Toerisme De voorname allure van Leerstoel toerisme aan Erasmus-universiteit ERWACHSENf'f adults 28.01. Vrijdag 13 september 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: COR HOOGETERP 7 REISBERICHTEN Opa en Oma-dagen In het Land van Ooit tussen Drunen en Vlijmen, worden op za terdag 21 en zondag 22 september de Opa en Oma-dagen ge houden. Kinderen moeten net als altijd een 'visum' (entree kaartje) kopen, maar hun opa's en oma's mogen in dat weekein de het bijzondere land voor gratis, niets en niemandal verken nen. Aardige geste: als de 'kleine bazen', zoals kinderen in de taal van het Land van Ooit heten, geen oma of opa (beschikbaar) hebben, mogen ze er ook een lenen bij een vriendje of vriendin netje. Wie weet worden die om 15.30 uur dan wel gekozen tot de Opa of de Oma van de dag. Costa Brava Attention Het lijkt een beetje mosterd na de maaltijd, nu het toeristensei zoen zo goed als achter de rug is, maar de toeristische autoritei ten van de Costa Brava zijn waarschijnlijk van het slag 'beter laat dan nooit'. Zojuist namelijk introduceerden ze een nieuwe vorm van dienstverlening onder de naam 'Costa Brava Attention'. De ze gratis telefoonservice is bedoeld toeristen te helpen wanneer zich onverwachte problemen of moeilijke situaties voordoen tij dens een verblijf aan de Costa Brava. No Problem, Be Happy. Bel gratis 900 312 312 en alles zal in orde komen. Extra service: de hulpverleners kunnen de bellers in verschillende talen te woord staan. Kerstkribben Vroeger een van de grootste trekpleisters van Monschau, nu neergestreken in het Belgische Manderfeld vlak bij de Duitse grens een kilometer of 20 ten oosten van Sankt Vith: de Krippa- na, 's werelds grootste kerstkribbententoonstelling. Tussen de merkwaardigste, bij tijd en wijlen soms zinsbegoochelende krib ben van vooral Italiaanse en Oosteuropese makelij, worden de twee juist aangekochte kunstwerken van Michel Vincent als ab solute meesterstukjes beschouwd. Openingstijden tot aan 6 ja nuari 1992: dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Trein, tram en bus In België worden op 5 en 6 oktober de zogenaamde 'trein-tram- -bus-dagen' gehouden. In dit weekeinde dat in 1983 voor de eerste keer werd georganiseerd wordt iedereen in staat ge steld op goedkope wijze kennis te maken met de mogelijkheden van het openbaar vervoer. Ook worden er onbekende lijnen on der de aandacht gebracht zoals de Vennbahn, een stoomtrein (met locomotieven van het type 59 serie 201 1750 C) die een dienst onderhoudt tussen plaatsen als Eupen, Büllingen, Sour- brodt, Malmedy, Butgenbach en Trois-Ponts. Nadere informa tie: Vennbahn, station Raerenr4730 Raeren, telefoon (vanuit Ne derland) 09- 32-87 85 24 87 op werkdagen tussen 10.00 en 12.00 uur. Voor inlichtingen (via onder meer de 'Kijk- en Rijkrant') over het hele weekeinde kan ook contact worden opgenomen met "Bond Trein-, Tram- en Busdag', Hoogpoort 9-12,9000 Gent, telefoon (vanuit Nederland: 09-32 91 25 25 12. Bem 800 jaar Zwitserland mag dit jaar dan 700 jaar bestaan: de hoofdstad Bern is nog 100 jaar ouder. De plaats kreeg in 1191 van ene Her tog Berchtold V von Zahringen stadsrechten en heeft zich sinds dien ontwikkeld tot een van de mooiste steden van Europa. In het kader van de 800ste verjaardag vinden er deze maand ver schillende manifestaties plaats, waarbij de 'Bemer Tanztage' niet de onbelangrijkste plaats innemen. Hoogtepunt daarvan is de Totentanz, die zondag 15 september tegen een uniek middel eeuws decor door de fameuze groep Mummenschanz wordt op gevoerd. Voor verdere informatie: Zwitsers Verkeersbureau, Ko ningsplein 11,1017 BB Amsterdam, telefoon (folderlijn): 020-622 20 36. Theaterspecial Het herfstnummer van het Nationaal VW Magazine be vat naast allerlei tips voor kor te herfstvakanties, dagtrips en stadswandelingen en dergelij ke, deze keer een 16 pagina's tellende theaterspecial met in formatie over voorstellingen op het gebied van musical, to neel, dans, cabaret, jeugdthea ter en natuurlijk de in deze tij den onvermijdelijke opera. Ui teraard is het Magazine, waar- - in zoals gewoonlijk ook weer de evenementenagenda is op genomen, verkrijgbaar bij alle VW-kantoren, postkantoren, ANWB-kantoren en in de boek- en tijdschriftenwinkels. Prijs 4,95. Als eerste onderwijsinstelling in Nederland wordt bij de Eras mus-universiteit te Rotterdam een leerstoel toerisme gevstigd. Inmiddels is begonnen met het aantrekken van een bijzonder hoogleraar, die deel zal uitma ken van de faculteit bedrijfs kunde. Verwacht wordt dat in het studiejaar 1991-1992 de eer ste colleges toerisme kunnen worden gegeven. Het initiatief voor de leerstoel is genomen door de speciaal voor dit doel opgerichte Stichting ter Bevordering van het Weten schappelijk Onderwijs in het Toerisme. De stichting is een samenwerkingsverband van ne gen organisaties, waaronder het ministerie van economische za ken, de Nederlandse Spoorwe gen, het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT), de KLM, het onderwijs centrum Horeca en enkele commerciële instel lingen. De organisaties hebben een garantie-akkoord getekend om de leerstoel tenminste vier jaar in stand te houden. Het toerisme in Nederland is de afgelopen jaren uitgegroeid tot MET HET OOG OP de komende va kantieperiode, zal vanaf vandaag op de pagina toerisme elke week een wintersportbestemming nader wor den belicht. Eerste artikel in een reeks van zes: Engelberg in Centraal Zwit serland. Met Djoser naar Thailand Vs Dj/Q^ser> V. 071-126400 Skigebied dat in elkaar steekt als een Engels voetbalstadion een bedrijfstak waarin recht streeks om en nabij de 250.000 mensen werken. In aanverwan te bedrijven zijn dat er nog aan zienlijk meer. De omzet van de sector wordt begroot op 33 mil jard gulden en zo leren de jongste berekeningen negen procent van de consumptieve bestedingen in Nederland komt op rekening van het toerisme. „Er is vanuit de bedrijfstak dan ook behoefte aan verdieping en professionalisering met een we tenschappelijke basis die gelijke tred houdt met de ontwikkelin gen in het toersime", aldus een woordvoerder van de Erasmus Universiteit. Engelberg: de belle epoque gereïncarneerd Gaaf is het dorp geenszins. Oude ge vels vol krullen en kleuren worden afgewisseld met klinkklaar, modern vormgegeven beton. Een wreed schouwspel. Maar toch... toch be hield Engelberg door de jaren heen de voorname allure van antiek zilver. Het is oeroud, het vertoont slijtage- plekken en het is juist daardoor zo aantrekkelijk. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Engelberg is de belle epoque gereïncar neerd in de jaren negentig. Smeedijzeren balkonnetjes, hotels met torens en rinke lende paardesleden waarin warm ingeduf felde dames zich met rode neusjes naar de roezemoezende restaurants laten glijden. Of naar het middagconcert van de Junge Holzblaser von Basel-Land, die in de aula van de foeilelijke Primarschul een program ma brengen met stukken van Haydn, Doni zetti en Medelssohn. Appenzeller Misschien is het karakter van Engelberg daar nog het best aan af te meten: aan het feit dat de après skiër een concert kan bij wonen. Aanvang zeventien uur; einde acht tien uur. Zodat de gast zich nog kan kleden voor het diner dat vanaf negentien uur in de restaurants wordt opgediend. Onder de tonen uiteraard van een orkestje dat op in getogen wijze en volgens de strikte regels Appenzeller muziek speelt. Met Hammer Brett, viool, harmonica en gestreken bas. Ze skiën er al bijna honderd jaar, daar in Engelberg. En dat is te merken. Veel oude gebouwen, een klein treintje dat de toeris ten al vanaf 1913 naar de Gerschnia-alp sjouwt en een skigebied dat in elkaar steekt als een Engels voetbalstadion. En de loop der jaren kwam er steeds weer een stukje bij en om nu te zeggen dat alle delen naad loos aan elkaar passen... Verrassingen Maar gek genoeg lijkt Engelberg daar alleen maar charmanter van te zijn geworden. Je komt tenminste nog eens voor verrassingen te staan. Zoals op de Titlis, die 3229 hoge berg die als een reusachtige, brekeride oce aangolf boven alle andere toppen van de Ze skiën in Engelberg al meer dan honderd jaar en dat is te merken. omgeving uitrolt. Skiënd vanaf het bergsta- tion lijkt niets het plezier van door sneeuw zingende ski's te kunnen verstoren. Een plezierig hellend, prima geprepareerd tapij tje dat je tot aan het begin van de Rotegg gletsjer-sleeplift het gevoel geeft dat je wer kelijk kunt skiën. Zie je dan dat waarschuwingsbordje, dan is er niets aan de hand. Je neemt, als je begin ner bent, de sleper naar boven, drinkt in het restaurant van het bergstation een Kafé-fer- tigen neemt de gondel naar beneden. Maar stel, je bent een beginner en je mist het bordje. Het bordje waarop staat dat er ver derop, om het hoekje, een piste begint waarop alleen Sehr Gute Skifahrer zich staande kunnen houden. Want slechts veel moed en nog meer beleid kunnen je dan nog door de eerstvolgende minuten heen helpen. De pikzwarte bobbelpiste naar Stand namelijk is zo stinkend steil dat zelfs de beste skiër bij het maken van een bocht zijn kniën voelt wijken. Zeker in het begin, waar de afdaling zich versmalt tot een piep klein gangetje. Voldoening Vooral vermijden dus, die afdaling boven Stand? Als je een redelijk goeie skiër bent met een behoorlijke conditie, zeer zeker niet. Eenmaal beneden aangekomen, is de voldoening zo groot, dat onmiddellijk een tweede expeditie wordt ondernomen. En misschien zelfs een derde. Want als er een piste in Centraal Zwitserland een uitdaging vormt, dan is het deze wel. Hoewel, links beneden de Jochpass (rich ting Alpstübli) bevindt zich ook een helling die er wezen mag. Net als bij Stand, slaagt geen pistemachine erin hier tegenop te klauteren, maar op deze afdaling zit de skiër tenminste niet ingeklemd tussen hoge rotswanden aan de ene en gapend diepe gletsjerspleten aan de andere kant. Hij heeft de ruimte en kan heel lang traverseren alvo rens hij naar zijn inzicht het beste draai punt heeft gevonden. Ende der Welt Moet je een goeie skiër zijn, wil je in Engel berg een beetje aan je trekken komen? He lemaal niet. Op Brunni ligt een aantal voor treffelijke oefenweides. Alleen... Brunni ligt op het zuiden en nergens doet de zon de sneeuw zo vlug van de hellingen lekken als juist daar. Het kan zelfs voor komen dat Brunni al hoog en breed bruin ziet als aan de andere kant, onder de Titlis, nog met ge mak tot in het dal kan worden afgedaald. Niet vervelen Niet getreurd echter, want zelfs als er hele maal geen sneeuw ligt, heeft Engelberg nog zoveel te bieden dat vervelen onmogelijk is. Daar ligt op de eerste plaats op nauwe lijks drie kwartier treinreizen het aardige Luzern, daar staat bovendien het sportcen trum Erlen, waarin onder meer kan worden getennist en geschaatst, daar is ook het zonneterras van Flühmatt waar je de lek kerste maccaroni kan eten van Zwitserland en daar is tenslotte ook een keten van ca- fé's, waarvan Ende der Welt de moeilijkst bereikbare en dus tegelijk gezelligste is. Genoegelijk Wintersport zoals het behoort. Om een uur of drie vanaf Alpstübli nog even naar de top van de lochstock en dan op je dooie akker tje via de Jochstock en de Alpstübli naar be neden. Het is een van de aardigste afdalin gen van Engelberg, zoals die vanaf de top van de Titlis zonder enige twijfel de moei lijkste is. En beneden, in het nauwe dal, wacht Engelberg. Met z'n smalle besneeuw de winkelstraat, zijn genoeglijke kneipjes en voor alles zijn sfeer. Jawel, je moet er van houden, maar hoe heerlijk is het skiën in een dorp waar hotels nog een Salie de Musi- que hebben. En een promenoir. En waar de door Haydn zo vaardig aan elkaar geklon ken noten in de vroege avondschemering juichend door de sneeuw buitelen. Engelberg kort Plaats: Engelberg skipass 91 Afstand vanaf Amsterdam: 950 kilometer (Via Utrecht, Keulen, Frankfurt, Bazel, Luzern - Stans). Engelberg is per trein bereikbaar Hoogte: 1050 - 3020 meter Aantal bedden: 8.700 Liftinstallaties: 24 (1 cabine- baan, 1 trein, 6 gondelbanen, 4 stoeltjesliften en 12 sleepliften) Wachttijden: Kunnen beneden in het dorp flink oplopen. In het skigebied zelf gering Totaal aantal kilometers aan afdaling: 40 Ligging van de skipisten: Op Titlis overwegend noordhellingen. Brunni ligt op het zuiden. Moeiljkheidsgraad: Gemiddeld, met uitzondering van de afdaling vlak boven Stand, die extreem moeilijk is. Kinderopvang: Ia. Maar alleen van 10.00 tot 15.00 uur (lunch inbe grepen) Langlaufmogelijkheden: In totaal circa 40 kilometer verdeeld over vijf, niet met elkaar verbonden loipen Verdere sportieve ontspanning: Parachutevliegen, 2 overdekte tennisbanen, curling, overdekte en onoverdekte schaatsbaan, wan delen (36 kilometer) Prijspeil: 6 daags abonnement 171 Zw.Frs. 5 dagen skischool (maandag tot en met vrijdag) inclusief skipas 284 Zw.Frs; exclusief skipas 149 Zw.Frs. Avondvertier 6 Discotheken/dancings, talrijke restaurants en ca- fé's, bioscoop Taal: Duits Bijzonderheden: Er kan via de VW direct een onderkomen wor den gereserveerd. Er is een wintercamping met 150 plaatsen. Lu zern, een van de aardigste steden van Zwitserland, ligt op 34 kilo meter en is vanuit Engelberg per trein bereikbaar. Nadere informatie: VW Engelberg, CH 6390 Engelberg, Zwitser land, telefoon 09 - 41 - 41 - 94 11 61 of het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau, Koningsplein 11/Postbus 20001, 1000 HA Amsterdam, telefoon 020 - 22 20 36 (Folderlijn)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7