Regio 'Je kunt het Woord van God op maandag niet wegstoppen' 'Voor de familieleden bestaat geen opvang' In de koffiekamer blijft het AZL academisch PTT waarschuwt tegen misbruik van 06-11-lijn Vrijdag 20 september 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDIJK WIM SCHRUVER MEIDERT VAN DER KAAI) CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS -j ALLE VRAGEN van familieleden over de ziekte, het verloop, de medicijnen en de brandende vraag of het ooit nog goed komt, blijven onbeantwoord." Leidse student Franssen voorzitter SGP-jongerenorganisatie Jongeren meer bij de politiek betrekken. Dat is de taak van de kersverse jeugdwerkadviseur van de SGP, Leide- naar Huub Franssen (25). Het lijkt het een vreemde op gave. De jongerenorganisatie van de Staatkundig Gere formeerde partij is al jaren de grootste van Nederland en groeit nog steeds. LEIDEN/DEN HAAG .PAUL VAN DER KOOIJ Probleem is dat het merendeel van ruim 10.000 jeugdleden niet verder komt dan het bezoeken van de jongerendag (morgen van tien tot vier in het Haagse Congresgebouw) of het lezen van de bladen voor 12 tot 16-ja- rigen en 16 tot 27-jarigen. Slechts een kwart van de SG- Pjongeren bezoekt een van de 43 plaatselijke studieclubs, waar 18-plussers de staatkundig ge reformeerde beginselen leren, politieke vraagstukken bestude ren en van gedachten wisselen. Ook de kadercursussen, waar jongeren leren vergaderen, ar gumenteren en discussiëren, kunnen best wat meer toeloop gebruiken. Franssen weet nog niet hoe hij de broodnodige doorstro ming kan bevorderen, maar de adviseur rust niet voordat hij een oplossing heeft. Natuurlijk, als aankomend politicoloog be seft hij dat onder jongeren een grote desinteresse in de politiek heerst. Maar voor gereformeer de jongeren mag dat geen ex cuus zijn: „Iemand die zich be trokken voelt kan dat gevoel niet afkopen door contributie over te maken of eenmaal per jaar te verschijnen op een jon gerendag. Iemand die zondag in de kerk het woord Gods verkon digd krijgt, kan dat niet maan dag in zijn binnenzak stoppen." Rode licht Hij vindt dat gelovige jongeren als toonbeeld moeten dienen en dingen aan de orde moeten stellen die niet 'overeenkomstig hun levenshouding' zijn. Neem nou de normvervaging en into lerantie van tegenwoordig. Als Franssen in Leiden het NS-sta- tion uitloopt, is hij zo'n beetje de enige die wacht voor een rood verkeerslicht. En als hij met groen licht oversteekt, wordt hij bijna aangereden door een bus. Zijn conclusie: als iedereen zich aan de eigen normen houdt, wordt het een chaos. Zijn advies: eerbiedig de Bijbel se normen en laat de kerk niet langer naar de rand van de sa menleving verdringen. Want het is juist die ontkerkelijking, waar de eigen kring gelukkig wat minder last van heeft, die de in tolerantie en normvervaging in de hand werkt. Franssen is duidelijk een man met een boodschap. De bood schap van God, om precies te zijn: .Activiteiten zonder funda ment hebben geen waarde. Het gaat om dingen van eeuwigheid en dan moet je niet zo pragma tisch willen zijn dat je er zelf een eigen invulling aan gaat ge ven." Daar komt nog bij dat de jongerenorganisatie van de SGP nooit zo de behoefte heeft ge had 'de partij voor de voeten te lopen'. Zo hoeft niemand te denken dat samenwonen voor het huwelijk van de SGPjonge- ren wel mag. Opkomen voor de gelijke rechten van de vrouw binnen de partij? Ach, de jongeren zien wel wat het partijbestuur doet met het voorstel om alles te la ten zoals het is: vrouwen mogen lid zijn van sommige jongeren afdelingen, maar niet van de echte SGP. En leidinggeven is er helemaal niet bij. Want daar heeft God de vrouw niet voor geschapen. Schade Veel jongerenorganisaties zijn stukken radicaler dan hun moe derpartij. Franssen begrijpt dat niet: „Hun opstelling doet hun partij schade. Je bent als jonge renorganisatie toch onderdeel van een partij?" Men kan dus van hem niet vernemen dat de partij vergrijst en de jeugd ein delijk eens aan de macht moet komen. Hooguit wil hij een bij drage leveren aan het klaarsto men van de jeugd voor, pakweg, gemeenteraden, provinciale sta ten en het parlement. Zodat ze het werk aan kunnen. De jeugdwerkadviseur advi seert afdelingen, coördineert acties en campagnes, vertegen woordigt de jeugd en laat de partij weten hoe die jeugd er gens over denkt. Zo hoopt de Leidenaar de Kamerfractie wat Als Huub Franssen bij Leiden het NS-station uitloopt, is hij zo'n beetje de enige die wacht voor een rood verkeerslicht. En als hij met groen licht oversteekt wordt hij bijna aangereden door een bus. foto jan holvast vaker 'terzijde te kunnen staan' met suggesties en doelgerichte informatie. Nu verzetten de jon geren bij verkiezingscampagnes bergen werk en ebt hun inbreng daarna wat weg. Anders dan bij andere politie ke partijen is de jongerenorga nisatie van de SGP niet verte genwoordigd in het hoofdbe stuur. De jongeren willen graag, maar om zoiets nou te eisen.... In het partijbureau aan de Haagse Laan van Meerdervoort heeft de jeugdwerkadviseur een eigen kamer, waar hij niet con stant wil zitten. Hij studeert nog enkele maanden aan de Leidse universiteit en van de 22 weke lijkse werkuren wil hij eenderde in het land doorbrengen. Veel jeugdleden zijn de partij binnnengeloodst door ouders van SGP-huize. Zo niet de jeugdwerkadviseur. Hij kwam pas in aanraking met de partij nadat hij zijn niet-reformatori- sche geboortedorp op de Velu- we in 1985 verruilde voor Lei den. Tijdens zijn studie politico logie raakte hij 'betrokken' en ging hij ter kerke bij de Neder lands Hervormde kerk op gere formeerde grondslag in Voor schoten. Ziin universitaire stage bracht hij door bij de SGP-fractie in de Tweede Kamer. In Leiden hielp hij lijsttrekker Van der Meij bij diens campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen in 1990, die net geen zetel oplever de voor de SGP/GPV/RPF-com- binatie. De plaatselijke SGP-stu- dieclub was helaas al aan een winterslaap begonnen toen hij zijn universitaire studie begon, maar in Lisse is er onlangs een bijgekomen. Verder zijn er in deze regio studieclubs in Al phen en Katwijk. NIEUWSLIJN Fractievoorzitter D66 Z.-Holland weg DEN HAAG - De voorzitter van de ZuidhoUandse D66-staten- fiactie moet van zijn hoofdbestuur per 1 januari stoppen. Eddy Schuyer is onlangs Eerste Kamerlid geworden voor zijn partij en dat vindt het bestuur niet te combineren met het statenlidmaat schap. De D66-fractie wilde dat Schuyer nog tot minstens 1 april zou aanblijven om leiding te geven aan de nog relatief onervaren groep. Bij de statenverkiezingen van maart dit jaar groeide de partij van 6 naar 15 zetels en kwamen er veel nieuwelingen in de staten. Het is nog niet bekend wie Schuyer als fractievoorzitter opvolgt. 'TGV moet over bestaande spoor' DEN HAAG - Ook de Zuidhollandse provinciale staten staan achter het standpunt van het dagelijks bestuur dat de TGV over het bestaand spoor moet rijden. In tegenstelling'tot het ministe rie van verkeer en waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen wil de provincie Zuid-Holland geen nieuw tracé voor de flitstrein aanleggen. Alle partijen vinden dat de tijdwinst van 14 minuten niet opweegt tegen de schade die een nieuw spoor bij voorbeeld bij Leiderdorp en Zoeterwoude zou aanrichten. Een motie van Groen Links om bovendien de grond voor een nieuw trace te re serveren, haalde het niet. Universiteit gaat iets achteruit LEIDEN - De Leidse universiteit gaat er in 1992 ten opzichte van voorgaande jaren licht op achteruit. Zo krijgt de universiteit een paar miljoen gulden minder om uit te geven en trekt het minder studenten dan andere universiteiten. Dat blijkt uit een bij de be groting geleverd overzicht van het wetenschappelijk onderwijs. Leiden trekt in 1992 waarschijnlijk niet minder gtudenten dan dit jaar. Omdat het totaal aantal studenten in Nederland echter toeneemt is er wel sprake van een relatief verlies. Een van de oorzaken is waarschijnlijk dat Leiden geen nieuwe studierichtin gen begint. De financiële tegenvaller wordt veroorzaakt door een andere begrotingssystematiek van het ministerie van onderwijs. Labyrint brengt mensen rond psychiatrische patiënten met elkaar in gesprek LEIDEN MONICA WESSEUNG Familieleden en andere direct betrokkenen van psychiatrische patiënten staan heel vaak in de kou. Als, vaak na jaren van aan modderen, de psychiatrische patiënt uiteindelijk bij een hulpverlener terecht is geko men, valt de familie in een gat. Ze zijn doodmoe van het zorgen voor de patiënt, hebben veelal te kampen met schuldgevoelens en zitten met grote onzekerhe den over de toekomst. 'Komt het ooit nog goed met Piet en hoe moeten wij nu verder?' Om de lacune in de hulpver lening op te vullen is enkele ja ren geleden de stichting Laby rint opgericht. De stichting brengt familieleden en betrok kenen bij elkaar in gespreks- grdepen en geeft voorlichting over psychiatrische ziekten en patiënten. In Leiden zijn verle den jaar twee gespreksgroepen gehouden in het kerkelijk cen trum de Bakkerij (Labyrint werkt onder meer samen met de kerken), dit jaar start in sep tember een groep in het GG &GD-gebouw aan de Rooden- burgerstraat. C. de Groot, regio-coördina tor van de in Utrecht gevestigde stichting Labyrint, zet uiteen dat de gespreksgroepen heel De dames C. de Groot (links) en B. Kroos van Labyrint. „Er blijken binnen deze regio heel veel vragen te zijn over depressies. Dat is voor ons meer dan voldoende reden hierover een thema-avond te organiseren." foto hielco kuipers hard nodig zijn. „De hulpverle ners zijn, begrijpelijkerwijs, heel sterk op de patiënten gericht. Voor de familie, die vaak al ja renlang met problemen rond de persoon te maken heeft, bestaat er geen opvang. Alle vragen over de ziekte, het verloop, de medicijnen en de brandende vraag of het ooit nog goed komt, blijven onbeantwoord." De familie van een psychiatri sche patiënt raakt veelal in een isolement. Kennissen en vrien- den krijgen er genoeg van steeds te horen over de proble men en zijn volgens De Groot bovendien vaak bang. Door dat isolement is het aantal vraagba- kens nog weer kleiner. „Dat be tekent gewoon dat de familie van, en direct betrokkenen bij, psychiatrische patiënten grote behoefte hebben aan het erover praten met lotgenoten. Zodra je merkt dat je niet de enige bent met dit soort problemen, leer je relativeren en wordt het net een fractie minder erg," zegt B. Kroos. Zij is voor deze regio vrijwil ligster bij Labyrint Als familielid van een psychiatrisch patiënt is Kroos ervaringsdeskundige. „We hebben binnen onze fami lie vijftien jaar lang met vragen rondgelopen. Onlangs pas ben ik Labyrint tegengekomen dus ik weet wat hulp is." Kroos heeft ervaring in het leiden van ge spreksgroepen over chronische pijnen en leidt groepen in Lei den. Voorlichting Hoe groot de waarde van 'er over praten' ook is, het is niet genoeg. Familieleden en be trokkenen zijn ook naarstig op zoek naar kennis en informatie over ziekten, gedragingen en medicijnen. 'Wat zijn anti-de- pressiva. waarom handelt een schizoffenie-patiënt op een be paalde manier, hoe komt het dat Piet alsmaar wil slapen?' Labyrint (overigens op werk dagen tussen 10 en 15 uur te bereiken in Utrecht), geeft ook voorlichting in de vorm van LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Het plan van minister Ritzen van onderwijs om één acade misch ziekenhuis in Nederland te 'ontacademiseren' en daar een 'gewoon' ziekenhuis van te maken, heeft nog niet tot hefti ge reacties geleid. Woordvoer ders van de instellingen haast ten zich te vertellen dat de plan nen vaag zijn en dat niet duide lijk is op grond van welke crite ria de minister straks gaat be slissen. De voorzitter van de Vereniging Academische Zie kenhuizen, dr. ir. P. Ros, houdt het op een 'proefballonnetje' van Ritzen. Het ontacademiseren betekent dat het academisch ziekenhuis geen wetenschappelijke taak meer heeft, dat er geen studen ten meer worden opgeleid. De minister van onderwijs denkt door bij zeven in plaats van acht ziekenhuizen hetzelfde aantal studenten op te leiden en aan wetenschappelijk onderzoek te doen, miljoenen te besparen. De stilte vanuit de directieka mers van de academische zie kenhuizen wil natuurlijk niet zeggen dat er in de koffiekamers niet druk wordt gespeculeerd over de vraag welk ziekenhuis straks het kind van de rekening is. De meest gangbare methode om dat te doen is het maken van een schraplijstje. Dat Groningen 'academisch' blijft, lijdt geen twijfel. Het zie kenhuis heeft een regionale functie, politiek lijkt het onhaal baar om die instelling te ontacademiseren. Hetzelfde geldt voor Maastricht, boven dien zou er zonder medische fa culteit niet veel meer van de universiteit overblijven. Utrecht kan ook worden ge schrapt. Er is een nieuw zieken huis gebouwd van anderhalf miljard. Misschien speelt ook nog mee dat prof. De Wied. die de plannen van Ritzen moet uitwerken, lid is van de Raad van toezicht van het ziekenhuis. Nijmegen heeft niets te vrezen, vanwege de regionale functie en het feit dat de universiteit ka tholiek is. Het is daarom logisch dat 'het slachtoffer' in de Rand stad moet worden gezocht. Rot terdam mag zich tamelijk zeker voelen. Sterk punt is de kinder geneeskunde, het Sophia-kin- derziekenhuis krijgt een nieuw gebouw naast het academisch ziekenhuis Dijkzigt. Bovendien levert Rotterdam academische zorg aan geheel West-Brabant, het ziekenhuis heeft een enorm achterland. Het ontbreken van een achter land is juist een zwakke punt voor Leiden. Het 'verzorgings gebied' van het AZL kan best bestreken worden door Rotter dam, Utrecht en Rotterdam. In de Leidse koffiekamers maakt men zich toch niet al teveel zor gen. Er wordt gewezen op het Medipark dat op het oude AZL- terrein moet verrijzen: bestemd voor bedrijven die lekker dicht bij het academisch ziekenhuis willen zitten. Ritzen heeft er net toestemming voor gegeven. De Leidenaars weten meer argu menten. Zij wijzen op het bio- farmaceutisch centrum, de TNO-vestiging en de aanwezig heid van Eurotransplant. In de Amsterdamse koffieka mers van de Vrije Universiteit (VU) en de Universiteit van Am sterdam kan men zich dus echt zorgen gaan maken, en dat doen ze dan ook. Het lijkt voor de hand te liggen dat de beide universiteiten in één acade misch ziekenhuis gaan samen werken. 1 WESTERLAKEN De PTT heeft zo'n veertig waar schuwingen uitgedeeld aan te lefoon-abonnees, die drie en meer keer per week voor de 'grap' het 06- II -alarmnummer hebben gedraaid. In de brief stelt de PTT dat bij herhaling naam van de beller, het adres en de woonplaats aan de politie worden bekendgemaakt. In het uiterste geval wordt proces ver baal opgemaakt. Een maandje doet de PTT nu steekproeven. De ervaring heeft geleerd, dat de overgrote meer derheid kinderen betreft die het alarmnummer misbruiken. Mr. G.E. Lagerwaard, coördinator van het 06-11-project, zegt dat woensdagmiddag, zaterdagoch tend en de zondag pieken zijn voor de centrales waar meldin gen binnenkomen. Het komt voor, aldus Lagerwaard, dat acht van de tien gesprekken zo genaamde 'plaagtelefoontjes' blijken te zijn. Daarom heeft het ministerie van binnenlandse zaken, die verantwoordelijk is voor de twintig alarmcentrales in het land. samen met de PTT het ini tiatief genomen misbruik te lijf te gaan. De eerste steekproef is schriftelijk materiaal en voor lichtingsavonden. In Leiden en omgeving is maandag 23 sep tember de eerste van dergelijke avonden. De bijeenkomst, vanaf 20.00 uur in het GG&GD-ge- bouw, handelt over depressies. „Er blijken binnen deze regio heel veel vragen te zijn over de pressies. Dat is voor ons meer dan voldoende reden hierover een thema-avond te organise ren," zegt De Groot. Een des kundige van het Riagg houdt een korte inleiding waama er vragen kunnen worden gesteld. Familie en betrokkenen van (manisch) depressieven dreigen volgens De Groot verloren te lo pen in een doolhof van onbe grip. Noch zij zelf, noch de om geving weet precies wat depres sie is, hoe het komt en hoe het weer over gaat. Onzekerheid al- De Groot pretendeert niet met een avondje erover praten de problemen uit de wereld te helpen, maar vergroten van de kennis bevordert in elk geval begrip. In het najaar staat een thema-avond over schizofrenie op het programma. Mocht een groep familieleden in Alphen of de bollenstreek gespreksgroe pen willen, dan valt dit volgens de Groot te regelen. achter de rug en de eerste waar schuwingen zijn inmiddels uit gedeeld. In welke regio die zijn gevallen wil Lagerwaard niet kwijt. Want, zegt hij, dan maken we wellicht slapende honden wakker. lagerwaard noemt het verve lend dat misbruik van het alarmnummer niet strafbaar is. Juridisch kunnen alleen stap pen worden ondernomen door middel van het civiele recht. „Je kunt in een kort geding eisen dat het afgelopen moet zijn met die plaagtelefoontjes. Om dit kracht bij te zetten zou ie een dwangsom kunnen verlangen voor elke overtreding die daar na nog volgt." lagerwaard vertelt dat er sig nalen van de centrales komen die erop wijzen dat de waar schuwingen vruchten lijken af te werpen. De Stichting Waak zaamheid Persoonsregistratie heeft 'erg veel moeite' met de manier waarop de PTT en het ministerie van binnenlandse za ken met de gegevens van bellers naar het alarmnummer. Ze spreekt van een paardcmiddel dat uit de kast is getrokken en vraagt zich af of er niet een wat vriendelijker manier is om mis bruik terug te dringen. Politie regio levert 'slecht' 14 mensen in De nieuwe politieregio Hol lands Midden heeft het aan Katwijk te danken dat het geen 22 maar 'slechts' 14 po litiemensen moet inleveren. Het korps uit de kustge- meente heeft Justitie en Bin nenlandse Zaken ervan kun nen overtuigen dat de werk druk er groter is dan de nor men aangeven. Dit bleek gisteren uit het nieuwe standpunt over de heiverdeling van de polities terkte. De acht mensen die de regio minder hoeft in te leveren, hoeven niet per se in Katwijk aan de slag. Dat is aan de beheerder van het po- litiegebied, dat ook gemeen ten als Leiden en Alphen be vat. In totaal heeft nij vanaf 1996 de beschikking over 1284,2 mensen, tegen de 1298 die nu bij de afzonder lijke korpsen werken. Overigens zijn de gegevens van alle gemeenten die om meer agenten riepen, nauw keurig onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19