Binnenland 'Met ons wordt het ook geen paradijs' Vrijdag 20 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARCOT KLOMPMAKER Vormgeving: JAN KUNGE Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). werknemers vakantiedagen te laten inleveren bij ziekte en in te grijpen in de Ziektewetuitke ringen noemt hij wel 'stinkend vervelend'. „D66 maakt echter een onderscheid tussen beroerd en onrechtvaardig. Als ik de vakbeweging was, dan zou ik de Ziektewetmaatregel slikken en ontzettend hard vechten voor de wao. Je kunt wel zeggen dat je overal tegen bent, maar dan verlies je altijd. Misschien doet Groen Links dat... (kijkt naar zijn voorlichter). Eh, ik moet het ook niet over andere partijen hebben." - Heeft het kabinet z'n langste tijd gehad? Met andere woor den: moeten nu verkiezingen worden gehouden? „Ik kijk wel uit om te roepen: 'En nou eis ik verkiezingen'. Dat klinkt meteen verdacht. D66 staat zó hoog in de peilingen. Dan zegt iedereen: 'Ja da's mooi, met die prognoses zou ik dat ook vragen." - Een paar weken geleden was u een andere mening toegedaan. „Wat ik toen bedoelde, is dat er een gebrek aan legitimatie heerst. Het kabinet is zijn legiti matie kwijt, want het regeerak koord ligt aan puin; de PvdA is haar legitimatie kwijt want het verkiezingsprogramma kan in de vuilnisbak; de vakcentrales zijn hun legitimiteit deels kwijt omdat ze de vakbonden niet meer in de hand hebben. On dertussen blijft het CDA mur melend aan de macht." „Als je analyseert wat met re gering en electoraat aan de hand is, is er alle reden om eens goed naar partijprogramma's te kijken ea een nieuwe uitspraak van de kiezers te vragen. - Bent u ondanks uw kritiek be schikbaar voor een volgend ka binet dat ook de uitvoering van de wao-maatregelen voor z'n re kening neemt? Resoluut: „Ja. Een volgend kabi net voert de besluiten uit, die door een democratische meer derheid in het parlement zijn goedgekeurd. Met een grote voorwaarde: we moeten tegen die tijd (aan het eind van deze kabinetsperiode, in 1994, red.) bekijken hoe het met het aantal arbeidsongeschikten staat. Mis schien moeten we op dat mo ment de maatregelen wel aan scherpen. „Maar let op: als het kabinet nu of volgende maand valt, ont staat een geheel nieuwe situa tie. Het kabinet valt dan over de wao-kwestie. De partijprogram ma's zullen dan vooral op dat punt zijn gericht. Het wordt het middelpunt van de verkiezings strijd. D66 zal zich dan alsnog hard maken voor het uitvoeren van het volumebeleid. Ook de PvdA zal waarschijnlijk weer te rugvallen op de volumemaatre gelen, want dat is wat ze eigen lijk willen. Mocht het CDA weer als grote overwinnaar uit de bus komen, dan worden de huidige plannen alsnog doorgedrukt." - Stel dat het huidige kabinet de rit uitzit. Dan komen er in 1994 reguliere verkiezingen. Wat is de wao-problematiek u dan waard in eventuele coalitiebesprekin gen? „Veel. We beschikken dan over de nieuwe gegevens over het re sultaat van het volumebeleid. Dan gaan we in de onderhande lingen hard vechten voor een ander stelsel. Als dat over drie jaar niet lukt, dan lukt het nooit." - Is D66 dus bereid vast te hou den aan haar ideeën over een nieuw stelsel voor arbeidsonge schiktheid en daarop desnoods besprekingen over een nieuwe regeringscoalitie stuk te laten lo pen? „Als we het met onze gespreks partners daarover niet eens zijn, dan is het uitgesloten dat we toetreden tot zo'n kabinet. Maar begrijp me goed: ik zeg niet dat het paradijs uitbreekt zodra wij aan de macht ko men." zou me kunnen voorstellen dat die afhankelijk wordt gemaakt van de redenen waarom ie mand niet meer werkt. Vanwe ge gewone werkloosheid, of vanwege arbeidsongeschikt heid. Ik ben daar nog niet uit." - Een ministelsel? „Ja, maar niet het ministelsel zoals dat momenteel voor zelf standigen (via de aaw, red.) functioneert. Door de hoge pre mies die particuliere verzeke raars rekenen voor de bovenmi- nimale uitkering is dat stelsel niet rechtvaardig. Bijverzekeren kan alleen voor mensen met een dikke portemonnee. Twee derde van alle zelfstandigen Ongekend populair bij de kiezer. Onder vuur op het Binnenhof bij zijn politieke collega's: Hans van Mierlo. De man die volgens CDA-fractievoorzitter Brinkman zijn snor drukt in het wao-debat. Tegenstanders sne ren: Garen spinnen bij vaagheid, stemmenwinst maken door charisma. De D66-leider reageert: „Die opiniepei lingen, dat is papieren winst Ondertussen word ik aan alle kanten gepakt." En: „We hebben eerder dan alle andere fracties duidelijk ons standpunt over de wao uiteengezet." DEN HAAG JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN Een kwartiei te laat loopt HAF- .M.O. van Mierlo het kantoortje van zijn voorlichter binnen. „Hebben jullie nog vijf minu ten?" Nog even de gedachten ordenen. Het is de morgen na zijn 21e Prinsjesdag. Bepaald niet de rustigste in zijn carrière: „De hele dag heb ik gebalan ceerd op de rand van niet afge maakte ruzies." - Vooral Brinkman had het op u gemunt. „Ik zit in een ontzettend kwets bare positie. Het gaat in die pei lingen, met die papieren stem men, veel te goed. Een deel van de winst heeft te maken met onvrede over de huidige rege ring. Dat weten we allemaal. Maar intussen staan we wél zo hoog en word ik aan alle kanten gepakt." Een andere belangrijke volume maatregel die ook het kabi net wil invoeren is het verrui men van hel begrip passende arbeid, waardoor een wao'er kan worden gedwongen werk onder zijn of haar niveau te aanvaarden. - U onderkent het probleem en wijst tegelijkertijd de harde aan pak van de regering van de hand. Waarom? „De regering beroept zich op overmacht om in te grijpen in de duur van de uitkeringen. Ze zegt: 'Het lukt ons niet de ar beidsongeschiktheid terug te dringen met volumemaatrege len, we kunnen dus niet an ders'. Toon dat dan aan! Er is ja renlang niets aan volumebeleid gedaan." - Zelfs Kok, die toch uit de vak beweging komt, heeft geen ver trouwen in deze maatregelen. FOTO LEX VAN ROSSEN neemt nu het risico dat het mis gaat. Dat vind ik géén vervan ging voor het huidige wao-sys- teem." - Wat moet het dan wél zijn. Stilte, gaat achterover zitten. „Ja hoor eens, ik ben geen techni cus. Ik schud toch niet zomaar even een heel verzekeringsstel sel uit m'n mouw. Daar buigen zich duizenden ambtenaren al jaren over. Dat is te veel ge vraagd. Zelfs als partij kun je niet de pretentie hebben dat je eventjes een stelsel ontwerpt, dat is te ingewikkeld." Met de Ziektewet maatregelen van het kabinet heeft Van Mier lo minder moeite. Plannen om - Uw tegenstanders verwijten D6Q, eigenlijk al jarenlang vooral een gebrek aan ideeën. „Ik weet waarom ze dat doen." Lacht. „Omdat ze zich suf pie keren over de vraag: Hoe krijgen we in godsnaam D66 in de pei lingen weer omlaag. We mogen leuke, lieve, aardige dingetjes zeggen aan de rand van het voetbalveld, waarop de grote partijen het echte spel spelen. Op sociaal-economisch gebied wordt D66 niet au serieux geno men." „Mijn PvdA-collega Wöltgens is wat voorzichtig met zijn kri tiek. Wij zeggen dingen die heel dicht liggen bij wat de PvdA- fractie eigenlijk vindt. Brinkman daarentegen, wil me in een hoek drukken. 'D66 stelt alles uit, durft geen politieke beslis singen te nemen', luidt zijn re denering." - Bij de Algemene Beschouwin gen in oktober vorig jaar beticht te u de coalitie juist van het vooruitschuiven van beslissin gen. Boos. „En dat is waarom ik zo kwaad ben! De laatste tien jaar heeft het CDA en het meren deel van de tijd ook de WD onafgebroken verantwoordelijk heid gehad voor processen die uit de hand lopen. Niet ölleen bij de wao, óók bij de vut of de wir. Alles loopt uit de hand." - U spint daar garen bij en komt niet met alternatieven. „Ik denk niet dat D66 voordeel heeft van de wao-commotie. Dat is onjuist. Volgens de laatste NIPO-enquête kiest slechts 5 procent D66 vanwege de wao- perikelen. We komen wel dege lijk met alternatieven: al direct na de Tussenbalans, eerder dan welke andere fractie ook, heb ben we onze politieke lijn ten aanzien van de wao duidelijk gemaakt." Van Mierlo erkent dat het aantal arbeidsongeschikten veel te hoog is. „Door het bedrijfsle ven, door werkgevers en werk nemers, is die regeling gebruikt op .een volstrekt foute manier. Er zitten mensen in de wao die daar volgens de strikte opzet van de wet niet in thuishoren. Dat is héél doelbewust gebeurd, ïe kunt het die mensen niet eens kwalijk nemen: het wordt ze op een gouden schaaltje aan geboden." Tot zover gaat Van Mierlo mee met de redenering van het kabinet. „Er moét worden inge grepen. Absoluut." Het ingrij pen in de duur van de uitkerin gen van wao'ers onder de vijftig jaar wijst hij echter af. D66 wil de wao-problemen eerst te lijf gaan met zogenoemde volume beperkende maatregelen. Het gaat dan vooral om financiële prikkels voor werkgevers en werknemers om zoveel mogelijk gedeeltelijk arbeidsongeschik ten aan het werk te houden. „Er zijn de laatste jaren maar liefst 38 maatregelen bedacht. Daarvan is er nog maar één toe gepast (het herintegreren van wao'ers in het arbeidsproces door de Gemeenschappelijk Medische Dienst, red.). De eer ste positieve geluiden daarover komen al binnen." „Iedereen praat over mensen alsof het een soort vee is, dat niet in staat is tot redelijk ge drag. Brinkman staat te trappe len. 'Schiet nou eens op, we kunnen niet eindeloos blijven wachten op die volumemaatre gelen'. Waar haalt hij het léf vandaan. Eerst alles vooruit schuiven en verantwoordelijk heden ontlopen; nu ineens pijl snel over alles heen de vaart er in brengen." „Hoeveel moet je snoeien om uitkeringen onaantrekkelijk te maken?" „Kok zegt: Ik sta ervoor dat we die sociale voorzieningen te rugbrengen tot niveaus waarop we het aankunnen. Die bloed, zweet en tranenromantiek: hoe meer bloed er vloeit, des te be tere heelmeesters zijn we. Dat is niet waar. Trouwens, hoeveel moet je snoeien om de uitkerin gen onaantrekkelijk te maken. Er is al eens gesneden: van 80 naar 70 procent. Heeft dat de groei van het aantal wao'ers af geremd?" „Het kabinet besluit nü al fors te snijden in de uitkeringen. Ik voorspel dat de moeilijker weg, het écht terugdringen van het aantal wao'ers, niet wordt be wandeld. De kassa rinkelt toch wel. Door de harde snoeimaat- regelen zullen de volumemaat regelen volledig onderge sneeuwd raken." - Kunt u dan concreet aangeven wélke volumebeperkende maat regelen u wilt invoeren? Zucht, ,,'t Is een hele rij. In de preventiesfeer, in de reïntegra- tie-sfeer, in de bonus malus sfeer. Je kunt ze zó vinden. Ik wil ze nu niet allemaal noe men." De zogeheten bonus-malus- maatregel, waarbij een werkge ver wordt beboet voor iedere werknemer die hij de wao in- helpt, noemt Van Mierlo overi gens 'raar'. „Er zijn grenzen. Het klopt niet dat een werkge ver twaalf maanden salaris moet betalen voor een werkne mer die in z'n vrije tijd voor z'n tv-toestel een hersenbloeding krijgt van opwinding." - Het kabinet wil op Ziektewet en wao rond de vier miljard gul den bezuinigen. Haalt u dat met uw 'volume-experiment'? Zo niet, wat dan? „Ik denk dat we een heel eind in de richting zullen komen. Ik weet het niet precies... We zul len hoogstens een paar honderd miljoen gulden onder dat streefbedrag uitkomen. Dat ver schil moet dan worden opge vangen met een geringe pre miestijging. De vakbeweging heeft al ettelijke malen laten doorschemeren: We zijn tot „Ik zit in een ontzettend kwetsbare positie." loonmatiging bereid als jullie de wao niet kapot maken." - En als de volumemaatregelen toch niet blijken te werken? „Dan grijpen we in." - Dan ligt u snel weer bij de kie zer uit de gunst Fel. „Nee, nee. Dat is niet waar! Mocht over twee jaar inderdaad blijken dat volumemaatregelen hun doel niet halen, dan heb je overmacht aangetoond. In die twee jaar moet je dan ook wet geving voorbereiden om zono dig in te grijpen in hoogte en duur van de uitkeringen. We moeten uiteindelijk toe naar een geheel nieuw stelsel voor de sociale verzekering." - Hoe moet dat er uitzien? „Een stelsel met minimum-uit keringen, waarbij iedereen de mogelijkheid krijgt zich bij te verzekeren tegen arbeidsonge schiktheid en werkloosheid. Daarbij moet je de zekerheid in bouwen dat mensen niet alsnog in zo'n uitkeringsstelsel belan den omdat de premies toch be taald zijn. Ook moet je voorko men dat werknemers in cao-on derhandelingen de collectieve bijyerzekering voor rekening la ten komen van de werkgever." „Er moet, denk ik, ook een ver schil zijn in uitkeringshoogte. Ik

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4