Binnenland CDA-kritiek op tol valt in steden slecht 'Dienstplichtige kan politie assisteren bij surveillance' Spilfunctie CDA kan doorbroken 'Kindermishandeling is niet normaal' Provincies noemen decentralisatie farce D wil weer geld ien van personeel lachtoffer roofmoord loet opnieuw getuigen 5 lig 21 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARCOT KLOMPMAKER SI AAK SMAKMAN FRANS VISSER 1 WIMENTIUS 3 Vanaf vandaag is de grootste bankfusie in de Nederlandse geschiedenis definitief een feit De Algemene Bank Nederland en de Amsterdam Rotterdam Bank zijn nu ook juridisch één. De topmannen R. Nelissen en R. Hazelhöff tekenden vandaag de contracten. M. Drabbe, W. van der Schoot en J. de Jong (vlnr), alledrie lid van de raad van bestuur, toonden gisteren alvast het 'produkt presentatie systeem', de groen-gele huisstijl die vanaf maandag alle 1472 kantoren van de nieuwe gigant siert foto anp cor mulder Zolang sociaal-economische kwesties de politieke discussie in Nederland blijven beheersen, kan het CDA zijn comfortabele positie in het midden behouden. Pas als onderwerpen als milieu en migratie de boventoon gaan voeren, kunnen de christen-democraten misschien worden verdre ven uit die positie die zij nu al bijna 75 jaar innemen. A. de Swaan, hoogleraar sociologie aan de Universiteit van Amsterdam, zei dat gisteren in Den Haag. Daar werd een symposium gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van D66. De Swaan vergeleek het Nederlandse partijstelsel met een elastiekje. In een sociaal-economisch span ningsveld worden 'socialen' en liberalen uit elkaar getrokken, waarbij de confessionelen en de De mocraten in het middden zitten. De christen-democraten hebben altijd een spilpositie ingeno men. Ze regeerden nu eens met 'socialen', dan weer met liberalen en bleven daardoor onmisbaar om een regeringscoalitie te vormen die stoelt op een parlementaire meerderheid. Volgens De Swaan kan die positie van het CDA alleen worden doorbroken als het elastiekje weer zijn oorspronkelijke ronde vorm aanneemt en als alle partijen een gelijke afstand tot elkaar krij gen. Daarvoor zijn bepaalde krachten nodig, en De Swaan ziet die vooral in de steeds dringender problemen rond de trek vanuit het oosten en zuiden naar het welvarende westen van Europa, en in de problemen rond de milieuvervuiling. Verder stelde de hoogleraar vast dat de politiek zich zozeer bezig houdt met details, dat er onbe weeglijkheid optreedt. Dilemma's worden ontlopen, met ieders aanspraak moet rekening gehou den worden en tegelijk moeten de bestaande machtsverhoudingen onaangetast blijven. Kinderen in de klas zijn jaloers op Marcel. Hij heeft rijke ouders, een mooie mountain bike en altijd genoeg geld op zak. In werke lijkheid is Marcel helemaal niet te benijden. Hij wordt voortdurend uitgescholden door zijn ouders en zijn vader vertelt aan ieder een dat hij Marcel heeft gekocht in een kin derwinkel. Hij zou hem het liefst willen rui len, maar dat kan niet meer. Marcel zelf droomt van een winkel waar je andere ou ders kunt uitzoeken. Marcel is maar een voorbeeld. Naar schatting wordt anderhalf procent van de Nederlandse jeugd, ongeveer vijftigduizend kinderen, binnen het gezin psychisch, li chamelijk of seksueel mishandeld. Veel van deze kinderen durven niet over hun proble men te praten. Uit schaamte, schuldgevoel of omdat ze niet beter weten en denken dat hun situatie normaal is. De Stichting Samenwerkende Organisa ties tegen Kindermishandeling (SOtK) be gint maandag een landelijke campagne om kinderen duidelijk te maken dat kindermis handeling niet normaal is. Onder het motto 'Over sommige geheimen moet je praten' wil de SOtK jongeren tussen de acht en veertien jaar stimuleren het zwijgen over kindermishandeling te doorbreken. Voor volwassenen is er eveneens een boodschap: neem kinderen die vertellen dat ze mishan deld worden serieus en schakel zonodig professionele hulp in. Volgens Cees Hoefnagels, één van de ini tiatiefnemers, wordt het de hoogste tijd dat er iets gebeurt. „In 1990 kwamen bij de Bu reaus Vertrouwensartsen 8223 meldingen van mishandeling binnen. Dat is slechts het topje van de ijsberg. We nemen aan dat er in Nederland tenminste vijftigduizend kin deren mishandeld worden." Deze kinderen moet duidelijk worden ge maakt dat ze het recht hebben om hun pro bleem naar buiten te brengen, vindt Hoef nagels. „Ze moeten gestimuleerd worden hun mond open te doen." Via filmpjes op tv, spotjes op de radio en advertenties in jeugd-, dag- en weekbladen hoopt de SOtK te bereiken dat de kinderen hun mond opendoen. Mishandelde kinderen zwijgen vaak uit loyaliteit aan hun ouders. De vader of moe der die mishandelt, doet dat niet voortdu rend en kan ook aardig zijn. Hierdoor denkt het kind vaak dat het aan hem zelf ligt en houdt het zijn mond. Bovendien het zijn en blijven je ouders, denken veel kinderen. Als kindermishandeling ontdekt wordt, komt dat in het algemeen door buren die bij de Riagg melden dat hun buurkind zo vaak huilt of door gymnastiekleraren die blauwe plekken ontdekken en dit doorge ven aan de schoolarts. Kinderen zelf klagen bijna nooit over mishandeling. De televisie speelt een belangrijke rol in de campage. Kinderen kijken vaak tv en praten daar onderling veel over. Er zijn vijf tv-filmpjes gemaakt. Het verhaal van Mar cel is er één. In 'Bang Om Naar Huis Te Gaan' staat kindermishandeling in het alge meen centraal. 'Het Boksertje' gaat over een broertje en zusje die vaak in elkaar worden geslagen en in 'Het Enge Huis' staat seksue le mishandeling centraal. RTL4, Tros, Avro, KRO en NCRV hebben al toegezegd de film pjes te zullen uitzenden. De campagne richt zich ook op volwasse nen. „Zij kunnen vaak niet geloven dat an dere volwassenen kinderen mishandelen. Ook zij zullen zich dus bewust moeten wor den dat het voorkomt. En vaker dan zij den ken", vertelt Hoefnagels. De SOtK heeft verder voor leerkrachten lesmateriaal en cursussen samengesteld, waardoor zij signalen van kindermishande ling sneller kunnen oppikken. De campag ne duurt een schooljaar. De stichting heeft niet de illusie dat alle gevallen van kinder- mishandeling in dat ene jaar zullen worden opgelost, maar hoopt wel dat er minder ge vallen als Marcel zullen zijn. De provincies zijn zeer ontevre den over de plannen van het ka binet om rijkstaken te decentra liseren naar de lagere overhe den. In die plannen komen de provincies er zeer bekaaid af. Voorkomen moet worden dat de operatie niet meer wordt dan een platvloerse bezuiniging. Dat zei P. Beelaerts van Blok land, commissaris van de ko ningin in Utrecht en voorzitter van het Interprovinciaal Overleg (IPO), gisteren in Maastricht bij de opening van het jaarlijkse IPO-congres. „De provincies hebben voor een bedrag van acht miljard gulden voorstellen gedaan om rijkstaken naar de provincie over te hevelen. Daarvan is voor niet meer dan ongeveer 300 miljoen overgenomen. En dan nog niet eens die voorstellen die echt de naam decentralisatie verdienen, maar meer het ver leggen van enkele geldstromen. Dat is ronduit onaanvaard baar", aldus Beelaerts van Blok land. Hij stelde dat medewerking aan de operatie niet geloof waardig is, als niet op ten min ste vier terreinen decentralisatie plaatsvindt: de jeugdhulpverle ning. waterstaat, de combinatie landinrichting, open-luchtre- creatie en natuurbeheer en de diensten van het ministerie van VROM (inspecties milieuhygië ne. inspecties ruimtelijke orde ning en de directies volkshuis vesting). Decentralisatie moet volgens de commissaris gepaard gaan met sterke deregulering. Winst door grotere efficiëntie mag wat hem betreft ten bate komen van het rijk, mits is aangetoond dat die winst zich ook inderdaad voordoet. Algemene kortingen op het Provinciefonds op titel van decentralisatie zijn niet aanvaardbaar, aldus Beelaerts van Blokland. De vliegbasis Ypenburg is niet meer. Gisteren werd het militaire vliegveld na vele decennia trouwe dienst officieel gesloten. Vele genodigden en een groot aantal luchtmachtmensen keken toe hoe de Nederlandse vlag voor de laatste keer werd gestreken. foto anp paul stolk Hirsch Ballin: Seksueel delict langer strafbaar DEN HAAG «GPP Minister Hirsch Ballin van justi tie wil de verjaringstermijn voor seksuele delicten met minderja rigen onder de 16 jaar verrui men. De verjaringstermijn be draagt nu twaalf jaar. Dat is vol gens de bewindsman te kort voor het langdurige proces van verwerking door de slachtoffers. Volgens de minister houdt die termijn geen rekening met de traumatische ervaringen van slachtoffers van seksueel mis bruik. Die spelen vaak pas jaren later op. Als het slachtoffer dan nog iets tegen de dader wil on dernemen, is het misdrijf vaak al verjaard. Oud-minister van defensie Stemerdink tegen beroepsleger De dienstplicht moet worden gehandhaafd, maar de dienst tijd zou gezien de veranderde internationale verhoudingen kunnen worden bekort tot vier maanden. Dienstplichtigen zouden zo nodig ook moeten kunnen worden ingezet voor politietaken, zoals surveillance en bewaking. Dat zei het PvdA-Kamerlid A. Stemerdink, voormalig minister van defensie, gisteren tijdens een conferentie in Rotterdam. De conferentie was georgani seerd door de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM), die 25 jaar bestaat' Stemerdink is fel tegenstan der van afschaffing van de dienstplicht Volgens hem kie zen politici makkelijker voor de inzet van een leger als het louter uit beroepsmilitairen bestaat. „De opvatting is nu eenmaal dat die er voor gekozen heb ben." Als er dienstplichtigen in het leger zitten, is volgens hem het maatschappelijk verzet veel groter, zeker als een oorlog lang duurt. Stemerdink zei zich „ontzet tend verbaasd" te hebben over „het ongelooflijke gemak" waarmee tegenwoordig geko zen wordt voor militaire oplos singen. Hij verwees naar de Golfoorlog, de plannen om van buitenaf militair in te grijpen in Joegoslavië en de suggesties om drugshandel op de Antillen en in Suriname met behulp van militairen een halt toe te roe pen. Het PvdA-Kamerlid zei zich zorgen te maken over het ont stane beeld van de Golfoorlog als een „schone oorlog". Daar door dreigt er volgens hem in de wereld eerder gekozen te worden voor militair ingrijpen. „Terwijl we er nu langzaam achterkomen dat er heel veel slachtoffers zijn gevallen, on danks die prachtige beelden van zeer precies gerichte kruis raketten.' Stemerdink wees er op dat de zogenoemde waarschuwings tijd, de periode waarin een leger vollledig inzetbaar moet zijn, na het einde van de Koude Oorlog veel langer is geworden. Toen men nog uitging van een acute dreiging vanuit het Oostblok bedroeg die enkele dagen, ter wijl volgens Stemerdink die pe riode nu veel langer is gewor den, en zelfs enkele jaren be draagt. Daarom pleit hij voor een ver dere verkorting van de dienst plicht, die nu twaalf maanden bedraagt, bijvoorbeeld tot vier maanden. UWSLIJN euwe apparatuur spaart proefdier Utrechtse universiteit wordt maandag een nieuw appa- gebruik gesteld dat veel proefdieren voor biomedisch on- joek het leven zal redden. Met de 'kernspinresonantie' kun- onder meer doorsneden worden gemaakt van levende die- planten, vruchten en organen. Deze techniek schaadt de 'fdieren niet. Gemeten kan onder meer worden welk effect medicijn op een proefdier heeft. Tot nu toe moesten proef- •en in het belang van het onderzoek dood worden onder- it. Met de nieuwe techniek is tijdelijke narcose voldoende. reepjescode op koeien ërland is binnenkort weer een oud ambacht armen dat van schetsen Vanaf 1 oktober moeten alle runderen een streep- code hebben, waarmee het dier kan worden geïdentificeerd ls een mens aan de hand van zijn paspoort. Het natekenen de koe door de schetser is daarmee overbodig geworden. Ie- rund krijgt in het vervolg een plaatje met streepjescode in echercheur zou corrupt zijn |i rechercheur van het Amsterdamse politiebureau IJ-tunnel is i buiten functie gesteld. De man wordt ervan verdacht enningen te hebben aangenomen van een uitvaartcen- n Amsterdam-Zuid. Hij zou het centrum hebben getipt als fcijn gebied een overledene werd aangetroffen van wie geen hilie kon worden achterhaald. Men hoopt het onderzoek te- i binnen enkele weken af te ronden. ekpartij in Schutterswei t Alkmaarse huis van bewaring Schutterswei, dat is inge- r de opvang van in totaal 78 illegale vreemdelingen, is ji op uitzetting wachtende man zwaar gewond geraakt. De di van Schutterswei maakte dat gisteren bekend. De verwon- i werden toegebracht door een 'dolgedraaide' man die ji 40 centimeter lang mes uit de keuken had gesmokkeld. an blijft verdacht van moord 49-jarige vrachtwagenchauffeur uit Assen wordt er nog s van verdacht iets te maken te hebben met de ontvoering gewelddadige dood van een 11-jarig meisje uit het Noord- indse Blokker. Volgens de Hoomse politie is de man nog aangehouden. In het belang van het onderzoek wil de poli- verder niet ingaan op vragen over de verdenking. Een woord erder ontkent dat het onderzoek op dood spoor zou zitten. efensie winkelt voor half miljard t ministerie van defensie wil voor ongeveer 500 miljoen gul- nieuwe radio's kopen ter vervanging van de in het begin ja- zeventig aangeschafte 'combat net radio's'. Dat is communi- ie-apparatuur voor afstanden van drie tot dertig kilometer die ;ebruik is bij de landmacht. Defensie heeft voorlopig zo'n )0 nieuwe radio's nodig, zo schreef staatssecretaris Van Drst tot Voorst gisteren aan de Tweede Kamer. ederlandse inflatie hoog in EG inflatie in Nederland is in augustus met 0,4 procent toegeno- behoort daarmee tot de koplopers in de Europese Ge- ienschap. De gemiddelde prijsstijging in de EG bedroeg in die land 0,2 procent. Alleen Portugal had met 0,6 procent een e geldontwaarding. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde van het EG-bureau voor de statistiek. i D wil met de vakbonden voorstel om de nemers opnieuw loon te i inleveren om de waren- jsketen op de been te hou- Dat heeft bestuurder J. - van de Unie BLHP gis- ivond laten weten, t personeel heeft voor dit genoegen genomen met k minimale loonsverhoging, r Weber betwijfelt of men bereid zal zijn tot offer. Bestuurder L. i de Diensten- I FNV heeft al gezegd een le" looneis van zo'n 4,5 i V D te zullen De directie van Vroom Dreesmann blijft overigens weigeren om te garanderen dat bij de komende reorganisatie geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Dit heeft een woordvoerder van de Dien stenbond FNV gisteren gezegd na een gesprek met de V D- directie. Bij V D was nie mand voor commentaar be reikbaar. De bonden raadplegen vol gende week woensdag hun le den over mogelijke acties om V D onder druk te zetten. Het verlieslijdende bedrijf schrapt 450 van de 1100 arbeidsplaat sen in hogere functiegroepen van het winkelpersoneel. vees tegen Tsjechoslowaken verdaagd de Slowaakse hoofdstad komt. Men toonde er echter begrip voor dat hij liever niet oog in oog staat met de verdachten. De verdediging, die nog niet in de gelegenheid is geweest vragen te stellen aan het slacht offer, moet nu een vragenlijst maken. Die zal door de Neder landse politie en justitie aan de man worden voorgelegd. De Slowaakse autoriteiten willen er echter bij aanwezig zijn om aanvullende vragen te kunnen stellen. De Nederlandse justitie was gisteren nog niet op de hoogte van het voornemen van de rechtbank. De vijfde zittingsdag bracht weinig nieuwe feiten aan het licht. Beide verdachten blijven elkaar beschuldigen van de moord op de vrouw en de po ging tot moord op haar echtge noot. stadsrechtbank van Bratisla- heeft gisteren besloten dat i nieuw verhoor van een 28- ge man uit Kerkrade nood- celijk is. De man en zijn echt- lote werden eind augustus ig jaar het slachtoffer van roofoverval. De vrouw werd arbij verkracht en gedood. De raakte zwaar gewond. Het litpaar was destijds met 'een mper op vakantie in Oosten- Je rechtbankpresident heeft teren op de vijfde en voorlo- laatste zittingsdag van de tegen wvee Tsjechoslo- akse verdachten besloten dat rechtbank, inclusief verdedi- officier van justitie, wel- tar Nederland reist. Het fst ziet men in Bratislava dat i uit Kerkrade zélf naar ten Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Bestuurders neigen naar rekening-rijden De meeste randstadbestuurders zijn niet gelukkig met de kritiek die de CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft op onderdelen van het tolplan van verkeersminister Maij- Weggen. De punten die voor het CDA niet door de beu gel kunnen, vormen voor de verkeerswethouders in de randstad juist min of meer voorwaarden om met de tol heffing akkoord te kunnen gaan. DEN HAAG. ANP overwegend elektronisch wordt betaald. Daarnaast wil de mi- Volgens het CDA mogen de tol- nister ook op sluipwegen elek- gelden, die Maij vanaf 1995 op tronisch tol te heffen, waardoor vermeden wordt dat automobi listen uitwijken. Het CDA vindt 24 plaatsen rond de grote ste den wil gaan heffen, uitsluitend worden besteed aan verbetering die aanpak verdacht veel op van het wegennet. Maij wil kening-rijden lijken, daarentegen een deel van da geld bestemmen voor verbete ring van het openbaar 'e stadsgewesten, De grote steden zien daarin geen bezwaar. Zowel het Regio naal Overleg Amsterdam (ROA) als de VervoerregioDen Haag De steden staan op dit punt geeft onomwonden te kennen achter de minister. De Utrecht se verkeerswethouder Schou ten, zelf ook CDA-lid, noemt het standpunt van de fractie 'merk waardig'. „Iedereen is gebaat bij een goed verkeers- en vervoers beleid. Daarbij hoort ook het openbaar vervoer." Verder vreest het CDA dat Maij via een achterdeur het re kening-rijden weer wil binnen halen. Dat systeem hield in dat op 140 plaatsen in de randstad tol geheven zou worden door passerende auto's elektronisch te identificeren, waarna de ken tekenhouder een accept-giro te voelen voor rekening rijden dan voor 'klassieke' tol heffing. Ook Schouten noemt elektronische tol op sluipwegen „voor de hand liggend". Hij hoopt dat op die manier tevens het al bestaande sluipverkeer wordt teruggedrongen. Die gedeelde voorkeur voor rekening-rijden betekent overi gens niet dat de randstadbe stuurders op één lijn zitten als het over tolheffing gaat. Het ROA en Utrecht stellen zich on der voorbehoud gematigd posi tief op. De Vervoerregio Den Haag heeft Maij laten weten krijgen toegestuurd. CDA vooralsnog afwijzend te staan tegenover haar plannen. De re gio wil dan ook niet meewerken aan de regionale stuurgroepen, die volgens Maij de tolheffing moeten voorbereiden. Dat laatste geldt ook voor Rotter- en PvdA i men vanwege de hoge kosten en de fraudegevoeligheid naar de prullenbak. De huidige plannen van Maij gaan er echter van uit dat op de 24 aan te leggen tolpleinen dam.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3