Sovjets vullen hun buik met hoop Troonrede ZATERDAGS BIJVOFCSEL Aardappelen zijn er voldoende; mankracht en goede machines niet jankuvs Perestroika en glasnost hebben van af 1985 bij veel burgers van de Sov jetunie weerklank gevonden door de hoop op betere voorzieningen en vooral meer voedsel. Het uitblijven van directe resul taten in de voorraad primaire levensbehoeften werd aanvankelijk op de koop toe genomen. Hoop doet immers leven en ook perestroika is niet in één dag te realiseren. Met het verstrij ken van de tijd nam de onvrede onder de Sov jet-burgers toe. Perestroika mocht dan wel lei den tot internationale ontwapening, meer vrijheden en dus meer democratie, maar daarmee hadden de burgers nog niet meer te eten. Alle mooie economische voornemens ten spijt. Het laatste pact tussen Gorbatsjov en de 'radicaal' Jeltsin van vöör de staatsgreep be helsde het maken van een plan om dg ster vende Sovjet-economie nieuw leven in te bla zen. De vrijage tussen de twee leverde Gor batsjov meteen een conflict op met zijn eerste man Roetzjkov, die afwijkende ideeën had over het gezondmaken van het Sovjet-huis houden. De ruzie leidde tot een aftreden van Roetzjkov. Een weifelende Gorbatsjov besloot daarop het radicale plan te verlaten en koos zeer tegen de zin van Jeltsin opnieuw voor de weg der geleidelijkheid. Sindsdien gaat de landbouwproduktie in de Sovjetunie verder achteruit De opbrengsten lopen terug, meerjarenplannen mislukken en de winkels zijn leger dan ooit. En alweer vult de Sovjet-burger zijn buik met hoop. Het mis lukken van de staasgreep van Janajev en de zijnen heeft voor de burgers het paradijs van welvoorziene winkels dichter bij gebracht. Maar hoe dichtbij? Maken de Sovjet-burgers zich niet blij met een fata morgana? De te overwinnen problemen in de landbouw zijn immers onoverzienbaar. En of dat in een lut tel tijdsbestek verandert is maar zeer de vraag. Een schets van de problemen bij de aardap peloogst in de Sovjetunie geeft een glashelder beeld van hoe groot de te overwinnen moei lijkheden zijn. grootleveranciers Van ouds zijn gebieden in de Oekraïne, Wit- Rusland en Moldavië de groot-leveranciers van aardappelen. Het grootste aardappelveld van de Sovjetunie ligt rondom de stad Brjansk in de Oekraïne, dat in 1988 bijna 1,4 miljoen ton voortbracht. Het grootste deel van de pro- duktie is afkomstig van sovchozen en kolcho zen, grote gemeenschappelijke agrarische be drijven. De aardappelteelt in de USSR is niet afhan kelijk van de prijzen, die op de markt voor aardappels worden gemaakt. Nog steeds stel len de centrale instanties de hoeveelheid vast, die de bedrijven jaarlijks aan de staat moeten leveren, en de vergoeding die daar tegenover staat. Dit gebeurt volgens een bepaalde ver deelsleutel, die is afgestemd op de resultaten van het voorgaande produktiejaar. De sovcho zen en kolchozen zijn verantwoordelijk voor de uitvoering van de hun gestelde taak. Zij mogen 30 procent van de planproduktie (en alles wat zij meer produceren) benutten voor eigen gebruik of voor verkoop op de vrije markt. Het grootste deel gaat echter naar cen trale opslagplaatsen in de steden. Van hieruit worden de produkten gedistribueerd over de winkels. Een en ander impliceert dat de aard appelen lange tijd in de opslagplaatsen blij ven, omdat de winkels zelf niet beschikken over goede opslagfaciliteiten. Het plansysteem dat gedeeltelijk heeft plaatsgemaakt voor een systeem met zoge noemde staatsbestellingen, leidt in de dage lijkse praktijk tot enorme knelpunten. Een be sluit tot het opvoeren van de produktie kan worden genomen zonder rekening te houden met de beschikbare grond, menskracht, op slag- en distributiemogelijkheden. Voorts staat de inkoopprijs al op voor-hand vast, zodat de prikkel ontbreekt om de produktie verder op te voeren. Zeker niet wanneer, zoals bijna al tijd het geval is, de inkoopprijs ongeveer de helft bedraagt van de kostprijs. geen overproduktie Een sovchoz of kolchoz kan alleen een ex traatje halen uit de aardappelteelt door het opstrijken van extra premies bij overproduk- tie. Maar de directeuren van deze agrarische ondernemingen kijken wel uit. Allicht dat bij een hogere produktie dit jaar de officiële nor men voor het daaropvolgende jaar aanzienlijk worden verhoogd. Wie dan de pech heeft van ongunstige weersomstandigheden kan reke nen op een forse boete. Dus mikken de sovchozen en kolchozen vooral op safe en dat is de vastgestelde hoeveelheid net halen. Bo vendien houdt het systeem geen rekening met Voor de inwoners van de Sovjetunie kent liet welslagen van de maatschappelijke hervormingen in feite slechts één maatstaf, de hoeveelheid consumptiegoederen in de winkels. Geestelijke vrijheid is een groot goed, maar de maag wil ook wat. En wat dat betreft zijn de magen van miljoenen inwoners van de Sovjet republieken al jaren op de proef gesteld. levertijden en kwaliteit Wie dus onder de norm dreigt te komen, levert alles wat het land geeft, inclusief de gedeeltelijk verrotte oogst en de pootaardappelen voor volgend jaar. De producenten schromen evenmin grote hoeveelheden nitraat te gebruiken waardoor het gewicht van de gemiddelde aardappel aanzienlijk wordt opgevoerd. Ook het gebruik van allerlei soorten pesticiden moeten de agrarische bedrijven aan de vereiste hoeveel heid helpen. Over de gevolgen daarvan be kommert niemand zich. Wie het volgend jaar leeft, wie dan zorgt, is het devies. Een groot tekort aan arbeidskrachten, ge paard aan het gebruik van verouderde machi nes, maakt de kans op een goede oogst al bij voorbaat gering. Berekend is dat enkele jaren geleden bij het rooien 55 procent van de knol len werd beschadigd door de inzet van combi nes. Het inzetten van combines was echter noodzakelijk, omdat de benodigde mankracht ontbrak voor het rapen van de knollen die via rooimachines uit de grond waren gehaald. Middels het inzetten van arbeidskrachten uit de stad (verplicht) via het zogenoemde Kon- vejer-systeem, is geprobeerd het tekort aan mankracht op te heffen. Slechts weinigen zijn enthousiast over deze vorm van staatsdienst en het wekt daarom geen verwondering dat de behandeling van de aardappelen niet uit munt door liefde. De oogst binnenhalen is een, de produkten in de winkels krijgen een extra probleem. Een afdoende verpakking kennen ze niet in de Sovjetunie. Goede vervoersvoorzieningen (koelwagens etc.) en goed uitgeruste opslag plaatsen ontbreken. Transportbedrijven heb ben de opdracht per jaar een gepland aantal kilometers af te leggen. Over de kwaliteit van het vervoer wordt niet gesproken. Daardoor kan het voorkomen dat aardappelen soms meer dan tien keer worden overgeladen, voor dat ze de plaats van bestemming bereiken. Bij elke overslagplaats bestaat het risico dat de produkten dagenlang blijven liggen, alvorens ze verder worden getransporteerd. Uiteraard zonder de nodige koel- en beluchtingsvoor zieningen. De verliezen onderweg zijn daar door enorm. Temeer, omdat van een zacht- In de winkel blijft het aanbod beperkt en wor den niet zelden geïmporteerde aardappelen verkocht FOTO I BERT VERHOEFF zinnige behandeling van de produkten geen sprake is. Het zal de vervoerder immers een zorg zijn in welke staat de goederen hun doel bereiken, als hij zijn opgelegde aantal kilome ters maar maakt. 'standaard-kwaliteit' Ook vandaag de dag hebben de centrale opslagplaatsen nog steeds een sleutelpositie bij de verdeling van de aangeleverde waar. Hier wordt bepaald of de aangeleverde pro dukten voldoen aan de norm van 'standaard kwaliteit'. Voor partijen die de norm niet ha len wordt minder uitbetaald. Rotte partijen gaan linea recta en zonder enige vergoeding naar de vuilstort. Afgekeurde aardappelen gaan nogal eens temg naar de kolchozen en sovchozen, waar ze als veevoer worden ge bruikt. Er zijn jaren geweest, waarin meer dan 15 procent van de aangeleverde hoeveelheid dezelfde weg terug ging. Voor de stad Moskou zijn van de aangevoerde onbruikbare aardap pels zelfs percentages van meer dan zestig procent genoemd. Als producent mag je in deze gevallen dan wel de opgelegde hoeveel heid hebben gehaald, maar naar een financië le vergoeding kun je fluiten. Los daarvan zijn er voorbeelden bekend van een puur willekeurige beoordeling van de aangevoerde partijen door de centrale opslag plaatsen. Als de opslagplaats vol is of de plaat selijke markt verzadigd, worden de aange voerde aardappelen standaard afgekeurd. Zo ook krijgen partijen, die onmogelijk retour kunnen, gemakkelijk het stempel afgekeurd. Dit is immers een uiterst probaat middel om de prijzen te drukken. Het gebrek aan mankracht speelt ook de centrale opslagplaatsen parten. Vooral op hoogtijdagen, wanneer de aanvoer het grootst is, ontbreekt de mankracht om alles ordelijk te verwerken. De middels het Konvejer-systeem ingezette burgers missen de vereiste handig heid, waardoor een chef verzuchtte: „Ze ver pakken voor één roebel en verknoeien voor vijf." Bovendien schromen de burgers niet hun karige voorraden aan te vullen door tassen- en zakkenvol mee naar huis te nemen. Verder heeft ook de zwarte handel er belang bij dat er hele partijen verdwijnen. Immers, hoe groter het staatsaanbod, hoe lager de prij zen op de zwarte markt. De 'natuurlijke' ver liezen van de oogst- vallen soms in het niet vergeleken bij de verliezen door sabotage-ac- ties. Bekend is de Leningradse 'wortelzaak', waar in 1987 meer dan 150 medewerkers van de Leningradse handelsorganisatie voor groente en fruit terecht stonden voor het ge ven en aannemen van steekpenningen. Be strijdingsmaatregelen door het inzetten van speciale militie-eenheden voor het bewaken van het 'socialistisch eigendom' hadden ook in het verleden weinig effect. Aan het eind van de rit wreekt zich het feit dat de verkoop van aardappels door winkels niet populair is. De onzekerheid rond de be voorrading en de lage opbrengsten door de vastgestelde prijs maken het voor de winkels onvoordelig 'het tweede brood' aan de man te brengen. Andere produkten leveren nu een maal veel meer op. Alleen via een stelsel van omvangrijke subsidies wordt de aardappel- handel in stand gehouden. Het treurige verhaal over de aardappelpro- duktie en -distributie illustreert de problemen, die opgelost moeten worden een omschakeling naar een vrije markt te n liseren. Impulsen van de Sovjet-regering, waardoor het rigide plansysteem werd aange past, zijn onvoldoende gebleken om de pro blemen op te lossen. Ook vandaag de dag zoe ken de Russische economen nog steeds naar probate middelen om een soort basisproduk- tie in stand te houden en tegelijkertijd de indi viduele zeggenschap over de produktie te ver groten. Met een hopeloos verouderd machi nepark en een aan alle kanten falend distribu tiesysteem een bijna onmogelijke opgave. Vandaar dat nu alle hoop gevestigd is op de opbrengsten van duizenden kleine bedrijfjes die zonder richtlijnen van bovenaf de markt moeten gaan voorzien. Maar ook zij kampen met verouderde produktiemiddelen, tegen werking van nog immer actieve ambtelijke in stanties en bedreigingen door de Russische maffia De Sovjetunie importeert nog steeds grote hoeveelheden aardappelen. De opbrengst per hectare loopt nog altijd temg. De prijzen blij ven stijgen en onveranderlijk is er een schrij nend tekort aan levensmiddelen. Stimulansen genoeg om te werken aan een vrije markteco nomie. maar de problemen zijn zo groot dat er nog jaren overheen zullen gaan voordat de burgers letterlijk de vruchten kunnen plukken van een nieuw beleid. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 ONZETAAL Als ik de koningin zo zie zitten voorlezen, metal die mensen van de Staten Generaal er omheen, muisstil luisterend, en thuis dan nog al die geïnteresseerde buschauffeurs en leden van de vervoersbond FNV die aan haar lippen hangen, dan moet ik ineens zo aan mijn moeder denken. Want bij ons thuis werd vroeger ook veel voorgelezen. Bolkl dt blbr en laap en Or- dientje bijvoorbeeld. Dan kon je een speld horen vallen. Een heel enkele keer gebeurde het dat mijn moeder onder het voorlezen in slaap viel. En dat wij dan moesten roepen: 'Hè. ga nou door!' Maar meestal las ze het hoofdstuk uit en zei dan: 'En nu naar bed allemaal!' Zoiets had ik dins dagmiddag ook verwacht. Iets la: 'Zo jon gens. genoeg gestaakt, en nu allemaal weer aan het werk!' Ik vind dat de koningin mooi voorleest. Rustige stem, duidelijke uitspraak. Dat is veel moeilijker dan menigeen denkt. Zeker als je een troonrede moet voorlezen. Misschien heeft ze vroeger wel veel geoefend met Bolke de Beer. Zo'n troonrede blijft een lastig stuk. Want ook al zit zo'n tekst goed in elkaar (en dat meen ik), ook al komt er eigenlijk geen woord in voor dat ik niet begrijp, toch heb ik er netto, ik zou haast zeggen: in gul dens uitgedrukt, weinig van begrepen. Wat heeft de koningin nu feitelijk allemaal gezegd? Intussen heb ik de tekst in de krant nog eens nagelezen, maar als ik had moeten navertellen wat ik gehoord heb, dan bleef er niet veel van over. Wat blijft hangen is dat er binnenkort 6 miljoen huizen in Nederland zijn. En dat er een Betuwespoorlijn komt. Plus natuurlijk dat de uitkeringen 3% omhoog gaan. Maar verder zou ik 'ns heel diep moeten nadenken. Nu ja, die eerste zin blijft natuurlijk ook in je geheugen hangen: '1992 wordt geen ge makkelijk jaar'. Sterk staaltje koninklijke hu mor! Niemand had verwacht dat de koningin zou beginnen met de woorden: '1992 wordt een makkie. We zitten op rozen; geen kip die ons wat maakt'. Ik bedoel maar, als je dan toch, met een stalen gezicht, kunt beginnen' met: '1992 wordt geen gemakkelijk jaar', dan. krijg je een tien voor voorlezen. Maar niet alle zinnen waren zo simpel. Zo' noteerde ik in de gauwigheid:kan niet losi gezien worden van andere belangrijke doel- einden: het in stand houden van het draag vlak voor gemeenschapsvoorzieningen, het behoud en herstel van het milieu en het na komen van onze internationale verplichtin gen.' Wat was het ook al weer? '...het in stand houden van gemeenschapsvoorzieningen...', of: '...het draagvlak voor het in stand hou den...', of: '...gemeenschapsvoorzieningen voor het draagvlak voor Ik ben de draad al kwijt als ze nog maar net begonnen is. Het liefst zou ik dan even willen vragen: 'Ach ma jesteit, wilt u dat over dat draagvlak nog even herhalen, want...'. Maar het gaat al weer ver den 'Reeds bij zijn aantreden heeft het kabi net de samenhang in deze doeleinden onder streept'. Dat zal zo wezen, maar wat nu pre cies? Of nog zo'n zin (ik hoop dat ik hem goed genoteerd heb): 'De soberheid bij de over heidsuitgaven. de inkomensmatiging en het herijken van de sociale zekerheid staan alle drie in het teken van werkgelegenheid voor een groeiende beroepsbevolking en van wel vaart, die het draagvlak biedt voor behoud van gemeenschapsvoorzieningen.' Ook als ik deze zin drie keer overlees, begrijp ik er niets van. De overheid bezuinigt, en dat is voor meer werk en meer welvaart. En die welvaart is weer nodig om een draagvlak te hebben voor behoud van gemeenschapsvoorzienin gen. Kortom: bezuinigen op gemeenschaps voorzieningen voor behoud van gemeen schapsvoorzieningen. Nou ja, misschien heb ik het wel verkeerd opgeschreven. De troonrede is prachtig en nuttig maar niet voor gewone mensen. Als ik buschauffeur was, dan had ik een ander mo ment uitgekozen om te staken. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 49