Schiphol in vogelvlucht ZATERDAGS BIJVOEGSEL Na het eind van de Eerste Wereldoorlog was er een groot overschot aan militaire vliegtuigen. Een aantal slimme ondernemers, onder wie de oud-luchtmachtofficier Plesman, begon met die toestellen pleziervluchten te maken voor burgers. Om de burgerluchtvaart te promoten organiseerde de oprichter van de KLM in 1919 de ELTA, de Eerste Luchtverkeer Tentoonstelling Amsterdam. Een doorslaand succes. Maar liefst 4000 mensen maakten hun luchtdoop. De foto geeft een beeld van de luchtvaartdag die in 1923 werd gehouden. Bloemen uit Aals meer zijn al per lucht transport vervoerd zolang er vliegtuigen zijn. Deze foto da teert uit 1927, toen snijbloemen nog iets heel aparts waren. De nostalgie straalt van deze in 1954 genomen foto. Voor de ingang van het toenmalige stationsgebouw poseren twee KLM-stewardessen. Het gebouw werd in 1949 in gebruik geno men. Omdat er toen al vergevorderde plannen waren voor de bouw van een nieuw grootschalig luchthavencomplex, Schiphol-Centrum, werd het aangeduid als 'seml-permanent'. Anno 1991 staat het oude gebouw er nog steeds. Het biedt onderdak aan winkels en kantoren, een cateringfabriek, er is een opvangcentrum voor asielzoekers en KLM Helikopter is er geves tigd. Het ziet er overigens wel naar uit dat het pand z'n langste tijd heeft gehad. De luchthaven wil het binnen een paar Jaar slopen. foto's spaarNESTAD archief Direct na de oorlog werd een begin gemaakt met de wederopbouw van Schiphol. Aanvankelijk gebeurde dat In allerlei noodbehuizingen, pas in 1949 werd het nieu we stationsgebouw in gebruik genomen. Ook aan hangars was groot gebrek. Om de motoren en technici zo goea mogelijk te beschermen tegen wind, kou en regen, werden deze 'neuswarmers' gebruikt. Zo kocht je in vroeger jaren een ticket aan het loket van het ou de Schiphol. Je kon er tegelijkertijd oordem pers aanschaffen. PTTFR SI UIS Voor de aanleg van het nieuwe luchthavencomplex met vier nieuwe start- en -lan dingsbanen moest in 1960 het dorpje Rijk wijken. De zeventig gezinnen die er woonden, voelden daar niet veel voor. Hun jarenlange verzet, dat werd geleid door de dominee van de Hervormde Kerk en een van de wethouders van de gemeente, le verde niets op. De woningen werden opgekocht of onteigend. Op 31 december 1959 verlieten de laatste bewoners, de plaatselijke kruidenier en de smid, als laatsten het al grotendeels gesloopte dorp. Tegenwoordig herinnert alleen nog de naam van het bedrijventerrein Schiphol-Rijk aan het ter ziele gegane dorpje. Een van de hoogte punten in de Neder landse luchtvaarthis torie is de vlucht van de Ulver. Het KLM- vliegtuig, een DC-2, deed In 1934 mee aan de wedstrijd Londen-Melboume. KLM-directeur Plesman wilde met de deelname bewijzen dat een burgervliegtuig in die tijd snel en veilig grote afstanden kon afleggen. Met die snelheid zat het wel snor, binnen vier dagen was het toestel In Australië en werd daarmee tweede in de wedstrijd. Met nog 250 kilometer te gaan kwam de Uiver in een enorm noodweer terecht. Met nog maar voor drie kwartier brandstof aan boord maakte de bemanning op een paardenren baan een veilige noodlanding. Op Schiphol werd de crew warm onthaald door vele honderden mensen. Op een drassig terrein in de noordoosthoek van de Haarlemmermeerpolder landde op 19 september 1916 een vliegtuigfE van het Nederlandse leger. Het weilandje diendeals oefenterrein voor aspirant-vliegers van de Koninklijke Luchtmacht. Driekwart eeuw na de landing van de Farman tweedekker is het vliegveldje van weleer uitgegroeid tot een van de grootste internationale luchthavens van Europa en wordt Schiphol beschouwd als een belangrijke pijler van de Nederlandse economie. In z'n 75-jarig bestaan heeft Schiphol vaak in de steigers gestaan. Al in de jaren twintig mocht het zich een van de modernste luchthavens van Europa noemen. Daar kwam in mei 1940 bruut een einde aan toen de Duitsers het bombardeerden. Nadat de bezetter het had ingericht als basis voor vijandelijke vluchten naar Engeland, was het de beurt aan de geallieerden om het in 1943 volledig te verwoesten. Na de oorlog werd Schiphol snel herbouwd. Er bestonden toen al plannen voor een nieuwe luchthaven ten westen van het oorspronkelijkke vliegveld. Dat werd in 1967 door koningin Juliana geopend. Om z'n positie als een van de vijfgrote intercontinentale luchthavens van Europa vast te houderi, breidt Schiphol nog steeds verder uit. Er werden nieuwe pieren en platforms gebouwd, een ruim honderd meter hoge verkeerstoren, de aankomst- en vertrekhal krijgt een nieuwe vleugel en de plannen voor een vijfde start- en landingsbaan verkeren in een vergevorderd stadium. Deze fotopagina toont enkele fraaie beelden uit het roemruchte verleden van Schiphol. FOTO UNITCD PHOTOS DP BOCK

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 42