Feiten Greenpeace slaat nieuwe koers in Stekelenburg lijkt wel gek Schaarste Vrijdag 13 september 1991 HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK TOM JANSSEN EN MENINGEN Nieuwe voorzitter Matti Wuori: Meer aandacht voor Derde Wereld De internationale milieu beweging Greenpeace zal de komende jaren haar werkterrein uitbreiden naar de ontwikkelingslan den. Dat is de belangrijkste koerswijziging die na inter ne discussies binnen de in 1971 gestichte milieuorga nisatie hebben plaatsge vonden. De nieuwe voor zitter van Greenpeace, de Finse advocaat Matti Wuo ri, tevens oprichter van de Finse afdeling, vindt dat het de hoogste tijd wordt om op sytematische wijze aandacht te gaan schenken aan milieuproblemen bui ten Europa en de Verenig de Staten. HELSINKI TAINA REPO CORRESPONDENT IPS Het was ook de voortgaande aantasting van het milieu in de Derde Wereld die Greenpeace ertoe bracht om van koers te veranderen. „Wij zoeken vooral contact met Niet-gouverne- mentele organisaties (NGO) in de ontwikkelingslanden", zegt Wuori. „Want wat we absoluut wilen vermijden is dat wij als het rijke Noorden wel weer even gaan vertellen hoe het Zuiden zijn milieuproblemen moet gaan aanpakken." Aan dit ge vaar hoopt Greenpeace te ont komen met de 25 bureau's die de organisatie over de gehele wereld, inclusief Antarctica, heeft. Vanuit die bureau s wor den diverse projecten geleid te gen kernenergie en kernafval, voor de bescherming van de oceanen, het behoud van de tropische regenwouden en te gen het dumpen van giftige chemische stoffen. Samenwerking „We zoeken nu vooral samen werking met NGO's in Latijns- Amerika. Wij kunnen onze know how aanbieden en de NGO's laten bepalen waar die kan worden ingezet. Op die ma- Wetenschappers onderzoeken op verzoek van Greenpeace het water in Manifah Bay aan de kust van Saudi- Arabië. „Greenpeace zal binnenkort een uitgebreid rapport publiceren over de milieu-aspecten van de Golf oorlog", belooft nieuwe voorzitter Matti Wuori. foto greenpeace mische macht in de wereld ver schuift van de VS steeds meer naar Japan. De VS boeten aan politieke betekenis steeds meer in, hoewel ze als militaire macht nog steeds de belangrijkste zijn. Maar Japan zal zeker in het Ver re Oosten een grote bedreiging zijn van de oceanen en de tropi sche regenwouden. Vooral om dat in steeds sneller tempo Ja panse bedrijven van de verschil lende staatsmonopolies in de regio licenties loskrijgen voor de exploitatie van delfstoffen en andere natuurlijke rijkdom- Maar de kersverse Finse voor zitter ziet niet alleen negatieve ontwikkelingen in de wereld. Voor de voormalige Sovjetunie en de Oosteuropese lartden, die na de ineenstorting van hun commando-economieën waarin ze vaak met sterk verou derde en dus vervuilende pro- duktiemethoden werkten op nier kunnen we gezamenlijk de milieuproblematiek aanpak ken", aldus Wuori. „De invloed van de NGO's uit de Derde Wereld", zo vervolgt de nieuwe voorzitter van Green peace over de plannen van zijn organisatie, „moet ook in het Noorden voelbaar worden. Want alleen zo maken we kans de problemen in de nabije toe komst op wereldwijde schaal te kunnen oplossen. Deze strate gie staat dus lijnrecht tegenover die van instituten als de We reldbank en het Internationale Monetair Fonds". Een gecoördineerde aanpak op wereldwijde schaal stelt Green peace ook in staat om met meer succes dan tot nu toe de multi nationale concerns ter verant woording te roepen, die zo zegt Wuori, „er alleen maar op uit zijn om hun winsten te maxi maliseren. Met de nieuwe stra tegie die ons voor ogen staat wordt het echter mogelijk om met succes boycotts uit te voe ren. Want hoe groot de con cerns ook zijn, als ze een markt aandeel van 5 procent verliezen, betekent dat voor hen een ge voelige klap", zegt Wuori zelf verzekerd. „Maar de problemen in de Der de Wereld", zo geeft ook Wuori toe, „zijn gecompliceerder. Zo kun je heel moeilijk een Filipijn- se visser of een Latijnsameri- kaanse krotbewoner aanspre ken op zijn aantasting van het milieu. Deze mensen hebben vaak in hun armoede geen an dere keus, maar multinationals zijn in principe in staat hun ge dragswijze te veranderen". Japan Wuori ziet in de in kracht toe nemende economische super macht Japan een grote bedrei ging van het milieu. „De econo- weg zijn naar een vrije markt economie, ziet hij een licht punt, dat deze landen nu ge dwongen worden hun indus trieën geheel opnieuw en dus ook schoner op te zetten. „Dat is dus het paradoxale van de si tuatie: De Sovjetunie is zo'n puinhoop dat de leiding juist nu een historische kans heeft om het produktieproces op een milieuvriendelijk basis her in te richten", zegt Wuori. Een belangrijke taak ziet de milieu-organisatie nog voor zich weggelegd bij de acties ge richt op het voorkomen van milieuschadelijke oorlogen, of op zijn minst het beperken van de ecologische gevolgen van zulke oorlogen. Weliswaar is het gevaar van kernoorlogen nu ge weken, maar het verloop van de Golfoorlog heeft aangetoond welke enorme schade het milieu ook kan oplopen bij een moderne conventionele oorlog. Golfoorlog „Greenpeace zal binnenkort een uitgebreid rapport publice ren over de milieu-aspecten van de Golfoorlog", kondigt Wuori aan. „Dat rapport moet het startsein zijn voor acties om een milieuparagraaf opgenomen te krijgen in de Conventie van Ge neve. Dat is van het grootste be lang, omdat de dreiging van oorlogen, die het milieu veel schade zullen toebrengen in de Derde Wereld in de toekomst lang niet denkbeeldig is." Waar het tenslotte allemaal op neer komt is de vraag of de mensheid in staat is op korte termijn een oplossing te vinden voor deze problemen, zoals het wereldvoedselvraagstuk, de be scherming van het milieu en de bescherming van kleine volke ren en hun cultuur. „Dat lijkt bijna een onmogelijke opgave", maar zo besluit Wuori. „Als we geen oplossingen vinden is er voor deze planeet geen hoop meer. Op deze generatie rust daarom de verantwoordelijk heid om de juiste beslissingen te nemen en veel tijd is er niet." STANDPLAATS BUDAPEST Tot mijn verbazing stond er een rij voor de slagerij. Een behoor lijk lange zelfs, zo'n 25, 30 men sen. Ik was een tijdje wegge weest uit Budapest, de proble men in buurland Joegoslavië houden me op dit moment nogal bezig, maar rijen voor een slagerij in Hongarije? Dat is al in jaren niet meer voorgekomen. De enige rijen die ik ken, zijn bij de Adidas-winkel en de Huma- nic-schoenenzaak in het cen trum van Budapest. En zelfs die zijn tegenwoordig verdwenen. Ik wil niet zeggen dat er niets is dat je in Hongarije niet kunt krijgen, maar als je niet per se uit bent op exclusieve zaken als truffels of (het water loopt me in de mond) oude nederlandse kaas, dan valt met het aanbod van de Hongaarse winkels zeer redelijk te leven. Maar toch, daar stond een echte Oosteuropese rij, allemaal pover geklede mensen met een bood schappentas in de hand. Het leek Roemenie wel. Daar gaat niemand ooit van huis zonder boodschappentas, je weet maar nooit wat voor koopje je tegen komt. Af en toe informeerde een voor bijganger naar iets, om zich ver volgens aan te sluiten bij de wachtende menigte. Bezorgd tuurden vrouwen door het eta- i of de voorraad nog wel groot genoeg was. Vreemd, want vlees is nu niet direct een schaarste-artikel in Hongarije. Het land heeft eerder een overschot dan een tekort. Net als in de EG is er een melk overschot en hebben veel boe ren hun melkkoeien moeten slachten. Dat was afgelopen jaar te merken ook, want terwijl bij na alle levensmiddelen duurder werden, ging de prijs van vlees omlaag. Voor onze begrippen is een kiio biefstuk werkelijk spotgoed koop. Als je er meer dan zeven gulden voor moet betalen, ben je echt afgezet door de slager. Voor veel Hongaren is dat overi gens nog steeds veel geld. De meesten eten vrijwel alleen var kensvlees, dat zo'n drie tot vier gulden per kilo kost. Ik kon aan die rij echt geen touw vastknopen. Was Honga rije tijdens mijn afwezigheid be vallen door varkenspest? Had die enge Engelse runderziekte toegeslagen, die ziekte waar door de koeien verweekte her senen krijgen? Wat voor ramp was het land in de afgelopen week overkomen? Gelukkig kon een Hongaarse vriend dit raadselachtige ver schijnsel verklaren. Eerder dan een ramp was er sprake van een mazzeltje. Vanwege het var kensoverschot had de Hongaar se regering vlees en vet van de ze dieren tien dagen lang in de aanbieding gedaan. Onder het motto 'als we het exporteren, moet er ook subsidie bij' was er geld uit de exportsubsidie-pot gehaald om de eigen burgers aan goedkope hamlappen te helpen. De korting bedroeg, afhankelijk van de kwaliteit vlees, 30 tot 60 procent, en dat tikt natuurlijk aan. Allerlei mensen die zelden of nooit vlees op tafel zien, spoedden zich naar de winkel om van dit buitenkansje ge bruik te maken. Het gevolg: gigantische rijen, overbelaste slachthuizen en... een onverwacht tekort aan var kensvlees. Want nu de regering veel geld heeft uitgetrokken om de boeren van hun varkens af te helpen, blijken die overschotten helemaal niet zo groot geweest te zijn als de producenten be weerden. De getallen zijn be wust opgeschroefd om meer landbouwsubsidie los te krijgen. Wat er te veel was aan varkens heeft de Hongaarse natie in nog geen twee weken opgegeten. 'Varkenvlees uitverkocht' meldt een bordje bij de supermarkt. „Hadden ze nog wat?", vraagt een vrouw die me uit een slage rij ziet komen. Ik moet haar te leurstellen. 't Klinkt belachelijk, maar biefstuk, iets anders was er niet te krijgen. RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Ministelsel van sociale zekerheid deel 2) FRANS NYPELS EN FLIP DE KAM De vakbeweging is in de verdediging: handen af van de wao en de Ziektewet! Geen verde re aantasting van de sociale zekerheid. Over fundamentele veranderingen van het bestaande stelsel valt al helemaal niet te praten. Maar FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg lijkt wel gek dat hij invoering van een ministelsel onbespreekbaar noemt. Kenmerkend voor zo'n ministelsel is dat boven het door de overheid gewaarborgde sociaal minimum de collectief georganiseerde sociale zekerheid ophoudt. Werknemers die bij ziekte, werkloosheid of arbeidson geschiktheid een hogere uitkering wensen dan dit soci aal minimum, zullen zich individueel en op vrijwillige basis aanvullend moeten verzekeren. Hoe hoog hun premie wordt, hangt niet alleen af van hun gezondheid maar ook van de arbeidsomstandigheden in hun be drijf. Een bedrijf kan afspreken dat het voor zijn werknemers een collectief aanvullende verzekering afsluit. Samen sta je sterker en kan je een lagere premie bedingen. Particuliere verzekeraars zijn bereid zowel met indivi duele werknemers in zee te gaan als met het personeel van een heel bedrijf. Per onderneming valt namelijk nog redelijk in te schatten hoe groot het risico van ziek teverzuim en arbeidsongeschiktheid is. Hele bedrijfs takken, daar beginnen verzekeraars niet aan. Dan zijn de risico's zo onoverzichtelijk dat zij geen rendabele premies kunnen calculeren. Belangen parallel Worden verzekeringen per bedrijf afgesloten, dan zal de ondernemer vanzelfsprekend streven naar een lager ziekteverzuim door de arbeidsomstandigheden te ver beteren. Anders worden de premies torenhoog. Bingo voor de vakbeweging, die al jaren vecht voor een ge zonder werkklimaat, vaak tevergeefs. Dank zij het overleg tussen werkge vers en de verzekeraars krijgt Steke lenburg bij een ministelsel op dit punt eindelijk zijn zin. De belangen van de vakbeweging, de werkgevers en de verzekeraars lopen verrassend genoeg geheel parallel. Hoe minder mensen met een uitkering, hoe beter. Vooral werkgevers met veel ziektever zuim worden via de sanctie van onbe taalbaar hoge premies geprest om de arbeidssituatie in hun bedrijven sterk te verbeteren. Zo niet, dan vraagt de Ondernemingsraad waarom de aan vullende verzekering voor werkne mers in andere bedrijven zoveel goedkoper is. Stom dat Stekelenburg en de meeste van zijn collega's dat niet willen snappen en het ministelsel tot nu toe verwijzen naar de mestvaalt van de geschiedenis. Werkgevers staan evenmin te trappelen. Na invoering van het ministelsel krijgen zij medewerkers van de ver zekeringsmaatschappijen over de fabrieksvloer die ad viseren om de arbeidsomstandigheden verder te verbe teren. Een ontwikkeling die de werkgevers niet tegen houden. Zij vergeten echter dat verzekeraars nu al een duidelijk beeld hebben van het ziekte- en wao-risico per bedrijf, omdat zij vaak de aanvullende verzekering uitvoeren. Door hun emotionele weerzin tegen be moeienissen van buitenstaanders verliezen onderne- mers het grootste voordeel van het ministelsel uit het oog: de sociale premies, en dus hun loonkosten, kun nen met ruwweg tien miljard gulden omlaag, omdat uitkeringen boven het sociaal minimum niet langer collectief zijn verzekerd. Minder premies Werknemers gaan er door het ministelsel netto op vooruit: ook zij behoeven voortaan minder sociale pre mies te betalen. Willen zij aanvullend een bovenmini- male uitkering verzekeren, individueel of samen met de collega's van het bedrijf, dan zal de particuliere premie soms hoger zijn dan het bedrag waarmee hun sociale premies zijn verminderd. Per saldo kost het ministelsel dan koopkracht, vooral voor hoger betaalden. Zij zullen namelijk vaak een hoog bedrag willen bijverzekeren om na een ongeval of ziekte niet te veel inkomen te verlie- Zouden werknemers via de vakbonden bij de jaarlijkse onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden aanvul lende looneisen stellen om dit koopkrachtverlies goed te maken, dan zullen de loonkosten per saldo weinig dalen. Daarom moet de wetgever verbieden dat pre mies voor aanvullende uitkeringen bij de onderhande lingen over collectieve arbeidsovereenkomsten op de werkgevers worden afgewenteld. Zonder dit verbod da len de loonkosten onvoldoende en heeft het dus geen zin om het ministelsel in te voeren. Zien particuliere verzekeraars wel brood in het mi nistelsel? Ongetwijfeld, want zij sluiten al sinds jaar en Stekelenburg verwijst ministelsel nog steeds naar de mest vaalt van de geschiedenis. foto bert verhoeff dag verzekeringen af tegen inkomensverlies door ziekte en arbeidsongeschiktheid. Die polissen worden vooral gekocht door zelfstandige ondernemers en door de bestbetaalden uit het bedrijfsleven, die de maximum wao-uitkering van bruto vijftigduizend gulden per jaar te laag vinden om hun vroegere levensstandaard na een ongeluk te handhaven. Aanvullende verzekering Melden' individuele werknemers dan wel al het perso neel van een bedrijf zich voor een aanvullende verzeke ring, dan zal de premie zo worden vastgesteld dat de verzekeraar - gegeven de hem bekende risico's - uit de kosten komt. Kostenbewuste verzekeraars werken veel efficiënter dan de huidige uitvoerders van Ziektewet en wao (bedrijfsverenigingen, GAK en GMD). Zij stellen daarom scherpe eisen aan de leiding van bedrijven en aan werknemers. Zij zullen bovendien strikter regels toepassen, voordat de werknemer eventueel een uitkering krijgt. Wie zich individueel wil bijverzekeren, kan problemen krijgen bij de keuring. Als kerngezonde en wat zwakkere werknemers meelopen in een geza menlijke polis van het bedrijf, durft de verzekeraar dat risico aan. Maar een verplichte standaardpolis waarop ver zekeraars iedereen moeten accepte ren, zoals bij de ziektekostenverzeke ring, wijst de verzekeringswereld vier kant af. Iedere verzekeraar loopt met een wijde boog om het werkloosheidsrisico heen. Dat risico valt niet te ramen. Raakt de economie in een recessie, dan stijgt het uitge keerde bedrag zo rap dat geen reservepot daartegen is opgewassen. Dat bleek in het begin van de jaren tach tig, toen maandelijks meer dan tienduizend banen ver loren gingen. Dat de verzekeringsmarkt in zulke geval len faalt, is onvermijdelijk. Daarom moet het werkloos heidsrisico collectief worden afgedekt, alleen minder royaal dan nu het geval is. Na een overgangsperiode van ten hoogste een jaar zou iedereen op het minimum moeten belanden. Nu hangt de uitkeringsduur nog af van het arbeidsverleden. Wie dat risico kent, kan tijdig sparen voor magere tij den. Vroeger was dat normaal. Door de overheidsga- rantie kan niemand ooit door het sociaal minimum zakken. Vroeger was dat wel anders. Het ministelsel be tekent een uitdaging voor calculerende burgers. Daarover morgen in het laatste deel van deze serie. Belangen van werkgevers, vakbeweging en verzekeraars lopen parallel Verzekeraars zullen scherpe eisen stellen aan bedrijven en werknemers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2