Sport Volleybalteam draait warm Ter Leede wil ander gezicht Alleen Ajax krijgt politie mee in EC Van reserve tot wereldkampioen Opnieuw ophef over doping in ex-DDR Vrijdag 13 september 1991 tedactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD V Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN NIEUWSLIJN Opening bestuurskamer Quick Boys LEIDEN - Vanavond om 20.00 uur wordt bij Quick Boys de gere noveerde bestuurskamer heropend. De verbouwing was nood zakelijk omdat het oude onderkomen te klein was om de spon sors en bestuursleden te kunnen ontvangen. De Katwijkse club heeft de verbouwing gefinancierd uit eigen middelen. Dressuur-kampioene naar Leiderdorp LEIDEN - Tweevoudig nationaal dressuurkampioene Anke van Grunsven komt naar Leiderdorp. Op 22 september zal zij, tijdens de oefendag van de Leidse Hij- en Jachtclub, een stage houden in manege Liethorp in De Bloemerd. Vanaf 10.00 uur geeft zij in structie aan telkens twee ruiters op verschillend wedstrijdniveau (L, M en Z). Pauze is er van 13.00 tot 14.00 uur. De toegang is gratis. Van Moorsel weer onstuitbaar VALKENBURG - Leontien van Moorsel uit Boekei is in eigen land net zo onstuitbaar als over de grens. Gisteren was de Ronde van de Europese Gemeenschap voor vrouwen nauwelijks op Ne derlands grondgebied gearriveerd, of „Tinus" won opnieuw; voor de vijfde keer alweer. De wereldkampioene sloot de de achtste etappe van Stavelot naar Valkenburg over 72,5 km af met een voorsprong van twee seconden op de Deense Karina Skibby en van twaalf op het peloton. De Francaise Marion Clignet won daarvan de sprint. Ploeg- en landgenote Astrid Schop draagt nog steeds de gele trui. Zij kwam binnen in het peloton. Abdoesjaparov wint weer TORTOSA - Voor de eerste keer sinds zijn sensationele val in de slotetappe van de Ronde van Frankrijk heeft Djamolidini Ab doesjaparov weer een etappe gewonnen. De sprintrevelatie uit de Sovjetunie bewees in de slotetappe van de Ronde van Catalo- nië weer de oude te zijn bij, hoe kan het anders, een massale aankomst. Als verwacht kwam de eindzege van Miguel Indurain niet meer in gevaar. Het was het zoveelste succes van de Span jaard dit seizoen. Berghuis terug bij Volendam VOLENDAM - Frank Berghuis is terug bij Volendam. De aanval ler, die zijn overgang naar Galatasaray zag mislukken, tekende een contract voor twee jaar. De 24-jarige linkerspits is met on middellijke ingang beschikbaar voor de club. De spelersvakbond WCS heeft namens Berghuis inmiddels een procedure gestart tegen Galatasaray. De Turkse club wordt verweten de afgesloten overeenkomst met de voetballer niet te zijn nagekomen. Berg huis speelde in de voorbereiding al met Galatasaray, waarmee hij eerder een akkoord had bereikt. De FIFA deelde de KNVB mee dat Berghuis vrij was te gaan en te staan waar hij wilde. Een eventueel contract bij een andere club zou niet van invloed zijn op de schadeclaim ingediend door de Turken. De WCS eist van Galatasaray een vergoeding voor het niet nakomen van het al getekende contract. Beide partijen heb ben tot 10 oktober de tijd hun visie aan de FIFA voor te leggen, alvorens de arbitrage-commissie uitspraak doet. Alleen Ajax krijgt volgende week Nederlandse politie mee naar het buitenland om de suppor ters in toom te houden. De ove rige Nederlandse clubs die Eu ropees voetbal spelen, moeten het zonder politie-begeleiding stellen omdat bij hun wedstrij den de kans op problemen met voetbalfans vrijwel nihil is. Ajax keert woensdag na een gedwongen afwezigheid van één seizoen terug in het Eu ropese voetbalcircuit. Als uit vloeisel van het beruchte staaf- incident twee jaar geleden te gen Austria Wien moet Ajax de eerste drie thuiswedstrijden echter wel ver buiten Amster dam spelen. Uiteindelijk viel de keuze op Düsseldorf omdat de verbindingen met die Duitse stad uitstekend zijn en omdat het stadion 68.000 toeschou wers binnen de poorten kan hebben. Zo veel toeschouwers zullen er volgende week tegen het Zweedse Orebrö overigens niet zijn. Aanvankelijk rekende Ajax op zo'n 30.000 fans, van wie 20 a 25.000 afkomstig uit Neder land. Die taxatie is inmiddels bijgesteld. Ajax-administrateur Gerard Holsheimer: „Het is nog te vroeg exact aan te geven hoe veel mensen op de wedstrijd af komen. Uit Amsterdam vertrek ken tien a twaalf bussen. Ook elders in het land worden bus reizen georganiseerd. De mees te supporters komen echter met eigen vervoer. Maar je weet nooit hoeveel voetballiefheb-^ bers uit de grensstreek op hef laatste moment besluiten naar Ajax te gaan kijken, maar meer dan pakweg tienduizend zullen het er vermoedelijk niet zijn". Die verwachting heeft ook het in Utrecht gevestigde Centraal Informatiepunt Voetbalvanda lisme (CIV). Woordvoerder Rob Siebelink: „De belangstelling valt tegen. Uit Zweden worden nauwelijks supporters verwacht. Onduidelijk is nog of in Duits land zelf veel animo voor deze wedstrijd van Ajax bestaat". De afgelopen dagen heeft het CIV veelvuldig contact gehad met de Duitse politie. Siebelink; „De contacten met de autoritei ten in Düsseldorf zijn uitste kend. Dat dateert nog van 1988 toen het Nederlands elftal bij het Europees kampioenschap tegen Engeland moest spelen. Vandaar dat de Duitsers ook zullen verzoeken om enige be geleiding van de Nederlandse politie".. „Formeel moet dat via beide ministeries van binnenlandse zaken lopen. Dat verzoek is weliswaar nog niet binnen, maar dat zal voor het weekein de wel geregeld zijn. In de prak tijk houdt dat in dat een kleine groep Amsterdamse politie agenten, misschien een man of drie, mee gaat naar Düsseldorf om in nauwe samenwerking met de Duitse collega's een oogje in het zeil te houden". HAMBURG DPA De Duitse wetenschapper Professor Rüdiger Hacker uit Leipzig heeft een inventarisatie over het gebruik van verboden stimuleren de middelen in de vroegere DDR in handen gespeeld van het pers bureau DPA. Volgens het document van Hacker getiteld: „Inzet van onder steunende middelen in de prestatiesport van de vroegere DDR", omvatte de kring van personen, die direct of indirekt met doping van doen had, duizend tot vijftienhonderd personen. Sleutelfiguur was de vroegere voorzitter van de Duitse Turn en Sportbond van de I »DR Manfred Èwald. 'Wisselvalligheid moet eruit' LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Wim van Harskamp is met zijn 40 jaar een van de 'jongeren' in het trainerskorps. Maar de coach van Ter Leede heeft on danks dat al een schat aan erva ring en wat nog veel belangrij ker is; hij maakte al vier clubs kampioen. Er zijn oefenmees- ters die de 'pensioengerechtig de' leeftijd reeds hebben bereikt en het met een kleinere palma res moeten doen. Van Harskamp is dus een ver haal apart. Er lopen in de regio voetballers rond die op hun veertigste nog op het hoogste niveau meeballen. Op diezelfde leeftijd heeft Van Harskamp er al bijna een carrière opzitten als trainer. Hij stopte met de actie ve voetbalsport toen-ie 30 was. Bij de club waarvan hij nu hoofdtrainer is. Vanaf zijn ze ventiende was hij niet weg te slaan onder de lat en hij hield het ruim 400 competitieduels vol voor de zaterdagvereniging uit Sassenheim. „Ik maakte de goede tijd van Ter Leede mee in de eerste en tweede klasse. Op een bepaald moment had ik het wel gezien en wilde eens iets anders. Een club trainen bij voorbeeld," zegt Van Hars kamp, die de voorkeur gaf aan een vereniging buiten zijn woonplaats. Het werd Valken '68. Niet erg ver van huis. De Valkenburgers promoveerden naar de vierde klasse onder leiding van de nieuwbakken trainer. Daarna probeerde de voormalige doel man het bij DOSR in Roelof- arendsveen. Ook daar ging hij op de schouders nadat hij de 'Veners' naar de derde klasse had geloodst. Bij Nieuw-Ven- nep trok hij de lijn door, ook daar een titel tijdens een twee jarige dienstverband. Tot slot bracht hij zijn vorige club SCW uit Rijsenhout naar de KNVB in betrekkelijk korte tijd. Heeft Ter Leede eindelijk de 'kampioenenmaker' waar de club al jaren op zit te wachten? „Ik hou niet zo van de term kampioenenmaker. Er komt een dosis geluk bij kijken natuurlijk. Misschien moet je zeggen dat ik de kunst versta om met voetbal lers om te gaan en ze stabiel en constant te laten spelen. Want daar draait het op dit niveau om. Qua capaciteiten zijn de verschillen onder in de KNVB en de afdeling erg gering. Het gaat erom enige vastigheid en discipline aan te brengen. Dat is in de afgelopen jaren aardig ge lukt." Ter Leede kan in dat opzicht nog wel wat tips gebruiken. „Inderdaad. Deze ploeg hoef ik niet te leren voetballen, we hebben bovendien spelers die een wedstrijd kunnen beslissen. Het gaat erom dat de wisselval ligheid afneemt. In de oefen campagne hebben we hele goe de wedstrijden met hele slechte afgewisseld." Maar wat leert een 'kampioe nenmaker' nou precies aan een 21 DE RUNSBURGSE WIELRENSTER Petra Grimbergen staat vanaf van daag Leontien van Moorsel terzijde in de Ronde van de Europese Gemeen schap. INDIANAPOLIS ANP Wim van Harskamp: „Als het in de wedstrijd even tegenzit, gooi je de zaak gewoon op slot." foto henk bouwman voetbalteam als Ter Leede? „Het team moet volgens een vast patroon te werk gaan en wat belangrijk is: als het even tegenzit in een wedstrijd, moet je de zaak op slot gooien. Een of meerdere spelers kunnen hun dag niet hebben en dan moet je weten wat te doen om de scha de beperkt te houden. Terug naar af dus in feite en zorgen dal je weer in het spel komt. Of in elk geval: dat de tegenstander niet profiteert van de mindere dag van jouw team. Daar draait het in feite om. Afgelopen zater dag kregen we twee rode kaar ten en pakten toch twee pun ten. Louter en alleen omdat ie dereen sober en gedisciplineerd te werk ging. Dat was een mooi voorbeeld van hoe het moet." Waarom heeft Ter Leede niet eerder bij jou aangeklopt? „Toen ik trainer werd, wilde ik voorlopig niet bij Ter Leede aan de slag. Vooral omdat ik dan met ex-ploeggenoten zou moeten werken. Dat lijkt me niet ideaal. Nu staan er geen oude teamgenoten meer in het eerste. Ik heb trouwens de afge lopen jaren al gewerkt bij Ier Leede als jeugdcoördinator. Dus deze stap zat er aan te komen." Morgen wacht de derby in en tegen Oegstgeest. „Ja. vorig jaar was dat 0-7 voor Ter Leede. Daar hebben de jongens het nog steeds over. Maar dat is over voor mij. Het is nu een ander duel. Van Oegst geest weet ik niet veel. Ik denk dat zij meer met ons bezig zijn dan andersom." Twee jaar geleden bij de we reldtitelstrijd turnen in Stuttgart was Grigori Misoetin nauwelijks te troosten op het moment dat hij vernam reserve te zijn. Coach Leonid Arkajev voorspel de de toen achttien-jarige tur ner, dat hij in 1991 de nieuwe wereldkampioen zou zijn. Van nacht kwam in Indianapolis de voorspelling uit. De hoogblonde turner uit Loegansk voerde de Sovjetrussi- sche troika aan, die alle ereme taal veroverde. Achter Misoetin werden Vitali Tsjerbo en Valeri Ljoekin tweede en derde. De Sovjetunie, dinsdag al winnaar van de landenwedstrijd, her haalde daarmee het succes van vier jaar geleden in Rotterdam. Grigori Misoetin. 1,65 meter lang en slechts 57 kilo zwaar, werd de twaalfde wereldkam pioen sedert 1954, toen de Sov jetunie in Rome zijn entree maakte op de wereldtitelstrijd. De pupil van trainer Negtjerev werkte in de Hoosier Dome, waar het geluid van het buiten kletterende noodweer duidelijk te horen was, vrijwel foutloos. Met uitzondering van de sprong (9,775), een overslag gevolgd door een tweeëneenhalve salto, lagen de waarderingen op de overige vijf onderdelen op 9,80 of hoger. Misoetin, die als acht-jarige met turnen in zijn geboortestad Alexandria begon, vestigde en kele maanden geleden bij de strijd om de Europese beker in Brussel al de aandacht op zich door als derde te eindigen in de zeskamp en daarnaast ook nog Met het bereiken van de halve finales van het Euro pees kampioenschap schudde het Nederlands volleybalteam gisteren in Hamburg een flink brok frustratie van zich af. Wat de afgelopen week als een spookbeeld boven de na tionale ploeg hing, ver dween in de Alsterdorfer Sporthalle in net zo'n rap tempo als dat waarmee Frankrijk in de laatste en beslissende poulewedstrijd te kijk werd gezet (3-0 via 15-4, 15-1 en 15-6). HAMBURG AD HEESBEEN GPD-VERSLAGGEVER De vreugde en de jubelstem ming waren dan ook alleszins begrijpelijk na de (traditionele) moeizame aanloop in het toer nooi. Het vizier ging na het kor te, maar uitbundige feestje ech ter direct richting het tweede en belangrijkste doel aan de hori zon: plaatsing voor de Olympi sche Spelen. Van dat perspectief is Oranje nog één overwinning verwij derd. De laatste drempel vormt de voormalige elfvoudig Euro pees kampioen de Sovjetunie, dat in Karlsruhe in de andere poule met net zoveel suprema tie als de Italianen dat deden in Hamburg, de halve eindstrijd binnenstapte. Winst op de Russen brengt 'Barcelona' rechtstreeks in beeld. Niemand twijfelt er im mers aan dat Italië door Duits land, de verrassende vierde ge plaatste ploeg, uit de finale zal worden gehouden. Omdat de Azzurri als wereld- en Europees kampioen al zeker zijn van Olympische deelname, gaat de 'wild card' voor Spanje in dat geval naar de verliezer van de ti telstrijd. De kleine finale tegen de Sovjetunie is voor Nederland dus zo mogelijk van nog meer waarde dan de botsing om het goud. Sluiproute Op die manier zouden de natio nale ploeg en de bond zich veel moeite en kosten besparen. Want voor de alternatieve sluip route voelen beide partijen heel weinig. Die weg loopt - als de geschiedenis van Zweden in '89 (brons) zich herhaalt - dan via een pré-Olympisch toernooi. De NeVoBo heeft, dank zij het lob- Henk Jan Held legt aan voor een smash in de wedstrijd tegen Frankrijk. bywerk van praeses Piet de Bruin, voorzitter van de Europe se Federatie en bestuurslid van de wereldbond, de organisatie van dat evenement in porte feuille. Omwille van het sportie ve zijdeurtje is een claim gelegd op één van de twee voor-Olym pische toernooien. Daarin strij den twaalf ploegen, onder wie de nummers 2 tot en met 7 van de EK, om twee van de resteren de zeven vacatures. Dat gebeurt volgend jaar mei in Rotterdam (Ahoy') en in Frankrijk, met Griekenland als mogelijk tegen hanger wanneer Nederland in Berlijn met de Spaanse vrijbrief huiswaarts keert. De bond zit allerminst te springen om het evenement te realiseren. In 1988 kleefde er dank zij de eerste plaats en Olympische kwalificatie alleen sportieve winst aan de organi-' satie in Amsterdam. Financieel bleef de NeVoBo met een ver lies van 75.000 gulden zitten. Hetgeen later op een bonds raadvergadering tot een enorme rel leidde. Onder druk van de hoofdsponsor (Nationale Ne derlanden), die in Barcelona rendement wil zien van haar miljoeneninvesteringen, ging het dagelijks bestuur onlangs echter toch overstag. Morgen bestaat er pas zeker heid over de vraag of die extra hindernis genomen moet wor den. Wel is duidelijk dat de Ne derlandse formatie vandaag met aanzienlijk meer zelfver trouwen in de voormalige ver scheurde Duitse stad arriveert dan een week geleden in Ham burg. De revival tegen Tsjecho- slowakije en Frankrijk, na de emotioneel beladen duels met Italië (0-3), Joegoslavië (3-2) en Bulgarije (3-1), heeft het team mentaal gesterkt voor de slotse- rie. „Het is heel moeilijk ge weest", keek bondscoach Harrie Brokking nog even terug. „We hebben tijd nodig gehad op ons normale hoge niveau te komen. Na Frankrijk heb ik het gevoel dat we er klaar voor zijn." Bij de Sovjetunie is die stem ming er het gehele toernooi al. Met de terugkeer van de legen darische coach Viacheslav Pla- tanov heeft de nationale ploeg zich in sneltreinvaart weer aan de vertrouwde wereldtop ge meld. Na de mislukte EK in ok tober '89 (vierde) nam hij het werk over van Gennadii Pars- hin, die door de bondsleiding min of meer werd gestraft voor het verloren internationale prestige. Op soortgelijke wijze verdween Platanov, die in ne gen jaar met de Sovjets bijna al les won wat er te winnen viel, zes maanden voor de Europese titelstrijd in de anonimiteit. Bij de voorbereiding op het nieuwe seizoen werd hij na een korte ziekteperiode gedwongen zijn onaantastbaar ogende positie op te geven. Zijn ingetogen kri tiek op de beslissing van de toenmalige staatsleiders om de Spelen van Los Angeles te boy cotten, werd hem later alsnog aangewreven. Zonden Hij vertrok vervolgens voor veel geld naar het Finse Turku. „Zonder dat er ook maar ie mand 'bedankt' of 'tot ziens' zei.", verklaarde de coach later. „Dat was het vreselijkste mo ment in mijn leven. Niemand vond het nodig uit te leggen waarom ik diende op te stap pen. Kennelijk moest ik betalen voor mijn verbale zonden in het verleden." Op dezelfde stille wijze als hij destijds het land verliet, maakte de coach in 1990 zijn rentree aan het internationale front. Om twee weken na zijn benoe ming al geconfronteerd te wor den met een harde nederlaag, tegen Nederland in de World League. Na afloop greep Plata nov de microfoon in de zaal en verklaarde hij tegenover de dui zenden teleurgestelde fans: „Onthoudt deze dag. Vanaf dit moment zal het beter gaan." Die woorden maakte Plata nov ruimschoots waar. Met het brons op de WK in Brazilië, ok tober vorig jaar, en de derde plaats eind juli bij de World league in Milaan (3-1 winst op Nederland) als grootste blikvan gers. Nadien troffen beide halve fi nalisten elkaar eind augustus nog twee maal in Leningrad ten tijde van de mislukte staats greep. Maar door de politieke situatie bleef het bij twee vrij blijvende partijtjes. „We kennen elkaar heel goed", analyseerde Brokking met de nodige voorzichtigheid de komende tegenstander. „Achter Italië zitten drie landen die aan elkaar gewaagd zijn. Nederland, de Sovjetunie en Joegoslavië kunnen zo'n hoog niveau bereiken dat de vorm van de dag beslissend is voor het uiteindelijke resultaat." een handvol medailles in de toestelfinales te veroveren. Vol gens trainer Arkajev zullen Misoetin en de negentien-jarige Tsjerbo, in 1989 jeugdkampioen van zijn land, de as vormen van het Russische team voor het Olympisch tumtoernooi van Barcelona. De Moskoviet zei opnieuw geen angst te hebben dat zijn selectie door de interne proble men in de Sovjetunie uiteen zal vallen. Hij erkende wel dat er fi nanciële moeilijkheden zijn bij het in stand houden van het trainingscentrum in Moskou. „Door het aantrekken van sponsors hopen wij die op te lossen." In Indianapolis droe gen de Russen reeas het logo van een Duitse jeans fabrikant op de trainingspakken. Alleen de Chinees Xiaos- huang Li, een van de drie Li's die in finale van de beste 36 tur ners uitkwam, kon enigszins in de schaduw van het Russische drietal blijven hoewel hij op de geblesseerde Ljoekin toch nog 0,15 punt moest toegeven. De roodharige Italiaan Chechi, met de Russische voornaam Joeri, verspeelde de vierde plaats in zijn voorlaatste oefening aan het rek. Hij kwam na een „Gien- ger" met de borst vol op de rekstok maar kon zijn optreden, ondanks zichtbare pijn toch af maken. De fout werd hem met 9,475 punten zwaar aangere kend. De Duitser Sylvio Kroll kon hem daardoor nog achter halen. Het tweetal eindigde als de eerste Westeuropeanen ge deeld op de vijfde plaats met precies 58 punten. 'Sportbastion' Sovjetunie wil terug in de tijd MOSKOU SIP In de uiteenvallende Sovjetunie doen de voor sport verantwoor delijke politici krampachtige pogingen het machtige Sovjet- russische sportbastion overeind te houden. President Michail Gorbatsjov dient per decreet de voorbereiding van de Sovjetrus- sische atleten op de komende Olympische Spelen te regelen, vinden de vertegenwoordigers van de vijftien republieken, die zich gisteren in Moskou bogen over de Olympische kwestie en de toekomst van de sport. Volgens hen moet de Sovjet- russische sportstructuur ge handhaafd blijven en dient er een regeling te worden uitge werkt, waarbij het centraal ge zag en de diverse republieken gezamenlijk zeggenschap krij gen over de Olympische trai ningscentra en andere belang rijk sportfaciliteiten. De sportpolitici deden een beroep op de centrale leiding en die van de afzonderlijke repu blieken al het mogelijke te doen om de rechten van de individu ele atleet op deelname aan de Spelen te waarborgen. Vasili Matsjoega. sportminis- ter van de Russische Federatie vindt dat volgend jaar één geza menlijk Soviet-team moet aan treden bij de Olympische Spe len. Onder één vlag maar met het embleem van ieders afzon derlijke republiek op de borst. „De politieke omwenteling mag de voorbereiding van de Olym pische atleten niet in gevaar brengen", aldus Matsjoega. „Neem bijvoorbeeld roeien. Twee mensen in een boot, die hun hele sportcarriërc met el kaar optrekken, afhankelijk van elkaar zijn. Alleen met zijn tweeën kunnen die iets preste ren." Het gaat de vroegere kam pioen trampolinespringen erom een oplossing te vinden, die ook aanvaardbaar is voor zowel de onafhankelijke republieken Li touwen, Letland en Lstland, als voor Georgië. Moldavië, Tadzji kistan, Oekraïne en Wit-Rus- land. Een tussen-oplossing zou kunnen zijn bij Olympische- en wereldkampioenschappen met één team te verschijnen en dat de diverse republieken met af zonderlijke ploegen aan de start verschijnen bij Europese- of Aziatische kampioenschappen. De Russische Federatie levert 95 procent van de Sovjetrussi- sche deelnemers aan de winter spelen en zo'n 70 procent van degenen, die uitkomen bij de zomerspelen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21