Buitenland 3. JmÈÈk IHpHMHI-- Tankcolonne blijft steken voor grens van Kroatië 'Aantal daklozen in EG zal snel toenemen' Hoop op vrijlating gijzelaar getemperd Misdaad in Zuid-Afrika eist in 15 maanden 22.000 levens President Georgië wil oppositie knevelen Familielid Khomeini bij aanslag betrokken Najibullah gokt op verbannen koning Afghanisan Vrijdag 20 september 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: AAARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KUNGE United Press International (UPI). JOEGOSLAVISCHE militairen geven zich over aan de Kroaten £9k3 NIEUWSLIJN i' ®|P V T- iMHKSHÉb v:hS8^;. - De Bengaalse premier Begum Khaleda Zia is gisteren beëdigd als de eerste democratisch gekozen regeringsleider van Bangladesh. Zia, te vens de eerste vrouwelijke premier van het land, werd de ambtseed af genomen door interim-president Shahabuddin Ahmed, ten overstaan van 40 ministers uit de ministerraad. foto afp muftymunir Taiwan wil weer in Verenigde Naties De Taiwanese president Lee Teng-hui wil dat zijn land weer toe gelaten wordt tot de Verenigde Naties, zelfs als het daarvoor de officiële naam van 'Republiek van China' moet laten varen. „On ze eerste zorg is weer deel te nemen aan de VN. Als we ons be perken tot een bepaalde naam zullen we dat doel nooit berei ken", aldus Lee. Welke naam Lee in plaats van Taiwan wil meldt hij niet, maar oppositieleiders op het eiland hebben onlangs campagne gevoerd om de naam Taiwan weer uit de kast te ha len. De nationalistische regering trok zich in 1971 uit de VN te rug nadat het communistische China werd toegelaten. Cuba wenst geen pottekijkers De buitenlandse pers en zelfs communistische functionarissen uit het buitenland zullen niet toegelaten worden tot het vierde congres van de Cubaanse communistische partij. Het congres, dat op 10 oktober begint, zal het eerste op Cuba zijn sinds de in eenstorting van het communisme in Oost-Europa en de Sov jetunie. Verwacht wordt dat het congres zich zal toespitsen op de overleving van Cuba als éénpartijstaat. Doden bij gevechten in Kashmir Zeker twaalf militairen zijn gedood bij gevechten tussen Indiase en Pakistaanse troepen die een Indiase grenspost langs de de marcatielijn in Kashmir aanvielen. Zo'n honderd Pakistani's trokken de grens over in een poging een Indiase grenspost te veroveren in de Kheran-sector in Kashmir, de door beide landen betwiste, Indiase deelstaat. De meerderheid van de bevolking van Kashmir is islamitisch en wil zich afscheiden van India. Vliegtuigkaper overmeesterd Een Tunesische man die gistermiddag een toestal van Alitalia kaapte, is enkele uren later op het vliegveld van Tunis overmees terd. Kort daarvoor had hij alle passagiers en bemanningsleden vrijgelaten. De Tunesische politie die de 26-jarige man arresteer de, nam ook een vriend van hem vast van wie onduidelijk was of hij eveneens bij de kaping was betrokken. De kaper verklaarde tijdens onderhandelingen met de Tunesische autoriteiten dat hij in Italië slecht behandeld'was. Kennelijk had hij problemen met zijn verblijfsvergunning. De kans dat een westerse gijze laar in Libanon op korte termijn wordt vrijgelaten is vrijwel nihil. Eerst moet Israël nog eens twin tig Arabische gevangenen laten gaan. Dat heeft de pro-Iraanse Organisatie van Revolutionaire Gerechtigheid, die alle gijzelaars vasthoudt, gisteren gezegd. Eer dere berichten wezen er op dat de shi'itische factie de 76-jarige Brit Jack Mann spoedig zou la ten gaan. In een verklaring zegt de groepering het „spijtig" te vin den dat de vrijlating van een westerse gijzelaar moet worden „bevroren". Het handgeschre ven communiqué ging verge zeld van een foto van de Ameri kaan Joseph Cicippio. In Liba non worden nu nog tien wester se gijzelaars vastgehouden. De Organisatie van Revolutio naire Gerechtigheid zegt verder „verrast" te zijn met de vrijla ting door Israël van 51 Arabi sche gevangenen, en de over dracht van negen lijken van He- zbollah-strijders, vorige week. De organisatie eist echter dat er nog eens twintig gevangenen vrijkomen. Daarnaast moeten de Verenigde Naties hun rol als bemiddelaar waarmaken. Een regeringsfunctionaris in Jeruzalem zei in een reactie dat Israël eerst meer concrete infor matie wil over vijf Israëlische militairen die nog in Libanon worden vermist. Pas daarna zul len meer Arabische gevangenen worden vrijgelaten. JOHANNESBURG P.VAN NUUSENBURG Zuid-Afrika wordt overspoeld door een golf van crimineel ge weld die in 15 maanden, van oktober 1989 tot februari dit jaar, meer dan 22.000 mensen het leven heeft gekost. In dezelf de periode kwamen 3000 men sen bij politiek geïnspireerd ge weld om het leven, aldus een politiewoordvoerder in Pretoria. In Johannesburg alleen wer den verleden jaar 951 mensen vennoord, 1563 verkracht en 8311 mishandeld. De misdaad cijfers van zwarte miljoenstad Soweto zijn in deze statistiek niet opgenomen. In een 'ge woon' weekeinde worden daar 15 tot 20 mensen vermoord. De staatssecretaris van poli tie, Scheepers, zei dat het ge- BELGRADO-ZAGREB-BUDAPEST De zwaar bewapende colonne van meer dan honderd voertuigen, waaronder tientallen tanks, die gisteren vanauit de Servische hoofdstad Belgrado op weg is ge gaan naar Kroatië, is in de loop van de nacht blijven ste ken vóór de Servisch-Kroatische grens. stonden bij het eerste ochtend gloren enkele kleine schermut selingen. In Zagreb deed zich rond middernacht een hevige explosie voor. Een Franse jour nalist is gedood toen hij met zijn auto op een landmijn reed nabij Zagreb. Een Zwitser raakte gewond. Het leger viel vanmorgen voor het eerst de stad Nasice, 200 ki lometer westelijk van Belgrado, aan. Kroaten belegeren daar de kazerne van het federale leger. Radio-Zagreb berichtte van- RUNA HELUNGA AFP-AP Aanvankelijk bestond onzeker heid waar de verzameling van voertuigen en soldaten was ge bleven, maar waarnemers in zo wel Belgrado als Zagreb gingen er vanmorgen vroeg vanuit dat de voertuigen de grens tussen beide Joegoslavische republie ken niet hadden bereikt. Zowel in Belgrado als in Za greb is het de afgelopen nacht rustig geweest. In Belgrado ont- morgen dat Split van zee af door een oorlogsschip 15 minu ten met lichte wapens werd be schoten. Over slachtoffers was niets direct bekend. Gistermorgen werd het staakt-het-vuren, dat woens dagmiddag om 12 uur in ging, op de meeste plaatsen nog ge handhaafd. De belangrijkste uitzonderingen waren de ha venstad Sibenik en het stadje Gospic, niet ver van de autono me regio Krajina. Sibenik, dat inmiddels al dagenlang onder vuur van marineschepen ligt, is volgens ooggetuigen voor een goed deel verwoest. In de loop van de middag be gonnen de gevechten ook elders weer. Er was sprake van lucht macht-bombardementen op Si benik en gevechten rond Sisak, Okucani, Vukovar, Osijek en Vinkovci. Gistermiddag was ook de tankcolonne vanuit de Servi sche hoofdstad Belgrado op weg gegaan naar de belegerde Kroatische stad Osijek De tank bemanningen kregen door het publiek sigaretten en drank toe geworpen. De voertuigen heb ben de nacht echter niet ge bruikt om de grens met Kroatië over te steken. Het leger mobiliseerde giste ren reservisten in Vojvodina, Servië, Titograd en het noord westen van Bosnië-Hercegovi- na. Bosnië wil echter geen re servisten leveren aan het fede rale leger. Zie ook pagina 2 President Bush interesseert zich maar weinig voor de binnenlandse politiek. Hij houdt zich liever bezig met het blussen van brandjes in het buiten land en het scheppen van een nieuwe wereldorde. Zo klinken althans de verwijten aan het adres van de Amerikaanse president. Desondanks scoort Bush onveranderd hoog in de opinie-peilingen en lijkt zijn herverkiezing, eind volgend jaar, verzekerd. Bush is echter niet te beroerd om zo af en toe te poseren voor een aardig plaatje, dat zijn imago in eigen land kan opvijzelen. Vandaar dat hij gisteren de lunch gebruikte met een aantal bouwvakkers in Los Angeles. foto afp luke frazza Een colonne van meer dan zeventig tanks is gisteren vanuit Belgrado op weg gegaan naar Kroatië. Vanmorgen had de colonne de grens met Kroatië nog niet overschreden. foto ap personen gewond raakten. Drie oppositieleiders zijn toen gear resteerd, onder wie Georgi Tsjantoeria van de Nationaal Democratische Partij. De partij van Tsjantoeria en 25 andere buitenparlementaire groepen en partijen eisen het aftreden van de president. Zij verwijten hem onderdrukking van de oppositie. De kans is groot dat de volks vertegenwoordiging verder een motie zal aannemen om het parlement te ontbinden. In dat geval zal een einde komen aan de vier maanden durende heer schappij van president Gamsa choerdia. Het persbureau Tass meldde gisteren dat de aanhou dende protesten tegen Gamsa- choerdia centraal staan bij de beraadslagingen in het Georgi sche parlement. Gamsachoerdia neemt onder tussen nogal ongewone maatre gelen om de steun van de be volking te behouden. Zo belooft hij zaldcen suiker aan platte lands-huisvrouwen. In ruil daarvoor moeten ze naar de Ge orgische hoofdstad Tbilisi afrei zen om „Zviad, Zviad" te roe pen voor het parlementsge bouw. Vorige week liet de presi dent de metro de hele nacht gratis rijden om zijn 'suppor ters' te vervoeren. MOSKOU The De Georgische president Zviad Gamsachoerdia wil de oppositie het zwijgen opleggen. De presi dent, die de afgelopen weken steeds meer onder vuur komt te liggen, zei in een uitzending van de Georgische radio dat de op positie met „haar acties en leu gens" de opbouw van een de mocratische samenleving in de weg staat. Dat heeft heeft het Russische persbureau R1A giste ren gemeld. De Georgische oppositieleider Gotsiridze reageerde gisteren lakoniek op de presidents drei gementen tegen de oppositie. „Zoals je ziet hoeft afscheiding niet onvermijdelijk tot demo cratie te leiden", zei hij. De afgelopen weken heeft Gamsachoeridia al maatregelen getroffen om de pers te muil korven. Het parlement moet nog stemmen over een wets voorstel dat censuur mogelijk maakt. Het Georgische parlement komt vandaag voor de tweede dag bijeen in zitting bijeen. Aan de orde komt een voorstel om een commissie in te stellen die de gewelddadige botsing tussen veiligheidspolitie en demon stranten op 2 september moet onderzoeken, waarbij twintig Europees handvest benadrukt recht op wonen De Europese Gemeenschap kan het niet maken om de ogen en grenzen te sluiten voor de daklozen. Iedereen heeft recht op huisvesting. Overal ter wereld, dus ook in Europa. Dat artikel mag op de ge meenschappelijke markt van de twaalf landen dan ook niet ontbreken. Dat is vrij vertaald de kem van het Eu ropees Handvest van het recht op wonen dat maandag in Amsterdam wordt aan geboden aan de ministers van volkshuis vesting van de Europese Gemeenschap. Het handvest is opgesteld door acht or ganisaties die zich met huisvesting be zighouden. Daaronder bevinden zich woningcorporaties, instellingen voor dak- en thuislozen en Habitat Interna tional Coalition (HIC). Bij het HIC zijn meer dan driehonderd niet-gouverne- mentele groepen (waaronder de Novib) uit alle delen van de wereld aangesloten. Met het aanbieden van het handvest willen de organisaties onder meer wijzen op de risico's die zijn verbonden aan het wegvallen van de grenzen in de EG vol gend jaar. „Er is een sociaal handvest, maar dat heeft voornamelijk betrekking op werknemers. Niemand praat over de sociale tweedeling waarvan nu al sprake is en die straks alleen nog maar meer zichtbaar zal worden. Vooral op het ge bied van volkshuisvesting. Dat is onaan vaardbaar. In het rijke Europa moet ie dereen recht hebben om te wonen. Dat is nu niet zo", aldus Han van Putten, voorzitter van HIC. De EG telt op dit mo ment ongeveer twee miljoen daklozen. Van Putten gaat er vanuit dat dat aantal de komende jaren sterk zal toenemen. „Juist ook door die gemeenschappelijke markt. Rijke gebieden zullen rijker wor den, arme armer. De diverse landen zul len proberen hun industrie te versterken. Projecten, waarmee aan de weg kan worden getimmerd, zullen volop aan dacht krijgen. Daar zit goedkope huis vesting niet bij. De mensen aan de on derkant van de maatschappij zullen er daardoor weer bij inschieten". „Ook hier in Nederland, waar nu voor zichtig geschat 30.000 mensen daJdoos zijn. Terwijl het met de economie rede lijk gaat, zie je toch steeds meer mensen in moeilijkheden komen. Bij voorbeeld door de werkloosheid en de bezuinigin gen op sociale voorzieningen, waardoor mensen die begeleiding nodig hebben steeds verder weg zakken". De problemen zullen nog worden ver groot door grote aantallen vluchtelingen uit Oost-Europa. Van Putten: „Volgens de somberste voorspellingen kunnen we twintig miljoen mensen deze kant op verwachten. Op die ontwikkeling zal de EG een antwoord moeten bedenken. Je kunt die mensen niet op straat laten staan of terugsturen". De organisaties hopen met hun handvest meer te berei ken dan in 1987 toen het Europees Par lement een resolutie aannam, waarin al lerlei maatregelen zijn opgenomen om de dakloosheid te bestrijden. Van Putten: „Op papier was het allemaal aardig. Het recht op wonen was vastgelegd, elektrici teit zou in de wintermaanden niet mo gen worden afgesloten en meer van dat soort zaken. Eens te meer bleek echter dat het Europees Parlement niet al te veel bevoegdheden heeft. Met de resolu tie is niets gedaan. Daarom zoeken we het nu hogerop en leggen we deze pro blematiek voor aan ae ministers van volkshuisvesting. Die praten maandag in Amsterdam over de gevolgen van de eenwording van Europa voor de huisves ting". PARUS HANS GERTSEN weid, politiek en crimineel, be drijven weerhoudt van investe ringen en de 'broodnodige' eco nomische groei bedreigt De politie kan alleen de sympto men van geweld bestrijden, maar niet de oorzaken, zoals werkloosheid en de trek van het platteland naar de stad, aldus Scheepers. Een woordvoerder van de Zuidafrikaanse Kamer van Koophandel zei dat de situatie nog rampzaliger dreigt te wor den dan het toch al 'desastreu ze' 1990. Volgens cijfers van de politie zijn er verleden jaar in Zuid-Afrika ruim 15.000 moor den, 20.000 verkrachtingen, 125.000 gevallen van mishande lingen, 61.000 berovingen en 225.000 inbraken geregistreerd. KABUL TIM McGIRK THE INDEPENDENT In een poging een einde te ma ken aan de langdurige burger oorlog in Afghanistan tussen de communistsitische regering en islamitische vrijheidsstrijders, maakt president Najibullah de weg vrij voor een terugkeer van de onttroonde en verbannen koning Zahir Sjah. De 76-jarige voormalige mo narch, die in 1973 Kabul ont vluchtte na een staatsgreep van het leger en nu in Rome woont, heeft regelmatig Najibullah's uitnodigingen om naar huis te komen, afgewezen. Maar het onlangs afgesloten akkoord tus sen de Verenigde Staten en de Unie van Soevereine Staten (ex- Sovjetunie) om vanaf januari 1992 te stoppen met wapenle veranties aan beide zijden in het Afghaanse conflict, heeft nieuw vertrouwen gegeven in de vredespogingen. Najibullah zegt dat het terugha len van de voormalige koning niet betekent dat na meer dan tien jaar communisme de Af ghaanse monarchie in ere zal worden hersteld. Hij heeft juist geprobeerd Zahir Sjah over te halen terug te komen als een onpartijdig boegbeeld. Hij moet het land door een staakt-het- vuren leiden, gevolgd door een overgangsperiode naar tot door de Verenigde Naties gesteunde verkiezingen. „Het is moeilijk om hiervoor een tijdsplanning te maken", al dus Najibullah. „Eerst moeten we bekijken of het terughalen van Zahir Sjah de wens van het volk is. We zullen overal in het land bijeenkomsten houden. Daarna moeten we ook praten met de Afghaanse oppositie." De president heeft woensdag aangekondigd dat hij de voor malige koning en negentien le den van de koninklijke famile het staatsburgerschap heeft te ruggegeven. Volgens diplomaten in Kabul zou de voormalige koning in de armen worden gesloten door een meerderheid van de gema tigde vrijheids-organisaties die hun bases hebben in Pakistan en die door de Amerikanen zijn gesteund sinds de Sovjetunie in december 1979 Afghanistan binnenviel. De verwachting is dat Moskou er bij de Afghanen op aan zal dringen Zahir Sjah te accepteren als een compromis figuur. Een delegatie van de mujahedin is uitgenodigd om volgende maand in Moskou te komen praten. Volgens Najibullah is het 'te vroeg' om te zeggen of hij een afgezant naar de besprekingen in Moskou zal sturen. Volgens diplomaten draait het er waar schijnlijk op uit dat de driezijdi ge gesprekken met Zahir Sjah, Najibullah en vooraanstaande vertegenwoordigers van de mu jahedin later zullen worden ge houden onder auspiciën van de VN. De onttroonde koning zou echter weinig voelen voor de beproeving die voor hem ligt. Zoals een diplomaat zegt: De koning zou flink tegenspartelen als hij net politieke proces wordt ingesleurd. Hij komt al leen terug wanneer de Verenig de Staten hem daartoe aanspo- CORJtESPONDENT De Franse politie heeft een fa milielid van de voormalige Iraanse leider Ayatollah Kho meini aangehouden in verband met de moord op C.hapour Bakhtiar. Het gaat om de 44-ja- rige Massoud Hendi. Hendi, een kopstuk van de Iraanse geheime dienst, is de moordenaars van de voormalige Iraanse premier behulpzaam geweest bij het verkrijgen van reisdocumenten. Chapour Bakhtiar werd begin augustus vermoord in zijn wo ning bij Parijs door een drietal Iraniërs. Een van hen werd twee weken later aangehouden in Genève. Sindsdien heeft de Franse politie steeds meer aan wijzingen gekregen dat de moord op de belangrijkste Iraanse opposant rechtstreeks in opdracht van de hoogste lei ders in Teheran is uitgevoerd. Het moordcommando blijkt voor en na de moord op Bakhti ar gebruik te hebben gemaakt van een internationaal netwerk van Iraanse geheime agenten. Dankzij die contacten wisten twee van de drie hoofdverdach ten te ontsnappen. Het onderzoek naar de moord op Bakhtiar brengt niet alleen het regime in Teheran steeds meer in verlegenheid, maar ook de Franse regering. Frankrijk is er veel aan gelegen de banden met Iran te verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5