Regio Fors gekort op subsidies 'We hoeven niet te klagen' Rosarium, straks in andere handen, wordt voortgezet Voorschotense verzetshelden geëerd - Familieraad Mariënhaven behartigt belangen bewoners Wassenaar weert extra reclame langs Rijksstraatweg Een kwart minder subsidie voor alle Leiderdorpse sport verenigingen en 25 procent korting op de bijdragen aan de verenigingen en instellingen voor amateuristische kunstbeoefening: de Leiderdorpse welzijnssector wordt volgend jaar met 150.000 gulden gekort. Dat blijkt uit het Welzijnsprogramma 1992 dat deze week bekend werd. Tot medio oktober kan de sector met bezwaren proberen het tij te keren. Leiderdorpse verenigingen leveren in Premie A niet Zaterdag 21 september 1991 LEIDEN WARMONDS Mariënha- ven krijgt er vanaf vol gende week een in spraakorgaan bij: de fami lieraad. WASSENAAR WEERT extra reclame langs de drukbereden Rijksstraat weg IN LEIDERDORP worden de welzijnsorganisaties volgend jaar flink gekort, als het aan burgemeester en wethouders ligt. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Het sociaal-cultureel centrum de Sjelter wordt volgend jaar met 30.000 gulden gekort. Het anti-discriminatiebeleid levert met 4000 gulden de helft, en het platform gehandicaptenbeleid met duizend gulden een derde van de subsidie in. De Neder landse Vereniging voor Huis vrouwen, de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond en verschillende stichtingen voor thuiszorg, reumapatiënten, doven, blinden en slechtzien den worden helemaal van de lijst van subsidianten geschrapt. De drum-, fanfare- en majo- rettenvereniging Tamarco loopt door de teruglopende subsidie een tekort op van 2135 gulden. Muziek- en showgroep Con Bravura kampt volgend jaar met een tekort van 1144 gulden. Vol gens het college moeten de nieuwe leden die Con Bravura hoopt te werven dat geld maar in het laadje brengen. Theater Toverlei krijgt ruim 900 gulden minder dan het nodig heeft voor de twee produkties van volgend jaar. De verenigingen en stichtingen die minder of he lemaal niet meer worden ge subsidieerd, moeten maar pro beren hun inkomsten te verho gen of hun uitgaven te verlagen, stelt het college vast. De meeste verenigingen zullen daardoor genoodzaakt zijn de contribu ties te verhogen. Sassenheim: inspraak over flitstrein nieuw spoor, onder andere dwars door Leiderdorp. Omdat Sassenheim heeft het ministerie de provincie de flitstrein tussen laten weten, dat het wil mee- Den Haag en Amsterdam toch praten over de plannen om de over het bestaande spoor wil la- flitstrein over de Schiphollijn te ten rijden, komt de TGV over laten rijden. Tot nu toe was het grondgebied van Sassen- sprake van de aanleg van een heim. Acht leden uit het voormalige plaatselijke verzet worden in de Voorschotense nieuwbouwwijk Starrenburg geëerd met een straatnaam. Mevrouw A. van Aken onthulde het eerste straatnaambord, dat van haar inmid dels overleden echtgenoot. foto ellen martens VOORSCHOTEN ANITA LUYENDUK MEDEWERKSTER Acht leden uit het voormalige plaatselijke verzet worden in de Voorschotense nieuwbouwwijk Starrenburg geëerd met een ei gen straatnaam. Het gaat om Bertus vnan Aken, Alexander Adamski, Frans Everstijn, Teun de Groot, Bram Limburg, Cor van Osnabrugge, Martinus van der Stoel en Jan Wagtendonk. Bertus van Aken hielp Neder landers met het vinden van een onderduikadres en regelde geld en distributiebonnen. Toen de Duitsers Van Akens activiteiten ontdekten, werd hij bij zijn huis neergeschoten. Hij overleefde de aanval. Zijn medewerker Teun de Groot, een zeer felle anti-fascist, werd op dezelfde dag neergeschoten. Hij was wel dood. Van Aken overleed in 1982. Cor van Osnabrugge onder hield de contacten over onder duikadressen met de andere re gio's. Hij overleed in 1968. De huisarts Martinus van der Stoel verzorgde vervolgde joden. Is raël onderscheidde hem met de Yadwashem-penning. Van der Stoel overleed in 1985. Het geld dat nodig was voor de onderduikers werd door Frans Everstijn geregeld. Nadat hij een ondergedoken jodin aan een vals persoonsbewijs had ge holpen, werd hij verraden en vond in 1944 de dood in de gas kamer van het concentratie kamp Neungamme. Jan Wag tendonk, Bram Limburg en Alexander Adamski verrichtten spionagewerkzaamheden voor de inlichtingendienst Packard. Na verraad werden de drie met tientallen anderen in mei 1945 opgepakt en gefusilleerd. Vrouwelijke verzetsstrijders worden niet vergeten in het na menregister van Starrenburg. Het 'Kocriersterspad', een fiets en wandelpad aan de zuidzijde van Starrenburg. herinnert aan hun vaak gevaarlijke werk. Warmonds Mariënhaven ten voeten uit Het verpleeghuis krijgt vanaf volgende week een familieraad. foto loek zuyderduin Wassenaarse strandtenthouders maken balans seizoen op WARMOND Het psychogeriatisch verpleeg huis Mariënhaven in Warmond stelt komende maandag een fa milieraad in. In deze raad ne men familieleden van de de menterende oudere bewoners zitting. „In een 'gewooh' verzor gingshuis kunnen de bewoners voor zichzelf opkomen, de mensen die in Mariënhaven wonen kunnen dat niet, van daar dat hun kinderen het voor hen doen," zegt maatschappe lijk werkster Marga van Biezen. De familieraad moet volgens de statuten 'het beleid toetsen en controleren'. „Via deze raad hoopt het verpleeghuis de v sen van de bewoners en bezoe kers eerder te kunnen verne men en het beleid daaraan aan te passen, zodat Mariënhaven een optimaal huis kan zijn," al dus Marga van Biezen. In Mariënhaven wonen 208 mensen, verdeeld over drie ver schillende afdelingen. De raad telt drie bestuursleden en acht tien leden. Elke afdeling van het tehuis is in de raad vertegen woordigd. Op de eerste familie bijeenkomst willen directie en bestuur van Mariënhaven en de leden van de familieraad hun ideeën aan de familieleden uit eenzetten. „Een onderwerp dat ongetwijfeld aan de orde komt is familieparticipatie, familiele den willen graag helpen met de verzorging, maar hebben angst om het verplegend personeel in de weg te lopen. Daar kan nu dus over gepraat worden." vindt Van Biezen. Enkele'jaren geleden kwam de familieraad om bestuurlijke re denen niet van de grond. Van Biezen heeft goede hoop dat het nu wel lukt omdat de familiele den gemotiveerd zijn. De raad zal één keer per maand verga deren. Na een jaar zal het func tioneren van de raad worden geëvalueerd. Leiderdorp obstakelvrij voor rolstoelers LEIDERDORP De stichting Platform voor Ge handicaptenbeleid Leiderdorp houdt op 26 september een in formatiemiddag met als thema 'Leiderdorp obstakelvrij'. Verte genwoordigers van het provin ciale gehandicaptenbeleid en het platform vertellen over de oneffenheden die sommige Lei derdorpse straten ontoeganke lijk maken voor lichamelijk ge handicapten. Daarnaast wordt een video met de ironische titel 'Ons' Lei- OEGSTGEEST WIM KOEVOET Het Oegstgeester rusthuis Rosa rium aan de L. de Colignylaan is in elk geval tot 1 januari 1992 gered. De gemeenteraad heeft besloten de stichting begeleid wonen De Schakel 60.000 gul den uit te keren voor de exploi tatie van het rusthuis. In het van origine pariculie- ren rusthuis wonen tien men sen die niet zelfstandig kunnen leven. Het rusthuis dreigde ver loren te gaan toen de initiatief neemster er vanwege haar leef tijd mee stopte. Wethouder T. Kohlbeck (PvdA/welzijn) trok ^zich het lot van de bewoners erg "aan. Begin dit jaar stelde de raad een halve ton beschikbaar derdorp vertoond. „De mensen moeten de straat opkunnen, dat is het begin van integratie," zegt fysiotherapeut G. de Jong, die het verpleeghuis en reactive ringscentrum Leytenrode verte genwoordigt in het platform. „Het gaat inde eerste plaats om die mensen. We hopen dat zij met hun problemen naar het platform komen, zodat wij die kunnen doorgeven aan de ge meente. Op de bijeenkomst kunnen zij al vragen stellen," al dus De Jong. Het platform hoopt het gemeentelijk gehan- waarmee De Schakel moest worden betaald voor de periode tot juli van dit jaar. Bij het mi nisterie van WVC kregen Kohl beck en zijn ambtenaren nul op rekest. De gemeente wil en kan niet permanent de verantwoorde lijkheid voor de bewoners op zich nemen. Met het regionaal instituut voor beschermd wo nen (RIBW) is overeengekomen dat dit per 1 januari volgend jaar de verantwoordelijkheid voor de bewoners van het Rosa rium overneemt. Oegstgeest wordt daarmee de eerste ge meente in deze regio met een pand waar de RIBW aan be schermd wonen doet. „Wij zijn niet voornemens om eventuele dicaptenbeleid gunstig te beïn vloeden. Wethouders C. Kemer (welzijn) en H. Veldstra (ruimte lijke ordening en verkeer) stel len zich namens de gemeente op de hoogte van de problemen die rolstoelers op straat tegen komen. De informatiemiddag begint om 14.00 uur in de kapelzaal van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Aangepast vervoer kan worden aange vraagd bij G. de Jong, telefoon nummer 892942. tekorten na 1 januari 1992 voor onze rekening te nemen," stel len burgemeester en wethou ders heel nadrukkelijk. De kans dat het RIBW het rusthuis in een ander Oegstgeester pand zal voortzetten is groot. Wethouder Kohlbeck en zijn ambtenaren werden uitvoerig geprezen. Alleen WD'er N. Moonen leverde scherpe kritiek. „Dit eens maar nooit weer," zei hij. Volgens de liberaal heeft Kohlbeck de gemeenteraad voor een voldongen feit gesteld. „De RIBW is pas onlangs in de steigers gezet. In de tussentijd wilden we ervoor zorgen dat de bewoners niet op straat zouden komen te staan," vond Kohl beck er van. WASSENAAR TINEKE OOSTERLOO Het Wassenaarse strand ligt er na een druk seizoen weer rustig bij. De eerste strandtenthouders houden het voor gezien en bre ken de houten paviljoenen weer af. „Van maart tot september hebben we hier zeven dagen per week hard gewerkt, nu is het tijd om op te ruimen," vindt eigenaar van strandpaviljoen De Sport, Fred van der Kroft. De strandtenthouders Bos en Van der Kroft zijn al vijf dagen bezig met het opruimen van hun strandtenten.„Eerst de stoelen en tafels eruit, dan het terras afbreken, het gas en wa ter afsluiten en dan moet de tent eraan geloven. Na een week met zeven man hard wer ken is er niets meer van over, "aldus van der Kroft. Tekens op de planken en vlonders geven duidelijk aan hoe het gebouwtje volgend jaar weer opgebouwd kan worden. Van der Kroft staat altijd op zijn eigen stek aan de linkerkant van de opgang. De andere drie pa viljoenen wisselen ieder jaar van plaats, zodat iedereen een kans krijgt om op de gunstigste plek naast de opgang te staan. Omdat ieder paviljoen zijn ei gen specialiteit heeft en de prij zen van drankjes en strandstoe len uniform zijn, hebben de be drijven van elkaar geen onnodi ge concurrentie te duchten. „Wij zijn één grote familie hier op het strand. In het seizoen hebben we het te druk om sa men even wat te drinken, maar bij het opbouwen en nu met het afbréken hebben we daar tijd voor," zegt Van der Kroft. Elitestrand „De Wassenaarse Slag is een eli testrand. Je hoort er weinig har de muziek en gescheld zoals in Scheveningen het geval is. Ook in de strandtenten wordt geen muziek gedraaid. Mensen ko men hier voor hun rust." zegt strandtenthouder Hans Plat, die nog tot oktober op het strand blijft. Tijdens het seizoen wonen de strandtenthouders op de Was senaarse Slag en zorgen ze dat ook 's avonds de paviljoenen worden bewaakt. Van der Kroft: „In vorige jaren werden er in het begin van het seizoen 's avonds scholierenfeesten ge houden op het strand, als er dan aan de kustlijn geen wrak hout werd gevonden ging er nog wel eens een stoeltje in de fik". Dit seizoen was daar echter geen sprake van omdat het met minder mooi weer begon. Ook tijdens de feestdagen liet het weer te wensen over. In de va kanties waren er echter genoeg mensen op het strand te vin den. „Wij hoeven niet te klagen, het wordt altijd wel weer goed rechtgetrokken," vindt Hans Plat. „Als het mooi weer is ver dien je goud, maar als het slecht weer is komt er niets binnen." Van der Kroft is duidelijk ver guld met zijn werk aan de kust lijn.„Er wordt hier nooit ge klaagd, je viert hier eigenlijk voortdurend vakantie. Elke dag lekker in de zon op het strand, wat wil je nog meer! Iedere dag is weer anders, je ziet hier zo veel mensen. Ik moet er niet aan denken om elke dag drie hoog op een flatje te moeten zitten." Je moet van het strand hou den, wil je er gaan werken. Vooral in het hoogseizoen is het hard aanpoten. Hans Plat: „Je werkt iedere dag van zes tot één, en moet dan je omzet draaien. Buiten het seizoen mag je blij zijn dat je honderd gul den verdient." De familie Plat is duidelijk met het strandleven vergroeid. Het beroep strandtenthouder zit al drie generaties in de fami lie en ook met de vierde genera tie zal het wel loslopen als het aan dochter Irma ligt. „Je moet echter wel een man vinden die van aanpakken weet,"vindt haar moeder. „Mannen moeten toch het zwaardere werk doen zoals het opbouwen en afbre ken. Het bedrijf run je met zn tweëen en je moet er allebei achter staan, anders red je het niet." besteed aan Oegstgeest OEGSTGEEST» De zes premie A koop-apparte menten aan de Van Assendelfet- straat in Oegstgeest zijn onver koopbaar. De exploitant, VGS uit Amsterdam, wil ze daarom gestoffeerd en gemeubileerd in de vrije sector verhuren. De doelgroep bestaat nu uit bui tenlanders die tijdelijk in deze regio werken. .Alleen op die manier kan het verlies voor de ontwikkelaar enigszins binnen de perken worden gehouden," aldus burgemeester en wethou ders. Zij willen het verzoek van VGS honoreren. De koopwoningen hadden 144.000 gulden moeten kosten De huurprijs wordt nu zo'n 900 gulden per maand. B en W ge ven toe dat met de omzetting geen Oegstgeester belangen zijn gediend. Op de toewijzing van de huurwoningen in de vrije sector heeft de gemeente imeers geen enkele invloed. Anderzijds, schrijven B en W in hun voorstel aan de raad. is het op deze plek onmogelijk ge bleken om te bouwen voor de oorspronkelijke doelgroep. Volkshuisvestingswethouder T. Kohlbeck (PvdA) zegt desge vraagd geen enkele verklaring voor het debacle aan de Van As- sendelftstraat te hebben. Niet instemmen met het voorstel van VGS betekent 'dat alles weer open ligt'. „Dan be hoort het ook tot de mogelijk heden dat er bijvoorbeeld weer een snackbar in komt," schrij ven B en W. Wethouder Kohl beck: „Er heeft vroeger een snackbar gezeten. Die gaf be halve veel vreugde aan de jeugd ook overlast aan de omwonen den." STARLICHT, de omstreden dis cotheek in Alphen aan den Rijn, is dicht. De eigenaren zouden er een restaurant in willen. Vol gens omwonenden zal nog een hoorzitting wordt gehouden. Het Wassenaarse strand ligt er inmiddels al stil en verlaten bij. De meeste strandtenthouders pakken deze week hun boeltje in. foto hielco kuipers Garage Jansen BV, gevestigd aan de Rijksstraatweg ter hoogte van de Wasse naarse wijk Kerkehout, moet twee recla meborden verwijderen. Dat is bekend geworden bij de Raad van State in Den Haag, waar Jansen een spoedprocedure had aangespannen. Jansen verhuurde de borden. De ge meente wilde de borden niet meer zien omdat ze „het aanzien van de Rijks straatweg" zouden aantasten. De leiding van Garage Jansen was het daar niet mee eens en stapte naar de Raad van State. Daar voerde de garage aan dal de ge meente voor eigen belangen aan het strijden is. De gemeente heeft een over eenkomst gesloten met het bedrijf Pu- blex, dat de reclame-uitingen op bus hokjes verzorgt. „Waarom Publex, en in direct de gemeente wel, en wij niet," vroeg men zich bij Jansen af. Gemeente woordvoerder J. van der Tuin hield bij de Raad van State vol dat de gemeente in dit geval niet puur voor de eigen ge meentekas strijdt. De gemeente zou zo weer van Publex af kunnen en verder geen vergoeding onvangen, behalve dat de bushokjes gratis zijn neergezet. De gemeente wil het aangezicht van de Rijksstraatweg streng bewaken. „De wens om langs deze drukke verkeersweg reclame te mogen maken, leeft bij velen. Uitbreiding van reclame-uitingen wordt echter in beginsel gezien als een aantas ting van het aanzien van de Rijksstraat weg," aldus Van der Tuin. Raad-van-State rechter, J.H. Blaauw. noemde het door Wassenaar gevoerde beleid „niet onredelijk." Daarom zou Jansen niet onevenredig worden bena deeld door de opdracht van de gemeente om de reclame-uitingen weg te halen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19