Sport Grasshoppers de dupe van fraude Davis Cup-ploeg staat op scherp Noordwijkers doen het goed bij FC Lisse BV Leiderdorp: een bolwerk wordt afgebroken Oranje-hockeyers kunnen niet scoren Vrijdag 20 september 1991 a VAN WANROOY ROB V NIEUWSLIJN Molenaar ageert tegen strafmaat ZEIST Keje Molenaar, raadsman van de voetballers Jan Wou ters en John de Wolf, heeft gisteravond in de beroepszaak over de zogenaamde professionele overtredingen opnieuw geageerd tegen het grote verschil in de strafmaat tussen Nederland en de omringende landen. De oud-international sprak tegenover de commissie van beroep de vrees uit dat Nederland internationaal een achterstand op loopt, als de tuchtcommissie het huidige beleid voortzet. „De spelers gaan het rechtstreekse duel schuwen. Internationaal heeft dat een negatieve invloed. Het leidt tot eerdere uitschake ling in wedstrijden om de Europese beker. Het Nederlandse elf tal zal meer moeite krijgen zich voor grote toernooien te plaat- Ad Wijnands naar TVM HEERLEN/WEMELDINGE Ad Wijnands verdedigt volgend jaar de kleuren van de TVM-wielerploeg. De Eijsdenaar, die de afgelopen twee seizoenen kopman was van Hennie Kuipers Te- lekom-formatie, tekent komend weekeinde een tweejarige ver bintenis voor het team van Cees Priem. Voor de renner uit Eijs- den komt daarmee een einde aan een periode van onzekerheid. Sinds hij te horen kreeg dat voor hem in de volgend jaar door Walter Godefroot geleide Telekom-équipe geen plaats is, pro beerde Wijnands elders onderdak te vinden. De contacten die hij met diverse ploegleiders legde, resulteerden tot dusver echter niet in nieuwe werkgelegenheid. Cees Priem bleek daarentegen wel bereid meteen met Wijnands zaken te doen. Israëlische clubs toegelaten MONTREUX De Israëlische voetbalbond mag het nationale team voortaan laten deelnemen aan het Europees kampioen schap en deelnemers afvaardigen voor de drie Europese beker toernooien. Daartoe besloot de algemene vergadering van de Europese voetbalunie gisteren in het Zwitserse Montreux. Het gevolg van de reglementswijziging is dat de UEFA in de toe komst ook andere niet-Europese staten kan uitnodigen. Israël werd op grond van politieke argumenten niet toegelaten tot de continentale voetbalbonden van Azië en Afrika. Sinds 1950 deed het land pogingen ondergebracht te worden in de Eu ropese federatie. Pas onlangs staakten de Scandinavische landen hun verzet. Mochten in de loop van 1992 ook de drie Baltische landen lid worden van de UEFA waar het naar uitziet dan zal een extra voorronde voor de diverse Europa-cuptoernooien onontkoombaar. Mexicanen tot alles in staat LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN De Mexicanen gooien nog net niet met stenen naar de tennis sers, maar voor de rest kan de Nederlandse Davis Cup-ploeg vandaag (vrijdag) alles verwach ten. Bondscoach Stanley Fran ker heeft zijn spelers op het erg ste voorbereid. Hij hoopt dat de kalmte Paul Haarhuis en Mark Koevermans zal redden in Mexico City waar landen met een grotere reputatie dan Ne derland al eens onderuit gingen. Oranje krijgt bij winst in Mexico een plaats in de wereld- groep. Bij de beste zestien na ties van de wereld en daar voelt Nederland zich zo langzamer hand thuis met vijf spelers bij de beste honderd van de we reld. Gezien de kwaliteiten van de individuele spelers moet de nationale ploeg kunnen winnen in Zuid-Amerika, maar iedereen weet dat het er kan spoken op het gravel dat vandaag door ze venduizend uitzinnige mensen zal worden omzoomd. Zelfs de Duitsers werd de Mexicaanse heksenketel een keer te mach tig- Franker heeft zijn selectie, die behalve uit het genoemde ba sistweetal bestaat uit Richard Krajicek en Jan Siemerink, vi deobeelden laten zien van de laatste thuiswedstrijd van Mexi co. „Het publiek doet de gekste dingen om de tegenstander uit het spel te halen. Ze gooien nog net niet met stenen, al is dat wel eens geopperd. Bij een tweede service beginnen ze wel opeens te schreeuwen, waardoor je on herroepelijk een dubbele fout slaat." De Mexicanen hoeven overi- géns weinig meer te doen om de Nederlanders te irriteren, want de grens is al een beetje bereikt. Al ruimschoots voor de wedstrijd is het getreiter begon nen. Eerst werd Franker de illu sie gegeven dat er op hard-court zou worden gespeeld, maar toen de bondscoach terugkeer de van een Mexico-trip twee maanden geleden bleek het gravel te worden. Het gerioemel met de wed strijdelementen wordt maar toegelaten. De Mexicanen heb ben wel eens een boete gehad van de Internationale Tennis Federatie (ITF) maar veel doet 'Afdanker' Robert Vermin in basis LEIDEN ROB ONDERWATER De Noordwijkers doen het uit stekend in Lisse. Trainer Ruud Bröring heeft de gehele selectie van de zaterdageersteklasser voor zich gewonnen, terwijl Ro bert Vermin een basisplaats heeft afgedwongen. Vermin spreekt van het legertje nieuw komers (Masefield, De Haan en De Keizer) het minst tot de ver beelding. Daarom is het bewon derenswaardig dat een speler die vorig jaar door John Eelman terzijde werd geschoven, beslag heeft gelegd op de linkerspits positie. Wie is Robert Vermin? „Ik ben 21 jaar, speelde tot vorig jaar bij Noordwijk en werk in een drukkerij." Hoe ben je in Lisse verzeild ge raakt? Zeker aan de hand van Ruud Bröring. „Ik ontken niet dat Bröring er mee te maken heeft. Maar hoofdzaak is toch wel dat Eel man het niet met mij zag zitten. Op een gegeven moment be landde ik zelfs in de B-selectie." Daaruit trok je je conclusies. „Ja, natuurlijk. Eelman zei dat Noordwijk vier linksbenige spit sen had. Als jij dan in de B-se lectie belandt, weet je genoeg. Nou, toen belde Lisse. Of dat op aanraden van Bröring is ge beurd, weet ik niet. Maar ik had wel oren naar een avontuur" Had Eelman gelijk? „Ik bewijs nu mijn gelijk. Ik wil niet natrappen, want ik heb het altijd naar m'n zin gehad bij Noordwijk. Maar ik wil wel zeg gen dat ik van Eelman nooit een eerlijke kans heb gehad. Bröring geeft mij vertrouwen en dat uit zich nu in het veld." Jij draagt Bröring nu zeker op handen? „Hij is heel anders dan Eel man, dat wist ik al toen-ie bij Noordwijk trainde. Hij houdt van aanvallend voetbal, stukken aanvallender dan Eelman. Daar hou ik ook van, dus dat komt goed uit. En ja, verder valt Brö ring goed in het pulletje. Ieder een weet toch hoe hij is. Een grap en een grol, maar ook uit stekende trainingen." LEGERKAPITEIN verdui stert geld van overheid om speelsters aan te trek ken voor Katwijkse bas ketbalclub Grasshoppers HET NEDERLANDS Da- viscupteam is op alles voorbereid in Mexico-Ci ty, waar een plaats in de wereldgroep kan worden veroverd. BERLUN AD HEESBEEN Wat is jouw rol bij FC Lisse? „Ik ben de linkerspits, zoek zoveel mogelijk de tegenstander op en probeer de ballen voor het doel te brengen." Dat is tot nu toe aardig ge lukt? „Het gaat wel, maar het kan beter. Dat geldt trouwens voor de hele ploeg. We hebben drie punten uit twee wedstrijden. Dat is niet slecht, maar eigenlijk hadden we vier punten moeten hebben. In de eerste wedstrijd tegen Scheveningen hebben we onnodig een punt weggegeven, hebben we domme fouten ach terin gemaakt." Hoe is dat nu mogelijk, met geroutineerde jongens als Carlo de Keizer (ex-Haarlem) en Keith Masefield achterin? „Ik begrijp het ook niet zo goed, maar het is wel gebeurd. We moeten daar dus voor wa ken." Robert Vermin: „Op een gegeven moment belandde ik bij Noordwijk zelfs in de B-selectie." foto dtck hogewo- Wat voor rol gaat FC Lisse spelen dit seizoen? „Bröring heeft gezegd dat we dit seizoen zeker de midden moot moeten halen. Volgend jaar willen we een gooi doen naar een toppositie." Doe niet zo voorzichtig, Lisse heeft toch best een aardige ploeg? En jij pikt ook je doel- puntje mee. Je staat zelf boven aan in het klassement van de amateurvoetballer van het jaar. „Het gaat niet slecht. Als het echt gaat draaien, dan gaan we gewoon voor de prijzen. Daar moeten we niet moeilijk over doen." Rozenburg is zaterdag een aardige graadmeter. „Ik ken de ploeg niet, maar ik weet natuurlijk wel dat het een sterk elftal is. Pas als we Quick Boys over een paar weken heb ben gehad, weten we hoe we er werkelijk voor staan." GPD-VERSLAGGEVER Roelant Oltmans en Hans Jorri- tsma staan als bondscoaches van respectievelijk het vrouwen - en mannenhockeyteam voor een dilemma. Op de 13e editie van de Champions Trophy in Berlijn stralen hun ploegen niet alleen aanzienlijk minder uit dan van een wereldkampioen mag worden verwacht, maar bovenal steekt de produktie van de nationale equipes opvallend schril af bij de rest van de we reldtoppers. Een dag nadat de mannen om die reden een kostbaar punt verspeelden tegen Pakistan (1- 1), werden de vrouwen als ge volg van die tekortkoming op de pijnbank gelegd door het onbe kende China. Dank zij twee strafcomers van Helen van der Ben in de slotminuten werd gis teravond een pijnlijke nederlaag voorkomen (2-2) en bleven de vrouwen door dat resultaat in beeld voor de toernooizege. Zij het dat het povere doelsaldo net als bij de mannen weinig perspectief biedt in beslissende situaties. „De echte killersmentaliteit ontbreekt", zocht Oltmans na derhand naar een verklaring voor het scoringssyndroom. „En ik ben bang dat we het echte spitsenvraagstuk binnen de hui dige groep niet kunnen oplos- Ik dat nieuw type spits moeten wach ten op de volgende generatie." Zijn vakbroeder bij de man nen heeft dat de afgelopen da gen op minstens even schrij nende manier ervaren. Jorrits- ma: „In tegenstelling tot alle an dere toplanden is bij ons het aantal centrumspitsen, dat op internationaal niveau gemakke lijk scoort, dun gezaaid. Tom van "t Hek is zo'n speler, maar die is hier niet." Volgens beide coaches zijn er diverse oorzaken aan te geven voor het verschijnsel. „De beste hockeyers worden al in een vroegtijdig stadium naar het middenveld gehaald", weet Jor- ritsma. „Op die plek zijn ze voor het elftal net meest waardevol. Dat is echter niet altijd het beste voor de speler of speelster zelf. Ze worden lui gemaakt en zijn dan in feite niet meer geschikt als aanvaller. In zo'n rol moet je agressief durven spelen en ge zag bij de tegenstander afdwin gen. Jongens als Stefan Blöcher (ex-intemational van Duitsland) en Sean Kerly (Engeland) boe zemen bij elke opponent angst in. Ik betwijfel of onze spitsen dat doen." ze dat niet. Bij alle onduidelijk heden komen nog eens de 'gangbare' ongemakken van Mexico. De uitlaatgassen in de stad die doorgaat voor de sme rigste ter wereld vormen be paald geen voordeel. Verder moeten de Nederlanders wen nen aan de ijle lucht. Franker wilde op 3000 meter hoogte trainen om een zuurstofvoor- raad op te bouwen, maar de gravelbanen aldaar bleken niet geschikt voor trainingen. In Mexico Stad wordt nu op 2000 meter hoogte de voorbereiding aangepakt, maar van een leien dakje gaat dat niet Om de ademhalingsspieren extra te belasten wordt geoe fend met een elastieken band om de borst. In het begin wer den de spelers bijna gek van het strakke corset, maar ze beseffen dat het voor de goede zaak alle maal moet. „Maar alle omstan digheden zorgen wel voor een hoop irritatie bij de spelers", zegt Franker. „Toch laten we ons niet ontmoedigen. We moeten gewoon winnen van Mexico. Dat bezorgt ons niet al leen een plaats in de wereld- groep, maar dat zou ook een knappe prestatie zijn, want veel landen gingen hier onderuit". Tijdens de persconferentie gisteren toonden de spelers zich ontspannen. De ploeg lijkt vol zelfvertrouwen aan het karwei te beginnen. Franker heeft ge kozen voor Paul Haarhuis en Mark Koevermans omdat zij het meest ervaren zijn en op gravel uit de voeten kunnen. Koever mans begint vandaag om 18.00 uur (Nederlandse tijd) tegen Luis Herrera, waarna Haarhuis Leonardo Lavalle treft. Er wordt vroeg begonnen in Mexico; 's ochtends om 10.00 moet Koevermans al de baan op. Reden is dat het de afgelo pen week vrijwel elke dag heeft geregend in Mexico Stad, waar het overigens niet warmer is dan twintig graden. De Mexica nen willen niet het risico lopen dat de regen roet in het eten gooit tijdens de eerste wed strijddag. Morgen ontmoeten de twee Hollanders in de dub bel het Mexicaanse duo Jorge Lozano/Luis Herrera, waarna zondag de overige enkelspelen volgen. De Joegoslavische Malacko aan de bal voor Grasshoppers in een recent maar duister verleden. archieffoto De basketbalvereniging Grasshoppers, met het vrouwen team uitkomend in de eredivisie, staat aan de rand van een faillissement. Oorzaak daarvan is een fraudezaak die gisteren aan het licht kwam. Onder het mom van 'spons orgelden' is bij de overheid voor meer dan een ton ver duisterd. Hoofdrolspeler in deze is de voormalige mana ger van de club. Deze kapitein in het leger 'leende' bij zijn werkgever geld en deed het bij Grasshoppers voorko men dat dit afkomstig was van sponsors, zonder dat ooit een bedrijf werd benaderd. in contact getreden met de pen ningmeester en ben vervolgens adressen afgegaan van mensen die op de sponsorlijst zouden staan. De schade werd steeds groter. Ik kwam bij sponsors, die van geen toegezegd geld bleken te weten." Contracten kreeg het bestuur niet onder ogen en ook uitingen van reclame bleven achterwege of waren zo summier dat ze nooit voor het toegezegde be drag konden staan. De manager ging zijn eigen gang buiten de Stichting om en sloot zelfs con tracten af met spelers. Officieel had hij steeds twee handteke ningen nodig. In de praktijk re gelde hij alles zelf. De penningmeester van zo wel de Stichting als de vereni ging, Paul Schaddé van Dooren, zegt nooit enige argwaan te hebben gekregen. „We vonden het wel vreemd dat hij toezeg gingen deed van hoge bedragen en geloofden het aanvankelijk niet. Maar toen hij later met het geld over de brug kwam, gingen we uiteraard overstag. Hij maakte het allemaal zeer aan nemelijk. Het geld was er toch gewoon. Je gaat er dan vanuit dat hij te goeder trouw handel de. Dat hij ook sponsors had ge strikt, zoals hij zei." KATWIJK GERRIT-Ji AD VAN KAAM De zaak kwam aan het licht toen bij het ministerie van de fensie gelden zoek bleken te zijn. Het spoor leidde naar de betrokken kapitein, in zijn vrije tijd manager van de basketbal club Grasshoppers. Hij had het onrechtmatig verkregen geld aangewend om onder andere de Joegoslavische speelster Zora Malacko aan te trekken. Die te kende een contract voor drie jaar. Het zou haar 6000 gulden per maand opleveren. Hoe de manager precies aan het geld kwam is onduidelijk. Feit is dat hij de Stichting Bas ketbal Katwijk voorspiegelde dat sponsors garant stonden voor de bedragen. Hij kon dit aanvankelijk doen zonder dat zijn baas en de club argwaan kregen. Pas vier weken geleden belde de marechaussee de voor zitter van de Stichting, Rob de Reuver, op met de mededeling dat er iets grondig fout zat. De man in kwestie was intussen ge arresteerd. Schade Maar intussen zit Grasshop pers met de gebakken peren. Hoewel vorig seizoen betaald 'uit eigen zak' van de manager, zit de club voorlopig nog twee jaar vast aan een peperdure speelster die op basis van haar driejarig contract een verblijfs vergunning kreeg. Grasshop pers wist van niets en Malacko al evenmin. Rechtszaak De Joegoslavische is inmiddels vertrokken uit Katwijk en heeft contacten met andere clubs. Desalniettemin hangt Grasshoppers een rechtszaak boven het hoofd, omdat de club het contract niet kan naleven. Haar auto moest ze al inleveren alsmede haar huis dat na drie jaar haar eigendom zou wor den. De Stichting heeft de Joe goslavische international intus sen een schikking voorgesteld van zestienduizend gulden. Meer geld is er niet. De ongetwijfeld goedbedoel de, maar uiterst dubieuze, han delingen van de voormalige manager wreken zich tevens op de Europa Cup-verplichtingen die Grasshoppers voor dit sei zoen was aangegaan. De Kat wijkse club had zich op basis van de 'berekeningen' van de manager ingeschreven voor de EC voor bekerwinnaars. De kosten daarvan waren be raamd op 25.000 gulden, in ar ren moede is nu maar besloten om beide duels tegen BAC Mi- rande in Frankrijk te spelen. Hoeft de Katwijkse club ten minste niet de verblijfskosten van de Fransen voor rekening te LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN ROMARIO'S FYSIOTHERAPEUT Petrone Nilton heeft ernstige kri tiek op de medische begeleiding bij PSV. Hij vindt zelfs dat zijn col-' lega Monne de Wit zijn beroep niet geheel beheerst. Nilton, die Ro- mario in Brazilië aan zijn enkel behandelt: „De Wit is een aardige man, maar voor bepaalde facetten van het vak, de nieuwste tech nieken over revalidatie, zou hij cursussen moeten volgen". BASKETBALMEDEWERKER Met de basketbalcompetitie voor de deur zijn er problemen gerezen bij de basketbalvereniging Leiderdorp. Nadat vorig jaar al de vrouwenploeg uit de eerste divisie werd teruggetrokken wegens een tekort aan spelers en coaches, werd dit jaar het mannenteam uit de eerste klasse van het rayon West gehaald. Hier gold dezelfde oorzaak. Een basketbalbolwerk lijkt op instorten te staan. Na de degradatie van vorig jaar vertrok een aantal spelers. Oud-spelers werden benaderd om weer bij Leiderdorp te gaan ballen, maar daartoe waren er slechts zes bereid. Te weinig. BVL, dat in den lande bekend staat om zijn goede jeugdop leiding zit dus in de knel. Terwijl het heel goed gaat met de junioren in de afgelopen jaren werden vele nationale kampioenschappen ge speeld door de diverse jeugdteams zit het bij de senioren goed fout. En dat terwijl er in de eredivisie vijf spelers rondlopen, die hun opleiding bij Leiderdorp ge noten hebben. Marcel Huybens speelt bij Den Bosch, broer Erik komt uit voor Eindhoven en bij DAS in Delft acteren Jeroen van Veen, Daan van Egmond en Henk Jan Piket. Samenwerking Om financiële redenen wilde Leiderdorp vorig jaar al met Leiden en BVO Alphen een samenwer kingsverband aangaan met het oog op verster king van zowel de jeugd- als de senioren ploegen. Dat ging niet door. Nu wil Leiderdorp opnieuw met Leiden gaan samenwerken op basis van het uitlenen van spelers. Op 1 juli van dit jaar is daarvoor een stuurgroep in het leven geroepen, die aan het onderzoeken is of zo'n samenwerking mogelijk is. Op 1 december komt men met een voorstel. Eerder dit jaar al werd aan de bond gevraagd of beide clubs onder ling spelers op uitleenbasis mochten wisselen. De bond wees dit voorstel af, zodat Leiderdorp zon der representatief eerste team kwam te zitten. Daarbij kon de vereniging geen gekwalificeerde scheidsrechters leveren voor deelname aan de rayoncompetitie is dit verplicht vandaar dat het team uit de competitie werd genomen. Aanstaand voorzitter van de BV Leiderdorp, Ri- nus Kroon, betreurt dat ten zeerste. Ook hij maakt deel uit van de stuurgroep. Toch ziet hij de toekomst zonnig in. „We gaan gewoon verder met het goed opleiden van de jeugd, want dat hebben we jarenlang gedaan. Voorts houdt de eventuele samenwerking met Leiden in dat het seniorenteam van Leiden versterkt wordt met spelers van Leiderdorp en het omgekeerde ge beurt met de juniorenploeg van Leiderdorp, dat in de eredivisie uitkomt." Er zijn drie manieren van samenwerking. Er kan een stichting komen met twee selectieteams, die onder de eigen clubnaam blijven spelen en er kan een dagelijks bestuur komen met een ge scheiden boekhouding van de twee clubs. In het uiterste geval is er natuurlijk sprake van een fusie tussen beide verenigingen. Dit zou in ieder geval vóór 1 juni 1992 erdoor moeten zijn anders zit Leiderdorp weer in het schip. Om het basketbal in de regio sterk te houden is zo'n fusie eigenlijk onvermijdelijk. Leiden heeft een niet al te beste jeugd en met de eredivisie-li centie van Leiderdorp kan er makkelijker jeugd doorschuiven naar het eerste team, dat in de pro motiedivisie uitkomt. Wil Leiden ooit weer een eredivisieploeg worden, dan is dit essentieel, Met de Leiderdorpers, die nu in de eredivisie rondlo pen is aanbod genoeg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21