Kunst tffi Van Gogh-Museum presenteert expositie hedendaagse kunst BZN: lang zullen we leven Ballet van leermeester en leerling LESJE GELEERD? Frank Sinatra: Very oVBlue Eyes Zaterdag 21 september 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASK1A STOEUNGA Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN 11 I NIEUWSLIJN Platenbeurs van Europees formaat AMSTERDAM - Op zoek naar een Duits ingezongen hit van de Beatles of gewoon lekker een dagje met de meest uiteenlopende verzamelwaar struinen tussen alle volgepakte tafels? Iedere mu ziekliefhebber en platenverzamelaar kan zich zaterdag vanaf tien uur uitleven op de grootste grammofoonplatenbeurs van Nederland, voor het eerst in de Amsterdamse Jaap Edenhal. Met meer dan een halve kilometer aan stands heeft Nederland daar voor het eerst een platenbeurs van Europees formaat. Op de Amsterdam Record Convention (de officiële naam voor de beurs) bieden handelaren uit landen als Engeland, Canada, de Verenigde Staten en natuurlijk uit eigen land niet alleen het ron de zwarte vinyl aan maar ook T-shirts, promotiemateriaal, boe ken, juke-boxen en naslagwerken met allerlei feiten uit de mu- ziekhistorie. Langste pijp in Leids museum LEIDEN - In het Pijpenkabinet, aan de Oude Vest 159a, wordt tot eind oktober de langste tabakspijp ter wereld tentoongesteld. Het Leidse museum is in het bezit gekomen van een pijp die al 150 jaar geleden gemaakt is. Het exemplaar heeft een steel, met een uitzonderlijke lengte van ruim 7,5 meter, die gedraaid en ge kronkeld is tot het lijkt op een bord spaghetti. De lengte van de pijp is volgens het Pijpenkabinet goed voor een vermelding in het 'Guiness Book of Records'. De langste tabakspijp ter wereld: net een bord spaghetti. »foto pr Bolshoi Ballet in Nederland LEIDEN - In oktober bezoekt een selectie dansers van het Bols hoi Ballet uit Moskou Nederland. De groep geeft onder de naam 'Stars of the Bolshoi' slechts enkele voorstellingen in Nederland. Aan deze voorstelling doet onder meer de wereldberoemde pri maballerina Natalya Bessmertnova mee. Op 17 oktober geeft de groep een voorstelling in het Circustheater in Scheveningen. Door het Uit-bureau van K&O, aan de Oude Vest 45 in Leiden, wordt tot 10 oktober een (beperkt) aantal kaarten verkocht voor deze voorstelling. Het Uit-bureau is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur, za. van 9.00 tot 12.00 uur. Kaarten voor André van Duin Revue LEIDEN - Voor de nieuwe André van Duin Revue, die deze week in Rotterdam in première is gegaan, heeft K&O ook enkele toe gangskaarten gereserveerd. De kaarten, voor de voorstelling van 9 oktober in het Circustheater te Scheveningen, worden ver kocht tot 1 oktober. Kunstenaars boos op minister AMSTERDAM - De Beroepsvereniging Beeldende Kunstenaars (BBK) is boos over het voornemen van het ministerie van WVC om 6 miljoen gulden uit het budget voor de beeldende kunst, over te hevelen naar bouwkunst. Dat gebeurt in twee fasen: 2 miljoen gulden in 1992 en 4 miljoen in het jaar daarna. De BBK is van mening dat minister D'Ancona met dit oncontroleerbare geschuif van geld de professionele kunstenaars en de architec ten op een ongeoorloofde manier tegen elkaar uitspeelt. Wel er kent de beroepsvereniging de noodzaak om geld beschikbaar te stellen voor bouwkunst. Met het automatisch verschuiven van de ene discipline naar de andere, brengt de minister echter het kunstbeleid ernstig in gevaar en worden de uitgangspunten van dit beleid - ook die van WVC zelf - ernstig aangetast, aldus de BBK. DUIZENDEN FANS hebben het dorpsplein van Vo- lendam, waar de groep BZN optrad - en dat in de volksmond al jaren het BZN-plein heet - door de enorme toeloop niet kunnen bereiken. Zij moesten het concert in cafés via de radio volgen FRANCOISE LEDEBOER In het Van Gogh-museum is vanaf vrijdag werk te zien van de Tsjech Jiri Georg Dokoupil en de Nederlander Joost van den Toom. Zij zijn de keus van Riekje Swart, de Amsterdamse galeriehoudster die vanaf 1964 een grote reputatie opbouwde als trendsetter in de wereld van de hedendaagse beeldende kunst. Het Van Gogh-museum houdt met deze eerste expositie van nog levende kunstenaars een nieuwe loot van het ten- toonstellingsbeleid ten doop. Voor de komende vier jaar liggen de plannen voor soortge lijke exposities al klaar, een op merkelijk initiatief voor een museum dat zich op basis van de Van Gogh-collectie in de eer ste plaats concentreert op kunst uit de 19e eeuw. Adjunct-direc teur Stefan van Raaij legt uit dat de expositie 'II faut être de son temps' echter niet zomaar uit de lucht is komen vallen: „We zien tegenwoordig steeds vaker dat kunstenaars teruggrijpen naar de erfenis uit vroeger tij den. Dat gebeurt niet door klak keloos imiteren, maar door aan de traditie een geheel eigen in vulling te geven. Wij presente ren de komende jaren kunste naars voor wie het belang van de continuïteit in de beeldende kunst inmiddels vaststaat. Zo zijn deze exposities niet los te koppelen van ons gewone pro gramma over de vorige eeuw, al lijkt dat op het eerste gezicht wel het geval". De naakttekeningen van Jiri Georg Dokoupil (1954) tonen aan wat Van Raaij met deze continuïteit bedoelt. De Tsjech zette met simpele maar vloei- end-expressieve lijnen vrouwen op papier die onmiddellijk doen denken aan werk uit het verle den. Hij hanteerde behalve het „gewone" potlood weliswaar ook hedendaagse technieken als kaarswalm en de soldeer bout, maar dat maakt de ver wantschap niet minder opval lend. Renée Steenbergen laat Dokoupil in het Van Gogh Bul letin vertellen hoe zijn ontwik keling is verlopen. Als reactie op de conceptuele kunst, die in de jaren zestig en zeventig het schilderen had afgeschaft, en de politiek geladen Duitse kunst van de- generatie van na de Tweede Wereldoorlog, richtte Dokoupil in 1980 met vijf jonge Duitse kunstenaars de groep 'Mülheimer Freiheit' op. De groep wilde weer plezier krijgen in het maken van kunst. Dokou pil nam de kwast ter hand en maakte „alledaagse zaken als een flesje Odol en een branden de sigaret, gedompeld in een enigszins surrealistische atmos feer". In 1985 verbreedde de kun stenaar zijn onderwerpkeuze naar landschappen, eerst ge schilderd in een naïef ogende stijl, later meer waarheidsge trouw naar de natuur. In 1988 volgde de stap naar het tekenen van landschappen, stillevens en naakten. Hij ontwikkelde een weerzin tegen ontwikkelingen in de hedendaagse kunst die zelfs een „roestig stuk ijzer" tot kunstwerk bestempelden. „Met mijn kunst wil ik vreugde geven, het bestaan bezingen", moti veert Dokoupil zich nader. Die vreugde vindt hij vooral weer spiegeld in het werk van de 19e- eeuwse impressionisten Renoir en Matisse. Daarmee is de keus van Riekje Swart voor het Van Gogh-museum natuurlijk meer dan voldoende verklaard. Dokoupil, inmiddels wereld wijd een goed verkopende kun stenaar met ateliers in Keulen, Madrid en New York, trekt zich niets aan van kritiek dat zijn naakten rieken naar eenvoudig kopiëren van voorgangers. Hij gelooft dat een kunstenaar nooit kan terugstappen naar de vorige eeuw en altijd „iets ei gens" toevoegt, ook al gebruikt hij traditionele technieken. Voor hem zijn vooral de expressieve mogelijkheden van de combi natie licht en lijn belangrijk. Daarin toont de kunstenaar zich een hedendaagse virtuoos: slechts twee van zijn 18 teke ningen in het Van Gogh-muse um zien er ronduit kitscherig uit, in de andere 16 vrouwen weet Dokoupil met simpele lij nen een krachtige vitaliteit te treffen die van alle tijden is. Bij het werk van Joost van den Toom is de verwantschap met de erfenis van de beeldende kunst moeilijker op te diepen. Hij maakte aanvankelijk alleen sculpturen van hout, gips en steen die hij beschilderde met opvallende, heldere kleuren. Maar sinds 1989 gebruikt hij ook brons. Zijn werk vormt op het eerste gezicht een absurde en surrealistische neerslag van de thema's die hem het meest bezighouden: dood, religie en seks. Zijn beeldtaal bestaat uit symbolen als het mens-dier, het magische oog, het kruis, brug gen, hutten, seksuele organen en primitieve behuizingen als iglo's en hutten. Van den Toom vertelt Steen bergen in het Van Gogh Bulletin dat hij grote verwantschap voelt met de romantische 19e-eeuw- se schilder Caspar David Friedrich, de symbolisten Böcklin en Ensor en de vroege surrealist De Chirico. Hij zoekt het echter ook buiten Europa in de oude culturen van Mexico, Volendam op z'n kop bij jubileumconcert RECENSIE RON DE HAAN Concert van BZN Gezien: 20/9 Dorpsplein Volendam 1 vol- Bij de Vara weten ze houden. De omroep heeft in een kwart eeuw nog geen se conde zendtijd besteed aan BZN. Het heeft de populariteit van de groep geen kwaad ge daan. Vijfentwintigduizend fans kwamen vijf jaar geleden naar Volendam om het toen 20-jarig bestaan van de groep te vieren. Veertigduizend zetten gister avond Volendam op zijn kop. BZN, net 25 jaar geworden, vierde zijn verjaardag ander maal met een concertfeestje op eigen grond. In de ochtend was in het vissersdorp al iets te mer ken van een ongewone drukte. Een groep inwoners van Drach ten, die geen seconde van het openluchtconcert wilde missen, slenterde langs de souvenirwin keltjes op de IJsselmeersedijk. Zanger Jan Keizer had het voor de radio al voorspeld: „Er ko men er vast meer dan 200". Duizenden fans hebben het dorpsplein waar de groep op trad, en dat in de volksmond al jaren het BZN-plein heet, nooit kunnen bereiken. Zij klonterden in cafés en auto's samen voor de radio, waar rechtstreeks ver slag van het BZN-concert werd Op de jubileum-cd, die op de dag van het concert verscheen, feliciteert de groep zichzelf: Congratulations! De titel heeft een dubbele betekenis, want ver voordat het schijfje in de win- Het verschuiven van de gene raties wordt mooi weergegeven als de meester de leerling bewe gingen leert. Het zijn eenvoudi ge bewegingen die door de leer ling net niet synchroon worden nagedaan, waardoor haar af hankelijkheid ontroerend wordt RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voorstelling 'Branco' door Truus Bronk- horst en Max Dooi|es. Dansen hoort bij jonge mensen. Er is lenigheid en kracht voor nodig. Maar dat is niet het eni ge. Wie danst heeft een eigen stijl en een persoonlijke uit drukking. Wat we zelden bij bal letvoorstellingen zien, is wat oudere generaties dansers aan hun leerlingen hebben meege geven en wat voor betekenis zij hebben gehad voor de groei van die stijl en persoonlijkheid. In 'Branco' staat dit thema juist centraal. Truus Bronkhorst maakte deze voorstelling met haar inmiddels 72-jarige leer meester Max Dooijes. Beiden zijn grote danspersoonlijkhe- den, maar ze zijn van verschil lende tijden en hun manier van dansen loopt sterk uiteen. In de hernieuwde ontmoeting in Branco' wisselen verbonden heid en strijd elkaar subtiel af. De idealen die opeenvolgen de generaties met hun dans wil len bereiken, verschillen sterk. Dooijes reikt naar de sterren, pakt ze en danst ermee. Truus Bronkhorst doorbreekt dit krachtig en daagt hem uit tot een duel. Dit duel is een hoog tepunt. Er is niets heroïsch aan. Twijfel, bedroefdheid en ironie zijn van hun gezichten af te le zen. Ze maken gestileerde be wegingen alsof ze willen uit drukken: 'Zo hoor je je bij een duel te bewegen.' Max Dooijes vertelt over een vrouw die hij vroeger heeft zien dansen met wolken. Ze schiep een wereld uit die wolken. Maar dit visioen wordt verstoord door een wild het toneel opstuivende Bronkhorst, die met haar siga retten de wolken van de danse res misschien wat voor de hand parodieert. Ze danst lichtzinnig op popmuziek en tracht de oude meester te ver leiden in haar te krappe, sexy jurkje. Het uitdagend imago dat Bronkhorst in vroegere voor stellingen had, keert hier terug, maar het sterke is dat ze daar nu zelf een parodie op geeft. Na een komische ruzie met veel stampvoeten, krijgt Dooijes het kleed van de meester terug. De leerling erkent zijn gezag, maar hij is oud en nu gaat zij hem voor in een door haar bedachte, telkens herhaalde rondedans. Dooijes danst goedmoedig mee, als met een kind dat maar niet genoeg van het spel kan krijgen. Maar hij wordt moe en als de kwiek dansende Bronkhorst te gen de stilstaande man opbotst, biedt haar arm hem in één be weging ondersteuning. Samen lopen ze weg. Tegenover de fraai afgewerkte bewegingen van Truus Bronkhorst ligt de kracht van Dooijes erin dat hij niet de slaaf is van de ouder dom, maar de kunst verstaat de ouderdom uit te beelden met de nodige humor. De avonden worden weer langer. Tijd om u op iets nieuws te storten Of het nu gaat om autorijles. Franse conversatie, dansles of bijvoor- beeld fotograferen. In de rubriek lessen en clubs staan al uw mogelijkheden overzichtelijk bij elkabr Een goede Sleutel maakt je wijzer Jiri Georg Dokoupil (1954) zette met simpele maar vloeiend-expressieve lijnen vrouwen op papier die onmid dellijk doen denken aan werk uit het verleden. foto cpi Egypte en Japan. Al deze „brok- naliteit de kijker eigenlijk veel De expositie in het Van Gogh stukken" uit het verleden zijn meer intrigeren. Riekje Swart museum (Paulus Potterstraat 7 door Van den Toom bijeen ge- heeft het Van Gogh-museum Amsterdam) duurt tot 24 no' voegd tot sculpturen die minder met deze combinatie van kun- vember. De openingstijden zijn' makkelijk aanspreken dan de stenaars beslist een spannende di. t/m za. van 10.00 tot 17.0t knap getekende naakten van start van de nieuwe reeks expo- uur, zo. van 13.00 tot 17.00 uur. Dokoupil, maar door hun origi- sities bezorgd. kels lag, was de platina-limiet al ruimschoots overschreden. Vol gende week donderdag kan Ne derland het concert nog eens op de televisie terugzien. Net zoals van de tournee die de groep deze zomer door Zuid-Afnka maakte een tv-registratie wordt uitgezonden. 'It happened 25 years ago', zong Jan Keizer gisteravond de massa op het plein, zijn plein, toe. Wat er toen gebeurde? Een naamloos Volendams bandje dat Shadows-covers speelde, mocht op uitnodiging van me neer pastoor in plaatselijke kerkmissen meespelen. Er was één voorwaarde: de groep mocht popmuziek blijven spe len maar moest het wel netjes houden. Meneer pastoor kan te vreden zijn. RECENSIE LOUIS DU MOUUN Concert Frank Sinatra. Gezien: 19/9 Sportpaleis. Antwerpen. Frank Sinatra als historische belevenis, zijn voorprogramma Eydie Gorme en Steve Lawrence voor het echte muzikale genot. Helaas was de rolverdeling niet anders gisteravond in het uit verkochte Antwerpse sportpa leis. Want The Voice himself manifesteerde zich bij de start van zijn Europese toemee voor al als Very OI'Blue Eyes, bleek aanmerkelijk minder de vitale Frankyboy dan ruim twee jaar geleden bij zijn bezoek aan Ne derland. De tijd heeft dus intussen ste vig vat gekregen op de thans 75- jarige 'levende legende', die met zijn huidige concertreis zijn dia manten jubileum als zanger luister wil bijzetten. Hijzelf is waarschijnlijk het best op de hoogte van zijn afnemende kwaliteiten, maar zal in het openbaar slechts zelden een krimp geven. De oude Amerikaanse mees ter hoeft ook geen kleur te be kennen, omdat zijn gehoor bij voorbaat al met hem wenst te dwepen. Eerst Sinatra zien en dan sterven, moet zo'n beetje het motto zijn van iedereen die thans nog veel geld neertelt om hem in actie mee te maken. Maakte de aan het zingen verslaafde veteraan in 1989 in Ahoy' en in de RAJ nog veel in druk met zijn jeugdige uitstra ling, bij zijn eerste concert in België sinds 1975 kon hij ook zijn fysieke krachtenverlies niet meer camoufleren. Sinatra oog de even stram als hij al bijna tien jaar hoort. Zijn opvallend goede humeur werd door vlagen van vergeet achtigheid nogal eens getem perd, met als gevolg dat zoon Frank Junior ofwel zijn lijfdiri gent het moest ontgelden. Leuk voor het idolate publiek (onge veer 12.000 fans. waaronder veel Nederlanders), minder prettig voor de jonge Sinatra, die als enige intermediair tus sen zijn warrige pa en het 43- Frank Sinatra: aanmerkelijk minder vitaal dan ruim twee jaar geleden bi zijn bezoek aan Nederland. -foto an koppige klasse-orkest in het schemerdonker vijf kwartier lang zenuwslopende beulsar- beid stond te verrichten. Deze Frank Junior, zelf beslist een be gaafd zanger, moet wel heel veel van zijn vader houden, zonder zijn toewijding zou Se nior geen optreden meer tot een goed einde kunnen bren gen. Maar al heeft Ol' Blue Eyes bijna al zijn vocale en lichame lijke souplesse verloren, onder het voetlicht blijft hij boeien Een kwestie van persoonlijkheid die zijn weerga niet kent. Welke andere, duidelijk aftakelende showbizz-vedette van 75 jaar zal immers beweren dat hij nog vele. vele keren in this pan c the world zal komen optredei en durft het in zijn hoofd te ha len om twee veel flitsender col lega's als 'opwarmers' en hulp jes in de finale te gebruiken? Met zijn (reeds middelbare special guests Eydie Gorme ei Steve Lawrence, als duo In d Verenigde Staten veelvuldig me Grammy's en Emmy's onder scheiden, deed The Voice zon der meer een gouden greej Waar hij tekort schiet, staan z' voor een staaltje vakvrouw- ej vakmanschap in de Sinatraans stijl vol flair en quasi-noncha lance. Bij elkaar scoort di Diamond fuUn Gala' dat toch een dikke voldoende.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11