Leiden Noordvest is ongerust over vele cafés Cultuur beheerste Leidse tijd van president Venetiaan Met 'de inschrijving' is 3-oktob erf eest begonnen Aarzelend op weg naar nieuwe school Zijlwijk Oplichter Holiday-Inn hoort 18 maanden eisen Vandalen aangehouden BOUWPLANNEN? Vrijdag 20 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN o Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK Vreemde geluido verlast Omwonenden van de GroenoordhalJen zijn vannacht op een bijzondere manier uit hun slaap gehouden. Ze konden niet sla pen door het oorverdovende geknor van varkens in hokken op het veemarkt-terrein. Agenten gingen een kijkje nemen, maar toen was de rust net weergekeerd. Waarschijnlijk hebben de die ren onderling ruzie gekregen, wat gepaard ging met het nodige kabaal. Woontoren 'slechts' 50 meter hoog Het winkelcentrum Kopermolen krijgt een woontoren met 18 verdiepingen in plaats van de 25 die in het oorspronkelijke op- knap-plan voor de Slaaghwijk waren opgenomen. De toren die het winkelcentrum volgens de architect F. Verheij 'een stedelijk klimaat' geeft, wordt daarmee 50 meter hoog net zo hoog als het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hoger wil de gemeente niet gaan met de toren, die op elke ver dieping vier woningen krijgt. Alleen D66 kan het niet hoog ge noeg zijn, bleek gisteren bij een commissie-vergadering uit de woorden van woordvoerder A. Pechtold, die sprak van 'een heel mooi plan'. De toren wordt volgens Verheij een oriëntatie-punt in de Slaaghwijk, zoals 'kerktorens dat zijn in dorpen'. De vermindering van het aantal woningen heeft volgens wet houder T. van Rij (ruimtelijke ordening) geen gevolgen voor de verwachte opbrengst van de grond. „De 3 miljoen gulden die eerder is genoemd, blijft gewoon staan", antwoordde hij WD- raadslid L Driessen. De opknapbeurt van het winkelcentrum bij de Slaaghwijk en de Merenwijk, waarbij ónder meer de Ketel meerlaan wordt verlaagd en een evenementenplein wordt ge schapen, kost alles bij elkaar 9 miljoen gulden. Het buurtcomité Noordvest is verontrust over de toena me van het aantal cafés in de buurt. In een brief aan het college van B en W herinnert het comité er aan dat vol gens het bestemmingsplan slechts vijf cafés en een dan cing in de buurt zijn toegestaan. Dat aantal is inmiddels uitgegroeid tot zestien horecagelegenheden. De mogelijke komst van de Koets-o-theek naar de Lammer markt is de druppel die de f LEIDEN «GERT VISSER Deze ontwikkelingen bewijzen volgens het comité dat er flink wat mazen in de gemeentelijke regels zitten. De gemeente wordt bovendien verweten on voldoende toe te zien op de ontwikkeling van tal van bedrij ven. Sociaal-culturele centra als de Droomfabriek aan de Oude Singel en het COC aan de Langegracht zijn tot gewone ca fés/discotheken uitgegroeid. Dat is volgens het comité ook het geval met enkele bedrijven die zich oorspronkelijk als kof fieshop in de buurt vestigden. - doet overlopen. Het buurt comité is daarom gestart met een enquête in de wijk over de overlast die bewoners ondervin den van cafés. Met het resultaat moet de ge meente overtuigd worden dat de maat echt vol is. In de buurt is bovendien een affiche ver spreid om te protesteren tegen de komst van de Koets-o-theek. „Alle overlast gevende horeca bedrijven de wijk uit en de Koets er niet in", aldus het co mité. De traditie druipt eraf, maar de uitreiking van haring en wittebrood is nog allerminst een vergrijzend fenomeen. Bonden verwachten honderden ambtenaren bij manifestatie De ambtenarenbonden ver wachten dat dinsdag honder den Leidse ambtenaren mee doen aan de manifestatie die van half een tot half twee wordt gehouden op het Stadhuisplein. „In de praktijk betekent dit dat veel mensen tussen twaalf uur en twee uur niet op hun werk zijn", zei E. Vermeulen van de AbvaKabvo gisteren tijdens een overleg met de gemeente. Alle ambtenarenbonden heb ben het personeel van de ge meente Leiden opgeroepen mee te doen aan de werkonder breking, die gericht is tegen de kabinetsplannen voor Ziektewet en WAO. De AbvaKabo heeft de leden bij de reiniging en bij ci viele werken ook opgeroepen de hele dag te staken. Dat betekent dat het huisvuil dinsdag niet wordt opgehaald. Wethouder A. van Bochove (personeel) heeft al laten weten dat de mensen die de hele dag staken geen salaris krijgen uit betaald. LEIDEN KAREL BERKHOUT De gemeente heeft gisteren schoorvoetend de eerste stap gezet voor de nieuwbouw van de basisscholen bij het Zon lichtpad, het Regenboogpad en Schaduwpad in de Merenwijk. Onder luidruchtig protest van Merenwijk-bewoners ging de Leidse gemeenteraad ermee ak koord dat het Zonlichtpad in de toekomst wellicht enkele meters wordt opgeschoven in de rich ting van de Stokroos. De raadsleden wilden zich gisteren bij de commissie-ver gadering ruimtelijke ordening opschuiven van de school verder nog niet vastleggen op de bouwplannen. „Het gaat niet om goedkeuring van het volle dige bouwplan, waarvan u allen de details nog krijgt. Het gaat er nu alleen om dat in het pad dat nu rondloopt een knik komt, waar de nieuwe school kan ko men te staan", stelde wethou der T. van Rij de raadsleden ge rust. Van Rij heeft haast omdat de bouwplannen voor het einde van het jaar klaar moeten zijn. De plannen kunnen nu ter inza ge worden gelegd voor de in spraak-ronde, noodzakelijk voor de voorgenomen wijziging van het bestemmingsplan. De gemeente wil namelijk ook wo ningen neerzetten op het ter rein dat nu niet voor woning bouw is bestemd. De bewoners van Rozen en Wenden roerden zich gisteren heftig tegen het Het is de derde donderdag van september. Traditioneel staan er weer lange rijen wach tenden in de Breestraat. Wachtend totdat de deuren van de Stadsgehoorzaal, om vier uur precies, open gaan en de jaarlijkse in schrijving voor 'haring en wittebrood' be gint. De Leidse 'minister' van haring en wit tebrood Har Meijer, arriveert om even voor vieren met het belangrijke koffertje. In te genstelling tot 'collega' Kok zitten er bij Meijer alleen positieve werken in. Namelijk de felbegeerde inschrijvingsbewijzen. 'De dokter' van de 3 October Vereeniging wordt door de inmiddels keurig aan tafel tjes klaarzitende vrijwilligers met een be scheiden applausje begroet. Hij opent het koffertje en deelt de nog onbeschreven be wijzen uit. Een flinke stapel per tafel. Als een meester voor de klas geeft hij de laatste instructies: „Denk erom, kinderen onder'de zes krijgen geen haring en voor de rest is ook alles hetzelfde als vorig jaar". Meijer is nog niet uitgesproken, of de eer ste inschrijvers komen snelwandelend bin nen, zoeken een tafeltje op en overleggen hun trouwboekje. Weer een traditioneel on derdeel. In tegenstelling tot paspoort of rij bewijs te gebruiken, hoort het trouwboekje nou eenmaal bij de inschrijving voor 'ha ring en wittebrood'. Dat de traditie er vanaf druipt, blijkt wel uit het feit dat de eerste dertig mensen die zich inschrijven, louter uit 'senioren' zijn. Als Meijer wordt ge vraagd of de gratis uitreiking, in de vroege morgen van de derde oktober, soms ver grijst, antwoordt hij: „Nee hoor, maar dit zijn wel de trouwsten." Een van die eersten is mevrouw Vonk. Ze heeft al een uur in de rij gestaan. Ook zij heeft haar trouwboekje meegenomen. Iets verderop zit de heer Rusman. Hij weet niet precies meer voor de hoeveelste keer hij deelneemt: ,,Ik kwam voor de oorlog al met mijn vader en moeder. Na de oorlog ben ik elk jaar geweest." Behalve ouderen staan ook opmerkelijk veel moeders met kinderen in de rij. Het PvdA-raadslid Christa de Boer is een van hen en laat door haar aanwezigheid zien dat zij tot het uitstervende ras van échte Leidenaars in de gemeenteraad behoort. Het is voor haar de zesde keer dat ze bij de inschrijving is: „Maar het wordt de twaalfde keer dat ik bij de uitreiking zal zijn." Meijer houdt in de tussentijd alles nauw lettend in de gaten. Als het even druk dreigt te worden, zet hij snel nog wat 'toevallig' aanwezige familieleden aan het werk. Een kleine vier uur later is het resultaat bekend. In totaal hebben zich 17.000 Leidenaars in geschreven, wat neerkomt op 35.000 harin gen en 47.000 broden. Geen nieuwe record maar wel ongeveer traditioneel evenveel als de afgelopen jaren. het groen voor hun deur, dat vol gens hen als speelweide wordt gebruikt. Zij kregen steun van WD-raadslid L. Driessen, die als enige tegen de eerste goed keuring stemde: „Ik ben bang een vrijbrief te geven voor plan nen die ik nog niet ken". 'Meer loon personeel Endegeest' Vermeulen van de ambtenaren bond verklaarde dit gisteren tij dens het Georganiseerd Over leg. De AbvaKabo-man wees er op dat ziekenhuispersoneel de zelfde vergoedingen krijgt als de ambtenaren die op het stadhuis werken. De AbvaKabo heeft de indruk dat de arbeidsvoorwaarden van het personeel van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest af wijken van die van 'gewone' ambtenaren. Bestuurder E. De 30-jarige verdachte hield van het Amsterdamse kantoor, voor de Haagse rechtbank stijf geen office manager. ,,U hebt LEIDEN LOMAN LEEFMANS De nieuwe Surinaamse presi dent Ronald Venetiaan (55), Ve- ne voor vrienden, studeerde tussen 1955 en 1964 in Leiden. In deze periode hield hij zich behalve met studie wis- en na tuurkunde, in zijn vrije tijd volop bezig met muziek, poëzie en toneel. Daarnaast was hij zeer actief in het verenigingsle ven en was hij betrokken bij de oprichting van een tijdschrift. Kortom, cultuur speelde een be langrijke rol in het studentenle ven van de man waarop Surina me nu de hoop heeft gevestigd om het land politiek, sociaal en economisch weer op de been te brengen. Venetiaan was afkomstig uit de streek Para, een gebied ten zuiden van Paramaribo dat voornamelijk door afstamme lingen van vrijgelaten slaven wordt bewoond. In 1955 kreeg hij een beurs om in Nederland exacte vakken te gaan studeren en vertrok naar Leiden. Eerst woonde hij op de Oranjelaan in Oegstgeest met zijn studie vriend Hans Prade. Diezelfde Prade was twee weken geleden een van de tegenkandidaten bij de verkiezingen om het Suri naams presidentschap. De jonge Venetiaan vond dat hij naast zijn studie ook vooral zijn algemene ontwikkeling moest vergroten. Het feit dat hij geen muziekinstrument speel de, ervoer hij als een groot ge mis. Daarom kocht hij voor het toen al merkwaardige lage be drag van 88 gulden een gitaar, die hij een jaar lang nauwelijks meer los zou laten. Kennissen uit die tijd herinneren hoe hij tot diep in de nacht 'grepen' oe fende die hij van zijn vrienden Ober Hewitt en André Helder had geleerd. Venetiaan, die in middels was verhuisd naar een kamer boven bakkerij Gussen- hoven aan de Oude Rijn in Lei den, sliep letterlijk met zijn in strument en kon binnen relatief korte tijd op een redelijk niveau de band Cinco Estrellas de Suri nam (vijf sterren van Suriname) die menig studentenfeestje door heel Nederland opfleurde. Fanatiek Diezelfde vrienden uit zijn Leid se tijd spreken nu nog vol eer bied over Venetiaans geestdrift om te leren en zijn fanatieke in zet. De culturele interesse van Vene' hield echter niet op bij het spelen op gitaar. Hij begon ook muziekstukken te compo neren. Samen met zijn Suri naamse studiegenoten De la Parra (de cineast), Leefmans, Kross en Lim Apo maakte hij deel uit van de redactie van het tijdschrift Mamjo (lappende ken). Het blad was de spreek buis van en voor de in Neder land studerende Surinamers en had een duidelijk culturele in- Student en bandlid Ronald Venetiaan (tweede van links) tijdens e in Leiden, eind jaren '50. i bedrijfsfeestje van Peek en Cloppenburg Tot zijn, in vriendenkring be kendste stukken, behoort de in 1963 geproduceerde theater show Adjing wan Lesie (vrij ver taald: 'nog een keer opnieuw'). Deze voorstelling bestond uit zang, ballet en voordrachten, en ging in dat jaar in de Stadsge hoorzaal aan de Breestraat in première. Later is Venetiaan zich ook gaan toeleggen op het maken van gedichten, een hob by die hem vorig jaar nog een uitnodiging opleverde om in Utrecht tijdens het Etnisch Cul tureel Festival voor te dragen uit eigen werk. A-politiek Zijn voorzitterschap van de Su rinaamse studentenvereniging SSV in Leiden past ook in het beeld van de actieve student die 'Vene' was. Discussies binnen de SSV gingen in die tijd onder andere over de vraag of de ver eniging a-politiek moest blijven of dat er wel degelijk politieke acties gevoerd moesten worden. Onderwerp was uiteraard de vraag of Suriname onafhanke lijk moest worden. Maar de SSV was en bleef vooral een belan genvereniging en Venetiaans politieke ambities kwamen pas jaren na zijn terugkeer in Suri name later aan het licht. Door zijn veelzijdige studen tenleven bleef er weinig tijd over voor de studie zelf (ook niets ongewoons in die tijd). Omdat Venetiaan een 'bursaal' was, werd hem op een zeker moment te kennen gegeven dat hij vaart moest maken met de wis- en natuurkunde. Binnen 'no-time' studeerde hij af, zodat hij in 1964 zijn naam in het zweetkamertje van het acade miegebouw kon bijschrijven. In tegenstelling tot veel van zijn Surinaamse studievrienden, vond hij dat hij moest terugke ren naar Suriname, niet in de laatste plaats omdat dat land zijn beurs had betaald. Contacten Aan Leiden heeft Venetiaan waarschijnlijk vele goede herin neringen. Hij ontmoette er zijn huidige vrouw Liesbeth Veneti- aan-Vanenburg en niet alleen met voormalig huisbaas Gus- senhoven, die nog de trotse be zitter is van foto's van afstu- deerfeest van Venetiaan, maar ook met veel van zijn vrienden uit zijn Leidse tijd, onderhoudt de president nog goede contac ten. Dochter Sjanti volgde haar ouders in hun voetsporen en studeerde onlangs ook in Lei den af. Zoals te doen gebruikelijk in Leiden worden bekende, voor malige stadgenoten met straat naam of een gedenksteen her dacht. Het mag dan ook niet al te lang meer duren voordat op het pand Oude rijn nummer 2 de tekst verschijnt: 'Na ini na Oso diesi president Venetiaan fu Sranan ben Libi, 1991 (Hier woonde Ronald Veneti aan, president van Suriname, 1991-...') en strak vol, dat hem niets te verwijten viel. Al had hij schul den gemaakt tot een bedrag van veertigduizend gulden, bij het Nova Hotel in Amsterdam en het Holiday-lnn in Leiden, bij bloemwinkel Mille Fleurs in Voorschoten, taxibedrijven en restaurants, een oplichter of flessetrekker was hij absoluut niet. Officier van justitie mr. Th. Renckens dacht daar anders over. Zij eiste achttien maanden gevangenisstraf tegen de man, waarvan zes voorwaardelijk. De verdachte betrok tussen april en juli van dit jaar hotelka mers in Amsterdam en Leiden en vroeg de rekening naar uit zendbureau Alliance te sturen. Hij bestelde flessen champagne en boeketten op rekening van Alliance, reed taxi op rekening en at in dure restaurants. Beta len deed hij nooit. Stuur de re kening maar naar Alliance, zei hij steevast. „Ik was office manager van dat bureau in Amsterdam", ver telde hij rechtbankpresident mr. A. van Delden. „De directie had mij de vrije hand gegeven." Maar de rekeningen werden door het Rotterdamse hoofd kantoor nooit betaald. Op vra gen van zijn schuldeisers ant woordde de man altijd, dat de betaling onderweg was en dat het wel in orde zou komen. „De directeur van Alliance had mij verteld dat ik de leiding had van het kantoor in Amsterdam. Maar daarvan staat niets zwart op wit." Het verhaal van de ver dachte wordt door de directie zich voorgedaan als iemand met een belangrijke functie, maar de Alliance-groep zal uw verteringen zeker niet betalen", hield de officier van justitie hem voor. „U heeft er een verschrik kelijk potje van gemaakt." De verdachte toonde zich bereid althans een deel van de schul den zelf te betalen. Hij had nog een aanzienlijk bedrag op een buitenlandse bankrekening, vertelde hij de rechtbank. Maar mr. Renckens vond dat een on geloofwaardig verhaal, „Meneer beseft zelf niet eens, dat wat hij zegt niet waar is. Hij liegt niet schaamteloos, maar helemaal onbewust." Ook rechtbankpre sident Van Delden vroeg zich af. of de man niet in een droomwe reld leefde. De raadsman van de verdachte, mr. Kalkman, deed niets af aan de schuld van zijn cliënt. Maar hij vond de straf die de officier van justitie eiste veel te hoog. „Dit is een patiënt, die psychotherapie behoeft", zei hij. En hij vroeg de president een gevangenisstraf op te leg gen, die gelijk was aan net voor arrest. De rechtbank doet op 3 oktober uitspraak. De politie heeft gisteren om streeks 21.30 op de Dobbedreef dertien jongelui aangehouden, variërend in leeftijd van 14 tot 17 jaar. Ze worden verdacht van het lastig vallen van mensen op het perron van het Leidse sta tion. Verder zijn er diverse ver nielingen gepleegd, waarvoor de groep waarschijnlijk ook ver antwoordelijk is. De spoorweg politie handelt de zaak verder af. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN OEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificnt. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE DOUWEN. ni Acr_ rkvcu NIEUWSLIJN Jonge schutter Condorhorst Een 11-jarige jongen heeft gisteren vanaf een galerij van een flat aan de Condorhorst op voorbijgangers geschoten. De jongen had van zijn moeder een luchtdrukpistool gekregen, waarmee hij in eerste instantie lukraak om zich heen schoot Toen dit ging vervelen richtte hij het wapen op passanten. Ongeruste omwo nenden belden de politie, die de jongen al schietend aantrof op de zesde etage van de flat. Hij is onderhouden en het wapen is in beslag genomen. DE MAN DIE onder meer Holiday-lnn voor forse bedragen oplichtte, leeft waarschijnlijk in een droomwereld

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13