Regio 'Poging tot perfecte moord' Stoeppompjes verdwijnen 'Adviezen politie over bouw wijk moet gewoonte worden' Maatregelen tegen misbruik tachograaf Vrijdag 13 september 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDIJK WIM SCHRIJVER MEIDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 19 NIEUWSLIJN Uitbreiding spitsbussennet Het spitsbussennet van en naar Schiphol wordt ingaande 29 september uitgebreid. De drie spitslijnen naar Schiphol-cen- trum en -zuid gaan voortaan zeven dagen per week rijden en de aankomst en vertrektijden van deze diensten worden aangepast. Voor deze regio betekent de nieuwe dienstregeling onder meer dat ook 's middags en 's nachts bussen rijden van Alphen aan t den Rijn, Hoofddorp, Hillegom/Nieuw-Vennep naar Schiphol- l oost. De aankomst 's middags is om 15.55 uur, 's nachts vertrekt de bus om bijna een uur. Deze nieuwe diensten zijn speciaal voor mensen in ploegen- dienst. Nadere informatie over de dienstregeling is te verkrijgen via telefoonnummer 020-6010278. In Rijnland geen last van droogte In het gebied van Rijnland dreigen er voorlopig nog geen proble men met de watervoorziening door de aanhoudende droogte. Het hoogheemraadschap Rijnland laat bij het gemaal bij De Meem nog steeds zoet water uit het Amsterdam Rijnkanaal in de Leidse Rijn. Via dit punt kan de komende tijd voldoende water worden binnengelaten om de waterstand op peil te houden. Akkoord over fusie bloemenveilingen De leden van de bloemenveilingen Westland en Berkel hebben donderdagavond in Naaldwijk ingestemd met een fusie tussen de beide veilingen. De nieuwe veilingcoöperatie krijgt de naam Bloemenveiling Holland en wordt met een omzet van 2 miljard gulden de op één na grootste van Nederland. De bloemenveiling Aalsmeer blijft vooralsnog de grootste van het land en daarmee van de wereld. Politie int boetes: 40.000 gulden De rijkspolitie van het district Den Haag heeft gisteravond bij twee Hagenaars achterstallige boetes geïnd die waren opgelopen tot een bedrag van 40.000 gulden. Bij een 27-jarige vrouw incas seerde de politie 18.750 gulden en bij een 38-jarige man ruim 20.000 gulden. Het bedrag dat de vrouw moest betalen betrof boetes voor een verzameling van overtredingen waaronder ver keersdelicten. Het tweede bedrag was voor een economisch de lict. DE LISSENAAR, die in Chili een vriendin had, zag zijn echtgenote als struikelblok. ZONDEREEN ENKELE concurrent in de buurt is het stationnetje nóg niet rendabel MONICA WESSELING „Een regelrechte ramp." Zo noemt J. van der Ploeg, pomp- beheerder van het Avia-station aan de Jan van Banningstraat in Zoeterwoude-dorp, de sluiting van 'zijn' pompstation. Het Zoeterwoudse benzinestation is een van de naar schatting 1000 stations die moeten sluiten als gevolg van de strengere milieu- eisen die de overheid stelt. Het station telt slechts drie pompen en vervult een lokale functie. Het Zoeterwoudse pompsta tion wordt opgeruimd omdat de investeringen nodig om aan de strengere eisen te voldoen, niet meer rendabel te maken zijn. „Je moet veel meer geld inves teren dan je op het eerste ge zicht zou denken. De tank moet worden opgegraven en dan kom je altijd wel een beetje bo demvervuiling tegen, Dat drijft de kosten weer op en voor je het weet zit je tegen de 100.000 gulden", constateert P.W.V. van Heteren van de technische dienst van Schouten Jongen burger bv uit Alphen aan den Rijn. Deze groothandel in aard- olieprodukten bezit een aantal pompstations waaronder die in Zoeterwoude. Afweging Open of dicht is voor Schouten Jongenburger een redelijk sim pele afweging van kosten en ba ten. Voor Van der Ploeg zit er meer aan vast. „Sluiting is rampzalig voor mij, maar ook voor het dorp. Ik denk dat het nog een jaartje duurt, maar dan moeten al die mensen voor benzine naar Leiden of Zoeter woude-Rijndijk. Dat is een stuk lastiger", becommentarieert Van der Ploeg. Benzine kun je elders ook wel krijgen, maar of er ook voor ie wordt getankt en of elders ook de voorruit wordt schoongemaakt, is nog maar de vraag. De pompman bedient het station al vijfentwintig jaar. Een prima baantje, zo vindt hij. „Lekker buiten en met mensen omgaan." Met zijn 47 jaar is Van der Ploeg nog ruimschoots te jong om de vut in te gaan. Schouten Jongenburger garan deert hem een post op een an der pompstation. "Hopelijk geen zelfbediening, want ik houd absoluut niet van binnen Volgens de manager exploita tie van Schouten Jongenburger bv is de situatie in Zoeterwoude significant voor vele, zoals hij ze noemt, 'stoeppompjes'. „De moderne milieueisen kosten te veel geld en dat krijg je er bij zulke kleine pompjes niet meer uit. Zonder een enkele concur rent in de buurt is het station netje nog niet rendabel." Wanneer Zoeterwoude dicht gaat, is nog niet te zeggen. So wie so moet eerst een bodem onderzoek worden uitgevoerd waarna een aanvraag zal wor den ingediend bij het sane ringsfonds. Het geld voor het fonds wordt bijeengebracht door het bedrijfsleven die het Overleven Niet alle pompstations die niet met welluidende namen als Shell, Esso, Texaco of Fina zijn getooid, zijn genoodzaakt voor het laatst de sleutel om te draai en. Voor vele stationhouders is het zeker nog geen uitgemaakte zaak. „Daar heb ik nog niet over nagedacht. Het heeft pas in de krant gestaan, maar waarschijn lijk duurt het nog wel jaren du ren voor die maatregel echt wordt uitgevoerd. Daar maak ik me nu nog niet druk over. Ik heb net nieuw personeel aange trokken", reageert LH. van der Heden van het pompstation aan de Veurseweg in Voorscho- Een ander klein pompstation in de regio, dat van Paree aan de Noordwijkerweg in Rijns burg, blijkt geenszins in de ge varenzone te komen door de nieuwe overheidsmaatregel. Het station is al voor een deel voorzien van een oliedichte be strating. Er liggen plannen voor de bouw van een self-service- benzinestation bij het bestaan de pompstation. „Tegenwoor dig betekent uitbreiding of ver nieuwing automatisch dat er ook milieumaatregelen worden getroffen. Ook hier gaat dat op en van sluiting is dus zeker geen sprake", zet C.J. Brussee van benzine- en oliehandel Durieux uiteen. Durieux is de leverancier van het pompstation. J. van der Ploeg, pompbeheerder in Zoeterwoude: „Benzine kun je elders ook wel krijgen, maar wordt er ook voor je getankt?". foto hielco kuipers 'Voorkomen dat er enge plekken worden aangelegd' LEIDERDORP MONICA WESSELING De ene woonbuurt is de andere niet. Mishandeling en seksuele delicten komen op de ene plek meer voor dan op de andere. Het ene rijtje huizen is weinig inbraakgevoelig terwijl de be woners van het rijtje een stukje verderop inbraak na inbraak krijgen te verwerken. Bij de po litie weten ze al lang dat de in richting van een woonbuurt van invloed is op de mate van crimi naliteit. Voor bestuurders van ge meenten ligt dat nog niet zo voor de hand. Nieuwbouwwijk na nieuwbouwwijk verrijst zon der dat er tevoren is nagedacht over de vraag of de opzet van de wijk. Het Regionaal Bureau Voor koming Criminaliteit, gevestigd in Leiderdorp, wil hierin veran dering brengen. Gemeenten zouden nieuwbouwplannen door de politie tegen het 'anti- criminele' licht moeten laten houden voordat de eerste spade de grond in gaat. Omdat er nogal wat wordt ge bouwd in deze regio en het re gionaal bureau er vanuit gaat dat de animo voor advisering door de politie zal groeien, moet het aantal deskundigen worden uitgebreid. Zestien poli tiemannen uit Oegstgeest, Rijnsburg, Leiden, Alkemade, Leiderdorp en Voorschoten krij gen vanaf volgende week een opleiding. Bovendien wordt er een videofilm gemaakt waar mee de politie aan gemeentebe stuurders duidelijk kan maken waarom advisering vooraf geen windeieren legt. De opleiding is bedacht door het Regionaal Bu reau Criminaliteitspreventie Zuid-Holland-midden. Mocht het een succes zijn, dan krijgt de cursus een landelijk vervolg. De zestien specialisten in 'Cri minaliteit en bebouwde omge ving' gaan de gemeentebestuur ders in hun standplaats advise ren over bouwen en verbou- Anoniem Essentieel voor de veiligheid van de bebouwde omgeving is het al dan niet anoniem kunnen rondlopen. Hoofd regionaal bu reau C.B. Jongh: „Die buurten met alleen maar hoge flats, SCHIPHOL PETER SLUIS Schiphol is in de eerste helft van dit jaar opgeklommen tot de tweede luchthaven in Europa op het gebied van vrachtver voer. Er werd ruim 318.000 ton luchtvracht via Schiphol ver voerd, dat is 9,2 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De forse stijging schrijft de luchthaven grotendeels toe aan de Golfoorlog toen veel vliegtui gen werden ingezet voor vracht- den haag/alphen Het Koudekerkse Kamerlid Vreugdenhil wil van de ministe ries van WVC en VROM weten waarom ze na tien maanden nog steeds geen antwoord heb ben gegeven op zijn vragen over de Alphense Coupépolder. Op 15 november 1990 vroeg hij de staatssecretaris van volks gezondheid schriftelijk of de voormalige vuilstort risico's op levert voor de volksgezondheid en zo ja of er maatregelen wor den getroffen. Nadien hoorde ogen slechte verlichting en hoog op geschoten begroeiing vragen gewoon om criminaliteit. Je moet er voor zorgen dat er ogen op straat zijn. Ogen van het be voegd gezag maar net zo goed mede-burgers. Men- niet het idee heb ben door geen ander te worden gezien". De indeling van een wijk is dus van groot belang. Zo zijn hele lange brandgangen achter woningen niet aan te raden, vindt Jongh. „Een inbreker kan bij zo'n gang via allerlei tuintjes weg glippen. Zo'n gang zou in tweeën moeten worden ge deeld. Ook een voetpad achter de woningen met daarnaast al leen wat bosschages is onver standig. Dat biedt ongekende mogelijkheden voor duistere lieden Fiats moeten niet al te hoog zijn en kunnen het best als gale rijflat worden uitgevoerd. „Dat zorgt voor goed zicht". Ook de ligging van de kelderboxen heeft invloed. Een stalling, be staande uit een lange donkere gang waaraan de boxen liggen, vraagt om inbraken. Al met al is er een aantal rela tief eenvoudige tips ter voorko- C.B. Jongh: „Die buurten met alleen maar hoge flats, slechte verlichting e gen gewoon om criminaliteit. ming van misdrijven bij de bouw van een wijk. Daarnaast komt de beveiliging op kleine schaal zoals het aanbrengen van goed hang- en sluitwerk. De politiemannen, die volgende week op de rechercheschool in Zutphen bivakkeren, leren er al les van. Omdat hun kennis over criminaliteit al behoorlijk is, gaat de cursus vooral in op de sociologische effecten van be bouwing (veilig voelen en veilig zijn) en op het bouwproces zelf. Jongh is eigenlijk verbaasd over het feit dat er zoveel wijken zijn neergezet zonder dat er ooit een advies over is gevraagd. Oosthout in Voorhout, de nieuwste wijken in Leiderdorp, Haaswijk in Oegstgeest, de Ste venshof: alles is 'zomaar ge bouwd'. „Het is inmiddels wel gebruikelijk dat de politie advies geeft over de inrichting op het gebied van het verkeer. Dat is natuurlijk belangrijk, maar dat is veiligheid en criminaliteit óók. Hopelijk wordt advisering hierover net zo normaal". Schiphol tweede luchthaven in Europa voor vrachtvervoer in plaats van voor passagiers vervoer. Er werden in het eerste half met name veel ongeregelde vrachtvluchten uitgevoerd op bestemmingen in de Verenigde Staten en het Midden-Oosten. Het vervoer naar dit sub-conti nent steeg met maar liefst 149 procent tot bijna 11.500 ton. Dankzij de stijging is Schiphol op het gebied van vrachtvervoer de luchthavens van Londen en Parijs voorbijgestreefd. Lissenaar voor rechtbank na vergiftiging vrouw HAARLEM ARTHUR MAANDAG 'Antwoord op vragen Coupépolder' hij dat de vragen van het minis terie van WVC naar VROM wa ren gegaan, maar antwoord bleef uit. Gisteren werd dat Vreugdenhil te gortig en schreef hij de beide ministeries dat ze 'per omgaande' moeten ant woorden. Veel andere Kamervragen over de Coupépolder zijn overi gens al op 20 juni beantwoord. Toen meldden de betrokken ministeries ook dat de risico's voor de gezondheid van gebrui kers en omwonenden 'verwaar loosbaar klein' zijn. VERVOLG „Het woord perfecte moord is geladen, maar dit wijst toch in de richting van het streven daarnaar. Hij heeft besloten dat zijn vrouw moest sterven." Voor officier van justitie mr. R. Veld- huisen was er gisteren geen twijfel: een 48-jarige inwoner van Lisse is vanaf september vorig jaar bewust bezig geweest zijn vrouw met landbouwvergif uit de weg te ruimen. En het scheelde weinig of het was ge lukt. Volgens de officier zag de Lis senaar, die in Chili een vriendin had, zijn echtgenote als strui kelblok. „En dus moest zij maar uit de weg geruimd worden." Veldhuisen verweet de verdach te dat hij zijn echtgenote stelsel matig heeft vergiftigd om daar mee bewust een onduidelijk ziektebeeld te creëren. De Lissenaar gaf gisteren toe een aantal malen telkens één druppel parathion in drinken van zijn vrouw te hebben ge daan. Dit gebeurde met een in jectiespuit. De vrouw werd daarop steeds ziek, maar artsen konden niets vinden. In maart van dit jaar ontving de verdachte een briefkaart uit Chili, met daarop de medede ling van de vriendin dat zij zwanger was. Daarop diende de man zijn echtgenote, die steeds vaker het bed moest houden, een dubbele dosis gif toe. De vrouw werd toen nog zieker. De man wachtte vervolgens nog een uur alvorens een buur vrouw te waarschuwen. Een huisarts trof de vrouw in een toestand aan 'zoals vaak in de laatste fase van stervenden.' In coma werd het slachtoffer naar het Academisch Zieken huis in Leiden vervoerd. Daar dacht men eerst nog aan een overdosis drugs, maar uiteinde lijk werd toch de aanwezigheid van landbouwgif vastgesteld. Nadat later aangifte bij de po litie was gedaan, herinnerde eep rijkspolitieman zich de mel ding van een vreemd incident. Vissers hadden eerder gezien dat een man een plastic zak in de Ringvaart gooide. De vissers hadden ook het kenteken van een auto genoteerd. Die auto bleek van de verdachte te zijn. Na de aangifte startte een zoekactie in de Ringvaart. Daar bij werd een plastic zak gevon den, waarin een fles met para thion en ook injectiespuiten. De verdachte werd op 9 april aangehouden en bekende de feiten. Maar, zo hield de man ook gisteren vol, het gebeurde allemaal buiten zijn bewustzijn om. „Ik was depressief, in de war. In trance. Mijn handen de den dingen die ik niet wilde." De rechtbank vroeg zich af waarom hij dan steeds was doorgegaan. „Het is een roep om hulp geweest, een uitstel van een discussie over echt scheiding." Rechtbankvoorzitter mr. F.. Coyajee-Kappers: „Meneer, als u een injectienaald vult met pa rathion en dat in haar koffie doet, dan doet u dat toch?" De man: „Dat doen je han den." De verdachte is in de tuin derswereld opgegroeid en dus bekend met landbouwgif. Coya- Ministerie blij met ontdekken fraude m westerlaken jee: „Dan weet u toch dat het een zwaar vergif is?" De man: „Ik weet dat het een landbouw vergif is. Meer niet." De rechten „Maar er staat toch een doods kop op de fles? Wil dat dan niet zeggen dat het een dodelijke stof is?" Een duidelijk antwoord bleef uit. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum noemen de Lis senaar verminderd toereke ningsvatbaar. De man is welis waar heel intelligent, maar lijdt aan ernstige persoonlijkheids stoornissen. Hij wordt vermin derd toerekeningsvatbaar ge noemd. Officier Veldhuisen nam die constatering over en hield daarmee rekening bij zijn eis, zes jaar cel. Advocaat mr. J. W. Ebbink be pleitte vrijspraak, dan wel ont slag van rechtsvervolging. De raadsman stelde dat zijn cliënt niet heeft geweten wat hij deed. „Een normaal denkend mens had anders gehandeld, maar hij was geestelijk ziek." De uitspraak is op 26 septem ber. i verkeer en waterstaat is blij, dat de fraude met de tachograaf aan het licht is gekomen. Blij, omdat er nu maatregelen tegen kunnen wor den genomen. Bekeken wordt of met een afgesloten apparaat - de zogenaamde black box - ma nipuleren van de gemeten snel heid voorkomen kan worden. De verkeersdienst van de rijks politie in het district Den Haag heeft vandaag de gegevens openbaar gemaakt van een on derzoek waarbij de tachograaf van honderd vrachtwagens werd gecontroleerd. Hij kwam tot de conclusie dat bijna veer tig procent van de chauffeurs met het apparaat knoeit. Met name de snelheid kan worden beïnvloed. De schijf in de ta chograaf geeft de maximum snelheid van tachtig kilometer aan. Maar in werkelijlcheid wordt er aanmerkelijk harder gereden. De fraude heeft geen invloed op de invoering van de snel heidsbegrenzer waar elke vrachtwagen in oktober 1992 mee moet zijn uitgerust. Minis ter Maij-Weggen heeft de Eu ropese Commissie de suggestie gedaan de snelheidsbegrenzer in heel Europa in te voeren. De tachograaf is wél de voe ding voor de snelheidsbegren zer, zo zegt een woordvoerder van de Gorcumse producent Groeneveld Transport Efficien cy. Maar of het installeren van de begrenzer zinloos' wordt als er nog met de tachograaf kan worden gerommeld, kon hij niet zeggen. „We weten dat gewoon niet", benadrukt de woordvoer der. „Ik denk dat we dat maar eens moeten uitproberen." VDO, de importeur van de Kienzle-tachograaf in Amster dam, merkt op dat de appara ten volgens de voorgeschreven normen worden verzegeld. In principe kan er dan weinig mee worden geknoeid. Wordt dat toch gedaan, dan kan VDO, een dochter van het Duitse Verei- nigte Deuta Ota, daar weinig aan doen. Een woordvoerder: „Je kan iets nog zo gecompli ceerd maken. Altijd zijn er lie den die er omheen kunnen. Dag in, dag uit zijn wij doende met het verfijnen van de tachograaf. Tegenwoordig zitten er ontwik kelde jongens achter het stuur. Ze hebben elektronica gestu deerd en weten van de hoed en de rand. Zodra ze iets hebben gevonden waarmee voordeel te behalen is, dan gaat dat als een lopend vuurtje door het chauf feurswereldje." In de nu gang bare tachograaf zitten slimmig heidjes die de drempel tot ma nipuleren verhogen. De woord voerder van VDO: „Maar er zijn al modellen ontwikkeld waarbij het niet mogelijk is om in het inwendige te komen. Zie het maar als een gesloten kast waar de schijf in blijft zitten, een soort compact disc (cd). Als al les digitaal gebeurt, dan is het uitgesloten dat er nog met de tachograaf wordt gerommeld. De andere kant is echter, dat de politie ook niet meer direct kan optreden. Want van zo'n schijf is niet direct af te lezen of er wat fout zit. Ik verwacht dat rond oktober van het volgend jaar de eerste vrachtwagens met proto types van deze tachograaf rond rijden." Succes arbeidsbureaus hulp aan allochtonen en vrouwen leiden/alphen a i DEN R De arbeidsbureaus in de Rijnstreek hebben het afgelopen halfjaar veel herintredende vrouwen en allochtonen aan het werk gehol pen. Voor 1991 willen de arbeidsbureaus in Alphen, Gouda, Leiden en Lisse 1350 vrouwen aan het werk helpen en 290 allochtonen. Van die jaartaakstelling is inmiddels meer dan de helft gerealiseerd. Dat resultaat ligt aanmerkelijk hoger dan het landelijke gemiddelde dat voor minderheden op 42 procent ligt en voor vrouwen op 45 procent. De arbeidsbureaus in de Rijnstreek hebben de eerste zes maanden van 1991 1700 vacatures vervuld. Daarvan werden er 1457 bezet door werklozen. Ook daarmee scoort de Rijnstreek hoger (drie pro cent meer) dan het landelijk gemiddelde. De her- en bijscholing van mannen in technische beroepen loopt goed. De extra inspan ningen om vrouwen te interesseren in technische beroepen heb ben tot nu toe weinig resultaat gehad. De arbeidsvoorziening in Nederland is sinds januari van dit jaar op een andere manier georganiseerd. Werknemers, werkgevers en overheid dragen nu samen de verantwoordelijkheid voor de werk gelegenheid. Ondanks de extra werkzaamheden in verband met de reorganisatie zijn extra veel mensen aan werk geholpen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19