Leiden Podium Annie's wordt snel legaal CNV-jongeren miljoen minder subsidie Onderzoek naar gevolgen schaalvergroting scholen Zeeheldenbuurt mag meedoen met sociale vernieuwing Morsige kunst dobbert voort D66 maakt zich zorgen over kinderopvang AZL Leefbaar Zuid-West krijgt geen subsidie van gemeente Zaterdag 21 september 1991 066 IS BEZORGD over de reputatie van het kin derdagverblijf Bambini, waarnaar het AZL kinde ren wil overplaatsen ROT KLOPPER LOMAN LEEf MANS ERNA STRAATSMA OERT VISSER (dief) WIM WEGMAN CNV-JONGEREN moeten het straks misschien met één miljoen gulden min der doen, terwijl hun FNV-collega's worden gespaard 15 NIEUWSLIJN Bouw kinderdagverblijf begint De bouw van een nieuw kinderdagverblijf in de omgeving van het Schuttersveld begint volgende week vrijdag. Dan slaat wet houder A. van Bochove (welzijn) de eerste paal op het terrein, dat ligt op de hoek van de Schutterstraat en de Vendelstraat. Cursus Russische cultuur Boerhaave Onderwijscentrum Boerhaave begint op woensdag 23 oktober de cursus 'Aspecten van de Russische cultuur', die aansluit op de eindexamenjaren HAVO/VWO. De cursus wil kennis van de Russische taal- en cultuur verruimen en verdiepen door middel van film, video, geluidsmateriaal en tekst. De cursus bestaat uit twintig lessen van twee uur. Inlichtingen: Boerhaave, tel. 071- 142984 of docent drs. Petra Couvée 071-131329. Videoband Pieterskerk voor scholen De wethouders Koek en Walenkamp nemen dinsdagmiddag in het stadhuis een aantal videobanden in ontvangst over de func tie van de Pieterskerk en omgeving. De banden, die voor scholen in Leiden zijn bestemd, worden aamgeboden door journalist W. Buyteweg, videoproducent K. van den Burg en ABN/AMRO-dis- trictsdirecteur F. Veltman. Gemeente legt drijvend terras geen strobreed in de weg DEN HAAG/REGIO» De provincie Zuid-Holland be kijkt welke problemen de schaalvergroting in het basison derwijs opleveren. Ze doet dat omdat juist in Randstad veel scholen onder de opheffings normen raken: alleen al in Zuid- Holland zijn dat er 400. De pro vincie vraagt de vaste Kamer commissie voor onderwijs om pas over de plannen te beslissen als de uitslag van het onderzoek Staatssecretaris Wallage pre senteerde een jaar geleden een plan, dat er in grote lijnen op neer komt dat scholen met minder dan 250 leerlingen moe ten worden gesloten of moeten fuseren. In deze regio zou dat betekenen dat van de 300 scho len er 250 in het zelfstandig voortbestaan worden bedreigd. In Leiden zijn 30 van de 42 scholen te klein volgens deze norm. Gedeputeerde Staten (GS) zijn bang dat de voorgestelde schaalvergroting vergaande ge volgen heeft voor de schoolor ganisatie, bereikbaarheid van de scholen en spreiding van de verschillende onderwijsrichtin- gen. Omdat ze de gevolgen niet precies kunnen inschatten, heb ben GS een onderzoeksbureau in de arm genomen. Gistermid dag was de .eerste werkbespre king met dat bureau. Begin 1992 verwacht Zuid-Holland over de onderzoeksresultaten te beschikken. De provincies Noord-Holland en Utrecht zijn gevraagd het onderzoek te on dersteunen, omdat ook zij extra getroffen dreigen te worden door de maatregelen. Overigens zijn GS het in prin cipe eens met de schaalvergro ting, maar raakten ze gealar meerd door het grote aantal dreigende sluitingen of fusies in het basisonderwijs. De gemeente zal er alles aan doen om voor het komende zomerseizoen het illegale waterpodium van café-restau rant Annie's verjaardag te legaliseren. Dat bleek gisteren uit uitlatingen van ambtenaren voor de commissie be roep- en bezwaarschriften. Het podium, dat op twee ge meentelijke dekschuiten in de Nieuwe Rijn ligt, is al tij denlang omstreden. wetvergunning afgegeven. De ambtenaren verklaarden gisteren voor de commissie, dat er vroeger geen vergunnings plicht was voor het afmeren van boten. Een regeling is nu in de maak. „Het ligplaatsenbesluit voor bedrijfsvaartuigen komt er snel aan, dan is er een vergun ning." Daarbij wordt speciaal rekening gehouden met het wa terpodium. De ambtenaren ver klaarden dat het podium niet is opgenomen in het bestem mingsplan Pancras-West. Het ligt in openbaar water. Onduidelijk was of het waterpo dium het karakter van de Hoog- In de beroepscommissie werd het bezwaarschrift van een aan tal omwonenden behandeld. Zij protesteren tegen het feit dat de gemeente weigert het podium onder 'bestuursdwang' te ver wijderen. Leiden erkent dat het podium er illegaal ligt, maar is van plan de regelingen er voor aan te passen. Volgens de kla gers - die niet aanwezig waren op de zitting - druist het water podium in tegen het bestem mingsplan, de waterverorde ning en de monumentenwet. Er is bovendien nog geen hinder- straatkelders - een rijksmonu ment - aantast De ambtenaren moesten het antwoord schuldig blijven of hier sprake was inbreuk op de bepalingen van de Monumentenwet die dat re gelen. De gemeenteambtenaren zei den dat de indieners van het bezwaarschrift zich wel in de komende hinderwetvergunning kunnen vinden. „Daarin is de geluidsproduktie goed gere geld." Omdat er verschillende verordeningen en wetten en rol spelen bij het waterpodium, vroeg de commissie de ambte naren gisteren om alle stukken, alvorens ze volgende week vrij dag een advies geven. Commis sielid B. Paauw (PvdA) drong er op aan dat er zo snel mogelijk een eind komt aan de illegale si tuatie. Ook commissievoorzitter P. Olivier wil de zaak het liefst voor het nieuwe toeristensei zoen geregeld zien. De materialen van de 'Drijvende eilanden' zijn duidelijk niet bestand gebleken tegen de elementen. FOTO JAN HOLVAST LEIDEN EMIEL FANGMANN De deur tot sociale vernieuwing is voor de Zeeheldenbuurt op een kier gezet. De stuurgroep sociale vernieuwing van de ge meente heeft besloten dat de buurt eventueel gebruik mag maken van nieuwe voorzienin gen en projecten in de aangren zende wijk Pancras-Oost. Daar wordt per geval over besloten. Voorwaarde is steeds dat het Pancras-Oost geen extra geld kost en dat de deelname past in het definitieve plan van aanpak voor de sociale vernieuwing in Pancras-Oost. Het kan bijvoor beeld betekenen dat de Zeehel denbuurt geen 'omgevingsvak lieden' krijgt, maar wel gebruik mag maken van de diensten van een eventuele Raad-en- Daadwinkel. Vertegenwoordigers van de Zeeheldenbuurt reageren ver heugd op de beslissing van de gemeente. „Op zich zijn we er heel blij mee," zeggen buurt- werker P. van den Heuvel en R. Fraikin, secretaris van de Stich ting Welzijn Zeeheldenbuurt. Ze vinden dat de Zeeheldenbuurt er in Leiden tot nu toe een beetje tussenviel. „Terwijl we hier met dezelfde problemen te maken hebben als de sociale vemieuwingswijken," stelt Van den Heuvel. Daarmee doelt hij onder andere op de kleine cri minaliteit. „Die groepen ont staan omdat er voor jongeren weinig voorzieningen zijn. Ou deren durven hierdoor vaak niet de straat op." D66 maakt zich zorgen over de reputatie van dagverblijf Bam bini aan de Boerhaavelaan, waarnaar het AZL de kinderen wil overplaatsen. De partij sig naleert kjachten over het niveau van de kinderopvang. „Mijn fractie heeft verontruste reacties ontvangen van ouders," aldus raadslid S. Blok in een brief aan B en W. Hij wil weten of eventu eel kan worden opgetreden te gen het dagverblijf bij zeer ern stige klachten. Ook vraagt hij B en W of bij de gemeente klach ten bekend zijn en of Bambini wel een vergunning heeft. De partij heeft de brief gestuurd naar aanleiding van een bericht in deze krant, over het conflict tussen de Raad van bestuur van het AZL en de ouderraad van het kinderdagverblijf de Oogap pel. Het Academisch Ziekenhuis wil het eigen dagverblijf De Oogappel opheffen en een con tract sluiten met het particulier dagverblijf Bambini aan de Boerhaavelaan. Daar kunnen op termijn zeventig kinderen van AZL-personeel worden onder gebracht. De ouderraad verzet zich tegen deze plannen en heeft deze Week opgeroepen De Oogappel toch uit te breiden, zodat de kinderen niet naar Bambini hoeven. De ouders hebben bezwaar tegen de keuze van Bambini, omdat deze instelling niet valt onder de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL), waarover de gemeente direct zeggenschap heeft. Dat bete kent dat Bambini zich ook niet hoeft te houden aan de normen van de gemeente. De Bambini- directie verklaart overigens ruimschoots aan alle eisen te voldoen. De COKL wil geen commentaar geven op de com motie bij het AZL „Bambini is een concurrerende instelling, waarover wij niets kwijt willen." De AZL-directie hult zich even eens in stilzwijgen. Voorlichter Ketting liet onlangs weten dat het geenszins vaststaat dat Bambini de opvang gaat uitvoe ren. „Het is slechts een voor stel." Het hoofd van de raad van bestuur. Peters, heeft echter een brief gestuurd naar Bamini waarin hij stelt dat het contract medio oktober kan worden ge tekend. Peters is op vakantie en onbereikbaar voor commen taar. Inmiddels hebben enige ouders van kinderen die bij Bambini zijn ondergebracht het initiatief genomen om tegen wicht te bieden aan de negatie ve geluiden over het kinderdag verblijf. Er staat een handteke ningenactie op stapel om steun te betuigen aan de directie van het dagverblijf aan de Boer haavelaan. MEDEWERKSTER Als zij veel Leidenaars al geen doorn in het oog waren, dan zijn zij het nu zeker wel: de zo genoemde drijvende kunstei landen in de Witte Singel. Was eerst hun komst aanleiding voor heftige reacties, nu is het hun staat van onderhoud. Morsig en wat verpauperd dobberen de constructies tussen de water planten. „Drijvende kunstwrak ken", moppert een voorbijgan ger, en niet helemaal ten on rechte. Een glibberig groene alglaag bedekt de kunstobjecten aan ae onderkant, zichtbaar door de golfslag van het water. Van het eiland 'De Lutteltuin', de constructie van piepschuim blokken die met bamboesten gels aan elkaar zijn verbonden, is een aantal kubussen afge brokkeld. Enkele resten piep schuim drijven tussen het blad van de waterlelies, samen met een paar kapotte strandballen, afkomstig uit een ander eiland, dat daardoor enkele storende open plekken vertoont. Een stukje verderop drijft een afge broken bord met de naam van een kunstenaar en kunstwerk. De drijvende roze taart begint te lijken op een scheef gezakte plumpudding. Het rode vlagge tje bovenop hangt treurig opzij. De materialen die zijn ge bruikt om de kunstobjecten te maken, zijn duidelijk niet be stand gebleken tegen de ele menten. En dat was ook niet nodig. Eigenlijk zouden zij 8 au gustus al worden weggehaald, juist vanwege de kwetsbaarheid van de constructies. „Maar toen die datum naderde, zagen alle kunstwerken er nog redelijk uit", vertelt Ruud Kenter, één van de mensen die verantwoor delijk is voor de expositie en mede-eigenaar van eetcafé De Grote Beer. „De verbindende elementen van de constructies waren nog intact. En dat was toch wel boven alle verwachtin gen, als je alle berichten over vandalisme hoort. We hebben toen de kapotte onderdelen van de objecten gerepareerd of ver vangen en de expositie verlengd tot 15 september." Die datum is inmiddels ver streken. „Ja, toen 15 september naderde, stonden we weer voor hetzelfde probleem, of liever ge zegd. dezelfde gunstige omstan digheden. En net als in augus tus vonden we het zonde om de objecten weg te halen, terwijl ze er na een opknapbeurt weer goed uitzien. Bovendien komen de makers van de kunstwerken op 30 september nog een keer bij elkaar. En dan is het toch heel leuk dat ze hun kunstwer ken dan nog een keer op de oorspronkelijke plaats kunnen zien", vervolgt Kenter. Daarom blijven de eilanden tot en met 30 september liggen in de Witte Singel. Daarna wor den ze afgebroken. Dit weekein de krijgen de objecten een laatste opknapbeurt, zodat hun meesters ze nog éénmaal in toch wel wat vergane glorie kunnen bewonderen. Albert Daverschot van de Leidse afdeling voorspelt grote problemen LEIDEN. ROV KLOPPER De CNV jongerenorganisatie in Leiden moet personeel ontslaan als de regering haar voornemen uitvoert de subsidie met 35 pro cent te verminderen. Ook wordt het aantal activiteiten inge krompen. De jongeren gaan in november actie voeren tegen de bezuinigingen. Het ministerie van WVC liet onlangs weten dat de jaarlijkse subsidie aan de CNV-jongeren- organisatie wordt verlaagd van een kleine drie miljoen naar twee miljoen gulden. Dit bete kent dat de CNV het volgend jaar met 35 procent minder in komsten moet doen. De jongerenbond CNV werkt in vier regio's. Vanuit het Leidse kantoor aan de Haagweg wor den activiteiten ondernomen in geheel Zuid- en Noord-Holland. De jaarlijkse inkomsten worden bijna gelijk verdeeld over de vier regio's, zodat de Leidse vesti ging het in 1992 met 500.000 gulden moet doen in plaats van de gebruikelijke 7,5 ton. Dat gaat grote problemen op leveren, voorspelt Albert Daver schot van de Leidse CNV-afde- ling. In ieder geval moet een van de drie vaste werknemers het veld ruimen. Verder komen tal van activiteiten op de tocht te staan. Een daarvan is een werkgelegenheidsproject van jongerenbond. Hiermee zijn de afgelopen tijd 455 langdurig werkloze jongeren aan een vas te baan geholpen. Verder ko men er minder of helemaal geen gastlessen meer op scho len en gaan minder voorlich tingsbrochures de deur uit. Het steekt Daverschot met name dat de CNV-jongeren on evenredig hard worden aange pakt. Het kabinet heeft ook be zuinigingen aangekondigd op bijdragen aan andere jongeren organisaties, vooral op het poli tiek terrein. Maar de schade blijft daar beperkt tot maximaal 25 procent. „De minister moet ons maar eens uitleggen waar om wij nog tien procent extra 'moeten inleveren". Een andere ergernis is dat de subsidie aan de FNV-jongeren helemaal niet worden gekort. De CNV-jongerenorganisatie is niet van plan zich bij de plan nen neer te leggen. Het staat nog niet vast hoe ze er gaan uit zien, maar acties komen er. Met name in november, als de voor stellen volgens verwachting naar de Tweede Kamer gaan. Er is inmiddels een handtekenin genactie op touw gezet en er komen ludieke acties op het Binnenhof. Daverschot: „Verder moeten we het hebben van ar gumenten, want staken is moei lijk als veel van je leden scholier of student zijn". LEIDEN EMIEL FANGMANN De werkgroep Leefbaar Zuid- West wordt, als het aan de ge meente ligt, niet als officiële wijkvereniging erkend. Dat be tekent dat ze niet hoeft te reke nen op een subsidie. De ge meente weigert de erkenning, omdat Zuid-West al een buurt vereniging heeft: 'Actief. Leefbaar Zuid-West is inmid dels in beroep gegaan tegen het besluit. De vereniging meent dat de termijn tussen de aan vraag in augustus vorig jaar en de afwijzing in februari te lang was. De vereniging stelt ook vraagtekens bij de subsidierege ling, die volgens haar per huis deur in een wijk wordt bere kend, zo bleek uit haar be- |zwaarschift, dat gisteren voor de commissie beroep- en bezwaar schriften werd behandeld. Ove rigens was Leefbaar Zuid-West gisteren zelf niet op de zitting aanwezig, omdat volgens haar de standpunten bekend waren. Welzijns-ambtenaar Van In- gen van de gemeente wees de bezwaren af. Van Ingen legde de commissie voor dat de hui dige secretaris van de Werk groep Leefbaar Zuid-West, H. Kwik, drie jaar geleden met on enigheid uit 'Actief is gestapt. Kwik ziet zijn huidige werk groep als een echte belangen vertegenwoordiger van Zuid- West. Van Ingen ging ook in op de tegenwerping van Leefbaar Zuid-West dat 'Actief zich voor al met sociaal-cultureel werk bezighoudt. „Maar dat is hun keuze. De gemeente stelt dit soort eisen niet aan een buurt vereniging." Van gemeentelijke zijde werd betoogd dat Kwik met Leefbaar Zuid-West zijn ac tiviteiten beter binnen 'Actief had kunnen vestigen. „Dat had toch niet moeilijk moeten zijn als die vereniging inderdaad niet zo actief is. zoals is gesug gereerd. Kwik had de activitei ten van 'Actief moeten erken nen." Kwik is echter door die vereniging geroyeerd. Van In gen zei verder dat de subsidie regeling in een wijk per inwoner en niet per huisdeur wordt toe gekend. Dat B en W pas in fe bruari reageerden, achtte van Ingen normaal. „Tussendoor zijn er telefonische en schrifte lijke contacten met de werk groep geweest." Een deel van de controverse weet Van Ingen aan de persoon van Kwik. „Nog nimmer in mijn dertienjarig be staan als ambtenaar is net con tact met een burger zo moeilijk geweest." Volgens hem helpen de verenigingen elkaar om zeep en was er veel 'destructieve werkkracht'. "Er is geen bemid deling mogelijk." Kwik zelf rea geerde gisteren na de zitting verbaasd. „Als ik het geweten had was ik gekomen en had ik het achter gesloten deuren laten behandelen", zegt Kwik die des gevraagd zeet Van Ingen 'hele maal niet te kennen'. ..Maar van die kritiek lig ik niet wakker, die is gebaseerd op corresponden tie lang vóór opze subsidieaan vraag. Dat gaat niet over de af gelopen periode". Kwik ver volgt: „Ik snap helemaal niet dat 'Actief er bij gehaald is, want de meeste leden van de werkgroep hebben nooit iets met 'Actief te maken gehad. Wij hebben gewoon als werk groep een verzoek om subsidie ingediend, meer niet, en dat heeft niets met 'Actief te ma ken. Nou, als die niet wordt toe gekend, en ik begrijp dat dat ge beurt, hebben we pech gehad. Dan dienen we een nieuw ver zoek in." Uitspraak volgende week vrij- Albert Daverschot van de Leidse CNV-jongeren: „Het is moeilijk staken als veel van je leden scholier of stu dent Zijn." FOTO HIELCO KUIPt

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15