9 Sport T- Bronzen medaille als pleister op de wonde VIE ZEI DAT Olympisch perspectief voor zeilduo Van Teylingen/Manuel Hockeyvrouwen over hun top heen U*141 Jerry de Jong, zwarte spe ler van PSVen het Ne derlands elftal over de verbale terreur van de voetbal fan, in Panorama: „Die mafkezen proberen juist een reactie uit te lokken. Als je van het veld stapt, geef je hun wat ze willen. Ik reageer dus nooit. Als ik oerwoudgeluiden hoor, lach ik die stakkers ge woon uit. De enige remedie is eld gaan en een lange neus na portersvak trek ken. Ik moet zeg gen dat het ge treiter bij mij al leen maar min der is geworden. Die zielepoten zijn bovendien de aandacht niet waard. Ze heb ben het IQ van een melkfles en i sup- meestal ook uit." i Peter Haan, ex- sponsor van Ajax over de vraag of hij veel bij Ajax kwam, in Playboy: „Nee, maar als ik er was kwam ik graag in de bestuurskamer omdat zo'n uurtje bestuurska mer leuker was dan een paar uur naar mensen kijken op een l-cidseplein-terras. Ik ging in die bestuurskamer met een glas bier aan de kant staan en keek met studie naar het gedrag van de bekende Nederlanders. De eerste keer dat ik er was heb ik dat vertrek omgedoopt tot het grootste reptielenhuis van Ne derland. Je moest werkelijk te gen alles ingeënt wezen wilde je daar gezond weer uit komen." Idem, over ex-voorzitter Ton Harmsen van Ajax: „Hij heeft met zwart geld ge werkt en dat is natuurlijk niet goed, maar het mooie van die man vind ik dat hij geen gulden, maar dan ook geen gulden, in zijn eigen zak heeft gestoken. Ajax kostte hem alleen maar geld. Als hij met de hoofdspon sors zat te eten betaalde h.;' dat en niet Ajax. En zijn tijd heeft hij ook nooit gerekend, terwijl hij dag en nacht met die club bezig was. Die man kwam in het cachot terecht, veters uit zijn schoenen, maar zijn groot ste grief was dat de mensen van Ajax hem lieten zakken." Idem, over johan Cruijff: „Ik kwam weinig in De Meer, maar ik ging altijd mee met voetbalreisjes naar het buiten land. Voor mij was dat een mix van spijbelen en een schoolreis je. En de hele dag kramp in je bek van het lachen. De nacht voor de wedstrijd bracht ik al tijd alleen met Johan door. Hij met cola-tics, ik met bier of iets anders. We zijn even oud en we hadden het dan over leeftijd, jeugd en dat soort zaken, maar ook over vrienden en vrou wen, over God, het ge loof, het leven met zijn leuke dingen en teleur stellingen en over twij fels. Want waarom za ten we daar te drinken en te filosoferen? Hij kon gewoon niet sla pen voor de wedstrijd die nog gespeeld moest worden en dan kwam zijn ware aard bo- Idem, over de ware aard van Johan Cruijff: „Vraagtekens. Achter alles, be halve achter voetbal. Bij mij voelde hij zich veilig, want ben ik de beste vader, de beste echt genoot en de beste vriend om dat ik toevallig de beste casset teverkoper ter wereld ben? Dat gaat toch niet. Je bent toch een gewoon mannetje, poepen, piesen en ga maar door. Ik zeg het gewoon als ik iets niet weet of iets niet kan en ik beken dat ik emoties heb en dat ik huil. Dat wordt vaak vergeten in de beeldvorming van iemand. En zo iemand is Cruijff ook." Daphne Jongejans in Penthoui se: „Als klein meisje dacht ik wel eens: Ik wil een miljonair trou wen. Nu denk ik: ik ben toch ei genlijk stom ook. Ik wil zelf mil jonair worden. Daar heb ik heus geen man voor nodig." 1-^ en ordinaire rotschop I j is geen zeldzaam ver- schijnsel in het he dendaagse voetbal, maar wat John Verhaar gisteren uithaalde was absoluut buiten alle pro porties. Althans volgens alles wat Lugdunum was. Daan van de Berg, bestuurslid van de 'Kikkers' meende zelfs „nog nooit zoiets ergs" te hebben ge- Wat was het geval? Verhaar, speler van Docos 2, haalde zo onbedaarlijk hard uit naar Bar- rie van Eijk, uitkomend in het derde van Lugdunum, dat deze met een zware knieblessure moest uitvallen. De boosdoener werd door scheidsrechter Zaden Selamat naar de kleedkamers gezonden. Daarmee was de kous af, denk je dan. Maar nee, toen Phil Verstraeten, de voor zitter van Lugdunum van het voorval hoorde, overwoog hij zelfs een klacht bij de politie te deponeren. Wegens 'ordinaire mishandeling'. „Maar daar heb ben we van afgezien in overleg met Barrie en zijn vader. Je kunt wel naar de politie stappen, maar wat dan? Wat voor 'n straf moet je zo'n man geven?", al dus Verstraeten. Toch wil Lugdunum het er niet bij laten zitten. De praeses is van plan nog deze week Docos te benaderen. „Misschien kun nen we dit op bestuurlijk niveau uitpraten. Docos kan natuurlijk zelf bepaalde maatregelen tref fen tegen zo'n speler." „Maar dat gebeurt niet", is het commentaar van Docos-voor zitter Paul Wijnen. „Het bestuur kan in principe intern straffen. Kijk, het was volgens de scheidsrechter een overtreding in de vorm van natrappen. De speler werd dus terecht uitge sloten. Wordt hij geschorst, dan is dat ook terecht. Bovendien is hij verschrikkelijk geschrokken. Dal op zich is al straf genoeg. En we kennen hem. Hij had zo iets tot gisteren nog nooit ge daan." En de boosdoener zelf? Volgens Verhaar zelf is het sop de kool niet waard. „Het was gewoon een duel. Ik probeerde de bal door te halen, maar ik raakte het standbeen van de tegen stander. Laat ik eerlijk zijn. Het is niet goed wat ik heb gedaan, maar het wordt enorm over trokken." Discussie waarschijnlijk gesfa- Michael Jordan wordt de grote ster van de Olympische Spelen in Barcelo na. De in de ogén van velen beste, maar zonder concurren tie meest spectaculaire basket baller ter wereld is het parade paardje van de Amerikaanse ploeg, die zaterdag in New York officieel bekend werd gemaakt. De ploeg die onder leiding staat van Chuck Daly, de coach van de Detroit Pistons, bestaat ove rigens uit louter sterren. Nu de muur tussen schijn-amateuris- me en professionalisme is ge slecht hebben de VS voor het eerste de kans de beste basket ballers van het land te sturen. Heel lang was een topselectie van collegespelers voldoende voor het goud tijdens Olympi sche- en Pan-Amerikaanse spe len, maar dat is de laatste jaren niet meer het geval. Aanvanke lijk zag het er naar uit dat de dik betaalde profs niet veel zin zou den hebben in een olympisch avontuur. Tenslotte moeten zij hun brood verdienden in de loodzware NBA-competitie en hebben zij een beetje rust in de zomer hard nodig. Toch maakte het Amerikaans Olympisch Comité (USOC) een wensenlijstje met alle grote na men, zeg maar het droomteam van dit moment. Duidelijk on der het motto 'niet geschoten is altijd mis'. De spelers werden stuk voor stuk benaderd en zeg den niet zelden tot ieders verbazing toe. Michael Jordan, de grote ster van 'wereldkampioen' Chicago Bulls, heeft lang getwijfeld. De man die de laatste vijf jaar top scorer werd van de National Basketbal Association was bang voor een terugslag eri heeft ten slotte al een gouden olympische medaille (uit 1984 als speler van North Carolina) aan de muur hangen. Toen echter de ene na de andere sterspeler zijn ja- -woord gaf aan Chuck Daly en de overige keuzeheren, ging Mi chael 'Air' Jordan twijfelen. De kans om voor één keer samen te spelen met andere groten van het basketbal als Earvin 'Magie' Johnson, Larry Bird en Patrick Ewing bleek uiteindelijk een verleiding, die Jordan niet kon weerstaan. En ook niet mocht weerstaan. Alleen al om zijn image vond zijn agent'het beter dat Jordan, model voor de Ame rikaanse jeugd, ja zei tegen de invitatie. Hij weet ongetwijfeld wat er van hem wordt verwacht. Hij moet de show stelen en er hoeft niet aan te worden getwijfeld dat dat ook zal gebeuren. Alle andere topsporters ten spijt zal Michael Jeffrey Jordan zich volgend jaar laten kronen tot 'Koning van Barcelona'. Dat is hij aan zijn stand verplicht. De Amerikaanse ploeg voor Barcelona,' die nog zal worden aangevuld met één NBA-speler en een topper uit de college- -competitie, is als volgt samen gesteld: David Robinson (San Antonio Spurs), Patrick Ewing (New York Knicks),"Charles Barkley (Philadelphia 76ers), Larry Bird (Boston Celtics), Karl Malone en John Stockton (Utah Jazz), Chris Mullin (Golden Sta te Warriors), Michael Jordan en Scottie Pippen (Chicago Bulls) en Earvin 'Magic' Johnson (Los Angeles Lakers). Naam: Tom van der Niet Leeftijd: 22 Beroep: administra tief medewerker GAK Club: Quick Boys I der Niet, JsL de robuus te sluitpost van Quick Boys, wordt dit seizoen achtervolgd door pech. Afgelopen zaterdag moest hij na een onzachte aan raking met Cees Vlug van Spij- kenisse meteen naar het zieken huis. Daar bleek dat hij sleutelbeen had gebrol Hffe nu verder? „Zo snel mogelijk naar de dok ter. Er zit een lelijke bobbel op mijn sleutelbeen. Ik wil natuur lijk zo voorspoedig mogelijk ge nezen. Behalve keepen mis ik voorlopig ook mijn werk als ad- minstratief medewerker bij het GAK." Je blijft opgewekt, hoewel de pechduivel het voortdurend op jou heeft gemunt. „Jij doelt op die wespesteek van een paar weken geleden. Dat was andere koek. Toen was ik een paar uur uitgeschakeld, nu een aantal weken." Neem je iemand iets kwalijk? „Nee, dit is nu eenmaal voetbal. Van opzet was geen sprake. Bo vendien heeft de voorzitter van Spijkenisse mij naar het zieken huis gebracht." Wat zijn de consequenties van jouw afivezigheid voor Quick Boys? „Ik ben minstens zes weken uit de roulatie. Zonde, maar ik heb net als iedereen het volste ver trouwen in mijn vervanger, Marco Ruwaard." Maandag 23 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK Mare Delissen kon het zich gisteren best voorstellen. Het leedvermaak bij de kritische achterban over de bronzen medaille van Nederland op de 13de editie van Champions Trophy in Berlijn na het zilver van een jaar geleden in Melbourne. De gouden toe komst, die de nationale mannen-hockeyploeg zag opdoemen door Rob Bianchi na de EK in Parijs weg te sturen en succescoach Hans Jorritsma terug te halen, leverde in de eerste serieuze internationale test met meer geluk dan wijsheid de meest verkleurde plak op. Die kleine pleister werd op de open wond geplakt door toemooiwinnaar Duitsland. Het gastland won in de slotmatch van Australië (2-0) en drukte met dat re sultaat de Olympisch kampioen op doelsaldo buiten de prijzen. Delissen, de 26-jarige captain van de Oranje-ploeg en kop man van de voormalige zeven rebellen, was na afloop eerlijk genoeg te erkennen dat het conflict met Bianchi in het top zes-evenement nog flink had doorgewerkt. „Het heeft mij en de andere spelers die niet met hem verder wilden, toch meer gedaan dan we uiteindelijk zelf hebben toegegeven", aldus de 143-voudige international. „Het is gebleken dat we die affaire in de korte tijd tussen de wisseling van de wacht niet van ons heb ben kunnen afspelen. Maar de afgelopen dagen hebben we te gen elkaar gezegd dat er geen aanleiding meer is op die zaak terug te grijpen. Ik ga er in elk geval niet meer aan toegeven. We wilden Jorritsma terug, dat verzoek is ingewilligd en nu zijn wij aan zet. Het zal best zo zijn dat er meesmuilend over dit re sultaat wordt gedaan, maar daar sta ik boven. Dat is typisch Nederlands." De matige oogst van de we reldkampioen, die gisteren nog enige allure kreeg door de 5-1 winst op de Sovjetunie, heeft kennelijk de ogen van alle inter nationals geopend. Bewind voerder Jorritsma repte in zijn analyse zelfs van een jaar stil stand. „Na de WK zijn we met een te grote vrijblijvendheid verder gegaan", legde Delissen de vinger op de gevoelige plek. „Noem het voor mij part ge makzucht. Dat heeft niets met Bianchi te maken. Iedereen moet kritischer naar zichzelf kij ken. Het zou heel fout zijn met een soort reunië-gedachte ver der te gaan. In dat geval blijven we in een vicieuze cirkel zitten. Dat kunnen we een jaar voor de Olympische Spelen niet heb ben." In die stemming keek de mid denvelder ook terug op het tien daagse evenement, waarin Duitsland en Pakistan (zilver) met overtuiging de veelbeloven de toon zetten in het voor- Olympisch jaar. „We weten weer waar we staan", oordeelde Delissen „Maar het gevaar is door ons op tijd onderkend. Er leeft nu iets van dat we elkaar keihard nodig hebben. Iedereen is zich ervan bewust dat we tien maanden voor Barcelona zitten en dat we positief kritisch te genover elkaar moeten zijn. Dat laatste dreigde tijdens dit toer nooi de verkeerde kant op te gaan. We zijn met topsport be zig* Dat leve-de-lol-idee moet over zijn." Wellicht mede om die reden was het opmerkelijk dat uitgere kend de internationals, die Jor ritsma na zijn nieuwe-entree te rughaalde (Maurits Crucq, Bas- tiaan Poostenaar en Cees Jan Diepeveen), fors boven de rest uitstaken. „Zij waren de enigen, die niet werden gehinderd door het recente verledenluidde de verklaring van de Leidse stu dent. „Ze konden vrijuit hoc keyen. Dat zal er voor de mees ten niet in." Voor de bondscoach was de geslaagde rentree vari het trio één van de weinige bemoedi gende gedachten. Plus de men tale veerkracht, die het team had getoond na het debacle te gen Duitsland (0-3) en de 3-4 nederlaag tegen Australië. Hoe wel hij door familieomstandig heden pas later arriveerde, kon hij de rest van de week met ei gen ogen waarnemen dat het verschil met vooral Duitsland groter is geworden dan ooit te- „Als er iets duidelijk is gewor den in Berlijn dan is het dat we absolute amateurs zijn", aldus Jorritsma. .Australië toert vijf weken door Europa, Pakistan heeft in de afgelopen maanden talloze toernooien afgewerkt en de Duitsers hebben zich, on danks de nog lopende competi tie, toch veel vrijgemaakt voor dit evenement. Bij ons is en blijft het avondurenwerk. Als je daarbij in ogenschouw neemt dat deze maand de studerende jongens examens en tentamens hebben moeten doen, dan geeft dat aan hoe wij hier hebben ge presteerd. Meer zat er domweg niet in." Vooral aanvallend haalde Ne derland een ruime onvoldoende met slechts vijf veldgoals en ze ven treffers uit strafcomers (op een totaal van 20) van Floris Jan Bovelander. „De voorste lijn is een zorgenkindje", concludeer de de bondscoach. „Ik heb van alles geprobeerd, maar er zit geen constante factor in. We leunen veel te zwaar op de cor ner. En als die niet loopt, zoals onlangs op de EK en bij deze Champions Trophy, roepen vye de problemen over ons af. Daar komt bij dat de huidige tendens een ander soort hockéy vraagt. Zeg maar een combinatie van techniek en inzet. Wie daarin achterblijft, haalt het niet meer op dit niveau. Juist daarin schieten onze spitsen ook te kort. We dwingen te weinig af." „ALS ER IETS duidelijk is geworden in Berlijn dan is het dat we absolute amateurs zijn", aldus coach Jorritsma van het hockeyteam. cagliari anp vlak achter de ereplaatsen ge- tweede naar de vierde plaats. Glisoni. Het Nederlandse duo ming aan de Olympische Spelen ëindigd. Het Nederlandse duo De achterstand op de 'bronzen' was ondanks de teleurstelling van Barcelona. De eis van het Ron van Teylingen en Paul Ma- voer in de zevende race op de Duitsers Schwall en Schwall be- over de gemiste medaille tevreÉ NOC is een plaats bij de eerste nuel zijn door een slechte slot- Tirreense Zee voor Cagliari naar droeg één punt. De wereldtitel den, want de ploeg is nu poten- acht landen. Aan die doelstel dag tijdens het WK Tornado de 51ste positie en zakte van de was voor de Italianen Zuccoli en tieel kandidaat voor deelne- ling is dus ruimschoots voldaan. TWEE BRONZEN MEDAILLES wa ren de magere oogst in het toernooi om de Champions Trophy voor de Nederlandse hockeyteams De tijd dat het Nederlands vrouwen-hockeyteam zich met suprematie in de wereldtop kon bewegen, lijkt definitief voorbij. Vier maanden geleden viel de regerend wereldkampioen op de EK in Brussel al met een har de klap van de gouden zetel om voor de eerste maal in de ge schiedenis zonder medaille huiswaarts te keren. Aan de Champions Trophy in Berlijn hield de nationale ploeg nog wel een (bronzen) plak over. Maar erg overtuigend werd die troostprijs niet binnengehaald, laat staan dat het zaterdag tot een juichstemming leidde. Dat was alleen het geval bij Australië. De Olympisch kam pioen en nummer twee van de wereld had op de slotdag na de 0-0 van Duitsland (zilver) tegen Nederland aan de 2-1 winst op Korea genoeg had om de hoofd prijs binnen te slepen. De kater van het laatste Eu ropese titelgevecht bleek Ne derland in de toekomstige rëge- ringsstad nog allerminst te heb ben verwerkt. In geen enkele van de vijf wedstrijden kon Oranje duidelijk maken dat de prestatie bij het EK in België destijds een negatieve uitschie ter is geweest. Zonder uitstra ling en met een zichtbaar ge brek aan zelfvertrouwen, vecht lust en vooral aanvalskracht passeerde het team op kleurloze wijze het eerste internationale station op de lange route naar de Olympische Spelen. „Zo voelen wij het ook", zei routinier Annemieke Fokke, één van de weinige constante speel sters, na de slotwedstrijd tegen Duitsland (0-0). „Dat is nog de erfenis van de EK. We maken op dit moment een slechte periode door. Voor ons is dit een nieuwe ervaring. Het is altijd goed ge gaan. Ik denk dat we in dat op zicht te ongeduldig zijn. We wil len te veel forceren. Die gel dingsdrang maakt dat we zon der geloof in onszelf spelen en de scherpte missen, die anders zo kenmerkend is voor het team. Achteraf waren we nog niet klaar voor dit toernooi. Daarvoor was de voorbereiding op dit evenement ook te kort. Andere ploegen hebben veel meer gedaan dan wij. Zoals Duitsland en Australië bijvoor beeld. Niet voor niets eindigen die teams boven ons." Bondscoach Roelant Oltmans wenste niet aan het doemden ken mee te doen. Hij zag de toe komst veel minder somber in dan velen in zijn directe omge ving. „Ik blijf de bomen door het bos zien. Ondanks de te kortkomingen, die er uiteraard zijn, is er volop perspectief straks op dë Spelen toe te slaan. Als we op dit toerooi waren af gegaan, zou het dramatischer zijn geweest. We kunnen op dit moment niet beter en dat hoeft ook nog even niet. Over een jaar moeten we toeslaan." Bij zijn optimistische bespie gelingen gaat Oltmans ervan uit dat hij over enige tijd weer kan beschikken over de ervaren krachten Lisanne Lejeune en Noord Holsboer. Het tweetal van HGC is door blessures uit geschakeld. Het gemis van het duo was in Berlijn voelbaar. Dat bracht de bondscoach tot expe rimentele verschuivingen, die niet altijd even goed uitpakten. Carina Benninga begon en ein digde als libero (normaal de po sitie van Lejeune). Tussendoor maakte de 143-voudige interna tional nog een uitstapje naar het middenveld, omdat in die li nie een breekijzer als Holsboer ontbrak. Maar de beschermhei lige van Oltmans, nog niet ge heel fit na haar ernstige enkel blessure, kon de slingerende foto anp het team. „Ik hoop dat Lejeune binnen afzienbare tijd weer be schikbaar is", keek Oltmans in de nabije toekomst. „Ze is een uiterst creatieve speelster, die iets extra toevoegt aan het team." Met dat waardeoordeel legde hij onbewust de vinger op de gevoeligste en kwetsbaarste plek van het Nederlands team. m Ingrid Wolff kruipt voor de Duitse S trein niet in het spoor houden. De afwezigheid van Lejeune, die revalideert van een tweede knie-operatie, liet zich daardoor het meest voelen. De Haagse, in Berlijn als toeschouwer aanwe zig, bepaalt met haar vernieti gende strafcomer het gezicht van het jonge Oranje. Als veld goals uitblijven, zoals op de Trophy het geval was (slechts mone Thomaschinski uit. twee), helpt haar alom gevrees de wapen de nationale ploeg over de drempel. Op het zeslan- den-toemooi dwong het team in totaal 25 korte hoekslagen af, waarvan er slechs vijf werden benut. Die matige opbrengst, bij elkaar geslagen door Helen van der Ben en Daniëlle Koe nen, wierp een extra grauwslui er over de totale prestatie van Met gepaste trots tonen de gelouterde Amerikaanse basketballers Michael Jordan (links) en Earvin Johnson hun Olympische shirts. fotoap

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24