Sociale vernieuwing mist vaart ZATERDAGS BIJVOEGSEL EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA JAN VAN DER NAT ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Banen i>oor duizenden langdurig werklozen, aangenamer wonen in probleemwijken, weg met de ambtelijke bureaucratie. Kortom, sociale vernieuwing. Binnen korte tijd is sociale vernieuwing in Nederland een soort toverwoord geworden. In bijna vijfltonderd gemeenten zijn sociale diensten, arbeidsbureaus en wethouders sociale zaken er al mee bezig. Maar het rijk laat op zich wachten. „We moeten de boel weer eens wakker schudden daar in Den Haag." Jan Schaeffer, voorzitter van de projectgroep sociale vernieuwing: „Wie nu op de cm trapt, is niet goed bij rijn hoofd." e komt weer onder de i zegt Aad Paap (39), „je doet weer Hij voelt zich helemaal thuis in het team van de Haagse Montesso rischool. Binnenkort gaat hij een cursus EHBO volgen en misschien ook nog een computer opleiding volgen. Zeven jaar had hij geen werk. sinds april is hij dank zij een Haagse ba nenpool algemeen schoolmedewerker. „Als je steeds thuis zit, verlies je je contacten. Nu hoor ik er weer bij." Aad Paap was automonteur, werd later chauffeur, kreeg het aan zijn rug en verfoor zijn baan. „Zeven jaar heb ik in de WW gelo pen, ik ben blij dat het voorbij is", zegt hij. Op de Montessorischool waar hij conciërge is, ligt werk in overvloed voor hem. „Er was een enorme achterstand, allemaal klussen die de leraren vroeger erbij moesten doen maar die hadden er geen tijd voor. Onderhoud en zo." Voor 46 langdurig werklozen heeft de Haag se stichting Werkbij dit jaar conciërge-werk bij plaatselijke scholen gevonden. In totaal zijn al meer dan driehonderd mensen via deze stich ting aan de slag gegaan. De groep groeit maandelijks. Tegen het eind van het jaar hoopt directeur Paul Mekking van de stichting 'Werkbij' voor 446 'kanslozen' een arbeids plaats te hebben gevonden. Banenpoolplaat sen in het kader van de sociale vernieuwing. WAARDERING Paul Mekking: „Volgend jaar willen we dui zend banenpoolplaatsen halen. De gemeente Den Haag en het Regionaal Bureau Arbeids voorziening zijn het daar al over eens, nu de minister nog. Die moet uiteindelijk per plaats zevenduizend gulden uit de pot 'sociale ver nieuwing' betalen, maar het meeste komt via de sociale dienst." Banenpoolers ontvangen het minimum loon, in de meeste gevallen 1578 gulden netto per maand. Maar ze krijgen ook een tram abonnement en onkostenvergoeding, koffie geld en kledinggeld. Financieel gaan ze er nauwelijks op vooruit, maar het feit dat ze weer 'onder de mensen' zijn, betekent voor de banenpoolers verschrikkelijk veel. De tevre denheid komt van twee kanten. Mekking: „Die scholen zijn hartstikke gelukkig met de komst van deze mensen en de banenpoolers met de grote waardering die ze ondervinden." Wat de "Werkbij'-directeur zich afvraagt: „Is dit de ideale oplossing? Volgend jaar staan die mensen nog op minimumloon, of ze hard of langzaam werken. Blijft de motivatie dan?" Via banenpools worden in tal van gemeen ten stadswachten, huismeesters, buurtmees- ters, conciërges en tramconducteurs ingezet. Dit jaar zullen tienduizend langdurig werklo zen via dit systeem aan eeh baan worden ge holpen, tot en met 1993 in totaal 21.400 man. Voor 1991 is er 280 miljoen gulden beschik baar. Volgens het kabinet dient de sociale ver nieuwing ook te leiden tot deregulering, tot decentralisatie van bevoegdheden naar plaat selijke overheden. De Haagse bureaucratie n jaar WW weer 'onder de n n'. Hij kreeg werk als conciërge op de Haagse Montessorischool. moet nu ook maar eens verdwijnen, vinden Oud-staatssecretaris Jan Schaefer, tijdelijk ingehuurd als promotor, zegt het kernachtig: „Weg met de regelneven, met de circulaire schrijvers." Schaefer is voorzitter van de Inter- bestuurlijke Projectgroep Sociale Vernieu wing. De organisatie bewaakt de voortgang van het project en maakt het ene werkvoorste! na het andere. VERGEETPUNT Maar daar blijft het tot nu toe bij. Het rijk slaagt er maar niet in alle plannen om te zet ten in daden, terwijl de gemeenten hard aan het werk zijn. De Rotterdamse wethouder Pim Vermeulen (PvdA) is voorzitter van het on langs opgerichte comité Wij zetten door', waarin zo'n 200 gemeenten samenwerken. De gemeenten vinden dat het rijk te laks is met het invoeren van sociale vernieuwing. Van daar dat zij afgelopen woensdag besloten zelf met een initiatief-wet te komen als de Tweede Kamer niet ingrijpt. Het comité heeft de Ver eniging Nederlandse Gemeenten gevraagd zo'n wet te ontwerpen. Vermeulen: „Het woord sociale vernieu wing komt precies één keer voor in de Troon rede van dinsdag. Dat is een teleurstelling. Er blijkt niets van een sprankelende voortzetting van de sociale vernieuwing die twee jaar gele den startte. De vaart is eruit. Van minister Da- les horen we dat de Wet op de Sociale Ver nieuwing in 1994 gereed zal zijn; anderhalf jaar later dan in de bedoeling lag. En er is nog niets bekend over de inhoud van de wet. Met de gemeenten werd nog nooit overlegd. Het lukt maar niet om met de rijksoverheid con crete afspraken te maken over de overdracht van taken en geld." „Het oorspronkelijke boegbeeld van het ka binetsbeleid dat sociale vernieuwing was, is nu gedegradeerd tot een vergeetpunt. Wij zijn daar verbolgen over. Vandaar dat wij nu zelf met zo'n wet willen komen. Die kan begin volgend jaar klaar zijn." Vermeulen geeft een voorbeeld van hoe het niet moet „De banenpool geldt als speerpunt in de sociale vernieuwing, maar de uitvoering is waardeloos. Wij wachten nog steeds op een radicale versimpeling. Nu moeten we bij vijf loketten terecht en dat zijn er eigenlijk vier te veel." Ook de Utrechtse hoogleraar bestuurskun de PhA Idenburg - in Rotterdam stond hij aan de wieg van de sociale vernieuwing - sig naleert een tanend enthousiasme bij de rijks overheid. Idenburg: „De toonzetting in uitla tingen van politici is heel belangrijk. Zijn ze minder enthousiast, dan werkt dat direct door op het gedrag van ambtenaren. Dan duurt het ineens niet een week maar twee weken voor dat een ambtenaar zijn collega van een ander departement aan de telefoon heeft." „Tot deze zomer voerde een aantal be windslieden regelmatig overleg over de sociale vernieuwing. Dat gebeurde in een onderraad van de ministerraad. Die onderraad is echter opgedoekt. Verder stopt de commissie van Schaefer op 1 januari. En dat is nu juist zo'n leuke club. Het zou een positieve daad van de regering zijn als ze die commissie zou laten voortbestaan. Maar je hoort niets." DOOF De Haagse politiek blijft tot nu toe doof Tante Sjaan gaat er tegenaan. Nu de ministers nog Een opname uit de videoproduktie Tante Sjaan gaat er tegenaan', een film over de dagelijkse praktijk van 'sociale vernieuwing'. De rijksvoorlichtingsdienst stuurde al tientallen kopieën van de band naar buurthuizen en wijkcentra. voor de kritiek Het ministerie van binnen landse zaken laat weten dat er geen enkel voornemen bestaat de commissie-Schaefer in stand te houden. Het ministersoverieg werd afgeschaft 'omdat veel werk dubbel werd ge daan'. Minister Dales (binnenlandse zaken) meent dan ook dat het goed gaat met de sociale ver nieuwing. Ze schrijft dat in de binnenkort ver schijnende voortgangsrapportage 'sociale ver nieuwing'. Dales is getroffen door het elan en het 'hart verwarmende enthousiasme' van de deelne mende gemeenten. De minister constateert dat vele gemeenten meedoen en dat talloze projecten onder de vlag van de sociale ver nieuwing zijn gestart. Als bewijs biedt ze de Tweede Kamer een flink aantal voorbeelden. De minister hoopt, gezien de snelle groei tot nu toe. dat 'het proces nog veel meer kan op leveren'. Het kabinet zal aandacht blijven be steden aan het wegnemen van eventuele be lemmeringen en het oplossen van knelpun ten; meldt Dales. Haar ambtenaren overleggen daarom druk met gemeenten, provincies en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) over de vraag hoe gemeenten meer te zeggen kunnen krijgen over het geld dat ze binnenkrijgen. Om de moed erin te houden, overspoelt Dales de gemeenten met rapporten, info-bulletins en promotiemateriaal. Een voorbeeld daarvan is de videoproduktie 'Tante Sjaan gaat er tegenaan', die duidelijk moet maken wat sociale vernieuwing kan in houden. Mensen die hun eigen buurt op knappen, ouderen die thuishulp krijgen, en langdurig werklozen die weer werk vinden via de banenpools, vallen in de video te aan schouwen. De Rijksvoorlichtingsdienst zond al tientallen kopieën van de band naar buurt huizen en wijkcentra. Tante Sjaan' begint po pulair te worden. Kortom, een positieve voortgangsrapporta ge over de sociale vernieuwing. Maar de deel nemende gemeenten kunnen er niet vrolijk van worden. Uit de Troonrede en de Mil joenennota van deze week blijkt dat het kabi net zelfs bezuinigt op subsidieregelingen die van belang zijn voor het welslagen van de so ciale vernieuwing. Burgemeester H.H. Apo theker van Veendam, lid van het comité: „In het noorden van het land zijn via het regio naal beleid bijna vierhonderd langdurig werk lozen aan het werk bij allerlei welzijnsinstel- lingen. Nu wil minister d'Ancona van WVC een groot deel van het geld terugtrekken." Apotheker ziet meer beperkingen op zich afkomen. „Er zijn bezuinigingen aangekon digd op groot onderhoud, stads- en dorpsver nieuwing Heb ik via de sociale vernieuwing een conciërge in een verpauperde flat, en ver volgens gaat het herstel niet door vanwege be zuinigingen. Wat heb ik dan aan die conciër ge?", zegt Apotheker. WINDSTILTE Er zijn meer gemeentebesturen die er zo over denken. De 200 lokale overheden, vere nigd in het comité "Wij zetten door', stuurden vorige week een open brief aan het kabinet. „Er is", schreven ze, „een soort windstilte op de departementen, terwijl we een tornado hadden verwacht. Na het maken van de af spraken, is de regering moeilijk gaan doen." De gemeentebesturen hebben in Jan Schae-1 fer een medestander gevonden. „Wie nu op j de rem trapt, is niet goed bij zijn hoofd", zegt Schaefer.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 41