Buitenland Bush dreigt met veto tegen Israël Samenwerking Benelux in de Baltische staten Franse Unifil-soldaat gedood 'Landbouwcommissaris EG moet opstappen' Georgië dicht bij burgeroorlog Moskou: Ook leger van VS moet vertrekken uit Midden-Amerika Republieken eens over defensie nieuwe Unie Een Fiat Uno steel je in nog geen tien seconden Vrijdag 13 september 1991 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdiens» (GPD). Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP). United Press International (UPI). LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving; MITZIE MEUERHOF EEN BRITSE SOLDAAT die zijn een heid net voor vertrek naar de Golf verliet, is in Londen wegens desertie veroordeeld tot veertien maanden NIEUWSLIJN Turkije geeft Iraakse Kurden hulp Turkije gaat de Kurden in het noorden van Irak voor 2,4 miljoen gulden aan voedsel en medicijnen geven. Ook Iraakse Turkme nen kunnen van de hulp gebruik maken. Volgens de Turkse krant Hurriyet heeft Turkije ingestemd met de hulp nadat de Iraakse Kurden garanties hebben gegeven dat Turkse Kurdische rebellen niet in het grensgebied met Turkije zullen worden toe gelaten. De Kurdische Arbeiderspartij (PKK), die een onafhanke lijk Kurdistan in het zuidoosten van Turkije wil vestigen, ge bruikt kampen in noord-lrak voor aanvallen op Turkije. Twaalf jaar cel voor moord op Letelier De Cubaan Virgilio Paz Romero, een van de daders van de moordaanslag in 1976 in Washington op de Chileense ex-minis ter Orlando Letelier, is gisteren door een federale rechtbank in de Verenigde Staten veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis. Paz Romero werd in april van dit jaar in Florida aangehouden waar hij onder een valse naam een tuindersbedrijf leidde. Samen met Jose Dionisio Suarez - een andere Cubaan die al eerder tot twaalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld - plaatste hij in 1976 een bom onder de auto van Letelier die bij de aanslag om het le ven kwam. 'Fouten bij rehabiliteren nazi's' De regering van Litouwen heeft toegegeven dat ze fouten heeft gemaakt bij het rehabiliteren van mensen die als oorlogsmisda diger zijn veroordeeld. Dit heeft de Zweedse radio gisteren ge meld vanuit Vilnius. Bij het oplossen van omstreden gevallen is de regering van Litouwen bereid samen te werken met Israëli sche instanties en het Amerikaanse ministerie van justitie. De politieke leiding in Vilnius heeft met deze besluiten haar hou ding gewijzigd na kritiek met name uit de Verenigde Staten. Silajev ontkent aftreden De premier van de overgangsregering van de Unie van Soeverei ne Staten (ex-Sovjetunie), Ivan Silajev, is niet van plan ontslag te nemen. Dat heeft het Russische persbureau RIA gisteren ge meld. „Zulke geruchten zijn ongegrond", zei Silajev na een on derhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, in Moskou. Het persbureau Interfax had eerderde- ze week gemeld dat Silajev zou aftreden. Ontslagen Philips-bedrijf Super Club De van oorsprong Belgische videogroep Super Club, voor 51 procent eigendom van Philips, wordt grondig gereorganiseerd. Een dramatisch boekjaar 1990 dat met een geconsolideerd net toverlies van omgerekend ongeveer 814 miljoen gulden op een geconsolideerde netto-verkoop van 902 miljoen gulden werd af gesloten, is daar debet aan. Bij Super Club werken wereldwijd 6000 mensen, van wie de meesten in de Verenigde Staten. De hardste klappen vallen in België, waar ruim 280 van de ongeveer 600 werknemers per 1 oktober hun baan kwijtraken. Bij vestigin gen van de videogroep in Nederland en Frankrijk gaan respec tievelijk 39 en tien arbeidsplaatsen verloren. brussel-den haag gpd Minister Van den Broek is be reid een diplomatieke vertegen woordiging van Nederland in de Baltische staten in het kabinet te bespreken. Bekeken zal wor den of in Benelux-verband zo'n vestiging kan worden gereali seerd. Minister Van den Broek heeft dat de Tweede Kamer gis teren laten weten. De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteren met algeme ne stemmen besloten de Balti sche landen voor te dragen voor het lidmaatschap van de VN. Ook België uil ten aanzien brussel gpd EG-commissaris voor landbouw Ray MacSharry zou zijn eigen Ierse kaashandelaren hebben voorgetrokken bij een levering door de Europese Gemeen schap van voedselhulp aan Roe menië. De kaas zou aanvanke lijk door Denemarken worden geleverd. De Deense pers schrijft dat de Ier nu niet meer kan worden gehandhaafd en dat hij zijn ontslag moet indie- Het is niet de eerste keer dat MacSharry het verwijt krijgt de machtige landbouwlobby in Ier land een voorkeursbehandeling te geven. Tot dusver wist hij er zich steeds handig uit te red den. Dit keer ging het om een hoe veelheid van 4500 ton kaas ter waarde van ruim 30 miljoen gulden. In het kader van het voedselhulpprogramma voor de Roemeense bevolking had Boekarest om feta-kaas ge vraagd. Denemarken is daar de grootste producent van in de EC. en dacht de buit al binnen te hebben. Nu puntje bij paaltje komt, blijkt dat de EG alleen Ierse en Britse cheddar en emmenthaler naar Roemenië stuurt. Daarover zijn de Denen woedend. De woordvoerder van MacSharry zegt dat de Deense zuivelindus trie zoveel feta kaas niet vóór 30 november kan leveren, zodat de bestelling naar elders is gegaan. Bankgaranties zouden vredesconferentie in gevaar brengen WASHINGTON De Amerikaanse president Bush heeft gisteren gedreigd met een veto als het Congres instemt met bankgaranties ter waarde van tien miljoen dollar voor Israël. Bush heeft het Congres eerder gevraagd een besluit over het Israëli sche verzoek uit te stellen om de vredesconferentie over het Midden-Oosten niet in gevaar te brengen. meerderheid in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden is nodig om een veto van de presi dent ongedaan te maken. Bush hield gistermiddag een persconferentie om de pro-Is- raël lobby en het Congres dui delijk te maken dat hij vastbe sloten is zijn zin door te drijven. „Een debat in het Congres over de leengaranties kan heel goed tot gevolg hebben dat een of meer partijen van de vredes conferentie wegblijven", aldus de president. Volgens Israël is het verzoek om financiële steun van puur humanitaire aard en heeft het niets met de nederzettingen politiek te maken. „Israël stuurt Israël heeft de bankgaranties nodig om geld te kunnen lenen voor de opvang van Sovjet-jo lden. Bush is bang dat de Arabi sche landen de vredesconferen tie boycotten als Israël met Amerikaans geld de nederzet tingen op de bezette Westelijke Jordaanoever en Gazastrook uitbreidt. De conferentie moet volgende maand beginnen, mo gelijk in Den Haag. De machtige pro-lsraël lobby in Washington probeert met een grootscheepse campagne het Congres ertoe te bewegen Israël zonder uitstel de bankga ranties te geven. Een twee derde niet aan op een confrontatie met de VS, zijn bondgenoot", zei minister van buitenlandse zaken Levy gisteren. „Ons ver zoek om garanties is ook geen provocatie, noch een hindernis voor de voortgang van het vre desproces. De opname van im migranten is een verheven menslievende zaak en de garan ties zijn essentieel voor de suc cesvolle opname van honderd duizenden immigranten." Vorig jaar kreeg Israël bank garanties ten bedrage van 450 miljoen dollar. De Amerikaanse regering ging daar pas mee ak koord nadat Israël had toege zegd het geld niet te zullen ge bruiken voor het vestigen van Sovjet-joden in de bezette ge bieden. waartoe ook het Arabi sche deel van Jeruzalem be hoort. Maar met geleend geld of niet. vast staat dat Israël het af gelopen jaar tot woede van Bush zijn nederzettingenpoli tiek heeft opgevoerd. De 37-jarige Palestijn Ali Abdallah Abu Hillal werd vanmorgen emotioneel ingehaald door zijn ouders in Oost-Jeruzalem. Abu Hillal werd in 1986 in Israël gevangen gezet en gisteren vrijgelaten. FOTO AFP MENAHEM KAHANA dat vanmorgen op een lucht- Verenigde Naties probeert in bayrut Rtr-afpmachtbasis bij Tel A\iv arriveer- overleg met Iran en Serie die Een Franse Unifil-soldaat is de, werd vrijgegeven door een op goede voet staan met de ont- vanmorgen in Libanon gedood Palestijnse verzetsgroep, als re- voerders in Libanon een bij een poging vijftien andere actie op de vrijlating door Israël grootscheepse uitwisseling te militairen te bevrijden die wor- van 51 Palestijnen. Ook stuurde regelen. In ruil voor de vrijlating den vastgehouden door een Israël de lichamen van negen van de laatste tien westerse gij- groep guerrilla-strijders. De gij- omgekomen Arabische infil- zeiaars in Libanon zou Israël zeling begon toen een Franse tranten terug naar Libanon, enkele honderden Arabische Unifil-patrouille de guerrilla- waar ze gisteren werden begra- gevangenen moeten laten gaan. strijders snapte bij een poging ven. In een verklaring deelde de Israël binnen te dringen. Dat De ruil lijkt het begin in te lui- groepering Islamitische Jihad gebeurde bij het dorp Naqoura den van een omvangrijke uit- gisteren mee al het noodzakelij- in de door Israël ingestelde vei- wisseling van gevangenen en ke te willen doen om de ruil te ligheidszone in het zuiden van gijzelaars. Een Libanese minis- bewerkstelligen. De 'Revolutio- Libanon. Het incident volgt op ter zei gisteren te verwachten naire Gerechtigheidsorganisa- de teruggave, afgelopen nacht, dat de ontvoerders in Libanon tie' liet weten dat de 76-jarige van de stoffelijke resten van een snel twee westerse gijzelaars Brit lack Mann, van wie twee Israëlische soldaat die in Liba- zullen vrijlaten. Secretaris-gene- jaar niets meer was vernomen, non is gesneuveld. Het lichaam, raai Perez de Cuellar van de nog in leven is. van het Balticum samenwerking op diplomatiek vlak. Gisteren werd bekendgemaakt dat de di plomaat jan Mutton aangewe zen is om als zaakgelastigde de Belgische belangen te beharti gen in Litouwen, Estland en Letland. De woordvoerder van minister Eyskens van buiten landse zaken sloot in dit ver band niet uit dat deze Belg, te vens de belangen van alle drie Beneluxlanden zou kunnen be hartigen, bij voorbeeld alleen al voor het afgeven van visa. Hier over vindt momenteel overleg plaats tussen de Beneluxpart- ners, zo zei hij. Pikant detail is dat de Deense regeringsvertegenwoordigers in Brussel aanwezig waren op de vergadering waarin dit werd be sloten. De Griekse gedelegeer den - Griekenland produceert ook feta - sputterden erg tegen, maar de Denen hielden hun mond. Zij zouden hebben zitten slapen, zo zeggen MacSharry's supporters in Brussel. tbl1sipeter pringle the independent Georgië lijkt gisteren een stap dichter bij een burgeroorlog te zijn gekomen. De intellectuelen van de republiek hebben zich in Tblisi aangesloten bij de de monstranten die sinds het be gin van de maand protesteren tegen het steeds straffer wor dende regime van de nationalis tische president Zviad Gamsa- churdia. Studenten en faculteitsmede werkers verzamelden zich bij de universiteit om naar de toespra ken te luisteren van de leiders van de dertig oppositiegroepen die zich hebben aaneengesloten in een campagne om het aftre den van Gamsachurdia af te dwingen. Eerder was een de monstratie gehouden buiten het televisiestation. Gamsachurdia werd in mei met 87 procent van de stem men tot president gekozen, maar zijn populariteit daalt ge staag, onder meer hij kortgele den de vrijheden van pers en te levisie aan banden heeft gelegd. Deze week heeft hij de Moskou- se kranten, die kritiek op hem hadden gehad, verboden. Vol gens zijn woordvoerders staan ze vol met leugens. Tijdens een onlangs gehouden demonstra tie schoot zijn politiemacht in de lucht, waardoor verschillen de mensen gewond raakten. Tijdens de demonstratie van gisteren bij de universiteit zei Juram Mutschaidze. leider van de sociaal-democratische partij, dat hij en andere oppositielei ders Gamsachurdia voorstellen hadden gedaan voor „een echt beleid waardoor de republiek uit de crisis komt. omdat anders een burgeroorlog het gevolg kan zijn". Hij zei dal Gamsachurdia zich door de voorstellen bele digd voelden en ze heeft ver worpen. De verenigde oppositie eist afschaffing van het president schap, nieuwe verkiezingen, te rugkeer van de Georgische pond wet van 1921, het laatste jaar dat de republiek onafhan kelijk was van Moskou, en de vorming van een coalitierege ring. De Unie van Soevereine Staten (USS, ex-Sovjetunie) verwacht dat de Verenigde Staten het be sluit om alle Sovjet-militairen weg te halen uit Cuba zullen la ten volgen door de verwijdering van een Amerikaanse marine eenheid uit de baai van Guanta- namo en de beëindiging van militaire manoeuvres in het ge bied. Dat heeft minister van buitenlandse zaken Pankin gis teren gezegd. „We hebben de VS op de hoogte gebracht van onze plan nen en hen gevraagd eenslui dende maatregelen te nemen", zei Pankin. Woensdag kondigde USS- president Gorbatsjov onver wacht aan dat de 11.000 Sovjet militairen die in een trainings kamp bij Havana zijn gelegerd, worden teruggetrokken en dat met Cuba voortaan alleen eco nomische banden worden on derhouden. Pankin zei dat de door Gor batsjov aangekondigde maatre gel weliswaar eenzijdig was ge nomen, maar de weg opende om met de VS te gaan praten over oude Sovjet-verlangens met betrekking tot Cuba „om een genormaliseerde situatie te scheppen". Behalve reductie van de Amerikaanse militaire macht in Guantanamo wil de USS graag informatie over be langrijke militaire manoeuvres in het gebied, zei Pankin. en liefst stopzetting van dergelijke MOSKOU «AP LONDEN IMOGEN EDWARDS-JONES DAVID McKITTRICK THE INDEPENDENT De Noordengelse stad Newcastle is afge lopen nacht opnieuw het toneel geweest van ernstige rellen. Het was de vierde achtereenvolgende nacht dat de Britse politic hardhandig moest optreden tegen honderden jongeren. Ook in andere Brit se steden is het al wekenlang onrustig. Sociologen verklaren het geweld van de jongeren door te wijzen op de uit zichtloosheid bij veel (werkloze) jonge ren. Uit verveling stelen ze auto's, waar mee ze met hoge snelheid door de bin nenstad scheuren. „Een Opel Kadett is makkelijk. Een plat lemmet langs het raam omlaag, de motorkap eraf, je wrikt de .black box open, verbreekt het stuurslot en het gaat als een mes door zachte boter het duurt allemaal niet langer dan twintig seconden", zegt de joyrider. Per jaar wordt er in Groot-Brittannië in meer dan twee miljoen auto's ingebro ken, of ze worden gestolen, en het duurt zelden langer dan een halve minuut. Met een platte, stalen lineaal, een schroeve- draaier en een lucifer kunnen dieven een auto starten. Bij een Fiat Uno 45 kost dat nog geen tien seconden. Volgens de Britse automobilistenvere niging AA doen autobezitters te weinig om zich te beschermen. Uit een onder zoek is gebleken dat zeventig procent van de auto's geen alarm hebben, in twintig procent van de gevallen waarde volle spullen zichtbaar in de auto lagen en tien procent van de auto's niet waren afgesloten. Sommige typen auto's lopen meer risi co te worden gestolen. Dat zijn niet noodzakelijkerwijs auto's die zich mak kelijk laten openbreken, maar auto's die er aantrekkelijk uitzien. Sean is een veteraan in het wereldje van joyriders in West-Belfast, een stad die al lang door dit verschijnsel wordt geplaagd. Hij is al zes jaar joyrider, in de periodes tussen zijn verblijf op scholen, in opvoedingstehuizen en gevangenis sen. De politie stopt hem in de gevange nis en de 'ordediensten' van de IRA slaan hem het ziekenhuis in. Met zijn 18 jaar staat hij niet meer on der ouderlijk toezicht en hij heeft geen werkervaring. Door zijn strafblad zal hij waarschijnlijk geen baan vinden. Hij is kettingroker, maar hij zegt dat hij is ge stopt met het snuiven van lijm en min der drinkt. Hij zegt dat hij dagelijks auto's stal, maar zich nu minder vaak schuldig maakt aan joyriding dan vroeger, en nu helemaal probeert te stoppen. „Ik was twaalf toen ik ermee begon. Ik deed mee met de rest van de bende. Maar ik kwam er dieper in te zitten, be gon auto's te stelen vanwege de buit en- zo. Ik probeer nu te stoppen, maar dat is moeilijk omdat al mijn vrienden het doen. Er is hier overdag genoeg te doen, maar 's avonds niet." „Het is moeilijk om je vrienden de rug toe te keren, om te zeggen: 'Ik wil hier niks meer mee te maken hebben'. Als je dat doet, sta je min of meer alleen. En je krijgt meisjes, die bij je in de auto ko men. Je komt daardoor binnen de groep wat hoger op de ladder te staan, liet is als een drug, je adrenaline gaat ervan stromen, je raakt verslaafd aan het ge voel." „De IRA heeft me in elkaar geslagen. Zij kwamen het huis in, namen me mee naar buiten en hebben me een half uur lang op mijn sodemieter gegeven met hun hockeysticks. Zij hebben een van mijn benen gebroken. Maar het heeft het alleen maar erger gemaakt. Ik ben meer verbitterd over de IRA dan over het leger of de smerissen." In het leger zijn er ook die aardig zijn. Toen ik eens werd aangehouden in een gestolen auto. zei de soldaat: 'Geef ons die stereo en we laten je gaan'. Dat deed ik dus. Maar er zijn er ook die graag schieten." Defensie-specialisten van de Baltische landen en de twaalf andere voormalige Sovjet-repu blieken hebben besloten een gezamenlijk defensiesysteem op te zetten. Dat heeft de krant Komsomolskaja Pravda gisteren bekendgemaakt. De nieuwe Unie-minister van defensie, Jev- geni Sjaposjnikov, zei woensdag al dat de kernwapens van de voormalige Sovjetunie onder centraal gezag blijven. Hij pro beerde met die boodschap de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker gerust te stellen. Baker uitte eerder deze week zijn zorgen over de Sovjet-kern wapens, nu de structuur van de centraal geleide Sovjetunie uit een valt. De meeste kernwapens staan in de Russische Federatie, maar ook de Oekraïne en Ka- zachstan staan (mobiele) raket - Baker was in Moskou voor de mensenrechten-bijeenkomst van de Conferentie voor Sa menwerking en Veiligheid in Europa (CVSE) en greep die ge legenheid aan om te praten met de presidenten (iorbatsjov en leltsin en om kennis te maken met Sjaposjnikov en de nieuwe Unie-minister van buitenlandse zaken Pankin. Volgens de Komsomolskaja Pravda hebben de inmiddels soevereine republieken ver klaard dat ze zich gebonden achten aan alle internationale verdragen die de Sovjetunie heeft ondertekend, inclusief die over wapen beperking. Het be sluit werd genomen tijdens een bijeenkomst van Sjaposjnikov met ministers en voorzitters van speciale commissies voor de fensie en nationale veiligheid van de republieken. Intussen gaan de meeste republieken overigens door met het opbou wen van een eigen defensie-ap paraat. Geen wapen meer naar Afghanistan MOSKOU Rtr De VS en de voormalige Sov jetunie zijn vandaag overeenge komen nog dit jaar alle wapen - leveranties aan Afghanistan te staken. Ze streven naar algeme ne verkiezingen voor een rege ring op brede basis. Volgens een gezamenlijke verklaring van de ministers van buitenlandse za ken Baker en Pankin zal de wa pentoevoer tussen nu en eind december ook niet worden op gevoerd. Washington en Mos kou willen een einde maken aan de vijandelijkheden tussen de door Moskou gesteunde re gering in Kabul en de door de VS en Pakistan gesteunde op standelingen, de mujahedin.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5