■Binnenland Onderzoek politie naar Aids-stichting i Overijssel opent kantoor in Letland Ware stormloop op conducteursbaantje 'Krankzinnigenwet' blijft heet hangijzer Platte studententaal biedt hooguit een kwartiertje lol Zaterdag 21 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FR1SART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER AAA ROOT KLOAAPAAAKER Vormgeving: HANS BOEZELUN 5 ïau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inte 'Goed doel gebruikt voor commerciële activiteiten PEN HAAG» BERRY SWART se! De organisaties die geld inza melen voor bestrijding en pre ventie van aids hebben een be schuldigende vinger uitgesto- -4-ken naar de stichting Aidsvoor- lichting en Preventie in Den Haag. De Haagse club zou de aids-bestrijding in discrediet brengen door amateurisme, ge brek aan realiteitszin en oplich ting. Een onderzoek van de Haagse politie naar de gangen van de stichting moet daarover duide lijkheid verschaffen. De rechter commissaris in Den Haag is be zig met het horen van getuigen en verdachten. Het Centraal Bureau Fond swerving, dat beoordeelt of fondsen steun waardig zijn, heeft in ieder geval geen goed woord over voor de in Den Haag gevestigde stichting. ,,De activiteiten van de stich ting Aidsvoorlichting en Preven tie rieken naar het handig ge bruik maken van een goed doel voor commerciële activiteiten", concludeert F. Verhaar van het in Amsterdam gevestigde Cen traal Bureau Fondsenwerving. Hij doet dit op grond van begro tingscijfers die hij vorig jaar van de stichting heeft gekregen. Goed doel Een samen met de statuten op gestuurde begroting laat vol gens Verhaar zien dat ongeveer 85 procent van de inkomsten naar de stichting zelf terug vloeit. ,,Dat is te gek. Normaal gaat gemiddeld 25 procent van de inkomsten naar een stich ting. Materiaalkosten bijvoor beeld en lonen van medewer kers. Je vraagt je af waar ze mee bezig zijn als er van elke gulden die ze krijgen maar vijftien cent naar een goed doel gaat." Het Centraal Bureau Fond senwerving, dat ook op verzoek van bedrijven bekijkt of fondsen bonafide zijn, is dan ook van mening dat de stichting Aids voorlichting en Preventie 'niet steunwaardig is'. Verhaar; „Wij hebben de stichting meerdere malen verzocht inlichtingen te geven. Hieraan is geen gehoor gegeven, een reden voor ons om de steunwaardigheid ernstig in twijfel te trekken. Wij advise ren bedrijven hier geen geld aan uit te geven." Oplichting Twijfels over de oprechtheid van de stichting zijn er al langer. In mei van het vorig jaar kwam het zelfs tot een rechtzaak, om dat het Aidsfonds een persbe richt rondstuurde, waarin werd gespoken van mogelijke oplich ting. De stichting Aidsvoorlich ting en Preventie, toen nog ac tief onder de*" naam Nationaal Fonds ter Bestrijding, Opvang en Preventie van Aids (NFBOPA), eiste voor de Am sterdamse rechtbank rectifica tie. De rechtbank oordeelde echter dat er alle aanleiding be stond het fonds te verdenken van oplichting. De Nationale Commissie Aidsbestrijding (NCAB), een door de overheid in het leven geroepen adviesorgaan, is wat terughoudender in haar kritiek. Over de motieven van de Haag se stichting wordt geen uit spraak gedaan. Voorzitter E. Roscam Abbing zegt niet aan de goede bedoelingen van stich ting te willen twijfelen totdat het politie onderzoek het te gendeel bewijst. Onkunde Wel zet hij vraagtekens bij het nut van de activiteiten van de stichting. „Een actie om con doomapparaten op scholen op te hangen vind ik niet getuigen van realiteitszin. Eerder van amateurisme of onkunde", al dus Roscam Abbing. Behalve de mededeling van een woord voerder dat de zaak niet de hoogste prioriteit heeft, zwijgt ook de politie in alle toonaar den over het onderzoek. Secretaris H. de Goede van de gewraakte stichting Aidsvoor lichting en Preventie laat weten „niks te verbergen te hebben". De Goede: „Als men onze han delswijze laakbaar vindt, moet men maar naar de officier van justitie stappen." ^Buitenlandse zaken is 'verbijsterd' Staatssecretaris Gabor (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) heeft gisteren het startsein gegeven voor de landelijke manifestatie 'Week v met burgemeester Leegwater van Scheemda (links) door een segment van een wildtunnel in Groningen te lopen. i het Landschap'. Hij deed dat door s ENSCHEDE GPD De provincie Overijssel wil eigen kantoor openen in Riga, tie. de hoofdstad van de Baltische republiek Letland. Overijssel heeft daarmee een nationale primeur. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een Ne derlandse provincie een eigen permanent 'steunpunt' in het buitenland opent. Volgens ge deputeerde drs. J. Dijkema zal het kantoor uiterlijk volgend voorjaar operationeel zijn. Over de financiële kant van de zaak wil het provinciebe stuur nog overleggen met het Overijsselse bedrijfsleven. Nederland heeft nog geen ambassade in een van de Balti sche republieken. Minister Van den Broek heeft daar geen geld voor, heeft hij laten weten. In een motie heeft de Tweede Ka mer de minister gevraagd terug te komen op zijn aanvankelijke afwijzing. Volgens een woord voerder van Buitenlandse Zaken kan dat alleen als elders in de wereld een Nederlandse ambas sade wordt gesloten. De woordvoerder zegt 'ver bijsterd' te zijn over het Overijs selse plan. „Dat is volstrekt on gebruikelijk", zo luidt de reac- Overijssel onderhoudt al twee jaar intensieve contacten met Letland. Vorige week bezocht een delegatie van het provincie bestuur onder leiding van com missaris J.A.M. Hendrikx de re publiek. De Overijsselse be stuurders hadden onder meer een onderhoud met minister president Godmanis. Deze heeft toegezegd een coördinatiegroep in het leven te roepen, speciaal voor de begeleiding van zakelij ke contacten met Overijssel. Het Overijsselse bedrijfsleven verwacht veel van de 'opening' van de Letse markt. Nog dit jaar zal een delegatie uit het be drijfsleven naar Letland gaan om tot zaken te komen. Dat ge beurt in samenwerking met de Kamers van Koophandel. Let land is volgens gedeputeerde Dijkema geografisch en strate gisch bijzonder gunstig gelegen als uitvalsbasis naar de nu nog instabiele Unie van Soevereine Staten (voorheen de Sovjet- Unie). UTRECHT GPD De belangstelling voor een baan als conducteur bij de Neder landse Spoorwegen (NS) is enorm. Liefst 16.000 potentiële sollicitanten hebben sinds be gin augustus via het gratis 06- nummer van de NS een infor matiepakket aangevraagd. De NS hebben ongeveer een miljoen gulden uitgetrokken voor de grootscheepse campag ne voor de werving van 625 conducteurs: 200 om het na tuurlijk verloop op te vangen en 425 in verband met de afspra ken die in het kader van het agrëssiebeleid zijn gemaakt met de vakbonden. Onder het motto 'Een baan om je pet voor af te nemen' worden LBO'ers en mensen met een MAVO-diplo- ma via de tv-commercial, affi ches op stations en abri's en in full-coUor advertenties opgeroe pen om als conducteur of con ductrice een carrière tussen de rails te beginnen. Trieste aanleiding voor de af spraken over het agressiebeleid was de gewelddadige dood van een conducteur afgelopen voor jaar op het perron van Harlin- gen. Sollicitanten hebben zich door het drama in Harlingen echter geenszins laten afschrik ken. Het aantal spontane aan meldingen voor de functie van conducteur was sinds het ge beurde in Harlingen groter dan ooit. „Voer voor psychologen", noemt mr. W. J. Wïerda, hoofd sectie personeelvoorziening bij de NS, het. Toen de wervingscampagne eenmaal echt begon, was het hek helemaal van de dam. Be langstellenden uit de noordelij ke en oostelijke provincies die bij de NS een infopakket aan vragen, krijgen nu al te horen dat solliciteren nauwelijks nog zin heeft. „We zijn volledig ver rast", aldus Wierda. Het percentage belangstellen den dat een infopakket aange- vraagt en vervolgens ook écht in de pen klimt, varieert volgens Wierda per regio van 33 tot 50 procent. Vooral de noordelijke en oostelijke provincies hebben massaal gereageerd. Dit terwijl de NS juist in de Randstad de meeste mensen nodig heeft. Kandidaten voor een baan als conducteur laten zich niet door agressieve zwartrijders afschrikken. fotoburo ger dijkstra Verdeeldheid in Tweede Kamer moet komen van de Krankzin nigenwet uit 1884, een enorme extra belasting van de rechterlij ke macht met zich mee zou brengen. Die werd veroorzaakt doordat de nieuwe wet zich in tegenstelling tot de Krankzin nigenwet ook ging uitstrek ken tot zwakzinnigeninrichtin gen en psycho-geriatrische ver pleeginrichtingen. Voor het overgrote deel van de mensen die daarin worden opgenomen, zou met enige re gelmaat een rechterlijke mach tiging afgegeven moeten wor den. De Tweede Kamer had zich bij de behandeling niet ge realiseerd dat dat enige tiendui zenden rechterlijke machtigin gen per jaar meer /ou beteke nen dan in de huidige situatie. Kohstamm signaleerde dan ook dat de senaat de Tweede Kamer heeft behoed voor „de voltooide flater" van een wet die „ten ene male onuitvoerbaar zou zijn ge bleken". De oplossing die het kabinet nu gevonden heeft om de belasting de rechterlijke maatregel ten meer dan eens macht binnen de per houden. De Tweede Kamer is verdeeld over de vraag of de burgemees ter de functionaris moet blijven die beslist over de gedwongen spoedopname van personen die „gestoord zijn in hun geestes- vermogens". De regering vindt dat de burgemeester zijn huidi ge bevoegdheden moet behou den. Deze opvatting wordt ge steund door PvdA en D66, ter wijl het CDA de beslissing over spoedopname wil laten nemen door de officier van justitie. De WD aarzelt tussen beide moge lijkheden. Dat bleek deze week in de Tweede Kamer bij een debat over de herziening van de wet Bijzondere Opneming in Psy chiatrische Ziekenhuizen (BOPZ), waarover al twintig jaar door parlement en regering wordt gediscussieerd. Het Ka merlid Kohnstamm (D66) zei dat zijn fractie de rol van de burgemeester wil handhaven, om- dat het bij spoedop names primair gaat Burgemeester Ontgroenen is in de studentenwereld nog altijd een serieuze zaak. Daarbij doen studenten er alles aan zich in hun wereldje thuis te voelen. Ze hanteren zelfs een eigen jargon, de studententaal. Die taal is nu in een eigen woordenboek ondergebracht. foto»loek zuyderduin GRONINGEN BERTO AAERX Wat praten Nederlandse stu denten raar. Die indruk geeft 'Het eerste Nederlandse studen tenwoordenboek' van Albert Gillissen en Paul Olden in elk geval. Verder is het een boekje waar de luiheid van de samen stellers vanaf straalt. Als we het goed begrijpen, hebben wat jongelui in studentensteden op geschreven wat ze zoal hoor den. Verder zijn wat letterkun dige werken en bestaande woordenboeken leeggeroofd en klaar was Kees. Om toch maar een compli ment uit te delen, de twee Leid- se studenten hebben ongetwij feld een haarscherp gevoel voor 'het gat in de markt'. Na het succes van jan Kuitenbrouwers Turbotaal, het boekje vol ver handelingen over het moderne taaltje dat vlot Nederland schijnt te bezigen, zou het wel eens de moeite waard kunnen blijken een boekje speciaal aan het taaltje van studenten te wij den. Want dat was toch vooral de groep waar men elkaar Tur botaal cadeau deed, als alterna tief voor de eeuwige fles wijn of plaat. Bij het doorbladeren struikelt de lezer echter over de onjuist heden. De ASA is toch echt Al gemene Studenten Arbeidsver- lening en niet Arbeids-vereni ging. Een rector magnificus is zeker niet de hoogste bestuur der van de universiteit, laat staan dat het de voorzitter van de universitaire senaat is. De se- dat jaar geleden is opge- wel een sufkop zijn chrijven dat de basis 'maandelijkse uitke- r iedere student recht op heeft'. Toch heel wat studen ten weten meestal uit eigen ervaring dat dit niet waar is. En de rest? Een verzameling van vooral liederlijke en grove termen voor vrijen, feesten en zuipen, voor mannen en vrou wen. Vrouwen zijn in studen ten-taal 'aflegsletjes', 'gleuven', 'kipjes' en 'scheuren'. Mannen zijn 'badmutsen', 'ballen', 'befhazen', 'butjes', 'gnomen' of 'fluimen'. Welke groepen onder de stu denten die woorden gebruiken, wanneer en waar, dat is kenne lijk niet interessant. Het zou im mers nogal wat werk kosten om daar achter te komen. Mogelijk zou het een serieuze studie van een groepstaal opleveren. Maar ja. dal was de bedoeling niet. I let gaat immers om een boekje dat 'vooral dient tot vermaak van de studenten'. Een kwar tiertje, en dan is de lol er al af. om c behoeve van de open bare orde en veilig heid. De burgemees ter is daarmee im mers in eerste instan- tie belast. De CDA-fractie vindt die opvatting echter vol strekt achterhaald. Woordvoer der Van der Heijden voerde on der meer aan dat de burge meester vaak niet bereikbaar is en dat hij vooral in de grotere gemeenten nauwelijks over eni ge achtergrondinformatie over de betrokkene beschikt. Juist in de grote steden doet zich het leeuwedeel van de gevallen Van der Heijden heeft daar om een wijzigingsvoorstel inge diend om de officier van justitie te laten besluiten over spoedop names. De WD neigt er toe om het CDA-voorstel te volgen, maar „mijn fractie is er nog niet uit en wacht de discussie op dit punt af', aldus WD-Kamerlid Terpstra. De Tweede Kamer heeft in 1983 al Ingestemd mei de «vei BOPZ. In de Eerste Kamer strandde het wetsontwerp ech ter in de voorbereiding van het plenaire debat. De senatoren waren erachter gekomen dat de nieuwe wet, die in de plaats onbereikbaaralleen de rechter in te vindt het CDA «hateien M ten die „bli|k geven van bezwaar". Boven dien wordt de moge lijkheid geboden om machtigingen voor langere tijd af te geven dan aanvankelijk mogelijk was. De Kamer is in grote lijnen akkoord met de oplossing die het kabinet heeft gevonden. Het schrappen van de mogelijkheid om in hoger beroep te gaan te gen een besluit van de rechter heeft de WD en D66 echter de wenkbrauwen doen fronsen. Minister Hirsch Ballin (justi tie) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) vinden dat er voldoende waarborgen zitten in de mogelijkheid die een patiënt alfljd heeft om tussentijds her ziening van de rechterlijke uit spraak te vragen. D66 vindt het laten vervallen van hoger be roep echter „een principiële weeffout" en de WD wil alleen instemmen met het VWBwi van hoger beroep. aLs de rech terlijke machtigingen door meervoudige kamers worden afaegeven. De beide verantwoordelijke bewindslieden antwoorden de Kamer volgende week.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5