Binnenland Acties in onderwijs op stapel de prws3es ktfflien nog JTUDERE' '...Pliesie Addewijk, Helft Nederlanders voor beroepsleger Steun van Kamer voor ontwikkelen paspoort Hoge Raad: Vergoeding voor afgewezen zwangere sollicitante Nederland mist boot in ex-DDR Jan Blokker wordt bijzonder hoogleraar Vrijdag 20 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN D FRISART diefPATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Buck spant geding aan tegen TUE Oud-hoogleraar professor dr. H. Buck eist van zijn voormalige werkgever, de Technische Universiteit Eindhoven (TUE), dat hij opnieuw in dienst wordt genomen en dat de TUE hem rehabili teert als wetenschapper. Die eis stelde hij gisteren bij het ambte narengerecht in Den Bosch. Professor Buck dacht vorig jaar ten onrechte dat hij via DNA-onderzoek een middel tegen de dode lijke virusziekte Aids op het spoor was en bracht dat voortijdig in de publiciteit. Recordaantal hardrijders bekeurd De intensievere controle op de naleving van de snelheid van het verkeer op de snelwegen heeft de eerste zeven maanden van dit jaar een recordaantal bekeuringen opgeleverd; 164.000. Dit heeft de Algemene Verkeersdienst (AVD) van de rijkspolitie bekendge maakt. De intensieve controle is een uitvloeisel van het in 1988 ingevoerde beleid voor snelheidslimieten. Het streven is dit jaar 300.000 bekeuringen uit te delen. Marine redt vrouw uit Noordzee De bemanning van de mijnenjager Hr. Ms. Vlaardingen heeft gisteravond bij toeval een onderkoelde en uitgeputte vrouw uit de Noordzee voor Scheveningen gered. Opvarenden van de mij nenjager, die op de Noordzee een zware vliegtuigbom tot ont ploffing hadden gebracht, ontdekten de aan het eind van haar krachten verkerende vrouw op ruim twee kilometer uit de kust. Volgens de Rijkspolitie te Water was de vrouw drie uur eerder gaan zwemmen en was zij door stroming steeds verder uit de kust geraakt. Ziekenfondsraad: Loongrens omhoog De loongrens voor de wettelijke ziekenfondsverzekering moet op 1 januari 1992 omhoog van 52.300 tot 54.400 gulden. Het maximum premiedagloon het bedrag waarover maximaal premie verschuldigd is zou moeten stijgen van 171 tot 178 gulden per dag. Deze bedragen staan in een ontwerpadvies aan de regering van de Ziekenfondsraad. De nieuwe bedragen moe ten volgens de raad zo snel mogelijk en in elk geval voor 1 no vember worden vastgesteld. Meerderheid wil ook dienstplicht meisjes De helft van de bevolking geeft de voorkeur aan een vrijwilli gersleger in Nederland boven het handhaven van de dienst plicht. Van de dienstplichtigen is 62 procent voor een vrijwilli gersleger en van de jongeren tussen 18 en 24 jaar 57 procent. Invoering van een algemene dienstplicht voor jongens en meisjes vindt zo'n 65 procent een goed idee. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO onder ruim tweedui zend Nederlanders. Het onder zoek werd gehouden in op dracht van de 25-jarige solda- tenvakbond WDM en de Stich ting Maatschappij en* Krijgs macht. De uitkomsten zijn van daag bekend gemaakt in Rotter dam op de conferentie „Dienst plicht: zin, tegenzin en toe komst". In de voorkeur van de bevol king voor een vrijwilligersleger is een duidelijke verschuiving te Over een landelijke actie is nog geen besluit genomen. Voorlo pig gaan de organisaties hun achterban informeren bij voorbeeld met een gezamenlij ke krant en proberen ze op ;n regionaal niveau Deren. Daarbij gaat neer om het verza- handtekeningen en /an brieven naar de Tweede Kamer. De Landelijke Studentenvak bond (LSVb) en de jongerenor ganisaties van FNV en CNV wil len een landelijke demonstratie in november, als de Tweede Ka- plaatselijk acties te i het onder melen van het sturen zien. In 1989 had de dienst plicht nog de voorkeur (49 pro cent tegen 36 procent voor een vrijwilligersleger), terwijl in 1990 de voorkeur nagenoeg gelijk lag. De onderzoekers spreken van „een veelzeggende trend die de teneur weerspiegelt van het de bat zoals dat in politieke kring wordt gevoerd". Minister Ter Beek van defensie installeert binnenkort de Commissie, Dienstplicht die binnen een jaar moet adviseren over het af schaffen dan wel verder verkor ten van de dienstplicht. Het invoeren van een algeme ne dienstplicht voor jongens en meisjes vindt een ruime meer derheid een goed idee. Van de jongeren zou 56 procent kiezen voor werken in de gezondheids zorg en 32 procent voor dienst doen in het leger. Bij dienst plichtigen ligt dat precies an dersom. Meisjes voelen meer voor de gezondheidszorg dan voor het leger (68 tegen 20 pro cent). De regeringspartijen CDA en PvdA hebben het kabinet gisteren het groene licht gegeven voor de ontwikkeling van een nieuw paspoort en een Europese reiskaart. Minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) konden gisteren echter nog geen dui delijkheid geven over de beveiliging, de producent en de prijs van de nieuwe reisdocumenten. De WD en D66 hekelden gisteren de bewindslieden over deze vaagheden bij het toch al zo gevoelige project. Justitie en Binnen landse Zaken hebben het paspoortproject overgenomen van Bui tenlandse Zaken, nadat de vervanging van het zogenoemde 'zwarte vod' door een nieuw paspoort was mislukt. Een Urker visser leest het gisteren door de Nederlandse Vissersbond openbaar gemaakte rapport' Help...de visserij verzuipt!!'. Zoals bekend maakte de vissersbond het document als tegenhanger van diverse rap porten over de schadelijkheid voor het milieu van de visserij. foto anp hans steinmeier Bundeling verzet tegen plannen Ritzen Organisaties van scholieren, studenten, ouders, jongeren en de onderwijsvakbonden hebben besloten hun krach ten te bundelen in het verzet tegen de plannen van mi nister Ritzen van onderwijs, Ritzen wil onder meer het lesgeld in het voortgezet onderwijs verhogen, de basis beurzen verlagen en zittenblijvers beboeten. mer de onderwijsbegroting be handelt. Begin oktober komen de organisaties opnieuw bijeen om over het tijdstip van een landelijke actie te praten. De onderwijsvakbonden (ABOP, KOV en PCO) staan af wachtend tegenover een derge lijke actie, omdat hun leden ook al worden geconfronteerd met acties tegen de dreigende ingre pen in Ziektewet, wao en wachtgeld. Ook het Landelijk Aktiekomitee Scholieren (LAKS) ziet voorshands meer in acties op scholen dan in een landelijke demonstratie. De jongeren waren gisteren in Houten wel eenduidig in hun Tijdens het overleg gisteren met de Studentenkamer was al duidelijk hoe de jongerenorganisaties denken over het beleid van minister Ritzen. Het onderwijs wordt volgens hen door de nieuwe plannen steeds minder toegankelijk. foto anp standpunt over de plannen van moet het gat in zijn begroting tief boekhouden zonder echte Ritzen: Ze vormen een bedrei- dichten en daar worden scho- visie op het onderwijs", aldus ging voor de toegankelijkheid lieren en studenten voor ge- een van de woordvoerders, van het onderwijs. „De minister bruikt. Het is een partijtje crea- DEN HAAG ANP-GPD Een werkgever die een sollicitante afwijst omdat ze zwanger is, handelt in strijd met het beginsel van gelijke behandeling van mannen en vrou wen. Een sollicitante die wegens zwangerschap wordt afgewezen, heeft daarom recht op een schadevergoeding. Dat oordeel heeft de Hoge Raad vorige week uitgesproken in de zaak van een sollicitante die tien jaar geleden op grond van zwangerschap was afgewezen. Het hoogste Nederlandse rechtscolle ge volgt daarmee de opvatting van het EG-Hof van justitie in Luxemburg. De zaak is nu verwe zen naar het Gerechtshof in Den Haag om de hoogte van de schadevergoeding te bepalen. De claim zal waarschijnlijk enkele tienduizenden guldens bedragen. De advocate van de vrouw wijst er op dat de betekenis van de uitspraak verder reikt dan de belangen van zwangere sollicitanten. Elke schen ding van het beginsel van gelijke behandeling leidt volgens de Hoge Raad tot aansprakelijkheid van de werkgever. Tot op heden bleken lagere rechters nog al eens gevoelig voor argumenten van werkgevers over problemen die gelijke behandeling van werkneemsters in hun specifieke situatie oplever den. Dat was in dit geval aanvankelijk ook ge beurd. Volgens Van Dijk betekent de uitspraak daarom een forse aanscherping van de norm voor gelijke behandeling. Bij de Commissie Gelijke Behandeling, die (niet-bindend) oordeelt wanneer sprake is van discriminatie van vrouwen, komen jaarlijks tien tallen klachten binnen van vrouwen die wegens zwangerschap worden benadeeld door werkge- DEN HAAG ANP Duitsland is veruit onze belang rijkste handelspartner, maar het Nederlandse bedrijfsleven weet de weg naar de vroegere DDR nauwelijks te vinden. Slechts acht Nederlandse ondernemin gen zijn ertoe overgegaan een voormalig Oostduits staatsbe drijf over te nemen. Daarmee dreigt ons land een belangrijke springplank naar de Oost- europese markt te missen. Dat zei mr. P. Meyer Viol, het enige buitenlandse directielid in de Treuhandanstalt, gisteren in Den Haag. De Treuhandanstalt is belast met het privatiseren van de voormalige staatsbedrij ven in Oost-Duitsland. Ze han delt als een multinational, die haar dochterondernemingen te koop aanbiedt. Van de ongeveer achtduizend bedrijven zijn er inmiddels zo'n drieduizend verkocht. Daarvan kwamen er ongeveer tweehon derd in niet-Duitse handen te recht. De Zwitsers, Fransen en Engelsen waren nog het meest te porren voor een Oostduits avontuur. Ons land bungelt on der aan de ranglijst. „De Nederlandse betrokken heid in de vijf nieuwe Duitse deelstaten is zeer beperkt," zei staatssecretaris Van Rooy voor buitenlandse handel gisteren, toen ze zakenlieden ontving tij dens een bijeenkomst van de EVD (exportbevordering) over investeren in oostelijk Duits land. Volgens de bewindsvrouw blijft Nederland vooral achter door een gebrek aan informatie. Mogelijk komt het ook door vooroordelen over de bedrijven die in de verkoop zijn en onbe kendheid met de sociale en juri dische verhoudingen in de ex- DDR. Deetman: Ik lichtte Kamer niet fout voor DEN HAAG GPQ Tweede Kamervoorzitter Deet man bestrijdt dat hij in zijn pe riode als minister van onderwijs de kamer onjuist heeft geïnfor meerd. Deetman schrijft dat in een brief aan de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, Kor- des. De Rekenkamer concludeer de onlangs uit een onderzoek naar het zogenoemde Londo- stelsel (een vergoedingensys teem voor de aanschaf van ma terialen door scholen) dat Deet man de Kamer onjuist en on volledig had ingelicht. Volgens Deetman heeft hij niet eerder gereageerd, omdat het resultaat van het onderzoek hem niet bekend was. Het heeft hem „verwonderd" dat de pers eerder op de hoogte was dan hijzelf. De door de Rekenkamer ge volgde procedure is volgens Deetman „tenminste voor kri tiek vatbaar", omdat er van is afgezien de concept-bevindin gen aan de oud-bewindslieden voor te leggen. Normaal gespro ken mogen die eerst weerwoord geven. „Met betrekking tot de bevin dingen en conclusies van de Re kenkamer deel ik U mee dat in ieder geval het antwoord dat de Rekenkamer geeft op de vraag naar het al dan niet tijdig informeren van het parlement, onjuist is", aldus Deetman. 'Wao-gebruik van V&D moet onderzocht' De fractie van de WD in de Tweede Kamer wil van staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken opheldering over berichten dat de warenhuisketen Vroom en Dreesmann bij zijn reorgani satie mogelijk misbruik heeft gemaakt van de wao en de Ziek tewet. WD'er Linschoten wil weten of de staatssecretaris bereid is een onderzoek in te stellen naar „mogelijk oneigenlijk gebruik van de Ziektewet en de wao als afvloeiingsregeling" bij de forse reorganisatie van dit bedrijf. Te vens wil hij van haar weten wel ke maatregelen zij denkt te ne men als uit het onderzoek mocht blijken dat dit klopt. De directie van V&D liet gister avond weten onaangenaam ver rast te zijn door „de suggestieve vragen van de heer Linscho ten". De Dienstenbond FNV wil ove rigens dat de loonstijging bij V &D volgend jaar weer gelijk op gaat met die in de rest van het bedrijfsleven. Dit jaar zijn de lo nen bij V&D met 2 procent ge stegen. Het personeel stemde in met deze kleine loonsverbete ring om de enorme verliezen te rug te dringen. Wie van puur en eerlijk houdt, vindt in de -Asian- het ultieme zitten. Safaribruin rotan gecomplementeerd met comtortabele donsgevulde kussens van ongebleekte katoen Die atneembaar en afritsbaar zijn, dus gemakkelijk te onderhouden. Behalve d hier afgebeelde tweezitter (1640,-) en fauteuil (985,-). zijn er ook een driezitter (2295,-). een hoektafel (575,-) en een salontafel (685,-) leverbaar in -Asian- stijl Bereikbaarheid en dienstbetoon politie laten vaak te wensen over DEN HAAG THEO HAERKENS De bereikbaarheid en het meest elementai re dienstbetoon van de politie laten vaak flink te wensen over, als het tenminste niet om acute problemen gaat. De telefoon wordt pas na eindeloos rinkelen of hele maal niet opgenomen. Doorverbinden vergt drie, vier, soms zelfs vijf minuten en dan nog kan het gebeuren dat de verbin ding uiteindelijk wordt verbroken. Dat blijkt uit onderzoek van het blad Poli tie Magazine, dat de service van het politie apparaat op de proef stelde. Steekproefsge wijs belden medewerkers van het blad met de stopwatch in de hand vijftig bureaus van de gemeentepolitie eb vijftig posten van de rijkspolitie overal in het land. Eindredacteur Koen Aartsma: „Er zijn er die we één keer hebben gebeld, maar als er iets bijzonders was, belden we soms wel zeven of acht keer terug." Bij de meeste bureaus werd de telefoon binnen vijf seconden beantwoord. Bij zeven prtfeent duurde dat een halve minuut. Dat is ruim over de irritatiegrens, die bij de meeste mensen ligt op 12 seconden. Bij de hoofdbureaus in Amsterdam en Assen werd helemaal niet opgenomen, evenmin als bij zes bureaus van de rijkspolitie, bij elkaar acht procent. De bereikbaarheid van kleine bureaus op het platteland is vaak gering doordat de dienstdoende agent de straat op is. De tele foon wordt dan automatisch doorgescha keld naar het groepsbureau. In de loop van de avond worden alle groepsbureaus op hun beurt doorgeschakeld naar de meldka mer van het district. Dat gebeurt soms wat slordig, constate ren de onderzoekers. Zij belden op maan dagmiddag om tien over vijf met de rijkspo litie in Vorden en werden niet doorgescha keld naar het groepsbureau, zoals de be doeling was, maar rechtsreeks naar de meldkamer in Apeldoorn. Dat js bijna een uur te vroeg. Over het algemeen beschikken de grotere korpsen over een vriendelijke telefonist(e). Kleinere korpsen moeten die luxe ontberen. Daar bedienen de jongste dienders de cen trale bij toerbeurt. Maar zij vallen als goed willende amateurs al snel door de mand. „Politie", roept een Amsterdamse smeris als hij opneemt en dat is toch iets anders dan „U spreekt met de politie in Rotter dam" of „Politie Susteren, met lansen" in het dorp waar iedereen iedereen kent. Maar ook het gevreesdePliesie Addewijk, gujj endag", bleef niet uit. Als deze barrière is genomen, volgt het doorverbinden. Meestal (62 keer) kwam de nieuwe verbinding binnen tien seconden tot stand. Vijf bureaus hadden meer dan een minuut nodig om de juiste man of vrouw aan de lijn te krijgen. In Nijmegen duurde dat de ene keer vier en bij de twee de poging drieënhalve minuut. Amsterdam spande de kroon met vijf minuten. Natuurlijk was degene naar wie gevraagd werd niet altijd op bureau. Maar al te vaak bleek de telefonist daarvan niet op de hoog te. Hij kon doorgaans ook niet zeggen wan neer de betrokkene weer terug zou zijn. Maar de onderzoekers beten van zich af en zochten in overleg met de telefonist een op lossing. Meestal (49 procent) kwam het ge woon neer op terugbellen of werden ze doorgezet naar een collega (48 procent). Slechts drie keer kon de klantvriendelijke afspraak worden gemaakt dat de agent zelf even zou terugbellen. ROTTERDAM GPD-A Jan Blokker (64), oud adjunct- hoofdredacteur van de Volks krant en onder meer bekend als columnist van die krant en pro grammamaker bij de VPRO, wordt per 1 oktober bijzonder hoogleraar persgeschiedenis aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Blokker gaat de leerstoel „Persgeschiedenis, in het bij zonder persvrijheid" bekleden, die in 19R9 door de hoofdredac tie van NRC Handelsblad is in gesteld. Hij is de opvolger van Herman van Run, oud-hoofdre dacteur van dagblad De Tijd en oud-directeur van de School voor de Journalistiek in Utrecht. De bezetting van de leerstoel wisselt elke twee jaar. Op zijn 23ste debuteerde Blokker als schrijver met de no velle 'Séjour'. Die werd be kroond met de Reina Prinsen Geerligsprijs. Dat leverde hem veel publiciteit en een baan hij het Parool op. In de jaren vijftig belandde hij bij het Algemeen Handelsblad. Hij deed er de filmrubriek en schreef aanvan kelijk nog brave cursiefjes. Hun latere 'bitsig- en bozigheid' zou den de toon zetten voor zijn werk als columnist. Blokker verliet het Handels blad toen dat in de jaren zestig aan een samenwerking met de Telegraaf dacht. Het werd uit eindelijk een fusie met de Nieu we Rotterdamse Courant, maar toen werkte Blokker al als pro grammamaker voor de VPRO en als columnist bij de Volks krant. Zijn ironische, bijtende stukjes kregen in brede kring bekendheid. Vooral het 'onbe weegbare midden' van de Ne derlandse samenleving, zoals hij dat zelf noemt, moet het in zijn columns ontgelden. Blokker schreef ook kinder boeken, romans en filmscena rio's, bijvoorbeeld voor 'Fanfa re' van Bert Haanstra en recen telijk voor 'Eline Vere' van Harry Kümel.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3