Sport 'Leiden is nog een echte biljartstad' Direct derby in Katwijk •,4J. Leidse schakers doen een behoorlijke stap terug Pot aangetast in goede naam Martin Centrum ambitieus Zaterdag 21 september 1991 r*dad* 071-161400 martin hoekstra herman joustra «ad van kaam tim Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF Jan van Loon weet het zeker Even lijkt het wel een wiskundeles, met de keu als aanwijsstok en het biljart als school bord. Jan van Loon haalt twee instructieboeken tevoorschijn en probeert de geheimen van het driebanden te ontsluieren. Een biljarter in hart en nieren, zo veel is wel duide lijk. leiden herman joustra Een paar dagen na zijn onver wachte triomf in het drieban- den-toernoooi van Centraal in Oegstgeest voelt de 54-jarige Leidenaar - in een grijs verleden ook al een begenadigd gewicht- heffer, powerlifter en sportvisser - zich nog steeds de koning te rijk. „Joh, ik biljart al vanaf mijn zeventiende, maar driebanden doe ik pas een jaar of twee seri eus. Heb ik vorig jaar twintig lessen gekregen van Joop de Wilde. Ik speel ineens een stuk beter. H Hij bladert wat in de boeken, waaronder een door Raymond Ceulemans gesigneerd exem plaar. „Schitterend, geweldig. Driebanden volgens het zoge heten puntensysteem. Als je het alleen uit de boeken zou probe ren te leren zou je dat veel te veel tijd kosten. Al die syste men, hè..." Hij probeert met een enorme gedrevenheid in een mum van tijd het puntensysteem uit te leggen, rondhollend om zijn ei gen wedstrijdtafel („de enige in heel Leiden"). Praat over hoe ken, over verschillende oriënta tie-punten op de banden van het biljart: „Kijk, die hoek daar is vijfenveertig graden. Maar de speelbal ligt hier, ter hoogte van dit punt. Dan moet je er vijftien graden vanaf trekken als je hem daar op die band speelt. Alleen is deze tafel nog koud. Daarom moet ik er nog eens twee gra den vanaf trekken.". Hij wijst vervolgens naar een plek ergens op de lange band, speelt de bal via dat punt, een korte band en nog eens een lan ge band feilloos op de bal die hij moet raken. „Ik laat je gewoon zien hoe glaszuiver dat gaat. Als je die systemen nou maar alle maal opslaat in je hoofd. Ieder een kan het tot op zekere hoog te. Want puur op gevoel gaan er negen van de tien ballen mis. Als je het uit je hoofd doet, vol gens het puntensysteem, zijn er negen van de tien raak. Creativiteit Dat lijkt verdacht veel op voor programmeren, terwijl drieban den toch bekend staat als de tak van biljarten die de meeste cre ativiteit vereist. Hoe zit dat? „Nou, mot je luisteren. Er zijn zo veel verschillende patronen, dus ook veel verschillende op lossingen. Het gaat erom de beste oplossing te zoeken. Zo zit dat. Het is dus zeker creatief'. Net als snooker dat enorm in opkomst is. Van Loon vindt het een fraaie sport, maar toch. „Snooker? Ik begin er niet aan. Je kunt nu eenmaal geen twee heren tegelijk dienen. Er zou een hoop tijd in gaan zitten. Tijd die ik anders in het biljar ten zou steken. Kijk, snooker heeft door de televisie een enor me populariteit gekregen. Dat is mooi. Als ik in Rotterdam kom, zie ik in elke biljartzaal ook een snookertafel. Het kan dus sa men. Da's begrijpelijk. Net als bij driebanden speel je op over houden. Denk maar gerust dat die gasten ook kunnen biljarten hoor. Ze hebben een feilloze af stoot, bijzonder veel techniek..." Of hij denkt dat het biljarten zijn langste tijd heeft gehad, nu het snooker zo'n enorme vlucht heeft genomen? „Welnee. Kijk bijvoorbeeld eens naar de toe komst van het driebanden. Op het ogenblik heb je een selecte groep spelers die wordt gespon sord door Bayer: Blomdahl, Ko- bayashi, dat soort gasten. Daar halen ze een goed inkomen uit Ze verdienen meer dan wan neer ze op een steiger bij een baas zouden staan. Ook de lage re spelers, met een moyenne tussen de 0.6, 0.7 kunnen van sommige zaken al kledinggeld krijgen en een lichte onkosten vergoeding. De sport is wat dat dat betreft lang achtergebleven, maar het komt." tie. Als een jong veulen dartelt hij rond zijn biljart. „Kijk, het gaat toch om het gevoel. Je hebt wat ze familiestoten noemen. Als je dat goed doet komt er steeds hetzelfde patroon te lig gen, kun je steeds dezelfde bal maken. Het gaat om de juiste dosering. Dat je precies het ge voel hebt dat je een bal kunt neerleggen waar je wilt." Ambitie „Ik kreeg zondag zelfs honderd gulden. Nou, wat ben ik nou voor een biljarter. Ik heb wel de ambitie hoor, ik ben beter gaan spelen. Maar de leeftijd hè. De handen worden minder, de ogen ook. Nationaal ben ik ner gens, alleen in Leiden." En ook op dat niveau is er nog zeker een mooie toekomst weggelegd voor het biljarten. Daarvan is hij zeken „De Leidse Biljart Bond is een wilde bond, niet aangesloten bij de KNBB. We hebben wel eens meer dan vijfhonderd spelende leden ge had. Dat is toch wel wat: hele Jan van Loon: „Nationaal ben ik nergens, maar in Leiden..". families, vaders, moeders, broers en zussen leven mee. In bijna alle Leidse cafés wordt ge biljart. Het is toch uniek dat zo'n bond zonder steun van buitenaf zich al zo lang kan handhaven. Dank zij mensen die er alles voor doen, zoals Jan Kroon. Leiden is nog een echte biljartstad. Clubs als Carambole bestaan al zestig jaar. Mijn ei gen club, UVS, heeft zelfs een wachtlijst gehad. Het wordt wel wat minder, maar dat heb je met alle sporten. Leiden zal toch een biljartstad blijven, al gaat de animo er een beetje uit" De schoolmeester wordt weer even wakker in Van Loon. Het is weer tijd voor een demonstra- 24 SPORT OP TV 11.00-19.30 EURO: Saturday alive: r 11 30-12.00 Sportnet: Spaans voetbal 12.00-13.00 Sportnet: Motorsport: Faszt Brittannifi-Canada). 14.00-15 00 Sportnet: Argentijns comjjeti- 14 00-15.55 Super. Sport. 14 55-17.15 Ned 3 Studio Sport: Davis- Cup tennis (Mexico-Nederland). 15.00-16.30 Sportnet: Snooker: WK se- 15.00-17.00 Did 3: Sport 3 Extra. 15.55-16 00 Super: Sport News 1-18.00 Sportnet: Snooker: 18.00-19.00 Sportnet: Powersports in 13.00-14.00 Sportnet: Boksen. Titelge vecht in het Super middengewicht 14.00-15.00 Sportnet: WK Superbike. (GP van Portugal) en hockey (Champions (Epson Grand Prix), paardesport (Jumpini Sunday Grandstand: Davis-Cup tennis (Engeland-Oostenrijk). au tosport (GP van Portugal), en golf (Epson 15.00-18.00 Sportnet: Snooker V 15.25-18.10 Did 2: Sport Extra: met hc key (Champions Trophy in Berlijn voor it 8.30 Sportnet: Rallycross vanuit 1810-18.40 Did 1: Sportschau. 18.30-19.0C Engeland. 18.10-18.4 18.30-19.00 Sportnet: Motorsport: Britse :d 3: Studio Sport. 19.30-19.45 BRT 1 Sport. 19.33-20.00 Did 3: Sport im Westen 20.00-23.00 Sportnet: American Football: Notre Dame-Michigan State. 20 20-20.35 BBC 2: Sport. 20.30-21.30 EURO: Hockey vanuit Berlijn: Champion's Trophy voor vrouwen (Duits- 22.10-23.30 Did 2= Das al 23.00-01.00 Sportnet: Boksen: Titelge vecht in het Super middengewicht. 19ySfo.30 BRT 1Sportweekend 19.50-19.58 Did 1Sportschau-Tele- nse. Spaanseen Engel- 20.00-22.30 Sportnet: Autosport: Indycar. 20.30-21.30 EURO: Hockey: Champion's 21.30-01.00 EURO: Tennis: (DavisCup. Frankrijk-Joegoslavië en Amerika-Duits- 2150-22.15 Dld-2: Sport am Sonntag. 22.05-22.50 BBC 1: Autosport GP van Portugal. 22.30-00.00 Sportnet: Snooker: WK senior Dt Championships. 01.00-02.00 Sportnet: Boksen: US Pro. 6.00 Sportnet: Rugby.- Carcasonne- 08.00-09.00 Sportnet: Powersports in 09 00-09.20 Sportnet: Paardesport: li 09.00-10.00 EURO: Transworld sport 09.20-09.30 Sportnet: Golf: The John Walker Golf report. 09.30-10.00 Sportnet: Paardesport: I; 08.00-08.30 Sportnet: Eurobics. 08.30-10.30 Sportnet: Tennis vanuit Duits land. halve finale. 10.30-11.00 Sportnet-. Eurobics. 11.00-12.00 Sportnet: Truckracen: Stop 0 EURO: Tennis: DavisCup, 5.00-16.00 Sportnet: Boksen: US Pro. e Dame-Michigan State. 12.00-14.00 EURO: Atletiek: Decatf Talence. 12.45-13.15 BRT 1: Sportmiddag. 1730-18.00 Sportnet: World Sport Spe- 17.30-18.20 Ned 3: Studio Sport: Davis Cup tennis (Mexico-Nederland). Basketbalcompetitie van start leiden gerrit-jan van geen basketbalmedewerker De eredivisie basketbal bij de mannen begon vorige week al. Vandaag volgt de rest. In de top blazen clubs uit de Leidse regio nog altijd een stevig deuntje mee. In Grasshoppers en BV Lisse heeft de streek twee clubs die in de eredivisie (vrouwen) uitkomen. Toevalligerwijs staat de 'thriller' vanavond in Katwijk direct' al op het programma. Luba/Leiden speelt net als vorig jaar één klas onder de top. Mannen promotiedivisie Na dé degradatie van Luba/Lei- 'den vorig jaar mocht de club toch weer inschrijven voor de zelfde klasse, omdat Zeemacht zich terugtrok. Leiden zag zijn center Ben de Jong vertrekken naar Voorburg. Loet de Rüyter blijft de man die voor de (extra) punten moet zorgen. Peter ter Haak maakt zijn rentree in de Vijf Meihal. Hij verbleef voor zijn werk een jaartje op St. Eu- statius. Met de van Leiderdorp geko men Maarten Wals en Diederik Hofstede staat er een vrijwel compleet nieuwe ploeg met een nieuwe coach. Bert Samson (ex- Leiderdorp en BVO) zit dit jaar op de bank. Na het teleurstel lend verlopen vorige seizoen zal Leiden zich nu handhaven. Eerste divisie BV Lisse begint met een com pleet nieuwe ploeg aan het sei zoen. Gerard van der Worp moet de zaak in goede banen gaan leiden. Van de dertien spe lers van vorig jaar zijn er nog slechts vijf over. De matige oe fensessie deert Van der Worp niet. Met de tegenstanders is hij niet bekend, dus een prognose is niet te geven. Eerste klasse rayon Met de terugtrekldng van BV leiderdorp en Waddinxveen Flyers is de competitie wat uit gedund. Blitz heeft zich aan zienlijk versterkt door de komst van de 2.04 lange Amerikaan Dave Heidebrecht. Met speler- /coach Sid Bruinsma (ex-Par- ker) in de ploeg gaat Blitz voor de titel. Vorig werd er nog ge vochten tegen degradatie, maar dit jaar staat er weer een hard werkend team met klasse. Grasshoppers promoveerde vorig jaar na het behaalde kam pioenschap. Ook dit jaar maakt de ploeg een kans om hoog te eindigen. Het team is al drie jaar bij elkaar en dus goed inge speeld. In de voorbereiding werd er veel gewonnen door het team van Lace Strong (ex- Punch, ex-Leiden), die zich steeds meer gaat thuis voelen in Katwijk. Vrouwen eredivisie Grasshoppers uit Katwijk gaat een seizoen tegemoet met slechts acht spelers. Na het ge dwongen vertrek (de fraudezaak rond de voormalige manager) van Zora Malacko heeft de ploeg een scorer minder, waar door Marie José Allers zich meer met de aanval moet bemoeien. De Elite A-poule is het doel waarnaar gestreefd wordt. Coach Wallaart heeft vertrou wen in zijn ploeg al is hij bang dat als er blessures komen zijn basis te smal is. Ook BV Lisse acteert op het hoogste niveau. De allereerste wedstrijd wordt vandaag in Kat wijk onderling uitgevochten. Coach Lapidaire kan bogen op een brede selectie. Uitgangs- Loet de Ruyter. foto archief punt is de achtste plaats. Alles meer is meegenomen. Promotiedivisie MSV uit Noordwijk staat de moeilijke taak te wachten de tweede plek van vorig jaar te herhalen. Coach Rik Driessen moet met zes vrouwen dit hu zarenstukje gaan herhalen. Een vrijwel onmogelijke opgave voor de nieuwe man aan het Vier 'Leidse' zaalvoetbalteams op landelijk niveau leiden» aap siera zaalvoetbalmedewerker Mag de veldcompetitie inmid dels in alle hevigheid zijn losge barsten, de collega's in de zaal zetten hun eerste schreden pas vanaf komende week. Het Voor- schotense Martin Centrum mag zich de vaandeldrager van de regio noemen. Het debuteert in de eerste divisie. In de tweede divisie probeert Bax het verlo ren terrein weer terug te win nen. Doel van beide nieuwko mers RGC en McDonald's is handhaving. De vijfde in rij, THB Boys uit Lisse, trok zich te rug uit de landelijke competitie en komt nu uit in de Leidse hoofdklasse. Martin Centrum probeert met het aantrekken van de jon ge Patrick Heymans (Bram's Snackbar) en Meivin Tjin (ex- Maas) gouden tijden van het 'Leidse' zaalvoetbal te doen her leven. Locatie op vrijdagavond is de eindelijk vrijgegeven Vliet- horst in Voorschoten. Zo wil coach Jan Heyne door middel van aantrekkelijk voetbal op de verder voetballoze vrijdag pro beren vele toeschouwers te trekken uit de regio. Behalve de eerder genoemde aanwinsten is er in Voorschoten weinig veran derd. Wel kan de vereniging bo gen op een ruim sponsorbudget en een verbeterde organisatie. Het aantrekkelijke beginpro- gramma (de geduchte tegen standers komen later aan bod) moet een goede klassering mo gelijk maken. Het doel is, vol gens Heyne, „handhaven, maar met een stevige knipoog naar plek vier die recht geeft op pro motie naar de nieuw te vormen eredivisie." Vooralsnog geen si necure. Als favorieten be schouwt Heyne Ceverbo en het Volendamse Rex. McDonald's mag zich na de fusie met de Zwarte Wolf en de komst van het complete zaal voetbalteam van Docos een ge duchte debutant noemen. Thuishaven van deze jonge ploeg (de gemiddelde leeftijd is 23 jaar) is de 3 Octoberhal. Be kende namen in het Leidse team zijn onder meer de ge broeders Hans en Herman van Marwijk. Verder bestaat de ploeg louter uit spelers van de Leidse veldvoetbalvereniging VNL Na jarenlang geacteerd te hebben op afdelingsniveau denkt het team voldoende in huis te hebben om zich in elk geval te handhaven in de twee de divisie. De enige ervaring op landelijk niveau deed de ploeg van aanvoerder Nico Lakenberg vorig jaar op tegen gerenom meerde teams als 't Gat van Ne derland en de latere landskam pioen café Rex in het kader van de landelijke beker. „Degrade ren", aldus Lakenberg, „komt niet in ons woordenboek voor." Vooral door de homogeniteit van het team hoopt McDo nald's ver te komen in de LD- cup, waaraan nu ook de lande lijke teams deelnemen. Bax mag zich met de komst van Frans en Wim Bouckaert van THB Boys favoriet noemen. Het nu al beruchte aanvalsduo Wim Bouckaert/Hennie Koet moet voor de doelpunten zor gen. Laatstgenoemde is verras send genoeg bij de Voorhouten- se formatie gebleven. Hij stond immers in de belangstelling van vele teams. Ook bij Bax is de uittocht van spelers achterwege gebleven. Pr-man Maarten Wig- gers: „Met deze ploeg moeten we sowieso bij de eerste twee komen. Dat geeft automatisch recht geeft op promotie. Liever worden we natuurlijk kam pioen." RGC heeft net als McDonald's maar één doel en dat is hand haven. De Warmonders spelen hun thuiswedsrijden in De Gaasbak in Voorhout en heb ben in Alex en Albert Bosma haar belangrijkste spelers. RGC promoveerde vorig seizoen nogal onverwacht naar het op één na hoogste niveau. „Dan maar proberen erin te blijven", zegt de 37-jarige oude rot Anton Brakhoven. „Gelukkig zijn we ook met het feit dat we in West 2 zijn ingedeeld. Zo treffen we tenminste nog regioteams en blijven we wat dichter bij huis. Zo zal de eerste competitiewed strijd tegen Bax absoluut een kraker worden. Vooral omdat we alle twee thuis in De Gaas- bak spelen." leipen* ruud dobbelaar schaakmedewerker Het Leidse competitieschaak is aan de vooravond van de nieuwe KNSB-com- pctitie niet meer wat het is geweest. Philidor tuimelde vorig seizoen uit de hoofdklasse en zag daarna verschillen de vedettes vertrekken. Terugkeer naar het competitiewalhalla lijkt daarmee een heikele kwestie. Collega-eerste klasser LSG zat in vroeger tijden nog weieens op de wip richting hoofdklas se, maar lijkt inmiddels toch in het lot van godegen eersteklasser te berusten. Daarmee heeft de Leidse competitie elite IVöorlopig een fikse stap terug ge daan. Omdat Coen Stehouwer, Peter Gelp- ke (beiden naar Amstelveen), Ik Oei (LSG). Fred Hallebeek (Eindhoven) en mogelijk ook de minder gemotiveerde Piet Bakker het Leidse vlaggeschip ver lieten, restte de nieuwe Philidor-cap- tain Raymond Vermeij niet veel anders dan een drastische verjonging. Gert- Michiel de Niet, Machiel de Heer, Leids jeugdkampioen Fred Slingerland, Leiderdorper Edwin van Haastert en (als stand-in voor Piet Bakker) Anne Reedijk, mogen nu proberen de oude glorie te doen vergeten. Dit alles in sa menwerking met de getrouwe 'blijvers' Rag de Graaff, Henk van Maaren, Her man van Halderen, Heieen de Greef en Nico Kuijf. Vermeij heeft op de lange termijn wel vertrouwen in een goede afloop: „Mijn eerste doel is om weer een col lectief te smeden. Als je een goed teamverband hebt, scheelt dat zo de nodige punten. In dat opzicht kan de verjonging ook geen kwaad. Gevestig de reputaties krijgen bij mij geen voor rang. Wie slecht scoort, vliegt er zo uit. Niet dat ik nu verwacht direct te pro moveren. Maar als de jongeren nog wat gegroeid zijn en bovendien wat meer ervaring hebben opgedaan, moet het te zijner tijd zeker kunnen lukken." Ook bij LSG traden de nodige muta ties op, zij het minder ingrijpend dan bij rivaal Philidor. Kopman Adriaan Clemens vertrok en wordt vervangen door 'aartszwerver' Ik Oei. Jan Tole- naar, Wim van de Pol, Aad van Moorsel en Folkert Geertsma moesten hun plaats afstaan aan Peter Passenier, Erik de Vries, Michel Hocks en Chris Roosendaal. Clubkampioen Leon Ko- nings, nationaal vrouwenkampioen Annemarie Benschop, Henk van Put ten, Wim Heemskerk en Jan Aart van der Steen zullen hun handhaving op de hogere borden moeten waarmaken. Op het sterke invallersduo Tom Wiley- Joan Baart kan daarbij vermoedelijk geen beroep meer worden gedaan. Captain Folkert Geertsma: „Veel meer dan een goede middenmoot zit er vol gens mij niet in. De kampioensstrijd zal in deze eerste klasse B vermoedelijk tussen DD en Capelle gaan, met vooral Sas van Gent en mogelijk nog Philidor als outsiders." De beide Leidse teams openen van daag in deze eerste klasse B overigens tegen de zwakke broeders. Philidor wacht daarbij vanaf 13.00 uur in de Leidse meao de reserves van het Zaan- se Witte Paard. LSG treedt, dit keer vanaf 12.00 uur eenmalig als gastheer spelend in de Oegstgeester Rode Leeuw, aan tegen Krimpen aan de Ijs- sel. In de tweede klasse B moeten LSG 2 en het gepromoveerde De Zwarte Pion uit Lisse (in de plaats van het gedegra deerde Philidor 2) de Leidse eer hoog houden. Het lijkt de klasse van de ge lijkwaardigheid, waarin de versterkte LSG-reserves niet kansloos voor de titel moeten worden geacht. Lisser captain Marcel van Velzen gokt met een onge wijzigd team op een plaats in de mid denmoot. In de derde klasse C moeten Voor schoten en Philidor 2, ervan uitgaand dat hun zwakke optreden van vorig seizoen een incident was, sterk genoeg worden geacht voor een gooi naar de titel. Voor debutant Philidor 3 daaren tegen wordt 3D een zware kluif. Cor Pot en NAC zijn uit elkaar. Donderdagavond diende de spelersraad bij het bestuur een motie van wantrouwen in tegen de coach. Pot: „Dan is alles dui delijk, dan gaan we uit elkaar." Bij de spelersgroep is Jan Reker favoriet om Pot op te volgen. Pot en het bestuur van NAC resten nog onderhandelingen over de financiële gevolgen van de breuk. Voor Pot is iets anders van groter belang. „Ik ben aan getast in mijn goede naam. Ik begrijp en billijk het standpunt van de spelers ook niet. Als ze zeggen dat de hele groep het niet meer in me zag zitten, heb ik daar mijn twijfels over." Danny Schrijvers, lid van de spelersraad, is daar echter dui delijk over. „Het was een una niem standpunt. De groep vond Pot niet capabel als trainer van NAC. In de voorbereiding in Duitsland hadden we die motie van wantrouwen al bij het be stuur kunnen neerleggen." Het ontbrak Pot volgens de spelers aan meerdere talenten. Schrijvers: „Je praat dan over zijn tactisch inzicht, de trainin gen, de discipline, misschien ook wel over zijn eerlijkheid. Kijk, de voorzitter maakte ons terecht uit voor lamzakken. Maar dat we slecht speelden en slecht presteerden kwam ook door Pot." Wim Bouckaert. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24