Leidsch Dagblad VS dreigen Irak met nieuwe militaire actie H'A'I 'Gedeputeerde verbood controle Coupépolder' Motor huren? M MultiRent 'Visverbod voor deel Noordzee desastreus' Verboden medicijnen naar Derde Wereld HOELANG NOGZONDER? Donderdag 19 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39652 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Zigeunerhaat neemt weer toe in Spanje 'Vakbeweging Geweld in Kroatië Sovjet-show met Bonden niet maakt PvdA in ondanks staakt- dubbele bodem eensgezind over regering kapot' het-vuren in schouwburg staking reiniging TGV bij CDA- kamerlid door de achtertuin SPORT Verbannen Ajax wint met 3-0 van Zweedse Orebro Hoorzitting blameert Alphen en provincie De commissie-Engwirda begon gisteren met het échte werk, de eerste in een serie van 12 hoorzittingen. Tweede van links voorzitter M. Engwirda. foto ben de bruyn ALPHEN AAN DEN RUN AAP RIETVELD Het is ambtenaren van Provin ciale Waterstaat in 1981, na overleg tussen de gemeente Alphen en de provincie Zuid- Holland, verboden nog langer te controleren of de stortplaats in de Alphense Coupépolder die per werd afgegraven dan de toe gestane 1 meter beneden NAP. Dat zei controleur E.C. de Meijer van Provinciale Water staat gisteravond tijdens de eer ste hoorzitting van de commis sie-Engwirda. Andere getuigen bevestigden, dat zowel gemeen te als provincie onderzoeken belemmerden en weigerden ac tie te ondernemen bij overtre dingen. Het verbod op de controle op de diepte van de afgravingen kwam na de melding van De Meijer, dat er een put was ge graven tot ongeveer 4,5 meter onder NAP. Hij stelde de ge meente Alphen op de hoogte, maar die weigerde met de ont graving te stoppen. Daarop waarschuwde De Meijer Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land. Na bestuurlijk overleg tussen de Alphense wethouder Van Leeuwen en gedeputeerde Hoek van Dijke kwam het verbod op controles. ,,Wij kregen te horen, dat het niet de bedoeling was dat wij de gemeente controleer den, want die was zelf wel in staat haar zaakjes te regelen", aldus De Meijer. Hij was niet de enige getuige, die de commissie-Engwirda gis teravond meldde dat de contro le op de belt niets voorstelde en ook niet op prijs werd gesteld. Zijn collega J.L. Brand vertelde uit eigen ervaring: „Op 5 de cember 1984 reden op de belt de vrachtauto's van container- bedrijf Verkerk af en aan. Elke tien minuten kwam er een. De stortbaas zat in zijn keet en keek uit het raam aan de ene kant, terwijl aan de andere kant de vrachtwagens af en aan re den. Moet je dat niet controle ren, vroeg ik. Ik kan het hier vandaan heel goed zien, zei hij. Maar hij kon helemaal niks zien." Zie verder pagina Regio NIEUWSLIJN Gedode Nederlander hielp Kroaten De Utrechter die deze week bij gevechten omkwam in de Joego slavische republiek Kroatië, vocht voor de Kroatische nationale garde. Dat heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug gisteren gemeld. Naast het stoffelijk overschot van het slachtoffer werden wapens en verscheidene honderden patronen aangetroffen. Aanvankelijk werd gedacht dat de omgekomen Nederlander een journalist was. Maar volgens Joegoslavische veiligheidsfunctio narissen zijn daar geen aanwijzingen voor. 'Wet sociale vernieuwing in de maak' Gemeenten gaan zelf een initiatief-wet ontwerpen voor de soci ale vernieuwing nu het kabinet in de Miljoenennota heeft laten weten dat een wetsontwerp nog zeker anderhalf jaar op zich laat wachten Dat heeft voorzitter Vermeulen van het comité 'Wij zetten door' gisteren gezegd. Het comité, dat door de gemeen ten is opgericht, beijvert zich voor een snelle invoering van de sociale vernieuwing. Volgens Vermeulen heeft het kabinet de so ciale vernieuwing van boegbeeld van het beleid gedegradeerd tot een vergeetpunt. Priester Vaticaan getrouwd Functionarissen bij het Vaticaan hebben gisteren berichten in de Italiaanse pers bevestigd dat een 36-jarige Duitse geestelijke die werkte als secretaris van een hooggeplaatste medewerker van het Vaticaan in augustus uit het priesterambt is gestapt om te kunnen trouwen. Volgens de Italiaanse pers heeft de priester de vrouw, met wie hij eind deze maand zal trouwen, leren ken nen in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia. Bush: Saddam moet begrijpen dat het ernst is Dwangverpleging voor 'sadist' uit Nieuwe Wetering De Verenigde Staten dreigen met nieuwe militaire actie tegen de Iraakse president Saddam Hussein. Amerikaan se helikopters en gevechtsvliegtuigen zullen mogelijk de Verenigde Naties gaan helpen bij het opsporen van Iraakse massavernietigingswapens, als Baghdad niet snel instemt met VN-vluchten boven het land. Dat hebben het Witte Huis en het Pentagon bekendgemaakt men tegen de Verenigde Sta ten". Er zijn nog steeds 36.000 Amerikaanse troepen in het ge bied rond de Perzische Golf, de meeste in Saudi-Arabië. De nationale veiligheidsadvi seur Brent Scowcroft voegde er aan toe dat Saudi-Arabië om Patriot-luchtdoelraketten heeft gevraagd. Amerika heeft volgens Scowcroft aan dat verzoek ge- President Bush zei gisteren in Arizona dat zijn geduld met Saddam Hussein op is. Maar de president ontkende dat hij met militaire actie dreigt. „Ik ben er zeker van dat hij (Saddam Hus sein) zal begrijpen dat het ons ernst is. Hij weet dat het niet verstandig is om het op te ne- hoor gegeven. President Bush noemde dat „een voorzorgs maatregel". Bush heeft maan dag een brief aan het Congres gestuurd waarin hij zegt dat aan zijn geduld met Saddam Hus sein een eind is gekomen. In het Amerikaanse Congres is positief gereageerd op de dreigementen van Bush. Niet alleen voorstanders van de oor log in de Perzische Golf, maar ook zij die indertijd tegen de oorlog stemden, zoals senator Kennedy, prezen de president. Directe aanleiding tot de Amerikaanse waarschuwing is de weigering van Irak om VN- helikopters inspectievluchten te laten uitvoeren bij het toezicht op de vernietiging van het Iraakse wapenarsenaal. Er zijn aanwijzingen dat Saddam al weer hard bezig is aan de op bouw van een nieuw wapenar senaal via een netwerk van ge heime inkooporganisaties in het buitenland. De VN-Veiligheidsraad ver wacht vandaag een reactie op zijn verzoek aan Irak om volle dig mee te werken met de VN- inspecties van het Iraakse wa penarsenaal. VN-secretaris-ge- neraal Perez de Cuellar zei dat in de Veiligheidsraad al enige tijd een debat aan de gang is over een voorstel om de heli kopters met VN-inspectieploe- gen in Irak door gevechtsvlieg tuigen te laten beschermen. De Haagse rechtbank heeft de 'sadist' uit Nieuwe Wetering dwangverpleging opgelegd. De officier van justitie had dezelf de straf geëist tegen de man. De dader stond twee weken ge leden terecht wegens vrijheids beroving, mishandeling en on tucht met een 7-jarig meisje en een 10-jarige jongen over wie hij toeziend voogd was. De zaak speelde in 1988 en 1989. Een 34-jarige medeverdach te werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. Haar werd verweten dat zij als arts niet heeft opgetreden te gen de mishandeling. Een an dere vrouw, die medeplichtig heid ten laste was gelegd, werd door de rechter vrijgesproken. De officier had geëist dat zij ter beschikking van de regering zou worden gesteld. HET WOORD IS AAN Op twee manieren kun je een boek kwijt scheur het stuk of leen het uit. Bart Mesotten VANDAAG PAGINA'S- Feiten en meningen - Familieberichten Info Programma's7 Regio17,19,21,22 RTVShow6 Sport25,26,27,28 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 31 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Plaatselijk mist Wolkenvelden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In de loop van de dag ook perioden met zon. Droog weer. Minimumtempera tuur rond 6 graden Middagtem- peratuur ongeveer 19 graden. Overwegend zwakke wind, kracht 3 of minder, uit uiteenlopende richtingen. MultiRent verhuurt alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80. Leiden. Tel 071 - 351818 Geen verband tussen pil en borstkanker AMSTERDAM ANP Vrouwen lopen geen extra risico borstkanker te krijgen als zij de anti-conceptiepil gebruiken. Het onderzoek dat dit heeft aangetoond maakt hiermee een einde aan de jarenlange discus sie in medische kringen over het verband tussen de pil en het ontstaan van borstkanker. Het onderzoek werd gespresenteerd op het vierde internationale congres over hormonen en kan ker in Amsterdam. Borstkanker onder vrouwen is de meest voorkomende vorm van kanker. Volgens schattingen krijgt één op de tien tot twaalf vrouwen vroeg of laat borstkan ker. DE PONTIAC THANS SPORT VA f 59.500,- ■Chevrolet ■Pontlac ■Oldsmoblle ■■uauasraraiuuuiu 1 Hollandse Auto Import Mij. B.V. I Floralaan 2-2231 ZV Rijnsburg 1 Tel: 01718-29224 Vissersbond: 37% kotters uit de vaart kottervloot van Katwijk en IJmuiden zal bijvoorbeeld met 30 procent worden ingekrom pen. Vorig jaar gaf de overheid het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ) de op dracht voor de Noordzee zoge naamde gesloten gebieden voor te bereiden. Het NIOZ kwam vervolgens in mei tot de conclu sie dat het Friese Front en de Klaverbank visgebieden van bij elkaar ruim 10.000 vierkante kilometer voor visserij en an dere activiteiten moeten wor den gesloten. Een kamermeer derheid staat nog steeds achter de aanbevelingen. Ook voor de Waddenzee en de Voordelta bij de Zeeuwse kust staan visverbo den op het progamma. Volgens de Nederlandse Vis sersbond is er echter onvol doende onderzoek gedaan naar de noodzaak van de maatrege len. Voor zover er conclusies worden getrokken, zijn die ge baseerd op veronderstellingen, aldus de Vissersbond. Er is bo vendien geen onderzoek ge daan naar de gevolgen. Die zijn volgens de Vissersbond vooral groot voor de kleine kotters, omdat deze niet in staat zijn verre zeereizen te maken als de visgronden vlak voor de kust ge sloten worden. Gamalenvissers komen er het slechtst vanaf om dat hun vangsten alleen in de kustwateren voorkomen. URK ANNET VAN AARSEN Het sluiten van gebieden op de Noordzee heeft voor de visserij desastreuze gevolgen. Dat meent de Nederlandse Vissers bond. In het vandaag in Urk ge presenteerde rapport 'Help, de visserij verzuipt' voorspelt de bond een van de twee grote overkoepelende organisaties van beroepsvissers dat in dat geval maar liefst 37 procent van de Nederlandse kotters uit de vaart moet worden genomen. Het water staat de visserswereld inmiddels tot aan de lippen, waarschuwt de organisatie. De Tegenwoordig hoor je in reclamespots nogal eens dat 'de kat er zelf om vraagt' als het om zijn maaltijd gaat. Dit Purmerendse exemplaar pro beerde het gisteren ook langs de oever van de Where. Tevergeefs. Met een blik vol onbegrip zag hij zijn beoogde maaltje rechtstreeks verdwij nen in een leefnet. «foto hans van weel BRUSSEL HANS DE B CORRESPONDENT Europese medicijnenfabrikan ten voeren nog altijd grote hoe veelheden in de EG verboden of ontraden geneesmiddelen uit naar de Derde Wereld. De Eu ropese Gemeenschap heeft geen wettelijke middelen om aan die gevaarlijke export een halt toe te roepen. Ook de ont wikkelingslanden zelf doen niets tegen deze handel. De Nederlandse Werkgroep Medische Ontwikkelingssamen werking (Wemos) is 75 verschil lende geneesmiddelen op het spoor gekomen, die hier zijn verboden vanwege hun gevaar voor de volksgezondheid, maar in Afrika, Azië en het Caraibisch gebied door de plaatselijke art sen worden voorgeschreven. Vaak weet men daar niet dat die middelen hier niet zijn toege staan. In een gisteren in Brussel aan het Europees Parlement gepre senteerd rapport pleit de Wemos voor betere controle op de uitvoer van medicijnen. De EG zou strikte exportregels voor geneesmiddelen moeten opstel len, terwijl de ontwikkelingslan den ertoe aangezet zouden moeten worden om de invoer van in Europa verboden medi cijnen aan banden te leggen. Volgens Wemos zijn in Ne derland 37 produkten geregi streerd als „alleen geschikt voor export". Zij mogen hier niet worden verkocht. In de lijst van Wemos worden Akzo, Organon en Dagra genoemd als bedrij ven die verkeerde medicijnen leveren. Nieuwe trends in GROTE maten SIGNORA geeft kleur aan de winter! De nieuwe najaarskollektie biedt precies wat u zoekt, sportief of chic. In de maten 42 t/m 60. persoonh|k advies SIGNORA: Elegance in GROTE n damesr Ie in grote maten Taatedam 12 - Katwijk aan Zee Tel 01718 I 3196 Do koopavond Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnumi 2300 VB Leiden iblad i I er 10050 IJ c/rj I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1