Buitenland Jeltsin onder vuur in Russische parlement Schotland 'nog slechter af dan Baltische staten' Saddam laat Iraki 's als vanouds sidderen en beven 'Zuid-Afrika rijp voor overleg over grondwet' Rondreis Baker blijft zonder resultaat Zaterdag 21 september 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN HET AANTAL mensen dat in de Unie van Soevereine Staten (voorheen de Sovjetunie) op de vlucht is heeft de recordhoogte van 1,5 miljoen bereikt. Dat hebben kranten in de USS giste ren gemeld NIEUWSLIJN De Cuellar blijft niet langer De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuel lar, heeft gisteren alle speculaties de grond ingeboord dat hij nog enige tijd aan zal blijven wanneer zijn ambtstermijn aan het ein de van dit jaar afloopt. „Ik vertrek over drie maanden en tien da gen", verklaarde hij op zijn jaarlijkse persconferentie. Eind vol gende maand moet overeenstemming zijn bereikt over De Cuel- lars opvolger, wiens benoeming door een tweederde meerder heid van de Algemene Vergadering van de VN moet worden goedgekeurd. Tamil-wapenfabrieken vernietigd Srilankaanse regeringstroepen hebben gisteren in het noordoos ten van het land acht wapenfabrieken van Tamil-rebellen ver nietigd. Volgens een legerwoordvoerder werden de meeste fa briekjes, waar mortieren, granaten en mijnen gemaakt werden, door vliegtuigen van de luchtmacht opgeblazen. Bij schermutse lingen met rebellen raakten vijf soldaten gewond. Computergigant ex-DDR dicht Robotron, de grootste producent van computers en printers in de voormalige DDR, gaat nog dit jaar dicht. Datzelfde geldt voor de bandenfabriek Pneumant. Tot sluiting van beide concerns is besloten op aandrang van de Treuhandanstalt, de Duitse over heidsinstantie die het bedrijfsleven in de ex-DDR moet saneren en gezondmaken. Robotron lijdt op het ogenblik maandelijks een verlies van achttien miljoen mark. Er werken nu nog 9.200 Veel van het personeel is inmiddels ontslagen. Ex-bankpresident Polen gearresteerd De ex-president van de centrale bank van Polen, Wojtowicz, is gisteren gearesteerd in verband met een financiële schandaal, waarbij 177 miljoen dollar zou zijn verduisterd. Wojtowicz raak te in augustus zijn baan kwijt op aandringen van president Walesa. Deze drong er toen bij het parlement op aan de bank- president uit diens functie te ontheffen omdat hij niet voldoen de toezicht op het bankwezen zou hebben uitgeoefend. Extremisten geweerd op Tempelberg De Israëlische politie heeft de Tempelberg in Jeruzalem tot ver boden gebied verklaard voor joodse fundamentalisten tijdens het Sukkot-feest dat woensdag begint. Dat is gisteren bekendge maakt. Een jaar geleden ontaardden de festiviteiten op de berg tot rellen, waarbij zeventien Palestijnen om het leven kwamen. De fundamentalisten ijveren voor de heropbouw van de bijbelse joodse tempel op de berg. De eerste steenlegging daarvoor moest gebeuren tijdens de eerste dag van het acht dagen duren de feest. Papandreou in ziekenhuis De voormalige Griekse premier Papandreou is gisteren in het ziekenhuis van Athene opgenomen. De ex-premier ligt op de in- tensive-care afdeling omdat hij een verkoudheid niet kwijt kan raken, aldus een verklaring van zijn partij, de socialistische PA SOK. Een woordvoerder wilde geen commentaar geven op be richten als zou Papandreou een longontsteking hebben. De voormalige premier staat op het ogenblik terecht als verdachte in een grootscheeps financieringsschandaal. Bush: 'Castro wordt verdreven' De Amerikaanse president Bush hééft gisteren voorspeld dat de Cubaanse president Castro spoedig zal worden verdreven. Bush deed zijn uitspraken in een toespraak voor de Amerikaans- Spaanse Kamer van Koophandel. Het Italiaanse dagblad L'Unita heeft gisteren de mogelijkheid geopperd dat de Cubaanse Com munistische Partij (PCC) tiaar naam zal veranderen. Volgens L'Unita zal daartoe worden besloten tijdens het partijcongres dat vanaf 10 oktober achter gesloten deuren in de Cubaanse hoofdstad Havana plaatsvindt Meer dan 100 jaar cel Twee Spaanse politieofficieren zijn gisteren in Madrid veroor deeld tot gevangenisstraffen van meer dan honderd jaar, wegens aanslagen op leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Volgens de rechtbank vormen de twee politieofficieren het brein achter de geheime, rechtse organisatie GAL (Grupos Anti- terroristas de Liberacion), die tussen 1983 en 1988 33 aanslagen tegen leden van de ETA uitvoerde. Daarbij vonden 23 personen de dood. EDINBURGH JAMES CUSICK THE INDEPENDENT Schotse nationalisten hebben hun land donderdag tijdens een congres van de Scottish Natio nal Party (SNP) vergeleken met de pas onafhankelijk geworden Baltische staten. Zij beschuldig den de Britse regering ervan zich nog harder op te stellen dan het oude Sovjet-regime. Margaret Ewing, fractievoor zitter van de SNP beschuldigde de 'gevestigde orde' ervan „ver politiekte ambtenaren, desin formatie, een kiesstelsel dat niet is gebaseerd op evenredige ver tegenwoordiging, een koloniale regering en een bevooroordeel de pers" te gebruiken om de- roep om Schotse onafhankelijk heid in de kiem te smoren. Mevrouw Ewing, afgevaardig de in het parlement voor Moray en Nairn en een nationalisti sche 'fundamentalist', kreeg een hartstochtelijk applaus en een staande ovatie voor haar aanval. Zij gaf haar visie op een onaf hankelijk Schotland dat klaar staat zijn plaats op het wereld toneel in te nemen. Haar toe spraak was in overeenstemming met het besluit van de par tijstrategen om te benadrukken dat de onafhankelijkheid van 'Kritiek kan leiden tot aftreden regering Recente decreten die door de Russische president Jeltsin zijn uitgevaardigd, zijn „ondemocratisch". Dat hebben verscheidene Russische parlementariërs gisteren gezegd tijdens een debat over de toegenomen bevoegdheden van de Russische president. Het openlijke kritiek op Jelt sin kan het aftreden van de regering tot gevolg hebben, zo waarschuwde parlementsvoorzitter Chasboelatov. gevaardigden uitten echter het vermoeden dat de president zijn zwakke gezondheid mis bruikt om een confrontatie uit de weg te gaan. Gistermiddag reisde Jeltsin af voor een bezoek aan de Azerbajdzjaanse hoofd stad Bakoe. Na de mislukte couppoging vorige maand heeft Jeltsin alle Het parlement van de grootste republiek van de Unie van Soe vereine Staten (USS - voorheen de Sovjetunie) was gisteren voor de tweede dag in zitting bijeen. Beide dagen heeft Jeltsin ver stek laten gaan wegens lichte hartklachten. Verschillende af- regeringsverantwoordelijkheid in de Federatie naar zich toege trokken. Daarnaast heeft hij zich het recht toegeëigend alle leiders van de Russische depar tementen te benoemen. Jeltsin is niet de enige die kri tiek te verduren kreeg tijdens de parlementszitting. Ook de Rus sische premier en voorzitter van het Comité voor de economie van de USS, stond gisteren on der vuur. Zijn plannen voor de landbouw en het bestrijden van de economische crisis, werden door de afgevaardigden afge schoten. De parlementariërs stemden met 134 tegen negen tien en vijf onthoudingen voor een resolutie die de economi sche plannen van de regering- Silajev bestempelt als „onvol doende". De resolutie roept Jeltsin op zijn regering te veran deren en slecht functionerende ministers te ontslaan. De stemming volgde op een pessimistische toespraak van vice-premier Oleg Lobov die zei dat de economische situatie in de Russische Federatie „bijzon der slecht" is. De olie-export is met 51 procent gedaald, terwijl de export van gas met 6 procent is afgenomen. De republiek be schikt daardoor nog maar nau welijks over harde, valuta om voedselaankopen te doen in het Westen. Al jarenlang is het geregeld onrus tig in de Frans.e gevangenissen, die vaak verre van modem en bij na altijd overbevolkt zijn. Maar terwijl gewoonlijk de gedetineer den blijk geven van hun ongenoe gen, waren het gisteren in Mar seille de mensen die hen moeten bewaken. Gevangenispersoneel betoogde voor een gevangenis in de Zuidfranse havenstad tegen de deze week ingediende begroting van het ministerie van justitie. Daarbij kwam het tot een handge meen met de oproerpolitie, de CRS. FOTO AFP ERIC CABANIS Weer raciale rellen ex-DDR BERLUN-HOYERSWERDA AP Groeiende raciale spanningen in het Oostduitse Hoyerswerda hebben gisteravond voor de tweede achtereenvolgende dag geleid tot rellen bij een opvang tehuis voor buitenlanders. Hon derden jongeren dromden sa men bij het gebouw en gooiden met benzinebommen en ste- De relschoppers hebben 1 het onderkomen van daag plat te branden. Donderdagavond raakten ze ventien mensen gewond tijdens rellen bij het opvangtehuis. On geveer zeshonderd Duitsers, ge wapend met flessen en knup pels, vochten tegen tweehon derd Vietnamezen en Mo?am- biquanen nadat het al enkele dagen onrustig was in de stad. Vierentwintig Duitsers werden gearresteerd. Aartsbisschop ontketent rel in Groot-Brittannië LONDEN CEES VAN ZWEEDEN In Groot-Brittannië is gisteren een storm .van kritiek losgebar sten rond de Britse aartsbis schop van Canterbury, dr. Ca rey. In een rede zei de geestelij ke donderdag dat de recente rellen in enkele Britse steden „onlosmakelijk" zijn verbonden met de armoede, slechte huis vesting en het gebrekkige on derwijs in Engeland. Kopstuk ken van de regerende Conserva-. tieve Partij, premier Major voor op, vielen collectief over de aartsbisschop heen. Een oppo sitiewoordvoerder noemde de uitlatingen van Carey „vernieti gend" voor het regeringsbeleid. geboorteplaats. Zo ook deze vrouwenhaar kleindochter, door de foto graaf vastge legd toen ze op weg waren naar het station van de Zuidkoreaan- ACHTERGROND BAGHDAD ANP Letland, Litouwen en Estland een les moet zijn voor de Schot ten dat een dergelijke status binnen het bereik ligt. „Het Kremlin en Westminster hadden veel gemeen, hoewel de laatste nu waarschijnlijk de aartsverdediger is in de wereld waarin 'Grote Broer' het voor het zeggen heeft. Hiermee ver geleken lijkt het Kremlin op een nieuwe versie van Amnesty In ternational." Zowel Schotland als de drie Baltische republieken waren staten met hun eigen tradities en eigen onderwijs- en politieke structuren. En allemaal wilden ze hun recht uitoefenen om deel te nemen in kwesties die de hele wereld aangingen, aldus Ewing. „Ik ben kwaad omdat Schot land is gedegradeerd tot luister vink bij de besprekingen in de wereld, tot een Schots geruite dienster aan de tafel van de gro te jongens, tot toeschouwer wanneer de wereld haar spekta kelstuk opvoert." De conferentie stemde una niem in met het voorstel Engel sen die in Schotland wonen het volledige staatsburgerschap te geven in een onafhankelijk Schotland. Hussein heeft de teugels als vanouds weer strak in handen. Tijdens het tiende congres van zijn Ba'athpartij vorige week, wist de Iraakse dictator zijn positie te versterken door nog meer vriendjes in de regering op te nemen. Alleen in het noorden van Irak, waar de Kurden wonen, heeft Saddam de bevolking nog niet tot volle tevredenheid onder de knoet. Het lijkt echter slechts een kwestie van tijd voordat ook zij weer buigen voor zijn ijzeren wil. De besprekingen over de Kurdische autonomie zitten vast en de be loofde democratisering blijft uit. Aan de aanwezigheid van de geallieerde troepen die de Kurden in Irak moesten be schermen en daar eerder dit jaar een 'veilig heidszone' creërden, lijkt een einde te ko men. Minister Ter Beek (defensie) heeft het kabinet voorgesteld de 127 Nederlandse mariniers die zich daar nog bevinden, terug te trekken. Volgens Ter Beek, die de kwestie ook met zijn Franse en Britse collega's be spreekt, zou dit „zonder gevaar voor de Kurden" kunnen geschieden en zijn de mi- "litairen er niet langer nodig. Toch kwam het enkele weken nog tot zware gevechten pussen Iraakse militairen en Kurdische guerrillastrijders. Ook infiltre ren naar verluidt Saddams geheime agen ten weer in het Kurdische woongebied en zijn er troepen bij Kirkuk gesignaleerd. President Bush van de VS hief deze week dreigend zijn vinger richting Irak. Als president Saddam Hussein niet op houdt de VN-inspecties tegen te werken, zal militair geweld opnieuw worden ge bruikt, luidde zijn boodschap. Een twee de groep VN-inspecteurs arriveerde gis teren in Irak om vast te stellen in hoever re Baghdad in staat is biologische wa pens te ontwikkelen. Het is de vraag of Saddam het hoofd zal buigen voor Bush. De Iraakse president zit weer als van ouds stevig in het zadel, alsof er hele maal geen Golfoorlog is geweest „De situatie in Noord-Irak blijft gespan nen", aldus VN-functionaris Bernt Beman- der die de VN-acties in Irak coördineert. „Hierdoor worden de ongeveer 130.000 vluchtelingen uit Kirkuk belemmerd terug te keren. Ze eisen de aanwezigheid van de VN in die stad, maar Baghdad geeft daar voor geen toestemming", aldus Bemander. Saddam krijgt zijn zelfvertrouwen langza merhand weer terug. „Het falen van het Westen om hem te verdrijven, heeft Sad dam een nieuw leven gegeven", zegt een Irakees in ballingschap. Tijdens het Ba'ath-congres werd Saddam herkozen als partijleider. Zijn toespraak, waarin hij het Westen hekelde, werd verhe- JOHANNESBURG P. NUUSENBURG Ondanks het zwarte geweld dat Zuid-Afrika de afgelopen maan den teistert, is het politieke kli maat rijp voor overleg over een nieuwe grondwet. Dat hebben de regering, het ANC en Inkatha gisteren verklaard. De regering en Inkatha had den al eerder gezegd klaar te zijn voor onderhandelingen. Het ANC hield de boot echter af vanwege het aanhoudende ge weld in de zwarte woonoorden. Nu de drie groepen echter op 14 september een vredespact heb ben gesloten heeft het ANC zijn verzet opgegeven. Het Nationale Vredescomité (NVC) dat moet toezien op de naleving van het het vredesak koord. is gisteren in Pretoria of ficieel geïnstalleerd. Het vredes verdrag moet een einde maken aan het politieke geweld, en dan met name de machtsstrijd tus sen ANC en Inkatha, die sinds 1984 aan ongeveer 10.000 men sen het leven heeft gekost. Waarnemers betwijfelen of het pact ervoor zal kunnen zor gen dat een eind komt aan het geweld, dat zich voornamelijk afspeelt tussen aanhangers van het ANC en Inkatha. Het wordt echter beschouwd als 'een eer ste stap'. Gisteren vielen weer twee do den bij onderling zwart geweld. In de provincie Natal werd een ANC-activist voor zijn hiris doodgeschoten, terwijl bij Kaapstad een jeugdleider van het militante Pan-Afrikaans Congres (PAC) werd gedood. Acht ANC'ers zijn gisteren in Jo hannesburg veroordeeld we gens het in brand steken van een man in het zwarte thuisland Transkei. De vonnissen varieer den van twintig jaar gevange nisstraf tot acht stokslagen. DAMASCUS Rtf-AFP ven tot partijdoctrine. Hij waarschuwde de genen die westerse denkbeelden aanhan gen. „Het is hen niet toegestaan leidende functies te bekleden", zo verklaarde hij. De Iraakse president heeft daarnaast pre mier Saadoun Hammadi ontslagen. De li berale Hammadi werd enkele maanden ge leden aangesteld om de indruk te wekken dat Saddam nu eindelijk ernst maakt met de al eerder beloofde democratische her vormingen. Met het ontslag van Hammadi, overigens al decennia lang een trouwe aan hanger van Saddam, is de hoop op demo cratie definitief de grond in geboord. Iraak se ballingen menen dat het ontslag van Hammadi laat zien dat Saddam zich sterk genoeg voelt om de regering en de partij te zuiveren van mensen die zijn leiderschap zouden kunnen betwisten. Hoewel Hammadi zei voorstander te zijn van pluralisme, kwam er van hervormingen toch niets terecht. Zo kent de eerder deze maand aangenomen wet over een meerpar tijenstelsel een groot aantal beperkingen. De Ba'ath-ideologie dient te worden onder schreven en partijen mogen niet op regio nale of godsdienstige basis worden ge vormd. Ook mogen ze geen contacten on derhouden met het buitenland. De shi'iti- sche en Kurdische partijen, die het juist van steun uit het buitenland moeten hebben, hebben onder die wet geen bestaansrecht. De vredesconferentie over het Midden-Oosten, die volgende maand zou moeten plaatsvin den, staat nog altijd op losse schroeven. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Baker, heeft nog altijd geen toe zegging van de Israëliërs en de Palestijnen kunnen lospeuteren dat ze meedoen. Baker beëin digde gisteren zijn jongste rondreis door het Midden-Oos ten, na een gesprek met de Syri sche president Assad in Da mascus. Over de Palestijnse deelname werden gisteren nieuwe ver wachtingen gewekt na een ge sprek tussen Baker en een hoge vertegenwoordiger van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Ashrawi, in Amman (Jor danië). De Amerikaanse be- Serviërs mikken bij voorkeur op erfgoed Kroatië ZAGREB «PIET ARP De Servische militie en het fe derale Joegoslavische leger heb ben het in Kroatië bewust ge munt op onvervangbare cultu rele monumenten. Als een Kroatisch doip of stadje onder vuur komt te liggen, is de kerk of het oude centrum het eerste doelwit. Die beschuldiging heeft de Kroatische minister van on derwijs en cultuur, Pavlatic, gis teren geuit. De Kroatische minister van informatie, Salaj, bestrijdt dat de Kroatische gardisten kerkto rens gebruiken als uitkijkpost. „Zelfs als schuilplaats tijdens een aanval mogen onze gardis ten kerken en monumenten niet gebruikenSinds het begin van de vijandelijkheden zouden 116 Kroatische monumenten getroffen zijn. windsman weigerde echter de garantie te geven dat Washing ton zich zal beijveren voor het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen. „Er was enige voor uitgang maar niet voldoende", aldus Ashrawi. Eerder dreigde Israël alsnog niet aan de vredes conferentie mee te doen, van wege het conflict met de VS over uitgestelde leningen. Jeruzalem maakte gisteren bekend van plan te zijn een joodse nederzetting te bouwen in Arabisch Oost-Jeruzalem. Daarnaast is besloten om 16,5 miljoen shekel (12,8 miljoen gulden) beschikbaar te stellen voor de bouw van nederzettin gen in de bezette gebieden en de Golanhoogte. Washington heeft de toegezegd hulpe aan Israël opgeschort uit woede over Israëls nederzettingenbe- leid. Armenië stemt over afscheiding MOSKOU DPA De bevolking van de republiek Armenië spreekt zich vandaag in een referendum uit over af scheiding van de Unie van Soe vereine M.itni (USS - voorheen de Sovjetunie). Het gaat om het eerste referendum in de ge schiedenis van de republiek. Tot nu toe hebben de Ar meense autoriteiten elke toetre ding tot de USS uitgesloten. Een reden daarvoor kan het voort durende conflict zijn tussen Ar menië en buurrepubliek Azer- bajdzjan over de Armeense en clave Nagorno-Karabach. Al drie jaar lang vechten de twee republieken over de controle over het autonome gebied. De Russische president Jeltsin en de president van de repu bliek Kazachstan. Nazarbajev. zijn gistermiddag afgereisd Azcrbajdzjan om de strijdende republieken tot een dialoog te bewegen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7