Regio Leiderdorpse markt wordt niet verplaatst Gewapende overval in Warmond PvdA dient begroting in Proef in Oegstgeest met reinigen mini-containers Kunstenaars Voorschoten houden weer open huis Prominente gasten in Wassenaar Vrijdag 20 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 17 Raadsmeerderheid voor behoud in Oude Dorp NIEUWSLIJN Postduiven krijgen nieuwe til LEIDERDORP - De postduivenvereniging 'Leiderdorp' krijgt een nieuw verenigingsgebouw in de Kleine Zandput bij de Doesha ven. Deze week heeft de gemeente Leiderdorp daar de bouwver gunning voor afgegeven. „Net op tijd, dat was echt kantje boord," verzucht een woordvoerder van 'Leiderdorp'. De vereni ging moet op 1 oktober het huidige onderkomen aan de Linde laan, een voormalig kerkgebouw, verlaten. „Het gebouw moet voor 1 januari klaar zijn, want volgend jaar vieren we ons 25-ja- rig jubileum," aldus de woordvoerder. Open middag scouting Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse Van Woesik-scoutinggroep be staat 30 jaar en viert dat lustrum morgen met een open middag. Iedereen die geïnteresseerd is in alles wat met scouting te ma ken heeft, is morgenmiddag van één tot vier uur welkom in de 'Vuursteenkreek' aan het einde van de Van Duivenvoordelaan in Wassenaar. De bevers, zeeverkenners, welpen, loodsen en ka bouters presenteren zich in kraampjes en via demonstraties. Voorschotenaar levert auto in WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gisteravond de auto van een 22-jarige Voorschotenaar in beslag genomen. De automobilist reed onder invloed op de Van Zuylen van Nijevelt- straat. De Voorschotenaar was niet in het bezit van een rijbewijs omdat dit hem zaterdag al wegens het rijden onder invloed was afgenomen. Kauen bezorgen overlast in Oegstgeester De Colignylaan OEGSTGEEST Het Oegstgeester gemeente raadslid H. Kamphuisen wil dat wethouder T. Kohlbeck (PvdA) snel wat doet aan de overlast die vooral bewoners van de L. de Colignylaan zouden onder vinden van kauen. Volgens Kamphuisen is plaag van deze zwarte, op kraaien gelijkende vogels het ergst in genoemde laan omdat er het meeste voed sel wordt gedeponeerd. Kamphuisen heeft al eens eerder de noodklok geluid van wege de kauen en gaf gister avond blijk van zijn ergernis over het uitblijven van actie. "Er moet nu worden opgetreden, bij voorbeeld door de pil uit te strooien". De Leiderdorpse week markt blijft in het Oude Dorp. Het college heeft een voorstel tot onderzoek naar verplaatsing van de markt naar winkelcentrum de Santhorst en behoud van een mini-markt in de Hoofdstraat ingetrokken. „We hebben geconclu deerd dat er onvoldoende politiek draagvlak was voor een dergelijke beslissing," verklaart wethouder C. Huigen (economische za ken). LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Burgemeester en wethouders zouden in de gemeenteraad van 30 september een voorstel doen tot het instellen van twee werk groepen, die de praktische mo gelijkheden moesten onderzoe ken van een dagmarkt van circa zestig kramen op de Van Diepe- ningenlaan en een mini-markt van zo'n vijftien kramen op de Hoofdstraat. Verwacht werd dat het voorstel de steun zou krij gen van WD en D66, samen met de drie wethouders goed voor tien van de negentien ze tels. Wethouder C. Kemer (CDA), die zich in eerste instantie ak koord verklaarde met het una nieme collegevoorstel, zou in de raadsbehandeling echter tegen stemmen. „Wij zitten als CDA- fractie op één lijn en ik maak onderdeel uit van de fractie," aldus Kemer. Ook de steun van D66 werd onzeker. Fractievoorzitter E. Grootaarts: „We hebben via het informele kanaal te kennen ge geven dat er wat ons betreft wel verschrikkelijk goede argumen ten op tafel moesten komen. Dan gaat het met name om de welzijnsaspecten van de markt, want in het Oude Dorp heeft de markt vooral voor de oudere mensen een belangrijke sociale functie. Die verschrikkelijk goe de argumenten hebben we niet gehoord. Wij houden de belofte die in ons verkiezingsprogram ma stond en de markt blijft in het Oude Dorp." Toekomst onzeker De toekomst van de weekmarkt op de Hoofdstraat blijft voorlo pig echter onzeker. De marktta- rieven zijn onlangs verdubbeld, maar de marktkooplui weigeren vooralsnog te betalen. Daar naast voldoet de markt niet meer aan de eisen voor brand veiligheid. Wachtlijsten ontbre ken voor de meeste branches. Wil de opstelling van de kra men de goedkeuring van de brandweer kunnen wegdragen, dan moeten ze verder uit elkaar worden getrokken en maakt de markt een bocht de Eikenlaan in. Omdat de Eikenlaan com mercieel onaantrekkelijk is, wei geren de marktkooplui daar te staan. De enige straat die werkelijk commercieel aantrekkelijk is, is de Berkenkade, die zichbaar is vanaf de Stierebrug. Daar wor den de parkeerplaatsen opge ëist door het waterschap, die de plaatsen bij de koop van een pand aan de Berkenkade kreeg toegezegd. „Leiderdorp wacht een lange hete winter." Het intrekken van het collegevoorstel zal bij de meeste marktkooplui in het verkeerde keelgat schieten", voorspelt C. Verplancke, voorzitter van de ver eniging voor de ambulante handel. De marktkooplui hebben al ge dreigd met acties. „Dit betekent exit Leiderdorpse markt en entree mini-markt. De enige manier om dit clubje bij elkaar te houden, is door 50 procent van de marktgelden te subsidiëren. Anders is de markt voor de volgende verkiezingen verdwenen." ZOETERWOUDE - Het hoogste punt bij de restau ratie van de Zoeterwoudse Dorpskerk werd gister middag na vijf jaar restaureren bereikt. Om dat vreugdevolle feit te vieren hees welzijnswethouder Hogenelst de vlag aan de achterzijde van het ge bouw, waar een nieuwe dakconstructie zichtbaar wordt. De oude balken moesten worden verwijderd, omdat zich daarin torren hebben genesteld die het hout opeten. In een korte toespraak tot de enige tientallen aanwezigen verklapte de wethouder dat de gemeentetoren aan de voorzijde ook wordt aan gepakt. „Over een jaar hebt u een nieuwe kerk, die dan weer door torren uit de toren bedreigd zou kunnen worden. En dat moeten we niet hebben." Mocht de bonte knaagkever het hout in de toren ook al hebben aangetast, dan is de 163.500 gulden die de gemeente uittrekt voor de restauratie onvol doende. Voorlopig gaat de gemeente ervan uit dat alleen de leien vervangen moeten worden. Overi gens is het geld nog niet beschikbaar, pas in haar vergadering aan het einde van deze maand neemt de raad formeel een besluit. De hervormde kerkvoogdij komt nog 250.000 gulden tekort. Gehoopt wordt nog op bijdragen van de landelijke hervormde kerk en het rijksmonumen tenfonds. Volgens kerkvoogd Koenders is het niet denkbeeldig dat de kerk geld zal moeten lenen. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN DE LEIDERDORPSE MARKT blijkt na een maandenlange discussie toch maar in het oude dorp te moeten blijven Missieveiling Zoeterwoude ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER De jaarlijkse missieveiling - vanavond en morgen in Ons Huis - is het hoogtepunt van de vele acties die Zoeterwoude voor het missiewerk houdt. Vanuit Zoeterwoude worden 16 missiegebieden, overal in de wereld, ondersteund. In deze gebieden is of was een Zoeter woudse missionaris werkzaam. Op de Missieveiling zal veiling meester Jac. (Koos) Paardekoo- per vanavond en morgenavond alle ingebrachte goederen in ra- '.end tempo aan de man bren gen. 'Rommel' wordt er niet ge veild, want kwaliteit staat hoog in het vaandel bij het gebeuren. Pater L. van der Salm, die 35 jaar in Uganda als missionaris werkzaam is geweest, zal de vei ling dit keer openen. Vorig jaar was er een recordop brengst van bijna 90.000 gul den. Met de opbrengsten van kaartavonden uit buurthuis De Weipoort, acties in Huize Emmaus, bijdragen van jonge renvereniging Utopia, het Vrou wengilde en de L.T.B. kon er in 1990 een bedrag van 96.000 gul den worden overgemaakt naar de missiegebieden. LEIDERDORP De Leiderdorpse PvdA heeft gis teren tijdens de commissie Fi nanciën een alternatieve begro ting ingediend. De fractie denkt 340.000 gulden te kunnen be zuinigen op onder meer de ren tebijschrijving voor voorzienin gen, door als gemeente de on- roerend-goedbelasting (ogb) zelf te innen en door minder geld te reserveren voor zwem bad De Does. Met een ogb-stij- ging van vijf procent zou de stij ging van de afvalstoffenheffing moeten worden gedekt. De PvdA wil het zo verkregen geld uitgeven aan posten waar op het college wil bezuinigen, waaronder die bezuinigingen op de sector welzijn en de ver hoging van de marktgelden. Ook de uitbreiding van de bi bliotheek zou door de gemeente moeten worden betaald. Volgens wethouder C. Huigen (financiën) zijn de bezuini gingsvoorstellen van de PvdA 'niet reëel'. De voorstellen van de PvdA worden besproken in de begrotingsraad van 28 okto- Oegstgeest werkt mee aan nieuwbouw Schilderschool OEGSTGEEST/RUNSBURG WIM KOEVOET De Oegstgeester Dr K. Schilder school (gereformeerde basis school), die een geheel nieuw schoolgebouw van de grond wil tillen, kan rekenen op mede werking van de gemeente. De school, nu nog gevestigd aan de Voscuyl, barst door de gestage groei van het aantal leerlingen uit haar voegen. Momenteel telt ze twaalf groepen, waarvan er én noodgedwongen is onderge bracht in de rooms-katholieke Willibrordschool. Het is nog maar een paar jaar geleden dat het gebouw werd vergroot met twee leslokalen. De school was van acht naar tien groepen gegroeid. Recente prognoses, die door de gemeen te worden onderschreven, wij zen op de noodzaak van een nieuw schoolgebouw waar 15 groepen terecht moeten kun nen. Verdere uitbreidingen van het huidige onderkomen wor den als 'onmogelijk' be schouwd. Ook kan Oegstgeest geen leegstaand schoolgebouw leveren. In 1993 is een dertiende leslo kaal nodig, in 1996 een veer tiende én een vijftiende. Om te voorkomen dat de school loka len op verschillende plekken in het dorp krijgt, wil het school bestuur op 1 augustus 1993 over een nieuw gebouw kunnen be schikken. Het merendeel van de leerlin gen van de Dr. K. Schilder school is uit Rijnsburg afkom stig. De gemeente Oegstgeest heeft het schoolbestuur dan ook gevraagd waarom het niet in Rijnsburg een nieuwe school sticht. Het schoolbestuur ziet daar echter van af. Het wijst er op dat dat geheel strookt met het beleid van de centrale over heid die schaalvergroting prefe reert boven de stichting van nieuwe scholen. De medewerking van de ge meente bestaat uit plaatsing van de Dr K. Schilderschool op het zogenaamde overzicht 'ver meerdering huisvesting 1993 tot en met 1995'. Alleen D66 toonde zich gister avond in de gemeenteraad een tegenstander van plaatsing van de school op het overzicht. Woordvoerster E. van Ootmers- sen stelde dat een school thuis hoort in de gemeente waar ze haar leerlingen betrekt, Rijns burg dus. Op korte termijn neemt Oegst geest een proef met een ge meentelijk schoonmaaksysteem voor de minicontainers waar groente-, fruit- en tuinafval in moet. Dat is de uitkomst van de discussie in de gemeenteraad, gisteravond, over het schoon houden van de bruine bakken op wielen, die de gemeente de zer dagen invoert. Met de gft- bakken kan het Oegstgeester af val nog meer worden geschei den. Dat is beter voor het milieu en scheelt ook veel geld. In het raadsvoorstel zien bur gemeester en wethouders af van een 'gereguleerde schoonmaak' omdat de toch al zo sterk ver hoogde reinigingsrechten dan naar recordhoogten worden ge jaagd. In de gemeenteraad is de angst voor stinkende bakken echter erg groot. Menig raadslid is daarover door burgers bena derd. Het probleem zal in de naderende winter niet zo spe len, is de verwachting, maar barst in alle hevigheid los als 1992 een warm voorjaar biedt. "Ook als het koud is, moet je beleid voeren". oordeelde D66'er M. Poelmans. "En geur- vreters in de deksels helpen niet", grapte G. van Eisen van Groen Links. Ook andere raadsleden waren niet tevreden met het raads voorstel. PvdA'er F. Wegman denkt dat de Oegstgeestenaren hun bakken zelf niet zullen schoonhouden. "Het is bepaald geen uitnodigend werkje". Van privatiseren verwacht hij weinig heil. Net zo min als wethouder T. Kohlbeck (PvdA/milu-u), du- wees op problemen in andere gemeenten met elkaar becon currerende schoonmaakbedrij ven. De wethouder gaf toe dat hij in het voorstel nog geen defi nitieve knopen heeft doorge hakt. Hij stelde een proef in het vooruitzicht met een daarop volgende enquête. De burgers kunnen straks zelf bepalen of ze straks nog meer reinigingsrech ten willen betalen voor schone bakken. WARMOND - Het rustige War mond werd gistermiddag wreed opgeschrikt door een gewapen de overval op de Rabobank aan de Herenweg. Hoewel de politie snel de doorgaande route aan beide kanten afzette heeft zij tot op heden geen spoor van de da ders. Ook een grootscheepse zoekactie waarbij een vliegtuig werd ingezet leverde niets op. Hoewel Warmond veel ont snappingsmogelijkheden via het water heeft, is de rijkspolitie te water gistermiddag niet in actie gekomen. Volgens een woordvoerder was er 'geen en kele aanleiding' te veronderstel len dat de overvallers via de Leede of een ander water pro beerden weg te komen. Volgens de woordvoerder is het niet mogelijk een signale ment te geven van de twee da ders omdat de getuigenverkla ringen elkaar tegenspreken. Ook de hoogte van het buitge maakte bedrag is nog niet be kend. Een accountant komt vandaag de kas opmaken. Een woordvoerder van de bank wil niets zeggen over de toedracht van de overval. Het nieuws van de overval ver spreidde zich als een lopend vuurtje door het dorp. Enige Warmonders staan bij het bankgebouw aan de Herenweg na te praten over de overval. FOTO HIELCO KUIPERS VRIJE TIJD Voorschoten Gemini-Kangeroes organiseren morgen een recreatie-volley baltoernooi in de Voorschoten- se sporthal De Vliethorst aan het Van der Haarplein. Het sportfestijn barst om één uur los. Voor informatie en deelna me kan het telefoonnummer 071-618886 worden ge draaid Leiderdorp De Leiderdorpse christelijke oratoriumvereniging Excelsior houdt morgen een snuffelker- mis. Van tien uur tot half vier is er in het Trefpunt aan de Ei kenlaan van alles te beleven: een tweedehands markt, een rad van avontuur, grabbelton, sjoelen, ballen gooien en der gelijke. Traditiegetrouw heeft het Corps Diplomatique gisteren een officieel bezoek gebracht aan zijn 'thuishaven' Wassenaar. Zo'n 30 ambassadeurs en hun zaakgelastigden werden onder leiding van burgemeester Schoute beziggehouden. Het gezel schap maakte een rondvaart met als eindbestem ming vliegveld Valkenburg. Daar werden zweef- Wassenaar koestert haar diplomaten graag, want er wonen er tientallen binnen de gemeentegren zen. Op de foto begeleidt burgemeester Schoute, tweede van links, het prominente gezelschap vanaf de rondvaartboot richting vliegkamp Val kenburg. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Tien Voorschotense kunste naars zetten morgen en zondag hun voordeuren wijd open. Vo rig jaar was de belangstelling voor deze 'open atelier dag' zo overweldigend dat veel ateliers de toeloop nauwelijks aankon den. Daarom is besloten het evenement nu over twee dagen uit te smeren. Belangstellende Voorschotena ren kunnen bij de kunstenaars achtergronden en omstandig heden leren kennen van het tot stand komen van een kunst werk. Er is Informatie over eventuele lessen en er zijn ui teraard allerlei kunstwerken te De volgende kunstenaars doen mee aan het open huis: Jolanda Frederiks, Rembrandtlaan 52 (pentekeningen, grafiek, acryl- childerijen). Margriet van de Hoonaard, Merelhof 34 (draag- objecten in metaal). Barbara Hoynk, Papelaan 32 (tekenin gen, etsen, portretten van musi ci, circustaferelen). Anne Hulle- man, Frans Halsplantsoen 119 (keramiek). Fanny Mazure, Frans Halsplantsoen 119 (ge mengde technieken, abstract). Judith van Praag, Narcisstraat 15 (verschillende technieken). Jacob Vermeulen. Paganinidreef 31 (abstracte collages van pola- roid-foto's). Naan Rijks, Die- penbrocklaan 22 (grafiek, schil derijen). Ina Versteeg, Carel Fa- britiuslaan 7 (aquarellen en gra fiek). Otto Meyer, Floriszpad 9 (schil derijen met vaak dramatisch of godsdienstig thema). De 'open atelier dag' is zaterdag van tien tot vier en zondag van twee tot vier uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17