Leidsch Dagblad Zagreb nu toneel strijd Spoor gifgashandel leidt naar directeur in Leiden 'Koning Brombeer' houdt troonrede -Ü DE WERKWEEK BEGINT OP DONDERDAG. Bewindslieden profiteren van belastingmaatregel Vijfhonderd banen weg bij V D Universiteit bang voor brandgevaar LD-panden Reiniging in Leiden staakt 24 september LEIDEN WIM WEGMAN De Leidse reinigingsdienst haalt dinsdag 24 september geen huisvuil op. De gemeentelijke dienst legt die dag het wérk neer uit protest tegen de wao» en Ziektewetplannen. De amb tenarenbond AbvaKabo heeft opgeroepen tot de staking. Bur gers hoeven overigens niet een week lang met hun vuil te blij ven zitten. De afvalcontainers worden een c Ook de afdeling civiele wer ken gaat de 24e de hele dag in staking. Ambtenaren zijn alleen beschikbaar voor spoedgeval len. Andere gemeentelijke dien sten onderbreken dinsdag het werk tussen 12.00 en 14.00 uur. waarna de ambtenaren zich verzamelen voor een manifesta tie op het Stadhuisplein. Kroatische gardisten klauteren over een door Serviërs vernielde brug. De gevechten ii NIEUWSLIJN Vrouwe Justitia onthoofd De geblinddoekte kop van het standbeeld van vrouwe justitia aan het Gerecht in Leiden is door nog onbekende oorzaak van de romp gescheiden. Politie-agenten troffen vannacht de restan ten van het hoofd uiteengespat op het plein aan. Een onderzoek naar de oorzaak zal aan de restauratie voorafgaan. Museum neemt andere bewaking Het Van Goghmuseum en het beveiligingsbedrijf VNV hebben hun samenwerking beëindigd. Directe aanleiding is de schilde rijendiefstal in april dit jaar. „In de daarna gevoerde besprekin gen is gebleken dat de directies van het Van Goghmuseum en de VNV van mening verschillen over de afgesproken procedures rond de beveiliging. De goede relatie is hierdoor onder druk ko men te staan", aldus een verklaring van het museum. Het nieu we beveiligingsbedrijf van het museum is de Nederlandse Veilig heids Dienst (NVD). Rechtszaak politie tegen BVD en krant Het hoofd van het wervingsbureau van de Amsterdamse politie, H.M. Bel, heeft een kort geding aangespannen tegen dagblad Het Parool en de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Bel eist onder meer rectificatie van een artikel in Het Parool van 3 sep tember. Daarin staat dat het Amsterdamse politiekorps is geïn filtreerd door de Surinaamse cocaïnemafia. In het artikel staat ook dat de BVD het ministerie van binnenlandse zaken heeft verteld dat het korps was geïnfiltreerd. Bel is als chef van het Bu reau Personeelswerving belast met het zoeken van nieuwe poli tiemensen van buitenlandse komaf en voelt zich door de be schuldigingen persoonlijk aangesproken. Prins Bernhard pleit voor regenwoud Als de rijke westerse landen willen voorkomen dat het tropisch regenwoud totaal verdwijnt, moeten ze de bosrijke landen in de Derde Wereld veel meer steun geven. Dat zei prins Bernhard gis teren in Parijs op de openingsdag van het tiende Wereld Bos bouw Congres. Ook de Franse president Mitterrand brak een lans voor meer westerse steun aan de ontwikkelingslanden. LEIDEN KAREL BERKHOUT De Economische Controle Dienst (ECD) heeft vorig jaar november huiszoeking gedaan bij een Leidenaar, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij de internationale handel in grondstoffen voor gifgas. De ECD wil slechts bevestigen dat er bij het nog lopende justitiële onderzoek 'contacten zijn ge weest bij de man thuis'. De Lei denaar is directeur van het Haarlemse bedrijf Bechem Che mie, dat de ig&ndstoffen zou hebben geleverd voor de pro- duktie van gifgas. Vorige week onthulde het weekblad Vrij Nederland dat op 12 november 1990 in de haven van Vlissingen 275 vaten tri- ethanolamine zijn onderschept. De lading, waarvan door de simpele toevoeging van zout zuur 65 ton mosterdgas kan worden gemaakt, was bestemd voor Iran. Volgens de lezing van VN, die inmiddels is bevestigd door de officier van justitie, was de lading afkomstig van Eldi Chemicals en Bechem Chemie. De Leidenaar is behalve di recteur van Bechem, ook enig directeur van De Vries Beheer in Leiden. Volgens de Leidse Kamer van Koophandel is de activiteit van De Vries Beheer, dat in 1987 werd opgericht, het 'deelnemen in andere bedrij ven'. De ECD en jusititie in Middelburg hebben echter vooral belangstelling voor de rol van het bedrijf in de export van chemicaliën, waarover nog geen mededelingen worden gedaan. Justitie hoopt het onderzoek de komende weken te kunnen afronden. De afgelopen jaren werden de grondstoffen voor gifgas ver scheept naar onder meer Irak, Zuid-Afrika. Marokko, de Filipij- nen en Chili. De handel had plaats via dochterondernemin gen en pseudo-opdrachtegevers van Eldi in Groot-Brittannië en Duitsland. De Leidse directeur is onbereikbaar voor commen taar. De telefoon op zijn huis adres is zeer onlangs door de PTT afgesloten. Voortaan elke donderdag de nieuwste vacatures bij ASB. U vindt ze op pag. 14 van deze krant. Of u komt gewoon even langs. Woensdag 18 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39651 Losse nummers f 1.45 Begrip voor acties van Leidse poli tieagenten SPORT Larsson: Orebrö geen schijn van kans tegen Ajax Luchtaanvallen op Kroatië De Kroatische hoofdstad Zagreb is vannacht ondanks het door Lord Carrington tot stand gebrachte bestand het to neel geweest van de hevigste gevechten tot nu toe. Lut tele uren na de totstandkoming van de bestandsovereen komst werd Zagreb opgeschrikt door luide explosies en zware artilleriebeschietingen. Lichtspoorkogels verlichtten de nachtelijke hemel en in het cen trum waren granaatinslagen, luchtafweergeschut en geratel van machinegeweren hoorbaar. Ook het luchtalarm klonk. In de omgeving van de chemische fa briek Oki aan de oostelijke kant van de stad woedde een grote brand. Federale gevechtsjagers scheerden doorlopend over het centrum van de stad. Het afge kondigde luchtalarm was voor heel Kroatië van kracht. Ook an dere steden werden vanuit de lucht aangevallen. In Varazdin, 90 km ten noordoosten van Za greb, zou daarbij een onbekend aantal doden en gewonden zijn gevallen. Elders bedroeg de tol van de strijd minstens 34 do den. Bij het aanbreken van de och tend vertrokken de gevechtsja gers bij Zagreb en nam de in tensiteit van de gevechten af. Volgens gemeentelijke zegs lieden in Zagreb werden bij de bombardementen onder meer twee scholen en een textielfa briek beschadigd. Ook de zend- toren van de Kroatische radio en tv in het noorden van Zagreb werd bij een luchtaanval be schadigd. In de zuidelijke voor stad Lucko kregen de luchtha ven en een politiebureau vol treffers te incasseren. Het geweld lijkt het einde te betekenen van de wapenstil stand, die door EG-bemiddelaar Carrington was bereikt en van middag om 12 uur van kracht zou moeten worden. Ook voor gaande bestandsovereenkom sten werden na hooguit enkele dagen weer gebroken. DEN HAAG ren kosten. Die aftrekpost be draagt voor ministers 9.000 gul den per jaar en voor staatsse cretarissen 7.500 gulden. Een aftrekpost in de belastin gen is bruto. Netto houdt men er, afhankelijk van de hoogte van het berekende inkomen, veel minder van over. In dit ge val houden de ministers jaar lijks 5.400 gulden en de staats secretarissen 4.500 gulden over. Met de nieuwe regeling gaan ze er dus 1.200 gulden op vooruit. Op basis van de belastingher vorming volgens de commissie- Oort is het voor werkgevers mo gelijk aan werknemers een be lastingvrije vergoeding te geven. In dit geval geldt de Staat als werkgever. De belastingdienst moet als 'inspecteur' met de opzet akkoord gaan. De regeling is in het diepste geheim voorbereid, omdat hij politiek zeer gevoelig ligt. Vol gens dr. Zwemmer, hoogleraar belastingrecht aan de Universi teit van Amsterdam, lijkt de nieuwe regeling verdacht veel op een salarisverbetering langs een omweg. Iedere belastingplichtige heeft volgens Zwemmer de nei ging te sjoemelen. „Ministers en staatssecretarissen vormen daarop geen uitzondering. Het kwalijke is wel dat deze politici een voorbeeldfunctie hebben zegt hij in een interview met het dagblad Het ParooL Alles aan Jaap van de Scheur is intens boos over crimineel beleid' Voor ministers en staatssecreta rissen staat een nieuwe belas tingvrije onkostenvergoeding op stapel, waarbij de bewinds lieden er ruim 1.000 gulden op vooruit gaan. De onkostenver goedingen van 6.600 gulden (ministers) en 5.700 gulden (staatssecretarissen) komen in de plaats van een aftrekpost. De regeling wordt voorbereid door staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën). Nu hebben de bewindslieden recht op belastingaftrek wegens niet bij de werkgever te declare- Boekhandel Kooyker Donderdag 19 september vanaf 19.30 uur signeert LEON DE WINTER SuperTex Roman bij Boekhandel Kooyker, Breestraat 93, Leiden. Bij De Bezige Bi j DELFT GERARD KRUL Zij schrijdt de Ridderzaal uit en hij klautert het podium op. Jaap van de Scheur: „Natuurlijk heb de koningin gelijk als ze in de troonrede zegt: d'r mot meer werruk komen. Maar waar zijn die banen? In al die pakken pa pier van Prinsjesdag heb ik niks gezien van nieuwe banen." Zij heeft haar Troonrede uitgespro ken en hij begint: „Beste men sen, d'r legt hier weer een berg papier voor me. Die mot ik dan uitspreken. Maar da-doek- nooit." Hij, de Koning der Brombe ren, de Zonnekoning van sta kende vuilnisophalers en tram bestuurders, oud-voorzitter van de ambtenarenvakbond Abva Kabo, nu gemeenteraadslid te Rotterdam voor de PvdA. De Koning der Bromberen spreekt zijn 'troonrede' uit in de aula van de Delftse universiteit. Ach ter het katheder staat het vlees geworden socialisme-met-het- ontevreden-gezicht. De aula vi breert als hij binnenkomt. De zaal geeft donderend applaus als hij het woord neemt. De zaal houdt van Jaap van de Scheur en hij wéét dat. „Hoe kenne intelligente men sen zulke dingen uitvinden?", steekt hij van wal. „Als je altijd hebt gedroomd dat je groeide naar een beschaafde samenle- Jaap van de Scheur in Delft: „Beste mensen, d'r legt hier weer een berg papier voor me. Die mot ik dan uitspreken. Maar da-doek-nooit." FOTO GPD MONIQUE BAAN ving, met zorg voor de zwak- sten, waar zijn we vandaag dan mee bezig?" Het brilletje, de losse lok, de gebeitelde snor, het actie-jekkie; alles aan laap van de Scheur is intens boos. „De koningin zegt net dat we wat gaan doen tegen de agres sieve criminaliteit. Nou, wat de regering wil met de Ziektewet en de wao dat noem ik agres sief. Als jullie denken dat het ook crimineel is, dan hoor ik dat wel." Bij acclamatie verklaart de zaal het regeringsbeleid tot „ook crimineel". Koning Brombeer: „Ik ben lid van de Partij van de Arbeid tot 28 september." De acteur zwijgt, de zaal krijgt de tijd te bedenken dat op die dag het PvdA-congres Wim Kok z'n hoofd mag redden en dan zegt hij, grijnzend: „Als het effe kan graag wat langer..." „Als nou toch zelfs de werkge vers deze plannen te geurtig vinden, dan wordt dit progres sieve kabinet toch rechts gepas seerd." Hij trekt het brilletje van het hoofd en je ziet de inval ge boren worden. „Ik heb ze net zien zitten, onze volksvertegen woordigers. Zij zijn niet geschikt voor hun werk. Daar zitten 150 arbeidsongeschikten." De zaal is dik tevreden met deze vondst en de spreker zelve niet minder. „De mensen gaan er nu hon derden guldens per maand op achteruit. In naam van de socia le rechtvaardigheid. Ik moet dat als PvdA'er verdedigen. Ik kap daarmee. Dit is a-sociaal beleid. Wees op je hoede mensen. Bert de Vries van Sociale Zaken heb pas gezegd dat er te veel ouwe mensen zijn in Nederland, Straks pakken ze je aow." „Laatst werd ik aangeklampt op een vergadering (ik wor altijd aangeklampt) en dat vrouwtje zei mij: Jaap. ik heb een bood schap voor Wim Kok. Geef jij die door? Als hij later in de he mel komt moet-ie eerst langs Joop den Uyl gaan. Om z'n ver ontschuldigingen aan te bieden. Zo diep zit dat, beste mensen." Hij eindigt zijn troonrede met de oproep aan de zaal de strijd voort te zetten. „Dan kunnen „Wij beloven dat iedereen die onder onze controle en onder onze politieke en militaire in vloed staat, onmiddellijk met vechten moet ophouden", aldus de verklaring die gisteren door Carrington werd voorgelezen in Igalo. een kuuroord aan de Adriatische kust waar het crisis beraad plaatsvond. De verklaring was onderte kend door Carrington, president Slobodan Milosevic van Servië, president Franjo Tudjman van Kroatië, de federale minister van defensie Veljko Kadijevic en de stafchef van het federale le ger. generaal Blagoje Adzic. Volgens het akkoord moeten alle ongeregelde militie-groe pen zich terugtrekken uit de conflictgebieden. „Het is nood zakelijk dat de strijdkrachten zich onmiddellijk in voldoende mate terugtrekken om een wer kelijk staakt-het-vuren te garan deren", aldus de verklaring. Carrington voegde hieraan toe dat Joegoslavië nog maar enkele dagen verwijderd was van een onherstelbare burgeroorlog. Zie ook de pagina's 2 en 5 Dertig doden bij giframp China In de stad Shaxi in het oosten van China zijn eerder deze maand bij een ongeluk met een tankwagen met giftige chemica liën 30 mensen om het leven gekomen. Volgens een regiona le krant, die dit gisteren meldde, liepen 650 andere personen let sel op bij de ramp, van wie 100 ernstig. De officiële landelijke media hebben geen melding gemaakt van de ramp. De truck vervoerde 2.4 ton van een uiterst giftige en vluch tige stof waarvan verdelgings middelen voor de landbouw worden vervaardigd. Een af sluitklep van de tank ging lek ken nadat die was geraakt door een laaghangende tak. Bij het ontsnappen van het vluchtige gif ontstond een brand die de woonwijk waar de truck door heen reed i hulde. houd ik.' En Vakbondsman daagt CNV weer voor de rechter DRACHTEN GPD Nog geen abonnee? nri 07i - 161400 DCL! 071 161353 HET WOORD IS AAN Door het hek waardoor de achter docht binnenkomt, gaat de liefde heen. Engels spreekwoord VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen2 Familiebenchten18 Info15 Programma's7 Regio17,19,22,23 RTVShow6 Sport25,26,27,28 Leven en wonen13 VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat lichte regen of motregen Mi nimumtemperatuur ongeveer 14 graden. Middagtemperatuur om streeks 19 graden Overwegend matige wind, kracht 3 a 4, uit zuid west tot west. AMSTERDAM GPD Het warenhuisconcern V D gaat 500 banen van leidingge vend personeel schrappen. Ontslagen bij deze operatic zijn waarschijnlijk niet uit te sluiten, zo vrezen de vakbon den. Het gaat om ongeveer de helft van de leidinggevenden In het middenkader. De Inkrimping is dc tweede etappe van een saneringsplan van Vendex om de noodlijden de warenhuisketen uit dc rode cijfers te krijgen. Indertijd kondigde V D 1.450 ontsla gen aan. Na hevig verzet van bonden en personeel is het aantal werknemers vrijwel zonder gedwongen ontslagen verminderd. i grote gaswolk j M.,n abonnement bol.i Per maand (f26.45)» Per kwartaal («76.75» via Het conflict tussen de christelij ke vakcentrale CNV en oud dis trictsbestuurder Reinder Bil uit het Friese Drachten is nog niet uit de wereld geholpen. Dc twee partijen zijn een afkoopsom van 450.000 gulden overeengeko men, maar de bond heeft daar van een bedrag van 25.000 gul den afgetrokken. Het gaat om een lening die het CNV aan Bil heeft verstrekt voor de aanschaf van een dienstauto. Dit is de gewezen vakbonds man in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens hem is bij de 'gouden handdruk' afgespro ken dat beide partijen niet meer zouden praten over schulden en vorderingen. Bil is van plan om zijn vroegere werkgever voor de derde maal voor de rechter te slepen. leidsch Dagblad twoordnummw 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1