Toerisme 'Maurienne': geknipt voor de rustzoeker Iets 'der weg: Met Djoser naar Mexico /v Dj/Q>-ser> 071-126400 REISBERICHTEN Spaanse folders Bij het Spaans Verkeersbureau in Den Haag zijn nieuwe folders beschikbaar over het natuurgebied Picos de Europa en de pro vincie Ciudad Real. Vooral Pico de Europa, in het noorden van Spanje, komt de laatste tijd steeds meer in de belangstelling van wandelaars. In de Engelstalige folder over het gebied wordt in formatie verstrekt over berghutten en nuttige adressen in de Val- deón Vallei, de valleien van Asturias, de Liébana Vallei en de Pi- cos zelf. Ook is er een kaart in de brochure opgenomen. Het vouwblad over Ciudad Real (tussen Toledo en Cordoba) bevat eveneens veel adressen, plattegronden en andere voor toeristen belangwekkende informatie. Adres: Spaans Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, telefoon 070- 346 59 00. Open skidagen Op de kunstskibaan van Bergen worden dit weekeinde 'open da gen' gehouden. Naast demonstraties alpine-skiën, langlaufen, snowboarden en balletskiën, bestaat voor iedereen de mogelijk heid tot het volgen van vrijblijvende proeflessen tegen een spe ciaal tarief van 10,00. Aanmelden voor deze proeflessen kan reeds telefonisch gebeuren onder nummer 02208-9 50 64. De 'open dagen' beginnen zowel zaterdag als zondag om 10.00 uur. Portugal-brochure Bij het Portugees Nationaal Verkeersbureau is sinds kort een nieuwe brochure over Portugal verkrijgbaar. De folder geeft in tekst en foto's een sfeerbeeld van het land dat de laatste tijd zo populair aan het worden is bij de Nederlandse toerist. Spijtig is het daarom dat het boekwerkje vooralsnog alleen in de Engelsta lige uitvoering verkrijgbaar is. Verdere inlichtingen: Portugees Nationaal Verkeersbureau, Stadhouderskade 57, 1072 AC Am sterdam, telefoon 020-662 43 87. Deense Infotaria Denemarken krijgt vanaf volgend jaar Infotaria langs de belang rijkste snelwegen. Het zijn moderne kiosken die een breed scala van mogelijkheden bieden aan weggebruikers. Die kunnen er in een cafetaria terecht voor een hapje en een drankje, maar ze kunnen er ook belangrijke wegeninformatie krijgen. De eerste drie Infotaria komen op Funen (twee) en bij Kolding op Midden- -Jutland. Wandelen in de Alpen Geen mooier wandelseizoen dan de herfst, zeggen ze in de Al pen. Inderdaad is het weer in die tijd vrij standvastig, is het toch niet te warm en zijn de kleuren in het landschap van een uitzon derlijke schoonheid. In het Saalachtal in Oostenrijk (Salzburger- land) heeft men daarom een aantal nieuwe wandelingen uitge zet en die beschreven in de brochure 'Saalachtaler Wanderun- gen'. De tocht 'Wanderen ohne Gepack' (een week lang over hooggelegen paden van dorp naar dorp, waarbij voor vervoer van de bagage wordt gezorgd, prijs circa 360,00) lijkt daarbij niet bepaald de onaardigste. Informatie: Fremdenverkerhsver- band Pinzgauer Saalachtal, PF 116, A-5760, Saalfelden, telefoon (vanuit Nederland) 09-43 65 82 40 17. Kro-vakanties De populaire Deense kro's (herbergen) lenen zich ook bijzonder goed voor trips buiten het hoogseizoen. Dansk Kroferie, de over-, koepelende organisatie achter 75 van de beste Deense kro's heeft een Engelstalig gidsje uitgegeven voor vakantiegangers die van kro naar kro willen reizen. Daarin staan de herbergen ge rangschikt in vier verschillende regio's, zodat aan de hand daar van makkelijk een route kan worden bepaald. Er zijn kaartjes opgenomen waarop de kro's duidelijk staan aangegeven. Infor matie: Dansk Kroferie, Söndergade 31, DK-8700 Horsens in De nemarken, telefoon (vanuit Nederland) 09-45-75 62 35 44. Miniatuurportretten Tot aan 3 november worden in Paleis Het Loo te Apeldoorn, tweehonderdvijftig portretminiaturen uit stadhouderlijke en ko ninklijke verzamelingen tentoongesteld. Het oudste Nederland se portretje in de expositie is dat van prins Maurits (1567-1625) en het jongste dat van prins Hendrik (1876-1934). Het minia tuurportret had in vroeger tijden dezelfde functie als nu de foto. Men gaf ze als geschenk aan familie of vrienden. Het waren meestal 'ideaalportretjes' die werden gedragen in medaillons, armbanden of ringen. De tentoonstelling is van dinsdag tot en met zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Edelherten Nog tot 5 oktober mogelijk: excursies naar het hertenreservaat bij Ede. Daar staat een wildkansel van waaruit de edelherten kunnen worden geobserveerd. De kans is groot dat de herten bronstgedrag zullen vertonen. Met andere woorden: ze zullen met diepe, galmende geluiden indruk proberen te maken op de hinden en op hun rivalen. De excursies onder leiding van een gids van de Stichting Natuurvoorlichting Veluwe, begint elke na middag vanaf de Hartenberg, gelegen langs de Provinciale Weg Ede-Otterlo en duren tot een half uur na zonsondergang. Reser veren bij de StreekVW Zuidwest-Veluwe in Ede, telefoon 08380- 1 44 44 is noodzakelijk. Club Med ook in Nederland Tf uw adverten- ft tie op deze w*'" plaats brengt vrijetijds- vrijeujua- genietersop Lr Lri/L\s* i- een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. Vrijdag 20 september 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN Club Méditerranée, met ruim een miljoen gasten en meer dan zestigduizend bedden, een van de grootste reisorganisaties ter wereld, heeft een kantoor ge opend in Amsterdam. De Fran se touroperator, die veertig jaar terug werd opgericht en in het jargon kortweg Club Med wordt genoemd, gaat proberen vaste voet aan de grond te krijgen in Nederland. Tot nu toe brachten per jaar niet meer dan 8.500 va derlanders hun vakantie door in een van de luxueuze, bijna altijd op exotische plekken gelegen vakantiedorpen van Club Med. De bedoeling is daar binnen en kele jaren 25.000 van te maken. De all in formule van Club Med (niet alleen kan voor een en hetzelfde bedrag op élk mo ment van de dag een hapje of een drankje worden besteld, maar ook kan gratis worden deelgenomen aan alle lessen en dergelijke), is tot nu toe in Ne derland nooit echt aangeslagen. Ongetwijfeld zullen de vrij pitti ge prijzen daaraan debet zijn geweest, maar ook het ietwat verplichtende karakter van de activiteiten die door de GO's (gastvrouwen en -heren) wor den georganiseerd, botste nogal met de Nederlandse volksaard. Volgens directeur Jeff van Bever van Club Med Nederland is er echter sprake van een achter haald image. Omdat all-in echt all-in is, vallen volgens hem de prijzen best mee („Wie gaat ski ën -bij Club Med, betaalt niets voor de lessen en ook niets voor de skipas en dat wordt wel eens De Club Med in Cancun, Mexico. vergeten") en ook de tijd dat al les moest (tot deelneming aan de ochtendgymnastiek toe) is voorbij. Van Bever: „We zijn na tuurlijk met onze tijd meege gaan." Dat valt aan de gidsen overigens nauwelijks te merken. De full- colour-uitvoering is weliswaar zeer gelikt, maar de teksten lij ken te zijn geschreven door een Fransman die op zevenjarige leeftijd een keer het Drielan denpunt in Vaals heeft bezocht en uit dien hoofde de foutieve mening is toegedaan dat hij voor een paar Nederlandse re geltjes zijn hand niet hoeft om te draaien. De informatie die nu in de brochures van Club Med staat opgenomen, is voor een Nederlander soms nauwelijks te volgen. Adres Club Méditerranée, By- FOTO* PR zantlum-gebouw, Stadhou derskade 13, 1054 BS Amster dam, telefoon 020 607 06 07. Rel7.cn zijn zowel aan dit adres als bij de reisbureaus te koop. Bessans Kort Gebied: Haute Maurienne (be staande uit de dorpen Bessans. Bramans. Lanslebourg, Lansle- villard. Termignon, Sollières- /Sardières). Tijdstip van bezoek: Maart 1991 Afstand vanaf Amsterdam: 1100 kilometer (via Antwerpen, Brus sel, Luxemburg, Nancy, Dijon, Lyon, Chambéry). De trein (ook TGV) rijdt tot Modane. Hoogte: 1200 - 2800 meter Aantal bedden: 2000 in totaal Wachttijden: In het algemeen kort. Alleen in Val Cenis kunnen de wachttijden in het hoogsei zoen oplopen tot ongeveer 20 minuten. Totaal kilometers aan afdaling: De zes dorpen bij elkaar onge veer 140 kilometer. Totaal kilometers aan langlau- floipes: Bij elkaar 220 kilometer die het gehele gebied bestrijken. Ligging van de skipisten: Noord. Moeilijkheidsgraad: Van begin nend tot vergevorderd (Val Ce- nis). In de andere dorpen is het alpineskiën (nog) niet zo ont wikkeld. De langlaufloipes zijn vrij vlak. Kinderopvang: Nee. m de zomer is het er door de komst van hele pelo tons wan delaars ook uit Ne derland een stuk drukker. De Haute Maurienne ligt inge klemd tussen de Franse en Itali aanse Alpen. Het gebied bestaat uit zes dorpen met in totaal on geveer 2000 inwoners. Vanaf Modane, met de TGV minder dan vijf uur vanaf Parijs, is het ongeveer een half uur met de auto naar de Haute Maurienne. En dan ben je volgens de bewo ners toch echt aan het einde van de wereld. Iets voorbij Bes sans houdt de weg op en kijk je aan tegen een aantal reusachti ge bergen, waarachter Italië ligt. Om de hele Haute Maurienne te bekijken, is een auto onmis baar. Openbaar vervoer is er wel, maar de bussen rijden met een iets minder hoge frequentie dan de stadsbus van de NZH. Nadat we vanaf Modane de eer ste twee dorpen in 'ons' gebied zijn gepasseerd, Bramans en Sardières/Sollières, komen we Dat onderkende ook de Franse nationale langlaufploeg, die zich sinds enkele jaren hier op het winterseizoen voorbereid. Vanaf Bessans zijn loipes uitge zet met een totale lengte van meer dan 80 kilometer. Hier vandaan kunnen tochten wor den gemaakt die door de gehele Haute Maurienne voeren. Voor al oude Fransen komen ieder i'aar weer naar Bessans om een jeetje te langlaufen ski de fond zeggen de Fransen en, dat vooral, de rust op te zoeken. Bezienswaardigheid De buitenlandse wintertoerist is tot op heden een bezienswaar digheid in dit karakteristieke (en goed geconserveerde) deel van Frankrijk. Als het aan Pierre Huart ligt komt daar snel veran dering in. Niet dat de directeur van de Mission Tourisme' over spoeld wil worden door winter sporters. Langs geleidelijke weg moet de Haute Maurienne meer bekendheid krijgen. „En niet ten koste van alles", wil Huart nog eens benadrukken. „Zo zal je in ons gebied geen hoogbouw tegenkomen. Alle hotels en pen sions moeten in de traditionele stijl worden gebouwd." De Haute Maurienne wil op de ze manier voorkomen wat dor pen elders in Frankrijk hebben doorgemaakt. Met Franse fran cs-tekens in de ogen werd er de ene hoge flat na de andere neer gezet, enkel en alleen om zoveel mogelijk toeristen te kunnen herbergen. „Je ziet dat ze daar nu weer van terugkomen", al dus Huart. „Wij hebben er dan ook bewust voor gekozen niet te groot te groeien. De toeristen Iemand voor wie de après ski minstens zo belangrijk is als het skiën zelf, moet niet naar de Haute Maurienne gaan. Voor de langlaufer op zoek naar rust is deze streek echter een paradijs. Want zeg nou zelf: waar is het nog mogelijk een paar uur op de latten te staan zonder ook maar één mens tegen te komen. Hoogstens een gems die is ontsnapt uit het aangrenzende nationale park. vorderden op de groene (zoals blauwe hier worden genoemd) en rode hellingen terecht kun nen. Wat wel opvalt is de hob beligheid van de meeste afda lingen, waardoor je af en toe het idee hebt op een permanente buckelpiste terecht te zijn geko men. Val Cenis is verreweg het drukst bezochte deel van de Haute Maurienne. Vandaar ook dat hier de après-ski gelegenheden zijn geconcentreerd. Oostenrijk se toestanden zijn hier echter niet te verwachten. In de cafés zijn in de regel alleen wat En gelse jongeren te vinden. Alle andere skiërs lijken zich dan al voor te bereiden voor de vol gende dag. Vervolgen we de weg richting Italië, dan komen we uit in Bessans. Hier houdt de Haute Maurienne op te be staan. In Bessans komen vooral langlaufers aan hun trekken. FOTO MARCEL HOENDERDOS moeten het idee hebben dat ze ergens komen, zoals het ner gens anders is." Haute Maurienne heeft het voordeel dat het ook bij slecht skiweer de moeite meer dan waard is. Het gebied ligt aan de rand van het eerste beschermde natuurgebied van Frankrijk, Pare National de la Vanoise. Het is hier waEir onder anderen de gemzen nog vrolijk en in groten getale in 't rond huppe len. Wie geen liefhebber van flo ra en fauna is, kan altijd nog een van de vele kerkjes of kapel letjes gaan bekijken. Of een van die typisch gerechten uit de Haute Maurienne tot zich ne men. Maar dan niet vlak voor dat de lange latten weer onder worden gebonden, want het machtige eten in deze streek wil nogal eens zwaar op de maag liggen. Verdere sportieve ontspan ning: In Bessans worden elk jaar in december wedstrijden gehouden voor sledehonden. Ook in Bessans is een deel van de langlaufloipe 's avonds ver licht. Prijspeil: ski-pas voor vier da gen 150 gulden, lessen 160 gulden. Avondvertier Weinig. De dor pen hebben elk een paar cafés en restaurants. In Val Cenis zijn wat meer uitgaamsmogelijkhe- den, waaronder een discotheek. Taal: Frans Bijzonderheden: Het is aan te raden met de auto te rei/en. Nadere informatie: Haute Maurienne Information: 73480 lanslebourg, tel. 79059157. Frans Verkeersbureau, Prinsen gracht 670, Amsterdam. Tele foon: 020-6203141. uit in Termignon. In eerder ge noemde dorpjes beperken de wintersportmogelijkheden zich uitsluitend tot het langlaufen, maar hier doemen de eerste al pine-pistes op. Nog niet veel, maar het vele getimmer in en rond het dorpje voorspelt meer voor de komende jaren. Cen trum voor de alpine-skiërs is Val Cenis, dat bestaat uit de dorpen Lanslebourg en Lanslevillard. Hier komen afdalers en slalom- mers redelijk aan hun trekken. De enige zwarte picto na- noemd naar het Rust is hèt kenmerk van de Haute Maurienne. Elke dag lijkt op een zondag. Even wennen voor de gejaagde westerling, dat wel. De eerste uren zullen wat merkwaardig overkomen. Want waar is het lawaai dat hij elke dag om zich heen heeft? Hoe laat was ook al weer die volgen de afspraak? Vragen die niet meer bij je opkomen als je een paar dagen in de Haute Mau rienne doorbrengt. In de winter dan, want

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7