Leidsch Dagblad Federale leger opent offensief in Kroatië vidre Aids-patiënt eist vrijlating uit cel A Criminaliteit stijgt in de Leidse regio Wao-overleg bonden en werkgevers mislukt Lubbers: Heffing op brandstof bescheiden ONDERNEMER OPGELET REGIONAAL ZAKENBLAD PIETKERKHOE Ontslag van chef KGB Zaterdag 21 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39654 Losse nummers f 1,45 BINNENLAND Randstad boos op CDA-stand- punttolpleinen BUITENLAND Pleidooi voor een onafhankelijk Schotland Sinatra minder vi- Morsige kunstei- taal dan twee jaar j landen dobberen geleden j nog even voort Cijfers ongunstiger dan landelijk beeld LEIDERDORP MONICA WESSEUNG De ontwikkelingen op crimineel terrein waren in deze regio het afgelopen jaar op vele punten ongunstiger dan in de rest van het land. Het aantal seksuele misdrijven, vermogensmisdrij- ven, vernielingen, vandalisme, winkeldiefstallen en woningin braken steeg in 1990 in de regio Zuid-Holland-midden ten op zichte van 1989, terwijl er lan delijk gezien sprake was van een daling. Voor wat betreft de gewelds misdrijven, autodiefstallen en rijden onder invloed waren de cijfers gunstiger dan het lande lijke beeld. Een en ander blijkt uit criminaliteitscijfers van het districtsbureau van de politie in Leiderdorp. Het verschil in seksuele mis drijven is opvallend. Regionaal steeg het aantal in 1990 ten op zichte van 1989 met bijna 6 pro cent, landelijk daalde het aantal met ruim 4 procent. „Bedenk wel dat het een momentopna me is", aldus voorlichter D. Graveland van de Leidse politie. Het aantal gevallen van moord en doodslag was in 1990 6 procent minder dan in 1989 (landelijk iets gestegen). Dit jaar, 1991, voorspelt weinig goeds. Alleen al in Leiden deden zich in de eerste helft van dit jaar vijf gevallen van geweldda dige dood voor. Voor winkeldie ven blijkt deze regio bijzonder aantrekkelijk: vertoonde het landelijk beeld een daling van bijna 10 procent, in deze regio werd bijna 15 procent méér ge stolen. NIEUWSLIJN 'Noodvoorzienfng^Voor ambassades De regering heeft besloten de Nederlandse ambassadeurs in Helsinki en Stockholm voorlopig ook te accrediteren in de Balti- sche staten. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, ambassadeur in Stockholm, krijgt voorlopig Letland en Litouwen onder zijn hoede. Ambassadeur Jacobs (Helsinki) heeft Estland toegewezen gekregen. Volgens premier Lubbers is de oplossing „een nood voorziening". Verwacht dat binnen enkele maanden een defini tief besluit wordt genomen over een diplomatieke post in de Baltische staten. DEN HAAG-LEEUWARDEN Duitsland: veel meer doden door drugs In Duitsland is het aantal mensen dat is overleden aan een over dosis drugs met 38 procent gestegen in vergelijking met vorig jaar. Tot aan 16 september van dit jaar werd in 1340 gevallen ge constateerd dat de doodsoorzaak verband hield met het gebruik van drugs. Politici en deskundigen hebben daarom een drin gend beroep gedaan op de Duitse regering om strengere maat regelen te nemen tegen de invoer van drugs uit Zuid-Amerika. Volgens experts van de politie in Wiesbaden is het grootste deel van de Zuidamerikaanse cocaïne afkomstig van de Colombiaan se kartels van Medellin en Cali. De drugs bereiken Duitsland via Spanje dat de belangrijkste Europese sluis is voor de cocaïne uit Latijns-Amerika. mers zijn voorstander van be perkingen in de uitkeringen, de vakbeweging is daar fel tegen. De Federatieraad van de FNV beraadde zich gisteravond op de uitkomst van het gesprek. Na afloop wilde FNV-voorzitter Stekelenburg weinig kwijt over het beraad, maar hij toonde zich weinig optimistisch over de mogelijkheden om alsnog tot een akkoord te komen. Wel zei hij dat in de toekomst „nog eens met de werkgevers kan worden gepraat". Stekelenburg zei verder niet onder de indruk te zijn van uit latingen die PvdA-fractievoor- zitter Wöltgens heeft gedaan over mogelijke aanpassingen van de wao-plannen aan de wensen van de vakbeweging. „Ik heb geen halve pink van het kabinet gezien", aldus Stekelen burg. Wöltgens vindt het „niet meer dan logisch" dat minister Kok van financiën zijn politieke lot laat afhangen van de manier waarop het partijcongres op 28 september over zijn beleid oor deelt. Wöltgens zei dat gisteren op een bijeenkomst in Leeuwar den. „Het is toch volstrekt on denkbaar dat Wim Kok 'dan doe ik het wel anders' zegt als het congres het beleid afwijst. Het is toch logisch dat hij zijn conclu sies trekt? Zelfs als hij dat niet met zoveel woorden had ge zegd, had iedereen het toch ge weten", zei Wöltgens. Geheim overleg tussen werkge versorganisaties en de vakbewe ging over de Ziektewet- en wao- problemen heeft gisteren niets opgeleverd. Op uitnodiging van de werkgevers kwamen be stuurders van beide partijen gisteravond bij elkaar -in de marge van de maandelijkse ver gadering van de Sociaal-Econo mische Raad. Er is de werkgevers veel aan gelegen nieuwe openingen in het conflict te vinden om de toenemende onrust aan het sta kingsfront in te perken. Voor de komende week staan estafette stakingen op het programma. Het spits wordt maandag afge beten bij Grootint in Dordrecht en Zwijndrecht. In Zuid-Hol land gaat vrijdag ook een groot deel van het stads- en streekver voer plat. Het overleg van gisteren was bedoeld om na te gaan of de werkgevers en de vakbeweging min of meer op één lijn te krij gen zouden zijn. Premier Lub bers liet in de loop van de dag weten dat het kabinet een ge sprek met de sociale partners over verdere aanpassing van de maatregelen aan zou wUlen, als deze met een uitgewerkt plan zouden komen. Werkgevers en werknemers staan in de Ziektewet- en wao- kwestie tot nog toe lijnrecht te genover elkaar. De ondeme- Twee Kroatische meisjes wachten in een schuilkelder in Novska, een stadje op honderd kilometer van Zagreb, op het moment dat zij weer tevoor schijn mogen komen. foto epa adrian popescou President Mesic roept soldaten op orders te negeren Tanks, pantserwagens en rijdende artillerie van het fede rale Joegoslavische leger zijn gisteren Kroatië binnenge trokken en hebben een offensief geopend op de Kroati sche bolwerken Vukovar en Vinkovci. Op weg daar naar toe werden Kroatische troepen in de grensdorpjes Nij- emci, Lipovac en Tovamik onder vuur genomen met tanks en kanonnen. leger was duidelijk een van de grootste militaire operaties Stipe Mesic, Kroaat en federaal sinds bijna drie maanden gele president van Joegoslavië, be- den de gevechten in de repu- schuldjgde militaire comman- bliek, die zichzelf onafhankelijk danten gisteren van het plegen heeft verklaard, begonnen. Het van een staatsgreep en riep sol- was echter niet direct duidelijk daten op alle gevechtsorders te of het offensief alleen is bedoeld negeren. Mesic zei op een haas- om de door Kroatische troepen tig belegde persconferentie dat belegerde legerkazernes te be- hij de federale minister van de- vrijden of als totale aanval op de fensie Kadijevic en generaal Kroatische troepen BELGRADO-WASHINGTON AP-GPD Adzic, de chefstaf het" federale leger, heeft ge vraagd alle troepenbewegingen te staken totdat het staatspresi- dium bijeen is geroepen. Het offensief van het federale ZATERDAGS Een functionaris van het Kroatische ministerie van de fensie in Vinkovci zei dat de aanval leek bedoeld om een eind te maken aan een blokka de die de Kroaten hadden opge worpen tegen het federale leger in de stad. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldde ech ter dat ook in de Kroatische buurrepubliek Bosnië omvang rijke kolonnes federale reservis ten en vrijwilligers in beweging waren gekomen, daarmee een indicatie gevend van de moge lijke omvang van de operatie. Radio Belgrado meldde dat federale troepen door Kroati sche verdedigingslinies in Vuk ovar waren gebroken en een deel van de stad in handen had den. De Kroaten zouden zich hebben teruggetrokken in de richting van het centrum. Vink ovci werd volgens een mede werker van een plaatselijk ra diostation voortdurend bescho ten vanuit vliegtuigen en met mortieren. Hij zei dat vijf bur gers en een Kroatische gardist waren gedood. In Osijek, de be langrijkste stad in Oost-Kroatië, werd gisteren door het federale RIJNLAND RUNLAND BUSINESS Het nieuwste nummer Bel voor abonnement 01719 -46260 J Nu ook verkrijgbaar bij uw benzinestation BIJVOEGSEL Sociale vernieuwing in korte tijd een soort toverwoord geworden De 75-jarige geschiedenis van Schiphol in beeld gebracht Reclame-goeroes Franzen en Veltman worden op handen gedragen Publiek gaat dansend uit zijn bol op de Houseparty Recalcitrantie: handels merk van rockband Guns n' Roses Aardappelen zat in de Sovjetunie, maar de winkels zijn leeg Nederland staat op ais ihnnisnatie, maar de kinnesinne groeit dames pump zwart 36-41 LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel071-213222 leger een grote olieraffinaderij in brand geschoten, aldus de Kroatische en Servische televi sie. Ook langs de Adriatische kust werden gevechten gemeld. De stad Dmis zou volledig in handen zijn van federale troe pen. Dmis ligt op zo'n 20 kilo meter van de centrale haven stad Sibenik. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gisteravond op verzoek van Canada. Austra lië en Oostenrijk begonnen met overleg achter gesloten deuren over de escalerende situatie in Joegoslavië. De consulaties zou den volgende week mogelijk kunnen worden gevolgd door een openbare zitting van de Veiligheidsraad, die zich dan zou kunnen uitspreken over het sturen van een vredesmacht. Verscheidene landen, waaron der Australië, hebben al in het openbaar om het zenden van VN-troepen gevraagd. tafels volgens model spiegelwanden spiegels op maat 'Levensgevaar door open tbc' ARTHUR MAANDAG Een aids-patiënt eist onmiddellijke vrijla ting uit het Penitentiair Ziekenhuis in Scheveningen. Volgens de man is zijn le ven in gevaar, nu in het gevangenis-hospi taal een geval van open tbc is ontdekt. Jus titie weigert echter de gedetineerde over te brengen naar een burgerziekenhuis. De Haarlemse advocaat mr. K. van der Leij begint daarom een kort geding tegen de staat. De betrokken gedetineerde komt uit Amsterdam en zit in voorlopige hechtenis. De man werd in juli aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij een om vangrijke drugslijn. In totaal werden toen tien arrestaties verricht, waarvan zes in Amsterdam. Vijf van de Amsterdammers werkten op Schiphol. Volgens justitie in Haarlem is een belangrijke drugslijn tus sen Nederland en Curasao opgerold. De cliënt van de Haarlemse advocaat verblijft wegens zijn zeer slechte gezond heid in het Scheveningse Penitentiair Zie kenhuis. De man zou in de pre-terminale fase verkeren. In Scheveningen is eerder deze maand een geval van open tbc ge constateerd. Zowel de directie als het Haagse Openbaar Ministerie heeft dat te genover de pers bevestigd. Advocaat Van der Leij heeft nu echter te horen gekregen dat van open tbc geen sprake zou zijn. De afdeling tuberculose bestrijding van de Haagse GG en GD heeft dat echter bestreden. ..Ze zeiden me ook dat het dodelijk kon zijn voor mijn cliënt." Daarbij komt volgens de raadsman ook dat het gevangenis-ziekenhuis niet voor komt op de lijst van ziekenhuizen die voor aids-behandeling zijn aangewezen. Men zou zelfs zonder overleg met de behande lende burger-artsen tot toediening van an dere medicijnen hebben besloten. „Er is een gigantisch verschil in ideeën voor be handeling. Het is volstrekt onzorgvuldig." Pogingen om de man via de raadkamer van de Haarlemse rechtbank en het ge rechtshof in Amsterdam 'op humanitaire gronden' vrij te krijgen zijn tot nu toe op niets uitgedraaid. De verdachte zou geen aannemelijke verklaring hebben afgelegd, zodat het voorarrest in het belang van het onderzoek voortduurt. Advocaat Van der Leij eist van de Haar lemse officier van justitie dat zijn cliënt binnen 24 uur wordt overgebracht naar een burgerziekenhuis, dat is aangewezen voor de behandeling van aids-patiënten. Het is nog niet bekend wanneer het ge ding dient. Nog geen abonnee nr07i - 161400 DCL: 071 - 161353 SERVICE Premier Lubbers heeft weinig begrip voor de klaagzang van zeven topindustriëlen en de werkgeversorganisties VNO en NCW over het verhogen van de heffingen op energie. „Het is een bescheiden maatregel", zei Lubbers gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. Het ministerie van Vrom wil de opbrengst van de belasting op brandstoffen tot 1994 ver dubbelen tot 2,2 miljard gulden. Vooral de grote energieverbrui kers, zoals de chemische indu strie, gaan het gelag betalen. Met de extra inkomsten worden milieumaatregelen gefinan cierd. De zeven industriëlen en de werkgeversorganisaties heb ben in brieven krachtig tegen het voornemen geprotesteerd. De heffingen zouden de con currentiepositie van de bedrij ven ernstig aantasten. Volgens premier Lubbers zijn de industriëlen vooral geschrok ken van de aankondiging op Prinsjesdag dat het kabinet op 1 januari 1993 een eefste stap wil zetten op weg naar een 'regule rende' energieheffing. Dat zijn zeer hoge heffingen om het ge bruik van energie te ontmoedi gen. „De invoering van zo'n hef fing zal niet eenvoudig zijn", suste Lubbers. De premier vindt dat Nederland deze extreem hoge heffingen alleen in EG- verband kan invoeren. Liever ziet hij een nog breder interna tionaal kader. „Als de heffingen in internationaal verband wor den ingevoerd, hoef je immers niet bang te zijn voor je concur rentiepositie", aldus Lubbers. De WD is fel tegen de plan nen. „Het kabinet misbruikt de brandstofheffing om zijn eigen financiële problemen op te los sen", aldus fractieleider Bolke- stein vanmorgen tijdens de WD-partijraad in Utrecht. „Of ficieel gaan de heffingen de kos ten van het milieubeleid dek ken. Maar waarom moet de chemische industrie opdraaien voor de subsidies aan de Bra bantse mestboeren?", vroeg de WD-leider zijn gehoor. „Een ordinaire belastingverhoging", aldus Bolkestein. Zie ook de pagina's financiën GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden Telefoon; 071 -21 80 55 HET WOORD IS AAN De meeste mensen houden er al leen principes op na om zich de moeite van het denken te bespa- VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen Familieberichten Financiën Info Programma's Regio - Religie - Zaterdags Bijvoegsel 41 t/m 49 VANDAAG OOK PERSONEEL PLUS SPECIALE BULACE HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig In de ochtend plaatselijk mist. daarna zonnige perioden. In de avond vanuit het westen meer be wolking. Droog. Middagtempera- tuur 22 graden. Eerst weinig wind, later matige zuidelijke wind, aan de kust toenemend tot vrij krach- Luitenant-generaal Leonid Sje- barsjin, chef van de buitenland se inlichtingendienst van de KGB, heeft zijn functie neerge legd. Dat hebben Sovjet-media gisteren gemeld. Sjebarsjin zou daarmee willen protesteren le gen de benoeming van majoor generaal Nikolai Stoljarov t«<t eerste vice-voorzitter. Stoljarov zou door zijn vriend Alexander Roetskoi, die vice-president van de Russische Federatie is, naar voren zijn geschoven. Telefoon v m controle bezorging, j Nummer bank.girorekening Handtekening leidsch Degbled Antwoordnummer 10050 2300 VB leider. 8 V12141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1