Sport LFC: seizoen duurt nog lang Leerzame nederlaag van hockeyers tegen Australië Boebka en Henkei grootverdieners Roda JC verzuimt RKC af te slachten Zaterdag 21 september 1991 DEGRADATIE behoort in theorie nog tot de moge lijkheden voor de Neder landse hockeyers, die met 4-3 klop kregen van Australië NIEUWSLIJN Koevermans geeft het goede voorbeeld MEXICO-STAD Mark Koevermans heeft de Nederlandse ten- nisploeg in de promotiewedstrijd tegen Mexico op voorsprong gezet. De 23-jarige Rotterdammer versloeg gisteren in Mexico- Stad op gravel Luis Herrera in drie sets: 6-3 6-4 6-4. De partij duurde 2 uur en 35 minuten. De overwinning van Koevermans kwam gemakkelijker tot stand dan vooraf werd ingeschat. Her rera, de 24-jarige zoon van rijke ouders en in het bezit van een optrekje in Deerfield Beach, Florida, geldt als de kopman van de Mexicaanse ploeg. In de tweede wedstrijd op de eerste dag speelt Haarhuis tegen Lavalle. Bok overweegt overstap naar Swift ZOETERWOUDE Tweevoudig Nederlands kampioen Antoine (Twan) Bok denkt erover van ploeg te veranderen. De amateur van Het Luchtschip heeft contacten met Swift/Casba, dat de af gelopen week een gesprek had met Bok. De 27-jarige drager van de nationale driekleur heeft bedenktijd gevraagd. Aan de ene kant komt hij het volgend seizoen graag uit voor de Leidse wie lervereniging, aan de andere kant wil hij niet zo maar afscheid nemen van Het Luchtschip uit Kerkdriel, waarvoor hij twaalf jaar uitkwam. Bok beslist in de loop van de volgende week. McDonald's na één ronde uitgebekerd Het zaalvoetbalteam van McDonald's heeft de eerste ronde van de landelijke beker niet overleefd. In Ede trok Van Hierden Meu belen uit Lunteren gisteravond met 4-3 aan het langste eind. Doelpunten van Hans van Marwijk en Gert Jan de Graaff (2x) waren in de tweede helft onvoldoende om de Leidenaars naast Van Hierden te brengen. Ronald van den Hoogen miste in de slotfase de kans op de gelijkmaker. Tuchtcommissie spaart FC Den Haag ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft FC Den Haag de incidenten tijdens de eerste thuiswedstrijd tegen Vitesse (0-3) niet zwaar aangerekend. De eredivisieclub kwam er met een boete van 5000 gulden genadig af. Scheidsrechter Reygwart werd op 21 augustus ip de 65ste minuut door een Haagse poli tiefunctionaris gedwongen de wedstrijd te onderbreken. Na een verwarrende pauze van 35 minuten mocht Reygwart de wed strijd alsnog hervatten. Hundertmarck bij ploeg van Breukink KELSTERBACH Kai Hundertmarck heeft een contract gete kend bij PDM. De talentvolle Duitser was op verzoek van kop man Erik Breukink benaderd. Hundertmarck (22) had bedenk- tijk gevraagd. De ploeg van Gisbers was niet de enige die belang- steling had voor de Duitser. In Italië deed Gatorade, de ploeg van wereldkampioen Bugno, een serieus aanbod. Na een ge sprek met Breukink ging de Duitser akkoord met de Nederland se formatie. De verbintenis heeft de looptijd van een jaar. Derde 'nul' dreigt tegen UDWS De zondagse vierde klasse B van de KNVB kent dit sei zoen een groot aantal stadsontmoetingen, ja zelfs een paar pikante 'burenruzies'. Zo staat morgen op de Bos- huizerkade het treffen tussen LFC en UDWS op de rol, ri valen van weleer die elkaar ongetwijfeld ook dit keer geen duimbreed zullen toegeven. LEIDEN «AP VAN K De start van UDWS, bij voor baat al uitgeroepen tot de to renhoge favoriet voor de titel, heette redelijk te zijn: drie pun ten uit twee duels. LFC daaren tegen kende een desastreus be gin: nul uit twee met zes goals tegen en slechts twee schamele doelpuntjes voor. Reden om trainer Hennie Beerenfenger, bezig aan zijn tweede seizoen bij de Kanaries, eens te vragen naar het hoe Het verloopt bepaald nog niet tiaar wens met LFC? „Nee, dat kan je wel zeggen. En dat zit me niet lekker ook. Punt is namelijk dat het niets met het voetbal op zich heeft te maken, maar alles met de inzet van sommige spelers. Die is niet op timaal te Hoe valt dat te rijmen met de toch redelijke oefencampagne die LFC heeft gevoerd? „Die was inderdaad aardig, ja. Ik weet het niet, ik heb er eigen lijk geen passende verklaring voor. We hebben in de voorbe reiding veel met de bal gedaan en de conditie is ook prima. Maar ja, als je dan vervolgens bij het eerste paar competitie wedstrijden weinig inzet toont, dan kun je trainen wat je wilt, maar dan kom je er niet. Dat geldt overigens niet voor ieder een, hoor. Trouwens, degenen die het betreft zullen het wel merken ook. Voor morgen heb ik in elk geval een paar wijzigin gen in de opstelling doorge voerd." Na die derde plaats van vorig jaar en die periodetitel waren de verwachtingen voor dit seizoen bij de buitenwacht hooggespan- Ja, maar dat zegt me niets. Elk seizoen is anders. Wie denkt dat-ie, op basis van het verle den, zomaar eventjes kan door lopen, heeft het mis natuurlijk. Er dient wél gewerkt te worden. Zo niet, dat moet je af en toe beslissingen nemen die niet ie dereen even leuk zal vinden. Dan moet je als trainer toch spijkerhard zijn. Dat gaat ook op voor de training. De oefen stof wordt dan misschien iets minder gezellig dan wanneer je de eerste twee duels wint. Laten we hopen dat die maatregelen goed uitpakken." UDWS morgen. Dat wordt de derde nul op rij? „Ik dacht het niet. We zullen er in elk geval van alles aan doen om dat te voorkomen. Mocht het zo zijn, dan is dat lullig. Maar het seizoen duurt nog lang. Ik geef zo gauw de mqed niet op." Deze vierde klasse is niet gemak- 25 DANKZU MARK KOEVERMANS nam het Nederlandse tennisteam in Mexico een voorsprong op het gast land in het toernooi om de Davis Cup Hennie Beerenfenger: „Ik geef zo gauw de moed niet op." archieffoto kelijk. Veel derbies, veel moeilij ke wedstrijden. „Men is aan elkaar gewaagd, dat is zeker. Dan is het extra vervelend als je slecht van start gaat. Het wordt meteen buffe len en eerlijk gezegd hebben we daar niet zo de ploeg voor. LFC wil toch graag aanvallen, het spel maken. SJZ en ROAC ver dedigden vooral en omdat het terugsluiten bij ons slecht was verzorgd, gingen we daardoor de teil in bij hun uitvallen. Heb ben we nog wel de pech dat ik vanwege blessures geen beroep kon doen op jongens als Hockx en Te Hennepe. Die zijn aan het terugkomen, dus ook wat dat betreft is er hoop op betere tij den. Ach, het is voetbal, het kan opeens gaan lopen. Bij Docos wil het ook nog niet lukken. Maar geloof me, die komen heus nog wel. Daar houd ik me maar aan vast," Wie gaan er uit aan het eind van het seizoen? „Weet ik niet. LFC? Nooit. Een te aardig ploegje om te degra deren." En kampioen? „Daar heb ik wel een suggestie voor. Het gaat tussen UDWS, DOSR en Docos. Met ROAC als outsider. Docos heeft het voor deel van een prachtige trai ningsaccommodatie. Let op, dat gaat in de winter dubbel tellen." Hoe zit het, tot slot, met jouw 'gouden handjes'? „Nou, die zitten er nog aan, hoor. We gaan er op de trainin gen gewoon flink tegenaan. Doordeweeks proberen om het verloren terrein zo snel mogelijk terug te winnen. Dat komt heus." BERLIJN AD HEESBEEN Hans Jorritsma was na de 4-3 nederlaag tegen Australië op de Champions Trophy in Berlijn realist genoeg te erkennen dat de nationale mannenhockey- ploeg ver verwijderd is van een 'olympische-medaülevqnri'. De weg naar Barcelona is nog lang en dus maakt de teruggekeerde bondscoach zich niet al te veel zorgen. „Dit is een leerzaam toer nooi", merkte hij later nuchter op. „We worden nu nadrukke lijk op onze eigen tekortkomin gen gewezen. Op zich is dat niet erg. De spelers zijn daardoor flink wakker geschud. Het komt in elk geval mooi op tijd." Ofschoon Oranje in de toe komstige Duitse regeringsstad als wereldkampioen een naam heeft op te houden, tilt de 65- voudige ex-international niet al te zwaar aan het eindresultaat. Met nog een wedstrijd (morgen) tegen de Sovjetunie te gaan heeft Nederland alleen reken kundig gezien nog kans op een medaille. Na twee verliespartij- en (eerder ook tegen Duitsland), een overwinning op Groot Brit- tannië en een gelijk spel tegen Pakistan ligt het meer voor de hand dat de ploeg zich moet troosten met een vierde of vijfde plaats. „Op zich is dat geen ramp", wist de spoorleider naderhand. „De spelers zien zelf ook wel wat er aan schort. We zullen ons in de nabije toekomst moeten richten op een ander soort hoc key. Agressiever vooral, we zijn veel te lief." Daarbij verwees Jorritsma ook naar de nieuwe interpretatie van de spelregels, die zijns in ziens internationaal door de ar bitrage anders worden gehan teerd. „Op grote toernooien mag er veel meer dan in de Ne derlandse competitie. Dat vraagt een enorme aanpassing van de spelers. Bij ons lijkt het vaak op een fluitfestival. De bond zal eens met de arbiters om te tafel moeten gaan om te bezien of één en ander beter op elkaar kan worden afgestemd." Dat het elftal veel beter kan, staat voor Jorritsma niet ter dis cussie. „De scherpte, het ritme en de juiste vorm ontbreken. Voor ons komt dit evenement duidelijk te vroeg. We zitten pas in de eerste fase van de voorbe reiding. De andere toplanden hebben voor deze Trophy al veel meer gedaan. Duitsland zit midden in het seizoen, Australië is al vijf weken op toemee en Pakistan heeft de afgelopen paar maanden diverse interna tionale toernooien afgewerkt." Daarbij komt volgens de Am sterdammer dat hij - door de omstandigheden gedwongen - te veel moet experimenteren. Het tijdelijk wegvallen van Tom van 't Hek, de daaruit voort vloeiende wisselingen van de wacht, het opnieuw inpassen van de teruggekeerde WK-inter- nationals en de vertraagde komst van Marinus Moolen- burg, Maurits Crucq en de coach zelf hebben de stabiliteit na de testserie in eigen land te gen Australië volgens hem flink verstoord. „Op dit niveau kun je eigen lijk niets proberen", stelde hij vast. „Er is geen topnatie die dat Cees Jan Diepeveen gaat zwaar gebukt onder de tegenstand van de Australiër Warren Birmingham (links). Op de achtergrond heeft Maurits Crucq vooral oog voor de bal. foto anp doet. Maar wij waren de afgelo pen week om uiteenlopende re denen vanaf woensdag pas compleet. Voor een toernooi als dit is dat natuurlijk niet goed. Ook niet voor mezelf. Je valt er middenin. Als een team dan niet draait, is het moeilijk dat binnen zo'n korte tijd te veran deren." Tegen Australië, dat net als Pakistan en Duitsland nog kans heeft de kostbare bokaal (voor de derde maal op rij) te winnen, kwam daar een extra handicap bij. Cees Jan Diepeveen, de 260- voudige record-international moest zich al in de 27ste mi nuut laten vervangen vanwege zware hoofdpijn. Dat leed was hem na een kwartier aangedaan door Stephan Davies, die op on gelukkige wijze zijn stick kei hard tegen de wenkbrauw van de Bloemendaler drukte. De he vig bloedende wond werd ter plekke door bondsarts Piet Bon gehecht. Maar de vechtjas gaf uiteindelijk - geheel tegen zijn karakter - toch eigenhandig de harde, levendige en spannende strijd op. Het daarop volgende pion- nenspel haalde Nederland uit de mat-stelling, die de vijfvou dig Trophy-winnaar via treffers van Reid, Wansbrough, Lewis en Bodimeade in de eerste om loop op het bord had gepresen teerd. Maar de marge, terugge bracht door Bovelander (straf- comer), Veen en later Gijs We- terings (tweede helft), bleek ten slotte niet meer overbrugbaar. Of zoals Jorritsma later opmerk te: „Er waren voor rust al te veel goals gevallen. Daar valt tegen een ploeg als Australië nauwe lijks meer tegenop te boksen. We hadden zelfs zoveel energie verspeeld dat een slotoffensief er domweg niet meer inzat." Sergej Boebka en Heike Henkei zijn in Barcelona als de groot verdieners van het Grand Prix circuit 1991 tevoorschijn geko men. De Sovjetrussische sprin ger met polsstok en de Duitse hoogspringster zonder hulp middel mochten gisteravond als de beste atleten bij de mannen en de vrouwen in totaal 70.000 gulden in ontvangst nemen. De beste prestatie op de fina ledag in het slecht bezette Olympisch stadion (8000 toe schouwers) kwam evenwel op naam van de Amerikaanse 200- meterloper Michael Johnson. Hij verbeterde zijn eigen beste seizoenprestatie van afgelopen vrijdag in Brussel met één-hon derdste seconde tot 19,88. Dat was 0,16 sec. boven het uit 1979 daterende wereldrecord van de Italiaan Petro Mennea. Ook de 4.17,01 van de Russin Natalja Artjomova op de weinig gelo pen mijl bij de vrouwen bete kende een beste jaarprestatie. Dat Boebka bij de mannen de beste Grand Prix-atleet van het seizoen zou woeien was voor spelbaar. Hij had met zijn bo- nuspunten voor bet verbeteren van het wereldrecord een ruime voorsprong op de concurrentie. De Rus probeerde, na 5,85 in zijn derde poging bedwongen te hebben, zijn wereldtopper van 6,10 meter (5 augustus in Mal- moe) met één centimeter te verbeteren, maar staakte de strijd na twee mislukkingen. Vier vrouwen hadden nog een kans op de vette' premie van 50.000 gulden als algemeen winnares. Dat waren naast Hen kei de Jamaicaanse sprintster Merlene Ottey, de Amerikaanse 400 m-hordenloopster Sandra Farmer-Patrick en de Russin Natalja Artjomova op de mijl. Bij gelijk eindigen zou de totale reeks prestaties in de achttien Grand Prix-wedstrijden de doorslag geven. Henkei verdrong de in een wit wapperend rokje getooide Far mer-Patrick nadat ze 2,02 meter had overmeesterd. Ottey had op haar beurt eerste kunnen wor den bij een winnende tijd van tenminste 10.86 seconden. De Jamaicaanse, die tijdens de we reldtitelstrijd in Tokyo blokkeer de, kwam met 10,87 seconde één-honderdste te kort. Artjo mova had als laatste kansheb ster een lichttijd van 4.16,10 op de mijl, slechts 0,49 sec. boven het wereldrecord van de Roe meense Paula Ivan. De Russin ging tot het uiterste, maar bleef op 4,17,01 steken. Een ruime verbetering van de beste sei zoenprestatie van de Algerijnse Hassiba Boulmerka (4.20,79). Michael Johnson had voor de zoveelste keer aangekondigd, dat hij een poging zou doen het bejaarde wereldrecord van Mennea te verbeteren. Een te genwind van 0,9 meter per se conde betekende echter een ge ducht nadeel. Niettemin zwoeg de hij zich naar een beste jaar- verrichting van 19,88, 0,03 sec. boven zijn persoonlijke record, dat hij vorig jaar in Edinburgh liep. De Nederlandse inbreng was in de generale repetitie voor de Olympische Spelen op de Montjuic gering. Yvonne van der Kolk, die op de WK in de se ries van de 1500 meter bleef ste ken, werd zevende op de mijl. De AVR-atlete smaakte wel het genoegen haar persoonlijke re cord van 4.39,25 (Hechtel 1989) aan te scherpen tot 4.34,36. Bij haar Surinaamse clubgenote Letitia Vriesde was de fut er na haar goede prestaties in Tokyo (vijfde op de 800 meter en ne gende op de 1500 meter) volle dig uit. In een matige 2.03,26 werd ze achtste op de 800 me ter, ver achter de ook vermoeid ogende Cubaanse Quirot (2.01,18). Vriesde zakte daar door in de eindstand voor de Grand Prix van de derde naar de zesde plaats en kreeg nu 'slechts' 6000 gulden in plaats van het dubbele. KERKRADE ANP Roda JC kan thuis toch nog win nen. Gisteravond werd RKC ver diend, maar met klein verschil verslagen, 1-0. Slechts 3500 toe schouwers keken toe, de reke ning die de club kreeg gepre senteerd na verlies op eigen veld tegen Volendam (1-5) en MW (0-2). Roda was er veel aangelegen dat recht te zetten. Overtuigend ging dat niet. Weliswaar lü-eeg RKC geen schijn van kans, de ploeg van Koster zelf miste de overtuiging de wedstrijd vroeg tijdig te beslissen. Vooral voor rust werd onrustig gespeeld en veel balverlies geleden. De formatie uit Kerkrade kreeg alle kansen te counteren, na de openingstreffer kort voor rust. Hofman alleen al kwam tien keer voor doelman Teeu- wen. Hij miste, ondermeer door te egoïstisch gedrag, alle moge lijkheden. Zelfs een strafschop, gekregen nadat Brands de aan valler omver had getrokken, was aan Hofman niet besteed. Teeu wen redde voortreffelijk. Desondanks was 1 -0 een ma tige afspiegeling voor het ver schil in kwaliteit. De Waalwijkse ploeg, tweede in de eredivisie, was in Kerkrade machteloos. De formatie van trainer Van Veen kon als excuus aanvoeren dat Decheiver slechts 45 minuten kon spelen. De topschutter raakte in de eerste helft gebles seerd en moest enkele secon den voor het rustsignaal worden vervangen door De Wijs. Vlak daarvoor was Roda op voor sprong gekomen. In de 37ste minuut scoorde Trost, na een voorzet van Ter Avest, het be slissende doelpunt. Wielerkampioen betrapt op doping De Spaanse wielrenner Jose Manuel Moreno, wereldkampioen op de tijdrit over één kilometer, is betrapt op het gebruik van ongeoor loofde stimulerende middelen. Dat werd gisteren bekendgemaakt tijdens de pré-Olympische wielerwedstrijden in Barcelona. Manoio werd vorig maand positief bevonden in het Italiaanse plaatsje Bas- sano di Grappa, waar hij het wereldrecord op de 500 meter had verbeterd. Kort daarop werd hij in Stuttgart wereldkampioen. Mo reno meldde zich in de Catalaanse hoofdstad wegens maagstoor nissen af. SCOREBORD EREDIVISIE Roda JC - RKC 10 (1-0) Scheidsrechter: Reygwart. BETAALD VOETBAL ATLETIEK BUITENLANDS «.WEDSTRIJDEN BAR- 400 m: 1. Black (GBr) 44.97. 2. Valmon (VSt) 45.39 3 Pierre (VSt) 45.67 Eindstand: 1 Black 54 punten. 2. Valmon 48 1500 m: 1 Moreel. (Alg) 3 34.48. 2 Aou.ta (Mar) 3 36.13, 3. Herold (Dui) 3 36.37 Eind stand: 1 Moreel. 63 punten. 2. Aou.ta en 5000 m: 1. Korir (I (Mar) 13.22.99, 13 26.40 Eindstar 2. Cheli. (VSt) 13.44. 3 Nehem.ah (VSt) 13.64 Eim stand: 1. Dees 61 punten. 2 Nehem.ah 57 3000 m steeple: 1. Sahere (Alg) 8.13.83. Kiptanui (Ken) 8 13.92, 3. Sang (Ker 8 15.85. Eindstand: 1. Kiptanui 57 punten.2 Sang 47 v«r: 1. Starks (VSt) 8 19 m, 2 Myricks (VSt) 8 06. 3 Jetferson (Cub) 7 91 Eindstand: 1 Starks 59 punten. 2. Myricks 63 polshoog: 1 Serge. Boebka (Sov) E 13 22.14.2 Boutayeb Boutayeb 51 punten. Dees (VSt) 13,37. 2. Pierce itand: 1 Ottey 63 punten, 2. Torrence 57 500 m: 1 Quirot (Cub) 2 01.17.2 8oulmerka Alg) 2.01.25. 3. Goer.na (Sov) 2.01,91. 8. (r.esde (Sur) 2 03,26 Eindstand: 1. Quirot 59 Artjomova (Sov) 4.17,00. 2. Slaney 28,35, 3 Rogatsiova (Sov) 4 33.51. 7 r Kolk 4 34.36 Eindstand: 1. Artiemova m: 1 Dorotsj.tsj l 400 m hor de iv 1 Farmer-Patnck (VSt) 53 7 I. 2. Tar- kogel: 1 Huang (Chi) 20.06 m. 2 I HOCKEY CHAMPIONS TROPHY BERLIJN Nederland - Australië 3-4 (2-4) 5 Re.d Bovelander 1-1 (sc). 13. Wansbrough 1 (Eng) en Wolter (Dui) Duitsland - Sovjetunie 2-2 (1-0) 33 Becker 1 Filipijnen - Zweden 0-2 Barrientos - 69 J. Young Lee (sb) 3-1 Scheidyechters: Goldthorpe (VSt) en Van Gemert Stand: 1. Duitsland 4-7 (9-3). 2. Australië 4-7 1-6 4 6. So Bergströ (8-3). 3 Nederland 4-5 (7-5). 4 Span,e 4 - (5-10), 5. Zuid-Korea 4-2 (5-10), 6 China 4-1 6-3 3-6 2-6 4 TENNIS Frankrijk - Joegoslavië 2-0 Forget - Musk v'c 6-2 6-1 6-4. Santoro - Z.vojmovic 4-1 Verenigde Staten - Duitsland 1-0 Agassi - .1-6 5-7 1-6 1 Camporese - Fettertein les. - Tauson 6 1 6-2 7- isso - Martsdorf 3-6 7-6 n 7-6 6-1 5 76-2 d 2-0 RosmI Ste WIELRENNEN n 7 56-4 6-4. Miesefc -Evemden 7*6*6- PRE-OLYMPISCHE WEDSTRIJDEN 8ARCELO- 1 km tijdrit: 1. K.rit»|#nko Harwell (VSt) 1 05.755. 8 Hartwell (VSt) 1 04.976. 3 Magne (F 107*80. 11 07.S30 g (VSO w 7 5 Vrouwen, kwartfinales: Kater.na Maieeva (Bui/3) - G.ideme'Mer (Per/5) 6-3 3*6-1. Fra *h \<m (VS14, Graham 'VSt) 7 5 6 1. Se (Joe/1- K.dowak. (Jap) 6-0 6-0. Mary-Joe Fer-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25