Feiten Zadar wacht angstig af Regeringsleider Saksen huist tevreden in commune Zaterdag 21 september 1991 Redactie: 023-1 H ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT EN MENINGEN Oude Kroatische havenstad van alle kanten bedreigd De barbaren staan voor de stad. Elk moment kan een enorm bloedbad worden aangericht. En er is nie mand die een hand uit steekt. Explosies, geweer vuur en geloei van het luchtalarm omlijsten de noodkreet van burgemees ter Ive Livljanié van Zadar. De Kroatische kustplaats wordt van alle kanten be laagd door Servische en Joegoslavische militairen, die ook in het oude ves tingstadje aan de Adriati- sche zee nog een aantal ka zernes hebben. De marine heeft de haven afgesloten. Livljanié heeft de evacua tieplannen voor een deel van de 134.000 inwoners klaar liggen. LEIDEN HANS JACOBS De slag om de kust is door de Serviërs in feite al gewonnen. Tussen de zee en de Servische en Joegoslavische posities zijn nog maar een tiental kilome ters. De doorbraak kan elk mo ment tot stand komen. De be langrijkste dorpjes langs de kust zijn reeds door de inwoners ver laten. Alleen een handjevol gar disten en militia-troepen wan delen nog door de spookachtige straten. Een aantal maanden geleden, toen Kroatië zich in een referen dum nog moest uitspreken over de onafhankelijkheid („binnen Joegoslavië", aldus de burgerva der), verwachtte Livljanié nog een vredige oplossing voor het 'probleem' dat Kroatië had met de federale regering en Servië. Er moest binnen Joegoslavië een herverdeling van gelden plaatsvinden. Kroatië wilde niet langer meebetalen aan de geld- verkwisting in Belgrado en het arme zuiden van het land. „Er komt een oplossing", zei Livlja- nic toen optimistisch. Zelfvertrouwen De burgemeester straalde zelf vertrouwen uit. Niet lang daar voor was hij terecht gekomen in het door de Italianen gebouwde gemeentehuis aan het histori sche Volksplein in het hart van Zadar. De zichzelf democra- tisch-nationalistisch noemende Kroatische HDZ had ook in Zadar de verkiezingen met overmacht gewonnen. Livljanié, onder het bewind van maar schalk Tito nog voor zijn afwij kende politieke ideeën opgeslo ten, schortte zijn werk als do cent Italiaans en Frans op, om de stad met een bevolking van 84 procent Kroaten en tien procent Serviërs te gaan be sturen. Sinds begin deze week bevindt de minzame burgervader zich in de vuurlinie. In mei waren er al rellen geweest tussen Kroaten en Serviërs, maar nu is het ernst. „Ik ben bang", bekende hij maandag aan een verslagge ver van het Franse dagblad Le Monde. Kort daarvoor had de Joegoslavische marine de zeven belangrijkste Kroatische haven steden Rijeka, Pula, Zadar, Sibenik, Split, Ploce en Dubrov- nik geblokkeerd. In zijn stad werd in navolging van andere Kroatische steden geschoten. De commandant van het fede rale garnizoen, Trjko Zdravkos- ki, dreigde met een bombarde ment op de stad als zijn troepen niet met rust zouden worden gelaten. Tegelijkertijd koos het leger po sitie bij het vliegveldje van Zadar, waar de dienstdoende Kroatische gardisten gevangen werden genomen. Het vliegveld van Zadar stelt overigens niet veel voor. De kleine landings baan kruist'de autoweg, zodat een luchthavenfunctionaris de slagbomen eerst moet sluiten alvorens een toestel naar de aankomsthal kan rijden. Maar het vliegveld was na het instel len van de blokkade wel de laatste open verbinding met de buitenwereld. De weg over land was met de verovering van de brug bij Maslanica al onder Ser vische controle. Onherbergzaam De achter de kuststeden liggen de onherbergzame bergruggen hebben de bewoners van de Dalmatische kust altijd ge dwongen om het zicht gericht te houden op zee. De onderlin ge contacten verlopen over wa ter sneller dan over land. Als de Serviërs erin slagen om Zadar in te nemen en volgens de Süd- deutsche Zeitung is dat het doel is de toekomst van zuidelijke steden als Sibenik én het geïso leerde Dubrovnik ongewis. Sibenik is de afgelopen week al het toneel geweest van hevige gevechten. Dikke rookpluimen hingen boven de stad, die van twee kanten wordt belaagd. Vanuit Krajina, het door Ser viërs autonoom verklaarde ge bied langs de Kroatisch-Bosni sche grens, en door de kanon neerboten van de federale mari ne. De kathedraal is getroffen en delen van de stad liggen in puin. „Dat kan hier ook gebeu ren", meldt Zadars burgemees ter, die Italië om hulp heeft ge vraagd. Alle beschikbare boten zijn gevorderd. Vrouwen, kinde ren en bejaarden moeten wor- In mei sneuvelden in het op een schiereiland gelegen Zadar de rui ten van Servische winkels. Nu wordt de stad van twee kanten bedreigd door Serviërs en Joego slavische troepen. FOTO HANS JACOBS den geëvacueerd wanneer de aanval op de stad wordt ingezet. „Iedereen die zich niet kan ver dedigen moet weg", vindt Livl janié. Zo'n 6000 inwoners zijn reeds gevlucht. Italië behandelt ze beter dan de vluchtende Al banezen enkele weken geleden. Italië heeft in Belgrado druk uit geoefend óp de Joegoslavische autoriteiten om van verder ge weld in de kuststreek af te zien. De Italianen onderhouden nog altijd een bijzondere band met een stad als Zadar, dat tot aan het einde van de Tweede We reldoorlog onder de naam Zara in Italiaanse handen was. Venetië Het 3000-jaar oude Zadar, dat al heel wat namen en bezetters (Grieken, Romeinen, Avaren, Kruisvaarders, Venetianen, Hongaren, Fransen, Italianen, Duitsers) heeft versleten, was honderden jaren lang voor Ve netië een belangrijke vesting. Zara moest de handel op het Midden-Osten vrijwaren van pi raten en inmenging van buiten af. De Italiaanse invloed is overal in de stad en langs de kust nog te zien, ondanks het feit dat Zadar tijdens de oorlog voor tachtig procent werd ver nield. „Zo'n ramp mag ons niet op nieuw treffen",'verzucht Livlja nié. De geschiedenis staat ech ter niet aan zijn kant. "Vanaf de vroege Middeleeuwen waait de naam van Zadar als een bloedi ge en vuurrode wimpel, door ge jammer en geween van kinderen en vrouwen in de puinhopen be geleid, door de wind van de ge schiedenis," schreef de schrijver Miroslav Krleza. Zadar wacht angstig af op wat er nu weer komt. AMSTERDAM RONALD FRISART Michael Baumann leefde eind jaren zestig in een woongroep; Kurt Biedenkopf doet dat sinds vorig jaar ook. Gewoon twee Duitsers in een commune, de een in Berlijn, de ander in Dres den. Toch is er een verschil: 'Bommi' Baumann ontwikkelde zich tot lid van de terreurgroep Beweging van de Tweede Juni het kleine broertje van de Rote Armee Fraktion terwijl Biedenkopf burgerman, chris ten-democraat en minister-pre sident van Saksen is. Biedenkopf leidt de eerste en enige woongemeenschap van Duitse bewindslieden. Dresden, de hoofdstad van de deelstaat Saksen (vroeger in de DDR), heeft maar weinig echt goede woonruimte. Toen de CDU vo rig najaar de absolute meerder heid veroverde in Saksen kon regeringsleider Biedenkopf een ruime residentie met uitzicht over de Elbe betrekken. Veel -an zijn medewerkers (vaak af komstig uit het westen van Duitsland) moesten zich echter behelpen met een treurig be staan in een hotel. Biedenkopf (61) vond dat onge past en nodigde de gedupeer den uit om hun intrek te nemen in zijn ruime villa, Sche- venstrasse 1. Sindsdien leidt hij een woongemeenschap van 12 mensen, onder wie zijn.vrouw Ingrid, zijn 83-jarige schoon moeder Rita Ries, haar blinde dwergpoedel Anton (12), minis ters en staatssecretarissen. Een luxe commune is het wel. De dames en heren hebben een lijfwacht, twee kelners, twee werksters en een tuinman. Het meubilair in het voormalige Stasi-gastenverblijf is een alle gaartje. Een deel is overgeno men van de DDR-inlichtingen- dienst, andere spullen hebben de bewoners zelf meegenomen en Ikea-produkten completeren het geheel. Het huishouden wordt bestierd door Biedenkopfs echtgenote, die veel boodschappen zelf doet. Het winkelwagentje wordt dan geduwd door de lijfwacht. Kurt Biedenkopf (links) met bondskanselier Kohl. Mevrouw Biedenkopf heeft vol gens het Duitse weekblad Der Spiegel een voorkeur voor na- tuur-produkten. Maar toen de Biedenkopfs op een avond de echtelijke sponde hadden opge zocht, beklaagden sommige medebewoners zich tegenover Der Spiegel- verslaggever over darmkrampjes als gevolg van de )k de huur houdt Inge Bie denkopf nauwkeurig bij. Zo moet regeringslid Annemarie Wiemer voor haar kamer van acht vierkante meter 170 mark per maand betalen. Pas als ie mand elders woonruimte vindt, kan worden doorgeschoven en mag Wiemer op een grotere ka mer hopen. Niet zonder reden doet hun huidige onderdak sommige bewoners denken aan hun studententijd. Zelfs met de drankvoorraad gaat het als in een studenten huis. Wie een flesje uit de koel kast haalt, noteert dat in een schrift. Staatssecretaris Nowak (cultuur) vindt de commune koelkast echter maar zozo. Hij ARCHIEFFOTO zweert bij donker Beiers bier van het merk Pikantus. Veilig heidshalve bewaart hij dat in een koelkast op zijn kantoor, zodat zijn huisgenoten zich er niet aan kunnen vergrijpen. Regeringschef Biedenkopf mag dan volhouden dat zijn residen tie een soort hotel is, zelfs zijn schoonmoeder geeft toe dat het „hier toch wel wat dieper gaat". Ze wil echter niet dat de indruk wordt gewekt dat het haar be valt, „anders denken de mensen dat ik hier een wild leven leid". Zo wild als in de jaren-zestig communes gaat het er in Dres den natuurlijk niet aan toe. Maar toch.Aan de ene kant was het politiek, de mensen hadden een politiek ideaal. Aan de andere kant hadden ze dat Samenleven." Het is perfect van toepassing op de Biedenkopf woongroep. Maar het was 'Bommi' Baumann die dat in 1975 schreef, en hij doelde op de Berlijnse Kommune I, het milieu dat terroristen voort bracht. Israëlische soldaat loopt in liefdesval Zadar is bang gen de bewapening en zelfde lot als Osijek en Petrinja (foto), steden in het noorden v organisatie van het federale leger en de Servische eenheden. THE INDEPENDENT Een Israëlische sergeant, wiens stoffelijke resten eerder deze maand als onderdeel van de re- centelijke onderhandelingen over de vrijlating van gijzelaars naar Israël zijn verstuurd, werd verleid door een aantrekkelijke vrouw die voor een radicale groep van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO werkte. Op die manier werd hij in ge vangenschap en naar zijn uit eindelijke dood gelokt. Dit zeld zame voorval van een succesvol Palestijns spionagegeval is deze week aan het licht gekomen. Officieel hield het Israëlische le ger vol dat sergeant Samir As sad, die sinds 1983 werd ver mist, was ontvoerd, toen de Is raëli's nog een flinke strook in Libanon bezetten, tot de bui tenwijken van Bayrut aan toe. In werkelijkheid is hij 1 n/.l/\r\nn mi tisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP) werkte. Zij had hem vergezeld op romanti sche tripjes in Galilea en een bezoek gebracht aan het dorp Beit Jann, waar zijn familie van daan kwam. Wat hij niet wist, was dat zij een aanhangster was van de links- radicale Druzen in de Libanese politiek en een agente was ge worden van de DFLP. Toen hun relatie in het yoorjaar van 1983 opbloeide, kreeg ze bevel van de groep om een val te zetten. De volgende keer dat hij een be zoek bracht aan haar dorp, werd hij opgewacht door gewa pende mannen en verdween. De Israëli's zetten heimelijk een massale zoekactie op poten, maar tevergeefs. Inmiddels maakte de DFLP be kend dat de sergeant hun gijze laar was en dat hij slechts in le ven zou blijven zolang de Israë lische luchtmacht haar bases in het noorden van Libanon niet zou bombarderen. Maar in 1984 trof de luchtmacht een DFLP- basis in de buurt van Tripoli en zei de groep dat hij bij de aanval was omgekomen. Zeven jaar la ter kwam het lichaam van ser geant Assad vanuit Wenen thuis in het ruim van een vliegtuig van de Israëlische luchtmacht, na een overeenkomst waarvoor was bemiddeld door het Rode Kruis. Om het verhaal kloppend te maken, moest nog een laatste leugen worden ontmaskerd. De pathologen-anatoom van het leger stelden vast dat de ser geant niet bij de aanval was ge dood. Zij kwamen tot de con clusie dat hij als vergeldings maatregel in koelen bloede was neergeschoten. Daarop stuur den zij zijn stoffelijke resten naar huis in Beit Jann, waar mi nister Levy (buitenlandse za ken) een lofrede hield en de fa milie Samir Assad naar zijn laatste rustplaats droeg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2