Leidsch Dagblad Gezondheidszorg blijkt half miljard te duur Het roer moet drastisch om bij vakcentrale FNV EG vraagt VN wapenembargo FEITEN EN MENINGEN Steun deel Duitse bevolking aan neo-nazi's Topoverleg in Duitsland over geweld tegen asielzoekers BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Alle politieke partijen in Duits land komen eind deze week [voor topverleg met kanselier Helmut Kohl bijeen om een op lossing te vinden voor het pro bleem van de asielzoekers. Terwijl de christendemocrati- sphe CDU-CSU een verandering Van de grondwet wil om de Stroom asielzoekers in te dam pen, vinden de liberale rege ringspartner FDP en de opposi tionele SPD dit niet nodig. Zij willen aanvullende maatrege len, zoals een veel snellere af wikkeling van de aanvragen. Een compromis is niet in zicht, hoewel de toestand met de dag dramatischer wordt. Het afgelopen weekeinde vonden in vier steden aanslagen of overvallen plaats op tehuizen voor asielzoekers, waarbij ten minste twintig gewonden vielen en enkele tientallen mensen werden gearresteerd. Het 'hoog tepunt' vormde de Oostduitse stad Hoyerswerda, waar de Mo biele Eenheid voor de vijfde achtereenvolgende dag slag le verde met neo-nazi's, die in toenemende mate worden ge steund door de plaatselijke be volking. De regering van de deelstaat Saksen heeft gister avond besloten dat alle asiel zoekers moeten worden geëva cueerd. Zie ook pagina 2 Maandag 23 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Losse nummers f 1,45 Nog geen obonnee? Richard Krajicek en Rijnsburger Jan Siemerink tonen hun vreugde r hun overwinning in de dubbel tegen Mexico. foto afp Nederland terug bij tenniselite Het Nederlandse Davis-Cup team is terug bij de tenniselite. In Mexico-Stad liet Nederland zien dat de hoge klassering op de wereldranglijst van spelers als Haarhuis, Krajicek, Siemennk en Koevermans niet bij toeval tot stand is gekomen. Mexico was in eigen land volmaakt kansloos: 5-0. Rijnsburger Jan Siemerink smaakte daarbij het genoegen om in het dubbelspel samen met Richard Krajicek de Mexicanen de genadeslag toe te dienen. Zodat Oranje, in Mexcio gesteund door een twintigtal studenten uit Groningen die in dat land sta ge lopen, al op zaterdag zeker was van promotie naar de wereld- groep. Tegelijkertijd, maar dan in Kansas City, versloeg Andre Agassi in de vijfde en beslissende partij de Duitser Carl-Uwe Steeb. De Amerikanen bereikten zodoende met moeite de eindstrijd van de Davis-Cup. Duitsland, zonder de geblesseerde sterspeler Bo ris Becker, bóod toch taai tegenstand. Agassi maakte uiteindelijk aan de illusies van Stich, Steeb en Jehlen een eind. In de finale spelen de Amerikanen tegen Frankrijk dat een eenvoudige 5-0 zege boekte op het sterk verzwakte Joegoslavië. De Kroaten Prpic en Ivanisevic hadden gezien de oorlogshande lingen in hun land weinig trek om de eer van de uiteengevallen natie hoog te houden. Doelpuntenregen in zaterdagvoetbal In de eerste klasse van het zaterdagvoetbal regende het goals. Aeht bij Spijkenisse - Quick Boys (3-5), acht bij Lisse - Rozen burg (4-4), acht bij Rijnsburgse Boys - Heerjansdam (4-4) en vier bij Katwijk - NSW (4-0). Op zondag deden ook Alphense Boys en UVS goede zaken. De hoofdklasser won met 1-4 bij ADO'20 en UVS herstelde zich van een zwakke seizoenstart. De Leide- naars wonnen uit bij RVC met 5-0. Interne nota bepleit concentratie op arbeid en inkomen De vakcentrale FNV moet haar taken met ingang van volgend jaar drastisch bepterken en zich allleen richten op arbeid en inkomen. De 'brede vakbewe- g' moet plaats ma- voor een 'verdiep te' FNV. Deze aanbeve ling doet een speciale werkgroep in een inter ne nota die in het weekeinde is uitgelekt. Het FNV-bestuur zal ïog deze maand een lefinitief besluit ne- nen over de voorge stelde koerswijziging, die al volgend jaar in praktijk moet worden gebracht. De werkgroep die de nota schreef, vindt dat de FNV momenteel te veel aandacht besteedt aan zaken als consu mentenbeleid, gezond heidszorg, ouderen, milieu, volkshuisves ting, ruimtelijke orde ning, studiefinancie ring en kinderbijslag. Voor de belangenbe hartiging op die terrei nen bestaan genoeg andere belangenorga nisaties, zo staat in de nota. Ook stelt de werk groep voor om het aantal arbeidsplaatsen bij de FNV (nu nog 208) de komende vier jaar met 35 te vermin deren, zeker nu de in komsten van de vakbe weging teruglopen. De werkzaamheden van vakcentrale en aangesloten bonden moeten veel meer in eikaars verlengde ko men te liggen. FNV- bonden hebben al ja renlang kritiek op de centrale 'beleidsfa- briek' in Amsterdam, waar almaar nota's uit rollen die zelden tot concrete resultaten lei den. De werkgroep sig naleert een grote af stand tussen theorie en praktijk. De werkgroep stelt zich ook kritisch op ten aanzien van de advise ring in de Sociaal-Eco nomische Raad. „Een SER-advies waarvan bij voorbaat vaststaat dat de FNV tot de minder heid zal (blijven) beho ren, heeft geen meer waarde boven een ac tief voorlichtingsbeleid over het eigen stand punt". De nota bevat verder een waarschuwing aan afdelingen en mede werkers om de uitvoe ring van de voorstellen niet te dwarsbomen. De FNV moet tot „een zo zakelijk mogelijke afweging" komen. Plaatselijke FNV-afde- lingen hebben niette min al 'oorlog' aange kondigd, als het FNV- bestuur de aanbevelin gen overneemt. Tijdens een FNV-' conferentie in Ede, het afgelopen weekeinde, hield ook minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) de vak beweging een spiegel voor. De FNV-bijeen- komst vormde het be gin van een twee jaar durende actie onder de titel 'Waar bemoei jij je mee?' over vakbonds rechten en mensen rechten. De vakbewe ging zou zich volgens Pronk veel meer moe ten bemoeien met de uitbuiting in Derde- Wereldlanden. „Opko- r de 2 Wereld opkomen voor de betrekkelijk sterke industriebonden, maar ook voor de boeren bonden, de kleine vak bonden zonder veel macht". NIEUWSLIJN 'Meer geld voor vertrek Sovjet-leger' De Unie van Soevereine Staten (ex-Sovjetunie) heeft Duitsland 21 miljard gulden extra gevraagd voor de gebouwen die het Sov jet-leger in de vroegere DDR achterlaat. Dit staat in een vertrou welijk rapport van het Duitse ministerie van financiën dat het Berlijnse dagblad BZ vandaag openbaar maakt. Het gaat om zo'n 20.000 kazernes en andere gebouwen, waarvan de waarde volgens Sovjet-generaals te laag is bepaald bij de onderhande lingen met Bonn. Rel over vrijgeven Dode-Zeerollen Israël zegt dat de Huntii.gton-bibliotheek in de VS een afspraak over de Dode-Zeerollen schendt. De bibliotheek liet zaterdag weten dat ze 3.000 negatieven van de rollen voor wetenschappe lijk onderzoek vrijgeeft. Volgens Amir Driori, hoofd van het Is raëlische bureau voor oudheden, heeft de Israëlische regering de negatieven aan de Amerikanen overgedragen onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat de negatieven niet zonder haar toestem ming mochten worden gepubliceerd of aan het publiek moch ten worden getoond. De Dode-Zeerollen (in 1947 gevonden in de woestijn van Judea) bevatten Oudtestamentische geschriften en geschriften van de sekte der Essenen, en geven belangrijke informatie over de tijd waarin de vroeg-christelijke gemeente ontstond. Giscard d'Estaing Verleden Doelen- Zeggenschappoli- HenningCarlsen: vreest invasie im- terrein krijgshafi- tiekorps leidt tot De Europese film migranten tig en gezellig politieke twist is een illusie nri 071-161400 DCLS 071 - 161353 SERVICE-; Vooral geneesmiddelen en medisch specialisten duurder dan verwacht HET WOORD IS AAN Het zegel van geheimhouding is gemaakt van een soort van was die gemakkelijk smelt C.J. Wi/naendts Francken VANDAAG De kosten van de gezondheidszorg zijn vorig jaar bijna een half miljard gulden hoger uitgekomen dan de bedoe ling was. Dit komt met name door de stijgende kosten van geneesmiddelen en medische specialisten. Dat zegt staatssecretaris Simons (WVC) in een vandaag gepresen teerd financieel overzicht. De kostenoverschrijdingen zijn met de bestaande wettelijke mogelijkheden niet te gen te houden. Mede daarom is volgens Simons de voor genomen stelselwijziging in de ziektekosten nodig. tandheelkunde. Volgens Simons worden de overschrijdingen uit 1990 in de jaren 1991 tot en met 1993 volledig gecompenseerd. Daarvoor moet vooral het nieu we vergoedingssysteem voor geneesmiddelen zorgen, dat 1 juli is ingegaan. Of het inder daad besparingen oplevert, is echter nog onduidelijk. DEN HAAG GPD Aan geneesmiddelen is 134 mil joen meer uitgegeven. De medi sche specialisten, zorgden voor een overschrijding van de kos ten met 98 miljoen gulden. An dere overschrijdingen waren er bij medische hulpmiddelen, huisartsen, fysiotherapie en De kosten voor specialisten moeten worden gedrukt door een akkoord dat de overheid vo rig jaar met hen heeft gesloten. De Ziekenfondsraad is advies gevraagd om de kosten van hulpmiddelen in te dammen. De totale kosten van de zorg waren vorig jaar 48,3 miljard en komen dit jaar op 51,4 miljard. Voor volgend jaar is de raming 52,5 miljard. In de Tussenba lans is afgesproken dat in de ge zondheidszorg tot en met 1994 1 miljard gulden zal worden omgebogen. Simons handhaaft de uitgestippelde hoofdlijnen van zijn beleid. De nadruk zal worden gelegd op het beperken van de wachtlijsten en het ver lichten van de werkdruk (meer personeel). Volgend jaar voorziet Simons een groei van 2.500 plaatsen in de instellingen. Dat is een vier de van de in deze kabinetspe riode geplande uitbreiding. Vooral de psycho-geriatrie (de menterende bejaarden), de ge zinsvervangende tehuizen voor gehandicapten en de be schermde woonvormen in de geestelijke gezondheidszorg zullen uitbreiden. Op weg naar de basisverzeke ring wil Simons in ieder geval volgend jaar een belangrijke stap zetten. Dan moeten onder meer de huisartsenhulp en de geneesmiddelen niet meer uit particuliere en ziekenfondsver zekeringen worden betaald, maar via de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Extra Feiten en meningen Familieberichten Info Programma's - Regio RTVShow Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 13 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen en motregen In het algemeen morgen veel be wolking en af en toe regen of motregen. Minimumtemperatuur ongeveer 14 graden. Middagtem- peratuur omstreeks 20 graden. De wind komt uit het zuidwesten. Aanvankelijk is hij vrij krachtig, 5 Beaufort. Aan de kust en op net Usselmeer neemt hij toe tot hard, windkracht 7. In de avond zal hij iets afnemen. HAZERSWOUDE-DORP Bij een aanrijding op de splitsing Gemeneweg/Hoogeveenseweg in Hazerswoude-dorp raakten gistermiddag vijf men sen gewond. Ze zijn met ambulances overgebracht naar ziekenhuizen in Gouda, Leiden en Zoetermeer. Een 27-jarige vrouw uit Gouda reed met haar personenauto vanaf de Gemeneweg de Hoogeveenseweg op en botste op een auto die werd bestuurd door een 25-jarige Boskoper. Volgens de politie verleende de vrouw geen voorrang. Over de aard van het letsel is bij de politie in Rijneveld niets bekend. De twee auto's werden totaal vernield. foto hielco kuipers Laatste wapenstilstand in Joegoslavië lijkt te houden Noodtoestand Tadzjikistan uitgeroepen Het parlement van de Cen- traalaziatische republiek Tad zjikistan heeft vanmorgen de noodtoestand afgekondigd en interim-president Kadreddin Aslonov gedwongen af te tre den. Dit meldt het persbureau Tass. Aslonov had gisteren per decreet alle activiteiten van de communistische partij in Tad zjikistan verboden en haar ei gendommen in beslag geno- In een spoedzitting eisten de parlementsleden het ontslag van Aslonov en de gerechtelij ke vervolging van burgemees ter Ikramov van Doesjan be, waar zaterdag een standbeeld van Lenin omver is gehaald. Ook willen ze dat het decreet tegen de tot socialische parle mentaire partij omgedooopte communistische partij wordt teruggedraaid. BELGRAPO-ZAGREB-NEW VORK GPD-AFP Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) probeert mor gen in de Veiligheidsraad steun te krijgen voor de initiatieven van de Europese Gemeenschap rond Joegoslavië, met name het Europese wapenembargo je gens dat land. Dat zei de minis ter gisteren in New York, waar hij namens de EG de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal toespreken. Van den Broek had gisteren een gesprek met zijn collega Pankin van de Unie van Soeve reine Staten (ex-Sovjetunie), en zei hierover dat „hoewel de Sovjets de intenties van de EG- initiatieven steunen, niet duide lijk is dat zij een vredesmacht willen". Hij liet in het midden of de Sovjets voor een wapenem bargo voelen. Van den Broek toonde zich verheugd over het jongste bestand in Joegoslavië, dat gisteren werd gesloten tus sen Kroatië en de federale de fensieminister Kadijevic. Het bestand lijkt kanrijker dan eerdere afspraken, hoewel de «gevechten op sommige plaatsen nog voortduren. De marine zou vanmorgen de blok kades van zeven Kroatische ha vensteden hebben opgeheven-. Een aantal kazernes is door de Kroaten weer van water, elektri- den Broek Berooide Kroaten op weg naar onbekende bestemming. Ze zijn op de sche igd over het vlucht voor artilleriebeschietingen van federale troepen bij Petrlnja. gehi Joegoslavië, foto ap De citeit en voedsel voorzien. Het staakt-het-vuren is ditmaal tot stand gekomen zonder bemid deling van derden. De toon die na de afkondi ging van het bestand werd aan geslagen, was duidelijk anders dan vorige keren. Gisteravond verscheen de Kroatische presi dent Tudjman op tv om zijn vertrouwen in de overeenkomst uit te spreken. Hij zei dat de ko mende dagen ongetwijfeld inci denten zullen plaatsvinden, maar dat dat niet onmiddellijk betekent dat het staakt-het-vu- ren is geschonden. Tot nu toe werd iedere schending door de Kroaten onmiddellijk aangegre pen om te betogen dat de over eenkomst niet hield. Op de meeste plaatsen bleef het rustig. De Kroatische radio maakte nog wel melding van een mortieraanval op de stad Vinkovci. In de streek rond Osij- ek werden vooral gistermiddag nog incidenten gemeld. Ook in Zagreb is gisteravond nog ge schoten. De Kroaten staan onder druk van de samentrekking van fede rale troepen aan de grens van de republiek, die ook in het weekeinde doorging. De door tocht van duizenden reservisten leidde in de deelrepubliek Bos nië tot grote ongerustheid. Bos nië probeert met alle macht buiten het conflict te blijven. Het leger is de laatste dagen geconfronteerd met steeds meer deserties. Verder leveren naast Slovenië en Kroatië ook Macedonië en Bosnië geen re- cruten meer aan het Joegoslavi sche leger, dat daardoor bijna leel is aangewezen op Servië, militairen moeten boven dien rekenen op heftiger Kroati sche tegenstand. De Kroaten hebben de afgelopen dagen door de verovering van enkele kazernes de beschikking gekre gen over zwaardere wapens dan ze tot nu toe hadden en ze heb ben daarmee direct successen geboekt In de autonome regio Krajina veroverden ze met buit gemaakte tanks stellingen van de Servische milities. Mijn abonnement betaal ik daarna: Per maand (f 20.45) via automa tische betaling* Per kwartaal 76.75) via accapt- Naam en voorlettert: Telefoon |i.v.m. controle bezorging) I Nummer bank/girorakening:

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1