Binnenland 'Vakbeweging maakt PvdA in regering kapot' 'Schep laag betaald werk voor allochtone jongeren' Nederlandse militairen in Turkije wellicht naar huis Kans op tolpleinen wordt steeds kleiner Verdachten moord op vrouw uit Kerkrade beschuldigen elkaar Vrouw mag haar afkomst onderzoeken Er wordt nog steeds volop gerookt Ritzen bereid tot aanpassing lesgeld Dienstverlening voor gooien dodelijke bom Donderdag 19 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). MINISTER PRONK heeft 6 miljoen gulden extra gegeven voor slachtof ferhulp in de Hoorn van Afrika. Al eerder is 50 miljoen gulden beschik baar gesteld. NIEUWSLIJN Surinaamse agent onder de loep De Rijksrecherche onderzoekt sinds vijf maanden alle contacten van een Surinaamse politieman. De agent werkte bij het bureau Warmoesstraat in Amsterdam, maar is al geruime tijd ziek thuis. Volgens politievoorlichter Wilting heeft de zaak niets te maken met infiltratiepogingen van de Surinaamse drugsmafia bij de politie. „De betreffende agent is niet geschorst en ook niet bui ten functie gesteld. Zodra hij weer beter is, kan hij in principe weer aan het werk", aldus Wilting. Het onderzoek van de Rijks recherche is inmiddels bijna afgesloten. Leverceltransplantatie stap dichterbij De eerste transplantatie van levercellen bij de mens zal binnen twee tot drie jaar worden uitgevoerd. Dat voorspelt D. Bosman van het Academisch Medisch Centrum. Bosman promoveerde gisteren op een proefschrift over de uitkomsten van jarenlang onderzoek naar hepatische encephalopathie, een neuro-psychi- atrisch ziekte die kan ontstaan bij mensen met een ernstige le verziekte. Bosman heeft de ziekte bij ratten nagebootst en ver volgens levercellen bij deze dieren in de buikholte getransplan teerd. De resultaten zijn zo bemoedigend, dat hij verwacht dat de operatie binnen afzienbare tijd bij de mens experimenteel zal worden toegepast. Vrouw eist 35.000 gulden na operatie Een 75-jarige Amsterdamse heeft gisteren tijdens een kort ge ding in haar woonplaats een schadevergoeding van 25.500 gul den geëist van een orthopaedisch chirurg. De arts zou in 1986 een heupoperatie niet goed hebben uitgevoerd, waardoor zij met een stok moet lopen. De verzekeraar van de chirurg betaal de enkele dagen geleden al 9.500 gulden schadevergoeding. In totaal wil de vrouw een bedrag van 35.000 gulden als genoeg doening. 'Verbied legbatterij in heel Europa' Legbatterijen moeten zo snel mogelijk in heel Europa worden verboden. Nederland mag daartoe echter alleen besluiten als de andere EG-lidstaten dat ook doen. Dat vinden de regeringsfrac ties van CDA en PvdA. Het plan van staatssecretaris Gabor (landbouw, natuurbeheer en visserij) om de legbatterijen per 1 juli 1994 in ons land te verbieden, stuitte gisteren tijdens een de bat in de Tweede Kamer, op verzet van CDA en PvdA. Zij zijn bang dat als Nederland het voortouw neemt met het verbieden van legbatterijen, de produktie van eieren door andere Europese landen wordt overgenomen. Scheidende ouders geven voorbeeld Jonge vrouwen die in het ouderlijk huis te maken hadden met een echtscheiding, wonen vaker ongehuwd samen. Zij scheiden zelf ook sneller van hun partner en krijgen minder kinderen dan vrouwen uit twee-oudergezinnen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), waarbij in to taal zesduizend vrouwen zijn ondervraagd. Troonrede in trek bij veel kijkers De Troonrede heeft dinsdag veel meer kijkers dan vorig jaar ge trokken. Het eerste uur van de uitzending werd door twee mil joen mensen gevolgd. Vorig jaar keken 1,3 miljoen mensen. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. In werkelijkheid hebben nóg meer mensen naar de Troon rede gekeken. Het gaat dan om mensen die op hun werk of tij dens demonstratieve bijeenkomsten de uitzending hebben ge volgd. Daarover heeft de dienst kijk- en luisteronderzoek geen gegevens. DEN HAAG GPD Minister Ter Beek (defensie) verwacht dat de 125 Nederland se mariniers die in het Turkse Silopi zijn gelegerd binnenkort naar huis kunnen. Ze maken onderdeel uit van de internatio nale troepenmacht die de vei ligheid van de Kurden in Noord-Irak moet garanderen. De Kurden zijn volgens Ter Beek niet langer meer in gevaar. De terugkeer van de mariniers DEN HAAG GPD Binnen de CDA-fractie groeit het verzet tegen het voornemen van minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) tol te heffen op de grote wegen in de Rand stad. Fractiespecialist Reitsma vreest dat de tolheffing gekop peld zal worden aan een vorm van rekeningrijden. Daar is het CDA altijd tegen geweest. Om dat ook de WD-fractie de plan nen van Maij-Weggen blijft af wijzen, lijkt de tolheffing vrijwel zeker van de baan. Reitsma zei vanochtend d^t hij begrepen had dat minister Maij-Weggen met de grote ste den overlegt over een vorm van rekeningrijden, dat zou moeten worden gekoppeld aan het hef fen van tol. „Daardoor is binnen onze fractie de kritiek op de plannen alleen maar toegeno men", aldus het kamerlid. Het CDA gaf de minister tot nu toe slechts groen licht om te onderzoeken waar de pleinen kunnen komen. Dat betekent niet dat ze ook gebouwd mogen worden. Reitsma: „De haken en ogen die aan het tolplan kleven, zoals sluiproutes, hebben ons steeds sceptischer gemaakt". Fractieleider Wöltgens haalt uit naar bonden De vakbonden die stakingen voorbereiden als protest te gen de wao-plannen van het kabinet maken de PvdA als regeringspartij kapot. Dat zei PvdA-fractieleider Wöltgens gisteravond in Weert tijdens een partijbijeenkomst. ders van de bonden ontkennen dat dit uitstel iets te maken zou hebben met een geringere ac tiebereidheid van de leden. Rond het PvdA-congres op 28 september willen de bonden de acties massaal opvoeren. Op za terdag 5 oktober houden FNV, CNV en MHP een landelijke de monstratie op het Malieveld in Den Haag. De Vervoersbond FNV heeft besloten geen verdere acties bij de spoorwegen te organiseren. De werkonderbreking bij NS op Prinsjesdag werd een misluk king. De bond had acties ge pland voor 26 september en 7 oktober. Maar volgens een bondswoordvoerder is het „niet realistisch" om te verwachten dat NS'ers op die dagen wèl wil len staken. De bouwbonden van FNV en CNV hebben vrijdag 27 septem ber tot landelijke actiedag uitge roepen. De leden worden opge roepen om na de middagschaft het werk neer te leggen en naar een van de vijftien regionale Volgens Wöltgens beseffen steeds meer mensen dat de PvdA het risico loopt uit de re gering te worden verdrongen, wanneer vakbonden massaal stakingen blijven uitroepen. „Dat bleek gisteren op Prinsjes dag al uit de matige opkomst bij de protestacties van de FNV", aldus Wöltgens. De fractieleider zei dit in re actie op een felle aanval van voorzitter Friedrichs van de FNV-Limburg. De vakbonds man haalde cijfers aan, waaruit zou blijken dat de afgelopen ja ren steeds minder mensen van de wao gebruik hebben ge maakt. Friedrichs verweet de PvdA gisteren aan het lijntje van het CDA te lopen en arbeidson rust te veroorzaken. De vakbonden hebben een adempauze ingelast in de acties tegen de ingrepen in Ziektewet en wao. Veel FNV-bonden scha kelen pas volgende week over op hardere acties. Woordvoer protestbijeenkomsten te gaan. PvdA-partijleider Kok heeft het advies van vice-voorzitter Adelmund van de FNV om maar met het CDA te breken resoluut van de hand gewezen. Kok zei dit tijdens een partijbij eenkomst in het Drentse Hoog- eveen. Kok maakte er geen geheim van de botsing met de vakbewe ging zeer ernstig te vinden. Hij zei begrip te hebben voor de PvdA-leden die tevens FNV-lid zijn, die in de knoop komen met hun dubbele loyaliteit. „Men is in zichzelf verscheurd. Ik kan dat niet oplossen en heb die pretentie ook niet", aldus Kok. Kok oogste met zijn betoog aanmerkelijk meer positieve re acties dan in voorgaande infor matiebijeenkomsten. De PvdA- leider werd bij het binnentre den van het bomvolle zaaltje door ruim tweehonderd men sen met applaus begroet. De stormen van protest op de bijeenkomsten tijdens het begin van de toernee, eind augustus, luwen kennelijk. Weerzin maakt hier en daar plaats voor begrip, en in enkele gevallen zelfs voor steun. komt morgen aan de orde in de ministerraad. Een eventueel besluit om de troepen terug te trekken, staat volgens Ter Beek los van de te genwerking van Bagdad om de wapenvoorraden in Irak te laten onderzoeken door inspectie teams van de Verenigde Naties. President Bush dreigde gisteren met militaire ingrijpen als Irak geen volledige uitvoering geeft aan de VN-resoluties. Reitsma en WD-kamerlid Jorritsma vinden dat tolheffing alleen maar moet worden inge voerd op plaatsen waar grote verkeersobjecten, zoals tunnels, worden gebouwd. De invoering van rekeningrijden biedt geen oplossing, omdat de uitvoe ringskosten te hoog zijn en de controle te ingewikkeld, vinden de twee fracties. Minister Maij-Weggen wil de tolheffing gebruiken om het grootste deel van het verkeers- en vervoersbeleid tot het jaar 2010 te betalen. Volgens de CDA-specialist kan het beno digde geld ook worden gevon den door het budget geleidelijk te verhogen. Ook kan gebruik worden gemaakt van extra aardgasopbrengsten en van de 700 miljoen die door de accijns verhoging op benzine binnen komt. De WD steunt de opvatting van het CDA. Tolheffing bij nieuwe tunnels is volgens WD- woordvoerster Jorritsma be spreekbaar. De financiering van de plannen van Maij-Weggen, zoals het CDA nu voorstelt, wijst zij niet af. De PvdA blijft achter de tolplannen van de minister staan. De Koninklijke Marine kan in Den Helder sinds kort echt droogzwemmen. In fort Erfprins is een simulator voor het zogenoemde M-fregat in gebruik genomen. Alleen het bovenste deel lijkt op een schip, maar voor de rest heeft de simulator vrijwel alle functies die de echte fregatten ook hebben, inclusief de bewapening. Daarmee zal overigens niet worden geschoten. Het fregat op het droge zal vooral worden gebruikt voor de ontwikkeling van apparatuur en voor de training van onderhoudspersoneel. Van de M-fregatten is er inmid dels één in de vaart. De marine heeft er acht besteld. foto anp De ministers Hirsch Ballin van justitie (links) en Maij-Weggen van verkeer en waterstaat poseren tussen een aantal nieuwe en vernieuwde verkeersborden. Die worden per 1 november toegevoegd aan het arsensaal dat de Nederlandse wegen al siert. Ze maken deel uit van het vereenvoudigde en vernieuwde Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens, dat vooral tot doel heeft weer wat meer overzicht te brengen in het woud van borden en regels. Een dezer dagen begint daarover een uitgebreide voorlichtingscampagne, foto anp cor De grote groep werkloze jongeren van Turkse en Marokkaanse afkomst kan alleen maar aan be taald werk worden geholpen door laag betaalde banen voor hen te scheppen. Illegale naai-ateliers bijvoorbeeld moeten legaal worden gemaakt. Die oplossing biedt dr. J. Veenman, directeur van het Instituut voor Sociologisch-Ecoomisch Onderzoek (ISEO) van de Erasmus Universiteit te Rotterdam in een onderzoek naar problemen rond werkloze allochtonen. Industrietakken zoals de textiel en de schoenin dustrie, die door de conurrentie uit landen met lage lonen zijn verdwenen, kunnen weer nieuw leven worden ingeblazen. Ook liggen er kansen voor jongere allochtonen in de vrije- tijdssector, waar een forse toeneming wordt verwacht van laag betaalde banen. Veenman signaleert dat het geen zin heeft om bedrijven te dwingen allochto nen in dienst te nemen. De onderzoeker waarschuwt dat de toekomst er niet goed uitziet. Nederlanders van buitenlandse afkomst krijgen gemiddeld meer kinderen dan oorsponkelijke Nederlanders. Feit is dat buiten landers het niet goed doen op de arbeidsmarkt. Jonge Turken en Marokkanen die hier hun oplei ding hebben gekregen zitten gemiddeld op een veel lager kwalificatieniveau dan Nederlandse jongeren. Daar komt bij dat veel personeelsdirec- teuren een ongunstig beeld hebben van allochto ne sollicitanten. BRATISLAVA GPD „Kijk me aan. Kijk niet weg van me als ik tegen je spreek", zei een van de Tsjechische ver dachten in de moordzaak op een vrouw uit Kerkrade gisteren op de derde procesdag tegen zijn medeverdachte. De recht bank in Bratislava gelastte de twee verdachten gisteren geheel onverwacht op twee meter af stand van elkaar te gaan staan en elkaar 'de waarheid te vertel len' over de vorig jaar eind au gustus in Oostenrijk gepleegde moord op de vakantievierende Kerkraadse vrouw en de poging tot moord op haar man. Wie van de twee de vrouw heeft verkracht en gewurgd en de man met een mokerhamer, een knuppel en een bijl heeft willen uitschakelen, is nog steeds niet duidelijk. Beide ver dachten bleven elkaar ook giste ren beschuldigen. De onderuitgezakte officier van justitie en de al bijna in slaap sukkelende verdedigers schrokken wakker toen de jong ste verdachte in de aanval ging tegen zijn oudere compagnon. „Jij beest, jij weet best hoe alles gegaan is. Je wilde niet met lege handen naar huis. Je hebt de hele moord voorbereid. Zelf kon je voor een 27-jarig meisje zor gen omdat je een oude man van 49 jaar bent. Daarom ben ik er mee akkoord gegaan de vrouw in de camper te lokken, al wist ik niet wat je met haar van plan was". De man van de vermoor de vrouw zou volgens de recht bankpresident op een verkla ring op videofilm hebben ver klaard dat de jongere man hem op het hoofd heeft geslagen met een moker. De oudere verdach te zou hem later met een bijl hebben toegetakeld. Maar er bleven ook gisteren veel vragen onbeantwoord. DEN BOSCH «ANP Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren bepaald dat een 64-jarige vrouw, kind van een ongehuwde moeder, inzage dient te krijgen in de archieven van Stichting De Valkenhorst. De vrouw hoopt daar het ant woord te vinden op de vraag wie haar ouders zijn geweest. Het hof vernietigde daarmee het vonnis van de rechtbank in Breda. Die vond dat de stichting terecht had geweigerd de vrouw inzage in de archieven te geven. De vrouw werd in 1927 geboren in Moederheil, toen een kraam kliniek voor ongehuwde moe ders. Al vanaf 1959 is zij bezig haar afkomst te achterhalen. De stichting weigerde haar echter inzage in de archieven. Zij be riep zich op de verplichting tot geheimhouding. Het hof vindt dat de psychologische proble men die de vrouw heeft doordat zij niet weet wie haar ouders zijn, zwaarder wegen. Minister Ritzen (onderwijs) wil bekijken of meer mensen bui ten schot kunnen blijven bij de lesgeldverhoging van 300 gul den. De inkomensgrens waar onder het lesgeld wordt gecom penseerd ligt nu bij anderhalf keer modaal (60.000 gulden). Ritzen is bereid die grens even tueel op te trekken naar twee keer modaal (ongeveer 80.000 gulden bruto). Ritzen schrijft dit samen met zijn staatssecretaris Wallage in een column in het blad 'Uitleg', het voorlichtingsblad van het ministerie van onderwijs. Daar in verweren Ritzen en Wallage zich tegen de kritiek op de maatregelen die zij in de onder wijsbegroting voor 1992 hebben aangekondigd. Boven de inkomensgrens van 60.000 gulden „tikken de voor gestelde verhogingen harder aan", schrijven de bewindslie den. „Wie dat zorgelijk vindt moet niet pleiten voor een lager lesgeld, maar pleiten voor het optrekken van de grens waarop de overheid bijspringt. Daar is met ons altijd over te praten", aldus Ritzen en Wallage. Zelf noemen zij de grens van twee keer modaal, 80.000 gulden. De fracties van de regerings partijen CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben de ver hoging van het lesgeld van de hand gewezen. De CDA-fractie heeft vooral moeite met de ge volgen van de verhoging voor de middeninkomens. f>ok de PvdA-fractie liet weten de ver hoging te willen toetsen op de vraag in hoeverre de lage- en middeninkomens worden ont zien. De vërhoging van het lesgeld met bijna 300 gulden levert Rit zen een bedrag op van 150 mil joen gulden. De compensatie van de verhoging voor inko mens tot anderhalf keer modaal kost ongeveer 75 miljoen. Eerder lieten de bewindslie den al weten dat de extra verho ging van 250 gulden voor leer lingen die meer dan één keer blijven zitten of een zogenoem de „ondoelmatige leerweg" vol gen, voor hen bespreekbaar is. Van een ondoelmatige leerweg is bijvoorbeeld sprake als een mavo-leerling overstapt naar de havo en pas daarna naar het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). De maatregelen om het roken in openbare gelegenheden te beperken worden op grote schaal overtreden. Alleen in publieke wachtkamers wordt iets minder gerookt. Ook de beperking van de verkoop van rook waren wordt in het algemeen goed nage leefd. Dit schrijft de Nietrokersvereniging CAN in een brief aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid) en de Tweede Kamer. Aanleiding is de evaluatie van het anti- rookbeleid die het ministerie binnenkort gaat doen. Voor wat de voor het publiek toegankelij ke ruimten betreft, komen er bij de CAN veel klachten binnen over de situatie in het Stadhuis van Amsterdam en de Universiteit van Amsterdam. Ook zijn er veel klachten over het roken in ziekenhuizen, met als „meest ergerlijke voorbeeld" het St. Lucas Ziekenhuis in Am sterdam. Ziekenhuizen die wel de nodige maatregelen hebben genomen zijn het Bo ven IJ Ziekenhuis in Amsterdam en de aca demische ziekenhuizen in Rotterdam en Groningen. Volgens CAN wordt de wet ook vaak over treden in buurthuizen, wijkgebouwen, schouwburgen, theaters en congrescentra, terwijl onvoldoende maatregelen zijn ge troffen in verpleeg- en bejaardenhuizen en revalidatiecentra. De CAN signaleert verder veel klachten over ernstige rookoverlast op 'werkplekken' bij de overheid. Ambtenaren slagen er vaak niet in een rookvrije plaats te bemachtigen. De organisatie heeft ook veel kritiek op het Ahoy-complex in Rotterdam eigendom van de gemeente dat weigert om ook maar enige maatregel te treffen. CAN dringt aan op een landelijk onder zoek naar de naleving van de anti-rook- maatregelen. Volgens CAN zullen de doel stellingen van het terugdringingsbeleid op geen stukken na worden gehaald. Ze wijt dat grotendeels aan de tabaksindustrie die een hevige reclame-campagne voert. CAN bepleit nieuwe maatregelen, zoals een algeheel reclameverbod en het instellen van een controlerend orgaan dat sancties op kan leggen en naleving van de maatre gelen kan afdwingen. Ook zou het aantal verkooppunten aanzienlijk moeten worden beperkt. LEEUWARDEN ANP De rechtbank in Leeuwarden heeft vandaag een 20-jarige man uit die stad veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en 240 uren dienstverlening. De man had op oudejaarsnacht een zelfgemaakte bom tot ont ploffing gebracht, die het leven kostte aan een 33-jarige inwo ner van Leeuwarden. De officier van justitie had twee jaar ge vangenisstraf geëist. De man gooide de zelfge maakte bom op een stapeltje brandende kerstbomen. Het slachtoffer kreeg een stukje me taal uit de bom in zijn hals en overleed ter plekke. De Leeuwardenaar had meer bom men zelf gemaakt: stukjes ko- perbuis met daarin het kruit van vijftien strijkers.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3