'Te gek, zo helemaal uit je dak gaan' T"7 ZATERDAGS z BIJVOEGSEL ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 van kadoeng-kadoeng. Aan de voeten van drie dj's danst een bontgekleurde menigte zich naar extase. House-party in Amsterdam; illegaal, op een ietwat afgelegen Kadoeng. Het fenomeen house bestaat 'eeds, maar de aanhang is veranderd. Vroeger waren het voornamelijk de creatievelingen, de alternatieven, nu zie je steeds meer het type voetbalsupporter. House-party: de bevrijding van de geest rijke verschuiving - vinden mensen van het eerste uur - in de categorie bezoekers. John, medewerker van organisator Raymond: „In het begin waren het voornamelijk crea tievelingen die kwamen: Rietvetóers en zo. Alternatieve-mensen. Er hing een geweldig gevoel van saamhorigheid, van vriendschap. Nu zie je steeds meer het type voetbalsup porter. Dat is agressiever. Als er vroeger een biertje werd omgelopen was het 'sorry' en 'ik ga wel even een nieuwe voor je halen'. Er werd in de eerste jaren van house ook ver standiger omgesprongen met drugs, voor zo ver je daar verstandig mee kunt omsprin gen... Momenteel rotzooien ze maar wat aan." Raymond: „House is een massapro- dukt geworden. Jammer." Dj Dov: „Het ex clusieve ging eraf. Ik denk dat het tijd is voor een nieuwe trend. Terug naar de soul mis schien, vanuit de behoefte aan rust na deze wilde muziek." Kleurige t-shirts, hoeden, petten, borsten ge vat in dun katoen, korte broeken, fluoriseren- de sieraden, hoog gelakte laarzen, afgetrapte gympen, het hoofd in doek, jarretels. Oprie wilde deining van de house-muziek ja gen de lijven zich in een dansmarathon op tot de geest is bevrijd. Het dreunen voert naar extase. Spetterende lichteffecten leveren een belangrijke psychedelische bijdrage. En XTC, wie zal het zeggen. Een blonde bezoek ster. „Kijk maar eens goed naar die gezichten hier, dan weet je het wel: drugs." Kadoeng-kadoeng. Te gek, zo helemaal uit je dak'. Voor een tientje of twee entree. De voeten jagen druk over enkele vierkante centimeters. Armen en handen maken wilde gebaren. Voor deze dans hoef je niet gestu deerd te hebben. Kadoeng-kadoeng. Tot 's morgens tegen ze ven uur. Karl: „Zouden we om drie uur 's nachts stoppen, dan komt er niemand. Da's te vroeg om uitgeput te raken." Kadoeng-kadoeng. Bij de bar waar hij een co la bestelt, zegt Richard: „Ik drink geen drup pel alcohol op een party. Drugs heb ik nog nooit gebruikt. Ik ga gewoon op in de mu ziek. Daar word ik één mee. Zonder 'spul' dus." Geen politie. Toch wel even spannend. In een buurt met woningen is de kans op klach ten groot. Niet de meest ideale plek. deze, maar Karl zei het al: moeilijk om met house onderdak te komen. FOTO'S UNITED PHOTOS D£ BOER NILS VAN HOOTS Kort voor de party pas, de naaste bewoners ingelicht. Raymond: ..Als er mensen de poli tie gaan bellen, zijn we verloren." Jean-Pierre uit Utrecht verlaat uit onvrede vroegtijdig het feest. Dat doen er meer. Jean- Pierre: „Ik ga al een paar jaar in heel Neder land house party's af, maar zo beroerd heb ik het nog nooit meegemaakt. Wat een afschu welijke hitte, wat een onveilig hok. Onverant woord." Te weinig attracties ook. vindt hij „plus te veel gabbers." Gabbers zijn de foute housers. Jean-Pierre: „De mensen die zoveel XTC nemen dat ze erin blijven hangen. Van die contact-gestoor de figuren die alleen maar rondjes lopen. Daar heb ik er hier nogal wat van gezien. Raymond en Karl: „Een typische reactie van iemand die bij een house-party te veel luxe verwacht. Het gaat om de eenvoud." Bij het opruimen van wat er aan troep is ach tergelaten, zegt Raymond 's maandags na de house-party: ..Fir mankeerde een aantal din gen aan dit feest. Zo zal het nooit meer ge beuren." H loep. Het wit van een batterij tl-sta- ven boort zich meedogenloos in de spelonk van 45 meter lang, 10 breed en 3.15 hoog. De wijzers van de zondagoch- tendtijd staan op 6.47. Floep. De droomwereld waarin zo'n vijfhon derd jongeren vanaf elf uur zaterdagavond leefden - het House-paradijs - ligt er onder het plots opgedraaide helle licht, wreed opengere- i bij. Vertrapte plastic drinkbekers soppen een laagje prut van gemorste drank en ver malen peuken. Tegen plafond en wanden zijn oor deze gelegenheid opgehangen lam pen na een nacht hypernerveus knipperen, tot rust gekomen. Op het podium beginnen de drie dj's in te pakken: vier draaitafels, tiental len meters snoer en kabel, een partij geluids boxen van groot formaat Bezoekers zoeken gedanst de uitgang; extravagant in de kleren, velen met de navel bloot The House-party is over. Twee dagen voor de party. Rand centrum Amsterdam. Een betonnen ruimte, 20 meter voorbij de Hogere Zeevaartschool. Het is een buurt van pakhuizen en renovatiewoningen. Met aan de overkant het water van de Nieu- wevaart, plus een oud-ijzer opslag. Beetje bi- omgeving. Zo hoort het ook.De ligging van de lokatie vormt een wezenlijk onderdeel dit soort feesten, waar tot aan de grens uitputting gedanst wordt op house (afge- van The Warehouse, de naam van een discotheek in Chicago, het startpunt van de rage). Over deze opzwepende elektronische mliziek keihard, overwegend instrumentaal - ver schillen de meningen. House is een verzame ling van elementen uit stijlen als disco, gospel, soul, hip-hop, new-age, ska, en Zuidamerikaans. Het fenomeen kwam in 1988 vanuit Amerika, via Engeland, naar Eu ropa. Aanhangers ervaren deze stroming als een nieuwe cultuur na de rock'n'roll, de beat, de hardrock en de punk. Tegenstanders noemen :en absoluut toppunt van armoede. Er is, zo leggen ze hun weerstand uit, louter 'ge pikt' uit bestaand repertoire. Ander bezwaar de instrumenten worden overspannen ge hanteerd. Ze weigeren house aan te duiden als muziek. In hun oren is het niet meer dan goedkope herrie. De kale betonnen ruimte bij de Zeevaart-, school wacht op de scheppende hand van House-party organisatoren Raymond en Karl. van hun medewerkers metselt met gips- blokken de doorgang naar een aangrenzende hal af. Een tegenvaller, dat de eigenaar van deze ruimte op het laatste moment niet mee wil verhuren. Moeilijk, steeds weer, om een .geschikt onderkomen te vinden. Karl: „House Mieeft nou eenmaal een slecht image." *pie niet zo'n beste naam dankt dit modever schijnsel aan rond de party's gesignaleerd drugsgebruik, met name het middel Ecstasy (XTC) waarvan de vertaling neerkomt op ver rukking en in trance. Raymond noemt dat bij de buitenwacht opgeroepen beeld 'een groot misverstand'. Hij kan zich daar danig boos over maken, en wijst beschuldigend naar 'de media'. „Die", zegt hij, „dikten het drugsge bruik op house-party's enorm aan. Daar heb ben we veel last van. Ten onrechte. Ook zon- der XTC kun je op zo'n feest in hogere sferen ^terecht komen." John, een van zijn assisten ten: „Je hoeft geen spul te gebruiken om high Me worden. Als je maar lang genoeg danst... Dan neemt het ritme je vanzelf over." weestplaatsen als deze betonnen bak, liggen het illegale circuit. Het zijn panden die - in het algemeen - niet voldoen aan vergun ningseisen zoals brandveiligheid en horeca- bestemming. Alleen op het gebied van ge luidsoverlast worden de voorwaarden bena- derd door uit te wijken naar afgelegen terrei nen. Raymond: „Het publiek WÜ in loodsen." Karl: „De kracht van loodsen is, dat de bezoe kers in die kale ruimte zelf de sfeer kunnen maken. En: veel mensen krijgen alleen al van het zoeken naar de plaats waar het in zo'n verlaten gebied te doen is, een kick." De waas van het stiekeme, verheft voor veel hou sers de illegale party's boven die in de ge- structureerde, aan wettelijke normen onder worpen, disco's. Raymond: „De situatie in een disco is te vergelijken met bestuurd wor- I den door de regering. Wij zijn een vrijstaat." De muziek doet van kadoeng-kadoeng, whang-whang-whang, tsjeboem-tsjeboem. Tussendoor geluid als van een patrouillewa gen uit Miami Vice, sirene-vol in de bocht de misdaad achtervolgend. Op een podium springen drie dj's boven draaitafels waar ze de platen mixen. Aan hun voeten een bont gekleurde massa. Die is bij binnenkomst meteen al ernstig gaan transpireren. Er hoeft niet eens voor gedanst te worden. Blote bo venlijven glimmen van overdadig zweet, slierten haar plakken tegen verhitte hoofden. Niet vreemd op een house-party, dat de bo venkleding uit gaat. Maar nou gebeurt dat wel erg snel. Het is dan ook geen harden, met zo'n 450 man in deze ruimte. Raymond schat de temperatuur op 50 graden.'Er zijn wel ventilatoren, maar geen afzuigkanalen. En niet alle ventilatoren werken. Wat het wèl doet blaast hete lucht, de damp van de hou sers die zich uitleven binnen het bereik van de wentelwieken. Barre omstandigheden, vooral voor de rokers: door te weinig zuurstof weigeren de aanstekers. De geluidsboxen lijken uit elkaar te willen spatten, maar ze doen het niet. Dov, de eer ste onder de dj's, heeft het volume opge schroefd naar 14 kilowatt. Dat staat gelijk aan rond 120 decibel, ofwel - om het aanschou welijk voor te stellen - een sterkte die overeen komt met het geluid van een opstijgende straaljager, gemeten langs de startbaan. Zo is het op alle house-party's. Ter vergelijking: voor het bedrijfsleven ligt de wettelijke norm op 80 decibel: daar boven moet met gehoor- beschermers worden gewerkt. Het donker gekrulde meisje dat, als zovelen, bij de buitendeur naar adem komt happen zegt: „Leuke avond. Alleen jammer dat je ook .hier steeds minder echte housers ziet." Dat geluid is meer te horen. Los van de vraag of house zich heeft overleefd: er zit een belang

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 45