Weg en wiel HEMCAR Nieuwe hybride-VW Chico in Frankfurt Porsche in problemen Goedkope flets raakt uit de mode Donderdag 19 september 1991 Redactie: 023-150222 PETER IODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: MfTZIE ME1JERHOF 31 ^q<X6-l9p. «amsteeg autobedrijven UPHENADIHJN HHlEHi KATWIJK IEIBEMORP Imlli WaitstMstnii i!l ZmretSl UMliwmit Tel. 11726-21521 Tel. 62S2D-29123 Tel 0171I-15H1 IeUll«212 USSE BEGSTEEEST ÏOORSCHBTEH 61UI0ISIBWJI39 Gnenïtrul 30 Hofweg J9 Td, D252M9131 Tel. 071-173*1* ld. [717607 Hoorn 81, 2404 HH, Postbus 71. HFMCAR AI PHEN 2400 ABAiphen «/dram. rtlul IiL.14 Tel. 01720-21721. Fax. 01720-31190. Amphoraweg 2-4, 2332 EE, HEMCAR LEIDEN ALPHEN LEIDEN LISSE HEMCAR LISSE blikvangers Renault Scenic Plan voor nieuw Kidcars voor coureurs in de dop Als vader straks in een elektrisch aangedreven auto rijdt, kan zoonlief natuurlijk niet achterblijven. De firma Tepper in Gro- nirtgen (tel. 050 - 410888) brengt daarom een nieuwe serie elek trische mini-auto's op de speelgoedmarkt onder de naam Kid- Cars. Kinderen van twee tot tien kunnen zich binnenkort uitle ven in een Mercedes, BMW, Ferrari, terreinvoertuig, trein en zelfs een mini-vliegtuig. Alle modellen zijn uitgerust met echt werkende verlichting en kunnen zowel voor- als achteruit rijden. Sorrimige voertuigen hebben zelfs muziek aan boord en/of ver stelbare spiegels. De KidCars zijn standaard voorzien van een oplaadbare accu waarmee ongeveer twee uur gereden kan wor den. Een adapter voor het opladen wordt bijgeleverd. De top snelheid van de minibolides bedraagt twee tot drie kilometer per uur en sommige kunnen zelfs met 8 km/u over de stoep scheu ren: De prijzen variëren van 300 tot 900 gulden. Ook Hyundai Excel krijgt familie-gezicht De Lantra bepaalt bij het Koreaanse merk Hyundai het gezicht voor de jaren negentig. Ook de Sonata heeft kort geleden een ui terlijke aanpassing in die richting gekregen en nu is de Excel aan de beurt. De sedanversie van de Pony krijgt ook een lage, brede grille met aan weerskanten onregelmatig gehoekte koplampen en midden op de grille het nieuwe Hyundai-embleem. Daarbij wordt de Excel voorzien van nieuwe bumpers, achterlichten, flanklijsten en wieldeksels. Tevens krijgt het interieur een op knapbeurt. Elektrische aandrijving volop aanwezig op autotentoonstelling IAA Citroen BX Chic opnieuw in de verkoop Het actiemodel Citroën BX Chic, dat in februari van dit jaar tij delijk in de showroom stond, is opnieuw te koop. Deze keer is de Chic gebaseerd op de BX 16 TZI, aangevuld met de volgende extra's: stuurbekrachtiging, zwart dashboard, zwarte bekledings- stof en het stuurwiel van de BX 16V. Aan de buitenkant is de Chic onder meer te herkennen aan de grijze metallic-lak, de GTI-achterspoiler en de carrosseriekleurige bumpers. De actie- BX is beperkt leverbaar (700 exemplaren) en kost 33.600. Actie-Toyota's: Comfort en Impact Toyota heeft twee nieuwe actiemodellen in het programma op genomen. De Corolla Comfort kan in alle vier de carrosserievari aties geleverd worden op basis van de XLi of XLD-uitvoeringen. Als toevoegingen heeft de Comfort onder meer stuurbekrachti ging, verstelbaar stuur, centrale vergrendeling en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. De andere actie-auto is de Carina II Impact. Deze is praktisch in alle uitvoeringen leverbaar en is eveneens rijkelijk voorzien van comfort-verhogende extra's. De Corolla Comfort is te koop vanaf 26.620 en de Carina II Impact vanaf/ 33.210.' berlun hans hoogenduk Het gaat niet best met de be roemde sportwagenfabrikant Porsche. De autobouwers uit het Duitse Baden-Württemberg raken hun produkt aan de straatstenen niet meer kwijt. Verkocht Porsche vier jaar gele den nog 50.000 wagens, in het op 31 juli afgesloten boekjaar waren' het er nog slechts 26.500. De grootste klap viel in de VS. Eens zette Porsche daar 60 pro cent van de omzet af, vorig jaar raakte men er met veel pijn en moeite nog 6.000 auto's kwijt. De misère bij Porsche is niet in de eerste plaats veroorzaakt door de problemen op de Ame rikaanse markt en ook niet door de opmars van snelle, high-tech Japanners. De oorzaak ligt in een totaal falende modelpoli- tiek. Porsche bouwt al tientallen jói'ën drie technologisch totaal verschillende modelseries, die behalve het Porsche-embleem vrijwel niets gemeen hebben. De legendarische firma dreigt in de rode cijfers terecht te komen als er niet heel snel iets gebeurt. Het personeelsbestand van 8.000 man zal met enkele hon derden worden ingekrompen. Onder de slachtoffers, zo willen tenminste hardnekkige geruch ten, zullen ook enkele topdirec- teuren zijn. Mogelijk zal het be drijf ook op zoek moeten naar een kapitaalkrachtige partner. Buurman Mercedes is al subtiel bezig met de infiltratie. Omdat Porsche kampt met een gewel dige overcapaciteit laten de Stuttgarters hun peperdure sportlimousine Mercedes 500E al bij de concurrentie bouwen. Verder is Mercedes een van de beste klanten van het beroemde Porsche-ontwikkelingscentrumr Kortom, langzaam maar zeker wordt Porsche steeds afhanke lijker van de rijke broer. wegwerkzaamheden Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonumrrter: 06 - 910 910 90 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Breda - Utrecht (A 27) T.h.v. de Lekbrug Vïanen, richting Utrecht. Groningen - Amersfoort (A 28) Tussen knooppunt Hattemerbroek en Zwolle/zuid. Venlo richting Eindhoven (A 67) meer dan een prototype amsterdam gpd Renault zal over enige tijd zijn recent gewijzigde Espace moe ten vervangen en dan is het mo gelijk de beurt aan de Scenic. De auto die als prototype is ge lanceerd heet voluit Safety Con cept Embodied in a New Inno vative Car. Het merk wil net als momenteel vrijwel iedereen in de autowereld de aandacht op de veiligheid vestigen. Georges Douin, technisch direc teur bij Renault, wil met de Sce nic vooral benadrukken dat dit prototype vooral 'een auto is om in te leven'. De MPV-markt groeit gestadig getuige de vele modellen die er na de komst van de allereerste Espace intus sen op de markt zijn. Multi Pur pose Vehicles, ofwel ruimteau to's met vele gebruiksmogelijk heden, moeten minimaal plaats bieden aan 5 tot 6 personen en hun bagage. Veiligheid in de Scenic komt vooral op het conto van de dub bele bodemplaat. Die geeft de nodige stijfheid door toepassing van een soort kruisconstructie met dwarsarmen. Het dient de zijwaartse bescherming en biedt ook nog laadruimte. De constructie maakt ook een mid denstijl overbodig, zodat de schuifdeuren aan de rechterzij de fraaier op de carrosserie aan registratiesysteem gestolen auto's amsterdam anp Het RAI Data Centrum in Am sterdam heeft een plan gelan ceerd voor een nieuw registra tiesysteem voor gestolen auto's, het Vermiste Auto Register (VAR). Volgens directeur A. Greeven van het RAI Data Cen trum is het grote voordeel van het systeem de snelheid waar mee auto's als vermist kunnen worden geregistreerd. Volgens Greeven kost aangifte van autodiefstal bij de politie te veel tijd. Het duurt lang voordat een auto in het justitiële opspo ringsregister is opgenomen. Te vens is dit register niet altijd even actueel. Het VAR maakt gebruik van de bestaande databank van de autobranche, waarin technische gegevens van alle auto's in Ne derland zijn opgeslagen. Het is volgens Greeven de bedoeling om bij vermissing van een voer tuig dit direct door te geven aan de verzekeringsmaatschappij of in andere gevallen aan lease- of verhuurbedrijf. Vervolgens kan in het elektronische overzicht van de databank een bepaald signaal voor de vermiste wagen worden gezet, waarmee direct duidelijk wordt dat er iets aan de hand is met het voertuig. De VAR is niet toegankelijk voor particulieren. Dit om eventueel misbruik te voorkomen. frankfurt pl/gpd Gemiddeld genomen besteden we in ons land ruim 32 mille bij de aankoop van een nieuwe auto. En rond die prijsklasse tussen pakweg 27 en 37 mille is de laatste tijd veel nieuws gepresenteerd. Op de autotentoonstel ling IAA die momen teel in Frankfurt wordt gehouden (tot en met zondag) zijn al die nieuwkomers uitge breid te zien. We noe men onder meer de nieuwe Opel Astra, Volkswagen Golf 3, Au di 80, Toyota Camry, Seat Toledo, Hyundai Sonata, Citroën ZX en de nieuwe Honda Ci- vip. Over zeven enorme hallen verdeeld laten vrijwel alle autofabri kanten, tussen al het pk-geweld van prijzige sportauto's en exclu- De nieuwe sieve limousines, hun antwoord zien op verantwoord particulier vervoer. De thema's veiligheid, zuinigheid, herge bruik en elektro-auto's komen op de meeste stands prominent naar voren. Hiernaast zijn veel autofabrikanten bezig met uit breiding van het afzetgebied. Willen Europese fabrikanten hun gigantische overproduktie kwijt, dan moeten nieuwe markten aangeboord worden. Volkswagen Golf heeft niet te klagen over belangstelling in Frankfurt. Of zoals Volkswagen-baas Carl Hahn het zegt: „Onze strategie zal na de recente politieke ge beurtenissen in het Oostblok geheel aangepast moeten wor den. De enige zekerheid is dat ons autogebied is uitgebreid van Brest-Litovsk tot Wladi- wostok en 300 miljoen mensen omvat. Deze tweede evolutie in het Oostblok is van grotere be tekenis voor Europa en de EG dan de eerste van eind '89". De aandacht voor het milieu wordt tot uiting gebracht in zo geheten ZEV's, hetgeen staat voor 'Zero Emission Vehicle'. Elektrische aandrijving breekt door en dat wordt uitgebreid getoond in Frankfurt. Volkswagen, dat natuurlijk de schijnwerpers richt op de ver wachte bestseller Golf 3, haakt in op het thema stadsverkeer van de toekomst met de Chico. Dit ruime 4- zits wagentje van 3,15 meter lang en 1,60 breed beschikt over een zogeheten hybride aandrijving (twee ver schillende krachtbron nen). De 2-cilinder benzinemotor van 636 cc en 25 kW (34 pk) en de elektromotor van 6 kW (8 pk) zorgen voor een onbeperkte actieradius. In de stad doet de elektromotor stil en schoon zijn werk bij een gematigde snel heid, daarbuiten neemt de van de Polo afgeleide benzinemo tor het werk over. Die treedt ook als hulpbron op wanneer de accu onverhoopt leeg zou raken. Bijzonder in het interi eur van de Chico is het laag geplaatste dash board met head-up display (gegevens die foto gpd op de voorruit worden geprojecteerd) inclusief travel-pilot (elektronische we genkaart), veiligheidsluchtkus sens voorin en een 180graden draaibare bijrijdersstoel. Er is keus uit drie dakdelen: een so- lardak dat energie voor koeling in het interieur levert als de au to geparkeerd staat, een uit- neembaar dak om van de Chico een cabriolet te maken en een gesloten versie. fietsstrook redactie: Theo van der Kaaij De goedkope fiets raakt uit de mode. De consument kiest voor meer kwaliteit en dus voor duurdere produkten. De gemid delde prijs van een nieuw ge kochte fiets in Nederland is ge stegen tot 660 gulden. Vooral fietsen in de prijsklasse tussen de 700 en 1000 gulden zijn zeer gewild. Wat de gemid delde prijs vooral omhoog drijft zijn de duurdere typen ATB die als warme broodjes over de toonbank gaan. Twaalf procent van de nieuw gekochte fietsen is duurder dan 1000 gulden. Vorig jaar zijn er 1,35 miljoen nieuwe fietsen verkocht. De handel in tweedehands fietsen is overigens ongeveer even groot. Voor nieuwe en gebruikte Twee voorbeelden van dure fietsen: extreem hoge modellen van Gazel le voor lange mensen. fietsen speelt de erkende fiet senhandelaar nog steeds een grote rol. Hij verkoopt 89 pro cent van alle nieuwe fietsen en 41 procent van alle tweede hands fietsen. De voorkeur van de klant voor de fietsenhande laar is verklaarbaar, omdat de consument kwaliteit en service wenst. Die zijn in veel mindere mate aanwezig bij fietsen die in warenhuizen en bouwmarkten worden aangeboden. Merkfiet- sen zijn trouwens uitsluitend bij de erkende fietsenhandelaar verkrijgbaar. Van de verkoop van nieuwe fiet sen alleen kan de fietsenhande laar niet leven. Onderhoud en reparatie van fietsen zijn voor hem van groot belang. Het gaat dan om zaken waar de klant geen verstand van heeft en geen gereedschap voor in huis. Bere kend is dat kleine ongemakken als lekke banden en het in orde maken van verlichting voor 67 procent door de fietsers zelf ge daan wordt. Wel constateert de fietsenhan- del dat steeds meer klanten zelf onderdelen willen repareren of vervangen en het speciale ge reedschap aanschaffen dat daarvoor nodig is. Fiets in trommel In Amsterdam is iets nieuws be dacht om fietsendiefstal tegen te gaan. De fiets gaat in een af sluitbare trommel. Het gaat om een kleine, verplaatsbare con tainer die vijf fietsen kan bevat ten. De bedoeling is dat alleen de vijf fietsers elk over een sleu tel van de trommel beschikken. Het is een experiment voor de binnenstad van Amsterdam. Nog niet bekend is waar de con tainers precies komen. blik in het verleden sluiten en de instap beter wordt. Binnen is de auto een en al reis- lustigheid: landkaartmotieven, namen van werelddelen, een verschuifbaar middenpaneel met allerlei elektronische spel letjes en rugzakken op de drie achterstoelen voor de kinderen die even de benen willen strek ken na een lange rit. De motorisering van de Scenic is een nieuw geconstrueerde 4- cilinder van twee liter die 150 pk vermogen levert. Vierwiel- aandrijving en ABS is standaard, alsmede een uitneembaar toet senbord dat de keuzehendel van de automatische transmis sie vervangt. De Scenic is 28 cm korter dan de Espace. Hij is met 1,92 meter wel een stuk breder en met 1,85 ook een fractie ho ger. De Scenic, nieuwe visie op het thema Espace •foto's renault Europese R19 Renault brengt onder de naam Europa drie nieuwe versies van de R19 op de markt De Euro pa's zijn technisch gezien iden tiek aan de uitvoeringen TR, TS en TD, maar hebben standaard meer extra's. Zo beschikken ze onder meer over zonwerend glas, mistlampen in de voor bumper en een wisser/sproeier op de achterruit (niet standaard bij de 19 Chamade). Verder zit er een oliepeilmeter en een wa tertemperatuurmeter in. De prijzen beginnen bij 24.895 voor de driedeurs Renault 19 Europa TR. Deze uitvoering is de op een na goedkoopste R19. a m - - - Dertig jaar geleden, op Prinsjesdag 1961, ging de eerste Daffodil die bij Van Doome's Automobiel Fabriek van de band kwam, rechtstreeks naar het koninklijk huis. De Daffodil (nards) was de meest luxe uitvoering van de Daf 750, de opvolger van het eerste Dafje, type 600. Het nieuwe type moest het imago van 'auto voor oude mensen' wat verjongen en daartoe kwam Daf later ook met verschillende sportieve uitvoeringen. Maar echt geholpen heeft het niet, want het pientere pookje bleef (och altijd iets voor andere automobilisten om de neus voor op te trekken. Op de foto een Daf 750 uit 1963. .ARcmtFfOTo

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31