Leven en wonen Tijd om voorjaarsbloeiers te planten Drie weken bij V D 'Imported from Holland' Bevroren schouder Beer Bericht Maandag 23 september 1991 Redactie: 023-150263 HENRJETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: HANS BOEZEUJN 1 3 NIEMAND IS zieker dan de man die MAN EN VROUW de liefde, wat is ziek is op zijn vrije dag. dat alles? Een stop en een fles. BILLVAUGHAN JAMES JOYCES Nimmer zal ik weten hoeveel lezers zich de raad om zelf te zaaien ter harte hebben ge nomen. Ik heb het nu over één- en tweejari ge planten, zoals muurbloemen, vergeet- mijnietjes, vingerhoedskruid, viooltjes enz. Al dat goed dat zoveel kleur en geur geeft aan de tuin als we tijdig aan zaaien en plan ten denken. Degenen die aan de slag zijn gegaan, zijn nu de trotse bezitters van groe ne rozetten goed gewortelde plantjes, waar aan in de verste verte nog geen bloem te bekennen is. Dat is ook goed. De bloemen verwachten we in het voorjaar, alleen de voorbarige viooltjes willen ook in de herfst en tijdens de zachte winter een beetje bloeien, de an dere soorten laten het afweten tot hun tijd daar is. Menigeen denkt ten onrechte dat we deze planten het best in het voorjaar op de be stemde plaats kunnen zetten, maar dat klopt niet. De grond is dan te koud, ze zijn al flink beworteld en hebben moeite om zich aan de grond te hechten. Planten we ze nu, in de herfstwarme grond, dan zullen de wortels zich gemakkelijk hechten en tijdens een zachte herfst en winter groeien de plan ten nog flink door. Als het dan gaat vriezen is het even schrik ken. Het lijkt of ze eraan gaan. Niets is min der waar. De wortels blijven intact en eer we het weten groeien de planten weer door. Eventueel kunnen we ze tijdens vorst ook een beetje afdekken met groene takken. Niet noodzakelijk, maar we houden dan wel mooiere planten. Vergeet vooral niet om voor het planten een flink ruim plantgat te maken, altijd ruimer dan het wortelgestel van de nieuwkomer. Vul het plantgat op met goede compost of potaarde, druk stevig aan en vergeet vooral niet om te gieten. Ja juist, ook als het regept! De plens water uit onze gieter helpt name lijk mee om de aarde goed tussen de fijne wortels te spoelen, zodat deze zich gemak- Een eethoek, ontworpen door Jan des Bouvrie. Chinees schilderen WETEN WAARD Brekende nagels kunnen worden voorko men door een goed uitgebalanceerde voe ding. Vooral gelatine en kalk zijn belangrijk voor de nagels. Het geregeld gebruik van gelatine geeft, in dien tenminste drie maanden volgehouden, vaak een gunstig resultaat. -V Een beetje gewone gezichtsspoeder op een zeemleren lapje is nog steeds het beste middel om nagels te polijsten. Het voordeel van polijsten boven lakken is dat men de nagel niet afsluit van de lucht. Bovendien beschadigt nagellak heel gemak kelijk en moet daarom vaak binnen korte tijd vyeer verwijderd worden met een rem over die niet goed is voor de nagels. Rode handen knappen een heel stuk op als je ze inwrijft met een papje van kruimi- ge aardappels, eventueel zacht gemaakt met wat melk. Breng een dikke laag van de pap op de han den en laat dit zeker 20 minuten zitten. Herhaal deze behandeling een paar keer. De Chinese schilder Wu Park geeft vanaf 13 maart op uitnodiging van de Vriendschaps vereniging Nederland - China schildercur sussen. Op deze cursus komt het schilderen op papier, tegels, zijde, vazen en potten aan bod. Ook het calligraferen van Chinese ka rakters kan worden geleerd. Tien lessen kosten'165 gulden. De lessen worden gege ven op vrijdagochtend en vrijdagavond. Ook bestaat de mogelijkheid via de vereni ging de Chinese taal te Ieren. Deze cursus sen beginnen in oktober. Meer informatie: WU Duynstee 070 - 3272258. Emmy van Leersumprijs textiele vormgeving naar Madeleine Bosscher De Emmy van Leersumprijs voor textiele vormgeving is dit jaar toegekend aan Made leine Bosscher. De prijs van 10.000 gulden wordt jaarlijks toegekend voor afwisselend mode, sieraden, textiel en keramiek. Bos scher krijgt de prijs voor haar serie van zes kleden Viltcirkels'. Volgens de jury kan de ze in wolvilt uitgevoerde serie worden be schouwd als een hoogtepunt in de twintig jaar dat haar werk bekend is. De jury be stond uit Caroline Boot, Marijke de Goey en WU Bertheux. SPREEKUUR keiijker kunnen hechten. Want laten we eerlijk zijn: is het niet telkens een wonder dat die paar worteltjes kans zien om de plant stevig in de grond te verankeren en van de nodige voeding te voorzien? Een beetje hulp onzerzijds mag dan wel. LEZERSVRAAG MEVROUW STEYN UIT ASSENDELFT tobt met woUuizen. Ze heeft van aUes gepro beerd, van gif tot mUieuvriendelijk zeepsop met spiritus. Hoe raakt ze die wolluis kwijt? Daar is ten eerste het eeuwige probleem van oorzaak en gevolg. De oorzaak van vrij wel alle aantastingen en plagen is gelegen in het feit dat de plant het niet naar zijn zin heeft. Dan nemen insecten en schimmels hun kans waar om de plant op te ruimen. 'Natuurlijke selectie' noemen we dat. Wat niet deugt moet weg om plaats te maken voor iets wat .wel gezond is. Maar wij zijn het daarmee niet eens. Wij koesteren plan ten die helemaal niet in ons klimaat of in onze huiskamer thuishoren. Dus zitten we met de eUende van plagen. Wat de woUuis, ook wel bloedluis aangaat, dit insekt heeft een grote hekel aan alles wat maar naar Oostindische kers ruikt. Oude appelbomen met woiluisaantasting raken die kwijt als men een of twee jaar Oostindische kers aan hun voet zet. Bij ka merplanten doen we dat anders. Dan nemen we ongeveer200 gram Oostin dische kers met blad, stengel en bloem. Dat snijden we fijn en koken we in ongeveer een liter water gedurende 20 ihinuten. Dan zeven we alles en lengen de resterende vloeistof aan met eenzelfde hoeveelheid water. Een paar druppels afwasmiddel zor gen ervoor dat onze insecticide goed uit vloeit. Hiermee bespuiten we de plant of we nemen blad voor blad, ook de stengel, er voorzichtig mee af. Er is nog een simpele bestrijdingsmethode, die evenwel zorgvuldigheid vereist. Dompel de hele plant in water van maximaal 50 gra den Celsius. Zorg voor een haarzuivere thermometer, want bij 54 graden zijn niet alleen alle luizen dood, maar is ook de plant wijlen. Dit middel bestrijdt alle op planten levende insekten. Maar gelukkig verdragen luizen ook 49 graden Celcius niet. Voor woUuis kan men dus eventueel met een lagere tem peratuur volstaan. Want te hoog is en blijft gevaarlijk. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. TUIN V D toont zijn Hollandse karakter bij de start van het nieuwe seizoen. In 58 warenhuizen zijn tot 7 oktober Nederlandse ontwerpers prominent aanwezig en domineert Hollands fa brikaat het assortiment. De consu ment kan op deze manier kennisma ken met kwaliteit van eigen bodem. Hoogtepunt zijn de tientallen artikelen en series die Nederlandse top-ontwerpers ex clusief voor V D hebben ontworpen. Ed gar Vos, Nico Verhey, Monique Brouns, Pe ter van Holland, Fred de la Bretonière, Marthje Craandijk en Saskia Kuulkers heb ben mode en mode-accessoires ontworpen. Jan des Bouvrie, Mazairac, Boonzaayer, Foppe van der Meer, Sonja Janssen, Fred Waltmans, Olaf Stevens, Trapman en Frank Lejeune hebben meubelen en woonacces soires ontworpen. Opvallend is de najaarscollectie die in het kader van deze actie voor het jonge mode merk HiFever werd ontworpen door Anita Peters. Zij is de winnares van een door V D uitgeschreven modewedstrijd onder eindexamenkandidaten van de afdeling Mode /Vormgeving van de Hogescholen voor Kunsten in Arnhem, Utrecht en Rot terdam. Haar winnende ontwerpen zijn ge realiseerd en uitgebracht onder eigen naam in de HiFever-collectie. Holland-promotie Het hele warenhuis ademt de sfeer van Hol land-promotie. Het Nederlandse shirt Arrivée, gepromoot door Jaap van Zweden, de jubUeumcoUectie van Philips, een tassenserie van Jolly Bag, maar ook Se- lecta-spellen als ganzeborden, hamertje-tik en de Simson fietsreparatie-sets zijn daar enkele voorbeelden van. Verder is Nederland, door het totale artike lenassortiment heen, gebruikt als inspira tiebron. Visserstruien in de verschillende, kenmerkende patronen van Urk, Amemui- den, Bunschoten en Spakenburg om zelf te breien, maar ook kant en klaar als mode Houtje-touwtje-jassen en wollen joppers in rood, wit en blauw, tulpen in zilver als bro che, op mokken, op blouses en als oorbel. Nederlandse kinderrijmpjes op kinder- nachtkleding, koetjes op baby-artikelen en een enorme verzameling zowel populaire als klassieke Nederlandse cd's, film en dra ma op video. Steen, Van Gogh, Mondriaan Drie beroemde Hollandse schilders, Jan Steen, Vincent van Gögh en Piet Mondriaan hebben daarnaast gediend als inspiratie bron voor interieurs, stoffen, decoratieve artikelen, servies en glaswerk. Tijdens 'Imported from Holland' is in 37 vestigingen een bijzondere fototentoonstel ling te zien waarin de-Nederlander centraal staat. V D gaf drie fotografen opdracht zich te richten op enkele facetten van de Nederlander. Johan Vigeveno koos het ui terlijk als thema, Chris Paul Stapels de vrije tijd en het interieur was de invalshoek voor fotograaf Bert Nienhuis. Het gezin gestoken in visserstruien. „Boeiend en slopend", zo omschrijft drs. E. Y. Koster haar beroep. Mariska Koster (28) stu deerde medicijnen aan de rijksuniversiteit in Leiden, liep stages in ziekenhuizen en bij huis artsen. De komende jaren zal zij zich aan de universi teit van Leuven in België verder specialiseren in de behandeling van longaandoeningen, ter wijl zij ook werkzaam blijft in de patiënten zorg. Mariska Koster schrijft voortaan tweewe kelijks in deze krant de medische rubriek. mevrouw Smit is een dame van middelbare leeftijd, die naast haar drukke werkkring veel aan sport doet. Zij is veelvuldig te vin den op de tennisbaan en toen zij met schou derklachten op het spreekuur kwam, was een van baareerste opmerkingen dat ze het racket niet meer van de grond kreeg van de pijn. Ze klaagde over een doffe, zeurende pijn in haar rechterschouder, die haar 's nachts verhinderde op die kant te slapen. Als ik haar schouder onderzoek, blijkt dat alle bewegingen ernstig belemmerd zijn, zowel wanneer zij ze zelf probeert uit te voeren (ac tieve beweeglijkheid), als wanneer ik het probeer (passieve beweeglijkheid). Het ge wricht zeifis niet pijnlijk of gezwollen. Er lijkt sprake te zijn van een 'frozen shoulder' die ook wel adhesieve capsulitis genoemd wordt Ieder gewricht is een meer of minder be weeglijke verbinding tussen bots tuk ken. Er worden meerdere soorten gewrichten onder scheiden, bij voorbeeld het scharnierge- wricht waarvan elleboog en knie een voor beeld zijn, en het kogelgewricht De schouder is, evenals het heupgewricht, zo'n kogelge wricht, ontworpen om cirkelbewegingen mogelijk te maken. In het gewricht zijn de uiteinden van de botten bekleed met kraak been, dat tegelijkertijd als bumper en glij middel fungeert. In het gewricht is ook de zogenaamde gewrichtsvloeistof aanwezig die ervoor zorgt dat de weerstand tussen de gewrichtsoppervlakken zo klein mogelijk blijft. Die weerstand is in een gezond ge wricht te vergelijken met de weerstand van ijs op ijs. Om het gewricht bevindt zich, als een stevige manchet, het gewrichtkapsel en dit kapsel lijkt bij mevrouw Smit de bron van alle ellende te zijn. Het kapsel van het schoudergewricht is aan de onderkant vrij ruim. wat nodig is voor het maken van wat grotere bewegingen. Die extra ruimte wordt, als de arm naar bene den hangt, als een soort harmonicaatje ge plooid. Bij een frozen shoulder is het kapsel ter plaatse van die plooitjes door een ontste kingsreactie (capsulitis) verkleefd, zodat de bewegingsruimte van de botstukken wordt beperkt. Een ontsteking is een reactie op een beschadiging van welke aard dan ook. Wel ke beschadiging aan een frozen shoulder ten grondslag ligt is niet bekend. De aandoening wordt het meest gezien bij personen tussen de 50 en 70 jaar en treedt spontaan op. Een relatie met andere ge wrichtsklachten is er meestal niet. Bij be jaarde patiënten kan een frozen shoulder een resttoestand zijn na een schouderont wrichting of een sleutelbeenbreuk. Beide let sels worden behandeld met rust van de arm in een mitella en als de getroffene niet snel genoeg begint met eenvoudige oefeningen om de schouder soepel te houden, kan het gewricht vast komen te zitten. Hier geldt bij uitstek dat voorkomen beter is dan genezen, want bij de bejaarde patiënt lukt het uiterst zelden de schouderfunctie weer goed te krij gen. Mevrouw Smit wil graag snel van haar klachten verlost worden, maar daarin moet ik haar teleurstellen. De junctie van de schouder verbetert in de meeste gevallen spontaan of keert zelfs helemaal terug, maar het kan erg lang duren, vaak maanden tot jaren, i>oor een frozen shoulder over is. De behandeling is gericht op het weer los maken van het verkleefde deel i>an het kap sel Mevrouw Smit krijgt een injectie in het gewricht met een ontstekingsremmer, in dit geval gecombineerd met lidocaïnedat pijn stillend werkt Tevens krijgt zij fysiotherapie. De fysiotherapeut zal haar onder andere oe feningen laten doen die de stijve schouder passief doen bewegen, in een poging de ver- klevingen los te trekken. Deze oefeningen zijn vrij pijnlijk, maar moeten toch dageli jks gedaan worden. Het lostrekken van adfiesies geeft kleine beschadigingen aan het kapsel, die zelf weer een ontstekingsreactie zouden kunnen geien, wat aanleiding kan zijn voor nieuwe verklevingen. De ontstekingsremmer is bedoeld om deze vicieuze cirkel te door breken en wat los is ook los te houden. Vaak zijn in de loop van de behandeling meerdere injecties nodig. Leefregels of sportadviezen om te voorkomen dat een frozen shoulder optreedt zijn er niet. Na één bedorven seizoen staat mevrouw Smit dan ook weer even enthousiast als vroeger op de rode akker. Haar bevroren schouder is weer helemaal ontdooid. - Jos Brink vertelt over zijn beren. Pas op voor de valse beer. Vieze handjes op een vacht. Dossier Bob. Zelf broer en zusje Honingbeer maken. Ach, het is heerlijk bladeren door Beer Bericht, het kwartaalblad voor teddy- berenliefhebbers. Oplage, jawel: twintigdui zend exemplaren. Duizend abonnees. En dat na pas twee nummers. Een schot in de roos, beaamt Edu Braat, grondlegger en commercieel manager van het blad: „Zoals het nu gaat, zie ik het blad nog lang niet af lopen. De berengekte duurt zeker nog wel een jaar of twee, dan zullen er misschien wat mensen afhaken, maar tegen die tijd hopen we toch zo'n zevenduizend abon nees over te houden. Die golf houdt wel aan. Mensen durven er nu meer voor uit te komen." Vorig jaar oktober deelden Braat en zijn compagnon Beatrijs van Westerop, journa liste, 4000 flyers uit tijdens de jaarlijkse Be rendag in Artis. Of het publiek interesse zou hebben in een Nederlands berenblad. Daar kwamen zulke leuke reacties op, dat de twee besloten hun plan voor het tijdschrift door te zetten. De Bijenkorf, gestimuleerd door het succes van Bob de Beer en zijn fa milie, toonde zich bereid voor de eerste dis tributie zorg te dragen. En zo begon het bal letje te rollen. Engeland is op het ogenblik ook behoorlijk berengek, daar zijn vorige zomer twee nieu we berenbladen uitgekomen. En in de Vere nigde Staten everfeens twee tijdschriften kan men er ook wat van, van dat beren knuffelen. België en Duitsland zijn in op komst en ook in Japan zijn de eerste geval len van berenmanie nu gesignaleerd. Jerry de Winter: „We hadden niet gedacht dat het zo'n waanzinnig succes zou worden. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13