Binnenland VOOR DE TROONREDE Kabinet scherpt mestbeleid aan ONDERBREEK HET WERK Benzinepomp mag geen alcohol meer verkopen Overheid let steeds beter op haar geld EB Harde begroting kan kabinet elan geven iriHP Nederland: Militaire hulp voor Suriname Looneis eerste cao in detailhandel 15 procent Vrijdag 13 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Huurder mishandeld na wanbetaling Een 33-jarige man is woensdag door zijn huisbaas in Rotterdam enkele uren mishandeld en vastgehouden omdat hij de huur niet betaald zou hebben. Volgens de politie werd de huurder, een Duitser, door de huisbaas en een andere man met een staal- borstel geslagen, werd zijn hoofd met gele verf bespoten, een hakenkruis op zijn lichaam geschilderd en werden er met een scherp voorwerp hakenkruisen in zijn rug gekrast. Verder is hij geschopt en moest urine drinken. Na enige tijd kon de huurder vluchten. Hij is inmiddels onder behandeling bij het Riagg. De daders zijn bij de politie bekend maar nog niet ingerekend. Van Gogh-roof in oktober bij rechter die worden verdacht van de roof van twintig schilderijen uit het Van Goghmuseum in april, moeten op 17 ok tober voor de Amsterdamse rechtbank verschijnen. Tijdens de kunstroof, die als de meest spectaculaire roof van na de Tweede Wereldoorlog wordt beschouwd, had een van de verdachten als bewaker dienst. De roofovervallers sloten hem en zijn niets-ver- moeuende collega-bewaker op in de kelder. De schilderijen wer den enkele uren na de roof teruggevonden in de vluchtauto, die bij het Amstelstation stond geparkeerd. Het viertal werd half juli gearresteerd. Valsemunterij dollarbiljetten opgerold De Haagse politie heeft gistermiddag een valsemunterij van 100- dollarbiljetten opgerold bij een inval in een huis in Hilversum. De politie vermoedt dat in de-afgelopen tijd hier vals geld met een totale waarde van enkele tientallen miljoenen guldens is ge drukt. Bij de inval werden geen arrestaties verricht. De politie kwam de valsemunterij op het spoor via de inbeslagname op 25 juli in Rotterdam van een partij hasj. Er werden toen vier arres taties verricht. Na verhoor besloot het bureau een inval te doen in Amsterdam. Op 1 september arresteerde de politie daar een Amerikaan, een Brit en een Duitser, die na drie dagen weer op vrije voeten kwamen. Bij vervolgonderzoek kwam de politie de valsemunterij in Hilversum op het spoor. De eigenaar van het pand bleek niets met de zaak te maken te hebben. De kwaliteit van de valse biljetten is volgens de politie „zeer goed". De Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) zet het onderzoek voort. Beveiligingsdiensten in uniform Particuliere beveiligingsorganisaties moeten zoveel mogelijk standaard-uniformen gaan gebruiken, zo heeft de Tweede Ka mer gisteren besloten. CDA en PvdA willen met eenduidige kle ding de herkenbaarheid van dit groeiend aantal beveiligingsbe- amten verbeteren. Een eigen bedrijfsstijl moet voor het publiek tevens verwarring met echte politiemensen voorkomen. Minis ter Hirsch Ballin zei gisteren niet zo veel voor hel plan te voelen. Hij wil de beveiligingsdiensten niet op kosten jagen en vreest door de invoering van een uniform juist verwarring met echte politiemensen. Autobranche doet goede zaken De omzet van de personenautobranche is in de eerste helft van dit jaar met 6,3 procent gestegen ten opzichte van vorig jaar, zo heeft het CBS berekend. De omzet van de auto- en motorrij scholen steeg met 14,1 procent, terwijl er voor 7,6 procent meer werd verkocht aan fietsen, bromfietsen en motoren. 'Beheer Sociale Zaken zorgwekkend' De rijksoverheid let steeds beter op haar geld, maar het kan nog een stuk beter. Dat stelt de Al gemene Rekenkamer in een vandaag gepubliceerd rapport over de rijksbegroting 1990. De Rekenkamer bekeek alle begro tingen van ministeries en be grotingsfondsen. Het rapport is positief over de begrotingen. Er bestaat een re delijke zekerheid dat 84,7 pro cent (155,6 miljard gulden) is besteed zoals de bedoeling was. In 1989 was dat nog maar 77,6 procent. Van 99,4 procent van alle ontvangsten (183,3 miljard gulden) bestaat ook een redelij ke zekerheid dat die begrotin gen kloppen. In 1989 was dat slechts voor 39,8 procent zeker. De Rekenkamer schrijft de verbetering vooral toe aan bete re accountantscontroles en een goede administratieve organisa tie. Ondanks de goede resulta- Dinsdag 17 september. Prinsjesdag. De Troonrede. Blijft het kabinet bij z'n ongezonde plannen voor WAO en Ziektewet? Oordeel zelf. Geef gehoor aan de oproep van de complete Neder landse vakbeweging onderbreek het werk en volg de Troonrede! Kijk vanaf 13.00 uur naar Nederland 3 of stem af op Radio 1. Landbouwschap: Voorstellen onbespreekbaar DEN HAAG ANP ten mag de aandacht echter niet verslappen, aldus de Re kenkamer. Met name de admi nistratieve organisatie op de de partementen kan nog veel be ter. De Rekenkamer heeft ook kri tiek, met name op de uitgaven voor de sociale zekerheid. Het is onduidelijk of de 19,7 miljard gulden die Sociale Zaken in 1990 daaraan heeft uitgegeven (bijna 60 procent van de totale begroting), wel goed is besteed. De interne controle schiet te kort. De Rekenkamer spreekt van een 'zorgwekkend' finan cieel beheer. Problemen zijn er ook rond de uitkering van investerings premie aan bedrijven (WIR). Volgens de accountantsdienst van Financiën is maar 3 procent van de uitgekeerde premies (54 miljoen gulden) onterecht gege ven, maar de Rekenkamer zet daar grote vraagtekens bij. CNV— Het kabinet gaat wetgeving voorbereiden om de veesta pel op elk gewenst moment vanaf 1995 in te krimpen. Daarnaast worden de bestaande maatregelen aange scherpt om verdere uitbreiding van de mestproduktie te voorkomen. probleem volledig uit de hand loopt. „In het belang van de landbouw zelf rest ons geen an dere mogelijkheid dan nu maat regelen te treffen." De belangrijkste maatregel is gericht op de handel in mest quota. Dat is nu niet toege staan, maar moet mogelijk wor den via het zogenoemde Ver- plaatsingsbesluit. Daarvan is al twee jaar sprake, maar het is er nog niet van gekomen uit vrees dat boeren met meer mestrech- ten dan vee hun 'overschot' zul len verkopen aan veehouders die mestrechten te kort komen. Daardoor zou de mestproduktie uiteindelijk met 15 procent toe nemen. In het nieuwe plan wor den mestrechten die in '88, '89, of '90 niet gebruikt zijn, een voudigweg geschorst zodat ze De ministers Bukman van land bouw en Alders van milieube heer hebben dat gisteren mee gedeeld aan een delegatie van het landbouwbedrijfsleven. De maximale mestproduktie van 125 kilo fosfaat per hectare wordt in het hele land verlaagd tot rond de 100 kilo in 2000. Verder mag er in de zogenaam de schone gebieden veel min der mest worden uitgereden dan nu het geval is. Voorzitter Mares van het Landbouwschap wijst de maatregelen volstrekt van de hand. Volgens Bukman moeten de maatregelen, die officieel wor den aangekondigd op Prinsjes dag, voorkomen dat het mest- niet verhandeld kunnen wor den. De mestproduktie kan al dus niet toenemen. Het Landbouwschap reageer de gisteren furieus. Voorzitter Mares bestempelde de plannen als „niet bespreekbaar". Het Landbouwschap houdt voorlo pig vast aan het standpunt dat het niet nodig is het mestbeleid aan te scherpen. Mares: „Met het kabinet is eerder afgespro ken dat het mestbeleid in 1992 zou worden geëvalueerd. We kunnen niet hebben dat we links en rechts worden inge haald door maatregelen die in paniek worden genomen." Volgens minister Alders houdt het kabinet vast aan de maatregelen. Hij denkt de ko mende tijd de boeren te kunnen overtuigen. „Ik kijk met plezier uit naar ontmoetingen met boe ren in het land. De maatregelen zijn uiteindelijk in het belang van de landbouw zelf. Die kan alleen produceren bij schone lucht, schone bodem en en schoon water." aantal piepers voorgescho teld. De aard appels bereid door de plattelands vrouwen. •FOTO ANP RUUD HOFF In Arnhem is gisteren een nieuw systeem voor het overzetten van schoolkinderen in gebruik geno men. De 'moederbrigade' kan daar nu met een draaibare slag boom het verkeer even stilzetten om hun kroost veilig over te zet ten voor en na schooltijd. •FOTO ANI Nieuwe alcoholwet moet misbruik beperken DEN HAAG. GPD Benzinestations mogen in de toekomst geen alcohol meer verkopen. Bier en wijn blijven verkrijgbaar in de supermarkt, sterke drank alleen bij de slijter. Op het werk mag geen alcohol worden verkocht. Bovendien moet alcohol worden geweerd uit de gezondheidszorg, onder wijs en jeugdinstellingen. Aldus de nieuwe alcoholwet die staatssecretaris Simons van volksgezondheid dit najaar voor advies naar de Raad van State wil sturen. Over de hoofdlijnen is pas onlangs overeenstem ming bereikt tussen de verschil lende ministeries, schrijft Si mons in een brief aan de Ka mer. Die eiste een jaar geleden CDA-senator stemt tegen wao-besluit CDA-senator Van der Meulen, voormalig voorzitter van de christelijke vakcentrale CNV, zal tegen het wao-ziektewet- pakket stemmen. Volgens Van der Meulen legt het kabinet met de ingrepen „de bijl aan de wortel. Dan helpen ze de laatste on derdelen van de overlegecono mie om zeep". Van der Meulen in het blad CNV-Opinie: „Als de huidige plannen doorgaan, dan zal ik in het beraad van de fractie zeggen: Ik heb onoverkomelij ke bezwaren, ik kan hier niet voorstemmen. Dit kan ik niet voor mijn verantwoordelijk heid nemen". Hij trekt daaruit niet de con sequentie om de Eerste Kamer te verlaten. „Dat is het slecht ste wat je kunt doen. je moet juist blijven proberen binnen je eigen partij je opvattingen weer te geven". ACHTERGROND DEN HAAG HENRI KRUITHOF De afgelopen twee jaar waren de begrotin gen volledig oninteressant. In 1989 bracht het kabinet Lubbers-De Korte een begro ting uit, maar daarin stond geen letter nieuw beleid omdat het kabinet in mei van dat jaar was gevallen en demissionair was. Naar de begroting van vorig jaar werd - achteraf gezien ten onrechte - reikhalzend uitgekeken als de eerste echte begroting van het kabinet Lubbers-Kok. Maar helaas: alle belangrijke beslissingen doorgeschoven naar de tussenbalans. Die is inmiddels achter de rug en ook be langrijke beslissingen over de arbeidsonge schiktheid en de ziektewet zijn genomen. De begroting van komende dinsdag moet de eerste echte van dit kabinet worden. In deze begroting zullen, als het kabinet ver standig is, alle vervelende maatregelen die 'Lubbers-III' nog in petto heeft, bij elkaar worden gepropt. Er zal geween zijn en tan dengeknars. Het volk zal luid morren, vak bonden zullen nogmaals een hete herfst voorspellen en de treinen zullen nog vaker dan normaal niet op tijd rijden. En toch is dat het beste wat het kabinet kan doen. Economisch gaat het volgend jaar niet zo goed. Er komen nauwelijks Prinsjesdag nadert. Vroeger was dat een dag waar politieke waarnemers met eni ge spanning naar uitkeken. Welke leuke of juist vervelende maatregelen zou het kabinet nu weer in petto hebben? Te genwoordig zijn alle belangrijke maatre gelen al bekendgemaakt öf uitgelekt. Toch is er reden genoeg dit jaar met ex tra belangstelling de begroting te bekij ken. e banen bij, de werkloosheid neemt toe en de economische groei blijft achter. Alles bij elkaar moeten er vervelende maat regelen worden genomen, om het land eco nomisch een beetje in het gareel te houden. En als dat dan toch moet, dan maar alles in één keer. Als CDA en PvdA nog een half jaartje door de zeer zure appel heenbijten, zou (zonder nieuwe tegenvallers) het ergste leed geleden kunnen zijn. Lubbers en Kok zijn dan ook al enkele weken bezig met een campagne om het volk op het ergste voor te bereiden. De PvdA-leider deed er deze week tijdens een partijbijeenkomst in Scheveningen nog een schepje bovenop door aan te kondigen dat nog dat de bewindsman uiter lijk deze Prinsjesdag een wete- ontwerp zou indienen. De alcoholwet gaat de be staande drank- en horecawet vervangen. Centraal staat een effectieve aanpak van misbruik. Volgens Simons kost alcohol misbruik de samenleving twee miljard gulden per jaar. Simons wil daarom het aantal verkoop punten verminderen en de ver koop beperken in 'risicositua ties'. Daaronder valt het verbod op alcoholverkoop in benzine stations. Gemeenten krijgen de bevoegdheid daarvan ontheffin gen geven, omdat die beter zicht hebben op de lokale om standigheden. Verder wil de staatssecretaris dat de alcoholbranche zichzelf beperkingen oplegt. Hij heeft vorig jaar met de bedrijfstak een code afgesproken voor reclame, promotie en verkoop, die dit wordt geëvalueerd. Als de code niet voldoet, komen er alsnog overheidsmaatregelen. In de nieuwe wetgeving wordt het paracommercialisme (ver koop van sterke drank in kanti nes, clubhuizen e.d aangepakt. Voor de horeca blijft een ver gunningenstelsel van kracht. Volgens Simons is een vergun ningsysteem voor slijterijen achterhaald omdat driekwart van de alcoholverkoop in ande re winkels gebeurt. Het ver koopverbod aan jongeren blijft landelijk van kracht, maar zal van 18 tot 16 jaar worden ver laagd. Alleen actie bij verzoek Paranuiribo DEN HAAG GPD De Nederlandse regering zal Su riname nogmaals aanbieden militaire assistentie te verlenen en de douane posten in het land te versterken, zo hebben premier Lubbers en de vier meest betrokken ministers deze week genomen. Minister van Staat en oud-mi nister van buitenlandse zaken Van der Stoel zal de boodschap volgende week aan de Suri naamse regering overbrengen. Dat zal gebeuren na de officiële inhuldiging van de nieuwe pre sident van Suriname, Veneti- aan. Van der Stoel zal nog eens uiteenzetten dat de Nederland se regering hulp wil bieden als daarom wordt gevraagd. Het kabinet zei afgelopen juni al dal de banden met Suriname konden worden aangehaald „als Suriname dat zelf wil" Militaire bijstand werd daarbij toen niet uitgesloten. Venetiaan zei vlak na zijn verkiezing dat hij zo' verzoek „niet wil uitsluiten". Lubbers en de ministers Van den Broek van buitenlandse za ken, Hirsch Ballin van justitie, Dales van binnenlandse zaken en Ter Beek van defensie zijn tot hun besluit gekomen met het oog op de voortdurende drugstransporten vanuit Surina me naar Nederland. Zo'n zestig procent van de cocaïne die aan Nederlandse grenzen wordt on derschept. is uit Suriname af komstig. Met een nieuwe bur gerregering aan de macht zou Nederlandse militaire hulp le gerleider Bouterse kunnen weerhouden van een derde staatsgreep. De militaire leger top in Suriname zou bovendien verwikkeld zijn in de drugs transporten naar Nederland en Europa. Volgens de woordvoer der van minister Van den Broek bestonden tussen Nederland en Suriname al vergaande plannen om op politie- en justitiegebied nauwer te gaan samenwerken. Maar de coup van december vorig jaar gooide roet in het eten. Van den Broek praat vol gende week in New York met de nieuwe Surinaamse minister van buitenlandse zaken. er naast de gehate wao-plannen nog meer ellendigs aankomt. Opvallend genoeg kreeg hij er nog applaus voor ook. De PvdA begint het te leren. De partij heeft het ook nu ze regeert moeilijk om im populaire maatregelen te verdedigen, maar het lukt en lijkt zelfs succes te kunnen heb ben. In de zalen waar de vice-premier zelf aan zijn achterban uitlegt waarom al die vervelende maatregelen nodig zijn, is de kritiek aanmerkelijk minder hard dan tij dens bijeenkomsten waar PvdA-voorlieden in de verdediging kruipen. Wanneer in de loop van volgend jaar de meeste vervelende maatregelen zijn uitge voerd, kan het kabinet eindelijk zonder de steeds weerkerende bezuingingslast aan echt regeren toekomen, waarbij ook af en toe nog eens wat leukere boodschappen te brengen zijn. Als het kabinet en de PvdA de huidige crisis overleven, zouden de woor den van Lubbers wel eens bewaarheid kun nen worden: de diepste crisis waarin de co alitie gedompeld is, zou dan louterend kun nen werken en nieuw elan geven aan een kabinet dat tot voor kort als 'stroperig' door de wereld ging. WOERDEN GPD 'Achterstand van 25 procent inlopen de Dienstenbonden de tijd rijp om de achterstanden salarissen aan te pakken. Werknemers in deze sector lopen tot 25 procent achter bij vergelijkbare beroeps groepen. aldus de bonden. Driekwart krijgt niet meer dan het minimumloon. Bonden en werkgevers proberen het eerst eens te worden over de salaris schalen. Deze zijn gebaseerd op de cao van KBB (Bijenkorf) en de cao voor de levensmiddelen handel (supermarkten). FNV-bestuurder Steijaert is tevreden dat er eindelijk een cao tot stand lijkt te komen. „Het is een enorme stap voor uit. Het gaat hier om een grote groep mensen die qua arbeids voorwaarden echt aan de on derkant zitten". Secretaris detailhandel Lam van het KNOV noemt de voor stellen van de bond „bespreek baar, niet meer dan dat". De Dienstenbonden van FNV en CNV hebben looneisen tot 15 procent op tafel gelegd voor de ruim 125.000 werknemers in de detailhandel. Voor het leeu- wedeel van deze werknemers willen de bonden een verhoging van 7 tot II procent plus 3 of 4 procent prijscompensatie, voor een periode die loopt van 1 ja nuari 1992 tot 31 maan 1993. Vakbonden en de werkgevers organisatie KNOV zijn gisteren overeengekomen dat er een col lectieve arbeidsovereenkomst moet komen voor deze nog cao- loze sector Tot dusver gold in deze branche een verordening, waarin vooral secundaire ar beidsvoorwaarden waren vast gelegd. De cao betreft verkopers en personeel in winkels als dro gisterijen, bloemenzaken, juwe liers en schoenenzaken. Met de komst van cao achten

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3