat vooral de afgelopen week onophoudelijk vanuit de lucht en met tanks en mortieren is bestookt, valt weinig meer te vernielen. Vrijdag begonnen de Kroatische gardisten met een 'schoon- maakoperatie' in Gospic. Wijk voor wijk wordt geleidelijk uit gekamd om Servische sluip schutters te verjagen. Een klus die nog enkele dagen zal duren en die levensgevaarlijk is. Zater dag werden vier gardisten ge dood, nog veel meer raakten ge wond. Over slachtoffers onder de Serven is niets bekend. „Er moeten nog heel wat gesneu velde soldaten hier in de omge ving liggen. We hebben nog geen tijd gehad ze te zoeken zegt gardist Zivkovic. Overstuur bekijken de eerste te rugkerende bewoners de scha de. Voor een huis vol gaten staat een oude man: „Ik was 43 jaar buschauffeur, in die tijd heb ik die woning opgebouwd. Nu bezit ik alleen nog de kleren die ik aan heb". Hij plukt ver twijfeld aan de oude broek die met een koordje om zijn middel blijft hangen. De gardisten die de pers bege leiden voorop rijdt een zwaarbewapende man op een pruttelend Tomos-brommertje tonen een verlaten mitrail leursnest. Lege munitiekisten de ziekenhuisarts van Gospic met burgers van de stad een ei gen afdeling van de gardisten. Het was de eerste weken zo'n chaotische, wanordelijke orga nisatie, dat het goedgeorgani seerde Joegoslavische leger er niet mee uit de voeten kon. Elke gardist deed gewoon wat er in hem opkwam. „We hadden de eerste week niet meer dan een paar jachtgeweren. Maar we wekten de indruk dat we veel beter bewapend waren. De sol daten en Serviërs hadden ons toen zo onder de voet kunnen lopen, maar zij durfden niet". In een verlaten boerderijtje on der Gospic is de crisisstaf ge huisvest, Jugovic treedt op als commandant. In drie weken tijd is hij door de oorlog een totaal ander mens gewórden. „We moesten in heel korte tijd leren hoe te vechten. Wie niet snel genoeg leerde is nu dood. Nog steeds weet ik niet of ik morgen wel weer wakker word". Ruim een week geleden, na twee weken van beschietingen op Gospic en omliggende Kroatische dorpen, werd beslo ten de legerkazernes af te gren delen. De eerste, zwakbezette kazerne van het federale leger van Joegoslavië viel al dinsdag in handen van de Kroaten. Meteen daarna werd het gebouw vanuit de lucht door het federale leger beschoten. Met de daar buitgemaakte wa pens kon de belegering van de sterker bemande kazerne en het grote voorraadmagazijn worden verscherpt. „Intussen hadden we vrachtwagens gecharterd, en honderd vrijwilligers die meteen de wapens en munitie uit de ka zerne en magazijnen zouden ha len". Deze operatie was volgens Jugovic een groot succes. Op het leger veroverde pantserwagens, trucks en hospitaalauto's zijn vrijdag en zaterdag in hemels blauwe kleuren overgespoten en in triomf door de omgeving gere den. Tussen de vele luchtaanval len door werd bovendien meer dan duizend ton aan wapens en munitie in beslag genomen. „De hoeveelheid munitie die we in Gospic veroverden is al meer dan genoeg voor een normaal Kroatisch leger in vredestijd. Het federale leger heeft overal in Joe goslavië, in Kroatië, van die gi gantische voorraden. Nu pas we ten we wat de legertop er mee van plan was. Ons beschieten. Wij moeten, na deze oorlog, die wapens allemaal in zee gooien en normaal gaan leven". Hij wil zijn naam liever niet zeggen, wil zelfs maar met moeite kwijt dat hij van beroep kelner is. Hij geeft ook slechts on gaarne toe dat hij geen gehoor heeft ge geven aan de mobilisatie-oproep van het Joegoslavische leger. Niet omdat hij bang is van desertie beschuldigd te worden, maar omdat hij niet graag als lafaard te boek staat. De kelner behoort tot een groep van zo'n vierhonderd reservisten\iit het stadje Ve- lika Plana die afgelopen donderdag wei gerden te mobiliseren. In het stadje, zo'n honderd kilometer ten zuiden-oosten van Belgrado, kwam het donderdag tot een spontane demonstratie van reservisten en hun familie. Een minderheid van 120 mannen ver voegde zich volgens orders bij de kazerne in het nabijgelegen Smederevo Palanka. Maar zo'n vierhonderd reservisten beslo ten het dienstbevel naast zich neer te leg gen, nadat ze van een majoor te horen hadden gekregen dat iedereen die niet wilde, wat hem betreft ook niet hoefde. Een politieke motivatie voor de protesten was er niet. Integendeel, de meeste be woners van het stadje zijn het roerend eens met de politiek van de Servische re gering en de legerleiding. Angst, dat was het voornaamste motief om niet naar het front te willen. „Ik kreeg mijn oproep vorige week zon dag", vertelt de kelner, „En ik heb er vier dagen over lopen denken of ik wel of niet zou gaan. Ik ben niet tegen de inzet van het leger in Kroatië, ik vind absoluut dat dat moet gebeuren. Maar onze voorbe reidingstijd was te kort en we kregen slechte wapens of wapens die we hele maal niet kenden. Zonder training is het onverantwoord' De kelner had aanvankelijk gehoord dat hij naar een kazerne in de Vojvodina zou gaan. Maar toen duidelijk werd dat zijn uiteindelijke bestemming Tenja zou zijn, een Servisch dorp vlak onder de zwaar belegerde Kroatische stad Osijek, schrok hij terug. „Als het erom zou gaan Servië zelf te verdedigen, dan was ik wel gegaan, maar vechten in Kroatië, dat ging me te ver. Bovendien vind ik het verkeerd dat In de autonome Servische provincie Voj vodina, waar veel Hongaren en Kroaten wonen, zorgden veel mannen er afgelo pen week voor dat ze de hele dag niet thuis waren. De mobilisatie-oproep moet volgens de wet namelijk persoonlijk wor den afgegevfen. De reservisten waren zo massaal afwezig, dat de legerleiding de oproep uiteindelijk maar via de tv heeft verspreid. In Belgrado gaat het verhaal dat de militaire postbezorgers in het holst van de nacht aanbellen, dan hebben ze de meeste kans mensen ook thuis te tref fen. Weigeraars worden tot nu toe overigens lankmoedig behandeld. Van arrestatie van deserteurs is nog geen sprake. „We hebben geen reden mensen te dwingen, het is nog geen algemene mobilisatie en we hebben toch niet alle mannen nodig", zegt Zarko, kapitein eerste klas in de ka zerne bij Smederova Palanka. BELGRADO RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA liggen her en der verspreid, op het vertrapte gras liggen letter lijk drie lagen dik de verschoten hulzen. Even verderop treffen we het lijk aan van een van de vier soldaten die hier hun post hadden. „Hij ligt hier al een dag of drie", vertelt de Kroatische gids nonchalant. De Kroatische afweer tegen de Servische militie en de aanval len van het federale leger be stond aanvankelijk nauwelijks. „Onze politie was veel te zwak vertelt Jugovic. Samen met een collega uit Zagreb organiseerde

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2