Personeel Plus v; Het arbeidsbureau als 'headhunter' t/ Communicatie is het toverwoord ADMINISTRATIEF mm Zaterdag 21 september 1991 Samenstelling, eindredactie en coördinatie: WILLEM SCHRAMA JAN VAN DER NAT INEKE VAN DER N Vormgeving: RUUD VOGELESANG RALPH KLEINHOUT Vervolg M. van Baaren (44), Oegstgeest Gewenste functie(s): boekhou- Opleiding/ervaring: mulo-A rr Marleen Hoorn (19), Zaandam Gewenste lunctie(s): admini stratief in de omgeving van Zaandam/Amsterdam stratief/secretarieel in de regio Zaanstreek Opleiding/ervaring: gewerkt op T dm, Louise Oosterling (36). Zaandijk Gewenste functie(s): part-time baan alsafdelmgs-secretares- se (32 uur) in de Zaanstreek Opleiding/ervaring: ulo. Schoe- cieel, administratief medewer ker, bankmedewerker in de re gio's Leiden, Den Haag, Haar- a Mulder-De Jongh (28). 'O -7*8* Gewenste functie(s): admini stratief, baliemedewerkster bank m de regio Zaans treek/Amsterdam G. Knetsch (50), Abbenes Gewenste functiets): mede werkster financiële admini stratie (30 uur per week) in d regio Hoofddorp/Leiden financiële administratie Caroline Hoekzema (20), Opleiding/ervaring: mavo, meao (commerciële richting), typen; enige ervaring op administra te Miranda Terpstra (17), Haarlem Gewenste functie(s): in de ad- minstratieve sector, typiste in de regio Haarlem of Hoofddorp Opleiding/enraring: acht certifi caten van Instituut Van der Velde (typen, steno, notuleren. Engels, Duits, Nederlands, WP 5.1 en kantoorpraktijk) Caroline Schaad (26), Gewenste functiets): admini stratief medewerkster in Haar lem e.o en via uitzendbureau Arjan Kuijper (24), Krommenie Bij het arbeidsbureau schrijft de werkloze zich in en stroopt de bakken af op zoek naar een baantje. Ook de werkgever klopt er aan, op jacht naar de ideale werknemer. En als ze elkaar niet vinden? Jammer dan. De compu ter van het arbeidsbureau pro beert te koppelen, maar daarna houdt het op. Met de moeilijk vervulbare vacature moet de werkgever zelf de boer op. Meestal zoekt hij dan iemand die al een baan heeft. En die vind je niet in het bestand van het ar beidsbureau. Behalve bij het arbeidsbureau Waterland in Purmerend. Daar gaan ze actief de markt op om een bedrijf aan personeel te hel pen. Eigenlijk geen taak voor een arbeidsbureau, want dat is er in de oogen van velen puur om werklozen aan de bak te helpen. Bovendien stuurt het arbeidsbu reau nog een rekening ook voor het werk. Commercie. „Ja, zo redeneerden vroeger ook de zachte, de geitewollensokken bureaus. Die werkten voorname lijk vanuit de doelgroep werkzoe kenden. Wij hebben altijd twee klanten gehad. Werkzoekenden èn werkgevers. Veel GAB's den ken dat het bedrijfsleven hen no dig heeft, maar andersom is dat ook het geval", zegt Ineke Beuse, consulent werving en selectie. Samen met consulent Pieter Roozendaal is ze de helft van haar tijd bezig met personeels- weiying en selectie voor bedrij ven die de werknemers van hun gading niet in de computer van het bureau aantreffen. SCHOORVOETEND BEGAF het arbeidsbureau Waterland zich in 1988 op het pad van de commer ciële werving en selectie van per soneel voor werkgevers. „We werden in toenemende mate ge confronteerd met een vraag naar personeel voor midden- en ka derfuncties. Er werden vooral hts-ers, mts-ers en mensen met heao of meao gevraagd. Mensen zelf ook de sfeer proeven, want dat moet ik kunnen overdragen op de klant", aldus Pieter Roo zendaal die de meeste selectiege- sprekken voert Samen met het bedrijf wordt een advertentie tekst opgesteld en het arbeidsbu reau doet een media-advies. Voor personeel in 'de metaal' wordt bij voorbeeld stevig gead verteerd in de regio rond IJmui- den. DAT BEDRIJVEN MOETEN beta len voor de werving en selectie is voor arbeidsbureaus niet alle daags. „De andere diensten zijn gratis en voor niets, maar nu hiervoor betaald wordt zeggen bedrijven: 'Dat hadden jullie al veel eerder moeten doen'. Veel werkgevers hebben toch zoiets van: als het niks kost zal het ook wel niks wezen." Het standaardtarief is 4800 gul den (exclusief advertentiekos- ten). Daarvoor wordt een profiel schets gemaakt, advertentie teksten worden samengesteld, er wordt telefonische informatie ge- gevenen, de brieven worden be handeld en veel administratieve romslomp geregeld. Het 'echte' werk is de selectie. Na een schriftelijke selectie volgt er voor de kanshebbers een gesprek op het arbeidsbureau met de consulent Wie daarna nog in de markt is (meestal twee of drie ge gadigden) gaat voor een tweede gesprek naar het bedrijf, samen met de consulent. „De uiteinde lijke keuze maakt het bedrijf. Wij proberen die keus wel zo duide lijk en overwogen mogelijk te la ten maken. Er zijn werkgevers die duplicaatjes van zichzelf zoe ken of die ergens op vallen. Na afloop van de gesprekken ga ik altijd zitten plussen en minnen met de functie in het achter hoofd. Maar de uiteindelijke keus maakt de werkgever", zegt Pieter Roozendaal. Verder dan 'headhunten' wil men overigens niet gaan. „Dèt is de grens. De werkgever is im mers klant, en dan kim je niet bij een andere werkgever een goede produktieleider wegkopen." lnformatUr02990-3200l Marian Bnmtink (24). Zanrhroort WP4.2,5.0, VOX 3200 m J.Brouwer-Falkema (43), Zoeterwoude-Rijndijk Gewenste functietsh boekhoud kundig medewerkster of in representatie- Opleidingfervaring: hbs. PD boekhouden, deb.adm en boekhouder/kassier in hotel be- Karine Jansen (22). Leiden Gewenste functiefs): adm baan met veel persoonli|k contact, bijv. baliemedewerkster bij een bank Opleiding/ervaring: havo. ty pen, deelcert. MS DOS en vwo (Nederlands. Duits, Engels, geschiedenis) Anthony Brinks (26). Oegstgeest Gewenste functie(s): admim stratief met toekomstperspec tieven bi| voorkeur op logistiek M. de Groot (20), Leiden Gewenste functied): admim - stratief met computers of fi nancieel werk. Geen voorkeu voor feg» Caroline Biesheuvel (25). (3 jaar), typen; a bi) diverse bednjven, de laatste ti|d als uitzendkracht Anita Azier (20), Laidtn Gewerwte functietsh admini stratie! of secretarieel in la den eo. Tl ms van WP 5.0/5.1typevaar- dighad en enige boekhoud kundige kennis. ti|deli|k in dienst gem. Laden Gewemn fvncted)-. admini stratief, receptioniste/telefo niste m Haarlem eo Opleiding/ervaring: Ihno. meeo. typvaardigheid en ervaring met tekstverwerking; adm. ervaring bi| voorkeur in Alphen aan di Jane Gray (20), Haarlem Gewenste functied): admim- L Pieter Roozendaal maakt de eerste selectie in gesprekken met belang stellenden die op de advertentie van het arbeidsbureau reageren. FOTO» MARCO BAKKER die over het algemeen al een baan hebben. De werkende werkzoekende, de positieverbe teraars. Kortom, mensen die on zichtbaar voor ons zijn", aldus Ineke Beuse. „Bedrijven hebben we altijd al als klant behandeld, dus wilden we dit probleem wel oplossen. We wilden geen nee verkopen. We hadden al een la tent commercieel denken en dat hebben we verder ontwikkeld." Het werk van de afdeling werving en selectie van het arbeidsbu reau is vergelijkbaar met dat van ieder commercieel bureau dat zich op dit gebied begeeft, maar de Waterlanders gaan 'dieper', zoals ze zelf zeggen. En voor minder geld. „We steken er veel energie in. Er wordt een bedrijfs bezoek gebracht, er komt een functieprofiel op tafel en we be stoken de werkgever met tiental len vragen om de functie-eisen goed boven water te krijgen. We willen ook precies weten hoe de organisatie in elkaar zit. Ik wil Iedere maandagmorgen komen de Mita-medewer- kers op hun eigen afdeling bij elkaar. De zogenaamde 'mon- day morning meetings'. Het doel: stimuleren van onderlinge com municatie. Zaken van de afgelo pen week worden besproken, maar ook persoonlijke dingen die de werknemers hebben mee gemaakt komen over tafel. Het wel en wee van de Mita-family gaat de directie zeer ter harte. Het Japanse bedrijf Mita heeft in middels tien vestigingen in Euro pa en doet goede zaken in kopi eerapparaten, laserprinters en faxen. De Europese vestiging staat-in De Hoek, nabij Hoofd dorp in de gemeente Haarlem mermeer. Er werken 150 men sen, van wie 35 procent Japan ners, verder Britten, Fransen, Ca nadezen, Zwitsers en nog een handjevol Nederlanders. De voertaal binnen het bedrijf is En gels. Mita Europe heeft 'vier poten'. De sales-afdeling doet de ver koop van apparatuur aan impor teurs in Europa, het Midden- Oosten, Afria en het voormalige Oost-Europa. Dan is er de fysieke distributie, daaronder wordt ver staan: de inkoop, het magazijn en het z.g. shipping(gereed ma ken van douane- en vervoersdo cumenten). Daarnaast zijn er de afdelingen technical (kwaliteits controle), administratie, accoun ting, personele organisatie en al gemene zaken. Voorts is er nog een technische afdeling waar steeds trainingen worden gege ven aan techneuten voor het on derhoud aan de machines van de klant. P. van Donselaar, manager per soneelszaken en algemene zaken doet uit de doeken waarom het personeel een Mita-gevoel heeft. „Belangrijk voor ons is dat de mensen gemotiveerd zijn. Alles gericht op de mens. Kijk, de term harmonieus is een statisch be grip. Wij gebruiken daarom hier de term melodie, dat betekent voor ons beweging en we probe' Bij Mita werken Zwitsers, Canadezen, Fransen, Amerikanen, 35 procent Japanners en nog een handjevol Ne derlanders. UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER CONCREET HOUDT DEZE filo sofie in dat ieder personeelslid een takenpakket heeft en dat hij of zij zelf bepaalt hoe dat wordt uitgevoerd. „Ons personeel zit dus niet in een keurslijf en er hangt geen chef continu in de nek te hijgen. Daardoor zijn mensen veel gemotiveerder en ook veel inventiever. Ze komen soms op de meest waanzinnige ideeën, die heel goed bruikbaar zijn. Zo'n organisatie als de onze draait op creativiteit, inventivi teit, vrijheid en eigen verant woordelijkheid. Natuurlijk wor den er wel eens fouten gemaakt. Dan kijken we gezamenlijk wat we er aan kunnen doen. Wij vin den dat een vorm van ervaring opdoen voor onze mensen. Je kunt dat later altijd weer gebrui ken." Om deze filosofie ook in de prak tijk in stand te houden wordt Van Donselaar geassisteerd door de heren B. van der Voet, hoofd algemene zaken en C. 't Hart, hoofd personeelszaken. Veran dert er iets binnen de organisa tie, dan gaat het team om de ta fel zitten om te kijken hoe de kwaliteit, creativiteit en vrijheid van de medewerkers toch ge waarborgd kan blijven. „Dat houdt in dat we heel nauw sa menwerken." Waar de Mita-medewerkers ook niet rouwig om zullen zijn, is hun 35-urige werkweek en het feit dat zij voor een 40-urige werkweek betaald krijgen. Daar komt nog bij dat ze gemiddeld 5 procent meer betaald krijgen dan mensen die in een vergelijkbare branche werken. „Ja, die 35-urige werkweek is 17 jaar geleden in gevoerd toen de Japanners hier in Nederland begonnen. Zij dachten dat wij hier 35 uur werk ten. Dat was dus niet zo, maar zij hebben dat toch maar gehand haafd." Een bijkomend voordeel is nog dat de pensioenregeling en de ziektekosten voor 100 pro cent voor rekening van de werk gever komen. WAAR DE TOP VAN het bedrijf ook veel-waarde aan hecht is dat de medewerkers een goede ge zondheid genieten. Daarom is er een 'company-doctor' aange trokken, die iedereen één keer per jaar binnenstebuiten keert (een z.g. check-up). „Gezonde mensen houden het bedrijf ge zond", zo menen de drie heren. Ook wat betreft de inrichting van het pand en de omgeving is reke ning gehouden met het feit dat de mensen zich lekker moeten voelen. Het daglicht stroomt overal rijkelijk naar binnen, er is veel groen en waterpartijtjes. Er hangt een rustige, prettige sfeer. Ook in het magazijn, waar men niet de gebruikelijke kleuren grijs of bruin aantreft, maar vrolijk geel en blauw. De tuin om pand heen is helemaal in het Ja pans uitgevoerd. Vijvers, rotsen watervalletjes en veel groen. Het verloop onder het personeel is met al deze prettige elementen dan ook niet groot. Niettemin is er regelmatig werk voor maga zijnmedewerkers. En toch ook wei één keer per half jaar is er een vacature op management- gebied. „Als Mita-Nederland van start gaat - we zoeken alleen nog een geschikte locatie in deze gio - dan zullen we nog zo'n ven vacatures hebben." lnformatie:020-6540000

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31