Sport Ajax: een povere triomf PSV blameert zichzelf tegen zwak Besiktas 4 Toppers schieten er duchtig op los Witschge speelt hoofdrol wesselman >onderdag 19 september 1991 Redactie: 071-161400 martin HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTÉN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RUTGER i. 25 JIEUWSLIJN Oud-internationals bij Docos LEIDEN - De oud-internationals vereren Docos op 29 september met een bezoek. Het elftal oudjes, onder de supervisie van Joop Stoffelen, neemt het op tegen een team van prominenten. Edwin Verhoogt en Fred Kanbier fungeren als gastspelers van de prominenten. Stoffelen heeft de volgende spelers uitgenodigd: Piet Schrijvers, Wim Meutstege. Henk Wamas. Tscheu la Ling, Hugo Hoven- kamp. Pier Tol, Keje Molenaar, Rene en Willy van der Kerkhof, Dick Schoenaker en Henk Wery. De prominenten hebben Ben lansen. Mattie Kantebeen, Frans Sjardijn, Gijs Collé sr, Ruud de Groot, Peter Ciere, Hennie de Klerk, Herman Bos en Leo Redel in hun midden. Mario Been naar Heerenveen HEERENVEEN - Binnen negen maanden van de Italiaanse Serie- A naar de Nederlandse eerste divisie. Het zal even wennen zijn voor Mario Been, die toch al wedstrijdritme mist, omdat hij drie maanden geleden zijn laatste competitiewedstrijd speelde voor Roda JC. Voorlopig stelt de eenmalig A-international zich bescheiden op: gisterochtend ruilde hij bij een Heerenveen-sponsor zijn boven- modale auto in voor een iets kleiner model. „Heerenveen mijn laatste kans? Ik spreek liever over een nieuwe kans. Ik begin weer op het nulpunt." Been verhuist op huurbasis naar Friesland en is tot het einde van het seizoen aan Heerenveen verbonden.dat het eerste recht tot koop heeft verworven. „Mijn drijfveer om voor Heerenveen te kiezen, is dat ik wil spelen, dat ik wil bewijzen, dat Mario Been nog niet afgeschreven moet worden. Ben je gek, ik ben nog maar 27. Als de kenners er verstand van hebben, ben ik nu in de kracht van mijn leven." Maradona bij verstek veroordeeld NAPELS - Diego Maradona is in Napels bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien maanden. De rechtbank achtte het bewezen dat de Argentijnse voetballer in het bezit is geweest van drugs (cocaïne) en deze ook heeft doorgegeven. Maradona werd tevens veroordeeld tot een boete van omgere kend 6000 gulden. De 30-jarige Argentijnse voetballer had van de autoriteiten in ei gen land geen uitreisvisum gekregen om het proces in Italië bij te wonen. In zijn vaderland wordt Maradona voor dezelfde de licten vervolgd en hangt hem een gevangenisstraf van maximaal zestien jaar boven het hoofd. Voordat hij in Argentinië werd gearresteerd, had Maradona in Italië wegens zijn contacten met drugs, prostitutie en de mafia voor vette krantekoppen gezorgd. De behandeling van zijn zaak was van het voorjaar naar het najaar verschoven om hem in de stellen een ontwenningskuur te ondergaan. WILLEM KIEFT kreeg rood en PSV kwam niet verder dan 1-1 tegen Be- siktas. De Eindhovenaren maakten een slechte beurt in Istanbul. Wat John van Loen ook probeerde, het lukte niet. Dit keer is Tomas Andersson hem met een sliding te snel af fC De topclubs waren royaal met doelpunten: Benfica 6-0, Ar senal 6-1, Olympique Marseille 5-0, Sampdoria 5-0, Rode Ster 4-0, Barcelona 3-0. De naar de top hunkerende clubs bleven in de schaduw: PSV 1-1, An- derlecht 1 -1De subtop verloor: Glasgow Rangers 0-1 Bij Benfica was Yarun op schot. Hij scoorde vier keer voor de Portugese kampioen in de uitwedstrijd op Malta tegen Hamrun Spartans. Het waren de eerste doelpunten van de Sovjet-aanvaller sinds hij in juli overstapte naar Lissabon. Voor Arsenal scoorde Alan Smith bin nen het kwartier vier keer. Zijn demarrage was Austria Wien veel te machtig. De Oostenrij kers, die halverwege met 1-0 achterstonden, werden door Smith geveld (6-1). Bij Olympique Marseille nam Papin met drie doelpunten meer dan de helft van de pro- duktie voor zijn rekening tegen Union Luxemburg. Bij Sampdo ria scoorden Lombaro en Dos- sena beiden twee keer, bij Rode Ster Mihaijlovic. De toppers hebben over veertien dagen een snipperdag. Anderlecht kan niet vrij af ne men. De club van trainer De Mos kwam op eigen veld tegen Grasshoppers niet verder dan 1 - 1. Degrvse scoorde vlak voor rust, Crasson ema in eigen doel. Nilis kwam niet los van zijn be waker en Anderlecht miste de creativiteit de Zwitserse verde diging in paniek te brengen. Drie kleine clubs kwamen aardig voor dc dag op de eerste dag in het Europese voetbal. Fram Reykjavik speelde gelijk (2-2) tegen Panathinaikos, Dun- dalk hield Honved in Budapest op 1-1 en Flamurtari begint over twee weken in Tirana met 0-0 aan het duel tegen 1FK Gö- teborg. Supporters houden zich koest Buiten de lijnen heeft Ajax de terugkeer op het Europese po dium na het staafincident van twee jaar geleden voprtreffelijk doorstaan. De Amsterdamse aanhang is er kennelijk ook van doordrongen, dat Ajax voorlo pig bij de UEFA weinig krediet heeft. De supporters veroor zaakten tijdens hun verblijf in Düsseldorf nauwelijks wanklan ken. Niet alleen Ajax bouwde een beetje krediet op, ook het Ne derlands elftal kan voordeel hebben van het voorbeeldige gedrag van de Ajax-supporters. Met het oog op het Europees kampioenschap voetbal, vol gend jaar in Zweden, zond het organiserende land twee poli tiefunctionarissen naar Düs seldorf om de werkwijze van de Nederlandse politie eens van nabij mee te maken. In Düsseldorf kon de Zweedse delegatie met eigen ogen zien dat de Nederlandse aanpak' (praten, praten en nog eens praten, waarbij doorlopend een beroep wordt gedaan op het ei gen verantwoordelijkheidsbesef van de supporters) werkt. Ajax hoeft zich over het bereiken van de tweede ronde van het UEFA-cuptoernooi geen zorgen meer te maken. Na de 3-0 'thuiszege' in het Düsseldorfer Rheinstadion tegen Orebro SK, is de return over veertien dagen niet veel meer dan een formaliteit. Het was de eerste Europe se overwinning van de Amsterdammers sinds 6 april 1988, toen zij in Marseille met dezelfde cijfers Olympique een draai om de oren gaven. Kon de triomf van destijds nog met tromgeroffel en trompetgeschal naar het thuis front worden doorgebriefd, die van gisteravond was om geven door een grauwsluier. plan Ajax in deze samenstelling de arena in te sturen. Waarom hij later weer is gaan twijfelen, weet waarschijnlijk alleen hij zelf. „De integratie van Van Loen verloopt nog niet vlekke loos," deed hij naderhand een weinig overtuigende poging zijn ingreep te verklaren.Ajax moet nog leren omgaan met Van Ixjen en hij met Ajax. Van Loen moet zich opofferen voor het team en niet mee gaan voetbal len, want daar hebben we bij Ajax genoeg anderen voor. En als Van Loen speelt, moet Ajax niet voortdurend naar zijn hoofd zoeken." Massaal De gave van het woord kan Beenhakker niet ontzegd wor den, maar juist tegen een ploeg die zich massaal in de loopgra ven terugtrekt, zoals Orebro SK GPD-VERSLAGGEVER Niet alleen de spelers bakten er weinig van, ook Leo Beenhakker deelde in de malaise. De wed strijd was amper een kwartier onderweg, of de Ajax-coach gaf ook al toe een taktische blunder te hebben begaan. De Don van Madrid nam toen plaats naast de aanvankelijk door hem ge passeerde John van Loen, fluis terde de lange Utrechter enige taktische aanwijzingen in het oor en liet hem vervolgens warm lopen. Na een half uur kwam de voormalige beton- vlechter binnen de lijnen en koos naast Stefan Pettersson positie in de punt van de aan val. Marciano Vink kon inruk ken en Jan Wouters werd vrije verdediger. Een dag voor de wedstrijd had Beenhakker ook nog het deed, biedt een goede kopper niet zelden soelaas. Beenhakker dacht de bonte verzameling art sen, studenten, bouwvakkers en sociaal werkers uit Scandinavië evenwel voetballend gemakke lijk beentje te kunnen lichten. Hoezeer hij zich vergiste, bleek na de pauze. Ajax bleef welis waar piepen en kraken in al haar voegen, maar deed het enig juiste dat de ploeg nog restte: het schakelde, met Van Loen als breekijzer, over op een opportunistische strijdwijze. De brave Zweden raakten er direct door in de problemen. Er was niettemin een geluks- goal van Dennis Bergkamp voor nodig om de Amsterdammers aan de leiding te helpen. De topscorer van de eredivisie zag de bal uit een vrije trap via het muurtje met een wijde boog over de vergeefs graaiende kee per Karlsson in het doel zeilen, 1-0. Aron Winter zorgde met een kopbal voor 2-0, al beweer den de Zweden later dat de bal de doellijn nog niet was gepas seerd toen Thomas Andersson er zijn schedel tegen plantte. De Oostenrijkse grensrechter Schrittwieser dacht daar even wel anders over en scheidsrech ter Kapl nam diens advies over. Tot genoegen van Winter en Ajax. Stefan Pettersson tekende met een intikkertje voor de 3-0 eindscore. Sköldmark had hem de bal op een presenteerblaadje aangeboden. De treffer was de sympathiek Zweedse Ajacied gegund, al was het alleen maar omdat hij daarvoor al twee keer paal en lat had geraakt. Ook Aron Winter trof een keer het aluminium omhulsel. En Van Loen, die voor veel onrust zorg de, kopte van dichtbij tegen het lichaam van Karlsson. In de eerste helft faalde Ajax op alle fronten. De Amsterdam mers wekten de indruk Orebro SK schromelijk te hebben on derschat. Er zat geen agressie in het Amsterdamse spel, geen overtuiging, geen tempo, geen diepte, niks. „Het was een moeilijke pot," zou Beenhakker later verklaren. „Wij hadden te maken met een muur van verdedigers. Bij die Zweden was het vrouwen en kinderen eerst. Wij hebben ge tracht er wat van te maken, maar speltechnisch was het niet fraai." Het feit dat de Amster damse spelers naarmate de wedstrijd vorderde steeds meer het gevoel kregen geen thuis wedstrijd te spelen, was daar volgens Beenhakker debet aan geweest. Dat belooft niet veel goeds voor de eerstvolgende twee Europese 'thuiswedstrij den' van de Amsterdammers, want ook dan zijn zij nog ver oordeeld tot het verbannings oord in Düsseldorf. FC Barcelona is de jacht op de enige grote trofee, die in de wel gevulde prijzenkast ontbreekt, begonnen met een duidelijke zege op Hans Rostock. De laatste vertegenwoordiger uit de voormalige DDR in de strijd om de Europese beker voor lands kampioenen ging op een sep- temberavond in het met 65.000 toeschouwers gevulde Nou Camp-stadion met 0-3 ten on der. Richard Witschge speelde een hoofdrol bij FC Barcelona. De man van acht miljoen kreeg en kele keren een open doekje voor technische hoogstandjes, die in twee gevallen doelpunten ople verden. Zijn schitterende solo halverwege de eerste helft langs vier Duitsers stelde Laudrup in staat voor de openingstreffer te zorgen. Witschge, als linkermidden velder in een controlerende, be houdende rol, deed meer. Hij bediende Stojtskov vaak op zijn wenken, maar de Bulgaar sprong uiterst slordig met de kansen om. Na ruim een half rarcelona anp uur waa8de Witschge, die het BARCELONA vorjg seizoen fojj Ajax njet tol scoren kwam, zelfs een afstand schot, dat rakelings over vloog. Nadat Laudrup direct na de hervatting 2-0 had gemaakt op aangeven van uitblinker Goi- coechea stond Witschge in de 76ste minuut weer opnieuw aan de basis van een treffer. Hij gal de bal na weer een solo door naar Begiristain, die over de Duise defensie heen Goi- coechea bereikte. Diens schot zou naast gegaan zijn, ware het niet dat invailler Dowe dc bal van richting deed veranderen en zijn doelman Hoffmann ver geefs deed grabbelen (3-0). Coach Johan Cruijff mocht volgens de UEFA-regels alle viet buitenlanders (Stojtskov, Koe man, Witschge en laudrup opstellen. Bakero, Amor en Nando moesten wegens eett schorsing aan de kant blijven Hansa Rostock wist basisspelet Wahl met hoge koorts in hel hotelbed. De laatste kampioen van Oberliga Noord Oost, aanvan kelijk trotse leider in de Bundes- liga, lukte niets. Rode kaart voor Kieft Het probleem-Romario is ook weer bijna opgelost. De Brazi liaan wordt onprofessioneel ge drag verweten, maar het aantal PSVers dat daarover mag zeu ren, is sinds gisteren wat klei ner. Tegen Besiktas (1-1) kreeg Kieft de rode kaart voor het be ledigen van de scheidsrechter en had Gerets mazzel dat een gruwelijke overtreding niet het zelfde gevolg had. In Istanbul gebeurde het gis teren allemaal in de laatste vijf tien minuten. Tot die tijd was van een Europa-Cup wedstrijd geen sprake geweest, niet eens van een gewone wedstrijd. PSV was veel te sterk voor de Turken die zwakbegaafd en naïef ble ken. De bijpassende score bleef echter uit. Ellerman zette PSV na een klein half uur op 0-1, na een geweldige blunder van kee per Bako die een kopbal van Kieft bijkans in eigen doel sloeg, maar daar bleef het bij. Kieft faalde twee keer opzichtig. In totaal liet PSV gauw vijf serieuze mogelijkheden tot scoren lig gen. Bobby Robson sprak daarom van 'een zeer slecht resultaat'. Tegen zijn gewoonte in gaf hij scheidsrechter Lobello een deel van de schuld. „Dat was een ty pische beslissing van een thuis- fluiter, die strafschop", aldus Robson over het moment dat tot de gelijkmaker leidde. Hij had wel gelijk. Metin nam, tien minuten voor tijd, de bal aan, De Jong ging (onnodig) lig gen voor de sliding, Metin deed een stapje terug en viel toen over het been van zijn tegen stander. Lobello had de schijn van partijdigheid inderdaad te gen. Eerder had hij een flagrant geval van hands in het straf schopgebied bij de Turken niet bestraft. „Terwijl hij het gezien moet hebben, hij stond er met de neus op", aldus een boze Heintze na afloop. Ogen Dat gebeurde kort na rust en Heintze zag aan de ogen van Lobello dat protesteren hooguit een gele kaart kon opleveren. Dat kreeg Gerald Vanenburg in de gaten toen het te laat was. De aanvoerder begon tegen Lo bello te mauwen over de straf schop die de Italiaan Besiktas schonk en kreeg prompt een waarschuwing. Dat Mehmet van elf meter scoorde was niet eens het ergste. Toen Wim Kieft Lobello even later voor 'dictatore' uitschold, ontplofte de arbiter: rood werd Kiefts deel, straks ook een schorsing van twee of drie wed strijden. Een kwartier voor tijd was de vlam ineens in de pan geslagen, toen Lobello Besiktas een indi recte vrije trap gaf omdat Van Breukelen te veel passen zou hebben gemaakt. „Een overdre ven beslissing", aldus Robson. Riza knalde uit de free kick hard op de paal. Het bleek de aanzet tot een stormachtig kwartier dat binnen vijf minuten tot de pe nalty voor Besiktas en het rood voor Kieft zou leiden. Voor Kieft is het de tweede rode kaart in zijn carrière. Eer der werd hij, eind '85, in Brussel van het veld gestuurd, bij Bel- gië-Nederland. Dat gebeurde al na vier minuten spel en vanwe ge een even domme actie. Kieft liet zich provoceren en duwde een hand in het gezicht van Vercauteren. Scheidsrechter was D'Elia. De Amsterdammer had beter moeten weten. Lobello, zoon van de onlangs overleden scheidsrechter die de Europa- Cup finale Feyenoord-Celtic in 1970 floot, staat bij de Neder landers in Italië al langer slecht bekend. Twee jaar geleden frus treerde hij opzichtig de laatste poging van AC Milan om kam- Toen het nog goed ging: Juul Ellerman balt zijn vuist nadat hij PSV op voor sprong heeft gezet. Daarna viel er niets meer te juichen voor de Nederlanders. pioen te worden. Tegen Verona stuurde de rijzige arbiter zo maar Rijkaard, Van Basten én Evani van het veld en keurde hij een buitenspel-goal van Verona goed en een glaszuiver doel punt van Milan af. Inter werd dat seizoen kampioen, voor het door Lobello gefopte Milan. Gisteren waren er nog negen minuten te spelen toen Kieft rood kreeg. Het leek echter of de wedstrijd net was begonnen. De Turken maakten het nog even spannend en kregen via Mehmet zelfs nog een goeie kans. 'Hoogtepunt' van de slot fase was echter de doodschop die Gerets uitdeelde. Diep op Turkse helft ging de Belg met gestrekte voet en bijna op knie hoogte in op Ulvi die als een ge wond dier neerstortte. Bij de verdediger van Besiktas is niks gebroken, maar voor zijn actie had Gerets natuurlijk rood verdiend. Door Robson en Ge rets zelf werd dat overigens be streden. Kieft: 'Het was irritatie' Willem Kieft, foutloos voetbal lend buiten het strafschopge bied van Besiktas, heeft tien procent van Bobby Robsons eerste Europa-Cup I wedstrijd gemist. Omdat hij, net als Gerets en Popescu, Italiaans spreekt en omdat hij zijn kennis van die taal gebruikte om duidelijk te maken dat de Italiaanse scheidsrechter LoBello te veel zijn stempel op de wedstrijd drukte. „Ik heb", verklaarde Kieft. „niets meer gezegd dan dat ik zijn manier van fluiten dictato riaal vond. Ik heb hem niet uit gescholden. niet beledigd." „Achteraf is het zo gemakke lijk naar psychologische achter gronden te zoeken. Het is ook zo eenvoudig te zeggen dat het onnodig was, maar er is zo veel onnodig geweest in deze wed strijd. Er was irritatie, zeker ook bij mij, omdat wij de wedstrijd uit handen hebben gegeven. Wij hadden zeker vier of vijf doelpunten moeten maken, maar die strafschop was er geen en je raakt geprikkeld als een te genstander, die geen moment in zijn spel kan komen, door een geschenk een doelpunt krijp." Op zijn weg naar de kleedka mer werd de aanvaller, die zijn eerste en tot gisteren enige rode kaart ruim vijf jaar geleden van een andere Italiaan kreeg, beko geld met aanstekers. Kieft rookt niet eens, maar kookte wel en is daardoor over de streep gestapt. Robson had geen enkel be grip voor de handelwijze van Kieft. „Hij heeft iets gezegd dat voor de scheidsrechter aanlei ding was hem het veld uit te sturen. Dat mag niet gebeuren en dan interesseert het mij niet eens zo veel wat hij verteld heeft. Hij verdient straf." DOP1NGVOORSTF.L Dc plannen van het Duitse Olympi sche Comité de strijd tegen hel gehruik van dope te verharden, zullen door het Internationale Olympisch Comité nader wor den onderzocht. Dc Duitser» hadden voorgesteld slechts dit landen voor de Olympische Spelen uit te nodigen, die jaar lijks een bepaald aantal doping controles COUPON r.|t)ii|vend uitgebreide l Weiu systeem Kerkstraat 110a - Oude Wetering Telefoon 01713-16800 Showroom ook op zaterdag geopend

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25