Leiden IS De drollen vliegen hier soms over je handen' K 'In februari kan hier gewoon weer spinazie worden geteeld' Vrijdag 20 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUISK 15 Aanleg nieuw riool Professorenwijk Een graafmachine legt meter voor meter de betonnen rioolbuis bloot. Met het verwijderen van straatklinkers en stoeptegels wordt een wirwar van kabels en leidingen zichtbaar: elektriciteit, kabeltelevisie, telefoon, gas, wa ter... Soms liggen ze keurig naast elkaar gerangschikt, op andere plaatsen kruisen ze elkaar en niemand kijkt ver baasd op wanneer de gasleiding dwars door het riool blijkt te lopen. In de Professorenbuurt gaat een nieuwe riolering de grond in. Tien tot twaalf meter wordt per dag vernieuwd. De kosten bedragen 1000 gulden per meter. foto hielco kuipers LEIDEN «GERT VISSER Voor de graafmachine loopt een man met een schop. Als een zeeman die op de voorplecht van het schip de bodem van de zee peilt, steekt hij met een ze kere regelmaat de spade in de grond om te controleren of er kabels liggen die niet op de kaart staan. Wanneer er een on verwachte leiding opduikt, is het vaak de aanwezige ambte naar van het energiebedrijf die uitkomst moet bieden. Wat is het, staat er spanning op? Soms moet de man zelfs terug naar kantoor om in het archief uit te vlooien waar die leiding toe dient. De laatste jaren is al les wat onder de grond ligt keu- VRIJE TIJD Bonsai De volktuinveremiging 'Ons Buiten' houdt van 21 tot 23 sep tember een tentoonstelling van produkten van de volkstuin en Bonsaibomen. De openingstij den zijn op 20 september van 20.00 tot 22.00 uur en op de overige dagen van 10.00 tot 15.00 uur. De toegang is gratis. Volkstuin De volktuinvereniging 'Ons Bui ten' houdt van 21 tot 23 sep tember een tentoonstelling van produkten van de volkstuin en Bonsaibomen. De openingstij den zijn op 20 september van 20.00 tot 22.00 uur en op de overige dagen van 10.00 tot 15.00 uur. De toegang is gratis. Kledingbeurs De Stichting Slaaghbuurt houdt zaterdag 21 september een beurs van dames- en kinderkle ding voor de winter. De kleding kan bij het buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wor den ingebracht op vrijdag 20 september van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. De verkoop is zaterdag van rig in kaart gebracht, maar vroe ger werkte dat wel even anders. „Piet, die opzichter was in de wijk, die wist precies waar alles lag. Maar Piet is er niet meer en dus kom je voor verrassingen te staan", verklaart W. Ephraim, chef van de afdeling riolering, waterwerken en werktuigbouw van de gemeente. Camera In een tempo van tien tot twaalf meter per dag wordt in de Pro fessorenwijk nieuwe riolering gelegd. Het hele karwei, vorige week begonnen aan de Lorentz- kade, neemt zeker acht maan den in beslag. Kosten: 1000 gul den per meter, in het totaal 1,3 10.00 tot 12.00 uur. Van de op brengst van verkochte waar wordt 15 procent ingehouden door de organisatie. Inlichtin gen bij het buurthuis. Meditatie In de Droomfabriek start 21 september de cursus meditatie en zelfheling. Aanmelding en informatie via tel. o70- 3824646 Rommelmarkt Dijk 33 houdt zondag 22 sep tember een rommmelmarkt in de grote zaal van het Leids Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Natuurlezing De Ouderen Activiteiten Com missie in de Merenwijk houdt maandag 23 september in het dienstencentrum aan de Ros molen een dialezing over de na tuur. De lezing, die wordt gege ven door door D.A. van Dam, is speciaal bedoeld voor 55-plus- sers. De aanvang is 14.00 uur, de toegang is gratis. miljoen gulden. De gemeente is goed op de hoogte van de stand van zaken ondergronds omdat een keer in de vijf jaar een videocameraatje op wielen door de rioolbuis wordt gestuurd. Zo worden alle gebreken in beeld gebracht van de 250 kilometer riool onder Leiden. Beschadigingen aan de rioolpijp hebben niet alleen tot gevolg dat de verzamelde smur rie in de bodem zakt maar lei den ook tot verzakkingen in het wegdek omdat het zand de buis 'instroomt'. De levensduur van een 'mo dem' riool wordt geschat op zo'n 40 jaar. Hoewel de kwali teit van het beton door de jaren heen is verbeterd, ging zo'n riool vroeger toch langer mee. Aan de Hogewoerd werd on langs zelfs een rioolbuis van 200 jaar oud blootgelegd. Het water van de douche, wasmachines em vaatwassers hebben de temperatuur in het riool doen stijgen. Veranderde eetgewoonten en een toename van gebruik van eiwitten in het voedsel doen zwavelzuur in de pijp ontstaan en 'dat is de pest voor het riool' zoals Ephraim zegt. Bovendien stond vroeger, toen nog op open water werd geloosd, het riool gelijkmatig onder water terwijl tegenwoor dig het water naar de rioolzui vering wordt gepompt, een be weging die ook weer voor slijta ge zorgt. Daar staat tegenover dat de buisdelen die nu gebruikt wor den langer zijn waardoor er minder verbindingen nodig zijn. Het is juist op deze plaat sen waar boomwortels, op zoek naar water, zich door de buis weten te boren. Bovendien wor den de pijpen niet meer aan el kaar gekit maar met rubber rin gen aan elkaar bevestigd. Het tempo, daar gaat het om bij het vervangen van de oude rioolbuis. Het tempo bepaalt ook de overlast voor de bewo ners. Het uitgraven van het oude riool en het leggen van de nieuwe dient aansluitend te ge beuren. Voorkomen moet wor den dat de graafmachine al een kilometer riolering heeft verwij derd terwijl de nieuwe nog niet in aantocht is waardoor de be woners dagenlang zonder aan sluiting zitten. Als het tempo goed is, duurt het ongeveer twee uur voordat de oude buis door een nieuwe is vervangen. „Twee uur waarvan wij hopen dat de mensen de kraan en de wc even met rust laten. De praktijk is wel anders. Het komt voor dat de drollen kiezingen vormen nog altijd een hoogtepunt, al zou ze niet nog maals Miss Overijssel willen worden. „Die voorrondes waren niet leuk. Allemaal van die schreeuwende boeren, vrese lijk." Miss Rijnland (3) Wat dat betreft heeft ze meer genoten van de Miss Rijnland verkiezing op de Leidato. De or ganisatie noemt ze 'vrij profes sioneel'. Maar ze geeft toe dat ze het misschien allemaal wel een beetje door een gekleurde bril ziet. „Ik ben natuurlijk Leid- se en dan vind je het al snel leu ker dan in andere steden." Wat heeft dat nou voor conse quenties, Miss Rijnland wor den? Jolanda heeft er nog wei nig van gemerkt. Tot nu toe heeft haar leven er geen andere wending door genomen. Aan staand weekeinde sieren haar blonde lokken („een klein beetje bijgekleurd") de voorpa gina van de Nieuwsweek. Maar die fotoreportage zat eigenlijk al langer in het vat. Voor de rest stromen de aanbiedingen nog niet binnen. Dat betekent geenszins dat Jolanda een beetje duimen zit te draaien, want via een modellenbureau heeft ze zo af en toe al een 'schnabbel'. Vorig jaar nog stapte ze op het vliegtuig naar Ibiza. Daar werd een fotoreportage gemaakt van de Leidse in badkleding. Het over je handen vliegen", aldus opzichter B. Smits. Die twee uur is niet het enige ongemak waarmee de bewo ners geconfronteerd worden. In de Professorenwijk zijn veel huizen twee aan twee op het riool aangesloten. De regels staan dat niet meer toe. Ieder huis dient over een eigen aan sluiting te beschikken. Welis waar geeft de gemeente subsi die voor het aanbrengen van prototype van een snoepreisje: 's ochtends poseren, 's middag in de zon („Ik moest wel uitkij ken dat ik niet verbrandde Eten, drank, reis en verblijf wer den betaald en Jolanda kreeg nog 500 piek toe. Niet gek als bijbaantje, maar ze realiseert zich wel dat ze niet van dergelij ke bedragen kan leven als ze niet meer bij haar ouders woont. „Dan moet ik wel naar het buitenland, want in Neder land is als model geen droog brood te verdienen." Door haar schoolverplichtingen („Ik maak de mavo af en wil daarna ook nog wat leren, zodat mensen weten dat ik geen dom blondje ben") moet Miss Rijn land zich nog even met de Ne derlandse salarissen 'behelpen'. Dat betekent dat ze op zaterda gen als verkoopster in een jeansshop aan de Haarlemmer straat staat, 'omdat al die nieu we kleding mijn vader een beetje te duur werd'. Voor de rest is alles gericht op investe ren in de toekomst. Een keer een gebakje laten staan bij voorbeeld. Of een paar gebak jes. „Toen ik naar Ibiza mocht, moest ik wel wat gewicht kwijt. Heb ik een paar weken bijna niks gegeten, was ik zeven kilo lichter." Leiden wacht af op de succes sen die komen gaan. Na de ko ningin van het levenslied was deze stad wel toe aan een schoonheidskoningin. een eigen aansluiting maar dat is vaak onvoldoende om alle kosten te dekken. Het wel en wee van al die huisaansluitingen wordt nauw keurig in de computer bijge houden. Formeel is de huiseige naar verantwoordelijk voor de aansluiting van huis tot riool buis midden in de straat, maar mag alleen de gemeente het on derhoud doen. Wanneer be schadigingen ontstaan door AGENDA VRIJDAG 20 SEPTEMBER Voorschoten Nachtzwemmarathon door De Watervrienden in Het Wedde, R. Wagnerlaan, aanvang 20.00 uur. Zoeterwoude Missieveiling in 'Ons Huis'. Kosterspad, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Leiden Molen wandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 16.00 uur. Rommelmarkt in de Pieters kerk, van 10.00 tot 17.00 uur. Beestenspul in de Groenoord- hallen.van 10.00 tot 18.00 uur. Bruce Springsteen Fanclubdag MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld. Jans sen. Van Leeuwen. Maris. Van der Meer. de Ruiter, van Schie. Tan. Ver hage en Zwanenburg: za 8 uur tot zo 8 uur Y Groeneveld, Rosmolen 2, tel. 218661 zo 8 uur tot 24 uur J. de Ruiter, Ros molen 2. tel. 125096. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent. Klaassen, De Lange. Van Luyk. Mid dendorp. Nering Bögel. Pufkus. Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur-. G. Nering Bö- gei. tel. 124403. zo 8 uur tot 24 uur: F. Middendorp/L. Pufkus. Bonairestraat 2. tel. 222822 Groep 3 - Boels. J de Bruyne. W. de Bruyne. Fogelberg. Huibers. Jurgens. Lely. Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur W de Bruyne. De Laat de Kanterstraat 32. tel. 134345. zo 8 uur tot 24 uur H Jurgens. Burg- gravenlaan 102, tel. 125820 Groep 4 Bemt, Horn, De Kanter, Lahr, Lodder. Nieuwenhuis, Paulides. Van Rijn, Van Wingerden J. Zaaijer en R. Zaaijer-. za 8 uur tot zo 8 uur: D. van Winger den. Boshuizerkade 31. tel. 310047. zo 8 uur tot 24 uur F Lahr. Zoeter- woudsesingel ll.tel. 120347. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein. D. Hammerstein, De Lorm, de Jong. Kooiman, Prince, Reinders. en za 8 uur tot zo 8 uur: H Wiersma, Haagweg 60, tel. 318311. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Von dellaan 58. tel. 761 754. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen. C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41tel 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp U Arndt en J v.d Leden, Hoofd straat 8. tel. 894539; spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest Van za 8 uur tot ma 7 .30 uur: G. van der Steenhoven. Boerhaaveplein 19. tel. 177461. Voorschoten za: C. Meijer, J W. Frisolaan 13. tel 613032; zo E. Schotanus, Leidse- weg 305. tel. 612356. Warmond L. Lempers. Churchilllaan 13. Voor hout. tel. 02522 10140 Wassenaar zwaar verkeer of verzakkingen wil de gemeente de kosten van herstel nog wel eens voor haar rekening nemen. Is het riool verstopt omdat de eigenaar met een zekere regelmaat een pan vet door de gootsteen spoelt, dan geeft de computer aan dat het hier een '\iezerik' betreft. En die moet zelf opdraaien voor de kosten van ontstopping. Vooraf aan de gemeente te vol doen. in de Stadsgehoorzaal, van 10 00 tot 24.00 uur. Leiderdorp Snuffelkermis door COV Excel sior in het Trefpunt aan de Ei kenlaan, met o.a. tweede hands markt en Rad van Avon tuur, van 10.00 tot 15.30 uur. Voorschoten Remember the sixties-avond in het Cultureel Centrum mmv Trea Dobbs en de formatie 'The Sixties Revival show'. Warmond 'Open Dag' van de gemeente Warmond in het Gemeentehuis van 10.00 tot 16.00 uur. Ronde- en platbodemwedstrij den op de Kagerplassen door K.W.V De Kaag. Oorbellen maken voor kinderen vanaf 7 jaar in 't Meerpunt, aanvang 14.00 uur. za-. J Vonk, Wittenburgerpark 106. lel 79676; zo: R van Niekerk, Van Polanenpark 92. tel. 19014. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr door Apotheek Luifelbaan, 5 Meiplein 3-5 Leiden, tel. 310548. Apotheek Beker. Lijtweg 4. Oegst geest. tel 1 74161 Apotheek Haanraadts. Mauntssmgel 188. Leiderdorp, tel. 419196. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurlmg. Hel der. Roest (Leiden en omstreken): F Muurling. Plantsoen 23. Leiden, tel 125057 Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw E. van der Wouw, Boshui- zenaan 26. Leiden, tel 764058 Voor de praktijk van Dui|n. Brandt: R JW Dui|n. Pres Kennedyiaan 260. Oegstgeest. tel 156161. of D J. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21. Oegstgeest. tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon. Bronkhorst straat 13. Leiden, tel 218393. al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: R. v.d. Grijp. P Moensweg 54. Lei den. tel. 071-31491 7; spreekuur om 13.00 uur Voorschoten/Wassenaar W van den Bergh. Seringenlaan 30. Wassenaar, tel 01751-18292. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden. Oude Rijn 59. tel: 120144, na 17 00 uur en in net weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel. 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen puiten de spreek uurtijden, tel: 01720 24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel 06-8212141 Als alles meezit komt de nieuwe Miss Universe over twee jaar uit Leiden. De kersverse Miss Rijnland, Jolanda de Vriend is vastbesloten om de strijd voor deze titel aan te gaan. Afgelopen werd de 17-jarige Jolanda op de slotdag van de Leidato gekozen tot Miss Rijnland. Voor het eerst in jaren ging die titel weer eens naar een Leidse schone. En eentje met ambitie ook nog. Jolanda wil hogerop in het vak, al moet ze nog even wachten. Het komende jaar wordt ze nog 'geplaagd' door schoolverplichtingen. Ze zit in het examenjaar van de Oegstgeester Duinzigt-mavo. Als ze haar diploma heeft, mag het wat Jolanda betreft losbarsten. Volgend jaar wil ze graag meedoen aan de Miss Holland-verkiezing. En bij winst biedt dat perspectieven om Miss Universe te worden. Miss Rijnland (2) Nou heeft Jolanda het niet in eens hoog in de bol heeft gekre gen louter omdat ze een jaartje door het leven gaat als schoon ste van Rijnland. Ze baseert haar ambities op een lange reeks successen. De 17-jarige scholiere heeft name lijk al een hele Miss- carrière achter de rug. Op 13-jarige leeftijd begon het in Joegosla vië. Ze werd tijdens een vakantie van het strand geplukt door een hotel-exploitant, snel opgemaakt, ge kapt en stond even la ter op het podium. Prompt werd ze 'Miss Charming'. Toen had ze de smaak te pakken. In Neder land liep ze tal van ver kiezingen af, waarbij ze keer op keer in de prij zen viel. Als rasechte Leidse is ze zelfs Miss Overijssel geweest. Op zich een wonderlijke geschiedenis. „Ik wilde j0|anda de Vriend, de nieuwe Miss Rijnland aan het werk in de fotostudio. „In i Nederland is geen droog brood te verdienen met modellenwerk." foto hielco kuipers meedoen aan de Miss Nederland-wedstrij den. een soort Miss- Holland, maar met een andere organisatie. Iedere provincie mocht één meisje afvaardigen. Zuid-Holland had de voorron des al gehad, waardoor ik achter het net viste. In Overijssel moésten de voorondes nog ko men." Jolanda reisde af naar het oosten; kwam. zag en overwon. Als Overijssels mooiste deed ze vervolgens mee aan de Miss Nederland-wedstrijd, waar ze derde werd. Die landelijke ver- G ij zen ij: 15.000 ton vuile grond weghalen LEIDEN «GERT VISSER „Een matig tot ernstig vervuild terrein." Deze ambtelijke kwali ficatie van de provincie lijkt bij na te vriendelijk voor de enor me troep die na het vertrek van de firma Gijzenij aan de Zijloe ver is achtergebleven. De bo dem is door en door vervuild. Zeker 600 vrachtwagens moe ten worden ingezet om het ter rein volledig te ontdoen van 15.000 ton vervuilde grond en puin. De omwonenden van het ter rein aan de Soembastraat kre gen gisteravond uitleg over wat hen de komende maanden te wachten staat. De kaartjes die voor hen klaarlagen, maken duidelijk,dat er binnen de om heining nauwelijks een schoon plekje is te vinden. De boven laag van het terrein bestaat uit veel puin met wat grond, een combinatie die het grondonder zoek aanmerkelijk bemoeilijkte. Daaronder vooral vervuilde grond waarin onderzoekers ko per, lood, zink, olie en pak's (een soort teerverbindingen) te genkwamen. Aan de kant van de Zijl drijft een plas van 25 vierkante meter olie onder het puin. In het mid den van het terrein is in een voormalige insteekhaven de grond tot meters diep vervuild. Aan de achterzijde van de wo ningen aan de Soembastraat werd ooit een sloot gedempt, de grond daar is nog vuiler dan die op de rest van het terrein. En ten slotte blijkt ook het grond water ernstig verontreinigd. Een geluk bij een ongeluk is dat de kleilaag in de bodem het water niet doorlaat zodat de veront reiniging zich niet in de buurt heeft kunnen verspreiden. De provincie heeft overwogen om het terrein te bedekken met een zandlaag of in te pakken in folie maar uiteindelijk is er voor gekozen alle rotzooi weg te ha len. De kosten van de hele sane ring bedragen bijna zes miljoen gulden. Daarvan wordt ander half miljoen betaald alleen al de grond op een stort in Rotterdam te mogen achterla ten. Onderzoek wees uit dat rei niging onmogelijk is. Wel wordt het puin gewassen zodat het naar een 'schone' stortplaats kan worden afgevoerd. Dat scheelt in de kosten. Het metaalverwerkingsbedrijf Gijzenij verdween in '87 uit Noord nadat de buurt jarenlang had geklaagd dat het bedrijf 'al les mocht doen en laten zonder dat de gemeente ingreep'. Sindsdien ligt het terrein braak. De omwonenden konden gis teravond dan ook niet anders dan blij zijn dat het terrein nu (relatief snel) wordt schoonge maakt. Het karwei start in oktober en neemt 18 weken in beslag. Het waren vooral het grote aantal vrachtwagens dat door de Ti- morstraat gaat rijden en de mo gelijke schade aan de woningen door het wegpompen van grondwater die zorgen baarden. Ook het kappen van de rij po pulieren in het verlengde van de Atjehstraat ging velen aan het hart. Het weerhield de bewo ners er niet van in te stemmen met het plan. Na de sanering worden er woningen op het ter rein gebouwd. De bewoners van de Soembastraat krijgen dan de mogelijkheid enkele meters grond van de gemeente te ko pen om hun tuin uit te breiden. Voorlopig draait het rijk op voor de kosten van sanering. De kwestie is wel aangemeld hij de landsadvocaat die zal onderzoe ken of de firma Gijzenij aan sprakelijk kan worden gesteld. De gemeente Leiden dient vol gens de regels zo'n zeven ton bij te dragen aan het karwei maar een gedeelte van dat bedrag wordt kwijtgescholden omdat Leiden op dit gebied nog zoveel kosten heeft te maken. Medio februari kan er weer met een gerust hart spinazie geteeld worden aan de Zijloever, zoals de aanwezige milieudeskundige hoopvol wist mede te delen. REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS tel. 071-161418.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15